THOLENDERWIJS eiland bewoners informatierubriek van de gemeente tholen DE WET AROB EN HET BEROEP TEGEN OVERHEIDSBESCHIKKINGEN MELDINGSPLICHT VOOR SCHOTELANTENNES WAT LIGT TER INZAGE? KLACHTENNUMMER SPROEIVLIEGTUIGEN SPREEKUUR B EN W. Verdachte van brandstichting blijft ontkennen Donderdag 30 november 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Donderdag 14 december 1989 Stadhuishal Aanvang 20.15 uur te Tholen MARJANNE KWEKSILBER STANLEY HOOGLAND TEL: 045-466222 PLAATSELIJK NIEUWS Concert Oostersqheldeschool POORTVLIET Intocht Sint Te lang open Biljarten Bowling Vergunning voor lamsoren Conflict Krabbenkreekweg en natuurbelangen Bloedafname De Makreel Kwiek in prijzen Verkeersoverlast door j. van der slikke Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Het is in een aantal gevallen mogelijk tegen een besluit van de over heid beroep aan te tekenen bij de Afdeling rechtspraak van de Raad van State. Het moet dan gaan om een schriftelijk gegeven beschik king, afkomstig van een administratief orgaan van de overheid waardoor u rechtstreeks in uw belang wordt getroffen. Administratief orgaan van de overheid In de Wet Arob (voluit Wet administratieve rechtspraak overheids beschikkingen gaat het om personen en colleges bekleed met enig openbaar gezag binnen Nederland. Daarin onderscheiden we: organen van de centrale overheid, dat wil zeggen: rijksorganen zo als een minister, een inspecteur of een rijksambtenaar met bepaalde bevoegdheden; provinciale organen, zoals gedeputeerde staten, de commissaris van de Koningin en soms ambtenaren; gemeentelijke organen, zoals de gemeenteraad, burgemeester en wethouders, de burgemeester en soms ambtenaren; organen van een waterschap en organen ingesteld bij zogenaamde gemeenschappelijke regelingen. Beschikkingen Wanneer een administratief orgaan van de overheid een besluit neemt waarbij aan een bepaalde persoon, onderneming, stichting of vereniging en dergelijke een recht wordt toegekend of geweigerd, bijvoorbeeld een besluit waarbij een vergunning of ontheffing =toestemming) wordt verleend of geweigerd, dan is dat in veel ge vallen een beschikking als in de Wet Arob bedoeld. In de wet zijn met een beschikking gelijkgesteld een weigering om een gevraagde beschikking te geven en het onredelijk lang uitblijven van een be schikking. Wanneer is de Wet Arob voor u van betekenis? De Wet Arob opent de mogelijkheid beroep in te stellen tegen een beschikking, wanneer u daardoor rechtstreeks in uw belang getrof fen bent. Dit betekent: Als u kunt aangeven dat de beschikking zo danig tegen uw belang ingaat dat van concrete benadeling - nu of in de toekomst - zou kunnen worden gesproken, dan kan de Wet Arob voor u van betekenis zijn. Het gaat daarbij niet alleen om finan ciële schade. Het kan immers ook zijn, dat u schade lijdt of verwacht die niet in geld is uit te drukken. Enkele voorbeelden: Stel uw buurman wil tussen zijn tuin en de uwe een muurtje bou wen. Hij vraagt aan burgemeester en wethouders een vergunning. U vindt dat u door de bouw van dat muurtje rechtstreeks in uw be lang wordt getroffen. Stel dat u vergunning vraagt voor het mogen hebben van een terras voor uw café. Als die vergunning u wèl wordt verleend, maar onder voorwaarden die u te veel op kosten jagen, kan er ook sprake zijn van 'rechtstreeks in uw belang getroffen zijn'. Het is ook denkbaar dat aan u een toestemming voor het een of an der is verleend, maar dat anderen daartegen bezwaren hebben. Uw buren vrezen bijvoorbeeld door uw keuken-uitbouw van licht en zon neschijn te worden beroofd, hetgeen voor hen het wonen en het ge bruik van de tuin minder aantrekkelijk maakt. Ook al zullen zij bij voorbeeld een waardedaling van hun huis niet zonder meer kunnen aantonen, toch kunnen zij rechtstreeks in hun belang getroffen zijn. Dit alles betekent echter niet dat de overheid nu maar direct een an dere beschikking had moeten nemen. Het betekent alleen dat de Wet Arob voor u of uw buren van betekenis kan zijn. De Wet Arob heeft een aanvullend karakter In veel wetten en verordeningen staan speciale regels vermeld op welke manier tegen besluiten op grond van die wetten of verorde ningen in beroep kan worden gekomen. Dan is de Wet Arob niet van toepassing. Beroepsmogelijkheden van de Wet Arob De Wet Arob maakt onderscheid tussen beschikken afkomstig van de rijksoverheid enerzijds en die afkomstig van provinciale of ge meentelijke organen anderzijds. In de beide laatste gevallen moet in het algemeen worden begonnen met het indienen van een bezwaar schrift bij het orgaan dat de beschikking heeft genomen. In het eer ste geval, de rijksoverheid, kan in het algemeen direct beroep wor den ingesteld bij de Afdeling rechtspraak van de Raad van State. Het bezwaarschrift moet binnen dertig dagen na de datum van ver zending van de beschikking waardoor u zich rechtstreeks in uw be lang getroffen acht zijn ingediend. De indiening is vrij van kosten. U als indiener van het bezwaarschrift moet, tenzij meteen al duidelijk is dat het bezwaarschrift niet in behandeling kan worden genomen, in de gelegenheid worden gesteld uw bezwaarschrift nader toe te lichten. Tenslotte geeft het orgaan een beslissing op het bezwaar schrift. Bent u van oordeel, dat u door de beslissing op het bezwaar schrift nog steeds of misschien op een andere wijze rechtstreeks in uw belang bent getroffen, dan kunt u vervolgens tegen die beschik king beroep instellen bij de Raad van State. De procedure bij de Afdeling rechtspraak begint met het indienen van een beroepschrift binnen 30 dagen na de datum van de beschik king waartegen u in beroep komt. Het adres van de Afdeling recht spraak is Kneuterdijk 22, 2514 EN te 's-Gravenhage. In de procedu re kunt u zich laten bijstaan door een advocaat of iemand anders, maar dat hoeft niet. Wilt u de bijstand van een advocaat, maar kunt u de kosten daarvan niet dragen, dan kunt u het dichtstbijzijnde bu reau voor Rechtshulp vragen om toevoeging van een advocaat. Het beroepschrift In het beroepschrift moet staan: Uw naam, adres, woonplaats en postcode. Een duidelijke omschrijving van het 'bezwaar', dus de re denen waarom u zich rechtstreeks in uw belang getroffen acht door de beschikking en de reden waarom u de beschikking onjuist vindt. Bij het beroepschrift voegt u de beschikking en zo mogelijk alle an dere stukken die op de zaak betrekking hebben, of een fotokopie er van. U betaalt bij de indiening van een beroepschrift bij de Afdeling rechtspraak f 150,— op giro 507590 ten name van de griffie van de Raad van State. Vermeld bij deze betaling waarvoor deze dient, bijvoorbeeld beroepschrift van (datum gericht tegen de beschik king van (orgaan) van (datum) alsmede het nummer. Het geld krijgt u terug als de beroepszaak gunstig voor u afloopt. Bent u niet in staat dit bedrag te betalen, dan kunt u op het gemeentehuis een ver klaring van de burgemeester daarover vragen en die bij het beroep schrift voegen. U kunt dan in bepaalde gevallen vrijstelling of ver mindering van betaling krijgen als u daarom verzoekt. Aan het eind van de procedure volgt als regel de mondelinge behandeling in een openbare zitting van een Kamer van de Afdeling. Ook bestaat de mogelijkheid dat uw zaak schriftelijk, zonder zitting, wordt afgehan deld. Zowel u als het orgaan dat de aangevochten beschikking gaf, worden op de zitting in de gelegenheid gesteld het eigen standpunt toe te lichten. Ook kunnen getuigen, deskundigen worden gehoord. Hoofdregel is dat u een schriftelijke uitspraak krijgt op uw beroep. Het onderzoek en de uitspraak Allereerst wordt onderzocht of het door u ingestelde beroep voldoet aan de voorwaarden voor het instellen van beroep. Als aan die voor waarden is voldaan, gaat de Afdeling rechtspraak van de Raad van State, de rechter dus, na of de beschikking al dan niet rechtmatig is. De beschikking wordt getoetst aan een 4-tal criteria. Acht de Af deling rechtspraak geen van deze beroepsgronden geschonden, dan wordt het beroep verworpen. Dit betekent dat de rechter van oor deel is dat er geen reden is de aangevochten beslissing te vernieti gen, zodat deze dan in stand blijft. Heeft het administratieve orgaan naar het oordeel van de rechter wèl in strijd met een of meer van de hiervoor bedoelde beroepsgronden gehandeld bij het geven van de beschikking, dan wordt de beschikking geheel of gedeeltelijk ver nietigd. Uit de uitspraak kan voor het orgaan de opdracht voortvloei en om een nieuwe andersluidende beschikking te geven. Eventueel kan alsdan ook op uw verzoek een schade-vergoeding worden toe gekend. Schorsing van de beschikking. Voorlopige voorziening Wanneer u tegen een bepaalde beschikking een beroepschrift bij de Afdeling rechtspraak of een bezwaarschrift bij het orgaan dat de be schikking heeft genomen, heeft ingediend, kunt u tevens aan de voorzitter van de Afdeling Rechtspraak vragen, de aangevochten beschikking te schorsen in afwachting van de beslissing op het be roep of op het bezwaarschrift. Wordt het verzoek om schorsing in gewilligd, dan werkt de beschikking niet zolang nog niet op het be roepschrift of het bezwaarschrift is beslist. Ook kunt u een zoge naamde voorlopige voorziening vragen. Dat is een speciale regeling voor de tijd die verloopt tot op het beroep of het bezwaarschrift is beslist. De voorzitter gaat echter alleen tot het nemen van deze maatregelen over als hij van oordeel is dat u onevenredig in uw belang zou wor den getroffen wanneer de beschikking meteen gewoon zou werken. Het indienen van een verzoek om schorsing of een verzoek om een voorlopige voorziening kost u f 150,— als u een bezwaarschrift hebt lopen en f 75,— als uw beroep bij de Afdeling rechtspraak ligt. Ook hier geldt dat u de voorzitter van de Afdeling rechtspraak om vrijstelling of vermindering van griffierecht kunt vragen. Nadere inlichtingen Via het bureau voorlichting van de gemeente Tholen kunt u over het bovenstaande een folder opvragen (tel: 01666 - 8210). Nadere in formatie kunt u bovendien inwinnen bij het orgaan dat de beschik king geeft waardoor u rechtstreeks in uw belang wordt getroffen. Maar ook bij een advocaat, uw vakbond of een bureau voor rechts hulp kunt u terecht voor meer informatie. Houdt u echter altijd reke ning met de beroepstermijn van maximaal dertig dagen. Met de komst van satelliet-televisiezenders die zich met hun pro grammering speciaal op Nederland richten, is de interesse van de consument voor schotelantennes sterk gegroeid. In onze gemeente valt die belangstelling nogal mee, aangezien RTL-Veronique normaal via de kabel wordt doorgegeven. Dat is ook de bedoeling met een 'legaal' TV 10. Met de introductie van het centraal antenne-systeem en later het ka belnet, is bereikt dat veel televisie-antennes van de daken zijn ver dwenen. Met name in de jaren 60 en 70 dreigden ook in de gemeen te Tholen ontsierende antennewouden te ontstaan. De redelijke alternatieven, centrale antenne-inrichting en kabelnet, lijken met de komst van de schotelantenne plotseling aan waarde te verliezen. Om te voorkomen dat te zijner tijd opnieuw de strijd tegen antennes moet worden aangebonden, hebben burgemeester en wethouders besloten een MELDINGSPLICHT in te voeren voor schotelantennes. Die meldingsplicht is er om te voorkomen, dat u een dure investering doet en nadien van het gemeentebestuur moet horen dat de ge plaatste antenne uit esthetische overwegingen (welstand) moet worden verwijderd. Résumerend: indien u de aanschaf van een schotelantenne over weegt, informeer vooraf bij het gemeentebestuur, bureau volkshuis vesting, tel: 01666 - 8200, of uw toestemming tot plaatsing kan krijgen. Deze gang van zaken voorkomt teleurstelling en eventueel ook problemen. De werkgroep 'Uit op Tholen' presenteert het optreden van: sopraan en piano Een veelzijdig sopraan op de vleugel begeleid door een begenadigd pianist. Op tekst van Heine en Goethe worden liederen van Schubert, Schu mann en Wolf gebracht. Op tekst van Baudelaire en Verlaine liede ren van Fauré en Debussy. Entreeprijzen: Leden f 9,—; Niet-leden f 10, CJP en 65+ f 6,50. Reserve- ringskosten f 0,50. Verkoop-/reserveringsadressen: V.V.V.-kantoor Sint-Maartensdijk, tel: 3771 V.V.V.-folderpost Tholen, Kerkstraat 8 N. Nieuwenhuis te Tholen, tel: 2363 (uitsluitend tussen 9.00 en 12.00 uur). Voorbereiding bestemmingsplannen De burgemeester van de gemeente Tholen maakt ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 1 de cember 1989 voor een ieder ter sekretarie van de gemeente, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage ligt het besluit van de raad van de gemeente Tholen van 20 november 1989, waarbij wordt verklaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor de volgende gebieden: aeen gebied aan de Oranjerie en de Meanderlaan te Tholen; b. een gebied aan de Markt 3 te Tholen; c. een gebied aan de Ph. v. Dorpstraat te Oud-Vossemeer; d. een gebied aan de Raiffeisenstraat 9 te St. Annaland; e. een gebied aan de Provincialeweg 27 te St. Maartensdijk. De begrenzing van de genoemde gebieden staat aangegeven op de bij bovengenoemd besluit behorende en als zodanig ge waarmerkte tekeningen. Tegen dit besluit kan binnen 30 dagen na publikatie schrifte lijk bezwaar worden gemaakt bij de gemeenteraad. Sint-Maartensdijk, 30 november 1989 De burgemeester van Tholen, H.A. van der Munnik. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om een vergunning ingediend door: -Aannemersbedrijf Amstelstede Projekt B.V., Prins Hen drikstraat 36 te Breda, tot het bouwen van 30 vakantiewo ningen op het perceel kadastraal bekend Stavenisse, sectie G, nummer 328, plaatselijk gemerkt Scheldseweg 2. Dit plan is niet in overeenstemming met het ter plaatse gel dende bestemmingsplan. Burgemeester en wethouders van Tholen zijn voornemens met toepassing van artikel 19/19a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toe stemming van het college van gedeputeerde staten van Zee land, vergunning te verlenen voor het onderhavige plan. Alvorens hiertoe over te gaan, wordt een ieder in de gelegen heid gesteld om van 1 december 1989 tot en met 14 decem ber 1989 schriftelijk bezwaar in te dienen bij burgemeester en wethouders van Tholen. De bouwtekening ligt gedurende deze termijn ter gemeente secretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ont wikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 30 november 1989 De burgemeester van Tholen, H.A. van der Munnik. Het toepassen van landbouwbestrijdingsmiddelen met behulp van luchtvaartuigen, simpelweg sproeivliegtuigjes, is ook in het Thoolse land al geruime tijd een gegeven. De exploitanten van sproeivliegtui- gen voeren hun werk uit met vergunningen die verleend zijn op basis van het zogenaamde Besluit Luchtvaarttoepassingen Bestrij dingsmiddelen. Daarin is onder andere geregeld dat bestrijdingsmid delen niet buiten het object geraken waarvoor vergunning is ver leend. Zo mogen ook geen personen en huizen besproeid worden met bestrijdingsmiddelen. Indien u vaststelt dat met name deze regels door een piloot van een sproeivliegtuig worden overschreden, dan kunt u zich daarover be klagen bij de Algemene Inspectiedienst van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij te Kerkrade, De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 4 december 1989 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders P. van Schetsen, L.J. Koopman en J. Versluijs houden hun spreekuur van 11.00 - 12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666 - 8200, toestel 330. PLAATSELIJK NIEUWS HE .PLAATSELIJK NIÉUWS HE Als afsluiting van een project rond het thema muziek, dat vier weken duurde, hield de Ooster- scheldeschool vrijdag een concert in de gymzaal. Euterpe uit Sint- Maartensdijk verleende daaraan medewerking. De groepen 1 t/m 8 vertrokken, voorafgegaan door een vaandeldrager, zes majoretten uit groep 7/8 en de fanfare, vanaf de Blokkendoos. In de gymzaal verwelkomde de voorzitter van de medezeggenschapsraad de kinde ren en hun ouders. Gekleed in blauwe broeken, witte truien en blauw met roze petten speelden en zongen de kinderen. De groepen 1 en 2 hadden een spullenwagen met daarin allemaal muziekinstrumenten: trommels en rommelpotten, schudkokers, raspen en kleppers met ritmische tegenstem. De Lustrumcanon werd gezongen, waarna Euterpe de nummers 'Sailing Home' van P. Veerman en 'Dancing' van W. Laseroms speelde. Voor het meespeelorkest kwam zwarte Piet binnen op een met ballonnen behangen fiets, wat veel hilariteit gaf. Begeleid door bas en slagwerk las hij een brief voor, waarin stond dat de kinde ren de volgende dag op tijd bij de watertoren moesten staan om de Sint te ontvangen. Daarna zongen de kinderen een lied. Voorzitter M. van Damme van Euterpe vertoonde vervolgens een film over de rommelpotten, die tien jaar geleden door 'Van gewest tot gewest' was gemaakt. En de film die door directeur I.C. Moer land van de avond werd gemaakt, kon diezelfde avond ook nog be keken worden. Mevrouw S. Bout- Sakko, die het muziekproject be geleidde, was erg tevreden over de samenwerking. Vishandel Deurloo uit Tholen hield voor de NCVB een praatje over vis. Eerst werd de film 'On der de vloedlijn' getoond, waarop te zien was wat er op de zeebodem leeft en beweegt. Daarna mochten de dames proeven van verschillen de vishapjes en werd een film over de mosselvangst bekeken. Te zien was de grote zorg die er aan wordt besteed om een zo goed mogelijk produkt te krijgen. Na geproefd te hebben van de mosselen met kno flooksaus en de abrikozen met krabsalade, werd de spreeksters een bloemetje aangeboden. De avond werd geopend met het zingen van Ps. 79:1 en gebed, bij bellezing uit Genesis en meditatie over 'Onze verantwoordelijkheid in deze wereldBesloten werd met dankgebed door presidente me vrouw Overbeeke. Op 19 decem ber houdt de NCVB de kerstavond. Zaterdagmiddag brengt Sinter klaas een bezoek aan het dorp. Om vier uur begint hij, onder be geleiding van muziekvereniging OVM, aan een rondrit door het dorp. Die eindigt bij 't Ouwe Raed'uus, waar de Sint om vijf uur de prijzen van de winkelactie trekt. Voor de kinderen is er een attractie. Zondagmorgen om kwart voor drie zaten er nog mensen aan de bar in café Tolrust. De politie maakte proces-verbaal op wegens het niet naleven van de slui tingstijd. Uitslagen Tolrust 20 november: K. Bolier-K. Lisseveld 10-5.16, D. Sakko-A. Hage 10-7.11, A. Burgers-A. Hage 10-8.16, A. Schot-L. Hage 10-9.66, K. Lisseveld-L. Hage 8.06-10. Hoog ste serie (17 car.), kortste partij (15 brt.) en beste gemiddelde (3.47) K. Bolier. Uitslagen 27 november: T. Hage- A. Schot 10-9.66, L. Bijl-R. Geu ze 7.63-10, G. de Jonge-A. Hage 7.73-10, L. Bijl-L. Hage 3.42-10, A. Burgers-D. Sakko 10-9.25, J. Elenbaas-T. Hage 10-7.5. Hoogste serie (9 car.) A. Burgers en D. Sak ko, kortste partij (11 brt.) en beste gemiddelde (2.64) L. Hage. Op 16 december organiseert bil jartvereniging Tolrust in het club lokaal een mosselavond voor de leden met hun dames. De leden van de Plattelandsvrou wen hielden met hun partners een bowlingavond in recreatiecentrum De Staver in Middelharnis. In de bus heette presidente mevrouw Van Dalen iedereen welkom. On der het genot van een kopje koffie en later een drankje amuseerden de deelnemers zich prima. De he ren waren af en toe danig onder de indruk van de prestaties van hun dames. Ook op de terugweg was de sfeer optimaal. Extra ruimte voor de bevolking van St. Philipsland mag niet lei den tot extra dagrecreatie in nieuw open te stellen, vrij toegankelijke gebieden. Dat schrijft de provin ciale planologische commissie in een advies aan gedeputeerde sta ten van Zeeland over de aanwij zing van de Oosterschelde als staatsnatuurmonument. Volgens de commissie is het bieden van mogelijkheden aan de plaatselijke bevolking voor pierenspitten, het snijden van zeegroenten en even tueel het hengelen via vergunnin gen of ontheffingen voldoende. De adviescommissie voor de land schapsbouw, natuurbescherming en recreatie van de provinciale planologische commissie kan niet geheel de gevolgen van verbreding van de Krabbenkreekweg naar Tholen overzien. Men spreekt over onzekere punten in de uitwer king en signaleert een mogelijk conflict tussen de eventuele aan passing van de Krabbenkreekweg en de natuurbelangen. Morgenavond, 1 december, is er in De Wimpel gelegenheid tot het af staan van een halve liter bloed voor de inwoners tussen de 18 en 65 jaar. Uitslag van de zaterdag gehouden viswedstrijd: 1. J. van Moort 2794 p., 2. G. Fletcher 1974 p., 3. C. den Braber 1908 p., 4. C. van Moort 1354 p., 5. Johan van Moort 1334 p., 6. J.P. Kaashoek 1064 p., 7. M. den Engelsman 1050 p., 8. T. Geuze 1002 p., 9. J. Quist 886 p., 10. G. Voshol 656 p., 11. M.J. Geuze 656 p., 12. A. v.d. Dussen 366 p., .13. A.M. den Bra ber 302 p. Jeugd: 1. Jan Buijs 1018 p., 2. Vincent Mol 298 p. Op 16 december wordt de volgende wed strijd, een boutwedstrijd, gehou den. Kwiek heeft zaterdag in Goes meegedaan aan een springtour- nooi van de KNGB. Op de lange mat veroverde men een tweede plaats en de trampolinespringers eindigden op de zevende plaats. Zaterdag houdt de gymnastiekver eniging haar jaarlijkse oliebollen actie. Alle bedrijven die de dorpskern van Anna Jacobapolder als door gaande wegverbinding gebruiken, krijgen een brief van het gemeen tebestuur. Burgemeester T.A. Vo gel zei dat naar aanleiding van vragen, die A.P. Kornaat vorige maand stelde over de overlast die het vrachtverkeer in de Polder ver oorzaakt. Uit overleg met de poli tie is gebleken, dat het instellen van een snelheid van 30 km wette lijk niet mogelijk is. Wél zal de politie regelmatiger controleren of er te hard gereden wordt. Kornaat wees in de gemeenteraad ook op de parkeerproblemen die in de Noordweg zijn ontstaan, nu Steintjeskreek is doorgetrokken. De burgemeester gaf toe, dat men zich op de situatie verkeken had door af te gaan op een oude teke ning. Er komen extra parkeervak ken en daarvoor zal in de eerstvolgende raadsvergadering om een krediet van 10.000 gulden worden gevraagd. Vogel zei ver der, dat de kuilen en gaten in Steintjeskreek inmiddels zijn ge repareerd. Ook daarop had de PVAB vorige maand gewezen. De rechtbank in Middelburg heeft gisteren besloten om de 72-jarige J. de V. uit Anna Jacobapolder 30 dagen gevangen te houden. Dit in verband met het onderzoek naar de brandstichting in de woning van de familie G. Noorthoek aan de Langeweg. De V. wordt ervan verdacht met een jerrycan benzine de brand in de kamer van zijn buurman Noorthoek te hebben gesticht, maar na een aanvankelij ke bekentenis tegenover de politie, blijft hij nu nog steeds ontkennen. Na een consumptie genuttigd te hebben gaf Kees de stalknecht op dracht het paard in te spannen en het gerij voor te rijden. De grote kar tonnen dozen werden achterin geladen en Jaantje en Mientje stapten in. Nadat Kees de stalknecht een sigaar en zijn fooi gegeven had, steeg hij zelf ook op de voorbank en werd de terugtocht naar huis aanvaard. Sommige jaren kon al het werk achter elkaar klaar gemaakt worden, maar dat was dit voorjaar niet het geval. Nadat de gerst gezaaid was, bleef het maar wat aan het kwakkelen. De wind bleef in het zuidwesten zitten, koud was het niet, maar drogen deed het ook niet. Zolang de wind niet naar 't oosten gaat zal het wel niet veranderen zeiden de boe ren, het is veel te zacht, de vellen moeten van je gezicht waaien dan droogt het pas. Als dat lang op zich liet wachten dan werden de meesten ook wat onrustig. Er is weinig binnenwerk meer, de grond is niet goed. De knechts kijken de werktuigen nog eens wat na, de arbeiders zijn nog wat greppels aan het opschonen, maar de echte animo ontbreekt eigen lijk. Men is er eigenlijk aan toe om te zaaien en te poten en dan is het net of het andere werk niet meer wil. Op een morgen is het gras wat wit en de wind is door het noorden naar het oosten gegaan en nu gaat het snel. Na een paar dagen wordt het land al mooi grijs, maar nu is het zaak om nog even geduld te hebben. Als het dan eenmaal zover is, dat de grond uit elkaar valt als je er met je klomp tegen aan schopt, dan komt men haast handen tekort om alles zo spoedig mogelijk in de grond te krijgen. Dan mag ook Bram de beesteoppasser met een span- paarden naar het land. Kees zorgt er wel voor, dat hij altijd op een stuk bezig is waar ook Willem of Merien aan het werk is. Het zijn meestal ook niet de mooiste karweitjes die zo'n jongen te doen krijgt, maar het feit dat hij een span paarden in zijn handen krijgt maakt hem natuur lijk zo trots dat je hem alles kunt laten doen. Na een paar dagen van dat scherpe weer is de grond overal goed voor. Er moeten uien gezaaid worden, vlas en erwten en dan komen de bieten aan de beurt. De uien worden met een éénrijig handzaaimachientje ge zaaid. Dat doet iemand die nogal veel 'alfwast' en dus ook zijn eigen uien zaait en tevens er bij een ander nog wat bij verdient met loonzaai- en. Willem doet al het andere zaaiwerk. Terwijl Willem aan het bieten zaaien is begint Merien met aardappels poten. Kees is nogal vooruitstre vend op het gebied van de aardappelteelt. Hij is dan ook één van de eer ste boeren die de aardappels machinaal poot. Hij gebruikt ook altijd voorgekiemde poters. Die bewaart hij in kistjes in een glazen poterbe waarplaats. Nu het zover is dat de grond goed is, dan wordt er 's mor gens eerst een wagen poters geladen en die neemt Merien mee naar 't land. Die worden op de kopakker weggezet. De paarden worden dan voor de pootmachine gezet. Er worden voor een omgang kistjes op de pootmachine geladen. 1\vee man zitten op de pootmachine. Bij Van der Linde waren dat de gebroeders Suurland die altijd dit werk deden. Je moest daar erg vingervlug voor zijn en niet zenuwachtig, want het kwam er dus op aan dat je vanuit de op de pootmachine staande kistjes poters elke keer een handvol aardappels pakte en die één voor één in de ronddraaiende bakjes deponeerde. Terwijl je dus met je rechterhand pootte, moest je gelijk weer met je linkerhand aardappels uit het poter kistje pakken om daar weer mee verder te gaan. Ook het span paarden was belangrijk. Als die regelmatig in een rustig tempo liepen, was het voor de poters het gemakkelijkste. Daarbij speelde natuurlijk de knecht die de paarden mende ook jen belangrijke rol. Als al die factoren goed op elkaar afgesteld waren dan schoot hèt werk goed op en was het mooi werk. Het voordeel van deze methode was dat de gepote aardappels direct dichtgedekt werden. Bij de ouderwetse me thode van met de hand poten, werden de aardappels met de hand in de vooraf getrokken geulen gelegd en die moesten dan naderhand nog dichtgereden worden. Vooral het poten kostte veel meer tijd en man kracht, en als het begon te regenen tijdens het poten kon het wel eens gebeuren dat een gedeelte van de geulen nog niet dichtgereden was en de aardappels soms dagenlang bloot bleven liggen. Er werd dikwijls wel veel kou geleden bij het aardappels poten, want de mannen die op de pootmachine zaten moesten wel steeds vlug met de handen bezig zijn, maar hadden verder geen enkele lichaamsbewe ging. En juist in het voorjaar kon het dikwijls van dat koude schrale weer zijn, dan droogde het wel goed, maar het viel niet mee om de hele dag in zittende houding zonder verdere lichaamsbeweging bezig te zijn. Je zag de mensen dan ook dikwijls op het eind van de machine afstap pen en door krachtig met de armen tegen het lijf te slaan de bloedsom loop weer wat op gang te brengen. Dit voorjaar was het er mooi weer bij, veel zon en weinig wind, zodat het drietal er elke dag van genoot. Ook Kees van der Linde genoot elke dag bij zijn rondgang over de akkers van het mooie weer en het vlotte tempo waarin het werk gebeurde. Er was ook elke dag wat nieuws te ontdekken. De eerste gezaaide zo- mergerst deed al pogingen om boven de grond te komen. De eerste prille blaadjes kwam wat roodbont boven de grond, maar na een paar dagen was het hele land al groen. Op zulke dagen fietste Kees met plezier langs zijn akkers. Het deed zijn boerenhart goed elke dag opnieuw weer jong leven uit de grond te zien ontspruiten. En hoewel dat elk voorjaar het zelfde was, was het toch altijd weer nieuw en ook elk jaar weer anders, omdat het leven is, dat is het boeiende eraan. Er is ook elk voorjaar op nieuw de spanning of het goed bovenkomt. Dat is juist zo belangrijk, want als het goed is zaai je maar één keer. Het moet in één keer raak zijn. Als er overgezaaid moet worden komt er maar zelden een even goede opbrengst als van het eerstgezaaide. Vooral met bieten komt dat nog wel eens voor. Als het na het zaaien steeds maar van dat droge koude weer blijft, dan is het net of ze de grond niet uit willen. Dan zie je de boeren over de grond kruipen en met het zakmes in de grond peuteren of ze de zaadjes kunnen vinden. De éne is al mooi gekiemd, maar je vindt er ook die nog droog liggen en dan wordt er uitgezien naar een mals regenbuitje. Meestal komt het wel goed, maar het is wel een spannende tijd. WORDT VERVOLGD

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 5