Ludieke acties met serieuze ondertoon Meer informatie voor toeristen in servicepost VVV aan de Ring Waterschapsman in Thoolse raad Merkwaardige boekjes Burgemeester H.A. van der Munnik aan slot verkeerscampagne: Calvijn belicht het huwelijk P. van Belzen lste RPF/GPV Vanaf april volgend jaar bij boekhandel Heijboer in Sint-Annaland Donderdag 7 december 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Motiveren Roofgoed LEDEBOERIANEN (20): De landelijke actie -25% verkeersslachtoffers is zater dag, voor wat Tholen betreft, voor dit jaar afgesloten met het uitdelen van prijzen aan de winnaars van ver schillende wedstrijdonderdelen in de campagne. In ja nuari zullen de rijkspolitie, de gemeente Tholen en het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) in samenwerking met de Vereniging voor Veilig Ver keer Nederland bekijken welke acties er gevoerd zullen worden. De controle op het gebruik van de autogordel en alcohol zal tijdens het surveilleren gewoon door gaan. "Want anders zakt het in", zei D. Coppoolse van de rijkspolitie in Tholen. Neem nu een abonnement. Voor slechts 73 cent per week wordt volop informatie over Tholen en St. Philipsland verstrekt. Bel nu 01665-2752 of vul de bon in en u krijgt de Eendrachtbode een maand gratis. De dienstverlening aan toeristen op Tholen zal vol gend jaar verbeterd worden wanneer de servicepost van de streek VVV-Eiland Tholen in Sint-Annaland in gebruik wordt genomen. Deze week werd de eerste aanzet gegeven voor de uitbreiding van de serviceverle ning in de boek- en kantoorvakhandel Heijboer aan de Ring in Sint-Annaland. Streekmuseum het hart en zij moeten volgens de Schrift ook tijd maken om het kind met zijn verdriet en proble men te laten rusten aan het moe derhart." De schending van het huwelijk verklaarde ds. Klein Onstenk aan de hand van de geschiedenis van Simson en de leeuw. De leeuw stond voor het sexuele verkeer voor het huwelijk. "De jeugd wordt beheerst door lusten en ver langens, deze moeten we tem men," aldus de spreker. Hij vertelde dat 70% van de mensen in zijn gevangenis zit voor sexuele misdrijven. De predikant haalde uit naar de kennismakingsadver tenties in dagbladen. Het laatste deel van zijn betoog wijdde de gast aan de echtschei ding, "de schending van de schoonheid binnen het huwelijk." Hij spoorde de aanwezigen aan Christus binnen het huwelijk te zoeken. "Zoekt de Heere terwijl het nog dag is," was de boodschap die de toehoorders mee naar huis kresen. De avond werd geopend met het zingen van psalm 119:17, lezen uit Efeze vers 22-23, gebed en een meditatie over Paulus' woorden over het aardse en het hemelse hu welijk tussen Christus en Zijn bruid. VERVOLG VAN PAG. 9 ding milieutechnologie en milieu beheer. Sinds 1 augustus 1975 werkt Klip- pel bij het waterschap Tholen, waar hij nu technisch hoofdamb tenaar is, belast met de zuiverings installaties, persgemalen en - leidingen, bedrijven die afvalwa ter lozen en de kwaliteit van het oppervlaktewater. Hij is opspo ringsambtenaar volgens de Wet Verontreiniging Oppervlaktewa ter. Naast de milieutaken regelt, Klippel het groot onderhoud van de wegen. "De kennis die ik bij mijn werk heb opgedaan, hoop ik in de ge meenteraad te benutten", zegt de kandidaat-gemeentebestuurder. Zijn belangstelling gaat met name uit naar het milieubeleid, openba re werken, monumenten en land schapsbehoud. Hij ziet voor de gemeente een heel duidelijke taak om een verantwoord milieubeleid te voeren. "Dat moeten we doen vanuit een bijbels rentmeester schap om de aarde te bouwen en te bewaren. Sommigen denken hier een paradijs te kunnen berei ken, maar dat is voorgoed voor bij. Genesis 3 laat daar geen twijfel over bestaan. We leven in een verbroken wereld. Je zult bij de veelgehoorde opmerking 'het moet leefbaar blijven' de ene keer de klemtoon op 'leefbaar' en de andere keer op 'blijven' moeten leggen. In de praktijk zal dat niet altijd gemakkelijk zijn, maar je kunt niet zomaar raak rommelen en de gevolgen naar de volgende generatie doorschuiven. De lokale overheid moet heel goed opletten wat ze doet en wat er gebeurt." Los van zijn persoonlijke interesse realiseert Klippel zich, dat hij de belangen van de gehele gemeen schap moet behartigen. "Ik hoop dat binnen de raad te kunnen doen vanuit ons principe en op een manier, die voor de gehele ge meenschap begrijpelijk is. Je zit er namelijk mee, dat een deel van onze samenleving geheel onbe kend is met de achtergronden van waaruit klein rechts werkt. Als SGP-politicus heb je de taak om je zo te motiveren, dat een ander begrijpt waarom je je op een be paalde manier opstelt. Dat is geen eenvoudige opdracht, maar - zon der me bij haar te willen vergelij ken - zou ik op dezelfde manier aan het raadswerk willen begin nen als prinses Beatrix aan haar koningschap: 'Mijn schild ende betrouwen, zijt Gij, o God mijn Heer. Op U zo wil ik bouwen, ver laat mij nimmermeer'." Volgens Coppoolse is het de be doeling dat er meer projectmatig gewerkt zal worden. Programma's kunnen ook op andere dan ver keerszaken betrekking hebben, zoals milieudelicten of criminali teitsbestrijding,, zo liet Coppoolse na afloop van het officiële gedeel te weten. I.C. Hage, regiovertegenwoordiger van ROVZ, blikte terug op de au togordelcampagne 'Gordel verge ten....Zeeuwen rijden vast beter!' Voor de actie bleek 68 tot 71% van de automobilisten in Zeeland met autogordel om te rijden. Op Tholen was dat 70%. "Heus niet slecht, maar nu bedraagt het per centage 77% en daarmee staat Tholen in Zeeland aan de kop". Volgens Hage is het zaak daarmee door te gaan. "Bovendien zijn er leuke prijzen mee te winnen", wees hij op het doel van de bijeen komst in het gemeentehuis. In ok tober werden ruim 1200 autobestuurders gecontroleerd op het dragen van de gordel. Dat le verde ruim 160 bekeuringen op. "Een paar moeten er de zak in. Die gaan naar Spanje", zei Hage aan de vooravond van het Sinter klaasfeest. Hage wees op het grote aantal doden dat per jaar in Ne derland te betreuren is. Zo'n 1500 jaarlijks, in 1989 al 1837. Daar naast ligt het aantal gewonden per jaar op ongeveer 250.000. "Ieder uur gebeurt er wel een ongeval en daar willen we wat aan doen: VVN, rijk, provincie, gemeente, waterschap, politie en het be roepsvervoer". Op Tholen werd door middel van spandoeken ge wezen op de schoolgaande jeugd in het verkeer en de landbouw trekkers, de autogordel en de alco holcontrole. Burgemeester H.A. van der Mun- nik deelde mee dat Tholen er niet in was geslaagd het aantal ver keersslachtoffers zo terug te drin gen dat ze in aanmerking komt voor een rijkspremie. Wel ontving de gemeente startpre mies voor de verschillende acties. Van der Munnik herinnerde eraan dat de campagnes niet zonder rimpels waren verlopen. Zo werd bij een alcoholcontrole - de politie moest achter een auto aan omdat de bestuurder het stopteken had genegeerd - de waarschuwings driehoek gestolen. Ook twee spandoeken die de aandacht vestigden op de schoolgaande kinderen verdwenen in onbekende handen. Positief vond Van der Munnik dat de stickers met de aanduiding 'Slik' zich mochten verheugen in een grote afname onder de boeren. 'Roofgoed', noemde de burgemeester de plak katen. Van der Munnik wees erop dat vooral het menselijk falen er de oorzaak van is dat er in het ver keer veel ongelukken gebeuren en geen technische gebreken aan voertuigen of het weer. Hij noem de het nuttig dat door middel van deze acties verkeersdeelnemers ge wezen worden op de gevaren: "Het zijn ludieke acties met een serieuze ondertoon, door controle en voorlichting". Van der Munnik deelde bloemen en regenkleding uit aan de 4-jarige Jantine van de Velde uit Tholen voor haar presta tie tijdens de behendigheidsrit in een trapauto (340 punten) en aan de 11-jarige Annemarie de Jonge van de Eben Haezerbasisschool uit Tholen voor de winnende kleurplaat. P. Geuze uit Tholen werd beloond met een pechkoffer en bloemen voor zijn slagzin 'Ik draag de autogordel wel, want eens kan dat ook mijn redding zijn'. (Een aantal jaren geleden bedacht Geuze ook de spreuk die op de gemeentelijke vuilniswagens prijkt: 'Klein chemisch afval: een za(a)k apart'.) De heer T. Vierge ver kreeg dezelfde cadeaus voor zijn prestatie in de behendigheid- rit voor volwassenen tijdens de manifestatie in Tholen op 21 oktober. Boekje 1 (1) 't Is een bijzonder boekje, een 'tijdrede'. Een woord, zoals van de oude profeten. Een boet preek, zoals eenmaal de oude ziener Van der Groe die uitsprak. Voluit heet het 'Een spiegel de zes tijds ter beproeving der kin deren Gods, voorgesteld in eenige opmerkingen betrekkelijk de tijdsomstandigheden'. Het boekje, 52 bladzijden totaal, kostte destijds 30 cent. Het werd uitgegeven bij zijn vriend, de bekende boekhandelaar Jan van Golverdinge in Den Haag. 'Wat Ledeboer schrijft zijn enkel losse uitspraken uit zijn gemoed, in slechte vorm, met weinig sa menhang en veel duisters', zegt zijn biograaf Landwehr. Luisteren wij naar de aanhef van zijn boek je. In welke tijd leven wij thans! leder strijdt voor zijn ei gen mening en begrip. Wie zoekt er wat des Heeren is? Wie vraagt Zijn mond om raad, Zijg Geest om wijsheid? Wie kent de zelf verloochening, de doding en kruisiging des vleses? Wie leeft er oprecht voor Hem, en wandelt voor Zijn aangezicht, in eenvou digheid des harten, in de nabij heid des Heeren, in afhangen van Hem? Waar is het smeken om het heil van Sion, en het op bouwen van Jeruzalems muren? Wie treurt er over de breuk Sions en de verbreking Jozefs? Wie strijdt er voor de belangen der Kerk, en het geloof de heiligen eenmaal overgeleverd Hoe verheft hij zich tegen de predikanten: 'Nietige herders, zelfzoekers en behagers, woor den van menselijke wijsheid voor woorden die de Heilige Geest leert, vertoners van ijdele din gen, heidense deugden en plich ten, zichzelf predikende, blinde leidslieden der blinden, Christus verloochenende in Zijn Hoge priesterlijk, Profetisch en Konink lijk ambt...' Nee, het is duidelijk dat Ledeboeriaanse predikanten er niet vele ambtsbroeders op na (kunnen) houden. 'De hemel heeft getreurd, de aarde heeft geweend, maar des mensen oo- gen zijn droog gebleven'. Vanzelfsprekend ontkomt hij niet aan 'de Scheiding van 1834'. Wie, ja wie, zo stelt ons Lede boer heeft zich nu eigenlijk afge scheiden? '......Wat is het beginsel der scheiding? Geen af scheiding van de oude Gerefor meerde Kerk in leer, dienst en tucht, maar van het later in 1816 samengestelde genootschap (de Herv. Kerk) toen het re monstrants beginsel zijn beslag verkregen heeft, Christus als Ko ning en Hoofd der Kerk verloo chend is. Wat aangaat de afscheiding, deze ligt niet aan onze, maar aan der anderen zij de, als die zich afgescheiden hebben van de gereformeerde leer, dienst en tucht. Wij ons af scheidende, verklaren te zijn en te blijven de gereformeerde leer van harte toegedaan te zijn: dus komt er geen verloochening van naam of eenige voorrechten der gereformeerde gemeente in aan merking...' Dan, tegen het einde van zijn 'spiegel', volgen een 9-tal 'be zwaren tegen de tegenwoordige tijd', gevolgd door 'eenige goede tekens' en een schitterend ge dicht van veertig coupletten on der de titel 'Sions Weeklachten'. Enkele gedeelten uit dit gedicht zijn ter illustratie hierna op genomen. Boekje 2 (2) Een tweede boekje uit 1841 draagt als titel: 'Het zalig afster ven van eene Christlnne, welke Gods oordeelen naderen zag', medegedeeld en uitgegeven door L.G.C. Ledeboer, bedienaar des H. Evangeliums' (Lèyden, J.A. Kettenes 1841). Eigenlijk deed Ledeboer niet anders dan dit boekje persgereed maken. Hier en daar meent men nog zijn stijl te ontdekken, zodat Lede boer mogelijk nog een en ander gecorrigeerd heeft. Het slot van het boekje is een vers, vloeiend en pakkend en ongetwijfeld van Ledeboer. Boekje 3 (3)Het derde boekje is getiteld: 'Een ernstige waarschuwing te gen den wellust'. Het werd uit gegeven in Leiden door A. van Benten, en het bevat (natuurlijk weer!) proza en poëzie. Gezien de goede volzinnen die we hier aantreffen, heeft Lambertus dit boekje reeds geschreven als stu dent en pas later uitgegeven. Boekje 4 (4) Tenslotte nog 'Vermaning aan jongelingen, door een vriend derzelver'. Blijkbaar verschenen ook deze dichtregels in het ge noemde jaar 1841, en werden ze bij een latere herdruk aangevuld tot meer dan 200 verzen! Alles is gericht op Prediker 12:1 'En gedenk aan uwen Schepper in de dagen uwer jongelingschap...' Allemaal dus vrij kleine geschrif ten, die getuigen van ernst en godsvrucht. Van een diep gevoel van zonde en onwaardigheid. Van grote vrijmoedigheid in het aantonen van de breuken op alle terreinen, en onder en bij alles geschreven in tere liefde tot het behoud van zondaren. Iedere - uitzonderingen zijn er niet! - willekeurig gekozen pagi na van zijn geschriften legt ge tuigenis af van ware vroomheid. Vèiligheidsrapport. Op grond van de Post-Seveso richtlijn van de Europese Commissie zijn vijf be drijven in Zeeland verplicht een extern veiligheidsrapport (EVR) op te stellen. Het zijn Eurogas, Total en Hoechst in het Sloege- bied en Dow-Benelux en Hydro Agri Sluiskil in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone. door J.M. Vermeulen Veel hebben de Ledeboerianen niet geschreven. Bijna niets. Preken van ds. Ledeboer en ds. Van Dijke zijn er niet, hoewel ze bijna dagelijks de kansel be klommen hebben. Een zekere kerkhistoricus schreef: 'Als wij het geheel overzien dan blijkt ons dat Ledeboer op eigen god geleerd gebied niets heeft gele verd, op historisch noch ook op exegetisch gebied. Al wat hij schreef gold de praktijk des le vens...' En dat is waar. Bij de Le deboerianen kwam (en: komt!) het aan op 'de praktijk des le vens'. Laten we daarom zuinig zijn op wèt er is, op die veelal opmerkelijke, op die merkwaar dige boekjes en geschriftjes. In de tijd die Ledeboer bij de Christelijk Afgescheidenen heeft doorgebracht, het jaar 1841, verschijnen er van zijn hand enkele van die merkwaar dige geschriften. Daarover gaat dit artikeltje. Winnaars P. Geuze (tweede van links), de 4-jarige Jantine van de Velde (voor), de 11-jarige Annemarie de Jonge uit Tholen en dt heer T. Viergever uit Sint-Maartensdijk (derde van rechts) ontvingen de prijzen uit handen van burgemeester H.A. van der Munnik in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Naait»'. Adres Woonplaats. Het zevende gebod 'Gij zult niet echtbreken' was het thema van een bijeenkomst, vrijdag in Scher- penisse, van de SGP studievereni ging Calvijn. Gevangenispredikant ds. Klein Onstenk uit Zwolle sprak voor bijna 90 bezoekers, waaronder een grote afvaardiging uit Sint- Philipsland (daar was de predi kant vorig jaar op bezoek). De spreekbeurt viel in drie delen uit een: de schoonheid van het huwe lijk, de schending van het huwelijk, en de schending van de schoonheid binnen het huwelijk. Ds. Klein Onstenk las met nadruk uit het huwelijksformulier '...en Hij stelde de vrouw als hulpe te genover hem'. De spreker stelde dat God dus in het gebrek van de man heeft voorzien. "Dit bete kent ook dat de verlangens van de man naar de vrouw en andersom heel natuurlijk zijn, maar door de zondeval zijn zij grotendeels ge ruïneerd." Uit zijn werk in de ge vangenis vertelde de predikant over de vele sleutelkinderen onder de gedetineerden: kinderen die al tijd alleen thuis moesten komen en opgroeiden in chreches. "Moe ders dragen hun kinderen onder Miel Cools. De Belgische liedjes zanger Miel Cools treedt zaterdag 16 december in Hansweert op met zijn programma 'Waar het hart vol van is....'. De voorstelling be gint om acht uur in zaal Kaj Munk. Raadslid P. van Belzen(51) uit Tholen is weer lijsttrekker van de combinatie RPF/GPV voor de ge meenteraadsverkiezingen op 21 maart 1990. Ir. W. Mol(35) uit Tholen is opnieuw de tweede man. De kiesverenigingen van de RPF Tholen en het GPV Goes hebben besloten de samenwerking op het gemeentelijke vlak voort te zetten. Dit houdt in, dat met een ineenge schoven lijst aan de Thoolse raadsverkiezingen wordt meege daan, zoals dat al sinds 1982 het geval is. In goede harmonie is overeenge komen, dat de Reformatorische Politieke Federatie weer de lijst trekker zal leveren en bepaalde af gesproken plaatsen op de kandidatenlijst door leden van het Gereformeerd Politiek Verbond zullen worden ingenomen. Tijdens de ledenvergadering van de RPF Tholen is Van Belzen una niem als lijsttrekker aangewezen. Ir. Mol is tweede, maar de andere plaatsen zijn nog niet definitief omdat het GPV nogal wat vacatu res moet vervullen. Ten opzichte van vier jaar geleden zijn mr. J.P. Loof(4), mevr. H.J. Wienen- Verseput(5) en mevr. G.M. Loof- Bakker(6) uit Tholen vertrokken. Ook de RPF zit daarmee: P.M. de Kunder(13) en G.J. den Her- tog(14) hebben Tholen inmiddels ook verlaten. P. van Belzen RPF/GPV, Tholen Voorzitter A. Uijl van de streek VVV en mevrouw C.P.J. van Winkelen-van Vossen kwamen overeen dat deze post vanaf vol gend jaar april onderdak zal vin den in de boekhandel aan de Ring. De huidige 'post' in de Ra bobank aan de Raiffeisenstraat komt dan te vervallen. Voor het schildje van de VVV zochten het echtpaar Van Winkelen en Uijl dinsdagochtend een geschikt plekje op de gevel van het winkel pand. Aan de Ring krijgt de derde VVV-post - zoals het bestuur dat zich voorstelt - gestalte. Naast het kantoor aan de Haven in Sint- Maartensdijk werd vorig jaar al een servicepost geopend in de si- garenhandel 'De Ghulden Roos' aan de Kerkstraat in Tholen. "Tot dan was er in elke Rabobank op Tholen een service-balie maar dat is betrekkelijk omdat de bank ook een eigen reisbureau heeft", legt Uijl (directeur van de Rabobank in Smurdiek) uit: "Bovendien zijn de openingstijden beperkt. In Sint-Annaland ligt de bank voor de toeristen excentrisch. Als infor matiepunt wordt het minimaal ge bruikt en als VVV zoek je toch naar de optimale dienstverle ning". Volgens Uijl wordt er bij het inrichten van een servicepost in de detailhandel een wederzijds commercieel belang gediend: dat van de ondernemer die meer aan loop krijgt en dat van de VVV, die meer van zijn produkten aan de man kan brengen. "Het gaat er vooral om dat toeristen de eerste informatie die ze nodig hebben hier kunnen krijgen. Wat is hier te beleven? Daar moet de post ant woord op kunnen geven. Voor in gewikkelde zaken kan naar het kantoor verwezen worden". Vooral dagjesmensen die de jacht haven aandoen kunnen met de nieuwe post hun voordeel doen. Mevrouw Van Winkelen kreeg af gelopen zomer al heel wat toe risten in de winkel. "De meesten vragen naar de bezienswaardighe den. We hebben al erg veel mensen verwezen naar het streekmuseum. Ook de recreatiekaart van Zee land en de fietsroutes waren erg in trek maar toch kunnen we de mensen niet de optimale informa tie geven zoals we dat graag zou den willen". Voor Van Winkelen is het geen probleem om de winkel aan de nieuwe functie aan te pas sen. Naast het VVV-bordje aan de gevel kan via één van de twee vitri nes ook aandacht geschonken worden aan het servicepakket van de VVV. Het grote voordeel van de boekhandel aan de Ring is vol gens Uijl gelegen in de gunstige ligging in het dorp.'Als je als toe rist hier informatie zoekt dan loop je naar het centrum en dan kom je op de Ring uit". Mevrouw Van Winkelen beaamt dat. "De loop van de toeristen is Voorstraat-Ring. Ze komen vaak voor tijdschriften en ansichtkaar ten. Vooral de laatste jaren komen er meer dagjesmensen op de fiets via de Philipsdam of de Oesterdam". Naast de centrale ligging van de winkel als pluspunt boven de Ra- bobankvestiging spelen ook de openingstijden een rol. Voor de toerist betekent de servicepost dat hij vrijdagsavonds tot 8 uur aan zijn foldertje kan komen en op za terdag tot 4 uur. (de bank is alleen woensdagavond open, naast de gebruikelijke tijden tot 4 uur 's middags). Begin 1990 zal de be wegwijzering naar de servicepost geregeld worden (in Tholen is dat ook gebeurd). De servicepost in de boekhandel zal ook aan één of meerdere VVV-vlaggen aan de ge vel te herkennen zijn. Uijl: "De VVV is blij dat we in twee jaar tijd de drie grote kernen kunnen bedienen. Het is nog niet gezegd dat we ook in de kleine kernen zo iets gaan doen maar ik sluit het niet uit", Mevrouw C.J.P. van Winkelen-van Vossen van boek- en kantoorvakhandel Heijboer en voorzitter A. Uijl van de streek VVY-eilanc Tholen houden het VVV-schildje op de plaats waar het vanaf april volgend jaar definitief komt te hangen. Links C. van Winkelen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 15