Stichting sympathiek maar geen bijdrage Milieubelasting moet 30% lager Computer bestuurt telefooncentrale: tijdwinst voor abonnees op Tholen Geldprijs besteden aan veilig vervoer ii: Echt stoppen voor verkeersbrigadiers Zware tocht naar Polen Burgemeester Van der Munnik schakelt oude centrale uit Burgemeester H.A. van der Munnik op bijeenkomst werkgroep: ZLM-afdeling St. Maartensdijk Ethiopiërs in stad Tholen Donderdag 21 december 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 VVD wilde subsidie geven voor Polen De VVD deed maandagmiddag een tevergeefse poging om de stichting Tholen helpt Polen een éénmalige startsubsidie te geven. De overige raadsfracties ston den er sympathiek tegenover, maar waren bang dat bij inwilliging van het verzoek het hek van de dam zou zijn. De droge zomer van 1989 heeft óver het algemeen een gunstige invloed gehad op de prijsvorming van de ak- kerbouwprodukten. Hoewel de opbrengst wat minder was, zijn de prijzen voor aardappelen en uien redelijk, maar dat is wel het enige lichtpuntje voor de akker bouwers in het afgelopen jaar. Voor wie het nog niet is opgevallen; bij het opnemen van de hoorn hoeft de beller niet te wachten op de kiestoon om een nummer te draaien of in te toetsen. Die kiestoon is er al en dat betekent enkele seconden tijdwinst. Dit is mogelijk geworden dankzij het ge bruik van computergestuurde telefooncentrales, zoals vorige week in Thólen werd gedemonstreerd. Gevoelsmatig Vijf zetels 46 Personeelsleden Rechttoe-rechtaan Verkeer en recreatie Milieu Grote broek Ernstig Te snel in Stoofstraat Zwartkijker De Aanmoedigingsprijs Verkeersveiligheid van 5000 gulden die de gemeente Tholen ten deel viel voor haar inspanningen op het gebied van de verkeersveiligheid in 1989, zal gebruikt worden om ook in 1990 aandacht te schenken aan het bevorderen van die veiligheid. Aan concrete besteding van de 5 mille is nog niet gedacht. autobedrijf krebbekx Tholenaar krijgt 155 gulden boete J.A.R. uit Tholen voelde zich onrechtvaardig behan deld, maar de kantonrechter gaf hem toch 155 gulden, boete voor het negeren van het spiegelei van verkeers brigadier mevr. M. de Graaf. Burgemeester H.A. van der Munnik probeert één van de nieuwste snufjes uit van PTT telecom: een draagbaar telefoontje dat op elk stopcontact is aan te sluiten. Directeur Ir. A.G.C. van Bruggen van Telecom disctrict Breda helpt hem een handje. M.A. van Beek(CDA) noemde de afwijzing door b en w een correcte stellingname omdat er anders een precedent geschapen zou worden. Evenals bij Van Beek was er ook bij J. de Bres(PvdA) sympathie, maar hij vond niet, dat er op basis van een briefje van twee regels subsidie gegeven kon worden. "Het is een enthousiast verzoek, maar zonder enige ondergrond. Er zijn meer cijfers nodig, meer gegevens over de organisatie en de kosten. In dit stadium kunnen we geen subsidie geven", aldus De Bres. J.L. van Gorsel(VVD) vond dat.de gemeente wel kon stimuleren door bijvoorbeeld een startsubsidie te geven in de vorm van de kosten van de stichtingsakte en het lid maatschap van de Kamer van Koophandel. Burgemeester H.A. van der Mun nik antwoordde, dat b en w sym pathie voelen voor veel meer acties. "Het zou echter van over drevenheid getuigen om een be hoorlijk lange brief naar het stichtingsbestuur te schrijven over de afwijzing. Het voorstel van dhr. Van Gorsel is sympathiek, maar dat houdt geen financiële medewerking in, want inwilliging schept ontegenzeggelijk preceden ten voor een x aantal subsidies. Als je naar aanleiding van elk ver zoek op de keien gaat springen, dan kan het hek van de dam zijn. Dan ben je gevoelsmatig in plaats van beleidsmatig bezig. We willen geen ongebreidelde subsidiever zoeken", aldus de burgemeester. "Die spiegel hoeft u ons niet voor te houden", vond De Bres. "Wan neer we echter het voorstel van de VERVOLG VAN PAG. 1 gemeentelijke kiesvereniging pro blemen zijn geweest met betrek king tot mijn persoon. Is deze organen is nimmer enige verwij dering geweest", zo besloot Koopman. Aangezien zijn terugtreden op de vertrouwensvergadering al was besproken, was er maandagavond geen gelegenheid meer voor de le den of afgevaardigden van de plaatselijke kiesverenigingen, op de zaak zelf in te gaan, zo deelde het bestuur mee. De raadskandidaten Van der Jagt, Heijboer, Klippel en Kersbergen spraken de vergadering toe en dankten hen voor het vertrouwen. (Dijke was evenals 's middags tij dens de raadsvergadering door ziekte verhinderd) Zij spraken de wens uit om mret Gods hulp en zegen dit vertrouwen niet te be schamen. Ze vroegen om steun en gebed bij hun moeilijke taak en spraken allen de hoop uit, dat de vijfde zetel voor de SGP behou den zal mogen blijven. De propagandacom missie, be staande uit de heren Dijke, Duve- kot, Roeland, Geluk en secretaris Aarnoudse, presenteerden het ontwerp voor een verkiezingsfol der, die al door de fractie en het bestuur was goedgekeurd. Op vrijdag 9 maart is er een open bare verkiezingsbijeenkomst in samenwerking met studievereni ging Calvijn. Spreker is dan dhr. L.M.P. Scholten uit Capelle aan de IJssel. De vergadering werd door voor zitter Koopman geopend met Schriftlezing en gebed en samen zang van de Lofzang van Zachari- as vers 1. Na de pauze werd Psalm 98: 2 gezongen en bij de sluiting Psalm 75:2 en 4. Tweede voorzit ter J.W. Duvekot sloot de vergade ring met dankgebed. Met de komst, gisteren, van vier Ethiopische vluchtelingen naar Tholen wonen er nu zeven asiel zoekers uit dat land in het stadje. Zowel in de Zoutziedersdreef als in de Touwslagersdreef is een wo ning beschikbaar. Het betreft een moeder met twee en een moeder met drie kinderen. De komst van de asielzoekers is mogelijk geworden, nu er weer een begeleidingsgroep van vrijwil ligers in Tholen tot stand is geko men. Voorzitter is Jan Korstanje, secretaris Arno Geurs, en verder maken Helen Hocking, Hanna Verbiest, Hugo Vitters en Peter Nijs deel uit van de groep. Zij houden zich bezig met het woon- klaar maken van de woningen en kleine onderhoudswerkzaamhe den daaraan, de opvang bij aan komst van de asielzoekers en hen wegwijs maken in formele en in formele aangelegenheden. Overigens kan de begeleidings groep nog mensen gebruiken, want men heeft inmiddels ervaren dat de actieve kern uit te weinig mensen bestaat. Geïnteresseerden kunnen t (ook voor informatie) contact opnemen met de voorzit ter van de begeleidingsgroep, Jan Korstanje, Touwslagersdreef 95, tel. 01660-3326. VVD honoreren om de kosten van de Kamer van Koophandel te sub sidiëren, dan kom je in een vaar water, waar koers houden praktisch onmogelijk wordt", zei de PvdA-fractievoorzitter. Van Gorsel zag geen gevaar voor een precedent. "Dit is een éénma lige zaak en de stichting Tholen helpt Polen heeft geen winstoog merk", zo probeerde het VVD- raadslid zijn collega's over te ha len. Hij kreeg geen steun, zodat Van Gorsel het maar niet op een stemming liet aankomen. Daar mee werd het verzoek van de stichting Tholen helpt Polen una niem afgewezen. "Het was vreselijk zwaar door de sneeuw, maar ook fantastisch." Secretaresse mevr. Goedegebuure van de stichting Tholen helpt Po len heeft haar tweede hulp transport erop zitten. "De goederen waren heel erg welkom, want de economische toestand wordt in Polen steeds slechter. Het is nog net zo troosteloos als bij mijn eerste reis. De mensen zijn gelaten. Ze hopen alleen maar dat het beter wordt, maar het gaat eerder achteruit dan vooruit." De grotere politieke vrijheid was wel te merken aan de vlotte grenspassage, zowel in Polen als in Oost-Duitsland. "Dat kostte wei nig moeite, maar de verbetering van de levensstandaard duurt nog wel een paar jaar." Voor mevr. Goedegebuure was Radomsko het verste punt. "De wegen waren slecht en we moesten veel rijden. Bovendien was het 's middags om half vier al donker, maar alles wat we bij ons hadden, wilden ze graag hebben." Het bestuur is de inwoners van Tholen en St. Philipsland dank baar voor de medewerking. "Dankzij de scholen, collectanten en andere vrijwilligers is het een geslaagd transport geworden. In januari gaan we weer dapper door", aldus mevr. Goede gebuure. Zijdeschilderen. In het Zijdemu seum in Wouw is er op 26 en 27 december voor kinderen tot 12 jaar gelegenheid op zijde te schilderen. Dat deelde burgemeester H.A. van der Munnik mee, twee dagen na het in ontvangst nemen van de prijs in Middelburg. Hij noemde het voortzetten van de actie -25% Burgemeester H.A. van der Mun nik mocht daar van PTT Telecom district Breda de oude electro- mechanische installatie voorgoed afschakelen. Naast de snelle kiestoon heeft het nieuwe systeem andere voordelen voor de gebrui ker: computers kunnen via deze centrale gekoppeld worden waar door uitwisseling van data moge lijk wordt. Dit kan zowel met personal computers thuis als met computers in banken, bedrijven en andere instellingen. Bij al deze nieuwe toepassingen staat de snel heid in de communicatie centraal. Directeur Ir. A.G.C. van Bruggen legde in de telefooncentrale aan de Vischstraat in Tholen uit, dat de centrale in Tholen 'het hart' vormt van de telefooncentrales op de 'juiste honorering van de prijs'. Vrijdagmiddag kwamen alle me dewerkers van de werkgroep, die dit jaar verschillende campagnes heeft gevoerd, bijeen in het ge- het eiland. "Het interlokale en in ternationale verkeer vanuit de ver schillende kernen wordt via Tholen getransporteerd. De cen trale werd zo'n dertig jaar geleden in gebruik genomen. Tholen ken de toen ongeveer 1000 telefoon nummers (dorpen als Poortvliet, Stavenisse, Sint-Annaland en Oud-Vossemeer telden er 200). Op dit moment zijn er volgens Van Bruggen 8000 nummers in ge bruik. De PTT is vanaf eind jaren zeventig begonnen met het ver nieuwen van de communicatie techniek. Dat hield onder meer in het vervangen van de electro- mechanische centrales (met veel draaiende delen) door computer gestuurde. In het district Breda is nu ongeveer 70% op een dergelij- meentehuis om het feit te vieren dat de aanmoedigingsprijs aan Tholen was toegewezen. Van der Munnik prees alle betrokkenen voor hun inzet en feliciteerde ze met de prijs. Ook mevrouw A. Cats-v.d. Klooster werd door Van der Munnik in het zonnetje gezet. Zij ontving een beeldje voor haar bijdrage aan de actie -25% ver keersslachtoffers. "Die onder scheiding van de minister van verkeer en waterstaat ïs haar van harte gegund. Zij was de centrale ke centrale aangesloten. De sector Tholen beschikt nu in zijn geheel over dit nieuwe type. (Op 30 no vember werd in Oud-Vossemeer de centrale vervangen als laatste op het eiland). Doordat een ringnet op Tholen, de verbindingen tus sen de verschillende kernen, is toe gepast (van glasvezel) kan een eventuele storing in één van de centrales opgevangen worden. De nieuwe computergestuurde cen trale kent een dubbele besturing: valt één van de computers uit dan neemt de andere het over. De ge gevens staan opgeslagen op een magnetische band. Burgemeester H.A. van der Mun nik was zeer ingenomen met de nieuwe centrale. Vooral voor de bestaande bedrijven en voor het aantrekken van nieuwe bedrijven naar Tholen is deze centrale 'een onmisbare voorziening'. "De nieuwe centrale past dan ook uit stekend in de rij van in de praktijk bewezen succesvolle faciliteiten die het gemeentebestuur van Tho- figuur tijdens de campagnes". Van der Munnik onderstreepte het belang van deze honorering om dat er maar drie van dergelijke beeldjes zijn uitgereikt. "Dat ver hoogt de waarde en geeft nog meer erkenning". Alle leden van de werkgroep ontvingen een klei ne attentie van het gemeente bestuur. De bijeenkomst luidde eveneens len aan (potentiële) industrie- kandidaten biedt", aldus Van der Munnik. Van de directeur Van Bruggen van PTT Telecom ontving Van der Munnik een draagbaar (maar niet draadloos) zaktelefoontje. Hij mocht ermee bellen naar waar dan ook op de wereld. Van der Munnik koos voor een lokaal gesprek. De nieuwe centrale heeft geen ge volgen voor het aantal perso neelsleden bij de regio Roosendaal waar 46 mensen wer ken. J. van Weele chef van de nieuwe centrales uit Tholen liet weten dat het personeel omge schoold is om deze apparatuur te kunnen bedienen. De andere Tho- lenaar bij Telecom regio Roosen daal (100.000 abonnee's) is de heer A. van Elsacker die zich be zighoudt met onderhoudswerk zaamheden. De kosten van de nieuwe centrale zijn niet exact bekend. Volgens di rectiesecretaris Z.J. van der Mars ligt dat bedrag rond de 4 a 5 mil joen gulden. het afscheid in van wachtmeester R.P. Nonnekes van de rijkspolitie in Tholen. In januari begint Non nekes aan een verkeerscursus in Apeldoorn. Half mei 1990 zal hij het Thoolse corps definitief verla ten en zich bij de Algemene Ver keersdienst voegen. Van der Munnik vond het jammer dat Nonnekes Tholen gaat verlaten: "U bent een rechttoe-rechtaan man met een goed hart en oog voor veilig verkeerssituaties". Eén van de plannen op het gebied van de verkeersveiligheid voor volgend jaar is het maken van een video film voor de hoogste klas van de basisscholen. De gemeente denkt de film voor de schoolvakantie klaar te hebben. Onder de winnaars van een Aan moedigingsprijs Verkeersveilig heid (die vorige week in Middelburg zijn uitgereikt) was de heer J. Midavaine uit Burgh- Haamstede, wiens vrouw P.L. Midavaine-Jansens uit Scherpe- nisse afkomstig is. De heer Mida vaine won duizend gulden met zijn idee voor een kortings systeem, waarbij de toerist in de gelegenheid wordt gesteld gedu rende zijn vakantie de auto te la ten staan in ruil voor een procentuele korting op de huur prijs of het staangeld van een huisje of caravan. Het juryrapport gaf hoog op over dit idee: "Het vormt een waarde volle gedachte die verdere uitwer king verdient. De heer Midavaine heeft met zijn idee, dat een gewel dige uitstraling heeft, al heel wat losgewoeld. Selectief autogebruik komt naast de verkeersveiligheid ook het milieu ten goede. Het is een redelijk origineel idee, dat ze ker een bijdrage kan leveren aan enerzijds de bewustwording bij het publiek wat betreft de ver keersonveiligheid en anderzijds aandacht vraagt voor de milieu vervuiling. De ontwikkeling van dit plan door een particulier wordt als een buitengewone pres tatie gekwalificeerd." Dit stelde voorzitter D. Vermaas dinsdagavond in café P.J. van Houdt tijdens de afdelingsverga dering van de ZLM. Vermaas noemde de redelijke prijzen een toevalstreffer. "Dat is misschien éénmalig, volgend jaar kan dat weer negatief uitvallen en voor de rest zit het in de akkerbouw struc tureel fout." De oogst kon onder goede weers omstandigheden verricht worden. Door de droge nazomer behoef den zaden en tarwe niet gedroogd te worden, wat kostenverlagend heeft gewerkt. In september kende een aantal gewassen een enorme groeiexplosie. De conservenerw- ten bleven dit jaar wegens de slechte structuur van de grond be neden de maat. Beleidsmedewerker T. Elsinga van de ZLM hield een inleiding over het agrarisch bedrijf en het mi lieu. Elsinga schetste de ontwikke ling in de landbouw van de afgelopen 15 jaar, een periode waarin de boeren door het minis terie van landbouw gestimuleerd werden de opbrengsten te verho gen. Elsinga wees erop dat allerlei Zij stond 3 februari samen met mevr. Hartog bij de oversteek plaats aan de Molenvlietsedijk in Tholen om kinderen veilig naar de CNS de Regenboog te laten gaan. Volgens R., die met zijn auto met aanhangwagen naderde, waren de kinderen al overgestoken en ston den de twee moeders al op het trottoir. "De dames denken daar toch anders over", vertelde de kantonrechter. "Volgens mevr. De Graaf stond ze midden op de weg met haar oranje vest aan en met haar spiegelei gaf ze een stopte ken. Toen u doorreed, stapte ze opzij en er waren ook nog kinde ren op het zebrapad." R. bestreed dat. "Mijn kant was helemaal vrij. Ik had vaart gemin derd en reed door toen er geen kinderen meer op het zebrapad waren. De verkeersbrigadier stond aan de andere kant van de rij baan. Ik heb in de oorlog gevoch ten voor recht en op mijn erewoord: er was geen kind meer op het zebrapad!" Officier van justitie mr. R.H.A.M. Beaumont ging er fel tegenin. "Het is bepaald niet zo fraai wat ik in het proces-verbaal lees. Toen ik daarvan kennis nam, schoot me dat in het verkeerde keelgat. De twee dames zijn heel oprecht en verontwaardigd naar het politie bureau gegaan om het kenteken op te geven. De beveiligde over steekplaats is er immers bepaald niet voor niets. Kinderen kunnen plotseling oversteken, dus moet je als automobilist daar zorgvuldig zijn. R. heeft echter na zijn aan houding een vrij grote broek aan getrokken door op te merken, dat de dames beter hun verkeersregels moesten kennen. Laat hij zelf zijn verkeersregels beter leren, want daar heeft hij dringend behoefte aan. De kennis van de verkeersre gels is net als zijn Zaans accent heel ver bij R. weggezakt", aldus de officier, die 155 gulden boete eiste. "Dat vind ik onrechtvaardig, want ik ben niet moed- of kwaad willig doorgereden", zo verweerde R. zich. "Als er één dame staat met een spiegelei, ook al is het aan de an dere kant van de rijbaan, dan moet u stoppen", zei de kanton rechter. R. bleef het vreemd vinden, maar mr. Bruin hield hem voor, dat zijn negeren van het stopteken 'heel ernstig' was. "Met kinderen kun nen de grootste ongelukken ge beuren", zei de Thoolse middelen konden worden aange wend om dat doel te bereiken. De produktie heeft echter een verza digingspunt bereikt en nu gaat de minister naar het milieu kijken, stelde Elsinga. Daartegenover staat geen tegemoetkoming aan de boeren die getroffen worden door de maatregelen die ten be hoeve van het milieu moeten wor den genomen. Het Landbouwschap heeft in overleg met het ministerie vastgesteld, dat een zekere opbrengstvermindering op zich aanvaardbaar is, als de in komens maar gegarandeerd blij ven. In 1995 zou de belasting van het milieu door de landbouw met 30% omlaag gebracht moeten zijn. De landbouw heeft daar wel begrip voor, maar mist de stimu lans van de regering om fabrikan ten te bewegen andere middelen op de markt te brengen die milieu vriendelijker zijn. De industrie doet dat niet op eigen houtje. Zo'n klein landje als Nederland stelt voor de industrie niets voor", aldus Elsinga. De beleidsmedewerker noemde in dit verband de geïntegreerde land bouwmethode waarbij minder ge wasbeschermingsmiddelen worden toegepast. De kosten zijn wat lager, maar voor de gewassen is nog onvoldoende afzet voor handen. kantonrechter, die de eis van 155 gulden boete overnam. P.F.E. uit Scherpenisse hield vol dat hij niet in de Stoofstraat in Tholen was geweest op 24 april, maar de kantonrechter veroor deelde hem toch tot 130 gulden boete wegens het harder rijden dan 50 km: 61-65 km. E. had er al brieven over geschre ven, want afgezien van het feit dat hij er niet geweest was, in de klei ne Stoofstraat in Tholen (de ver binding van de Markt met de Hoogstraat) kun je volgens de Scherpenissenaar niet zo hard rij den. "Het lijkt me onmogelijk daar 65 km te rijden." "De radarapparatuur is toch ui terst nauwkeurig", antwoordde de officier van justitie. "Merk, ken teken, type en kleur kloppen alle maal precies. Misschien dat er iemand anders met uw auto daar heeft gereden, in elk geval is de kentekenhouder verantwoorde lijk", zei de officier, die 130 gul den boete eiste. "Niemand anders heeft in mijn auto gereden en op 24 april ben ik niet in de Stoofstraat in Tholen geweest", hield E. vol. "Ik was er gens anders." De kantonrechter meende, dat de Scherpenissenaar zich in de dag kon vergissen. "Misschien bent u van het programma in uw agenda afgeweken en u kunt ook in de war zijn, want er wordt geen vals proces-verbaal opgemaakt. Het is een bewezen feit omdat een op sporingsambtenaar het te hard rij den geconstateerd heeft", zei de kantonrechter, die de boete op 130 gulden bepaalde. R. bleef het raar vinden. (Vermoe delijk ging het om een snelheids controle in de Stoofstraat in Poortvliet, waar dikwijls gecon troleerd wordt en niet in de Stoofstraat in Tholen-red). F.J.W. uit Oud-Vossemeer kreeg bij verstek 155 gulden boete om dat hij geen aangifte had gedaan van zijn t.v. bij de dienst omroep bijdragen. Voor een verkeersover treding kreeg hij ook nog 130 gulden boete. G.G. uit St. Maartensdijk had te gen de gevel van de tandarts ge plast en dat kostte hem wegens overtreding van artikel 114 van de Algemene Politie Verordening Tholen een boete van 45 gulden. E.A. de H. reed met losse handen in plaats van zijn stuur vast te houden en daarvoor gaf de kan tonrechter hem bij verstek 20 gul den boete. J.H. werd veroordeeld tot een boe te van 155 gulden wegens het spit ten van zagers. Voor de inspanningen op het gebied van de verkeersveiligheid kreeg de gemeente Tholen een prijs van 5.000 gulden. Vooral de sticker 'Slik' bleek voor de campagne een schot in de roos. PRI'JS PEPERSTRAAT 3 STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOTA

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 13