'De voortgaande trek is niet goed' 'Als opgroeiend gezin zit je beter in Tholen' Vlakbij het zwembad St. Maartensdijk verliest het meest Dichter bij werk en scholen Burgemeester en secretaris ook in Tholen Tholen en St. Annaiand in trek De voortgaande en eigenlijk nog stijgende trek naar Tholen vanuit de andere kernen op het eiland is op de lange termijn geen goede ontwikkeling, staat er in de nota 2000, de omstreden beleidsvisie van b en w voor de negentiger jaren. Voor de zes andere kernen levert die migratie nu al gevolgen op: het aantal kinderen daalt. Voor Tholen betekent - op langere termijn bezien - een verzwak kend westelijk gebied van de gemeente mogelijk ook een negatieve impuls, aldus b en w. In de gemeenteraad is al gesproken over een enque- te naar de beweegredenen van de mensen die op het eiland verhuizen. De afdeling bevolking wil daar mee in 1990 een begin maken. Nog in het oude jaar, 1989, informeerden we bij vier gezinnen uit het meest westelijke punt van de ge meente, Stavenisse en St. Annaiand, wat hun rede nen waren om naar Tholen te verhuizen. Twee al meer dan tien jaar geleden, de andere van kortere datum. Piet en Cora Stols-Polderman, hij 35 en zij 33, met twee kinderen van 4 en 1 jaar. Beiden zijn afkomstig uit Sint-Annaland en ze wonen al dertien jaar in Tho len, nu in de Garnalenstraat. In ongeveer dezelfde leeftijdscategorie als Piet en Cora Stols vallen Johan en Ina Moerland-Overbeeke. Hij 36 en zij 34, ook met een zoon en een dochter. Zij wonen sinds 12 jaar in Tholen, eerst in een huur huis in de Garnalenstraat en later kochten ze een woning in de Jan van Bloisstraat. Iemand die wel een zeer bijzondere reden had om naar Tholen te verhuizen is mevrouw J.M. Keur- Heyboer. Ze is 40 jaar, getrouwd met de 42-jarige F. Keur en samen hebben ze twee dochters en een zoon. "En een poes," zegt de hele familie. Uit de voorlopige stand van de binnenverhuizingen blijkt, dat St. Maartensdijk evenals vorig jaar weer het hoogste aantal inwoners naar de andere kernen op het eiland ziet vertrekken: - 13 tegenover - 16 in 1988. Een familie die vier jaar geleden bewust voor Tholen koos, is het uit Stavenisse afkomstige gezin Hage- Ollebek. Samen met hun vier zonen en twee doch ters kwamen J. Hage (51) en E. Hage-Ollebek (46) in de Mossellaan wonen. g Nieuwjaarswensen 1990 Burgemeester H.A. van der Munnik wil over de keuze van Tholen als woonplaats wel Zijn mening als 'inwoner van Tholen' kwijt, maar niet als burgemeester. "Het was voor ons, toen we 3 1/2 jaar geleden naar Tholen kwa men, als gezin Van der Mun nik noodzaak om zo snel mogelijk een tijdelijke, be taalbare woning te vinden. In het belang van mijn functio neren als burgemeester én als vader van een gezin za gen we het niet zitten om steeds op en neer te reizen naar het noorden van het land. En aangezien onze wo ning daar nog niet verkocht was, bleken er voor de hier beschikbare ambtswoning geen mogelijkheden, wat mijn familie betreft. De bovenwoning aan de Hoogstraat, die onmiddellijk beschikbaar was, was voor ons een goede oplossing. De kinderen moesten in augus tus in Tholen naar school, dus onze beslissing was snel gemaakt. Waarom de nieu we woning dan toch ook weer in Tholen? We zijn in ons leven al zo vaak ver huisd. En omdat we hier nu al drie jaar woonden en er goede mogelijkheden waren voor de nieuwe woning, leek het ons logisch om hier ge woon te blijven. Maar wel licht waren we, als ons adres in een ander dorp was ge weest, daar gebleven." De dit jaar uit Zierikzee geko men nieuwe gemeentesecre taris A.G. Izeboud wilde niet op zijn keuze voor Tholen als woonplaats ingaan. "Er is niets geheimzinnigs aan. De raadsleden kennen mijn mo tivatie voor de keuze van Tholen, maar het publiek ziet mij toch als de gemeentese cretaris en zal daar anders op reageren." De fam. Stols-Polderman verhuisde van St. Annaiand naar Bergen op Zoom en ging vervol gens naar Tholen. Cora ging vroeger naar de Ge meentelijke Mavo en toen al vond ze Tholen leuk. "Meer dan eens dacht ik: daar zou ik willen wonen, vooral in de binnenstad. En we waren toch behoorlijk op Tholen georiënteerd. Als we op zaterdagavond uitgingen was dat naar de Winnetou-bar, met een stel vrienden en vriendin nen. Ik werkte toen al als zieken- verzorgster in het ABG, maar uitgaan deden we niet in Bergen op Zoom." Maar toen Piet en Cora trouw den kwamen ze niet op Tholen terecht. Piet zat in dienst en Co- ra werkte in de verpleging; er was geen auto, dus ze kozen voor een woning dicht bij haar werk. Een bovenwoning in Ber gen op Zoom. "We wisten dat we daar niet konden blijven en ook dat we niet in aanmerking kwamen voor een gewoon huis. Als we daar bleven, zouden we een flat krijgen. Maar we kwa men terug naar het eiland. Sint- Annaland was eigenlijk te ver weg omdat ik nog steeds met het openbaar vervoer ging, dus toen er een kans in Tholen kwam, kochten we daar een huis." Eigen kamertje Cora ging op een bepaald mo ment toch in Sint-Annaland wer ken. in De Schutse draaide ze weekend- en nachtdiensten en als zij moest werken logeerde Piet in zijn ouderlijk huis. "In m'n eigen kamertje," zegt hij met een gevoel van nostalgie. Ondertus sen was het gezinnetje gegroeid, Piet had werk bij Coppensjin- middels bij Philip Morris) en ook andere familieleden waren naar Tholen verhuisd. "Vooral voor m'n vader, die een echte Sutal- lander is, was dat in het begin nogal wat. Maar nu hebben ze het prima naar hun zin. Twee van hun drie dochters wonen inmid dels hier," vertelt Cora. In Sint- Annaland hebben zij en Piet nog een vaste vrienden kring en die ontmoeten ze regel matig. "Vooral tijdens zulke ontmoetin gen merk ik, dat we van Sint- Annaland weg zijn," zegt Cora. "Ik merk gewoon dat men in zo'n dorp veel meer van elkaar weet. En dat is zowel positief als negatief." Zelf zegt zij, nooit meer uit Tholen weg te willen. Piet is hier actief in de Natuur- vereniging, met name in de vo gelwerkgroep. Verder is hij dia ken van de Gereformeerde Kerk. Cora is lid van de bijbelstudie club van de kerk. Op de vraag of ze weer zou willen werken, geeft ze een voorzichtig antwoord. "Eerst alles eens bekijken. De kinderen zijn nog klein, ik maak zelf kleertjes en Piet werkt nogal onregelmatig door de ploegen dienst." Meer Thoolse Ze vinden zelf dat ze in Tholen prima wonen, gaan nogal eens uit naar de voorstellingen van Uit op Tholen. Cora zegt, zich meer Thoolse dan Sint-Annalandse te voelen. Er zijn verschillende voordelen om, met een opgroei end gezin, aan Tholen de voor keur te geven: beter openbaar vervoer indien dat nodig is, een zwembad dicht in de buurt. Cora wil graag kwijt dat ze voor de toekomst van de kinderen ook de betrokkenheid van de basis school bij een kerkelijke gemeen schap kiest. "De C.N.S. De Regenboog en de Geref. Kerk, ik denk dat deze combinatie be langrijk is voor ons gezin. "Maar," dat willen beiden nog graag kwijt, "we vinden het bij zonder gezellig om bijvoorbeeld met een braderie naar Sint- Annaland te gaan. Dan zie je weer een heleboel bekenden." Wat de gemeente moet doen om de bewoners te stimuleren daar te blijven? "De voorzieningen die er zijn, sterk maken, zodat er niets ingeleverd behoeft te wor den." Groot voordeel voor kinderen Johan ging vanaf de eerste klas in Sint-Annaland op school, daarvóór waren zijn ouders be roepshalve veel onderweg. Ina is een echte Sint-Annalandse. Ook dit stel ging door het werk van de man - technisch specialist in dienst - elders wonen na hun trouwen. In Geldrop, maar daar woonden ze zevenhoog in een flat. En aangezien Johan en Ina hun kinderen graag die vrijheid gunden die ze zelf als kind ken den, was het voor hen geen pro bleem daar vandaan naar elders te verhuizen. Johan kreeg werk in Bergen op Zoom en in eerste instantie ke ken ze daar naar een huis of in Halsteren. Aangezien dat nogal wat problemen opleverde, werd voor Tholen gekozen, want daar kregen ze gemakkelijk een huis. Eigenlijk was er geen speciale re den om naar Tholen te komen, maar er moet wél een heel gron dige reden voor het echtpaar Moerland zijn om er nu weg te gaan. De oudste zoon Leon zit in Bergen op Zoom op de Roncalli scholengemeenschap. "Hij kan lekker op de fiets. Een groot voordeel voor zo'n kind, want in reizen met het openbaar vervoer gaat ook weer tijd zitten." Ook de aanwezigheid van het zwem bad in Tholen is belangrijk voor Leon en Cindy. Van de andere sportvoorzieningen maken ze weinig gebruik. Vader Johan is de sportfiguur in de familie. Familie Ina en Johan gaan nog dikwijls naar Sint-Annaland terug. De fa milie wordt elk weekeinde be zocht en nadat er deze zomer een ernstig ongeval in de familie Overbeeke gebeurde, gaat Ina vaker naar huis. "Ik heb daar echt behoefte aan, want ik wil toch nog over mijn broer praten en in Tholen kende niemand hem. In Sint-Annaland, in zo'n kleine gemeenschap, blijkt de band dan heel hecht. Wellicht dat dit in Tholen ook bestaat, maar dat weet ik niet zo. Ik vind de sociale betrokkenheid een po sitieve ervaring, maar op andere momenten ben ik blij dat we hier wat minder 'gecontroleerd' wor den." De familie Moerland- Overbeeke trok van St. An naiand naar Geldrop en van daar naar Tholen. Drie van de vier gezinsleden van de fam. Keur-Heijboer, die van Stavenisse naar Tholen ging. Sinds drie jaar woont het gezin in de Garnalenstraat en die keu ze heeft een medische achter grond. Door een ongeval acht jaar geleden kreeg mevrouw Keur een blessure aan haar rug, waarvoor ze als therapie weke lijks enkele keren moest zwem men. De afstand naar Bergen op Zoom was in de winter vanuit Stavenisse een steeds groter probleem. "Ik kreeg het gevoel dat ik op een bepaald moment meer in de auto zat dan thuis. Dus toen ik op een keer bij ken nissen kwam, die vanuit Stave nisse naar Tholen waren verhuisd, ervoer ik hoe fijn het was zo dicht bij het zwembad te wonen." De gemakken van het in Tholen wonen gingen prevaleren, on danks het feit dat Keur zelf altijd vond dat er maar één goede plaats was om te wonen en dat was Stavenisse. Mevrouw Keur komt oorspronkelijk uit Oud- Vossemeer, maar in haar vorige woonplaats had ze het prima naar haar zin. "De mensen ken nen je er goed. En omdat ik we gens mijn kwaal aan huis gebonden ben, ben ik aangewe zen op contacten die in de naaste omgeving liggen. Als je bijvoorbeeld ergens zou kunnen werken, is dat anders. Gemakken Ondanks dat Frans Keur Tholen niet zo zag zitten, heeft hij het er nu naar zijn zin. "Ik heb altijd el ders gewerkt, lag meestal een hele week in de kost. Dus wat de problemen van die afstand naar bijvoorbeeld een zwembad be treft, daar had ik er geen erg in. Maar nu we in Tholen wonen en ik hier ook werk, komen de ge makken naar voren. Voor de kin deren zijn er gewoon meer mogelijkheden om bijvoorbeeld naar een club te gaan, eens een bioscoop te bezoeken of lid van de scouting te worden." Zoon Erwin is eigenlijk de enige die er met de verhuizing naar Tholen een beetje op achteruit is gegaan. Hij moet nu namelijk naar de TSG in Sint- Maartensdijk. Maar aan zijn vro lijk gezicht is niet te zien dat hij daaronder lijdt. Of de familie terug zou willen? De jeugd in elk geval niet. En de ouders? "Als je teruggaat, is het toch veranderd. Je vindt het er nooit meer zoals het was en ze hebben het wel over leegloop, maar stiekemweg zie je, als je in Stavenisse komt, toch veel nieu we gezichten," zegt mevrouw Keur. Het toerisme brengt na tuurlijk ook gezelligheid mee, is hun mening. "En het sfeertje aan de kaai is iets bijzonders," moet Keur nog even kwijt. Poortvliet, Scherpenisse en Sta venisse hadden per 1 december ook weer een negatief saldo met respectievelijk -11, -6 en -4 bin nenverhuizingen. Vorig jaar was dat -14, -4 en -15. Aan de positieve kant zitten Tho len, St. Annaiand en Oud- Vossemeer. Opvallend is, dat Tholen nu aanmerkelijk lager uit de bus komt dan vorig jaar: 8 in plaats van 43. Bij de bin nenverhuizingen komt St. Anna- land met +21 tot nu toe als hoogste uit de bus tegenover vo rig jaar +6. Oud-Vossemeer is ook meer in trek bij andere ei landbewoners gezien het positie ve saldo van 5 tegenover vorig jaar 0. De binnenverhuizingen (het sal do van de vestigingen uit andere kernen op het eiland minus het aantal vertrokken mensen naar andere kernen) ziet er als volgt uit. De eerste kolom geeft het saldo per 1 december 1989 aan, de tweede het resultaat over heel 1988: 1989 1988 8 43 -11 -14 - 6 - 4 - 13 -16 - 4 -15 21 6 5 0 Kernen Tholen Poortvliet Scherpenisse St. Maartensdijk Stavenisse St. Annaiand Oud-Vossemeer Van het totale bevolkingsver loop (geboren, overleden, ver trokken en ingekomen, ook buiten de gemeente) geven de voorlopige cijfers aan, dat de ge meente Tholen als geheel ge groeid is met 20 inwoners. Hiervoor waren echter de cijfers tot en met september nog maar beschikbaar, zodat het vierde kwartaal er nog bij komt. Per kern is het totale bevolkings verloop per 1 oktober: Tholen 27 Poortvliet -12 Scherpenisse - 3 St. Maartensdijk -17 Stavenisse - 1 St. Annaiand +13 Oud-Vossemeer +13 Mevrouw Hage komt oorspron kelijk uit Uitgeest, maar door haar beroep als verpleegster (zij het via omwegen) trouwde ze met de rasechte Stavenissenaar Hage. Hij was deels zelfstandig, deels in loondienst en mevrouw Hage ging ook mee naar het land. De kinderen werden in Sta venisse geboren en zij had er nooit moeite mee om daar te wonen. "Als buitenstaander moet je jezelf geven, want als je dat niet doet blijf je een vreem de." De heer Hage had, toen hij in Stavenisse woonde, veel maat schappelijke functies: 14 jaar ambtsdrager in de Hervormde Gemeente, bestuurslid van de Chr. Mavo en De Veste. "Dus mijn gezin zat nogal eens alleen. Op dit moment heb ik bewust afstand van dergelijke functies genomen, want onze kinderen en mijn vrouw gaan op dit mo ment voor." De keuze van een verhuizing naar Tholen werd ei genlijk elf jaar geleden al ge maakt, er was hun zelfs al een woning toegewezen. Maar door het overlijden van een der ouders bleef men toch in Stave nisse wonen. Werk De motivatie bleef echter bestaan: dichter bij het werk in Bergen op Zoom wonen. Hage is als chef goederenontvangst werkzaam bij General Electric Plastics. Hij is zelfs één van de pioniers, waarvoor hij van de di rectie een plaquette kreeg. Naast de afstand naar het werk ging ook de afstand naar de scholen voor voortgezet onder wijs een rol spelen. Zoon Jaap ging naar de grafische school in Rotterdam en die afstand was vanuit Stavenisse erg moeilijk te overbruggen. Maar ook het schoolgaan van de andere kinde ren ging steeds meer geld kosten. "Dat moet je niet onder schatten," aldus de ouders. "Hier wonen we vlak bij een bushalte, en al die uurtjes reizen gingen uiteindelijk van hun stu dietijd af. Toen de kinderen klein waren, vonden we Stavenisse prima, hoewel er weieens ge zucht werd als we weer met kin deren naar het ziekenhuis moesten. Want dat heb je in een groot gezin, en dan lag Bergen op Zoom ook ver weg. Dus we zijn echt niet wegge gaan omdat er in Stavenisse een bepaalde bekrompenheid is, zo als sommigen beweren. Wellicht is er door de kleinschaligheid een bepaalde controle, maar dat vind je op het moment dat je er woont heel normaal," meent de familie Hage. "Het is van ons echt puur om praktische rede nen gebeurd, die verhuizing." Binnenvallen De kinderen zouden, misschien met uitzondering van één van de dochters, niet graag meer terug willen. Het zijn enthousiaste ge bruikers van De Spetter. Wat wel gemist wordt, meent een van de dochters, is het zo maar gezellig bij iemand 'binnenvallen'. De kin deren Hage bezoeken en be zochten de C.N.S. De Regenboog. "Voor ons een be wuste keuze," aldus de ouders. "We kunnen ons daar uitste kend bij thuisvoelen." De familie Hage erkent, dat ook zij meewerken aan de terugloop van de bevolking in de kleine ker nen. Maar ze willen wél kwijt dat b. en w. er goed aan zouden doen om het toch voor de be jaarde inwoners van die kernen zo geriefelijk mogelijk te maken. "Juist voor die mensen is het een bezwaar dat zij niet alleen hun eigen huis, maar ook nog eens hun eigen dorp moeten ver laten. Dat zijn hele ingrepen. Het zou dus verstandig zijn om daar voor voorzieningen te treffen. En natuurlijk moeten de busverbin dingen intensiever gemaakt wor den. Het moet niet zo logisch gevonden worden dat er wel een auto beschikbaar is. De voorzie ningen die er zijn, moeten blij ven." Zes van de acht leden van het gezin Hage-OHebek dat van Stavenisse naar Tholen trok.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 15