Sportbeleid Programma kleine dorpen 1990 "Neem even kontakt op en u hoort hoe u elk jaar of elke maand een hoge, vaste rente ontvangt. Sint komt ogen tekort Streekarchief ordent gegevens huizenbezit Vanitas CDK-Bank Donderdag 23 november 1989 - COM M I SS I i;s De statencommissies voor welzijn, ruimtelijke ordening en be stuurszaken adviseren het dagelijks bestuur van de provincie over het programma 1990 voor de kleine dorpen in Zeeland. In het programma wordt aangegeven waar met dorpsplannen wordt gewerkt en in welk stadium van uitvoering die plannen verkeren. Zeeuwsch- Vlaanderen IX BEHOEF PAK EVEN UW ZAKBOEKJE w.a. donken Historisch kadaster Sint-Philipsland Wie bezaten op Sint-Philipsland huizen en boerderijen in de periode van 1645 tot de invoering van het ka daster (rond 1835)? Om die vraag te beantwoorden or dent het streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland op dit moment de beschikbare (vrij volledige) gegevens. Aakschip 'Junior' Jaap van Zweden en Zeeuws Orkest in Gertrudiskerk ABDIJ TttC...' Sg? Provinciale staten stellen in hun decern bervergadering het sportbe leid vast voor de komende jaren. Zij doen dat aan de hand van de nota provinciaal sportbeleid en de daarop ontvangen inspraakreac ties. In de nieuwe situatie stopt de subsidie van f 1,25 per lid aan in Zeeland werkzame sportbonden. Als gevolg van de inspraak wordt de termijn, waarbinnen de regeling wordt afgebouwd, op twee jaar gesteld. De bijdrage wordt nog verleend in 1990 en in 1991 wordt de helft van het bedrag toegekend. In 1992 is het dan afgelopen. Vanuit de bonden werden verschillende bezwaren aangevoerd tegen het stopzetten van de subsidie. De dambond, de rijverenigingen, de invaliden sportbond en de gym- nastiekbond gaven aan het geld niet te kunnen missen. De vrees voor contributieverhoging bij de verenigingen, wat vooral zal spe len bij jeugdleden en mensen met de laagste inkomens, werd geuit door het Christelijk gym- nastiekverbond, de gemeente Middelburg, de Zeeuwse sport raad en het sportberaad. Gs schrijven in hun voorstel aan de staten, dat de bonden door de langere afbouwperiode meer tijd krijgen naar nieuwe subsidie bronnen om te zien. Vervanging zou kunnen worden gevonden in het geld, dat uitge trokken wordt om mensen te stimuleren aan sport te (gaan) doen, voor opleidingen en voor voorlichting op plaatselijk ni veau. Voor de stimulering is 35 duizend gulden beschikbaar, voor specifieke opleidingen van vrijwillig kader 25 duizend en voor ondersteuning en voorlich ting (via de Zeeuwse sportraad) 40 duizend gulden. Voor alge mene opleidingen is 20 duizend gulden gereserveerd en voor de gehandicaptensport 25 duizend gulden, onder te verdelen in 18 duizend gulden voor de organi satie en 7 duizend gulden voor vervoer. Nieuwe element is een aanmoe digingsprijs voor jong Zeeuws sporttalent. Er is 5 duizend gul den voor uitgetrokken. Onder zocht zal worden of in april of oktober een sportmaand kan worden georganiseerd en of een jaarlijks groots sportevenement tot de mogelijkheden behoort. Zowel de sport als recreatie en toerisme moeten hiermee wor den gediend. H Vrijdag 24 november, 10.00 uur vergadert de statencommissie voor bestuurszaken in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Agendapunten zijn bijdragen in de bouw van een familiehuis bij de Daniël den Hoedkliniek, de dienst Meer bewegen voor oude ren, vakantieweken voor oude ren en gehandicapten, de biblio theek in Vogelwaarde en Veilig Verkeer Nederland, afdeling Mid delburg. Subsidie-voorstellen zijn er ook voor het kopen van een schilderij door het Zeeuws Mu IEUWS seum, de natuur- en vogelwacht Schouwen-Duiveland, de Zeeuw se schaapskudde en voor Het Zeeuwse Landschap. Uit ver schillende provinciale fondsen worden bijdragen gevraagd voor de reconstructie van de Maire- weg/J.J. Boeijesweg in de ge meente Westerschouwen, riole ringswerken, een fietspad langs de Bernhardweg in 's-Gravenpol- der en voor het arbeidsintegra- tieproject gehandicapte school verlaters. Andere voorstellen betreffen het sociaal statuut bij de herstructu rering van de Provinciale stoom bootdiensten, de verbinding Vlissingen-Koudekerke met rondweg Koudekerke, grensver leggende en vernieuwende kunstactiviteiten en het pro gramma welzijnsbeleid kleine kernen. De provinciale raad voor volks gezondheid vergadert maandag 27 november, 14.15 uur, in het gebouw van het ziekenfonds, Achter de Houttuinen 8, Mid delburg. De raad bespreekt de reacties op het voorontwerpplan geestelijke gezondheidszorg, de ontwikke- lingsschets crisisopvang en in terventie en de discussienota Naar aangepast vervoer in Zee land. Andere punten zijn de zorg voor meervoudig gehandicapte kinderen, de veranderingen in de zorg van ziekenhuisverpleging naar hulp aan huis, de samen werking in hometeams (huisarts, gezinsverzorging, wijkverple ging, maatschappelijk werk), de eventuele aanwijzing van een ziekenhuis in de provincie voor de behandeling van aidspatiën- ten en mogelijke veranderingen in de planning van verpleeghuis bedden. De provinciale planologische commissie vergadert woensdag 29 november, 10.00 uur, in het PPD-gebouw, Groenmarkt 13, Middelburg. De commissie bespreekt de der de nota waterhuishouding, het advies van de rijksplanologische commissie over het streekplan Zeeland, het voorbereidings schema landinrichting 1990 en de bebouwingsvrije stroken langs wegen. Alle vergaderingen zijn open baar. De commissie bestuursza ken begint met spreekrecht voor het publiek. Informatie over de agendapunten kan wor den gevraagd bij het provinciaal informatiecentrum. Abdij 9, Middelburg, 01180-31400. m Het kleine-kernenbeleid wordt langs twee lijnen uitgestippeld. Er is het beleid per dorp met spe cifiek op het dorp gerichte plan nen. In het algemene Zeeuwse beleid wordt gekeken hoe kleine kernen daarin kunnen meedelen, bijvoorbeeld in de besteding van het geld voor rioleringswerken en voor stads- en dorpsvernieu wing. Volgend jaar wil het dagelijks bestuur van de provincie onder zoeken of de "tweesporen-aan- pak" voldoet. De provinciale nadruk ligt op Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat komt onder meer doordat de meeste activiteiten vanuit die regio ko men. Van de 28 integrale dorps plannen, die voor 1990 op het programma staan, zijn er 10 in Zeeuwsch-Vlaanderen: Sint Kruis, Eede, Aardenburg, Retran- chement. Hoofdplaat, Groede, Zuiddorpe, Terhole, Nieuw-Na- men en Graauw. Op Walcheren zijn 7 dorpen aan de slag: Se- rooskerke, Gapinge, Vrouwen polder, Veere, Sint Laurens en Nieuw- en Sint Joosland. Het is nog niet zeker of Sint Laurens en Nieuw- en Sint Joosland de sta tus van kleine kern houden. Dat hangt af van de gemeenteraad van Middelburg. Als de dorpen niet meer als kleine kern worden aangemerkt, worden zij van het provinciale programma afge voerd. Wissenkerke, Kamper land, Baarland, Ellewoutsdijk en 's-Heer Abtskerke zijn de Beve- landse gemeenten met een inte- Nieuw-Namen graal dorpsplan en voor Noord- PrOIGCtGn Zeeland gaat het om Oosterland, Ouwerkerk, Kerkwerve, Scha- rendijke, Ellemeet en Stavenisse. Op basis van de dorpsplannen kunnen projecten worden uitge voerd. Voor volgend jaar wordt voorzien, dat het dorpscentrum van Hoofdplaat en Nieuw-Na- men opnieuw worden ingericht. Bouw en verbouw van wonin gen in Sint Kruis, Eede, Aarden burg en Retranchement staan ook op het programma. In Nieuw-Namen, Gapinge, Baar land, Hoedekenskerke en Ou werkerk moeten de dorpshuizen zo worden aangepast, dat zij voor allerlei doeleinden kunnen worden gebruikt. Het ondersteuningproject kleine basisscholen gaat zijn laatste jaar in. Vijftien scholen, ver spreid over alle regio's, doen er in mee. De leerkrachten volgen cursussen en trainingen om de kwaliteit van het onderwijs op de kleine scholen concurrerend te houden met grotere basis scholen, waar per groep een leerkracht is. Zij krijgen daarbij hulp van de schoolbegeleidings dienst Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ). Bo vendien onstaat tussen de school en het dorp een wissel werking, waardoor de school meer is dan een plek waar kin deren komen om te leren. Ook de volwassen dorpsbewoners kunnen er terecht, bijvoorbeeld voor het volgen van cursussen in de avonduren. Begonnen wordt aan het project openbaar vervoer. Er is al ge zocht naar goede bereikbaar heid van de nieuwe ziekenhui zen, bijvoorbeeld door de aan passing van rittijden en over stapmogelijkheden. Ook kun nen de bezoekuren worden af gestemd op de tijden van het openbaar vervoer. Niettemin blijft het openbaar vervoer op het platteland een moeizame aangelegenheid. Voorzieningen worden doorgaans verwezen lijkt in de centrumplaatsen en de dorpsbewoners die geen au- Een Vlissinger wordt dinsdag 28 november, 10.00 uur, gehoord door de Arob-commissie uit ge deputeerde staten. Aan de orde is het beroepschrift van de Vlis singer tegen de beslissing van de voorzitter van gedeputeerde staten (de commissaris der ko ningin) op een aanvraag voor spoedshalve bijstand. De openbare zitting is in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. to hebben, kunnen daar meestal niet zo gemakkelijk komen. Daarom zal de nadruk liggen op de verbetering van de verbindin gen tussen de dorpen en de centrumgemeenten. Nagegaan moet worden of toe ristische routes via het platte land een gunstig effect hebben op de leefbaarheid van de kleine dorpen. Verder zal in 1990 een woning behoefte-onderzoek worden uit gevoerd. Uit de studie moet blij ken aan welke woningen in de dorpen behoefte bestaat. Daarbij wordt onderscheid gemaakt tus sen dorpen tot duizend inwoners en dorpen met een inwonertal tussen de duizend en driedui zend. Nu is planning in de bouw ongewis, doordat niet bekend is aan welk type huizen behoefte bestaat en waar die dan het bes te kunnen komen. Maandag hebben de statencom missies voor ruimtelijke ordening en voor welzijn het programma besproken, vrijdag staat het op de agenda van de statencom missie bestuurszaken. Uiteinde lijk zijn het provinciale staten, die het programma vaststellen. Het Zeeuws Museum in Middel burg kan het schilderij Vanitas van Adriaen Coorte kopen van het Burger Weeshuis in Zierik- zee. Van de provincie wordt een bijdrage gevraagd in de kosten. Het voorstel aan provinciale sta ten is 50 duizend gulden subsi die te geven en voor een ton garant te staan ten behoeve van een sponsoractie, die het mu seum wil opzetten. Het museum kan zelf een ton voor het schilde rij betalen en er wordt van de Vereniging Rembrandt ook een ton ontvangen. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 19 dec Kerstviering NCVB 22 dec Interkerk, kerstzangavond, de Wimpel BERGEN OP ZOOM t/m 26 nov Expos. Jehoel, Van Doorne en Sonnenberg, zaal Etce tera, Markiezenhof 25 nov t/m 21 jan Expos. Drie- vlak, Markiezenhof 25 nov Voorronden Bergse popslag, Botte Hommel 20 u. 26 nov Koffieconcert, Hofzaal Markiezenhof 12 u. 28 nov Hongaars Staatsvolksdans- ensemble, Stoelemat 20.15 u. 2 dec Verzamelbeurs, Blauwe- handstr. 32, 13-16 u. 3 dec Jaap van Zweden en Zeeuws Orkest, Gertrudiskerk 15 u. 9 dec The watchman en De Dijk, Botte Hommel 21 u. 10 dec Koffieconcert, Hofzaal Markiezenhof 12 u. 10 dec Orgelconcert, Gertrudis kerk 16 u. 12 dec Geboren vrienden, Stoele mat 20.15 u. 24 dec Finale Bergse popslag, Botte Hommel 14.30 28 dec Aladdin en de wonder lamp, Stoelemat 13.30 en 15.30 u. 30 dec Taste of spirit, Botte Hommel 10 dec t/m 7 jan Expos. Eigentijd se iconen, Markiezenhof ROXY 1: See no evil, hear no evil - a.l., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do 20.15 u., wo 14 en 20.15 u. ROXY 2: Sea of love - 12 j., vr en za 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Big - a.l., za en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Kickboxer - 12 j., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: De kassiere - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Lady de vagebond - a.l., za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 3: Indiana Jones and the last crusade - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., do 20 u. Cry free dom - a.l., ma t/m wo 20 u. Bat man - 12 j., za, zo en wo 14 u. Verkeersveiligheid Het dagelijks bestuur van de provincie heeft ruim 46.000 gulden subsidie toe gekend aan organisaties en instel lingen, die de verkeersveiligheid vergroten. Spaardeposito met rente per maand of per jaar: tot 1Vi%. Kerkstraat 14 4694 BX Scherpenisse Telefoon 01666 2979 Uw spaar-adviseur: de agent van CDK-Bank, bankbedrijf van De Grenswisselkantoren N.V. Hoewel Sinterklaas een nieuwe bril had, kwam hij zaterdag in Tholen ogen tekort. De drukte bij de Thoolse haven was mede door het mooie weer zo groot, dat hij met moeite een weg kon banen naar zijn rijtuig. Hoewel de Sint bekend staat als een grote kindervriend, moest het jongetje rechts alle moeite doen om de aandacht van Sinterklaas te trekken, maar tenslotte lukte het toch. Het zogenaamde 'historisch hui zenkadaster' geeft, na gereedko men, een overzicht vanaf de herdijking van Sint-Philipsland. Aan het project, dat in de eerste helft van dit jaar een 'goede voortgang' had, werken H.A. van Dijke uit Amstelveen en C. Over- water uit Nijmegen mee. Vorig jaar voltooiden de mede werkers van het archief al een an der project, namelijk het bewerken van de gegevens uit het archief van de Hervormde ge meente, die betrekking hebben op belijdenis en attestatie (1657 tot 1815). Door W. Kik uit Bruinisse werd hierop een index samen gesteld, waarin tevens lijsten van lidmaten uit 1750 en 1758 zijn ver werkt, alsmede een uit de acta sa mengestelde lijst van ouderlingen en diakenen over de periode 1720-1843. Uit het jaarverslag van archivaris H. Uil blijkt, dat in 1988 het ar chief van de gemeente Sint- Philipsland voor het grootste deel voorlopig is geordend en beschre ven. Daarbij kwam een registra tiebewijs voor de dag van het aakschip 'Junior' (PS5) van J. Faasse uit 1916. Een aanvulling op het archief van de stichting Dorpsbelangen was aanleiding, om het h^le archief opnieuw te or denen. Voor de fotoverzameling werden 79 ansichtkaarten van An na Jacobapolder en Sint- Philipsland aangekocht. De predi kant van de Geref. Kerk schonk Grevelingensluis. De recreatie vaart heeft deze zomer voor een record-drukte op het water ge zorgd. Van mei t/m september werden bij de Grevelingensluis in Bruinisse (tussen de Grevelingen en de Oosterschelde) 46.945 pas sages geteld, op één na het hoog ste aantal in ons land. De Volkeraksluizen werden door 46.046 vaartuigen gepasseerd. het archief het mededelingenblad •Rondom de Kerk' (1961-1987). Het streekarchivariaat is gevestigd in het stadhuis te Zierikzee. De studieruimte voor bezoekers js daar echter aan de krappe kant. Om die reden, en ook wegens de beschikbaarheid van de appara tuur, kan men er sinds 1988 alleen nog op afspraak terecht. Overi gens werd die regel in de eerste helft van dit jaar nogal eens 'over treden'. Archieven en verzamelin gen die buiten Zierikzee worden bewaard, zijn so wie so alleen na afspraak te raadplegen. Halverwege 1988 werd het perso neel uitgebreid met iemand voor 20 uur per week. Behalve archiva ris H. Uil werken bij het streekar chief de adjunct-archivaris G.C. Groenleer en sinds 16 januari de heer C. Venema. Van de tien werkdagen die zij per twee weken ter beschikking hebben, is er één toebedeeld aan de gemeente Sint- Philipsland. Het bezoekersaantal van het archief steeg in 1988 naar 930. Het merendeel daarvan was bedoeld voor stamboomonder zoek. De bekende violist J aap van Zwe den is zondag 3 december te be luisteren in de Sint Gertrudiskerk in Bergen op Zoom. Voor de der de keer voert hij een concert uit met het Zeeuws Orkest. Het Zeeuws Orkest begint het programma om drie uur met de Symfonie no. 4 van W. Boyce en de Suite no. 1 van J.S. Bach. Na de pauze volgt het werk Vier Jaar getijden van A. Vivaldi. Hierbij treedt Van Zweden op als solist. Het Zeeuws Orkest staat onder leiding van Lex Veelo en Leen de Broekert bespeelt het clavecimbel. THOLEN t/m 30 nov Tentoonst. zelfge maakte poppen, openb. biblio theek 24 nov Up on the roof, Meulvliet 20.15 u. 6 dec Voorlichting ZLM over plan Oort, Meulvliet 13.30 u. 6 dec Bejaardensoos, Sinterklaas en bingo, Schuttershof 14 u. 7 Dia-avond natuurver., Meulvliet 19.30 u. 9 dec Elly en Rikkert, Meulvliet 16 dec Oriëntatierit Mac, Zoek weg 19 u. 16 Kerstmiddag Anib, Meulvliet 11.30 u. 17 dec Boutwedstr. h.s.v. De Pie terman 20 dec Kerstfeest Bejaardensoos, Schuttershof 14 u. 20 dec Kerstavond NCVB, Visnet 19.30 u. OUD-VOSSEMEER 24 nov Alg. ledenvergadering v.v. Vosmeer, 19.30 u. 25 nov Garfield, Vossenkuil 21 u. 25 nov Tentoonst. P.V. De Zwa luw, café De Hoop 2 dec Viswedstr. 't Scharretje, Van Haaftenpolder 13.45-16.45 u. 9 dec Viswedstr. 't Scharretje, Van Haaftenpolder 12-15 u. 16 dec Judotourn. OVJV senio ren, Vossenkuil 14 u. 28 dec Uitvoering rederijkerska mer Eendracht, Vossenkuil 19.30 u. 29 dec Kerstavond AVB, Vossen kuil 19 u. SINT-ANNALAND t/m 20 dec Tentoonst. merklap pen, openb. bibliotheek 24 en 25 nov Tentoonst. Vogel vreugd, Wellevaete 27 nov Vergadering sub-kring Sui kerunie, Wellevaete 28 nov Plattelandsvrouwen naar Kerstmarkt, Brugstraat 9.15 u. 28 nov Sinterklaasviering WIK, Wellevaete 16 u. 23 dec Kerstconcert Accelerando, Sakofahal 20 u. SINT-MAARTENSDIJK t/m 30 nov Schilderijenexpos. A. van Doezelaar-Beeke, openb. bibl. SCHERPENISSE 1 dec Gevangenispredikant bij studiever. Calvijn, ver.geb. Ger. Gem. 19 u. POORTVLIET 28 nov Bijeenkomst ver. voor be drijfsvoorlichting, Tolrust 19.30 u. 28 nov Plattelandsvrouwen naar Kerstshow, vertrek Markt 19 u. SINT PHILIPSLAND 24 nov Gezinsavond ZLM en Plattelandsvrouwen 1 dec Donoravond Rode Kruis 16 dec Kerstviering vrouwenver. n.h. kerk

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 7