Mooielichtefleurige teelt in de zomer Als elke Chinees nu eens een bosje droogbloemen zou kopen 'Ik werf niet op Tholen, dat zou broedermoord zijn voor TSG' Directeur P.J. Andreé van de O. Elsemanschool (INAS) vertrekt ATELIER ENTRUP goud en zilver s te vrovmi met papen een L loopt ml op een mrrde wet Xmumi Een tent samen lezen qeeftoote veel bevrezen me ontvangt er de tent araaa vol Kreunen 4 Donderdag 14 december 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Bij het zoeken naar alternatieve teelten zijn droogbloe men in het vizier gekomen. De oprichting van Bloe- vantho gafonlangs de belangstelling al aan en donderdagavond werd dat in de Wellevaete nog eens onderstreept. Meer dan 100 mensen luisterden geboeid naar dhr. I. Meijer van Florino uit Dronten, die en thousiast vertelde over de nieuwe teelt. "Als elke Chi nees nou eens een bosje droogblemen kocht", filosofeerde Meijer. Vakantiehulpen Welkome aanvulling Beperkt risico Riddersporen Bloevantho Tijdens de open monu mentendag in september werd hij door een aantal oud-Inasleerlingen in Sint-Maartensdijk aan gesproken: directeur P.J. Andrée (54) van de LHNO de O. Elseman- school in Bergen op Zoom. Niet zwanger Frontaal Christelijke MAVO Voor onder de KERSTBOOM 14 krt. OORKNOPJES geelgoud met diamant gezet in wit goud van 198,— 139,— Neem nu een abonnement. Voor slechts 73 cent per week wordt volop informatie over Tholen en St. Philipsland verstrekt. Bel nu 01665-2752 of vul de bon in en u krijgt de Eendrachtbode een maand gratis. Van Dijke Zaden en de veiling vereniging in St. Annaland streven samen met Florino naar een begin van 8 ha droogbloemen in 1990. Daarvoor worden dan in de vei ling 2 droogcellen en 1 koelcel ge bouwd. Voor het doen van deze extra investering moet de coöpera tieve veilingvereniging nog een buitengewone ledenvergadering houden. Het drogen gebeurt bij temperaturen van 60 tot 70 graden Celcius. Voor de veiling gaat dit niet zoals bij de kleinverpakking van aard appelen om het opvullen van on rendabele uren, zo maakte voorzitter A.C. Wessels donder dagavond in de Wellevaete duide lijk. De oogst is van begin juli tot eind augustus en dat valt gelijk met de piek van de vroege aardap pelen. "We moeten er dus extra mensen voor aantrekken, maar het is de bedoeling om de teelt van droogbloemen van de grond te krijgen om het inkomen op te krikken", zei Wessels. Hij maakte aan de hand van enke le cijfers de groei duidelijk. Tot en met 1980 lag de waarde van de droogbloemenexport uit Neder land nog onder de 10 miljoen gul den, maar inmiddels is de 90 miljoen gulden bereikt. De be langrijkste afnemers waren West- Duitsland(25 miljoen), Enge- land(19), Frankrijk(13) en de Ver enigde Staten(6). Nederland im porteerde vorig jaar voor 10.5 mil joen gulden aan droogbloemen uit o.a. Italië, Polen en Zuid Afri ka. In 1987 behoorde Hongarije nog tot de top. Er gaat dus heel wat om in droog bloemen en de eerste indruk van voorzitter Wessels bij zijn bezoek aan Florino in Dronten was dan ook, dat het daar prima loopt. Na veel overleg is besloten, dat Van Dijke Zaden de droogbloemen contracteert, de veiling droogt ze en Florino koopt ze. Er is een sa menwerkingsverband van vijf jaar aangegaan. Dhr. Meijer van Flori no zal zeker het eerste jaar voor goede begeleiding zorgen, zo be nadrukte Wessels. Alleen eerste kwaliteit droogbloe men zijn voor de export geschikt en daar dient de teelt op gericht te zijn. De telers moeten veel tijd Na uitgebreide informatie werden verschillende soorten droogbloemen bewonderd. De bossen dienen uniform te zijn van lengte en dikte. Grote belangstelling in de Wellévaete voor de teelt van droogbloemen. hebben en alles goed organiseren met inschakeling van vakantiehul pen. De lijnen dienen zo kort mo gelijk gehouden te worden: vandaag snijden, morgen drogen. De oogst van 1 ha vergt 1000 man uren. Er wordt uitgegaan van 200 bossen sikkelen per uur. Tijdens de pieken zijn 10 mensen nodig. "De markt is nog lang niet verza digd", maakte Meijer duidelijk. Hij heeft een boerenbedrijf van 33 ha en leidt 50 keer per jaar nog een veiling. Acht jaar geleden be gon Meijer met droogblemen, waarbij Star uit Rijnsburg de af nemer was. Inmiddeis heeft hij zelf al 25 ha droogblemen, wat volgend jaar 35 ha wordt. Totaal zijn er in Nederland 10 exporteurs en een teeltgebied van 5 tot 600 ha. Op elke soort grond, van zand tot klei, kunnen droogbloemen ge teeld worden. "De bloem bloeit het moost op armoede, dus op schrale grond", legde Meijer uit. Van begin april tot half mei kan er gezaaid worden op 4, 5 of 6 rij tjes, waarbij er nog een onder scheid is tussen snij- en sikkelge wassen. De ervaring van de Florino- directeur was, dat bloemen 'ont zettend veel' kunnen hebben. "Maar u moet er heel veel zorg aan besteden en u moet het leuk vinden. Het is een mooie teelt: licht, fleurig en in de zomer." Om het werk en het risico te sprei den adviseerde Meijer drie tot vier soorten te nemen: van de ene 10, van de andere 15 aren. Ter voorko ming van stormschade zou men drie rijen mais als windscherm kunnen aanbrengen. Florino organiseert twee keer per jaar een bijeenkomst met de te lers. "Een hele goede band is be langrijk en vertrouwen hebben we dan ook heel hoog in ons vaandel staan", zei Meijer. "Als u zoekt naar alternatieven, dan is dit een teelt die weinig kost, tot aan de oogst. Het financiële ri sico is zeer beperkt. De 4000 gul den die u er tot en met het zaaien instopt, haalt u er altijd uit." Zoon Mark Meijer(23) noemde een aantal getallen: 500 gulden per ha voor zaaien, 3000 zaai zaad, 500 schoffelen, 500 spuit- middelen, 250 oogstartikelen en het plukloon(20 cent per bos of per uur of een basisloon met bo nus) schommelt tussen de 8 en 12.000 gulden. "Hoeveel bossen weet je van een hectare te krijgen tegen welke kosten, daar gaat het om. Een normale oogst levert 30.000 bossen per ha op. Gemid deld kun je er 15.000 gulden per ha. aan overhouden." Florino verkoopt sinds twee jaar zelf droogbloemen, waarbij men zich op de groeimarkten de Ver enigde Staten, Canada en Enge land richt. Het grootste artikel is ridderspo ren, die 1,40 per bos opbrengen. Voor een papaver wordt 60 cent per bos betaald. Er zijn droog- noch vervoerskosten. De totale kosten worden geraamd op 7 cent per bos, de fusthuur op 200 gul den per ha. In tijden van schaarste zijn ook 2de en 3de kwaliteit droogbloe men nog goed aan de prijs, liet Meijer weten. Aan de hand van dia's gaf hij een beeld van de teelt en verwerking van droogbloemen. Meer dan de helft van de droog bloemen voor 1990 is al verkocht en daar wordt naar geteeld. Jos van Haperen, voorzitter van de vertrouwenscommissie van droogbloementelers in de Flevo- polder, was ook in de Wellevaete aanwezig om vragen te beant woorden. Bestuurslid Lindhout van Bloe vantho was ingenomen met deze voorlichtingsavond. Hij meldde, dat de 13 september opgerichte studieclub inmiddels 30 leden telt. In 1990 wil Bloevantho toetreden tot de Nederlandse tuinbouwstu- dieclubs om nog beter teelttechni- sche gegevens te kunnen uitwisselen. Veilïngvoorzitter Wessels on derstreepte dat belang. "We heb ben goede samenwerking nodig om dit project van de grond te krijgen. Misschien kunnen droog bloemen een aanvulling zijn voor het wegvallen van de bloemzaad teelt. Zo'n groot aantal aanwezi gen duidt er in elk geval op dat er animo voor is. Het vereist een goede inzet. Droogbloemen kun je er niet zomaar bijdoen", aldus Wessêls. De belangstellenden kwamen van heel Tholen en St. Philipsland. ZLM-kringsecretaris P. Stouten zei desgevraagd, dat het zoeken naar alternatieven zeker toe te jui chen is. Voor de telers van vroege aardappelen achtte hij droogbloe men echter niet eenvoudig omdat de oogst valt in de periode dat ook de aardappelen gerooid wor den. De Bergse directeur bezocht die dag een aantal kerken en werd herkend door twee gediplomeerde ziekenverzorgsters en een ver pleegkundige. Ook na zijn af scheid, morgen, zal Andrée Tholen blijven opzoeken, op zijn racefiets of als gastspeler bij de tennisvereniging Eegedima in Tholen. 'Voor menig meisje van het eiland Tholen is de heer An drée geen onbekende', heeft het in een begeleidend schrijven rond zijn afscheid na 20 jaar aan het hoofd van de Elsemanschool te hebben gestaan. Na de Oester schelp in Tholen stroomden leer lingen die een baan zochten in de verzorgende sector veelal door naar de INAS (Interim Algemene Schakelklas) aan de Ravelstraat in Bergen op Zoom. De twee-jarige opleiding leidde op voor inrich tingsassistente. In 1981 telde de Inas 26 Thoolse leerlingen. Een jaar later verdween de opleiding en nu heeft de school voor lager beroepsonderwijs nog 4 Thoolse leerlingen op een totaal van 340. "Ik werf ook niet op Tholen", legt Andrée uit. "Tholen heeft zelf een LHNO van dezelfde kleur. Het zou broedermoord zijn om in dat gebied leerlingen te wer ven. Laat Tholen hebben wat ze heeft". Andrée heeft overigens niet zelf les gegeven aan de Inasleerlingen. Wel kwam hij op een andere ma nier met de leerlingen van Tholen in contact. "Na een schoolfeestje heb ik een stel van die meisjes te rug naar Tholen gebracht. Op zich niets bijzonders, maar voor het feest was ik gebeld door een vader, een commissionair in Sint- Maartensdijk die zei dat zijn dochters niet mochten komen. Het was toch allemaal maar rot tigheid, zei hij. Toen heb ik geant woord: Maar op Tholen zijn ook veel bochten. Later belde de man terug om te zeggen dat hij er nog eens over had nagedacht en dat zijn dochters mochten komen. Ze zijn hier toen ook niet zwanger geworden", lacht Andrée. De di recteur van de O. Elseman begon zijn onderwijsloopbaan aan de Nutsschool in Nijmegen in 1955. Vanaf 1957 tot 1961 was hij ver bonden aan de openbare lagere school in Dalem bij Gorinchem. Van 1961 tot 1969 onderwees An drée leerlingen van de technische school in Sliedrecht en op 1 au gustus van dat jaar werd hij direc teur van de O. Elsemanschool, die in 1961 werd opgericht met 25 leerlingen in het Markiezenhof. Daarna vond de school enige ja ren onderdak in de christelijke mavo aan het Bolwerk en vanaf 1967 huist de school in de gebou wen aan de Ravelstraat waar in 1986 een nieuw gebouw verrees met zeven lokalen. Telde de Else man in het eerste schooljaar (1969) 32 leerlingen, nu bedraagt dat aantal 76. In de periode 1983-1986 beschikte de school over een dependance aan de Rijtuigweg. "Daar moest ik zelf als conciërge optreden. Om 8 uur 's morgens de lichten aan doen, deuren openen, kachels aanmaken en om kwart voor vijf de w.c.'s doorspoelen en de zaak weer afsluiten. Daar was je hele maal niet voor ingehuurd, maar dat hoorde er toen bij", blikt An drée terug op zijn taken binnen de school. Volgens de scheidende di recteur is er in het onderwijs niet echt veel veranderd. "Het kreeg steeds een andere naam. We heb ben al heel wat herstructureringen gehad maar het lesgeven is nog steeds frontaal (leerkracht tegen over leerlingen red.) en klassi kaal". Die veranderingen in de manier van lesgeven kunnen vol gens Andrée ook niet gemakkelijk plaatsvinden omdat degenen die de veranderingen zouden moeten doorvoeren, zelf ook klassikaal les hebben genoten. "Maar de laatste jaren veranderd het wel iets omdat er meer leerkrachten ko men die zelf anders opgeleid zijn". Andrée slaagde erin om aan de Elseman een kapsters opleiding te verbinden in het ka der van het leerlingenstelsel (een 2-jarige opleiding, gestoeld op 3 dagen werk, 2 dagen school). "Er waren kappersscholen in Goes en Breda. Het was een misser voor Bergen op Zoom. Ik vond het toen een leuk meisjesberoep. De opleiding liep ook meteen vol. De meisjes konden goed aan de bak komen maar er is ook een periode geweest dat er van de 20 in juni af gestudeerden er in januari pas 11 aan het werk waren". Toen de kapstersopleiding werd overgehe veld naar de streekschool West- Brabant, bleef de Elseman met de inventarisatie zitten maar omdat Andrée erin slaagde de opleiding Uiterlijke Verzorging aan de Directeur P. Andrée temidden van zijn leerlingen. school toe te voegen mochten de droogkappen en ligstoelen aan de Ravelstraat blijven. Ook de afdeling Individueel On derwijs kreeg aan de Elseman school gestalte. "Een dergelijke opleiding was er alleen voor rooms-katholieken. Met deze opleiding doe ik Tholen ook geen concurrentie aan", benadrukt An- dréé die het zou betreuren wan neer de Thoolse scholengemeenschap het 'moede hoofd in de schoot' moet leggen omdat het leerlingenaantal terug loopt. "Dat zou zonder meer een verschraling opleveren voor de ge meenschap. Een school is meer dan een onderwijsinstituut, het heeft ook een sociale betekenis voor de omgeving. Je moet je eens voorstellen wat het zou betekenen wanneer Thoolse leerlingen alleen maar terecht kunnen op drie scho lengemeenschappen in Bergen". De toekomst schat Andrée som ber in. "Schaalvergroting leidt tot verschraling. De concurrentie is groter geworden. Het is jammer dat er indertijd een christelijke MAVO op Tholen is bijgekomen. Deze wordt nu ook weer leeggezo gen ter rechterzijde richting Krabbendijke-Goes". Toch denkt Andrée dat het verder samensmel ten van beroeps- en algemeen vor mend onderwijs zijn vruchten zal afwerpen. "Zo'n ontwikkeling zal best wat verdriet met zich mee brengen, maar heeft het zich een maal gezet dan kan er ook een goed gebouw voor komen. Voor ons soort leerlingen voorzie ik dat het samengaan van beroepsonder wijs en algemeen onderwijs een gunstige ontwikkeling is. Beide vormen van onderwijs kunnen el kaar bevruchten en je kweekt pas leerlingen vanaf hun 16de levens jaar op tot vakmensen. De Duit sers beginnen daar ook later mee. En ik heb nog nooit gezien dat zij slechte vaklui afleveren. Het is een tendens die al merkbaar is op het niveau van het kort middelbaar beroepsonderwijs. Het LBO en de Mavo zijn zijn nog steeds tweede lig. Ik ben er voorstander van om die samen te brengen". Andrée wordt opgevolgd door de huidige adjunct-directeur L. Geleijns. Dorpsstraat 180 Halsteren Telefoon 01641-3845 Advertentie I.M. Naam Adres oonplaals

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 15