THOLENDERWIJS SCHREEUWEN OM STILTE Bouwplannen? ellandl bewoners GORDEL VERGETEN... informatierubriek van de gemeente tholen RAADS- EN COMMISSIE VERGADERING IN 1990 GEMEENTEHUIS GESLOTEN THOOLSE POLITIE: ALCOHOL IN 'T VERKEER OORZAAK VAN VEEL ELLENDE WAT LIGT TER INZAGE? f Manifestatie van beroepen Uitwisseling van scholieren Donderdag 7 december 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Muziek Tips over burenlawaai GELUIDHINDER ISOLATIE. GELUIDHINDER BUREN GELUIDHINDER ISOLATIE" Isolatie EN TOCH ZIJN ER NOU NOG ff? MENSEN DIE rjashlinin HET NIET DOEN degS(ahsbPak ZEEUWEN RIJDEN VAST BETER! SPREEKUUR B EN W. door j. van der slikke Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Af en toe wordt het lawaai van deze tijd de mens te veel. Dan zou je wel willen schreeuwen om stilte. Om verlost te zijn van burenge rucht, scheurende auto's, grommende brommers, lawaai van ra dio's, stofzuigers, afzuigkappen, boormachines, het geblaf van honden en gekrijs van kinderen. Maar als je dat al doet, voel je je vaak een roepende in de woestijn. Ze horen je niet. En toch wonen we hier met z'n veertien miljoen op een kluitje. Tja, daar zit m nou net de kneep. Geluidhinder is in deze tijd een levensgroot probleem; een vorm van milieuverontreiniging waar mee vrijwel iedereen wordt ge confronteerd. Zelfs de stilste au to maakt nog altijd lawaai. Een autosnelweg klinkt op 25 meter even luidruchtig als een stofzui ger op 1 meter of een benzine maaier op een afstand van 7,5 meter. Willen we het met z'n allen sa men kunnen uithouden, dan zul len we wat waardiger voor el kaar moeten zijn. Dus de radio wat zachter, niet 's avonds laat nog boren, in tuin en op balkon Een vriendelijk praatje lost meer op dan een kwade klacht onze gesprekken op halve kracht voeren, in de kleine uur tjes bezoek minder luidruchtig uitgeleide doen (zachtjes met de auto-portieren en al helemaal niet aan de claxon komen) enzo kunnen we nog wel even doorgaan. Er zijn mogelijk heden genoeg om effectief reke ning met elkaar te houden. Niet op het moment, dat u met ongecontroleerde stem de radio moet overschreeuwen. Maar even later, als de kalmte is weergekeerd. Trakteer de buren niet op verwijten, maar op mo gelijke oplossingen. De brochure levert daarvoor een groot aantal suggesties. Aan de orde komen verschillende vormen van buren- lawaai. Over muziek van geluidinstalla ties komen de meeste vragen binnen. Door de herkenbaarheid van de melodie, de zuivere to nen en het ritme is muziek snel hoorbaar en daardoor eerder hin derlijk. Daar komt bij dat er tus sen de ene en de andere buur vaak enorme verschillen bestaan in muzieksmaak en in de manier waarop zij muziek "beleven", 't Is moeilijk je in te denken dat een ander zich groen en geel kan ergeren aan de muziek waar je zelf gek op bent. En als je zelf constant behoefte hebt aan har de popmuziek met dreunende bassen, besef je niet zo makke lijk dat een ander juist rust zoekt om zich te ontspannen. Dat soort onbegrip kunt u als gehin derde in ieder geval uit de we reld helpen, met een vriendelijk Bastonen zijn 't meest door dringend De Nederlandse Stichting Ge luidhinder heeft een brochure uitgegeven waarin deze tips zijn verzameld. In dit boekje, getiteld "Geluidhinder Buren" komt een groot aantal aspecten van bu renlawaai aan de orde. Handig voor "slachtoffers" van geluid hinder, maar ook voor veroorza kers. (Attentie: vrijwel iedereen behoort van tijd tot tijd tot beide categorieën, uiteraard in wisse lende situaties). Een tip uit de brochure: "een vriendelijk praat je lost meer op dan een kwade klacht". Als bijvoorbeeld de kei harde radio van de buurman hin dert, is het verstandig hem aan te spreken. BUfTENLAWAAI rof De Thoolse gemeenteraad kent verschillende commissies van ad vies en bijstand. Deze commissie adviseren burgemeester en wet houders over tal van zaken die in een later stadium definitief hun beslag krijgen in de openbare raadsvergaderingen. Het zal u bekend zijn dat de gemeenteraad in het openbaar verga dert. Dat geldt ook voor de meeste commissies. Onlangs is het ver gaderschema voor de gemeenteraad en een aantal commissies voor het jaar 1990 opgesteld. Voor de goede orde treft u onderstaand dit schema aan. Gemeenteraad De gemeenteraad vergadert altijd op maandag, in principe de ene keer 's middags, de andere keer 's avonds. De middagvergaderingen beginneiTöm 14.00 uur, terwijl de avondvergadering om 19.30 uur aanvangen. 22 januari 's middags 19 februari 's avonds 19 maart 's middags 9 april 16.30 uur (onderzoek geloofsbrieven n.a.v. de op 21 maart 1990 te houden verkiezingen voor de gemeenteraad) 23 april 's avonds 1 mei 's avonds (beëdiging nieuwe raad/verkiezing wethouders) 28 mei 's middags 25 juni 's avonds 27 augustus 's middags (aanbieden begroting 1991) 1 oktober 's avonds (algemene beschouwingen op de begroting 1991) 29 oktober 's middags (begrotingsraad) 19 november 's avonds 17 december 's middags Commissie ruimtelijke ordening Deze commissie vergadert in 1990 op woensdag, telkens om 19.30 uur. Het betreft de data: 17 januari, 21 februari, 28 maart, 2 mei, 6 juni, 5 september, 3 oktober en 28 november. Commissie voor de financiën Deze commissie vergadert niet op een vaste dag, maar wel op een vast aanvangstijdstip van 19.30 uur. Het betreft de data: maandag 29 januari, woensdag 30 mei, woensdag 12 september en donder dag 22 november. Commissie openbare werken Ook deze commissie kent geen vaste dag, maar wel het vaste aan vangstijdstip van 19.30 uur. Het betreft de navolgende data: dins dag 23 januari, maandag 26 februari, dinsdag 3 april, dinsdag 8 mei, donderdag 7 juni, dinsdag 7 augustus, dinsdag 11 september, dins dag 9 oktober, dinsdag 30 oktober en dinsdag 27 november. In verband met de arbeidsduurverkorting voor het gemeenteperso- neel is het gemeentehuis vrijdagmiddag 8 december 1989 gesloten en tevens telefonisch niet bereikbaar. Houdt u daar rekening mee! De Thoolse politie controleert - net als andere politiekorpsen - re gelmatig op het gebruik van alcohol in het verkeer. Dat zal ook de komende tijd gebeuren. Juist in een feestmaand als december wordt er wat meer gedronken dan gebruikelijk. Laat december dan ook die feestmaand blijven door niet te drinken wanneer je nog moet rijden. Geluidhinder? De Nederlandse Stichting Geluidhinder (NSG) geeft gratis informatie bij het zoeken naar een oplossing. MET PRAKTISCHE TIPS VOOR DE AANPAK VAN BURENHINDER brochure een hulpmiddel zijn bij het gesprek en komt u niet met lege handen. Als het om con tactgeluid gaat, zoals lopen met hard schoeisel, slaande deuren, dreunende wasmachines en la waaiige stortbakken, zijn vaak met heel eenvoudige middelen zeer goede resultaten te boeken. Brochure voor "slachtoffers"en veroorzakers van geluidhinder gesprek op het juiste moment. Misschien denken uw buren wel dat het met het doorklinken van hun muziek, radio of tv best meevalt, omdat ze die van u nooit horen. Snijd daarom in een praatje met de betreffende buur het onderwerp muziek aan. Via de verschillen in muzieksmaak kunt u gemakkelijk ingaan op de overlast die u ondervindt. Als de ander zich dat niet kan inden ken, vraag hem of haar om even naar huis te gaan, de installatie op de gebruikelijke sterkte aan te zetten en er vervolgens weer bij naar te luisteren. Ook bij muziekspel is deze wijze van handelen aan te bevelen. Vaak begrijpt men dan pas goed wat er aan de hand is. In het boekje worden tips gegeven over de maatregelen, die uw buren zou den kunnen nemen. Zo kan deze VLOEREN EN PLAFONDS TUSSENWONINGEN Een voorbeeld: wasmachine op flinke rubberen doppen plaatsen Als u overweegt uw woning be ter tegen lawaai van buiten of van de buren te beschermen, zijn er speciaal voor dat doel ge schreven brochures. Daarin worden onderwerpen behan deld, als het plaatsen van een ei gen geluidscherm in de tuin of het aanbrengen van voorzetra men. Woont u in een oude wo ning met houten vloeren dan is de geluidisolatie daarvan vaak erg slecht. De geluidisolatie is met een extra plafond of vloer aanzienlijk te verbeteren. Ook het aanbrengen van een voor zetwand wordt in de brochures over geluidisolatie haarfijn uit de doeken gedaan. De Nederlandse Stichting Ge luidhinder beschikt over veel kennis op het gebied van geluid, geluidhinder en bestrijding er van. Zij adviseert overheid, be drijfsleven, maar ook particulie ren. U kunt er terecht voor het bestellen van de brochures, maar ook voor persoonlijk ad vies. Als u schrijft, geef dan pre cies aan wat uw geluidspro bleem is en waar U over geïnfor meerd wilt worden. Bel of schrijf naar: Nederlandse Stichting Geluidhinder Postbus 381, 2600 AJ Delft Telefoon 015 - 562723. Aangehouden worden als auto mobilist met (teveel) drank op kan het begin zijn van veel narig heid. Maar ook zonder politie controle kunnen de gevolgen af schuwelijk zijn, denk maar aan een aanrijding 'onder invloed'. Er kan vrijwel geen feest worden gehouden zonder dat alcohol wordt gedronken. Op dat punt leven er nogal wat misverstan den. Wat 'helpt' absoluut NIET na alcoholgebruik van enige om vang? Dit: een frisse neus halen, veel frisdrank nemen (helpt niet meer), koffie drinken (maakt absoluut niets uit), eten, douchen, trimmen, dansen. Nog zo'n misverstand: een glaasje bier is veel onschuldiger dan 'sterke drank'. Het is abso luut niet waar, de invloed van een glas bier is nagenoeg gelijk aan een glas met welke andere alcoholhoudende drank dan ook. Waarom helpen al die beproefde methodes helemaal niet, waar van toch vaak zo stellig wordt beweerd dat ze afdoende zijn? Omdat de lever de alcohol moet afbreken, en daar is nu eenmaal een bepaalde tijd voor nodig. 1 Glas pils, wijn of wat dan ook is men pas na anderhalf uur 'kwijt' en als het om 8 pilsjes gaat d^n is men 12 uur onder invloed. De straffen die op dat rijden onder invloed staan zijn niet mis. Bij 3-5 glazen is de boete al 250 gulden en bij 7 glazen en meer loopt de boete op tot duizend gulden en dreigt het tijdelijk kwijt raken van het rijbewijs. Wie nog meer drinkt en daarna achter het stuur gaat loopt het risico van en gevangenisstraf en langere ontzegging van de rijbe voegdheid. Die gevangenisstraf kan oplopen tot 3 jaar en de boe te tot tienduizend gulden. De straffen worden zwaarder als er slachtoffers zijn gevallen. Wie achter het stuur gaat zitten met teveel alcohol op - 'drie is teveel' - loopt dus zware risico's. Maar er is nog iets anders. Een ander kan er het slachtoffer van wor den. Iemand aanrijden onder in vloed die daarna blijvend invali de is of om het leven komt, dat is toch wel een afschuwelijke af loop van een vrolijk feestje of van cafébezoek. Veilig Verkeer Nederland heeft een simpele tip: niet drinken wanneer je nog moet rijden. Verhalen van men sen die zeggen nog prima te rea geren na een aantal glaasjes op zijn klinkklare verzinsels. Alco hol beïnvloedt het reactievermo gen, niet allpen bij grote, maar ook bij kleine (re) drinkers. Ook in dit opzicht maakt drank dus meer kapot dan je lief is. Teeltverbod voor diverse gewassen De burgemeester van de gemeente Tholen maakt bekend dat gedurende een maand in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk, Markt 1-5, voor een ieder ter inzage liggen de lijsten van terreinen waarop het onkruid knolcyperus is aan getoond. Ingevolge de regeling teelverboden knolcyperus geldt voor deze terreinen een verbod op de teelt van de vol gende gewassen: a. alle bol- of knolvormende bloemgewassen; b. alle houtige gewassen, vaste planten, bloemisterijgewas sen en groentegewassen, voor zover zij worden geteeld met het doel de gehele of gescheurde plant of ondergrondse de len daarvan elders uit te planten, of voor wederuitplant in het verkeer te brengen; c. alle akker- en tuinbouwgewassen, waarvan ondergrondse delen worden geoogst of meegeoogst; d. graszoden. Ingevolge een verordening van het Landbouwschap geldt een reinigingsplicht voor werktuigen die gebruikt zijn op met knolcyperus besmette percelen. Sint-Maartensdijk, 7 december 1989 De burgemeester voornoemd, H.A. van der Munnik. Donderdag 14 december 1989 Aanvang 20.15 uur Stadhuishal te Tholen De werkgroep 'Uit op Tholen' presenteert het optreden van: MARJANNE KWEKSILBER sopraan en STANLEY HOOGLAND piano Zoals u uit de re dactionele pagi na's in deze Een- drachtbode kunt lezen, zijn jongstle den zaterdag de prijzen uitgereikt van de op 21 okto ber 1989 gehou den autogordelma nifestatie te Tho len. Bij die gele genheid deelde burgemeester van der Munnik onder andere mede, dat vóór de autogor delcampagne er sprake was van een draagpercen- tage van de auto gordel van 70%. Aan het eind van de campagne kon op basis van uitge voerde politiecon troles een draag- percentage van 87% worden vastgesteld. Voorwaar een prachtige score! Maar het kan en moet nog beter. In 1988 zijn in de provincie Zee land vijftig personen om het leven gekomen door een verkeersonge val. Dat zouden er 5 10 minder zijn geweest als iedereen de auto gordel zou hebben gedragen. Maak de door de heer Geuze uit Tho len bedachte slogan tot de uwe: 'Ik draag de autogordel wel, want eens kan dat ook mijn redding zijn'. De praktische uitvoering van de ze slogan maakt dat we met zijn allen werken aan een nog verkeers veiliger Tholen. Een veelzijdig sopraan op de vleugel begeleid door een begenadigd pianist. Op tekst van Heine en Goethe worden liederen van Schubert, Schu mann en Wolf gebracht. Op tekst varr Baudelaire en Verlaine liede ren van Fauré en Debussy. Entreeprijzen: Leden f 9, Niet-leden f 10,—; CJP en 65+ f 6,50. Reserve- ringskosten f 0,50. Verkoop-/reserveringsadressen: V.V.V.-kantoor Sint-Maartensdijk, tel: 3771 V.V.V.-folderpost Tholen, Kerkstraat 8 N. Nieuwenhuis te Tholen, tel: 2363 (uitsluitend tussen 9.00 en 12.00 uur). De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 11 december 1989 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De wethouders P. van Schetsen, L.J. Koopman en J. Versluijs houden hun spreekuur van 11.00 - 12.00 uur. Het spreekuur van burgemeester H.A. van der Munnik komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeente huis, telefoon 01666 - 8200, toestel 330. De vijfde Zeeuwse Beroepenmani- festatie, van 13 t/m 16 december in de Zeelandhallen in Goes, wordt geopend met een sympo sium. Het thema daarvan is: Het continue proces van studie- en be roepskeuze. Woensdag opent commissaris van de koningin dr. C. Boertien de manifestatie. Aan sluitend zijn er vier inleiders: drs. Th. de Keulenaar (directeur scho ling en intermediaire voorzienin gen van het ministerie van sociale zaken), J.J.H. Koning (onderwijs- secretaris Ned. Chr. Werkgevers verbond), drs. P.G.A. Tiesinga (directeur Centraal orgaan voor regionale organen voor het leer lingwezen) en H. Op 't Veld (voor zitter Ned. ver. van schooldekanen). Eén van de onderdelen van de Be- roepenmanifestatie is een theater voorstelling door het Platform Economische Zelfstandigheid. Deze instelling maakt zich sterk de achterstand die Zeeland nog heeft ten aanzien van het beleid voor meisjes en jonge vrouwen, zo snel mogelijk in te lopen. Het thema roldoorbreking loopt als een rode draad door de hele Be- roepenmanifestatie. Het Platform wil meisjes en hun ouders overtui gen van het belang van goed on derwijs en een goede beroepskeuze. Dat heeft alles te maken met het feit, dat meisjes vanaf 1 januari a.s. worden geacht financieel voor zichzelf te zorgen. (Ver)Bouwplannen krijgen al snel vaste vorm bij de Schelde. U vindt er niet alleen bouwmate rialen: u wordt er ook nog 'ns uiterst vakkundig geadviseerd en ze weten alles van de nieuwste systemen en produkten. Loop dus eerst 'ns vrijblij vend de bouwinfo van de Schelde binnen. Dat kost niks en levert heel wat op. Middelbare scholieren die een jaar naar het buitenland willen, kunnen dat via het scholierenpro gramma van AFS Interkulturele Programma's. Deze organisatie, gevestigd in zo'n 60 landen, orga niseert uitwisselingen voor mid delbare scholieren uit de hele wereld. Alle jongeren, ongeacht hun sociale of economische ach tergrond, kunnen er aan deelne men. Alle deelnemers verblijven in gastgezinnen en functioneren dat jaar ook gewoon als gezinslid. Daarnaast gaan ze naar school. Verder hangt het van de deelne mers zelf af wat ze van het jaar maken. In het gastland krijgen de deelne mers een speciale begeleider toe gewezen en er worden verschillende activiteiten georga niseerd (thema-weekenden, excur sies en feesten). Bij aankomst is er een internationale bijeenkomst waarin de deelnemers eigen wor den gemaakt met de taal en de cultuur van het land. Wie aan de uitwisseling wil mee doen, moet vóór de vertrekdatum tenminste 16 jaar en niet ouder dan 18 jaar zijn, goed gezond zijn, de lagere school en tenminste drie jaar voortgezet onderwijs hebben gevolgd. Belangstellenden kunnen contact opnemen met regio-coördinator J.H. Wolfis, J. Darkennisstraat 443, 4827 PG Breda, tel. 076-876435. V HOOFDSTUK 7 Dit voorjaar waren er ook gemeenteraadsverkiezingen. Dat was een heel belangrijke gebeurtenis op het dorp. Er werd ook altijd veel propa ganda voor gemaakt. Weken van te voren verschenen er al pamfletten van de verschillende partijen. Dat waren niet altijd dezelfde partijen als in de landelijke politiek. Op een dorp kent iedereen iedereen, zodat het bij deze verkiezingen erg op persoonlijke kwaliteiten'aankwam. Maar ook dat ging weer niet helemaal op, want omdat de raadsvergaderingen overdag gehouden werden, kon iemand die in loondienst was nooit ge kozen worden. Want het was in die tijd toch niet denkbaar, dat iemand vrij zou krijgen om een vergadering bij te wonen, en zeker niet dat zijn loon dan nog doorbetaald zou worden. Werknemers kwamen dus niet in aanmerking. Het gevolg was dat het meestal wat grotere boeren wa ren en dan dikwijls ook nog op wat gevorderde leeftijd. Er was ook nog wel eens een kleine boer bij. Daar waren soms hele kiene figuren bij die ieders achting hadden, maar het probleem voor deze mensen was de tijd. Een middenstander die al wat in goeden doen geraakt was, zat er meestal ook wel in. En bijvoorbeeld een commissionairtje dat nogal over wat vrije tijd beschikte. Bij de samenstelling van de kandidatenlijsten werd met alle mogelijke factoren rekening gehouden. Ten eerste de kerkelijke status. Rooms- katholieken waren er niet, maar de protestanten waren toch weer over drie kerken verdeeld. Nu viel de politieke gezindheid ook weer niet sa men met de kerkelijke indeling, maar in grote lijnen was het toch zo, dat de leden van de gereformeerde kerk antirevolutionair stemden, die van de gereformeerde gemeente staatkundig gereformeerd, maar de grote kerk daar zat van alles in: CHU, SGP, ARP en naderhand ook wel een enkele SDAP'er. Maar die laatste lijst was bij de gemeenteraad niet vertegenwoordigd. Er was ook nog een groep onkerkelijken, hoewel die niet zo groot was. Die kwamen eigenlijk onder alle bevolkingsgroe pen voor, zowel onder zeer welgestelden, zoals grote liberale boeren, dokters, notarissen, maar ook middenstanders en werknemers. Maar die groepjes waren te klein om als gelijkgezinde groep een zetel in de gemeenteraad te verwerven. Vandaar dat deze groepjes zich verenigden in een partij met een wat neutralere naam, bijvoorbeeld gemeentebelan gen, of algemeen belang. Een politieke éénheid was het natuurlijk niet, maar men was het in zover wel eens dat men het praktisch altijd oneens was met dat, waar de anderen vóór waren. Het kon er bij de gemeente raadsverkiezingen heet aan toe gaan. De lijsttrekkers waren dikwijls in vloedrijke personen in de dorpsgemeenschap. Zoals gezegd verspreidden ze vóór de verkiezingen pamfletten, waarin ze niet alleen de hoedanigheden van eigen persoon en partij naar voren brachten, maar ook niet schroomden de minder goede eigenschappen van hun te genstanders breed uit te meten. De kwaliteit van het papier dat ze daar voor gebruikten was meestal in overeenstemming met de argumenten die ze bij die gelegenheid hanteerden. Maar men had er veel voor over. Op de dag van de verkiezingen kon het gebeuren dat een bepaalde lijsttrekker de hele dag een man, gekleed in lange zwarte jas en met een hoge hoed op, door het dorp liet lopen met een bord waarop het stemadvies stond en in grote letters zijn naam. Ook lieten verschillende lijsttrekkers mensen, speciaal vrouwen en ouderen van buiten het dorp, met auto's ophalen om te stemmen. Uiter aard met de bedoeling dat ze dan op hen zouden stemmen, wat ook nog maar afwachten was. Zo zag Griet den Brouwer haar kans schoon om twee keer op een dag met de auto naar het dorp te gaan. Zij gaf 's mor gens haar oudste dochter twee briefjes mee. Op het ene stond, dat zij om tien uur opgehaald wilde worden om te stemmen en op het tweede, dat zij om twee uur opgehaald wenste te worden. "Denk erom Pietje," zei ze, "dat je ze op 't goede adres brengt." Maar Pietje was lang niet achterlijk. Die kweet zich goed van haar taak, zodat Griet 's morgens met de auto kon gaan stemmen en 's middags mooi boodschappen kon gaan doen. Hoewel er veel propaganda vóór de raadsverkiezing werd gemaakt, ver anderde er toch dikwijls niet veel aan de samenstelling van de raad. Als je er eenmaal inzat moest je het al bont maken als je niet bleef zitten. Zodoende werd het op den duur wel een gezelschap van bejaarde lieden en dat gold vooral de wethouders. Die wisten zich te handhaven tot het zo ongeveer museumstukken waren. Maar och, wat deed het er toe. De burgemeester en de secretaris, wat in sommige kleine dorpjes één en de zelfde persoon was, maakte het beleid wel uit en die kon na zijn vijfen zestigste jaar niet meer herkozen worden. En als het een goeie was, werd hij wel eerder naar een grotere gemeente benoemd en dan kwam er weer fris bloed. Zo zachtjes aan kwam ook de tijd naderbij dat er poldervergadering ge houden werd. Als de voorjaarsdrukte voorbij was en de boeren niets an ders te doen hadden dan de groeiende gewassen te controleren op ziekten en beschadigingen,, en op hun dagelijkse routes langs de arbei ders te kijken of ze het onkruid grondig wiedden, dan was daarvoor de tijd. Kees had bij zijn vader nog wel eens aangedrongen dat hij nog een periode zou blijven zitten, maar daar was geen denken aan, zijn besluit stond vast. Kees had zo langs zijn neus weg ook nog eens bij Wout Vos geïnformeerd, maar die liet niets los. Toen ze op een avond na het brood eten in de kamer zaten, achtte Jaan- tje de tijd gekomen om het onderwerp ter sprake te brengen. Kees vond het beter er eerst met Wout Vos over te praten, maar Jaantje zei: "Dat haalt niets uit. Je moet hem vóór wezen, dan zal hij er wel van afzien." Hoewel Kees er weinig voor voelde, besloot hij toch om er de volgende dag direct maar aan te beginnen. Als het dan toch moest gebeuren, dan maar zo gauw mogelijk. Jaantje stelde een heel plan de campagne op. Zij vond dat hij de grote boeren eerst maar langs moest, die hadden de meeste invloed. 1 WORDT VERVOLGD

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 5