Subsidie s.b.d.'s aan banden INTRATUIN HAALT SINT ALLES vele st.-nicolaas- tips intzotuin Een Amsterdams avontuur Restauratieplan voor kerktoren Omroep Zeeland begint tijdens jaarwisseling TtEMlTEyii korting wsiDQvliet bv Laat nu de films van uw keuze thuis bezorgen. 01670 66336 t KERSTMARKT Prijswinnaars verkeersactie N.H. Kerk St. Maartensdijk Via FM-kanaal 101-9 Mhz Bel vandaag nog onze bestelservice. REYNGOUDT ZONEN 18 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURAN1 Donderdag 30 november 1989 Ds. Kerstencentrum en BGS moeten jaarstukken overleggen Wonderlijk Bijdragen zaden bloemen planten heesters bomen hout tegels vijvers gereedschappen tuinmeubelen etc. Bezoek onze unieke met kleuriijnen van modern tot nostalgie. P. Withagen, Halsterseweg 85a, 4661 KM Halsteren tel. (61841)36 38 Altijd vol binnen- en buitenleven LEDEBOERIA NEN (19): door J.M. Vermeulen Synode Agenda Ds. Scholte JLM MODESTOFFEN EN FOURNITUREN ^ZjL. w Uitgezonderd onze nieuw binnengekomen COCKTAIL- EN KERSTCOLLECTIE. Bergen op Zoom: Hoek Grote Markt, Zuivelstraat 1, 01640-36617 Klein Klusbedrijf H.J. Boers Voor timmer- en metselwerken DRAINAGE BEDRIJF Voor al uw drainage werkzaamheden en subsidie aanvragen en uitvoering. Vrijblijvende offerte Tel. 01 677-2637 b g g 2604 Onaanvaardbaar Naar Zeeland FLAM-TECHNOLOGIE, STIJLVOLLE GEZELLIGHEID. WESTDAM 1, STEENBERGEN TEL. (01670) 64884 Met de stemmen van de SGP-fractie tegen, heeft de Thoolse gemeenteraad besloten om bij het verlenen van subsidie aan schoolbegeleidingsdiensten (sbd's) voortaan rekening te houden met de financiële resultaten van die diensten. Het ds. G.H. Kerstenonderwijscentrum kreeg daardoor geen bijdrage voor de jaren 1987 en 1988. Deze dienst begeleidt 165 leerlingen van de Rehobothschool in Stavenisse. B. en w. wilden één lijn trekken. Wanneer het RPCZ meer subsidie krijgt dan het tekort groot is, vloeit dat overschot terug. "Het is onjuist om die lijn niet door te trekken," zei wethouder J. Ver- sluijs. Hij kreeg de steun van zijn fractie en van de PvdA. "We zijn het ermee eens dat je niet moet subsidiëren als er voldoende mid delen zijn. Drie schoolbegelei dingsdiensten lijkt ons bovendien wat veel," zei I.C. Moerland. Van Belzen vond het verkeerd om de jaarstukken als 'meetlat' te hante ren en wilde weten of een begelei dingsdienst mag reserveren. "Dat zullen wij bij de afrekening moe ten bepalen," aldus Versluijs. Hij zat er wel mee in zijn maag, dat minstens 30% moet worden ver goed van het door de minister vastgestelde bedrag per leerling. "Een eigenaardige regeling," vond de wethouder, die de rijkssubsidie 'duidelijk anders' noemde dan de gemeentelijke subsidie. Th. Aarnoudse vond het een won derlijke zaak dat hij over de subsi die aan zowel het Begeleidingscentrum Gerefor meerd Schoolonderwijs (BGS) als het ds. G.H. Kerstenonderwijs centrum eerst een voorstel van b. en w. kreeg en vervolgens een ge wijzigd voorstel van dezelfde da tum. "Er waren u onjuiste voorstellen gestuurd. Daarin stond het standpunt van het colle ge niet juist verwoord," legde Ver sluijs uit. J. v.d. Jagt stelde dat de reserve van de schoolbegeleidings dienst tot stand was gekomen door giften en dat het geen mee vallers betrof. In de discussie over het Kersten onderwijscentrum stonden de ja ren 1987, 1988 en 1989 centraal. Het centrum wordt pas per 1 ja nuari 1990 erkend door het minis terie en krijgt ontheffing van de norm dat 10.000 leerlingen bege leid moeten worden (het centrum begeleidt er nu 3.800). P. van Bel zen verwonderde zich erover, dat het college wilde subsidiëren van af 1 augustus 1989. "U springt van het kalenderjaar terug naar het schooljaar. Is dat nu zo maar mogelijk?" vroeg hij zich af. Van Belzen vond dat b. en w. alle voor gaande raadsbesluiten ongedaan maakten. "U maakt kronkels." Hij slaagde er niet in om de wet houder van zijn gelijk te overtui gen. Th. Aarnoudse wilde het ds. Kerstencentrum vanaf 1987 subsi die verstrekken 'zonder plafond'. "Het is geen reëele zaak, dat ze niets krijgen na zich drie jaar te hebben waar gemaakt met bijdra gen van ouders en kerken," zei hij. Wethouder Koopman kon zijn fractie maar gedeeltelijk volgen: "Ik kan meegaan tot de uitgaven die niet gedaan zijn voor het per soneel." Versluijs liet zich niet ver murwen, omdat het ds. Kerstencentrum over 1987 en 1988 batige saldi had. Zowel voor de BGS als het ds. Kerstencentrum wilde de SGP het oorspronkelijke raadsvoorstel aanhouden, maar bij de stemmingen werd dat met elf tegen vier (M. Dijke en M.A.J. v.d. Linde waren afwezig) verwor pen. Met de SGP-stemmen tegen werden de collegevoorstellen ver volgens aanvaard, zodat de BGS op ongeveer 30.000,- kan reke nen en het ds. Kerstencentrum op 8.500,-. De verkeersmanifestatie op het parkeerterrein aan de Zoekweg in Tholen heeft in vier categoriën prijswinnaars opgeleverd. Dhr. T. Viergever uit St. Maartensdijk ze gevierde bij de behendigheids wedstrijd voor volwassenen en Jantine v.d. Velde uit Tholen bij de kinderen. De prijsvraag voor volwassenen werd gewonnen door dhr. P.C. Geuze uit Tholen. Anne- marie de Jonge uit Tholen had de mooiste kleurplaat gemaakt. Za terdagmorgen reikt burgemeester H.A. van der Munnik in het ge meentehuis te St. Maartensdijk de prijzen uit. Dit gebeurt in het ka der van de actie -25% ver keersslachtoffers. Mogelijk - en zeker als u de ker kelijke situatieschets van de vo rige keer goed hebt bekeken - hebt u voor uzelf al lijnen getrok ken tussen Ledeboer en Bud ding. Op zichzelf is dat niet verkeerd, maar het is een klein jaar te vroeg. Eerst, in het jaar 1841, beleeft Ledeboer wat avonturen bij de Christelijk Afge scheidenen. Hierover gaat dit stukje. De gemeenteraad heeft geld uitge trokken voor het bestedingsgereed maken van de restauratie van de toren bij de Nederlands Hervorm de Kerk in St. Maartensdijk. Het karwei staat voor 1991 op het pro gramma. Architectenbureau Rot huizen en 't Hooft uit Goes is op dracht gegeven voor het restaura tieplan. Datzelfde bureau maakt een opzet voor restauratie van de gemeente lijke pomp op de Markt in St. Maartensdijk. Ook dat werk is gepland in 1991. Lambertus Ledeboer is 'zonder het te weten' in november 1840 aangeland op een synode van Christelijk Afgescheidenen. Het is vier dagen na zijn schorsing wegens zijn wonderlijke 'boe- kenbegrafenis'. Op deze synode te Amsterdam wordt Ledeboer als predikant aanvaard en alle broeders zijn zo verrast en ver blijd dat Ledeboer merkwaardi gerwijs direkt zitting en stem krijgt. Nu is een synode een vergade ring niet van personen, maar van kerken die hun deputaten zen den. En... Ledeboer is totaal niet afgevaardigd door zijn Gerefor meerd Benthuizen. Deze proce dure is dan ook geheel verkeerd, maar de kennis van het gerefor meerde kerkrecht is aan de ho gescholen teloor gegaan en alles wat de aanwezigen ervan weten is vrucht van eigen onderzoek. En de rumoerige tijd is bepaald niet geschikt voor zelfstudie! Aan de orde zijn kerkorde en vrij heid. We weten inmiddels dat ds. H.P. Scholte in 1839 zo vrij geweest is om de Dordtse Kerk orde opzij te zetten en te vervan gen door de nieuwe van Utrecht. In deze Amsterdamse vergade ring wordt evenwel de klok te ruggezet en besluiten de afgevaardigden verder te varen onder de aloude vlag der D.K.O. Dit besluit is natuurlijk naar het hart van Ledeboer. Anders staat het met de vrijheid; de vrijheid van godsdienst of de rijkserkenning die gevraagd moet worden om van de vervol ging af te komen. Door deze er kenning mogen de gemeenten de naam 'Gereformeerd' niet meer voeren; men wordt geacht zich 'Christelijk Afgescheiden' te noemen. Scholtens gemeente Utrecht is daarom niet meer de voortzetting van de aloude Gere formeerde Kerk, maar een (ge heel nieuwe!) Christelijk Afgescheiden gemeente ge worden. Na veel heen en weer gepraat blijft men uiteindelijk bij de vrij heid, die er voor velen reeds is. Schijnbaar neemt Lambertus niet aan de discussie deel. Al leen verklaart hij zich tegen vrij- heidvragen en hij verbindt zich op dit punt dan ook absoluut niet aan de vergaderende broe ders. Hij kropt voorlopig alles op en het geharrewar is (nog) geen reden tot problemen of tot losmaking. Toch is de vergadering met ds. Scholte nog niet klaar. En dat is De eerste uitzending van Omroep Zeeland begint op 1 januari 1990 kort na middernacht en duurt twee uur. Er wordt een rechtstreeks program ma gebracht met aandacht voor de manier waarop de provincie over de drempel van het nieuwe jaar stapt. Ook wordt nadere informatie gege ven over de inhoud van het feestelijke openingsprogramma van de Zeeuwse regionale omroep, dat op nieuwjaarsmiddag wordt uitgezon den van twaalf tot zes uur. Op dinsdag 2 januari beginnen de uitzendingen in het ritme, dat de eerste maanden zal gelden: van maandag tot en met vrijdag van 12.00 tot 13.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Later in 1990 wil Omroep Zeeland de zendtijd ver der uitbreiden, totdat het voorlo pige einddoel van drie uur per dag is bereikt. Directeur-hoofdredacteur Flip Feij over de allereerste nachtuit zending: "Op 1 januari 1990 wordt er weer een hoofdstuk aan de vaderlandse mediageschiedenis toegevoegd, want met de komst van Omroep Zeeland beschikt el ke provincie over een regionale omroep. Na alle voorbereidingen is het enthousiasme van de mede werkers zo groot, dat we hebben besloten te gaan uitzenden zodra we kunnen. Zo geldt het vuur werk, dat tijdens de jaarwisseling in Zeeland wordt ontstoken tege lijk een beetje voor het officiële begin van onze activiteiten. Tij dens die nachtuitzending willen we vanuit verschillende plaatsen rechtstreeks berichten over nieuwsfeiten, die zich op dat mo ment in de provincie voordoen. Ook zullen we enkele markante Zeeuwen vragen naar hun per soonlijke verwachtingen voor het nieuwe jaar. En wie ons belt, mag voor de hele provincie hoorbaar zijn nieuwjaarswensen uitspreken. We willen meteen al een voorbeeld geven van hoe de nieuwe omroep kan gaan functioneren". Na de nachtuitzending wordt om twee uur op de regionale FM- frequentie weer het traditionele nachtprogramma van de landelij ke zenders Radio 1 en 2 geplaatst. Om twaalf uur 's middags op nieuwjaarsdag begint dan het of ficiële openingsprogramma van Omroep Zeeland. Flip Feij: "We hebben de voorkeur gegeven aan een programma in plaats van een bijeenkomst waarop wij al onze toekomstige relaties een glaasje en een bitterbal aanbieden. Een pro gramma kan door iedere be langstellende in de hele provincie worden beluisterd en daarmee ko men we meer tegemoet aan onze doelstelling dan wanneer we heel Zeeland zouden uitnodigen ons meteen al met een bezoekje te ver eren. Dat is nou het aardige van radio: je kunt iedereen bereiken en wij hoeven niet op zoek naar een zaal waar duizenden genodig den kunnen worden onderge bracht", aldus Feij. Omroep Zeeland heeft er bij de Nederlandsche Omroep Zender maatschappij (Nozema) op aange drongen voor 1 januari de kwaliteit van de zender Goes FM 101.9 MHz te verbeteren. "Er mankeert nu zoveel aan de zender, dat het straks niet goed mogelijk zal zijn een grote luisterschare op te bouwen", zegt Omroep Zee land. De Nozema heeft de PTT op dracht gegeven om een onderzoek in te stellen, maar de vraag is of de situatie nog voor de jaarwisse ling verbeterd is. De Belgische zender Egem zal Omroep Zeeland dwars zitten, Ra dio Rijnmond en Omroep Bra bant wanneer er niets verbeterd. Hoofdredacteur Flip Feij van Omroep Zeeland schrijft de pro blemen mede toe aan het feit dat onze provincie als laatste regiona le radio krijgt. Bijna alle regionale omroepen hebben een frequentie onder de 100 MHz op de FM- band en dat is gunstiger. Omroep Zeeland heeft behalve bij Nozema ook bij de Tweede Kamer en ande re instanties aan de bel getrokken. Er zijn drie oplossingen met een verschillend prijskaartje: een an dere frequentie, versterking van de huidige frequentie en toepassing van een gemengde polarisatie van de bestaande 101.9 MHz. Buitenlandse leerlingen. Vier ba sisscholen in Zeeuws-Vlaanderen hebben gezamenlijk van de pro vincie ruim 6000 gulden subsidie gekregen om onderwijsmateriaal te kopen voor van oorsprong bui tenlandse leerlingen. Het mate riaal wordt gebruikt voor onderwijs in de eigen taal en cul tuur en is speciaal bestemd voor kinderen van de groepen 1 t/m 4. Eerder was er geld voor de boven bouw gegeven. Ook de gemeenten dragen nog bij in de kosten. MODESTOFFEN profiteer Nd! 50% STEENBERGEN KAAISTRAAT 69 TEL 01670 66336 Onderhoud Reparatie Kozijnen, trappen, deuren Enkele en dubbele be glazing Ook verhuur van alum, ladders tot 10 m. Woonhuis: Werkplaats: Raadhuisstraat 4 Patrijzenweg 73 4698 AK Oud-Vossemeer 4698 RC Oud-Vossemeer Tel.: (01667) 2130, fax: 2152 ook niet verwonderlijk. Immers bij ds. De Cock, om maar een voorbeeld te noemen, leeft het verlangen naar herstel van de Gereformeerde Kerk. Scholte daarentegen voelt meer voor een onafhankelijke en 'vrije' kerk, zo als die in Zwitserland bestond. Het vuur der onenigheid laait op nieuw op en geen wonder dat Scholte op deze vergadering wordt beschuldigd van scheur makerij. De Cock en Ledeboer moeten in Utrecht met hem gaan praten en deze uiterst be langrijke opdracht is zeker een bewijs dat men Ledeboer hoog acht. In een besloten vergade ring in de Domstad, onder voor zitterschap van Ledeboer, roept De Cock Scholte tot de orde. Als dat niet lukt valt het woord 'schorsing'. Maar die vlieger gaat niet op, omdat Scholte te goed thuis is in de Bijbel. De volgende dag gaat de discussie tussen De Cock en Scholte verder, totdat Ledeboer er een eind aan maakt door te zeggen: 'Almachtige God! Be keer ons! Amen!' Nee, Lambertus' kennismaking met de afgescheidenen valt niet mee. Inmiddels preekt hij in ker ken die vrijheid gevraagd heb ben. Hij doopt er en bedient er het Heilig Avondmaal. Zo schrijft een van zijn professoren op 30 november 1840 vanuit Leiden aan Ledeboers vader in Rotter dam: 'Dat de jonge mensch gisteren alhier in de vergader plaats der Afgescheidenen, drie malen op eenen dag, voor eene geweldig groote scjtare van menschen gepreekt heeft'. Toch zit het met de vrijheid niet lekker en Ledeboer krijgt het er niet makkelijker op. En het is ook moeilijk! Langzaam begint zijn halfslachtige houding voor zijn gemoed onaanvaardbaar te wor den en voelt hij dat hij 'een aan stoot en ergernisse veler geworden is'. 'De Heere vergeve mij die misdaad', zo is zijn harte lijke bede. Hij is - en dat is maar voor één uitleg vatbaar - tijdens zijn Amsterdamse avontuur 'in eenen strik gevallen'. i jfx Als in het voorjaar van 1842 Zeeland hem roept omdat de Buddinggemeenten hun domi nee opnieuw naar de gevangenis hebben zien vertrekken, heeft Ledeboer geen reden om 'nee' te zeggen. Dat doet hem nog meer van de Christelijk Afgescheide nen vervreemden. Want in Zee land vallen banden. Daar voelt Ledeboer zich thuis en als hij er, op de kansel van Buddings kerk in Goes, in de schuur van bakker De Jonge in de Wijngaardstraat, hoort, hoe 'Datheen' wordt aan geheven door een vervolgde en daarom nu herderloze schare, is het goed. Dan is de tere, bewo gen en godvrezende Ledeboer niets beter dan om Christus' wil smaadheid te dragen. Dan ver langt hij niet naar 'vrijheid'. Als het over vrijheidvragen gaat, zegt ds. Ledeboer: 'Er stond tus- schen den Heere en mijne ziele een muur, toen ik Hem vroeg be trekkelijk de vrijheid en Hij leidde mij in het zondige van hetzelve'. Ram heeft voor u een uitgebreide keuze zware gietijzeren ac cumulatie-verwarmingstoestellen, zowel voor nieuwe als be staande sietschouwen. Zij garanderen u zonder enige twijfel het hoogste rendement, de hoogste veiligheid, sfeer en gezellig heid. Het hoogste rendement dank zij de revolutionaire multi- turboverbranding, die toelaat met 4 verschillende brandstoffen te stoken. Met een Ham-toestel stookt u bovendien uitzonder lijk veilig, zonder gevaar voor C0-vergiftiging of schoorsteen brand. Uniek bij Flam is vooral het zeer speciale vuurspektakel fnet een zuiver blijvend glas. Kortom: met een Flam-vuur haalt u meteen sfeer, gezelligheid en romantiek in huis. En vergeten we vooral niet, bij een goed pródukt hoort een bekwaam vak man. U kunt met het volste vertrouwen bij uw dealer terecht. DOORLOPEND DEMONSTRATIES DICK BAX

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 18