Samenwerking Oosterschelde Emancipatie en vrijwilligerswerk Sint-Annalandse boekverkopers naar Parijs Verkeerslichten Vierwegen Fietsoversteek St. Laurens Prijswinnaars st. Nicolaas Bintje 30 cent Donderdag 14 december 1989 OM M I SS I KS De provincie heeft voor 1990 subsidiebedragen te besteden van 55 duizend gulden voor emancipatie en 20 duizend gul den voor vrijwilligerswerk. Organisaties en instellingen kunnen aanspraak maken op de subsidiegelden. Particulieren zijn er van uitgesloten. Emancipatie Aanvragen Vrijwilligerswerk IN BEHOKP KOOPSOMPOLIS MET HOOG GEGARANDEERD KAPITAAL IN GULDENS! Wij bieden u een hoog garantiekapitaal in Nederlandse valuta. Kies voor zekerheid! Vraag vrijblijvend offerte. w.a. donken fl PAK EVEN UW ZAKBOEKJE "JE HEBT HELE MOOIE OGEN" falcUtt 'Kap' ABDIJ Instanties die toezicht houden en opsporingsbevoegdheden hebben in de Oosterschelde gaan hun taken bundelen. Dat is althans de strekking van het coördinatieplan Oosterschelde, dat maandag wordt besproken in cie stuurgroep Oosterschelde. De organisaties zijn rijkpolitie (te water, landpolitie en veldpolitie) gemeentepolitie Goes, algemene inspectiedienst, directie visserij en, douane en accijnzen, rijks waterstaat (dienstkringen Schel- de-Rijn en Deltakust, scheep vaartdienst Oosterschelde, meetdienst Zeeland), provinciale waterstaat, d irectoraat-generaal scheepvaart en maritieme zaken, De stuurgroep Oosterschelde vergadert woensdag 20 decem ber, 10.00 uur, in het Statenzaal complex, Abdij 10, Middelburg. Gesproken wordt over de afgifte van afgewerkte olie en bilgewa- ter, het vervoer van gevaarlijke stoffen en over plannen tot coör dinatie en voorlichting over de Oosterschelde. De stuurgroepvergadering is openbaar. En begint met spreek recht voor het publiek. m natuur-, milieu- en fanaubeheer en de waterschappen rond de Oosterschelde. Elk houdt de eigen verantwoor delijkheid, maar de instanties binden zich elkaar te informeren over de werkzaamheden en el kaar te helpen. Door van eikaars doen en laten op de hoogte te zijn, kunnen werkzaamheden worden gecombineerd en kun nen personeel en materieel zo doelmatig mogelijk worden inge zet. Bovendien wordt verwacht, dat van de toezichthoudende sche pen een preventieve werking uitgaat, ook als eventuele over tredingen niet vallen onder het toezicht of de opsporings bevoegdheid van de eigenaren van de schepen. Staatsbosbeheer en de stichting Het Zeeuwse Landschap hebben ook bevoegdheden op de Oosterschelde. Als hun belangen in het geding zijn, worden zij geïnformeerd. Gekozen is name lijk voor een samenwerkingsver band met de instanties die over schepen beschikken dan wel op een andere manier met grote re gelmaat in het Oosterscheldege- bied zijn. Per organisatie moet er een con tactpersoon komen, die onder leiding van een coördinator re gelmatig overleg zal voeren. De coördinator krijgt in het geheel een zelfstandige functie. Hij of zij is de schakel tussen de stuur groep Oosterschelde en de orga nisaties. Ook moeten contacten worden onderhouden met instel lingen die niet in het samenwer kingsverband zijn vertegenwoor digd, maar wel belangen hebben in de Oosterschelde. Verder zou een taak kunnen zijn het geven van voorlichting over de Ooster schelde, bijvoorbeeld aan groe pen van gebruikers van het water, zoals sport- en beroeps vissers, zeilers, pierenstekers en bewoners rond de Ooster schelde. Bij voorkeur moet de coöordina- tor gezocht worden in de gele dingen van rijkswaterstaat of het ministerie van landbouw en vis serij, omdat het praktijkgerichte diensten zijn. Het kruispunt Vierwegen bij Kapelle is sinds kort voorzien van ver keerslichten. Aanleiding daartoe vormden de ongelukken, die in de loop van de ja ren op het kruispunt gebeurden: 34n de jaren 19861988. Vierwegen nam daarmee de tweede plaats in op de lijst van black spots - een overzicht van gevaarlijke kruispunten. De verkeerslichten worden gestuurd met een computer, die reageert 'op het verkeersaanbod. In het wegdek zijn daartoe verklikkers of de- tectielussen aangebracht. Voor de fietsers beginnen de lussen al 25 meter voor de lichten. Bij weinig verkeersaanbod kunnen (bromfiet sers dan meestentijds doorrijden. Om deze categorie weggebruikers te dwingen van de oversteek met verkeerslichten gebruik te maken, is een nieuw fietspad gemaakt aan de oostkant van de weg Kapelle- 's-Gravenpolder. Het fietspad aan de andere kant is verwijderd tot de aansluiting met de provinciale weg naar Goes. Op de afrit van rijksweg A 58 is een linksafstrook gemaakt. De in- voegstroken op enkele aansluitende wegen zijn vervallen. De onder grond voor de stoplichten op de autowegen is voorzien van een speciaal mengsel, waardoor spoor- en ribbelvorming kan worden te gengegaan. IEUWS Tot de twintig duizend gulden voor het vrijwilligerswerk is besloten in de begrotingsverga dering van provinciale staten in november. Voorgesteld was de subsidieregeling in te trekken, omdat er weinig gebruik van werd gemaakt en er jaarlijks geld over bleef. De staten spra ken zich uit voor handhaving, maar in plaats van honderdddui- zend gulden is er nu twintig dui zend gulden voor uitgetrokken. De post van 55 duizend gulden voor emancipatiegerichte activi teiten bestaat uit 35 duizend gulden rijksgeld en 20 duizend gulden van de provincie. Activiteiten op het gebied van emancipatie worden gesubsi dieerd als zij zijn gericht op rol doorbreking, het wegwerken van onrechtvaardige verschillen in behandeling van vrouwen en mannen of als zij zijn gericht op veranderingen in de maatschap pij, die leiden tot een gelijkwaar dige benadering. Bij de beoordeling van de verzoe ken wordt bekeken in hoeverre vrouwen zelf worden geacti veerd om verandering in hun si tuatie te brengen. Ook wordt gekeken naar het bereik van de activiteiten. Dat geldt zowel de mogelijkheid om mee te doen als de plaats waar de activiteit wordt gehouden. Voorrang wordt gegeven aan ac tiviteiten die speciaal zijn be doeld voor vrouwen met extra achterstand, bijvoorbeeld in in komen of opleiding, zoals bij standsvrouwen en vrouwen uit minderheidsgroepen. Subsidie kan alleen in groepsver band worden aangevraagd. Dat betekent niet, dat de groep rechtspersoonlijkheid moet be zitten, dus een vereniging of stichting moet zijn. Kosten, die voor een provinciale bijdrage in aanmerking komen, zijn die voor huur van een zaal, apparatuur en materiaal, voor aanschaf van materiaal, voorbe- reidingskosten tot een maxi mum van honderd gulden, reiskosten voor gastspre(e)k- (st)ers, reiskosten voor deel neemsters met een minimumin komen of deelneemsters die extra hoge reiskosten hebben doordat zij geïsoleerd wonen, kinderopvang tijdens de activi teit en kosten voor publiciteit en werving. De organiserende instantie wordt verondersteld van de deel neemsters een bescheiden bij drage in de activiteiten te vragen, afhankelijk van de aard en omvang van het gebodene. Maandag 18 december, 16.00 uur, wordt in het wijkcentrum Sint Laurens, Van Citterstraat 64, een hoorzitting gehouden over de over- steekmogelijkheden voor fietsers op de doorgaande weg in Sint Lau rens. Oplossingen zijn het maken van een fietstunnel of het plaatsen van verkeerslichten. De plannen hebben ter inzage gelegen in het ge meentehuis van Middelburg en in het provinciehuis. Tot 15 november kon schriftelijk worden gereageerd op de voorstellen. De hoorzitting is bedoeld om de indieners van schriftelijke reacties in de gelegenheid te stellen hun standpunt mondeling toe te lich ten. Voorzitter is gedeputeerde J.D. de Voogd van waterstaat en verkeer. trole van de boekhouding en de jaarrekening vallen onder de re geling. Allerlei sectoren, waarin vrijwil ligerswerk wordt gedaan, kun nen aanspraak maken op de regeling: sociaal-cultureel werk, gezondheidszorg en maat schappelijk welzijn, natuur- en landschapsbescherming. In het vrijwilligerswerk is het voorwaarde, dat de aanvragen de organisatie rechtspersoon lijkheid heeft. Dit wijkt dus af van de subsidieregeling voor emancipatie. De vrijwilligerssubsidie is nooit hoger dan zeventig procent van de totale kosten. Alleen bij de reiskosten wordt hierop een uit zondering gemaakt, mits met openbaar vervoer wordt ge reisd. Deelneemsters met een mini muminkomen worden hiervan vrijgesteld. Organisaties, die werken met vrijwilligers, kunnen subsidie krijgen voor de kosten, die de vrijwilligers (moeten) maken. Daarbij gaat het om reis- en ver blijfkosten, die moeten worden gemaakt om het vrijwilligerwerk te kunnen doen en vergader- kosten (een rijksdaalder per ver gadering). Ook in de kosten om de vrijwilligers te verzekeren kan een bijdrage worden verstrekt. Vrijwilligers, die tijdens hun werk gebruik maken van kinderop vang kunnen hiervoor een ver goeding krijgen van ten hoogste vijftien gulden per ochtend, mid dag of avond. Ook de kosten voor publiciteit, de aanschaf of huur van informatie- en docu mentatiemateriaal en voor con- Aanvragen voor subsidie in de kosten van emancipatie en vrij willigerswerk kunnen worden in gediend bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. De aanvragen moeten drie maanden voor de verwachte besteding van het geld binnen zijn. Uit het verzoek moet blijken om welke activiteit(en) het gaat en hoeveel ze kosten. Bij de emancipatie-activiteiten moet verder duidelijk worden op welke groep(en) uit de samenle ving zij zijn gericht. De organisa ties, die vrijwilligerssubsidie wensen, moeten aangeven met hoeveel vrijwilligers wordt gewerkt. Voor activiteiten in beide cate gorieën is als voorwaarde ge steld, dat zij een regionaal dan wel provinciaal karakter moeten dragen. Vrijwilligerswerk op ge meentelijk niveau, dat vernieu wend is en uitstraling heeft naar de regio kan alleeif worden ge subsidieerd in overleg met de betreffende gemeente. De tweede kamer uit gedepu teerde staten houdt dinsdag 19 december zitting om 10.00, 10.20, 10.40 en 11.00 uur. Alle zittingen hebben betrek king op beroepschriften van aan vragers algemene bijstand. In het geding zijn beslissingen van het gemeentebestuur van Vlis- singen, Middelburg, Axel en Ter- neuzen. De Arob-commissie uit gedepu teerde staten hoort dinsdag 19 december, 11.20 uur, de heer J.B.J. Jacobse uit Hengstdijk en het gemeentebestuur van Hon- tenisse. De heer Jacobse wil een veestal bouwen bij zijn huis aan de Zuiddijk. De verklaringen van geen bezwaar, die hij daarvoor nodig heeft, hebben gedeputeer de staten geweigerd te verlenen a,an het gemeentebestuur van Hontenisse. De heer Jacobse heeft tegen de weigering be zwaar gemaakt. Alle zittingen zijn openbaar. Zij worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. -ru—uy v Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 De schrijfster Leni Saris bezocht donderdag voor de tweede keer boekhandel Heijboer in St. Annaland. Dit keer om een reis Parijs als prijs van een etalagewedstrijd te overhandigen aan Katie van Winkelen-van Vossen. Rechts uitgever Floris Jonkers, links Kees van Winkelen. De heer en mevrouw Van Winkelen-van Vossen van boek handel Heijboer te Sint-Annaland brachten het voorbije weekeinde door in Parijs. Op het eerste ge zicht niets bijzonders, ware het niet dat deze trip de hoofdprijs was in een landelijke etalage wedstrijd. Aanleiding was de ver koop van het zevenmiljoenste boek van de schrijfster Leni Saris enkele maanden geleden. Ter gele genheid daarvan bezocht deze au teur van 'ontspanningsverhalen met een ondergrond' in september al de boekhandel aan de Ring in Sint-Annaland, om er boeken te signeren en contact te hebben met haar lezers. De uitgevers-maatschappij West- Friesland greep de gelegenheid van het zevenmiljoenste boek aan voor een boekhandelsactie. Voor de meest originele etalage was een prijs beschikbaar. "Alle deelne mers hadden wel de boeken van Leni Saris in de etalage, maar boekhandel Heijboer was de enige die ook iets met de titels deed," vertelde de heer F.H. Jonkers van de uitgeverij. Het laatste boek van Leni Saris is getiteld 'Letters in de lucht'. Dat bracht Cees van Win kelen op het idee om de letters uit te zagen en aan draadjes in de eta lage te hangen, samen met enkele wolkjes. "Heel origineel," aldus Jonkers. Donderdagmiddag kwam hij sa men met Leni Saris naar Sint- Annaland om de prijs te overhan digen. Vrijdag vertrok het echt paar Van Winkelen al naar de Franse hoofdstad, waar alle be zienswaardigheden op het pro gramma stonden. De prijswinnaars van de St. Nico- laaspuzzel zijn bekend. 1. Hilde Kalsbeek, Gladiolenstraat, St. Maartensdijk, pennenset 2. Rudi Stokkers, Hoogstraat, Tholen, kleurpotloden/viltstiften 3. Petra Brandwijk, Molenstraat, Scherpe- nisse, bureauset 4. Jens Kunst, Mossellaan, Tholen, fotoband 5. Nicky Mosselman, Bierensstraat, St. Annaland, Dik Trom omnibus 6. Maurits van de Sande, Groot Verréhof, Tholen, pen- nenstandaard. De oplossing luidde: - PEPERNOOT - PAKJES - STOOMBOOT - BIJ DE STRIK RECHTSAF - AEE EIA AAAA AEE E EEEA EEE EIE AA EEI Kerkstraat 14 4694 BX Scherpenisse Telefoon 01666-2979 Fax 01666-3017 THOLEN 16 dec Oriëntatierit Mac, Zoek weg 19 u. 16 Kerstmiddag Anib, Meulvliet 11.30 u. 16 dec Gospel drive-in show Flex, Meulvliet 20 u. 17 dec Boutwedstr. h.s.v. De Pie terman 20 dec Kerstfeest Bejaardensoos, Schuttershof 14 u. 20 dec Kerstavond NCVB, Visnet 19.30 u. 5 jan Nieuwjaarsbijeenkomst An- bo, Visnet 14 u. OUD-VOSSEMEER 16 dec Judotoern. OVJV senioren, Vossenkuil 14 u. 18 dec Kerstfeest Zeeuwse Vrou wenraad, Vossenkuil 14.30 u. S: Zij lachte een beetje stil. Maar was toch blij met zijn complimen tje. Hij bekeek haar een beetje door een 'verliefde' bril. Toen zei zij iets heel leuks terug. "En ik ben verliefd op jouw mooie bril. Je koos bij OPTICIËN VAN MIL natuurlijk. Niet uit goed kope, vaak overjarige kollekties. Het verschil is haast niet te zien, maar op den duur is duurder niet duurder. "Hij heeft mij erg goed op het kwaliteitsverschil gewezen," zei hij. "Toen ik de deur uitging zei hij nog: wij beogen uw volkomen tevredenheid." ARN. van MIL Bergen op Zoom WOUWSESTRAAT 8 Advertentie I.M. 20 dec Volkskerstzangdienst, n.h. kerk 20 u. 27 dec Kerststallentocht Anbo, vertrek bushalte J.F. Kennedystr. 13 u. 28 dec Uitvoering rederijkerska mer Eendracht, Vossenkuil 19.30 u. 29 dec Kerstavond AVB, Vossen kuil 19 u. 29 dec Bejaardenbingo, kantine v.v. Vosmeer 14 u. 30 dec Oliebollenactie v.v. Vosmeer SINT-ANNALAND t/m 20 dec Tentoonst. merklap pen, openb. bibliotheek 23 dec Kerstconcert Accelerando, Sakofahal 20 u. STAVENISSE 19 dec Kerstzangavond, n.h. kerk 19.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 15 dec Kerstklaverjastoern. s.v. Smerdiek, kantine 19.30 u. 18 dec Kerstviering Plattelandsvr., Wellevaete 17 u. 19 dec Kerstzangdienst, Sint Maartenshof 14 u. 19 dec Alg. ledenvergad. ZLM, café Van Houdt 19.30 u. 20 dec Kerstdiner, Sint Maar tenshof 22 dec Kerstklaverjastoern. De Pendelaars, café Smerdiek 20 u. 23 dec Volkskerstzang, Haestinge 19.30 u. 26 dec Kerstprogramma, Sint Maartenshof 14.30 u. SCHERPENISSE 20 dec Kerstbijeenkomst Platte landsvrouwen, Holland Huis 17 u. 22 dec Dropping PJZ, vertrek Spuidamstr. 19.30 u. POORTVLIET 18 dec Kerstavond Plattelands vrouwen, Tolrust 17.30 u. 20 dec Vervolgcursus EVAV voor Plattelandsvrouwen, Tolrust 19.30 u. 21 dec Optreden Laudate Domi- num voor de bejaarden, 't Ouwe Raed'uus SINT PHILIPSLAND 16 dec Kerstviering vrouwenver. n.h. kerk 19 dec Kerstviering NCVB 19 dec Kerstzangavond VZOS, Maranatha en Van Knop tot Bloem, de Wimpel 19.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 21 jan Expos. Drievlak, Mar kiezenhof 14 dec MBO-voorlichtingsavond, Rijksscholengem. v.a. 19 u. 16 dec Kerstconcert chr. Orato riumvereniging, Lourdeskerk 20.30 u. 24 dec Finale Bergse popslag, Botte Hommel 14.30 28 dec Aladdin en de wonder lamp, Stoelemat 13.30 en 15.30 u. 30 dec Taste of spirit, Botte Hommel t/m 7 jan Expos. Eigentijdse ico nen, Markiezenhof film f ilin film ROXY 1: Ghostbusters II - a.L, vr 19 en 21.30 u„ za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do 20.15 u., wo 14 en 20.15 u. See no evil, hear no evil - a.l., vr 19 u., za 14 en 19 u., zo 14 en 16.15 u., wo 14 u. ROXY 2: The abyss - a.L, vr en za 21.30 u., zo 18.3 en 21.30 u. ma t/m do 20 u. CINEMACTUEEL 1: De kassiere - a.L, vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Batman - 12 j., za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 2: Theo en Thea en de ontmaskering van het tenenkaasimperium - a.L, vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zó 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: kickboxer - 16 j., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u„ zo 14, 16.30, 1? en 2L30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. Thoolse aardappelen in kleinver- pakking leverden op de veiling in Breda prijzen op van 28 tot 30 cent bij een aanvoer van 1600 kilo. Bij Z.H.Z. in Barendrecht geveil de kleinverpakkingen van Thoolse aardappelen brachten 27 tot 28 cent op bij een aanvoer van 2400 kilo. De kleinverpakkingen werden aangevoerd vanuit de veiling St. Annaland. Puin naar België. Het puin dat vrijkomt bij de sloop van het Juli- anaziekenhuis te Terneuzen mag worden uitgevoerd naar België. Het valt niet meer onder de wer kingssfeer van de verordening be- drijfsafvalstoffen Zeeland, zo hebben gedeputeerde staten mee gedeeld. Het puin wordt gebruikt als erfverharding bij Volvo Gent en in waterbouwkundige projec ten in Antwerpen. Polderstudie. Acht mensen uit het Verre Oosten die lid zijn van de Escap, een instelling van de Ver enigde Naties, bezoeken Schou- wen-Duiveland in het kader van een polderstudie. Men is vrtjdag en zaterdag te gast bij het water schap en bij provinciale wa terstaat. Aan boord van de mosselkotter van W. Schot wordt de zeewering bekeken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 7