Kwieke Sint te voet achter de muziek PvdA en RPF/GPV missen evenwicht bij reserves Tram AJP in beeld Puzzel mee met de E.B. Subsidies milieufonds Dienstencentra en uitleenposten ontbreken TAALPRAATJE SINTERKLAAS Voorlichting vervolgscholen Politie gaat op strijkers letten Donderdag 30 november 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Scherpenisse Sint-Philipsland Stavenisse Een meerderheid van de Thoolse commissie financiën gaat accoord met de verde ling van het begrotingsoverschot van ruim 750.000 gulden over de door b&w voor gestelde posten; televisie-uitzending over Tholen 32.000 gulden, personal computers voor ambtenaren 35.000, werkgelegenheidsfonds 200.000, openbare werken 300.000 en welzijn 187.000 gulden. Kleine kernen Kleine huisjes Zeeuwind Boekje over spoorverbinding op Schouwen Op 30 april 1900 reed vanuit Steenbergen de eerste tram naar Anna Jacobapolder. De RTM onderhield deze lijn, die op Schouwen-Duiveland doorliep, tot aan de watersnood van 1953. In een fotoboekje wordt deze periode nog eens belicht. Het boekje is getiteld 'De stoomtram op Schouwen-Duiveland deel 2'. Wachtlokaal Na Tholen, St. Maartensdijk en Oud-Vossemeer werkte Sinter klaas zaterdag een tweede ronde af op Tholen en St. Philipsland. De Sint en zijn gevolg werden har telijk verwelkomd in Stavenisse, Scherpenisse, St. Annaland en St. Philipsland. Zaterdag a.s. komt Poortvliet aan de beurt. In St. Annaland kwam hij zater dagmiddag aan in de haven. On der grote belangstelling van kinderen en ouders ging De Sint met zijn Zwarte Pieten te voet door het dorp, achter de konink lijke fanfare Accelerando aan. Na een fikse rondgang verrichtte de Sint in de Wellevaete de trekking van de jeugdprijzen van de mid denstandsvereniging Activa. Hij liet zich echter eerst nog toezin gen, waarbij de talrijke aanwezi gen in de sportzaal op de accordeon werden begeleid door mevr. Goedegebuure-van Vossen. Claudia Bolier uit de Burg. Baasstraat won de eerste prijs: een stereotoren. Jos van Dijke uit de Bierensstraat de meisjesfiets, Dia na Heij boer uit de Huygensstraat de schrijfmachine, Christian van 't Hof uit de Raiffeisenstraat de bestuurbare auto, Mia Gunter uit de Tienhoven het fototoestel, Niels de Graaf uit de Huy gensstraat de pop, J.G. van Vliet van de Javadijk de garage, Jac queline van 't Hof uit de Raiffei senstraat de kinderwagen, Marlies Minheere uit de Tuinstraat een rie ten stoeltje en de fam. Nonnekes uit de Tienhoven de rollerskates. Er waren totaal 25 prijzen met daarnaast nog drie extra prijzen: de crossfiets werd gewonnen door Wilko Elenbaas uit de Dctu- blethstraat, de kinderfiets door Jacqueline Heijboer uit de Nieuwstraat en de skelter door Ineke Keur uit de Tienhoven. De eindtrekking van de Sinter klaasactie in St. Annaland is za terdagmiddag 2 december om half vijf aan de Ring. Tevens worden Sinterklaas is een samentrekking van Sint heer Klaas, waarbij ety mologisch de "he" verdween, omdat Sinterklaas gemakkelijker is en beter in het gehoor ligt. Van Sinterklaas is het Sinterklaasfeest afkomstig, eigenlijk het feest van Sint Nicolaas, de heilige Nicolaas. Een enkele keer komt de bena ming Nicolaasfeest, zonder Sint, voor. Tegenwoordig wordt het feest, waarop de naamdag van Sint Nicolaas wordt gevierd, meestal op 5 december gehouden. Eigenlijk valt die naamdag echter op 6 december. Vandaar dat de pakjes met geschenken, vooral vroeger, op Sinterklaasavond (5 december) werden gegeven. Sint, het woord voor heilig, komt in verbinding met een bijvoeglijk naamwoord nagenoeg alleen voor in "de goede sint", zoals in het kinderversie: "O, kom er eens kij ken, wat ik in mijn schoentje vind, alles gekregen van die goede sint". Een van die talrijke sinter klaasliedjes. "Zie ginds komt de stoomboot", "Sinterklaas Ka poentje, gooi wat in mijn schoen tje" en "Zie de maan schijnt door de bomen", om er maar enkele op te noemen. Bij herhaling wordt die goede Sint vaak beschreven als "de goedhei lig man". Dat gebruik kwam al tot uiting in de heel oude spreuk "Sinte Claes Bisschop, goed hei- lich man, wil je wat in mijn schoentje geven, God beloont u dan". En later in het blad Huisge zin "Sinterklaas goedheilig man, trek je beste tabbert 'an", gebe zigd door Gilles Dyonisius Jaco bus Schotel, Nederlands historicus, geboren 1807 in Dor drecht, overleden 1892 in Leiden, die veel heeft geschreven over oude zeden en gewoonten. In te genstelling tot andere landen is in Nederland het sinterklaasfeest het voornaamste huiselijke feest van het jaar. Niet alleen door het ge ven van grote geschenken, maar meer nog door het maken en ver zinnen van surprises en gedicht jes. Nicolaas Beets schreef erover in de familie Kegge, waar "het koek vergulden" een feest op zichzelf was. Behalve banketletter is speculaas, een woord dat in ver band staat met sinterklaas, een geliefde lekkernij, variërend van kleine speculaasjes tot harde of dikke speculaas, meestal in de vorm van speculaaspoppen, ook wel vrijers en vrijsters genaamd. Vandaar de uitdrukking het is een stijve Klaas, voor een saai ie mand. Later vaak vervangen door een houten Klaas. We besluiten met de zegswijze "Sint Nicolaas is goed maar niet gek". Gezegd als iemand nooit tevreden is met het geen hij heeft gekregen. dan de schoenen van de deelne mers gemeten in het kader van een extra attractie. Op uitnodiging van de beheers commissie en middenstandsver eniging 'Samen Sterk' arriveerde Sinterklaas zaterdagmiddag bij de watertoren. In een koetsje, getrok ken door twee paarden, reed hij door het dorp, voorafgegaan door muziekvereniging Euterpe. Ver volgens ging het gezelschap naar de gymzaal, waar Pia Jansens op haar accordeon menig liedje ten gehore bracht. Maar liefst 37 scholen en instellin gen zijn op donderdag 14 decem ber aanwezig op de m.b.o.-voorlichtingsavond, die de mavo-decanen van Bergen op Zoom, Tholen, Steenbergen en Hoogerheide organiseren voor de leerlingen van de examenklassen en hun ouders. Omdat de traditio nele plaats - de Roncalli scholen gemeenschap - te klein is geworden, wordt uitgeweken naar de Rijksscholengemeenschap in Bergen op Zoom. Iedere deelne mer kan zich over drie scholen la ten informeren vanaf 19.00 uur. De richtingen die vertegenwoor digd zijn, zijn o.a. havo, mts, kmbo, meao, mmo, mdgo, Delta College Middelburg, stedelijke in stituten voor sierkunst en - ambacht en voor technisch onder wijs uit Antwerpen, laboratori- umschool, agrarische school, beroepen in de verpleging en de zwakzinnigenzorg, land- en lucht macht, marine en marechaussee, het nautisch onderwijs, informatica-opleidingen en de slagers vakschool. De Sint had heel wat namen in zijn boek staan van kinderen die naar voren moesten komen (de een angstig, de ander driest). Ge lachen werd er ook om de malle fratsen van de Pieten die op een paard (gymtoestel - red.) sprongen en aan de rekstok hingen. Op uit nodiging van de Sint zongen alle kinderen, die aan het concert van de Oosterscheldeschool hadden meegedaan, nog twee liedjes. Pia Jansens kreeg een ovatie en bloe men en ook mevrouw Grootveld, nadat haar dochtertje Tamara voor de Sint bevestigde dat ze een zusje had gekregen. Na het af scheidslied vertrokken Sint en Piet en kregen alle kinderen een snoepzak. ning hadden gemaakt mochten die overhandigen. Tot slot kregen alle kinderen een cadeautje en een sinaasappel en een appel. Op het haven plateau was het za terdagmiddag een hele drukte, toen Sinterklaas er met acht zwar te Pieten arriveerde met de stoom boot. Muziekvereniging Concordia en de drumband speel den de overbekende sinter klaasliedjes. Na de verwelkoming stapten Sint en de hoofdpiet in een gereedstaande open koets, ge trokken door een paard. Achter Concordia werd een rondrit door het dorp gemaakt, alvorens het gezelschap zich naar De Wimpel begaf. Daar was de zaal met onge veer tweehonderd kinderen en ouders goed gevuld; zij zongen de Sint uit volle borst toe. Verschil lende kinderen mochten bij de Sint komen en velen die een teke- Zaterdagmiddag stonden kinde ren en ouders samen met muziek vereniging Euterpe vol verwachting op de haven. Nadat luid getoeter aankondigde dat Sinterklaas in aantocht was, zong men uit volle borst: zie ginds komt de stoomboot. Maar er ver scheen geen stoomboot. Slechts een roeibootje met twee Pieten. Toen deze aan wal stapten vertel den ze, dat een zak met pakjes in het water was gevallen en dat zij deze uit het water moesten halen. Door de stroom waren ze afgedre ven en de stoomboot kwijtge raakt. Toen allen daarop nog wat Sinterklaasliedjes hadden gezon gen, verscheen toch de boot met Sinterklaas en de rest van de Pie ten. Nadat ze welkom waren gehe ten, maakte de stoet een rondrit door het dorp en ging vervolgens naar de Stove. Na het zingen van een aantal Sinterklaasliedjes kre gen alle kinderen een zak lekkers mee naar huis. Vóór de Sint arriveerde, verzorgde het clownsduo Bert en Bertus in de Stove een optreden voor een volle zaal. Bert bleek een slaperige clown te zijn, die toch aan het werk gaat en daardoor veel fouten maakt. Daarnaast liet hij ook veel kunstjes zien. Bertus was een ster ke maar erg onhandige clown. Wanneer beiden elkaar tegenko men, heb je de poppen aan het dansen. Ze probeerden elkaar steeds voor de mal te houden, waarop de zaal enthousiast rea geerde. Sinterklaas had het zaterdagmiddag weer heel druk met een intocht in Scherpenisse, St. Philipsland en St. Annalandfzie fotoen 's avonds luisterde hij het surprise-jaarconcert van het Smalstads mannenkoor op. Veiligheid Eurogas. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben het ex tern veiligheidsrapport van Euro- gas Terminals CV in het industriegebied Vlissingen-Oost (het Sloegebied) goedgekeurd. De in het rapport berekende risico's voldoen ruimschoots aan de daar voor gestelde normen. Volgens ge deputeerde staten is er in de huidige situatie geen reden tot het treffen van extra maatregelen bij Eurogas. Hoera! Sinterklaas en Zwarte Piet zijn weer in het land. Ze hebben een volle zak en nog véél meer ver rassingen meegenomen. Hé, er staan puzzeltjes op. Wil jij ze maken? - Wat staan er een rare letters op de zak. Kun jij lezen wat erop staat? - Uit de zak steekt van alles naar buiten. Schrijf eerst de let ter op van het grootste ding, daarna de letter van het één na grootste en zo doorgaan tot het kleinste. Als je alle letters hebt gehad, lees je wat er in de zak zit. - Wat heeft Sinterklaas een grote rol in z'n hand. Maar het plaatje op het pakpapier is ver dwenen. Als je een lijn trekt van 1 22, komt het plaatje mis schien wel te voorschijn! - Hoe kom je bij de ring van Sinterklaas, middenin het dool hof? Begin maar bij de strik! - Vóór de zak staat een grote doos. Er staat een kruiswoord puzzeltje op, maar de woordjes zijn nog niet af. Vul een A of een E of een I in zodat je van links naar rechts en van boven naar beneden echte woordjes krijgt! Schrijf de oplossing van de Sinter klaaspuzzel op een BRIEF KAART en stuur die op aan de Eendrachtbode, de Thoolse Cou rant, Postbus 5, 4697 ZG Sint- Annaland. Jullie briefkaart dient uiterlijk maandag 11 december bij ons binnen te zijn. De kaart kan ook in de brievenbus van ons kantoor aan de Nieuwstraat 4 te Sint- Annaland of bij de plaatselijke bezorgers en correspondenten ge bracht worden. In de Eendrachtbode van 14 de cember worden de zes prijswin naars bekend gemaakt. De prijzen zijn: 1. een pennenset 2. grote doos kleurpotloden/viltstiften 3. bureauset 4. fotoband 5. Dik Ttom omnibus 6. pen- nenstandaard. Een minderheid (PvdA en RPF/GPV) wil meer geld sluizen naar welzijn ten koste van de post openbare werken. De SGP maakte principiële be zwaren tegen het toekennen van geld voor een tv-uitzending over Tholen op Nederland III in 1990. K.A. Heijboer (hij verving M. Dijke) zei dat het geld beter be steed kon worden aan woonzorg projecten voor ouderen. De andere fracties volgden het voor stel van het college al vond P. van Belzen (RPF/GPV) 'een spot van 15 minuten laat op de avond te duur'. J.L. van Gorsel (VVD) vond de kosten niet hoog vergeleken met advertenties in landelijke kranten. De videofilm en de 1000 boekjes die ook voor dit bedrag beschik baar komen maken het volgens de liberaal juist 'niet zo duur'. Ook voor M.A. van Beek (CDA) gaven de extraatjes de doorslag voor zijn goedkeuring aan het voorstel. Meer discussie leverde het verde len van de gelden op die de ge meente overhield op de begroting 1989. Van Beek zag liever het werkgelegenheidsfonds met een ton meer gespekt dan de 2 ton die het college ervoor uit wil trekken. I.C. Moerland (PvdA) en Van Bel zen gingen veel verder. Zij stelden voor om vooral de reserve welzijn meer geld toe te kennen om het beleid voor de kleine kernen (dienstencentra, bibliotheek) te fi nancieren. Volgens Moerland heeft de raad duidelijk te kennen gegeven hieraan in de toekomst veel aandacht te besteden. Van Belzen en Moerland vonden dat in de verdeling niet tot uiting ge bracht. Moerland stelde voor minstens 2 ton voor welzijn te reserveren om dat beleid voor de kleine kernen uit te kunnen voeren. Van Belzen sloot zich daarbij aan, maar Van Gorsel vond zo'n herverdeling niet nodig: "Het is broekzak vestzak". Wethouder P. van Schetsen was het eens met Van Gorsel: "Wel zijnsvoorzieningen zijn vaak het gevolg van openbare werken. Als er door de gemeente bomen ge plant worden, dan worden die be taald uit de pot openbare werken. Die pot is zo breed dat er veel mee kan worden gefinancierd". Van Belzen vond dat wat te vaag: "Het verbeteren van de uitleenpost in Oud-Vossemeer en het inrichten van dienstencentra zijn kostbare zaken. Breng meer evenwicht in de posten". Ook Moerland hield vast aan zijn overtuiging dat welzijn De Thoolse politie houdt in de cember extra toezicht op het afste ken van vuurwerk en met name van strijkers. Dit laatste is name lijk volgens de wet gevaarlijke stoffen géén vuurwerk. Bij het af steken ervan volgt onherroepelijk een bekeuring en het vuurwerk wordt in beslag genomen. •Wettelijk mag vuurwerk alleen worden afgestoken op 30 decem ber tussen 8.00 en 20.00 uur en op 31 december vanaf 8.00 uur tot 1 januari 2.00 uur. De verkoop van vuurwerk mag alleen gebeuren op 30 en 31 december en slechts aan personen die ouder zijn dan 16 jaar. meer aandacht verdiend dan in de verdeling van de gelden door het college is aangegeven: "Het voor uitzicht is dat de pot welzijn de eerstkomende jaren meer gevoed zal moeten worden. Doe dat nu". De PvdA-er was bang dat er een aantal welzijnsvoorzieningen niet betaald zal worden uit de reserve openbare werken. Van Schetsen kon zich dat nauwelijks voorstel len: "Als de raad besloten heeft om voorrang te geven aan het ver beteren van bibliotheekvoorzie ningen en er wordt geput uit openbare werken, dan zal nie mand daar bezwaar tegen maken". Voor het dorps- en stadsvernieu wingsfonds wilden de meeste le den meer geld bestemmen. Van Belzen noemde de 'kleine huisjes in de kleine kernen' als knelpunt. Van Gorsel bleek daar ook een 'groot voorstander van' maar vroeg zich af of het geld daar nu wel aan besteed wordt. "Ik heb de overtuiging dat het daar niet naar toe gaat". Ook Heijboer legde de nadruk op het fonds dat moet schipperen met het toewijzen van bedragen. Moerland pleitte er voor om bij het opknappen van eigen woningen de verordening zo aan te passen dat meer woningen in aanmerking komen dan nu het geval is. Van Schetsen kon zich hierin vinden. De commissie stemde verder in met het verlenen van een geldle ning van 30.000 gulden aan de vereniging Zeeuwind in Goes, zo als het college heeft voorgesteld, inclusief een lidmaatschap. De vereniging wil het gebruik van windenergie bevorderen. Onge veer de helft van de Zeeuwse ge meenten is lid. Zeeuwind heeft nu 3 windmolens geplaatst (de vierde wordt zaterdag in Oostburg in ge bruik genomen). Dit wordt moge lijk gemaakt met geld van de leden van de vereniging. De ener gie die wordt opgewekt wordt te gen kleingebruikerstarief doorgeleverd aan de PZEM. De coöperatie ontvangt van de PZEM een vergoeding van 750 kwh tegen kleingebruikerstarief. Momenteel telt Zeeuwind zo'n S00 leden, dat wil zeggen 1000 deelnemingen (PZEM- aansluitingen). Gedeputeerde staten van Zeeland hebben verschillende subsidies toegekend uit het milieufonds. De Zeeuwse milieufederatie krijgt 8925 gulden voor een studiedag over ecologisch groenbeheer in april 1990. De ZMF wil de kennis over milieuvriendelijk groenbe heer, zonder bestrijdingsmiddelen of andere schadelijke stoffen, bij de gemeenten vergroten. De consulent natuur- en milieu educatie heeft 9320 gulden gekre gen voor het project 'Krities con sumeren'. Kleinere bedragen zijn toegekend aan de Kamer van Koophandel voor een voorlich tingsbijeenkomst over bodemve rontreiniging op bedrijfsterreinen, de stichting Reinwater voor de 'varende klas' en de werkgroep natuur- en milieu-educatie Wal cheren KNNV voor de natuurgid- sencursus. De vereniging 'Opslag en reini ging van spoelwater' heeft een sti muleringssubsidie. van 1000 gulden uit het milieufonds ont vangen voor een mobiele spoel- installatie op Schouwen- Duiveland. Het restant van het milieufonds, ruim 25.000 gulden, is gereser veerd voor het onschadelijk ma ken van afgedankte koelkasten in een zogenaamde sloopstraat. Voor het reizigersvervoer was de lijn tussen Anna-Jacobapolder en Steenbergen nooit van grote bete kenis, maar voor het transport van suikerbieten des te meer. In Steenbergen stond immers de fa briek van de Centrale Suiker Maatschappij. Miljoenen tonnen bieten zijn met de tram daarheen vervoerd. De lijn vanuit Steenber gen kende stopplaatsen bij De Zwarte Ruiter, De Heen, Olmen- daal, Princeweg, Notendaal, Van Hoof, Nieuw-Vossemeer (de Hoogte), Sint-Philipsland en de Langeweg. In het boekje is een afbeelding van omstreeks 1904 opgenomen van het station Sint-Philipsland. Daarvan was Gilles Bossers be heerder. Ook het wachtlokaal (voor goederenopslag) in de Pol der, met het café van P. Aarnoud- se is te zien, evenals een portret van tramagent M.M. Geelhoed. Natuurlijk staan er ook kiekjes in van de veerhaven Zijpe, want om de tram door te laten gaan naar Schouwen werd tegelijkertijd een veerdienst tussen Anna Jacoba polder en Zijpe in gebruik geno men door de RTM. Direct na de ramp in 1953 nam de directie van de RTM het besluit om de tram lijn op te heffen. Het personen vervoer werd toen overgenomen door de BBA uit Breda. 'De stoomtram op Schouwen- Duiveland deel 2' is geschreven door Cor Pols met medewerking van Wim Boot. Het is uitgegeven bij Deboektant in Klaaswaal en bevat een voorwoord van ZWN- directeur drs. G.J.M. Koelemij.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 15