Vervangsmarkt in de landbouw is groot en .nog meer bedrijfspoten BBA wil elk half uur een bus naar St. Maartensdijk Ellen van der Wal nieuwe kandidaat Thoolse PvdA eiland bewoners Prof.dr. Arie van der Zwan opent Overveld Mechanisatie Opvolger J de Bres bij handhaving vijf zetels Donderdag 28 december EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 De vervangingsmarkt van trekkers en landbouwma chines is op zich al groot en wanneer je daarnaast nog uitbreiding krijgt, dan zit je op winst. Prof.dr. Arie van der Zwan zei dat vrijdagmiddag bij de officiële opening van Overveld Mechanisatie Tholen. Door de verlichting van een reclamezuil bij het nieuwe bedrijf aan de Nijverheidsweg in St. Maartensdijk te ontste ken, was de opening een feit. Eenzijdig Veel opener Netwerk Wethouder Versluys tijdens slecht bezochte burgeravond Met ingang van de nieuwe dienstregeling 1990 zal lijn 107 van Bergen op Zoom naar Stavenisse tot Sint-Maartensdijk elk half uur gaan rijden (buiten de spitsuren onderhoudt de vervoersmaatschappij BBA een uurdienst op deze lijn). Het ge meentebestuur van Tholen en de BBA zijn dat onlangs overeengekomen. Ellen van der Wal-Vermeulen(37) uit St. Annaland wordt bij een gelijkblijvend ze teltal het nieuwe raadslid voor de PvdA in de gemeenteraad van Tholen. Zij volgt Jan de Bres(71) St. Maartensdijk op, die zich niet meer herkiesbaar stelt. Zinvol bestaan Veegmachine Toontje hoger Broedende kip Openingstijden Zwembad Bewondering 25 vrouwen Op koers Vier nieuwelingen door j. van der slikke Met een vloeroppervlak van 1500 m2 en een buitenterrein van ruim 2500 m2 kunnen de zeven perso neelsleden goed uit de voeten. Er is een optie van twee jaar op een aangrenzend stuk bouwgrond van 4400 m2 en in die periode wil Overveld groeien van zeven naar vijftien medewerkers. Van der Zwan noemde het ver standig om naast de landbouw mechanisatie andere poten in het bedrijf op te nemen als de machi nebouw en bandenhandel. "Elk onderdeel moet omzet ha len, maar dat kan alleen door on verwoestbaar optimisme, heel hard sjouwen en overtuigings kracht naar de klant. Wie op die peilers kan steunen en een goede neus heeft voor waar handel zit, redt het wel. Aan optimisme schort het niet bij de eigenaren. Er is al grond voor uitbreiding in optie. Geen gebrek aan durf dus, maar laten ze het hopelijk niet overdrijven. Overigens heb ik respect voor zulke initiatieven, want daarvan moet de samenle ving het hebben. De Thoolse ge meenschap kan ik dan ook feliciteren met deze aanwinst. Overveld Mechanisatie Tholen, behouden vaart toegewenst." Gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx was door Overveld - in zijn vrije tijd - gevraagd om als cere moniemeester op te treden en hij verwelkomde de sprekers en vele gasten in Haestinge. Bakx intro duceerde de drie eigenaren: J.C. van Overveld van de gelijknamige machinefabriek met 70 perso neelsleden uit Hoogerheide, J.M. Pasman van het landbouwmecha- nisatiecentrum ZHE te Maasdam en A.J. Slager, voormalig horeca ondernemer, schapenhouder en sinds maart 1985 mede-eigenaar van het landbouwmechanisatie- centrum Tholen in het bedrijfs verzamelgebouw te St. Maartensdijk. "De wonderlijke carrière van Toon Slager", merkte Bakx op. Hij noemde Overveld Mechanisa tie Tholen een 'min of meer nieuw Thools bedrijf'. In het bedrijfs verzamelgebouw was ook Pas man, samen met Slager, al bij de onderneming betrokken, zodat Van Overveld er als nieuweling bij kwam. "De kennis, visie en werk lust van die drie staat borg voor een succesformule", aldus de cere moniemeester. Van der Zwan, die het een grote eer vond om het bedrijf van zijn zwager Toon Slager te kunnen openen, schetste in zijn toespraak de gewijzigde economische om standigheden in Zeeland. "Zo'n 25 jaar geleden moest Zeeland nog opengelegd worden en sinds die tijd is de provincie ziender ogen veranderd. Voor de een was het een schrikbeeld: aantasting van de eigen aard en identiteit, voor de ander betekende het delen in welvaart en vooruitgang. Zeeland was heel sterk georiën teerd op de landbouw en dat was een eenzijdige economische situa tie. Er waren weinig bedrijven met uitstraling naar buiten: de Schelde in Vlissingen, Zeelandia in Zierik- zee, de machine- en apparatenfa- briek Goes en de kanaalzone in Zeeuws-Vlaanderen. Dat was een uitzondering met hoge investerin gen in de industrie. Het Sloegebied kwam erbij, maar daar was nogal wat tegenstand. De Zeeuwen waren er cynisch over, maar het is nu een realiteit en het draagt bij tot de geringe werkloosheid in deze provincie. Zeeland is 25 jaar later een tik keltje minder anders dan de rest van Nederland. Je hoort ook plat Rotterdams naast Zeeuws. Deze provincie is meegegaan met zijn tijd en is veel opener en moderner geworden. De directe werkgelegenheid in de landbouw is geweldig teruggelo pen door rationalisatie en specia lisatie. De arbeidsproduktiviteit is echter geweldig gestegen. Het is eigenlijk een klein wonder, dat de uitstoot van personeel uit de land bouw zo goed opgevangen is. Toerisme en recreatie vormen nu een heel belangrijke bron van nieuwe werkgelegenheid. Naast de projecten in het Sloegebied is de dienstverlening heel sterk ge groeid, maar een zeer belangrijk deel van de werkgelegenheid is ge schapen in bedrijven als Overveld Mechanisatie Tholen." Van der Zwan stelde, dat de land bouw is verplaatst van het land naar de fabriek. "De aan de land bouw gebonden werkgelegenheid is heel sterk toegenomen: loonbe drijven, veilingen, handelsonder nemingen. De landbouw is fabrieksmatig geworden, geln- dustialiseerd. Het is een bijzonder uitgekiend en op elkaar inwerkend geheel. Een netwerk van dienst verlening, een bijzonder fijnma zig geheel, zoals het landschap van Zeeland. Overveld Mechanisatie Tholen is klein, maar qua investering en ge- Aan de Nijverheidsweg in St. Maartensdijk werd met het ontsteken van de verlichting in een grote reclamezuil het nieuwe landbouwmechanisatiebedrijf Overveld officieel geopend. Prof.dr. Arie van der Zwan en zijn zwager Toon Slager met op de achtergrond gasten bij de opening van Overveld Mechanisatie Tho len. Dat deelde wethouder J. Versluijs van welzijn mee tijdens de burger avond voor inwoners van de ge meente Tholen die zich in 1989 op Tholen hebben gevestigd. De wet houder hield nog wel een slag om de arm omdat nog niet alle be trokken partijen hun fiat aan de halfuursdienst hebben gegeven maar hij verwachtte dat de rege ling begin volgend jaar van kracht zou kunnen worden. De wethouder beantwoordde hier mee één van de vragen van de nieuwe inwoners over het open baar vervoer van en naar de ver schillende kernen. Vooral in de avonduren en op zondag is het busvervoer beperkt, zo werd door verschillende inwoners op gemerkt. Een van de aanwezigen vroeg of het mogelijk zou zijn een avond bus in te stellen om in Bergen op Zoom uit te kunnen gaan. Deze zou 1 keer per week op vrijdag- of zaterdagavond Tholenaren van en naar Bergen moeten vervoeren. Burgemeester H.A. van der Mun- nik erkende dat het niet eenvoudig is om 's avonds met de bus uit te gaan: "Het is bepalend voor alle plattelandsgemeenten in ons land. Het aanbod is zeer beperkt waar door er minder bussen ingezet worden. Het is vervelend voor mensen zonder auto." Voor een buurt- of belbus (die op afroep rijdt) is volgens burgemeester geen plaats: "Die rijdt alleen door dorpen waar geen geregelde busdiensten komen. Dat is hier wel het geval." De burgeravond vlak voor de kerstdagen werd mhtig bezocht. Van de ruim 200 uitnodigingen ontving de gemeente zo'n 70 kaar ten terug van inwoners die aan kondigden de avond te bezoeken. In totaal kwamen er slechts 32 bouw middelgroot. Het wordt ge dragen door drie aandeelhouders: Van Overveld, die hier een voor uitgeschoven post heeft, Pasman die op de Zuid-Hollandse eilan den actief is en Toon Slager, die voor het autenthiek Thools ele ment zorgt. Drie ondernemers hebben de handen ineen gesla gen." Van der Zwan schetste de onder neming als een driehoek met de klanten en gebruikers die over de toekomst van het bedrijf beslis sen, in de top en de werknemers, eigenaren en ondernemer aan de basis. De professor noemde Overveld Mechanisatie Tholen 'een regel rechte aanwinst voor de klanten'. "Een storing in het hoogseizoen betekent voor landbouwers of loonwerkers een regelrechte der ving van inkomsten, dus is effec tieve service vlakbij beschikbare onderdelen van groot belang." Van der Zwan stond ook stil bij de rol van het personeel bij een klein bedrijf. "Werk biedt mensen een zinvol bestaan. In kleine bedrijven wordt harder gewerkt en minder rond gehangen dan bij grote on dernemingen, waar allerlei vlucht- mogelijkheden zijn. Medewerkers in kleine bedrijven vormen meer een onmisbare schakel en zij heb ben ook een grotere verantwoor delijkheid. Dat is dan ook de drijfveer voor mensen om bij klei ne bedrijven te gaan werken. De directeur moet daar ook van alle markten thuis zijn, maar met name ook op de omzet letten. De verkoop is belangrijk en als dat allemaal goed gaat, is dat een bron van voldoening. Je ziet de di recteur dan zo trots als een pauw door het bedrijf lopen. Soms is de mensen naar het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Een bewoner uit het stadje Tholen vroeg of er 's maandagmorgens iets aan de rommel kon worden gedaan die in het weekend op de markt wordt achtergelaten. De be woner vroeg of er een veegmachi ne ingezet kon worden of iemand van de buitendienst die de rommel aan zou kunnen vegen. Wethouder L.J. Koopman noem de de kwestie een zaak voor de be trokken horecabedrijven. "Gaan we dat op Tholen doen, dan moe ten we ook naar Oud-Vossemeer. We kunnen niet naar alle kernen toe." Koopman herinnerde het college eraan dat de dienst open bare werken geen veegmachine mocht aanschaffen omdat zo'n apparaat te duur zou zijn. onderneming echter ook een bron van zorg. Toon Slager zal zich nu moeten bewijzen en om te slagen, is niet in de eerste plaats kennis nodig. Fantasten kunnen in deze wereld nog een heel eind komen, maar bij Overveld Mechanisatie Tholen is goed gerekend en de verschillen de poten van het bedrijf vormen het zout in de pap", zei prof. Van der Zwan. Burgemeester H.A. van der Mun- nik zei mede trots te zijn op dit bedrijf. "Het gemeentebestuur begroet uw onderneming, die pri ma past op de Thoolse arbeids markt." Hij vond het 'een goede greep' van de drie aandeelhouders om samen dit bedrijf op te zetten. "De beslissing bij Toon Slager was gauw genomen: vanaf nu geen toontje lager, maar eentje hoger, zei Toontje Slager", merkte de burgemeester onder veel hilari teit op. Hij was 'zeer onder de indruk' van het bedrijf van dhr. Van Over veld in Hoogerheide. "De kracht van de bedrijfsleiding bij Van Overveld en de inbreng van Pas man die zijn sporen in deze bran che ruimschoots heeft verdiend geven, met de plaatselijke inbreng van Slager, goede garanties voor een voorspoedige groei. Uw hob by als schaapherder moet u opge ven, maar uw kwaliteiten als hoder wekken goede verwachtin gen voor dit nieuwe bedrijf, dat voor het welslagen in elk geval van drie stevige fundamenten is voor zien." De burgemeester noemde de huis vesting een fraaie, waardige invul ling van het industrieterrein. "Het Kritiek kwam er op de ope ningstijden van het gemeentehuis. Een van de aanwezigen zei dat de ze te beperkt zijn. "Je moet er een vrije dag voor nemen om er te recht te kunnen." Burgemeester Van der Munnik zei het volstrekt niet eens te zijn met CNV- voorman L. Phernambucq tijdens de subdistrictsraadsvergadering in Poortvliet. De districtsbestuurder noemde de beperkte openstelling van het gemeentehuis "ouder wets". "In de middaguren moeten er een heleboel zaken afgehandeld worden. Als het echt noodzakelijk is, kan er altijd een afspraak wor den gemaakt." Een bewoner uit Sint- Maartensdijk pleitte voor een overdekt zwembad op Tholen en gaf de gemeentebestuurders een hint om het tot verkiezingsinzet te maken. Verder,stelde de spreker vast dat er meer gedaan zou kun nen worden om inwoners afkom stig uit andere landen taalles te laten volgen op Tholen in plaats gemeentebestuur is met name ook blij met vestiging van het bedrijf in St. Maartensdijk, want daar is versterking noodzakelijk." Hij wees nog op het bedrijfsverza melgebouw, waar Slager en Pas man samen begonnen zijn. "Dat bedrijvencentrum heeft een broedkamerfunctie op de weg naar eigen huisvesting. We zijn nog met iemand in bespreking, maar broedende kippen moet je niet storen. In elk geval is dat een verheugende ontwikkeling en het bedrijvencentrum was een goede greep, maar er zijn ook wolkenvel den, met name op het platteland. De werkloosheid op Tholen daal de weliswaar van 25 naar 6.8%, maar de regeringsmaatregelen voor verkorting van het woon/werkverkeer zien we met enige zorg tegemoet. We zitten echter niet bij de pakken neer. Eerder dit jaar zei prof. Van der van in Bergen op Zoom. Op de burgeravond hadden meer inwo ners met een andere nationaliteit dan de Nederlandse aanwezig kunnen zijn wanneer in de uitno diging meer aandacht aan de taal van de desbetreffende mensen zou zijn besteed. Verder pleitte de spreker voor een ontmoe tingsplaats voor AOW'ers en langdurig werklozen. Het ge meentebestuur nodigde de spreker uit om een en ander verder te bespreken. Eén van de twee Somalische asiel zoekers uit Oud-Vossemeer richtte zich tot het gemeentebestuur (in het Engels). Hij wees ook op de taalproblemen die zij ondervin den in hun contacten met de Ne derlandse samenleving. De vluchteling stelde dat 1 dag per week Nederlandse les volgen niet voldoende is om goed Nederlands te leren spreken. Hij vroeg het col lege daar aandacht aan te willen besteden. Burgemeester H. van der Munnik wees erop dat de mo gelijkheden van de gemeente in deze beperkt zijn. "Ik kan niets toezeggen maar we zullen zien of er meer mogelijk is." Zwan, dat zuidwest Nederland een gunstige ontwikkeling tege moet gaat. Je zou willen, dat Roo sendaal en Bergen op Zoom hun cultuurverschillen opzij zetten om de boot niet te missen", zei de Thoolse burgemeester. Dhr. A.F. Kieft, directeur van Ce- have in Veghel, zei Overveld te be nijden. "Sinds 20 jaar loop ik om Tholen heen als een hete brij. We vonden het te kleinschalig, we za gen er geen brood in. In een be wonderenswaardige samenwerking bent u er echter wel in geslaagd." Hij hield de drie eigenaren voor, dat handel drijven eigenlijk oor log voeren is. "Een offensieve ac tie tegen de concurrentie, daar waar ze zwak is. Alle sterke pun ten zijn in uw onderneming vere nigd en Fiat met een Fendt agentschap leidt tot een leidingge vende positie in de landbouw. In de praktijk is gebleken, dat de ver trouwensband tussen boeren en hun leverancier groot en belang- Op de concept-kandidatenlijst is wethouder Piet van Schetsen weer lijsttrekker met de zittende raadsleden Chiel van der Linde als tweede, Sjaak Moerland als derde en Jannie Snoep als vierde. De leden moeten de kandidaten lijst in januari nog definitief vast stellen, nadat ze 26 mannen en vrouwen op de voordracht hadden geplaatst. Daarvan stuurden er 7 geen bereidheidsverklaring in, waardoor er 19 mensen overble ven. De vertrouwenscommissie, be staande uit statenlid Harm Vene- kamp(voorzitter), Jaap Kloet, Joke v.d. Donker en afdelings voorzitter Jac van Akkeren, stelde de volgorde vast. "De uitspraak van het PvdA- congres om te streven naar mini maal 25% vrouwen in de gemeen teraad, brengen we met de voordracht van Ellen van der Wal op de vijfde plaats in de prak tijk", zegt voorzitter Van Akke ren. "Dan moet er natuurlijk wel kwaliteit aanwezig zijn en dat is zeker het geval." Eigenlijk was Jaap Kloet voor bestemd om de voetsporen van zijn vader in de gemeenteraad te volgen. Hij stond vier jaar gele den zesde en zou een plaats opge schoven zijn, als hij niet voor die eer bedankt had. Kloet haakte af omdat hij het raadslidmaatschap niet verenigbaar achtte met zijn functie als directeur van de wo ningstichting Beter Wonen. Daarmee viel ook de kandidaat uit St. Maartensdijk weg, het grootste PvdA-bolwerk op Tholen met 892 stemmen in 1986. Daar- rijk is. Uw sociale functie wordt hoe langer hoe belangrijker." Kieft bood Slager een beeldje aan van twee boeren die met handje klap de handel symboliseren. Namens het personeel sprak Jaap Hage, sinds 1985 in dienst bij Sla ger. Hij merkte op, dat de vele ge ruchten die in maart/april de ronde deden, nu gestalte hebben gekregen. "We hebben een mo dern bedrijf gekregen en dat is een grote vooruitgang. Het was wel een race tegen de klok", aldus Hage, die namens het personeel een klok en een wandversiering aanbood. In zijn dankwoord zei directeur Slager trots te zijn. "Zoiets kun je niet alleen. Ik kreeg de steun van Pasman, vriend van het eerste uur en Van Overveld. De Rabobank, mijn vrouw Ria, gemeente en pro vincie. Beide overheden gaven ons het volle vertrouwen en een rug gesteun waarvan we dankbaar ge bruik van hebben gemaakt. Ik was wel eens jaloers, want de ge- entegen staan er nu drie kandida ten uit St. Annaland bij de eerste vijf. "Er is echt wel naar ker nenspreiding gekeken", zegt voor zitter Van Akkeren, "maar zoveel jaren na de herindeling hebben we dat niet het zwaarste laten wegen. Je mag verwachten, dat de raadsleden verder kijken dan hun eigen kern en de algemene belan gen van de gehele gemeente die nen." De voorlopige kandidatenlijst van de Thoolse PvdA telt drie nieuwe lingen: Ellen v.d. Wal uit St. An naland op de verkiesbare, vijfde plaats, Adam de Haan uit St. Maartensdijk op nummer negen en twee mensen die de rij sluiten: Dien v.d. Linden-v.d. Wal(secreta- resse van de PvdA-afdeling) uit St. Annaland' op de 18de en Tino Brasz uit Poortvliet op de 19de en laatste plaats. Ten opzichte van 1986 zijn van de kandidatenlijst verdwenen: J. de Bres(2), J.J. Kloet(6), J.M. op den meente heeft benijdenswaardig goed personeel. Ook dank aan mijn eigen medewerkers, want de laatste maanden stond ik wel eens kort in de kar. Dank ook aan Arie van der Zwan, die aan deze ope ning 'glamour en push' wilde ge ven. Mijn liefhebberij, het schapen houden, heb ik moeten uitbesteden om me volledig aan het bedrijf te kunnen wijden. Ik hoop als kapitein het schip op koers te houden", aldus Toon Sla ger. De gasten begaven zich vanuit Haestinge vervolgens naar de Nij verheidsweg voor de opening en de bezichtiging van de enorme be drijfshal. Het kantoor biedt een prachtig uitzicht op Scherpenisse, de geboorteplaats van Slager en het industrieterrein. Aan de voor kant is een showroom van 150 m2 kleinere gereedschappen en ma chines. Achter de grote hal voor de landbouwmachines en toekom stige machinebouw ligt de spuit cabine en de royale ruimte voor de bandenhandel met een aütobrug. Brouw(17) en J.P. de Graaf(20), allen uit St. Maartensdijk, R.P. van der Wal(ll) uit St. Annaland en D.A. Lindhout(18) uit Oud- Vossemeer. Met zes afvallers en vier nieuwe lingen heeft de Thoolse PvdA in maart 1990 twee kandidaten min der dan vier jaar geleden. De voorlopige kandidatenlijst ziet er als volgt uit met tussen haakjes de plaats in 1986: 1(1) Piet van Schetsen(60), St. An naland 2(3) Chiel van der Linde(46), Tholen 3(4) Sjaak Moerland(41), Scher penisse 4(5) Jannie Snoep(56), St. An naland 5(-) Ellen van der Wal(37), St. An naland 6(8)Bert Vermaas(51), Stavenisse 7(9) Piet van Meel(62), Oud- Vossemeer 8(10) Henk Nieuwenhuis(46), Tholen 9(-) Adam de Haan(61), St. Maar tensdijk 10(7) Margreet v.d. Reydt(42), Tholen 11(13) Dies Kaashoek(62), St. Maartensdijk 12(19) Jack Westdorp(24), Tholen 13(12) Ad de Looze(54), Oud- Vossemeer 14(15) Jan den Engelsman(55), St. Annaland 15(14) Corrie van Dijke(43), Tholen 16(21) Hans Roodenburg(44), St. Annaland 17(16) Jelle Joosse(44), Tholen 18(-) Dien v.d. Linden(52), St. An naland 19(-) Tino Brasz(24), Poortvliet Hoofdstuk 8 In die jaren na de eerste wereldoorlog ging het met de landbouw aan vankelijk goed. Vlak na de oorlag was er van alles nog schaarste en wa ren de prijzen hoog, maar zo'n jaar of tien na de oorlag kwam de crisis. Er waren overal overschotten van en de prijzen lagen rond 1930 op een niveau dat er nauwelijks meer van rond te komen was. En dat kwam zwaar aan in een gebied waar eigenlijk iedereen afhankelijk was van de prijzen van de landbouwproducten. De landarbeidersionen die in verge lijking met de lonen in andere bedrijfstakken toch altijd al laag waren, gingen nog naar beneden, hoewel dit eigenlijk niet kon. Er kwamen ook steeds meer werklozen. Die kregen een uitkering van de gemeente. Daar moesten ze dan wel twee keer op een dag voor naar het gemeentehuis om te stempelen. Als ze nog eens een kleinigheid bij verdienden met wat los werk, dan moest dat opgegeven worden en dat werd van de uitkering afgehouden. En dat was ook zo als ze nog een klein stukje land hadden, daar werd ook voor afgehouden, hoewel daar natuurlijk geen cent op verdiend werd. Er waren wat werkverschaffingsobjecten, waar werklozen te werk gesteld werden, dikwijls was dat grondwerk. Dat gebeurde met kruiwa gens en schoppen. Zo werd er bijvoorbeeld wel eens een binnendijk af gegraven, putten gedempt. Er waren ook wel wat grotere objecten, zoals de ontginning van de Giethoornse polder, waar complete werkkampen werden ingericht. De mannen moesten dan dikwijls ver van huis en kwamen dan in weken niet thuis. De vrouwen bleven dan met de kinde ren achter en dat gaf weer de nodige problemen met de opvoeding. In de landbouw kwamen allerlei maatregelen tengevolge van de land bouwcrisiswetgeving. Deze maatregelen hadden meestal de bedoeling om producten aan de menselijke consumptie te onttrekken, door ze te denatureren. Dat gebeurde bijvoorbeeld door er een kleurstof aan toe te voegen. Consumptieaardappels werden met de bietenmolen vermoe- zeld en dan aan het vee opgevoerd. Men kreeg er dan een kleine vergoe ding voor en op die manier werd de overvoerde markt wat ontlast. Zuivelprodukten, zoals boter, werd een merk opgeplakt en dan kon die weer voor een gereduceerde prijs ingeleverd worden. En zo werden ook biggen en kalveren gemerkt met een blikmerk in de oren, want alles werd geregistreerd. Daar werden controleurs voor aangesteld. Dit waren dikwijls boerenzoons, die ook niet aan de slag konden komen, soms ook wel boeren die het hoofd niet meer boven water konden houden. Veel van deze mensen waren niet erg populair bij de boeren. Dat kwam omdat ze een controlerende taak hadden en opsporingsbevoegdheid en bij overtredingen konden ze een procesverbaal opmaken, waarop dan boete kon volgen. En dat in een situatie dat men toch al niet wist hoe men de eindjes aan elkaar moest knopen. Het was natuurlijk erg afhan kelijk van de instelling van zo'n controleur en dat was gauw genoeg be kend, zodat men al gauw wist, die moet je voor uitkijken en dat is een goeie. In het begin van de dertiger jaren bereikte deze crisis haar hoog tepunt. Uit de verslagen van de landbouw citeren we de volgende prij zen: in het jaar 1933, tarwe, richtprijs 8,54 per 100 kg., zomergerst 4,47, groene erwten 9,92, bruine bonen f 10,80, vlas 0,47 per kg.lint, suikerbieten 10,25 per ton. Op de Rotterdamse veemarkt waren de prijzen van slachtvee per kg. in 1933, runderen 0,57, kalveren 0,87, schapen 0,38, varkens 0,34. De gemiddelde nettoprijs voor boter was in 1933 1,16 per kg. en de nettoprijs van industrieel verwerkte melk met 3,2% vet bedroeg 4,5 ct. Voljarige werkpaarden werden verhandeld van 300,- tot 400,-, an- derhalfjarige paarden brachten 100,- tot 200,- op. Uit cijfers van een landbouwboekhoudbureau bleek van de daarbij aangesloten bedrijven dat de gevolgen van de crisis in 1931 het sterkst waren. Toen gaven alle bedrijfsgroottes een verliesgevend resultaat aan namelijk van 10-20 ha. -ƒ 34,- van 20-50 ha. -ƒ 51,- van 50-100 ha. -ƒ 30,-. In 1933 waren deze cijfers: van 10-20 ha. 34,- van 20-50 ha. -t- f40,-, van 50-100 ha. f44,-. Hoewel de prijzen van de produkten in 1933 over 't algemeen lager wa ren dan in 1931 waren de bedrijfsresultaten beter, waarschijnlijk omdat lonen en prijzen in een langzamer tempo gedaald waren dan de prijzen der produkten. Juist in deze tijd kwamen Kees en Jaantje voor de keuze te staan, wat hun oudste zoon na de lagere school moest gaan doen. Jan zelf vond het maar moeilijk. Hij kon goed meekomen op school en voor de boer derij had hij nu niet zo'n geweldige interesse. Aan de andere kant lokte het hem ook niet zo aan om helemaal in de stad naar school te gaan. Dat deed haast niemand en je werd dan zo gauw als een buitenbeentje beschouwd en daar had hij helemaal een hekel aan. Maar zijn moeder greep de slechte toestanden in de landbouw gretig aan om haar plannen door te zetten. Zij wees erop dat Jan toch altijd meer kansen had met een hogere schoolopleiding, dan met een landbouwcursus. En dat moest Kees ook wel toegeven. En dan, Gilles was er ook nog en die had ongetwijfeld meer belangstelling voor het bedrijf dan Jan. Ook meester De Lange drong er sterk op aan, dat Jan naar de HBS zou gaan. Het was één van zijn beste leerlingen beweerde hij en met een beetje bijlessen zou hij ze ker voor het toelatingsexamen slagen. Hij had toch al niet veel kansen om leerlingen van zijn school naar een hogere school te krijgen. In de eerste plaats waren er maar weinig ouders die er wat voor voelden. Het was een behoorlijke afstand naar de stad. Het kostte dus vrij veel tijd en moeite en als het slecht weer was, dan was de afstand ook te ver om te fietsen. Dus moest er met het openbaar vervoer gereisd worden en dat kostte ook weer geld en dat was zeer schaars én dat kon in veler ogen in elk geval voor betere doeleinden gebruikt worden. Daar kwam nog bij dat geleerdheid ook niet hoog aangeschreven stond, het maakte maar opgeblazen mensen. En je hoeft maar rond je heen te kijken, dan was het toch ook wel duidelijk dat die geleerde mensen dikwijls niet veel van de kerk moesten hebben. Nu was dat in hun omgeving inder daad ook waar, want van al wat een hogere schoolopleiding had was be halve de dominee dan ook niemand kerkelijk meelevend. De veearts die ging nog wel eens in de stad naar de één of andere bijeenkomst, maar dat was te licht, daar kon je ook beter vandaan blijven. WORDT VERVOLGD

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 7