Van schoolhoofd tot gedeputeerde: je moet eruit halen wat erin zit Verschil van inzicht over de kwaliteit 'Je kunt vanuit de lucht precies zien wie een rechte voor ploegt' D'66 verrast over De Boe CDA-statenlid mr. JA. de Boe uit Poortvliet voorgedragen Onderscheiden Thoolse vliegenier Marcel van Oorschot: Directeur van maatschappelijk werk in de vut Donderdag 30 november 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Goede ontwikkeling Rondweg Poortvliet Niet zalvend Voetbal en muziek Wonderlijk proces Landbouw en visserij Gemakkelijk baantje Halt toeroepen Je moet het gezien hebben, bij... Aanpoten, eruit halen wat erin zit. Met hard werken moest het allemaal verdiend worden. Met die achter grond is Joop de Boe in Kattendijke bij Goes opge groeid en hij heeft het in zijn loopbaan waar gemaakt. Hij werd onderwijzer, studeerde 's avonds voor meester in de rechten, werd statenlid en fractievoorzit ter en nu is De Boe de grote kanshebber om tot het da gelijks bestuur van de provincie Zeeland door te dringen. Dertig zomerhuizen camping Stavenisse Betekent de bouw van 30 zomerwoningen aan de Scheldseweg een kwaliteitsverbetering voor camping Stavenisse of is dat niet het geval? De meerderheid van de Thoolse gemeenteraad vindt van wel, de provinciale subcommissie voor de gemeentelijke bestemmingsplan van niet. "Ik ga liever met een vliegtuig naar boven dan met de fiets naar school", zegt de 17-jarige piloot Marcel van Oorschot uit Tholen, die zaterdag in Rotterdam de Schröderwing ontving. Canada Broekspijp afgeknipt Vlieggek Spreekbeurt Blindelings De CDA-fractie heeft hem voorge dragen om drs. R.C.E. Barbé uit Hoek als gedeputeerde op te vol gen wegens zijn benoeming tot burgemeester van Terneuzen. Zoals De Boe op 6 november 1981 tussentijds statenlid werd als op volger van het huidige Tweede Ka merlid drs. H. Eversdijk uit Rilland, zo maakt hij opnieuw tussentijds promotie. De enige academicus in de 15 leden tellende CDA-fractie is naar voren gescho ven om op 15 december door de staten van Zeeland tot gedepu teerde te worden gekozen. Volgens statenlid G. Christiaanse uit Terneuzen, die de vergaderin gen over de opvolging van Barbé leidde, is De Boe gekozen wegens 'zijn kwaliteiten, functioneren in de fractie en zijn optreden, zowel intern als extern.' De fractievoorzitter is daar blij mee, want evenals de tweede CDA-gedeputeerde J.B. Ventevo- gel is hij afkomstig uit de Christe lijk Historische Unie(CHU), zodat de 'bloedgroepen'(CHU, KVP, ARP) geen rol gespeeld heb ben. "Daarmee hebben we afgere kend en dat is de verdienste van de fractie, maar dat wil niet zeggen dat er geen achtergronden meer bestaan. Zo zou het dom zijn om geen katholieke op de Thoolse CDA-lijst te zetten. Hoewel het voor mij moeilijk is daarover te praten, is het binnen het CDA toch een goede ontwikkeling om de politieke en intellectuele kwali teit bij de keuze te laten domine ren." De Boe is nog meer trots op zijn fractie. De discussie over de op volging van Barbé is vier weken volledig achter gesloten deuren gebleven. "Er waren meerdere kandidaten en voor mezelf was het spannend, maar het is alle maal zorgvuldig gebeurd, niet overhaast, gedragen door de gehe le fractie. Hissendoor waren ook nog de algemene beschouwingen over de provinciale begroting 1990. Discussiëren doe je in de fractie, niet op straat heb ik steeds gezegd en dat is ook nu gebeurd. Vanaf 1987 heb ik het als mijn taak als fractievoorzitter gezien om met een gezamenlijk stand punt naar voren te komen en we zijn steeds vrij unaniem opgetre den." Sinds de voordracht van het CDA donderdag bekend werd, staat de telefoon bij De Boe niet stil. De bloemstukkenf waaronder een fleurige felicitatie van het ge meentebestuur van Tholen) in zijn huis aan de Parallelweg - de voor malige burgemeesterswoning in Poortvliet - zijn bewijzen van het medeleven. De Boe was verrast door gelukwensen uit Kats, waar hij als onderwijzer is begonnen en verguld met felicitaties uit andere statenfracties. Met zijn verkiezing tot gedepu teerde moet Poortvliet niet gaan denken, dat de aanleg van de rondweg een heel stuk dichterbij komt. "Ik heb niet de pretentie om te zeggen: een lid van het col lege van g.s. regelt dat even. Het gaat om het prioriteitenschema secundaire wegen. Dat is het re sultaat van een collegiaal beleid. Je praat natuurlijk vanuit je eigen kennis en dan zit je dichter bij het De statenfractie van D'66 is ver rast door de voordracht van mr. J.A. de Boe als CDA- gedeputeerde. Fractievoorzitter Alex Dijkwel zei dat dinsdaga vond tijdens een algemene regio vergadering van D'66 in de Zeeuwse Bibliotheek. Volgens hem waren er 'spannin gen rondom het kiezen van een nieuwe gedeputeerde' binnen de CDA-fractie. "Zonder kandidaten van een andere partij de maat te willen nemen, moet ons van het hart dat wij deze keuze niet had den verwacht. 1\vee gedeputeer den en beiden uit dezelfde bloedgroep(De Boe en de zittende CDA-gedeputeerde Ventevogel zijn beiden uit de CHU standpunt van Tholen. Zo heb ik als dagelijks bestuurslid van de Zeeuwse Bibliotheek kunnen wij zen op de mogelijkheden van ca- rosserijbedrijf Elenbaas in Poortvliet voor de bouw van een bibliobus. Elenbaas was bij het 'beslisgroepje' onbekend. De of ferte bleek inmiddels zo gunstig, dat de bibliobus in Poortvliet wordt gebouwd. Zo heb ik ook over de noodzaak van een rondweg mijn informatie, maar het nadeel is dat ik er zelf woon, want je wordt er vlug van verdacht voor eigen parochie te preken." De Boe wil niet 'zalvend' door het leven gaan, maar 'rechtvaardig'. "Rechtvaardigheid heeft altijd afkomstig-red). Wij weten nog niet of het hier een kiezen voor kwaliteit is geweest, een bedrijf songeval of het afstappen van de bloedgroepen. Dat laatste lijkt nauwelijks mogelijk", aldus Dijkwel. Hij vraagt zich af, hoe het de ko mende periode moet. "Is er wer kelijk geen plaats meer voor bijvoorbeeld een mijnheer of me vrouw X? Is de nu gekozen gede puteerde maar een tussenpaus of is de zaag gezet in de stoel van de voorop gestaan en daar ben ik niet altijd om geprezen omdat ik het soms wel eens te wild aange pakt heb. Je bent er echter niet voor jezelf: je bent er voor God en die ander en dat is de bewogen heid waaruit je wil handelen. Naar het diepste vanuit het ge loof!' De Boe laat zich niet volledig meeslepen door zijn werk. Hij trekt tijd uit voor zijn gezin, fami lie en ontspanning. Zo was don derdag bij het bekend worden van de voordracht zijn schoonmoeder jarig, maar de telefoontjes liet hij voor wat ze waren. "Als je dan thuisblijft, ga je van je eigen suc ces genieten en dat doen we niet." De Boe bezoekt samen met zijn andere gedeputeerde? Het CDA zal toch niet in ernst rekenen op drie gedeputeerden in de komende periode gezien de krimp die de VVD heeft ondergaan. Hoe het ook zij: de wegen van het CDA blijven ondoorgrondelijk", zei de fractievoorzitter van D'66, Alex Dijkwel dinsdagavond. Hij noemde daar het CDA en twee gedeputeerden 'verliezers' bij de begrotingsbehandeling, toen er door samenwerking van VVD, PvdA en D'66 'een fors be drag is geschoven'. Dijkwel sprak van 'een belangrijke beleidsom buiging' ten gunste van het mi lieu. "Het CDA heeft zich daarbij volledig van het veld af laten spe len", aldus Dijkwel. dochter Jacqueline de muziek school voor orgelles en daarnaast voetbalt hij bij SPS 4, waarvan hij aanvoerder is en rechtsbuiten en af en toe ook linksbuiten. "Ik ben daar gewoon een speler, maar toen ik nog in Poortvliet nog schoolhoofd was, stond ik altijd als De Boe op de spelerslijst en nadat ik op de meao in Roosen daal leraar was geworden, werd er Joop de Boe geschreven. Ik ben daar gewoon een speler en daar voel ik me kiplekker mee. Een paar uren hoef je aan niets te den ken en dat is fijn. Bovendien le vert het plezierige contacten op en je hoort nog eens wat over andere beroepsgroepen, zoals bijvoor beeld internationale chauffeurs." De Boe begon pas na zijn 30ste te voetballen. "Ik ben niet begena digd met veel techniek en dan maak je meer overtredingen, maar niet om iemand in het zie kenhuis te schoppen. Overigens ben ik niet flauw en voetbal is toch ook een mannelijke sport, zegt men altijd. Als aanvoerder heb ik ook een bemiddelende rol. Wegens de slechte leiding liepen er onlangs drie spelers van SPS van het veld, maar ik heb er twee terug kunnen krijgen." De Boe was behalve actief voet baller ook nog penningmeester bij SPS en lid van de tuchtcommissie van de afdeling Noord-Brabant van de KNVB, maar beide func ties heeft hij inmiddels op geheven. Wel maakt hij nog altijd tijd vrij om met Kerst op de Eevliet in Poortvliet, waarvan hij vroeger schoolhoofd was, trompet te spe len. Op de Bevelanden maakte De Boe deel uit van de fanfare Oefe ning en Uitspanning en hij was ook secretaris van de muziekver eniging. Hoopt de Poortvlietse kandidaat gedeputeerde nog lang te kunnen voetballen, alsmede orgel en trompet spelen, zijn werk in het onderwijs moet hij half december plotseling toch opgeven. "Dat gaat wel aan mijn hart, want wan neer je voor de klas staat, zoals nu bij de heao in Vlissingen, dan sta je echt in contact met de toe komst. Je discussieert en gaat in op vragen van studenten. Als onderwijzer op de lagere school in Kats heb ik ook een prachtige tijd gehad in klas 1, 2 en 3. Je maakt dan het wonderlijke proces mee dat kinderen beginnen te lezen en dat is altijd weer een bijzondere gewaarwording." In zijn nieuwe baan in Middel burg krijgt De Boe nog met on derwijs te maken, evenals met de economie, de arbeidsmarkt, de PZEM, de vaste oeververbinding over de Westerschelde, alsmede landbouw en visserij. "In de com binatie onderwijs en arbeids markt ligt voor mij een uitdaging. Ik had een prachtig beroep, maar je groeit naar het bestuurlijke toe en het onderwijs doe je ook niet tot je 65ste. Onderwijs en politiek was een hele mooie combinatie, zodat ik geen papieren jurist was. Als voorzitter van de AROB- commissie bij de provincie maak te ik de praktijk steeds mee. Ook economie is niet vreemd voor me. Niet dat ik een groot eco noom ben, maar ik heb de lesbe voegdheid. Op de Erasmusuniversiteit stuurde ik naast staats-, bestuurs- en privaat recht ook economie. In het PZEM-bestuur word ik de derde Tholen aar(naast statenlid E.Ph. Nieuwkerk en wethouder J. Versluijs) en wat landbouw be treft: ik heb bij boer Mol in Kat- tendijke gewerkt, die nu nog het stukje grond van mij en mijn broer daar bewerkt. De visserij tenslotte: mijn vrouw komt uit Yerseke, dus de beleve- ringswereld is aanwezig. Het zal me geen moeite kosten me in te werken in de taken die ik als gede puteerde krijg. Als voorzitter van de statencommissie bestuurszaken heb ik ook al veel in de keuken ge keken en met de ambtelijke top contacten onderhouden. Voor en na mijn werk in Vlissingen was dat in Middelburg gemakkelijk te doen. Je weet natuurlijk nooit wat de toekomst brengt, maar ik heb de ambitie om dit tot een redelijk succes te maken en laten we wel zijn, wat wil je nog meer bereiken dan gedeputeerde? De commissie heeft de bezwaren naar voren gebracht in een ge sprek met b en w, waarna het col lege 'een brief op poten' heeft geschreven aan gedeputeerde sta- ten(GS) van Zeeland. De provin ciale commissie adviseert g.s. namelijk over het wel of niet goedkeuren van de 20 zomerwo ningen, zodat het onlangs door de gemeenteraad genomen besluit tot wijziging van het bestem mingsplan wel eens niet goedge keurd zou kunnen worden. Dat willen b en w zien te voorko men. Volgens de provinciale com missie komen de dertig zomerhuisjes volledig geïsoleerd van camping Stavenisse te liggen. Het Thoolse college wijst er ech ter op, dat aanleg van een trapveld en drie tennisbanen, gelijktijdig met de bouw van de zomerhuis jes, een duidelijke kwaliteitsverbe tering van het kampeerterrein zal zijn. Verder komen er extra par keerplaatsen, een ontsluitingsweg en groenstroken. B en W noemen vooral de kwali teitsverbetering op middellange termijn, waarbij de uitstraling van de zomerwoningen leidt tot ver vanging van caravans op camping Stavenisse door vakantiehuisjes. De 30 zomerwoningen vertonen een logische samenhang met de camping, aldus het Thoolse colle ge. De stelling van de provinciale commissie, dat de vakantiehuisjes volledig geïsoleerd komen te lig gen, noemen b en w 'wat overdre ven'. De meester op de lagere school in Kattendijke zei destijds: doe Joop maar naar de mulo, want de l.t.s. is niets voor hem met zijn astma tische bronchitis. Zo moest ik ook naar de kweekschool, want onder wijzer was een gemakkelijk baantje. Over veertien dagen is het alle maal af met mijn huidige werk kring. Dat is wel een beetje eigenaardig, maar zo gaat dat in de politiek. De volle omvang van de nieuwe baan wordt me pas ge waar als je het bent en dat is altijd nog meer dan je denkt. Toen ik fractievoorzitter werd, ging de te lefoonrekening met 100 gulden per maand omhoog." Directeur J.H. Stoutjesdijk van de Federatie maatschappelijke dienstverlening Noord-Zeeland maakt per 1 april 1990 gebruik van de vut-regeling. Het bestuur van de federatie - die ook Tholen en Sint-Philipsland omvat - heeft een opvolger gevonden in de eigen gelederen. Het betreft de heer J.T.M. van der Veer, die op dit mo ment hoofd is van de afdeling ge zinsverzorging. Hij is met ingang van 5 maart 1990 benoemd. Gewezen wordt ook op het feit, dat de Stuurgroep Oosterschelde al accoord is gegaan met de uit breiding. Tenslotte brengen b en w het klei ne kernenbeleid nog in stelling, waarbij voor Stavenisse recreatie de enige mogelijkheid is om de neergaande ontwikkeling een halt toe te roepen. De teruglopende onderwijsvoorzieningen(de recen te uitbreiding van de Rehoboth- school ziet het college kennelijk over het hoofd-red), verschraling van gemeenschaps- en mid denstandsvoorzieningen en neer gaande bevolkingsontwikkeling vervullen b en w met zorg. Als uit werking van de nota 2000 is als eerste een dorpsplan voor Stave nisse gemaakt en daaruit conclu deren b en w, dat het moeilijk zo niet onmogelijk is om anders dan recreatieve projecten te realiseren om een injectie aan de kleinste kern te geven. "Uitsluitend recrea tieve investeringen hebben een reëele haalbaarheid met duidelij ke invloeden op de gemeenschap van Stavenisse. De 30 zomerwo ningen moeten dan ook met beide handen worden aangegrepen om een bijdrage te leveren aan de leef baarheid van Stavenisse." Het Thoolse college wijst nog op raadsbesluit om de grondprijs in Stavenisse te verlagen teneinde de trek naar andere dorpen op het ei land te voorkomen. ...deopen haard mag weer gewoon gezellig zijn: een lekker knapperend vuurtje. De Schelde heeft de open haard die u zoekt en die past bi) uw budget. Kom maar kijken en ontdek deveelzijdigheid van de Schelde. De familie De Boe staat letterlijk en figuurlijk in het zonnetje wegens de voordracht als gedeputeerde. Het echtpaar De Boe met de vier dochters Denise(18), Jeanine(lS), Jacqueline(lO) en Leontine(S). Hij wil van zijn hobby zijn beroep maken, bij de Koninklijke Lucht macht of in de burgerluchtvaart. "Ik heb al vliegervaring en geen vliegangst. Je stort zomaar niet neer en als er iets misgaat, kun je nog allerlei maatregelen treffen en een noodlanding maken. Daar hebben we veel op geoefend, ook voor het nemen van voor zorgsmaatregelen. In het verkeer vallen er heel wat meer slaclTtof- fers", zegt de Thoolse scholier. Marcel van Oorschot, die in de eindexamenklas atheneum van de rijksscholengemeenschap in Ber gen op Zoom zit, had al vrij vroeg interesse voor het vliegen. "Niet dat het een jongensdroom was om piloot te worden, maar het begon met het maken van bouwpakket ten en het verzamelen van boeken over vliegtuigen." Zijn ouders, die aan de Molen- vlietsedijk een akkerbouwbedrijf hebben, konden via contacten met Canadese bevrijders in de TVveede Wereldoorlog in 1984 een reis naar Canada maken. In 1987 volgde een tweede bezoek en Mar cel ging toen mee. Behalve zijn eerste vlucht over de oceaan, vloog hij bij de gastfamilie met een klein vliegtuig naar een grote driedaagse vliegshow in Vancou ver. Marcel kreeg toen de smaak goed te pakken. Hij liet zich inschrijven bij de stichting Vliegopleiding Sep- peftussen Roosendaal en Breda) en 31 juli 1988 maakte Marcel zijn eerste lesvlucht. "Als je ervoor staat, lijkt het heel wat, maar bin nen een jaar had ik mijn brevet en dat is snel. 's Avonds en in de weekeinden kreeg ik theorieles en praktijk. Aardrijkskunde, wis- en natuurkunde en Engels kwamen allemaal goed van pas." Op 6 januari van dit jaar maakte Marcel zijn eerste solovlucht: een rondje boven het vliegveld Seppe. Gebruikelijk is dan, dat er een stuk van je broekspijp wordt ge knipt en daarmee had moeder van Oorschot, die haar zoon altijd naar Seppe bracht, al rekening ge houden. Op 10 juli volgde de exa- menvlucht en dat was een lange middag, maar de lessen van in structeur Charles Jacobs leverden een goed resultaat op: het klein brevet (beperkt A) voor het bestu ren van 2 en 4 persoons vliegtui gen. De eerste die bij Marcel mee mocht, was zijn moeder. "Een steile bocht maken, mocht hij niet van me", vertelt mevr. Van Oor schot. "Overigens zal ik straks, wanneer Marcel zijn rijbewijs heeft, meer moeite hebben om hem de autosleutel mee te geven, dan om hem te laten vliegen. Mis schien omdat ik daar minder van afweet." De interesse voor het vliegen is bij Marcel van Oorschot steeds ver der gegroeid. "Ik heb ook een aantal kennissen en vrienden die vlieggek zijn en dat versterkt het natuurlijk alleen maar. Samen met Steven Dietvorst uit Tholen en Robin Pot uit St. Maartensdijk zijn we naar de vliegshow op Dee- len, naar het Aviodome bij Schip hol en het Luchtvaartmuseum in Ik vlieg liever dan achter het bu reau te zitten." De jonge piloot wijdde op school al een spreekbeurt aan het vlie gen. "Hoe meer je ervan weet, hoe meer interesse je erin krijgt." Marcel maakte van bouwpakket ten modellen van de B 29 bom menwerper die de atoomboom op Hiroshima gooide, van een Spitfi re, F 5, Corsair en een Stuka. Tijdens de lessen bij de stichting Vliegopleiding Seppe heeft hij een heleboel over het weer, navigatie, techniek, motoren, natuurkunde, wetten en regels geleerd. Vier in structeurs, die naast de lessen ook nog als reclamevlieger optreden, verzorgden de cursus. Door alles goed te plannen, kon Marcel de school en het vliegen goed bijhouden. Met het paardrij den bij de Eendracht ruiters, zowel lessen als concoursen, is hij gestopt. De jonge piloot, die minimaal 10 uur per jaar moet vliegen om zijn brevet te handhaven, is in het ka der van zijn opleiding al naar het vliegveld Hilversum en Midden Zeeland bij Arnemuiden geweest. Ook over Tholen heeft Marcel al gevlogen. "Je bent in een vlieg tuig zo over het eiland, maar het is wel mooi. Vooral op een zonni ge dag bij laag water, dan zie je in de Oosterschelde allemaal ver schillende kleuren. Op het eiland zelf kijk ik naar de stand van de gewassen, hoever ze zijn met de combines of in het najaar met het ploegen. Je kunt vanuit de lucht precies zien wie er een mooie, rechte voor ploegt", zo verloo chent Marcel van Oorschot zijn landbouwkundige achtergrond niet. Toch wordt hij geen boer. "Ik zie niet zo'n ontzettend goede toekomst in de akkerbouw en me de daarom kies ik voor de vliege rij", aldus de 17-jarige Thoolse piloot. Dankzij de mooie zomer heeft hij veel kunnen vliegen, want voor zijn type vliegtuig is Marcel af hankelijk van goed weer. Infor matie over het weer is overigens een vast onderdeel van de vlucht- voorbereiding, evenals controle van het vliegtuig. "De produktie- eisen zijn al hoog en tijdens de opleiding behandel je allerlei ver schillende storingen aan de moto ren en de kleppen. Kun je iets tijdens de vlucht niet ondervan gen, dan moet je blindelings een noodlanding kunnen maken." Om de kostbare opleiding te kun nen volgen, spaart Marcel van Oorschot op andere terreinen heel wat geld uit. Hij rookt en drinkt niet, heeft geen bromfiets, gaat 's zaterdagsavonds niet naar het ca fé en krijgt geen zakgeld. In de vakantie hielp Marcel op het ak kerbouwbedrijf van zijn vader. "Ik wil gewoon een goede piloot worden, maar eerst moet ik het atheneum halen", zegt Marcel. die echt vlieger willen worden, er een heleboel voor over hebben en goed gemotiveerd zijn. Wanneer het in de burgerluchtvaart niet lukt, heb ik nog een kans als mili taire vlieger. Dat is nog veel spec taculairder met allerlei figuren in de lucht." Als er een vliegtuig overkomt, kijkt Marcel altijd. Of het nu de Pilatus-lesvliegtuigen van de vliegbasis Woensdrecht zijn, straaljagers van de luchtmacht of lijn- of chartervluchten. Marcel van Oorschot uit Tholen met een mode! van de B 29. Zo'n groot vliegtuig mag hij nog niet besturen, maar Marcel heeft als 17-jarige wel zijn vliegbrevet. Soesterberg geweest. Steven doet samen met mij naar de keuring geweest. De selectie is echter heel mensen die het zomaar proberen, al aan zweefvliegen en Robin is van de Rijks Luchtvaart Dienst streng en er zijn ook een heleboel Dat is dan zonde voor degenen Inmiddels heeft zijn jongere broer Peter(15) ook de smaak te pakken gekregen. Hij wil eveneens gaan vliegen. "Marcel moest ook niet, maar hij heeft er aanleg en gevoel voor en daarbij helpen wij hem dan", vertelt mevr. Van Oorschot. De luchtmacht trekt Marcel het meest. "Dat lijkt me het mooiste vliegen dat er is, maar met alle be zuinigingen hoor je ook, dat men nogal eens achter het bureau zit.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 13