THOLENDERWIJS Voorzichtig met vuurwerk! ALS ELKE SECONDE TELT informatierubriek van de gemeente tholen NIEUWJAARSRECEPTIE OUDEJAARSBESPELING OP GEMEENTELIJKE BEIAARDS ROOKVERBOD IN OPENBARE GEBOUWEN DE FEESTDAGEN EN DE GLASBAKKEN WIJZIGING OPHAALSCHEMA REINIGINGSDIENST I.V.M. NIEUWJAAR WAARDENBERG EN DE JONG JOOL HUL SLUITING GEMEENTEHUIS OPENSTELLING UITLEENPOST POORTVLIET RIJDEN ONDER INVLOED, T0EVAL...0F...KEUZE?? Donderdag 28 december EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 IK MOET NU AL DE GLASBAK IN EN IK HEB NOG NIETS VAN DE WERELD GEZIEN. MOETJE VRAGEN OF ZE BRILLEGLAZEN AN JE MAREN. SPREEKUUR B EN W Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Dinsdag 2 januari 1990 van 17.00 tot 18.00 uur. Ter gelegen heid van het nieuwe jaar 1990 houdt het gemeentebestuur een receptie voor de inwoners van Tholen, besturen van ver enigingen, instellingen en organisaties, directies van bedrij ven, alsook andere relaties. Met nadruk wordt gesteld dat de nieuwjaarsreceptie voor ie dereen toegankelijk is, dus ook voor u! En voor alle duidelijk heid... er wordt niet gerookt. Dót is namelijk met ingang van 1 januari 1990 verboden. De receptie wordt gehouden in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Op zaterdag 30 december a.s. verzorgt gemeentelijk beiaardier Ge rard de Waardt een oudejaarsbespeling op de beiaard in de toren bij de N.H. Kerk te Sint-Maartensdijk van 9.30-10.30 uur en op de stad huisbeiaard te Tholen van 11.00-12.00 uur. Op het programma staan de navolgende werken: 1. "Het Carillon van Tholen" G. de Waardt gecomponeerd 1987 2. - Auld lang syne - Alle Jahren wieder - Alle menschen werden Bruder 3. Psalmen - 89 - 150 - 42 4. - Glory Hallelujah - It's a small world - From the time you say goodbye 5. - O, God our help in ages past - Zilveren draden tussen het goud - Lof zij de Heer 6. - Memory - L. Webber - Dit is een plek om lief te hebben - Toon Hermans - Waar blijft de tijd - Jules de Corte 7. - Merck toch hoe sterck - Gelukkig is het land - O, Nederland let op Uw zaak 8. - Uren, dagen, maanden, jaren P*5 - Zeeuwse Volkslied - Wilhelmus van Nassouwe Het nieuwe jaar begint met een: Op 1 januari 1990 treedt de Ta bakswet in werking. Dat betekent onder andere dat in openbare gebouwen een rookverbod wordt ingesteld. Dat is te herkennen aan het ver bodsbordje, zoals dat bij dit arti kel is afgedrukt. De betekenis ervan is duidelijk: hier mag niet worden gerookt. Waarom deze maatregel? Het antwoord is eenvoudig. Omdat roken slecht is voor de gezond heid. Niet alleen voor die van de roker zelve, nee, ook de gezondheid van de zogenaamde 'meeroker' kan worden aangetast. Een rookver bod is redelijk, nu meer dan 11 miljoen Nederlanders niet (meer) roken. Waar geldt het rookverbod? Zoals gezegd wordt in openbare gebouwen een rookverbod in gesteld. Openbare gebouwen zijn gebouwen die door het Rijk, de provincies en de gemeentes worden beheerd. Voor de gemeente Tholen betekent dit het gemeentehuis, de ge meenschapscentra, de sport- en gymnastiekzalen, de openbare scholen e.d. Voor wat betreft de scholen en gemeenschapscentra in de gemeente Tholen kan worden opgemerkt dat ook daar per 1 januari 1990 in zijn algemeenheid een rookverbod zal gelden, maar dat over de definitieve uitwerking van de regels en voorschriften nog nader overleg dient te worden gepleegd met de medezeggen schapsraden en beheerscommissies. Zo spoedig mogelijk zullen wij u daarover informeren. Voor het gemeentehuis/gemeentewerk plaats geldt het rookverbod in alle ruimtes die voor het publiek toe gankelijk zijn of die voor gemeenschappelijk gebruik zijn bestemd: hallen, gangen, trappen, liften en toiletten, maar ook vergaderzalen, wachtkamers, kantines en ruimten waarin zich loketten bevinden. Het rookverbod in de dagelijkse praktijk. 'Allemaal leuk en aardig', zult u zeggen, 'maar wat wordt er van mij verwacht als iemand toch rookt?' Allereerst even dit. Maar liefst 11 miljoen Nederlanders roken niet (meer). Bovendien vindt 75% van de Nederlanders dat rokers ande ren niet met hun rook mogen hinderen. Dus in de praktijk zal het alle maal erg meevallen. Is er toch iemand die rookt, dan zal het door gaans een kwestie 'Jan onoplettendheid zijn, zeker in de beginperio de. Het zal meestal voldoende zijn de roker op het verbodsbord te wijzen. U mag ervan uitgaan dat rokers de redelijkheid van het rook verbod inzien. Natuurlijk wordt de vrijheid van de roker beperkt. Maar die van de niet-roker wordt enorm vergroot. En telt dat niet zwaarder? Een rookverbod vormt een duidelijke afspiegeling van de wens van een grote meerderheid in de samenleving om rookvrije lucht in te ademen. Het gemeentebestuur van Tholen gaat ervan uit dat ook de rokers van harte zullen meewerken aan de door de wet gever opgelegde verplichting tot het instellen van een rookverbod in alle openbare gebouwen. Met name de decembermaand en in het bijzonder Kerstmis en de jaarwisseling maken dat er een veel groter aanbod is aan glas dan normaal het geval is. Er moet rekening gehouden worden met een stijging die ligt tussen de 30% en 50%. Voor het bedrijf dat in onze gemeente de glascontainers ledigt is dat een groot probleem, temeer daar de beide Kerstdagen en Nieuwjaar op normale werkdagen vallen. Van de zijde van het bedrijf wordt een aantal maatregelen genomen die hopelijk zullen leiden tot een tijdig ledigen van de containers. Niet uit te sluiten valt echter dat het aanbod van het afvalglas zo groot is, dat dat niet in alle gevallen lukt. Het gevolg daarvan is, dat u met uw afvalglas wel eens voor een reeds volle container komt te staan. De praktijk leert dat het glas dan in dozen en plastic zakken naast de container wordt neergezet, met alle gevolgen van dien: ver vuiling, baldadige jeugd die het glas kapot gooit, enzovoorts. Ook u kunt echter een bijdrage leveren aan het voorkomen van even tuele problemen. Deponeer uw afvalglas niet massaal in de kerst- en nieuwjaarsweek in de glasbak, maar spreidt dit als het enigszins kan over de maand januari. Wij danken u op voorhand voor uw medewerking. In verband met Nieuwjaarsdag, maandag 1 januari 1990, treedt er in het schema van ophalen van huisvuil een aantal wijzigingen op. In de week tussen Kerst en Nieuwjaar is er bovendien geen huisvuil opgehaald in het buitengebied. Het schema luidt nu als volgt: Dinsdag 2 januari: Buitenroutes Oost en West, Tholen-stad. Woensdag 3 januari: Tholen-Dalempolder, Poortvliet en Oud- Vossemeer. Donderdag 4 januari: Sint-Annaland, Scherpenisse en Sint- Maartensdijk. Vrijdag 5 januari: Stavenisse. Op maandag 1 januari is de gemeentelijke stortplaats 'Tuttelhoek' de gehele dag gesloten. Op dinsdag 2 januari is de stortplaats pas om 9.00 uur geopend. GEWIJZIGDE OPENSTELLING 'TUTTELHOEK' PER 1 JANUARI 1990 Met ingang van 1 januari 1990 komt er wijziging in de arbeidstijden van het gemeentepersoneel werkzaam bij de buitendienst. Dit perso neel gaat namelijk volgens een winter- en zomerschema werken. In de winterperiode is hun aanvangstijdstip 8.00 uur, terwijl dat in de zomerperiode 7.30 uur is. Een en ander heeft gevolgen voor de openings- en sluitingstijd van de gemeentelijke stortplaats. Thans zijn die tijden van maandag t/m vrijdag: 8.00-12.15 uur en 13.15-16.00 uur. Vanaf 1 januari geldt dus het winterschema dat voortaan op 1 okto ber ingaat en duurt tot 1 april. De openingstijden en sluitingstijden van de stortplaats zijn dan: 8.15-12.15 uur en 13.00-16.00 uur. Zomerschema van 1 april tot 1 oktober: 7.45 uur - 12.15 uur en 13.00-16.00 uur. Donderdag 4 januari 1990 Aanvang 20.15 uur Gemeenschapscentrum 'Meulvliet' te Tholen De werkgroep 'Uit op Tholen' presenteert het optreden van het ca baretduo: Waardenberg en de Jong trokken in februari 1989 een meer dan vol le zaal in Oud-Vossemeer (de Vossenkuil), met het programma 'de Gekkengalerij'. 'Uit op Tholen' is er opnieuw in geslaagd dit doldwa ze duo te contracteren. Met het programma: trekken zij de sliert van humor door. Technicus Paap komt 's och tends reeds bij Meulvliet aan met f 17.500,— aan hout en metaal. Het loodzware décor vormt de nachtelijke arena voor het Rotter damse duo. De arena voorhumor die op de grens ligt van wat wel en niet kan. De arena voor razendsnelle grappen, een Turkse contra bassolo, gevechten met de dierenwereld en stevige arbeid in het fal lusdécor. Druipt Jool hul van intelligentie of banaliteit? Is het de schijn of de werkelijkheid? Overtuig uzelf en kom naar 'Meulvliet". Entreeprijzen: Leden f 9, Niet-leden ringskosten f 0,50. f 10, CJP en 65+ f 6,50. Reserve- Verkoop-/reserveringsadressen: V.V.V.-kantoor Sint-Maartensdijk, tel. 3771. V.V.V.-folderpost Tholen, Kerkstraat 8. N. Nieuwenhuis te Tholen, tel. 2363 (uitsluitend tussen 9.00 en 12.00 uur. In verband met nieuwjaarsdag vervalt het spreekuur van burgemees ter en wethouders. Het eerstvolgende spreekuur vindt plaats op maandag 8 januari 1990. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan naar het gemeentehuis, telefoon 01666-8200, toestel 330. Het spreekt voor zich dat het gemeentehuis op maandag 1 januari 1990 gesloten is. Vanaf dinsdag 2 januari zijn wij weer geheel tot uw dienst. Overigens willen wij u erop wijzen, dat op diezelfde tweede januari het gemeentehuis pas om 10.00 uur geopend is in verband met een Nieuwjaarsbijeenkomst van het secretariepersoneel. Vuurwerk mag in de gemeente Tholen alleen verkocht worden op vrijdag 29 december en op zaterdag 30 december 1989. Het mag alleen afgestoken worden op zaterdag 30 december tussen 08.00 uur en 20.00 uur, op zondag 31 december van 08.00 tot in de nacht van Oud en Nieuw tot 02.00 uur. In die paar uren gebeuren er nog elk jaar zoveel ongelukken met vuurwerk, dat we maar blij moeten zijn dat we niet het hele jaar onze gang kunnen gaan. Tijdens de afgelopen jaarwisseling en de uren daarna moesten weer honderden mensen na een ernstig ongeval met vuurwerk in een ziekenhuis en door een huisarts worden behan deld. De meest voorkomende verwondingen waren verbrandingen, oogletsels en open wonden. Het is dus bepaald niet overbodig om in dit artikel nog eens te wijzen op de risico's van vuurwerk. En hoe we die risico's zo klein mogelijk kunnen houden. Waar de problemen zitten Ongelukken met vuurwerk worden veroorzaakt doordat de lading op de verkeerde plaats of het verkeerde moment explodeert. Dat kan gebeuren omdat er aan het vuurwerk zelf iets mankeert. Maar in ver reweg de meeste gevallen gebeuren ongelukken met vuurwerk door dat men er zelf mee gaat experimenteren of er onverstandig mee omgaat. Hoe ontstaan die ongelukken, waar zit het probleem? Vuurwerk wordt vaak in de hand aangestoken en dan weggegooid. Dat is rond uit gevaarlijk, omdat nooit met zekerheid te voorspellen valt wanneer het vuurwerk zal ontploffen, en waar het precies terecht zal komen. Ook is het een slechte gewoonte om 'weigeraars' opnieuw aan te steken. De lont kan al zover zijn opgebrand, dat de zaak bij de her nieuwde poging onmiddellijk explodeert. Vuurwerk dat de lucht in schiet veroorzaakt vaak ongelukken omdat het een andere koers volgt dan de bedoeling was. Vuurwerk dat zichzelf voortbeweegt en daarbij met opzet een grillige baan volgt (voetzoekers, gillende keu kenmeiden, luchthuiiers) is officieel verboden. Datzelfde geldt voor vuurwerk dat in de hand moet worden afgestoken (strijkers). Veel vuurwerk veroorzaakt een knal. De wet schrijft voor, dat die knal nooit harder mag zijn dan 150 decibel. De fabrikanten gaan wat dat betreft vrijwel tot de grens. En je zou het beslist niet geloven: er zijn nog steeds mensen die zelf met vuurwerk experimenteren. Wat levensgevaarlijk is, want meestal explodeert zelfgemaakt vuurwerk onverwacht en op het verkeerde moment. Laat het maken van vuur werk daarom aan experts over. Vuurwerktips Als we ons aan de volgende punten houden, blijven de risico's van vuurwerk redelijk binnen de perken: Koop alleen vuurwerk van een goede kwaliteit waar een Neder landse gebruiksaanwijzing bij zit. De winkelier met een vergunning kan je herkennen aan een biljet met de tekst: 'Verkoop Vuurwerk, Roken en Open Vuur Verboden'. Vuurwerk mag in de gemeente Tholen afhankelijk van de soort al leen worden verkocht aan personen die 16 jaar of 18 jaar en ouder zijn. Koop geen pakket Kindervuurwerk voor de kleintjes. Koud vuur bestaat niet, vuurwerk voor kinderen evenmin. Lees de gebruiksaanwijzing van tevoren. Op het moment dat je vuurwerk mag afsteken is het donker en dan is de instructie niet te lezen. Steek vuurwerk alleen af op het moment dat het officieel toegestaan is. Steek vuurwerk alleen aan met iets dat gloeit, zoals een branden de sigaar of sigaret. Een vlam van een aansteker of lucifer kan de lont ergens in het midden aansteken en dat verkort de tijd tot de ex plosie. Steek geen vuurwerk aan dat een beschadigde of gebroken lont heeft. Vaak zijn dat aanstaande weigeraars, of leveren ze andere ont stekingsproblemen. Steek weigeraars nooit opnieuw aan. De kans dat er geen tijd is om op een veilige afstand te komen, is veel te groot. Steek elk vuurwerk apart aan. Vuurwerk bundelen is levensge vaarlijk. Steek vuurwerk nooit in de hand af. Zet vuurpijlen voor het afste ken in een fles. Die fles moet ingegraven zijn en in de grond, zodat hij niet kan omvallen als de vuurpijl omhoog gaat. Is de grond te hard of bevroren, dan kan de fles gedeeltelijk met zand worden gevuld. Denk aan de huisdieren. Hun oren zijn veel gevoeliger voor knallen dan de onze. Houd ze binnen en zelfs daar hebben ze het al moeilijk genoeg. Ruim na het afsteken zo veel mogelijk op straat de rommel op. Daarmee voorkom je, dat er de volgende dag allerlei 'weigeraars' worden verzameld en opnieuw afgestoken. Vuurwerk en kerkdiensten Bijzondere aandacht vragen wij voor de kerkdiensten die met name op zaterdag 31 december en zondag 1 januari op tal van plaatsen in de gemeente zijn gepland. Wij doen een ernstig beroep op iedereen op die tijdstippen in de om geving van kerkgebouwen geen vuurwerk af te steken. Gelukkig Nieuwjaar Wie de inhoud van dit artikel in de praktijk toepast, kan optimistisch de jaarwisseling en het nieuwe jaar tegemoet zien: de kans dat vuur werk roet in het eten gooit, is klein. Maar nogmaals: voorzichtigheid blijft het parool. De uitleenpost van de openbare bibliotheek te Poortvliet is op maan dag 1 januari gesloten. Om de lezers in de kern Poortvliet tegemoet te komen, is besloten deze post op dinsdag 2 januari op de gebruike lijke tijd open te stellen. Wanneer je je oor zo hier en daar eens te luisteren legt, hoor je som mige mensen die "gepakt" zijn wegens het rijden onder invloed zeg gen: "Pech gehad: ze moesten mij weer hebben". "De politie moest eens wat zinnigers doen dan loeren op mensen die in het café zit ten" en meer van dergelijke uitspraken. Er klinkt iets door van: eigenlijk was het niet mijn schuld maar die van een ander; de omstandigheden waren de schuld en daar ben ik het slachtoffer van geworden. Zo'n reaktie is eigenlijk nog wel te be grijpen want het is niet leuk om te moeten zeggen: "Ik ben fout". Maar zo'n reaktie is voor wat betreft het rijden onder invloed niet juist. Rijden onder invloed overkomt je namelijk niet zo maar. Nog sterker gezegd: het is ONMOGELIJK dat je een bekeuring krijgt op grond van art. 26 van de Wegenverkeerswet (rijden onder invloed) als je niet aan 2 voorwaarden voldoet. Je móet namelijk én gedron ken hebben én daarna achter het stuur kruipen. Voldoe je niet aan beide voorwaarden dan kun je onmogelijk gepakt worden. Als je na melijk drinkt en je rijdt daarna niet meer, kun je onmogelijk geverbali seerd worden wegens het rijden onder invloed. En rijd je in je auto maar heb je niet gedronken, ook dan zul je niet "gepakt" worden wegens drankgebruik. Kortom, of je wel of niet gepakt wordt we gens het onder invloed rijden ligt niet aan de politie of de omstandig heden, welnee, dat ligt zuiver en alleen aan jezelf. De gevolgen van het rijden onder invloed kunnen dermate ernstig zijn dat het zeker de moeite waard is om er eens wat serieuzer mee om te gaan. Populair gezegd: Moet je nog rijden, drink dan niet; Moet je nog drinken, rijd dan niet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 5