Geen garantie voor lening Ten Anker Drie jubilarissen bij De Waal VVD: zonder recreatie minder winkels en geen postkantoor in Stavenisse KLUS Nieuwbouw duurder zonder garantie Bokkepootje nog steeds een ijzersterk koekje Ledeboer in kerkelijk Nederland Bintje 29 cent SGP: hoe leg je daar verantwoording voor af tegen de Schepper? gtt& U -w LEDEBOERIANEN (18): Donderdag 23 november 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Zestig gulden per bed per maand duurder? B en W hebben op advies van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten geweigerd om gemeentegarantie te geven voor een geldlening van 16 miljoen voor de nieuwbouw van Ten Anker. Risico's "Een keiharde werker, één van de steunpilaren waarop banketfabriek De Waal heeft gebouwd." Zo omschreef directeur C. Lodders dondermiddag de jubilerende deegopbrenger Giel Guiljam uit Tholen. Feyenoord Hart van het bedrijf Geen banket meer Zonder p.vx. De bouw van 30 vakantiewoningen bij camping Stave nisse aan de Scheldseweg mondde maandagavond in de Thoolse gemeenteraad uit in een principieel debat. De meerderheid(PvdA, CDA, VVD) keurde de wijzi ging van het bestemmingsplan(recreatie in plaats van landbouw) goed, de minderheid was om uiteenlopen de redenen tegen. Dit past Liefde Uitstraling GROTE OF KLEINE VRIENS Stichting Verpleeg- en Rusthuizen teleurgesteld De stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) is teleurgesteld in de gemeente Tholen. De gemeente wil namelijk geen garantie verlenen voor een geldle ning die de stichting moet aangaan ten behoeve van de nieuwbouw van "Ten Anker" in Tholen. autobedrijf krebbekx t Raadslid I.C. Moerland stelde dat maandagavond aan de orde bij een garantieverlening voor Beter Wonen, die aan de Jan van Bloisstraat/Machteld van Gel- restraat in Tholen 22 huizen gaat bouwen. Hiervoor wordt, na een offerte bij drie instellingen, 2 mil joen gulden geleend tegen 8.12% rente bij een looptijd van 20 jaar en 7 maanden. Provisie hoeft de woningstichting niet te betalen. De gehele raad ging zonder dis cussie accoord, maar Moerland gebruikte het voorstel als kapstok omdat de directeur van de Stich ting Verpleeg- en Rusthuizen Zee- land(SVRZ) bij de opening van de dagopvang in Sint Maartenshof 'in negatieve zin' over de gemeen te Tholen had gesproken. "De af wijzing van gemeentegarantie voor een geldlening is een grote aderlating voor de SVRZ. Het gaat ook om een fiks bedrag", al dus het PvdA-raadslid. Hij wilde de achtergronden van het nee van b en w in de commissie financiën bespreken. Alle andere fracties sloten zich daarbij aan. Het niet verlenen van gemeente garantie betekent dat de SVRZ een hogere bankrente moet beta len. Volgens berekeningen zou 40.000 gulden meer rente neerko men op 60 gulden per bed per maand meer in het Thoolse verzorgings- en verpleeghuis. Burgemeester H.A. van der Mun- nik antwoordde, dat b en w de ga rantie om verschillende redenen niet gegeven hebben. "Met risi co's die het rijk afwentelt, moeten gemeenten zeer terughoudend zijn. Dat weet de SVRZ, maar als het niet verlenen van garantie de SVRZ in de problemen brengt, wordt de zaak alsnog bekeken. Misschien kunnen we onze reser ves dan laten varen", zo hield de burgemeester nog een opening over. J. de Bres stelde, dat garantiever lening een zaak van de raad is, dus voor tot afwijzing werd besloten, had het bij de gemeenteraad be kend moeten zijn. "Nu is er recht streeks een brief aan de SVRZ over de afwijzing geschreven. B en W dienen uiterst voorzichtig te zijn om neen te verkopen. De SVRZ had het verzoek ook tot de raad moeten richten", zei de PvdA-fractievoorzitter. "U zit heel dicht bij de waar heid", constateerde de burge meester. Volgens hem komt het nogal eens voor, dat b en w geen medewerking verlenen aan ver zoeken om gemeentegarantie te geven. "Ook voor woningen wor den geregeld geldleningen afgewe zen. Dat zouden we dan elke keer aan de raad moeten laten weten, maar de raad moet niet op de stoel van b en w gaan zitten. De SVRZ weet drommels goed, waar men zich moet vervoegen. Het is hun eigen verantwoordelijkheid en wanneer ze met meer gegevens komen over de gevolgen van het niet geven van gemeentegarantie, schrijven we desnoods een spoed eisende vergadering van de com missie financiën uit", aldus de burgemeester. VERVOLG VAN PAG. 1 kwaliteit. Vervolgens is het grond dat uitstekend geschikt is voor vroege aardappelen en dat heeft de rest meegesleept. Ten derde speelt de St. Annalandse situatie met kleine bedrijven en intensieve teelten een rol." Toch vindt Breure de hoge prijzen niet verantwoord. "Zo'n prijszet ting is te duur om economisch te boeren, maar de vroege en late aardappelen hebben goede prijzen opgebracht en de uien zijn duur, dus dat speelt allemaal mee. Op de langere termijn vind ik echter deze prijzen niet verantwoord", aldus de taxatie- en pachtdeskun- dige. De circa 150 belangstellenden spraken er dinsdagavond nog lang over. Gebarentaal. De provincie Zee land heeft 2500 gulden subsidie toegekend aan de school voor slechthorende en spraakgebrekki- ge kinderen De Kring in Goes. Het geld is bestemd voor de leer krachten die de basis- en de opfri scursus gebarentaal willen volgen. De Thoolse aardappelen in klein- verpakking, die via de veiling Sint-Annaland in Breda onder de klok werden gebracht, maakten deze week 27 tot 29 cent (Bintje gewoon) en 36 cent (bonken). Puinbreker. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de gemeente Sas van Gent geen verklaring van geen bezwaar gegeven voor ver plaatsing van de puinbrekersin- stallatie boven de stortplaats in de Dekkerspolder bij Westdorpe. Twee zilveren jubilarissen bij de Thoolse banketfabriek De Waal, de heren Van Riet(links) en Guiljam(rechts) met tussen hen in direc teur Lodders. De 45 personeelsleden waren don derdagmiddag in de kantine aan de Edisonweg bijeen voor de vie ring van het 25-jarig dienstver band van Guiljam. "Giel is een werknemer waar je altijd van op aan kunt. Je hebt weliswaar een tijdje gesukkeld met je gezond heid, waarvoor je drie operaties moest ondergaan, maar gelukkig gaat het nu goed en ben je weer el ke dag paraat. Je verricht je werk naar volle tevredenheid", aldus dhr. Lodders. Hij vertelde nog dat Giel Guiljam vroeger vrij snel agressief werd wanneer hij, als fervent aanhan ger van Feyenoord, geplaagd werd met slechte resultaten van die club. "Giel, ik heb gehoord dat je wel eens zo kwaad bent geworden dat je met bakplaten begon te gooien. Gelukkig ben je nu min der fanatiek." Dhr. Lodders vertelde ook dat ve len in de fabriek lang hadden ge dacht dat Giel vrijgezel zou blijven, maar dat gebeurde niet, want Giel liet z'n oog vallen op Carla, die ook bij De Waal werkte. "Giel, we hopen dat we nog vele jaren van je diensten gebruik kun nen maken", zo besloot dhr. Lod ders, die de jubilaris een enveloppe met inhoud over handigde. Dhr. J. de Kort van de afdeling personeelszaken van het moeder bedrijf Nobo, reikte dhr. Guiljam een gouden zegelring en een gou den horloge-armband uit. Voor mevrouw Guiljam waren er bloemen. Guiljam vertelde dat hij het erg naar zijn zin heeft bij De Waal. "Het is een fijn bedrijf om te wer ken. Er is wel veel veranderd: vroeger moesten we het deeg met de hand maken en nu gaat alles gelukkig automatisch. Eerder werd dhr. J. van Riet ge huldigd wegens zijn zilveren jubi leum bij De Waal. "Als bedieningsman van de sandwich- machine staat hij in het hart van het bedrijf", liet directeur Lod ders weten. "Daar worden de koekjes aan elkaar verbonden en dat is een hele verantwoordelijke functie. Van Riet is een man waar op je kunt bouwen, honkvast. Hij is er altijd en je kunt staat op hem maken." Van Riet ontving een armband(bij zijn 12 1/2-jarig dienstverband had hij al een horloge gekregen), een enveloppe en en bloemen. De jubilaris herinnert zich nog goed, dat er in zijn afdeling 40 meisjes werkten. "Toen werd alles nog met de hand gemaakt. Voor de grote bokkepoten brachten we de crème met een mesje aan. Voor de kleine bokkepootjes hadden we een strijk band als voorloper van de sandwichmachine. Bij drie machines staan nu anderhalve operator en de produktie ligt veel hoger dan 25 jaar geleden." Een verschil.is ook, dat er toen veel meer jongeren werkten en nu meer ouderen. "Het werk was vroeger wel gevarieerder, maar zwaarder", vertelt Van Riet. "Nu is het eentoniger en je zit ook veel meer apart en dat is ongezelliger dan met 40 meisjes bij elkaar." Na Henk Mol en Kees v.d. Slikke zijn er nu vier zilveren jubilarissen bij De Waal. "Dat is wel uniek, zoveel jubilarissen voor een klein bedrijf", zegt directeur Lodders. Hij vierde zelf ook zijn 25-jarig dienstverband, zij het niet bij De Waal, maar bij het moederbedrijf Nobo. De Thoolse banketfabriek met 45 vaste werknemers, draait volgens dhr. Lodders prima. "De omzet groeit gestaag. Het bokkepoot je,dat je bijna in de hele wereld kunt kopen, is nog steeds een ij zersterk koekje. Het is zo'n be kend koekje dat we het eigenlijk niet behoeven te promoten. Ook voor de balerina, het nieuwe koekje met kokos, is erg veel be langstelling. Vooral uit Enge land." Banketfabriek de Waal is wel gestopt met de produktie van het eindejaarsban ket(boterletters, kerstkransen en staven). Aan een jarenlange traditie is daarmee een einde gekomen en Ten Anker kan nu niet meer profiteren van die traditionele tractatie. Voor de Thoolse banketfabriek was het eindejaarsbanket niet meer rendabel. "De prijzen van de grondstoffen werden te hoog", zegt dhr. Lodders. De afgelopen jaren is er flink geïnvesteerd in de Thoolse fa briek. Er zijn daken vernieuwd en achterwanden geïsoleerd en er is voor ongeveer 800.000,be steed aan nieuwe koeltunnels. Bo vendien is De Waal als één van de eerste banketfabrieken in Neder land overgeschakeld op nieuwe milieuvriendelijke verpak kingsmaterialen zonder pvc. Dit laatste was overigens een eis van Albert Heijn, een vaste afnemer van De Waal. Ook in de toekomst zal er geïn vesteerd worden om bestaande machines en produkten te verbete ren. Zo staan er veranderingen aan de drie 'oude' sandwichma- chines op stapel en werken de on derzoekers in het laboratorium in Ede aan een 'zacht' bokkepootje. Volgens de SGP leiden 30 vakan tiewoningen tot 'meerdere onthei liging van Gods dag', de RPF/GPV-fractie was tegen we gens 'de druk op de natuurfunctie van de Oosterschelde'. K.A. Heijboer noemde het een zeer goede zaak, dat het minder heidsstandpunt van wethouder L.J. Koopman in het voorstel van b en w aan de gemeenteraad was opgenomen. Hij verwachtte 'ver dere verstoring van de openbare orde en rust in het algemeen en van de zondagsheiliging in het bij zonder'. De meerderheid van het college sprak over een 'welkome, beschei den impuls voor de kleine kern Stavenisse die nauwelijks tot een verzwaring van de recreatieve druk' leidt. Heijboer vroeg zich af, waar de schaal en maat ophoudt. "Ik ben erg bezorgd, dat de recreatie hier te ver uitgroeit. Al is de zaak dan planologisch inpasbaar, het is te gen een groot deel van de bevol king in Stavenisse. Inzonderheid is deze uitbreiding niet naar de wil des Heeren omdat het leidt tot meerdere ontheiliging van Gods dag", zei de SGP-woordvoerder. J. de Bres(PvdA) dacht er heel an ders over. "Recreatie is aanvaard baar voor zover de totale Thoolse gemeenschap daar geen hinder van ondervindt. Dit plan past in het Oosterscheldebeleid en de lig ging van het project betekent geen aantasting van de openbare orde en rust. Een grote groep van de bevolking in Stavenisse wil er niet aan, maar men zegt ook: we mo gen anderen niet belemmeren en hinder is er niet van. Zo krijg je tegenstellingen van voor- en te genstanders van recreatie, maar landschappelijk betekenen 30 va kantiewoningen geen aantasting van het gebied aan de Scheldse weg", aldus De Bres. J.L. van Gorsel(VVD) sprak over een 'goede afronding van cam ping Stavenisse'. "Dertig vakan tiewoningen betenen een versterking van de leefbaarheid in Stavenisse. Het is een economi sche impuls. De middenstand drijft op de recreatie of kan er net aantrekkelijk door blijven. Het postkantoor kan net gehandhaafd blijven omdat er recreanten zijn in Stavenisse. Wat heeft de SGP voor alternatief als er geen recreatie zou zijn?", vroeg de liberale frac tievoorzitter zich af. Heijboer realiseerde zich ook dat Stavenisse als kleinste kern best wat voeding kan gebruiken, maar de principiële bezwaren wogen bij zijn fractie toch zwaarder. "Met liefde in mijn ziel zeg ik de andere fracties: als we dit doen, hoe zul len we daar verantwoording voor moeten moeten afleggen tegen de Schepper van hemel en aarde?", aldus de SGP-woordvoerder. P. van Belzen (RPF/GPV) was uit eindelijk ook tegen, maar vanuit een andere invalshoek: druk op de natuurfunctie van de Oosterschel de. Hij hield de SGP voor, dat zijn fractie alleen over zondags rust spreekt omdat zondagsheili ging volgens RPF en GPV aan de kerken is voorbehouden. "Ik kan niet begrijpen dat u dat als christelijke partij niet in uw vaandel voert", merkte een boze wethouder Koopman op. Van Bel zen wees de theocratische opvat tingen van de SGP af, maar Koopman wees hem op Romeinen 13, waarin de overheid als Gods dienaresse wordt gepresenteerd. "We hebben ook artikel 36 van de Nederlandse geloofsbelijdenis in ons vaandel en we rekenen ons tot de preciezen", vulde Heijboer aan. W.C. van Kempen(CDA) bleek tot de rekkelijken te behoren. "Als zo'n project goed inpasbaar is en er is zorgvuldig naar gekeken, dan moet je je wel twee keer bedenken om nee te zeggen. Op een aantal onderdelen verwacht ik wel druk op de natuur, maar de bevolking heeft een groot stuk vrije tijd en moet dat ergens doorbrengen. Wie 10 of 12 hoog in een flat woont, vindt het beslist fijn om hier te zijn. Met handhaving van de rust die we hier graag hebben, zie ik in deze 30 vakantiewonin gen toch ook een stukje uitstra ling naar de middenstand van een kleine kern", aldus de CDA- fractievoorzitter. BOUWMATERIALEN BV Zeelandhaven 7 (achter de Bristol) Bergen op Zoom, 01640 - 34750 Open: maandag t/m vrijdag van 7.30 - 17.30 uur zaterdag van 8.00 - 12.00 uur Advertentie I.M. Procestechniek. De Technische School Steenbergen heeft van het ministerie f. 42.000,- ontvangen voor de aanschaf van apparatuur ten behoeve van niveau- en tempe ratuurregeling op de afdeling pro cestechniek van de school. Secretaresse Platform. Het Secre taresse Platform Zuid Nederland, een belangenvereniging van en voor secretaressen, introduceert zich op 25 november in Zeeland. Om 13.30 uur begint een bijeen komst in hotel Terminus te Goes. it*..» ""I**** Tegeltableau met linksboven de dagverzorging in Maartenshof tot uiting gebracht. VERVOLG VAN PAG 1 Burgemeester Van der Munnik zei hier niet veel aan toe te kunnen voegen, maar wees op de onver stoorbaar zingende huiskanarie en op het muisje van het tehuis die samen ook feest leken te vieren. De burgemeester was zeer ver heugd met de nieuwe vorm van ouderenzorg zoals die in Sint Maartenshof gestalte krijgt. Het officiële karakter van de ope ning was volgens Van der Munnik van belang voor het verder bekend maken van deze nieuwe voorzie ning voor ouderen. Evenals Aert- sen liet de burgemeester die zaken de revue passeren die voor oude ren de afgelopen jaren tot stand zijn gebracht en die nog op stapel staan. "Steeds meer groeit het be sef dat een verzorgingstehuis ook deel uitmaakt van de samenle ving," aldus Van der Munnik. "Voor de deelnemers betekent het dat ze er eens uitkomen, contac ten hebben met andere mensen, het gevoel krijgen erbij te horen." De gemeente zorgt ervoor dat zij ook een steentje bijdraagt aan de zorg voorr ouderen door subsidies te verlenen aan onder meer de warme maaltijdvoorziening en sozen. Volgend jaar hoopt de gemeente te kunnen zeggen wanneer er een proef genomen wordt met het in stellen van een dienstencentrum voor ouderen in Oud-Vossemeer en Stavenisse. Uit handen van activiteiten bege leidster Nancy van Schilt en me vrouw De Goffau-Jeronimus kreeg de burgemeester het ontbre kende tegeltje van het tableau dat voor deelnemers en vrijwilligers was samengesteld. Voor de coör dinatrice Maartje van de Klooster van de dagverzorging had Van der Munnik een gemeentelijk presen tje meegenomen. Dat zei algemeen directeur A.F. Aertsen van de SVRZ vrijdagmid dag tijdens de opening van de dagverzorging in Sint Maartens hof. De nieuwbouw van het verzorgings- en verpleegtehuis gaat 16 miljoen gulden kosten. Nu de gemeente geen garantie wil ver lenen, zullen volgens Aertsen de kosten en investeringen hoger uit vallen dan begroot. En dit zal weer gevolgen hebben voor de pension- en verpleegprijs. "Eén procent meer rente (wanneer de stichting leent zonder gemeentegarantie-red.) betekent gemiddeld 80.000 gulden per jaar extra aan rentelasten," rekende Aertsen zijn gehoor voor. De stichting zal gaan overleggen met de provincie om te zien op welke wijze de extra investeringen gedekt moeten worden. Aertsen voegde eraan toe, dat de provincie en de rijksoverheid 'jammer ge noeg' geen garanties voor derge lijke geldleningen afgeven. Een feit dat bevestigd wordt door C. Meertens, hoofd van de afdeling financiën van de gemeente Tholen. "Sinds de wet op de bejaarden oorden is ingevoerd, verlenen de gemeenten geen garanties meer voor leningen voor verzorgingste huizen. Toen zijn de provincies zich garant gaan stellen voor rente en aflossing. Voor de verpleegsec- tor deed het rijk dat, maar het mi nisterie wil meer naar de marktsector toe. Die heeft gezegd, wij trekken ons terug. Ook de provincie moet dat." Juist omdat deze kanalen niet meer te gebrui ken zijn, komt volgens Meertens de stichting naar de gemeente Tholen. Het afwijzen van het verzoek door het college wordt on dersteund door de vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG), zo stelt Meertens. "De VNG vindt dat wanneer het rijk dergelijke ga ranties loslaat, het niet zo moet zijn dat de gemeenten dat dan maar op moet vangen." PRINS PEPERSTRAAT'3 STEENBERGEN TELEFOON 01670-6456' TOYOTA door J.M. Vermeulen Beschrijving van onze 'Lede- boerianen' (van Ledeboer zélf in dit geval) is slechts mogelijk wanneer de kerkelijke lijnen niet uit het oog worden verloren. We zullen een viertal kerkfor- maties beschrijven om aan te geven waar Ledeboer zich be vindt eind 1840. (Tussen haak jes: mijn artikeltjes zijn nooit lang. Niettemin is deze korte schets belangrijk voor een goed begrip van het vervolg van deze serie). (I) De Christelijk Afge scheidenen In de herfst van 1834 wordt ds. De Cock uit Ulrum afgezet. Zijn gemeente neemt dat niet en De Cock publiceert op 13 oktober de 'Acte van Afscheiding of Wederkeering'. Na Groningen komen Doeveren en Genderen met ds. Scholte, Drogeham met Van Velzen en Hattem met ds. Brummelkamp. Tientallen ge zelschappen sluiten zich aan en door deze explosie breekt ver volging los. Dragonders, mus ketiers en kurassiers jagen de kerkdiensten uit elkaar en delen met de sabel rake klappen uit. Zware straffen worden uitge deeld door vergrimde rechters. In 1836 vaardigt koning Willem een besluit uit waarin staat, dat de Gereformeerden (ong. 150 kerken) godsdienstvrijheid kan worden verleend wanneer zij: 1De naam 'Gereformeerd' niet voeren, maar 'Chr. Af gescheiden'; (2) Zelf zorgdragen voor ere dienst en armenverzorging; (3) Geen aanspraken maken op bezittingen van de Herv. Kerk, en (4) Toelating verzoeken als Christelijk Afgescheiden Ge meente. Ds. Scholte voldoet met zijn ge meente Utrecht als eerste aan deze eisen. Men is de vervol ging moe. De Cock, Van Velzen en Brummelkamp volgen en de gemeenten laten de historische lijn los. Ze verloochenen Sions Koning door te buigen voor een aardse vorst. De Kerk immers, is het lichaam van Christus, waarvan Hij het Hoofd is. Ds. Scholte begaat trouwens nog meer kerkelijke misgrepen door o.a. de aloude D.K.O. te ver vangen door een nieuwe kerk orde van Utrecht. (II) De Gereformeerde Kerken onder het kruis. Voor vele Gereformeerden was het onmogelijk vrijheid van godsdienst te vragen. En juist tegen deze trouwe belijders die het kruis, dat is de vervolging, verkiezen boven de aangebo den vrijheid, gaat de vervolging door. De herderloze toestand noopt hen simpele lieden door ouderlingen tot voorgangers te laten bevestigen. Te noemen zijn o.a. ds. Noorduin van Noordwijk (de visser der men sen), Flier uit Woerden (de man van de noodwinkel), Hoksber- gen (de klompendominee van Kampen) en ds. luitenant Smitt. Wat bevinding betreft gaan de ze eenvoudigen vaak verder dan de Christelijk Afgescheiden predikanten en dat is te merken aan de groei. In 1840 zijn er 30 gemeenten tegenwoordig op een vergadering in Masten broek. Met name de toetreding van Cees van den Over, 'de paus der kruisgezinden' zet de ze kerken enorm in de lift. Tus sen haakjes: Het onder ons zo bekende boekje 'De oude schoolmatras' laat deze vrouw zeggen: 'Ons vaderlijk erfdeel prijsgeven, ik hoop in deze weg nooit te volgen en ik geloof dat wie het wel doet, de Heere tegen zal krijgen'. Ook dit pleit dus zeker voor het standpunt van de vervolgde Gereformeer de Kerken onder het kruis. (III) De Budding-Kerken Na een korte beschrijving van twee forse kerkformaties, nu nog wat losse gemeenten, ge schaard rondom een voorgan ger. Een tiental 'Budding- kerken' heeft als leiders Huibert Budding en Pieter van Dijke. Ze hebben in navolging van oud- Walcheren gekozen voor 'de oude berijm Salmen' en tevens verwerpen zij hartgrondig alles wat bij koning Willem om kerke lijke gunsten als erkenning en vrijheid smeekt. De gemeenten zijn minstens zo bevindelijk als de kruiskerken. Geen wonder dat men er daar hartstochtelijk op hoopt dat Budding zich bij hen zal aansluiten. Maar dat is nogal wat. Budding is een hy perindividualist en vrijgevoch ten als hij is, zal het moeilijk zijn langdurig met hem samen te werken. Hij is een solist die doet wat hij wil, hetgeen nog geac cepteerd wordt ook. (IV) Dominee Ledeboer Ledeboer stapt uit Benthuizens beschutting in een rumoerig kerkelijk vaderland. De kruisker ken begeren hem. Maar wat ge beurt er? Midden in de nacht na een vergeefse gang naar de kansel, klopt Ledeboer een be vriende boer uit bed en verzoekt hem een paard in te spannen. Waarheen weet hij niet, maar de Heere zal het dier wel leiden. Bij het huis van Klaas van Wijk in Bodegraven - aldus diens kleindochter later - wordt het dier kennelijk stilgezet en Lam- bertus logeert die nacht bij de familie Van Wijk. De volgende morgen loopt hij de trap af met de uitroep: 'Heden is dezen hui ze zaligheid geschiedt', en deze woorden treffen een dochter tot bekering. Achteraf gezien blijkt de ouderlijke familie Lede boer die nacht een mislukte po ging te hebben gedaan om Lam- bertus van bed te lichten. Hier na vertrekt Ledeboer naar Am sterdam. Daar belt hij aan bij een zekere N. Hobbes, naar mag worden aangenomen een lakenkoopman, een oude be kende van hem, een zakenrela tie van zijn vader. Tijdens zijn verblijf op dit 'onderduikadres' landt hij kennelijk toevallig aan bij een synode van Christelijk Afgescheidenen, waar kerkorde en vrijheid centraal zullen staan. Het is vier dagen nadat ledeboer uit de kerk gebannen is. 'Reeds bij den aanvang', zo melden de notulen 'genoten de broeders eene verrassende blijdschap. Den herder en leeraar L.G.C. Le- beboer was namelijk in het huis der bijeenkomst gekomen, zon der iets van het houden dezer vergadering te weten...' MaarLedeboer bij de Christe lijk Afgescheidenen? Klopt dat wel?

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 9