THOLENDERWIJS UP 0N THE R00F eiland- bewoners informatierubriek van de gemeente tholen SUBSIDIEREGELING VOOR WONINGAANPASSING BOMEN EN BUREN GEMEENTEHUIS HEEFT RINGLEIDING VOOR SLECHTHORENDEN GEMEENTEHUIS GESLOTEN SPREEKUUR B EN W. UITGEBREIDE OPENINGSTIJDEN WINKELS I.V.M. SINTERKLAAS WAT LIGT TER INZAGE? -n. HINDERWET: KENNISGEVING BEKENDMAKING BESCHIKKING Donderdag 23 november 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 door j. van der slikke Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 De zomer van 1989 zal in de analen wor den opgetekend als een van de betere. Tot diep in het najaar kunnen we nog steeds spreken van prachtige weersom standigheden. Omstandigheden die ook in de natuur hun sporen hebben na gelaten. Het is, zoals de Tholenaar dat in zijn algemeenheid noemt, groei zaam weer gewenst. Bomen, struiken en planten hebben zich in alle pracht gemanifesteerd en de Thoolse tuinen en plantsoenen een pr achtig aanzien gegeven. Bomen, struiken en planten manifesteren zich in alle pracht en geven de Thoolse tuinen en plantsoenen wer kelijk een prachtig aanzien. Een boom kan, na jaren een bepaalde plaats te hebben verfraaid, voor buren een bron van hinder worden, doordat hij licht en uitzicht ontneemt, water aan de grond onttrekt of doordat wortels de tuin van de buurman ingroeien. Niet zelden wordt de boom dan de inzet van een burenruzie. In dit artikel wordt enige informatie gegeven over de 'rechtspositie' van bomen en ha gen op particulier en openbaar terrein. Begrippen Voordat we op een en ander ingaan, allereerst een paar begrippen: - Een boom bestaat uit één of enkele stammen met een kroon; - Een haag of heg is een rij bomen, die regelmatig gesnoeid worden; - De eigenaar van de grond is de eigenaar van de boom of heg; de huurder is dus geen eigenaar van deze groenvoorziening; - Grote problemen over bomen en hagen, zoals het al of niet kap pen, kunnen slechts worden opgelost dooroverleg tussen ei genaren. Hagen of bomen op of bij de erfgrens Binnen een bepaalde afstand van de erfgrens kan de begroeiing dis cussie met de buren opleveren. Voor bomen is dit 2 meter en voor hagen 50 cm van de erfgrens. Buiten deze afstand kunnen de buren geen eisen stellen ten aanzien van bomen en hagen. Voordat men iets aan de bomen of heg op of nabij de grens doet, moet overleg worden gepleegd met de buren. Binnenkort hangt er in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk een bordje met daarop de tekst 'ringleiding aanwezig'. Slechthorenden kunnen hieraan zien dat er in de betreffende ruimtes een ringleiding aanwezig is, zodat zij alles wat er wordt gezegd, kunnen volgen. Een ringleiding werkt als volgt: Het gesprokene gaat via de micro foon naar een speciale ringleidingversterker. Deze zorgt ervoor dat een magnetisch veld wordt opgebouwd in de lus van de ringleiding en zet het gesprokene om in trillingen. Door deze trillingen verandert het magnetisch veld. De slechthorenden die een gehoorapparaat hebben met een zogenaamde T(elefoon)stand kunnen deze wisse lingen in het veld opvangen. De luisterspoel die in het apparaat is in gebouwd zet de trillingen weer om in klanken, die de slechthorende kan verstaan. Een ringleiding geeft een slechthorende het idee dat hij heel dicht bij de spreker zit. De microfoon van de spreker vangt in zijn algemeenheid namelijk geen bijgeluiden op. Een nadeel van dit systeem is dat de slechthorende alleen de spreker bij de microfoon kan verstaan. Hij of zij is afgesloten van de buiten wereld. In de T-stand is de microfoon van het apparaat namelijk uit geschakeld. Wie dan iets tegen een slechthorende wil zeggen, moet hem even aantikken. De ruimtes die in het Thoolse gemeentehuis van een ringleiding zijn voorzien zijn de raadzaal en de burger- /trouwzaal. In verband met de arbeidsduurverkorting voor het gemeenteperso- neel is het gemeentehuis vrijdagmiddag 24 november 1989 geslo ten en tevens telefonisch niet bereikbaar. Houdt u daar rekening mee! De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 27 november 1989 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders P. van Schetsen, L.J. Koopman en J. Versluijs houden hun spreekuur van 11.00-12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-8200, toestel 330. Hagen De wet gaat ervan uit dat een haag op de grens van twee percelen gemeenschappelijk is als die haag dient om twee percelen af te scheiden. Dit betekent dat beide eigenaren de plicht hebben de haag te verzorgen. Een gemeenschappelijke haag mag nooit eigenmach tig omgehakt worden. Als deze haag zonder medeweten van de buurman verwijderd is kan men hem via de rechter dwingen op ei gen kosten een nieuwe haag te planten. Wil men een haag dan moet men minimaal 50 cm van de erfgrens gebeuren. Bomen De algemene regel is dat hoog opgroeiende ongesnoeide bomen niet binnen een afstand van 2 meter vanaf de grenslijn van twee perce len mogen staan. Het is echter wel toegestaan als: 1. er toestemming is van de buurman. Verstandig is deze toestem ming schriftelijk vast te leggen. Om te voorkomen dat een even tuele buurman alsnog bezwaar maakt tegen deze boom is het be ter deze toestemming bij de notaris vast te leggen (in de vorm van erfdienstbaarheid of kettingbeding). 2. het perceel aan de openbare weg of aan een openbaar water grenst. Het kan echter wel zo zijn dat de gemeente (bijvoorbeeld op straathoeken in verband met de verkeersveiligheid op die plekken hoge bomen of struiken verbied. Het is verstandig in die situaties, vooraf even bij de gemeente, afd. plantsoenen, te in formeren. 3. de boom niet boven de scheidsmuur uitkomt. 4. de bomen een afscheiding vormen met naburige percelen, bete kent dat het om een rij bomen moet gaan, (vastgelegd onderlinge overeenkomsten of notariële akten of als er sprake is van verja ring door erfdienstbaarheid). N.B. De gemeente mag binnen twee meter van de perceelsgrens, bomen hebben staan indien dit in het algemeen belang is, zoals 'openbaar groen'. Overhangende tak ken, doorschieten de wortels en val lende vruchten. Wanneer de tak ken van een boom van uw buurman boven uw tuin hangen kunt u uw buurman verzoe ken de takken af te zagen. Hij zal dit moeten doen. Doet hij dit niet kunt u ze zelf verwijde ren, echter zonder buurmans grond te betreden. Hetzelf de geldt voor door schietende wortels (wortels die door groeien tot op het erf van de buren) van bomen van uw buren. Ook deze kunt u doorzagen. De afgezaagde tak ken en wortels zult u aan uw buurman moeten geven tenzij hij, of dat u hem daarom heeft gevraagd, deze niet komt ophalen. Stel uw buurman heeft een appelboom. Van deze boom hangen en kele takken over uw tuin heen en als de tijd rijp is vallen de appels van deze boom in uw tuin. Deze appels zijn dan van u. Het is verbo-5 den giftige stoffen in eigen grond te brengen bij doorschietende wortels van een boom van uw buurman. Als deze boom daardoor dood gaat, bent u daarvoor aansprakelijk. Het kappen van bomen Veel gemeenten hebben een kapverordening. In de gemeente Tho len is de "Beplantingsverordening Zeeland" in dit verband van toe passing. Deze verordening houdt o.a. in dat voor het kappen van bo men, ook in een particuliere tuin, een vergunning nodig is. Deze kan bij burgemeester en wethouders worden aangevraagd. Alleen de ei genaren van de boom of bomen kan deze aanvraag indienen. De ge meente beoordeelt aan de hand van een aantal factoren of de ver gunning verleend moet worden. De gemeente kan aan de vergun ning de voorwaarde verbinden dat voor de gekapte boom een nieu we moet worden geplant. Buiten de bebouwde kom geldt de "Be plantingsverordening Zeeland" niet, maar de Boswet. Het plan tot kappen van één of meer bomen moet gemeld worden bij de Directie van Staatsbosbeheer. Deze geeft dan al of niet toestemming tot kappen. Ook hier kan herplant worden aanbevolen. De gemeente kan een grondeigenaar schriftelijk bevelen om bomen, die een ge vaar opleveren of het toetreden van licht en lucht belemmeren, te verwijderen of in te korten. De gemeente kan worden verzocht de buurman een aanschrijving te sturen waarin hem aanbevolen wordt maatregelen te nemen ten aanzien van zijn bomen. Bij overlast van bomen van de gemeente kan door een burger geëist worden deze te laten verwijderen, bijvoorbeeld wanneer de bomen gevaar opleve ren (scheef staan). Het gevaar weegt dan zwaarder dan het alge meen belang. Aansprakelijkheid Als eigenaar maar ook als pachter of huurder, kunt u aansprakelijk worden gesteld voor de schade die een ander heeft door uw bomen. Bijvoorbeeld schade veroorzaakt door afvallende takken, door slecht onderhoud of gebrekkig toezicht. Het is dus belangrijk dat u als gondeigenaar/gebruiker regelmatig kontroleert op zieke, rottende takken e.d. Als tijdens een onver wachte hevige storm echter gezonde takken afbreken, bent u niet aansprakelijk. Als u bomen omhakt en er, ondanks voorzorgsmaat regelen, zaken van een ander beschadigd worden, bent u wel voor deze schade aansprakelijk. Als wortels van uw bomen draineerbui- zen vernielen bent u hiervoor in beginsel niet aansprakelijk. Hetzelf de geldt als wortels de fundamenten van nabijgelegen panden ver nielen. Uw buurman kan deze wortels immers zelf doorzagen. Maatregelen In geval van problemen is het, voordat tot juridische actie wordt overgegaan, goed zoveel mogelijk overleg te plegen met de buur man teneinde tot een bevredigende oplossing te komen. Indien ech ter snel handelen geboden is omdat direkt gevaar dreigt kunt u altijd de politie bellen die alsdan handelend zal optreden. Nadere informa tie over bovenstaande aangelegenheden kunt u verkrijgen bij de plantsoenendienst van de gemeente Tholen, tel. 01666-8260/8261. Op grond van de rege ling geldelijke steun huisvesting gehandi capten kunnen bij voorbeeld gehandi capten en ouderen hun woonruimte (la ten) aanpassen, of verhuizen naar een aangepaste woon ruimte. Hierdoor kunnen zij zoveel mogelijk nor maal en zelfstandig blijven wonen en functioneren. Door de toenemende vergrijzing zal een groeiend aantal ouderen een beroep doen op deze regeling. Voor wie geldt de regeling? Sommige mensen denken bij woningaanpassing alleen aan rolstoel gebruikers. Maar de regeling is in principe van toepassing voor alle mensen die in hun bewegingen blijvend worden gehinderd, als ge volg van ziekte, een ongeval, ouderdom of aangeboren functiestoor nissen. Als het evenwel gaat om problemen als gevolg van tocht, vocht of allergieën kan geen beroep op de regeling worden gedaan. Voor welke aanpassingen een bijdrage? De Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) speelt bij de wo ningaanpassing soms een belangrijke rol. Deze dienst geeft namelijk advies aan burgemeester en wethouders over de te treffen maatre gelen. Het gemeentebestuur is verplicht om zo'n advies in te winnen als het om voorzieningen gaat die samen meer dan f 2.000,— kosten. Beneden dat bedrag - dus in het algemeen voor eenvoudige en kleine ingrepen kan de gemeente een beslissing nemen zonder advies. Overigens worden de kosten van elk GMD-advies door de overheid betaald; de belanghebbende of zijn/haar huisgenoten hoeven zich daarover dus geen zorgen te maken. Als kleine aanpassingen niet voldoende zijn, bestaan de volgende mogelijkheden, afhankelijk van de handicap en de woonruimte: - verbouwen van de huidige woning; - verhuizen naar een reeds geschikte woning of een woning die beter geschikt te maken is dan het huidige huis; - vergoeden van verhuiskosten; - tijdelijke huisvesting als de woning ingrijpend moet worden verbouwd; - vergoeden van onderhouds-, reparatie of keuringswerkzaamhe den aan trapliften en andere mechanische woonvoorzieningen voor gehandicapten. Kenmerkend voor deze subsidieregeling is dat de kosten voor de noodzakelijk goedgekeurde aanpassingen volledig worden betaald door de overheid. Het kost de aanvrager in principe geen geld tenzij hij/zij meer wil dan goedgekeurd is. Kosten beneden de f 250,— worden niet vergoed. Als het bedrag ligt tussen de f 250,— en f 2.000,— dan geldt de zogeheten ver korte procedure. De gemeente kan dan zonder GMD-advies beslis sen. Is het bedrag hoger tot een maximum van f 45.000, dan moet het gemeentebestuur wel een advies vragen aan de GMD maar mag nog steeds zelfstandig beslissen. Blijkt dat de kosten bo ven f 45.000,— liggen, dan moet eerst overleg worden gepleegd met het ministerie. Verhuiskosten De reeds eerder genoemde verhuiskostenregeling kent een maxima le vergoeding van f 3.000, Er dient wel sprake te zijn van een noodzakelijke verhuizing. De vergoeding kan worden aangevraagd op het moment dat men het voornemen heeft te verhuizen. Hoe aanvragen? Folders met meer informatie zijn verkrijgbaar op het gemeentehuis en bij de Stichting 'Beter Wonen'. Aanvragen voor woningaanpas sing dienen via het gemeentebestuur te verlopen. Bij het bureau Volkshuisvesting kunt u zich persoonlijk laten informeren. Via dat bureau zijn bovendien de benodigde aanvraagformulieren krijgbaar. In verband met het komende Sinterklaasfeest mogen de winkels in onze gemeente langer geopend zijn dan normaal het geval is. Voor een goede gang van zaken vermelden wij onderstaand de gewijzigde openingstijden: dinsdag 28 november tot en met vrijdag 1 december van 5.00 tot 21.00 uur, zaterdag 2 december van 5.00 tot 17.00 uur, maandag 4 december van 5.00 tot 21.00 uur en op dinsdag 5 december van 5.00 tot 18.00 uur. N.B. Bovenstaand schema geeft slechts een overzicht van de tijden waarop de winkels geopend mogen zijn. Let dus op de eventuele mededelingen die door de verschillende middenstandsverenigingen worden gedaan! De openingstijden i.v.m. Kerstmis en de jaarwisseling worden in de loop van december in deze rubriek gepubliceerd. L& Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om een vergunning ingediend door: 1. de heer C.J. Wessels, Gladiolenstraat 10 te Sint- Maartensdijk tot het bouwen van een woning op een ge deelte van de percelen kadastraal bekend Sint- Maartensdijk, sectie N, nummers 1 55 en 11 30 en sectie M nummer 111. 2. de heer J.C.J.A. Adriaansen, J.F. Kennedystraat 12 te Oud-Vossemeer tot het bouwen van een woning op het perceel kadastraal bekend Oud-Vossemeer, sectie H nummer 103, plaatselijk gemerkt Veerstraat 66. Deze plannen zijn niet in overstemming met de ter plaatse geldende bestemmingsplannen. Burgemeester en wethouders van Tholen zijn voornemens met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het college van ge deputeerde staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor de onderhavige plannen. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegen heid gesteld om van 24 november 1 989 tot en met 7 decem ber 1989 schriftelijk bezwaar in te dienen bij burgemeester en wethouders van Tholen. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter ge meentesecretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelij ke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 23 november 1989 De burgemeester van Tholen, H.A. van der Munnik Vrijdag 24 november Gemeenschapscentrum Aanvang 20.15 uur Meulvliet te Tholen De werkgroep 'Uit op Tholen' presenteert TOPHITS UIT DE JAREN '70 IN EEN MEESLEPENDE MUSICAL OVER MENSEN onder de titel: ver- (/-r Tr\rr met in de hoofdrollen: Marnix Kappers, Cilly Dartell, Rik Luycx, Mae- ve van der Steen en Rob Fruithof. Zit onze wereld u tot hier.... Beleef dan opnieuw de zomer van '75: een tiental jaren van ver wantschap, muziek, haarstijlen en leuzen in deze warme, ontroeren de en vrolijke musical met een reeks verrassende tophits o.a. Bohe mian Rhapsody, Sad sweet dreamer. Reach out I'll be there en When will I see you again? Een groep van 5 studenten geven in de zomer van 1975 een 'afstudeerborrel' en maken hun plannen voor de toekomst. Als leden van 'The Roof Club', een a-capella groep, zingen zij op het dak van het studentenhuis waar zij woonden en re peteerden, hun favoriete nummers en wisselen herinneringen uit over de laatste 3 jaar van hun studententijd. De eerste akte eindigt in een gezamenlijke afspraak dat wat de toekomst ook mag bren gen, ze elkaar na 10 jaar in Zuid-Frankrijk terugzien, om hun per soonlijke ervaringen uit te wisselen, wat er ook gebeurt Om in de stijl van de 70er jaren te spreken: Up on the roof geeft u een 'kick'. Entreeprijzen Leden f 9, Niet-leden f 10, CJP en 65+ f 6,50. Reserve- ringskosten f 0,50. Verkoop-/reserveringsadressen: V.V.V.-kantoor Sint-Maartensdijk, tel: 3771. V.V.V.-folderpost Tholen, Kerkstraat 8. N. Nieuwenhuis te Tholen, tel: 2363 (uitsluitend tussen 9.00 en 12.00 uur). Burgemeester en wethouders van Tholen maken, gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat door hen onder oplegging van voorwaarden om gevaar, schade of hinder te ondervangen op 20 november 1989 een vergunning is verleend ingevolge de Hinderwet, naar aanleiding van de aanvraag van: de Stichting 'Beter Wonen', Haven 9 te Sint-Maartensdijk voor het oprichten en in werking hebben van een timmer- en schilderswerk plaats gelegen aan de Haven 9 te Tholen. De beschikking en alle ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 24 november 1989 gedurende een maand ter sekretarie van de ge meente Tholen te Sint-Maartensdijk ter inzage, elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20.30 uur in het bejaardentehuis Sint- Maartenshof, Bloemenlaan 2 te Sint-Maartensdijk. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet Algemene bepalingen Milieuhygiëne en artikel 1 van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen staat gedurende één maand na de datum van de ter visielegging beroep open bij de Afde ling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State voor: a. de aanvrager b. de betrokken adviseurs c. degenen die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22 tweede lid, of 28 eerste lid, onder c, van de wet Algemene Bepalingen Milieu hygiëne bezwaren hebben ingebracht. d. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, tweede lid of 28 eerste lid onder c van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhy giëne bezwaren in te brengen. De beschikking wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht, tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van ar tikel 107 van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt ge daan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden gericht aan de raad van State, Afde ling voor de Geschillen van Bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's- Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorzie ning moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Sint-Maartensdijk, 23 november 1989 Burgemeester en wethouders van Tholen Toen het op een ochtend een klein beetje gevroren had en de grond nog net niet hard was, zei Kees van der Linde tegen Merien Osseweier, span je paarden maar in en ga met de dertienbalker de bosakker maar lostrekken. Inmiddels ging hij met Willem de zaaimachine afdraaien. Als de grond dan een beetje goed viel kon Willem zo gaan zaaien. Toen Merien een poosje weg was nam Kees de fiets en ging eens kijken hoe de grond viel. Samen bekeken ze het, ze wreven de grond eens tussen vinger en duim, ja het plakte nog wel een beetje, maar als de zon er nog wat overheen ging, dan kon het wel. Je moest de grond ook een beetje helpen, en voor zomergerst kon het al gauw. Na 't koffiedrinken ging Willem dan ook met de zaaimachine naar het land. Kees ging op de fiets achteraan, want het was elk voorjaar hetzelfde. Het eerste zaaien daar moest hij zelf bij wezen. Hij liep een paar omgangen mee achter de zaaimachine en nadat hij er zich van vergewist had dat alles goed liep, liet hij de mannen alleen ach ter op het land en reed naar het dorp. Ouwe Jan van der Linde had het voorjaar ook al in 't hoofd. Het eerste wat hij vroeg toen hij Kees zag was of het land nog niet 'bekwaam' was. Hij stond er toch wel even van te kijken, toen Kees zei dat hij al aan 't zaaien was. Dan kom ik vanmid dag toch eens kijken, zei hij. Hij wist ook nog te vertellen, dat hij jaren geleden ook eens zo heel vroeg gerst gezaaid had en daar was nader hand nog sneeuw opgekomen, maar het was wel zijn beste gerst ge worden. Thuis gekomen vond Kees de tafel al gedekt en kon direct aanschuiven. Jaantje was opmerkelijk goed te spreken. De kleine Mientje die nog niet naar school ging en die nogal eens de clown uithing aan tafel, kon ook. al geen kwaad doen vanmiddag, er werd hartelijk om gelachen. Na het eten toen Kees zich naar de knechts wilde begeven hield Jaantje hem staande en zei, ik heb eigenlijk een plannetje voor vanmiddag. Ik wou naar de stad. Ik dacht zo, dat kan nu net nog, voordat de echte voor- jaarsdrukte begint. Ik moet nog wat nieuws hebben en dan nemen we Mientje mee, daar moet ik ook nog het één en ander voor kopen. Lien- tje kan de kinderen wel opvangen als ze uit school komen. Dat kwam Kees eigenlijk niet zo goed uit. De eerste dag, dat hij aan 't zaaien was en dan zijn vader zou vanmiddag komen, die zou het toch ook maar vreemd vinden dat hij juist op zo'n dag met zijn vrouw weg ging. Maar tegelijk wist hij ook dat Jaantje het pleit al gewonnen had. Zij had iets daar was hij niet tegen opgewassen. Zij kon alles van te voren tot in de puntjes regelen, zonder dat met hem te overleggen. Zij koos dan een zo gunstig mogelijk moment uit om met haar plan voor de dag te komen, in dit geval na een goede maaltijd, in een prettige sfeer genuttigd. En zij schroomde dan niet om gebruik te maken van al haar vrouwelijke mogelijkheden. Kees spoedde zich naar de knechts en overlegde met hen, dat ze verder konden gaan met eggen en zaaien. Zij waren het erover eens dat het voor de avond makkelijk klaar kon. Kees zei dan ook nog, doe maar rustig aan, de paarden zijn nog geen werken gewend, je rijdt ze zo in een beroerte. Daarna liep hij naar de stal en keek of alles goed was met de 'klepper'. Dat was het paard dat altijd voor het gerij liep een donker bruine wat lichtere merrie met lange zwarte manen en zwarte lange staart, snel ter been en met een geweldig uithoudingsvermogen. Hij wachtte tot Bram de beesteoppasser kwam en gaf deze opdracht de 'klepper' te borstelen en daarna het gerij in te spannen. Hij ging terug het huis in en trok zijn nette pak aan, Jaantje was zich ook aan 't ver kleden en Mientje liep al op der zondags uitgedost door het huis te springen. Dat gebeurde maar zelden dat zij met vader en moeder met het gerij mee mocht en dat vond zij prachtig. Inmiddels had Bram de 'klepper' ingespannen. Hij had het nikkelwerk van het luxe paardetuig nog wat opgepoetst zodat het in het zonlicht blonk. Zo reed hij het gerij voor het tuinpad. Na even gewacht te hebben verscheen Kees met Jaan tje en Mientje. Bram gaf de leidsels over aan Kees en met Mientje tusse nin reden ze het erf af, Kees hoefde maar even met de tong te klakken en het paard kwam in beweging. Met een sierlijke zwaai draaiden ze de boerderijdam uit. Ze reden nog even langs het land waar Willem en Me rien bezig waren en vol trots wees Kees erop hoe kaarsrecht Willem de rijen over 't land trok. Ook Jaantje had daar intense belangstelling voor, want zij was een echte boerin. Mientje genoot met volle teugen en vond het prachtig dat de lange zwarte staart van het paard af en toe boven de 'garreboe' uitstak'. Het paard kreeg er steeds meer zin in, dat was met dit soort paarden zo, hoe warmer ze werden, hoe harder ze be gonnen te lopen. In het gerij zittend zag je beurtelings één van de ach terpoten als het ware onder het gerij verdwijnen, terwijl de andere naar voren schoot. Het leek wel of het paard zweefde. In de stad aangekomen reden ze naar het koffiehuis, annex stalhoude rij. Daar werd het paard uitgespannen en gestald. Nadat ze gezamenlijk koffie gedronken hadden gingen ze ieder zijns weegs. Mientje ging met moeder mee en Kees ging alleen de stad in. Er moest meestal wel wat klein gereedschap gekocht worden en touwwerk voor de paardetuigen. Ook waren er de handelshuizen van de zaaizaadhandelaren, de kanto ren van de landbouworganisaties en aangezien Kees het land had aan boodschappen doen, benutte hij zo'n middag om hier en daar eens bin nen te lopen en eens een praatje te maken. Hij had altijd belangstelling voor nieuwe ontwikkelingen op landbouwgebied. Dat kon zijn bedrijfs voering ten goede komen. Hij was nu niet een man, die zo gauw er wat nieuws was dat nu ook direct in praktijk bracht, neen hij hield het nauwlettend in de gaten en als hij dacht dat hij er zijn voordeel mee kon doen, dan maakte hij er ook gebruik van. Ze hadden een tijd afgesproken dat ze in het koffiehuis weer bij elkaar zouden komen. Kees zei dan altijd maar een half uur eerder dan hij van plan was te vertrekken, want hij wist wel dat, als Jaantje eenmaal aan 't winkelen was zij de tijd wel eens vergat en hij had een hekel aan wach ten. Deze keer hoefde hij niet lang te wachten. Hij zat nog maar net toen zijn vrouw en dochtertje ook al aankwamen. Mientje vertelde op getogen wat zij allemaal voor nieuws gekregen had. Kees verheugde zich over haar enthousiasme, maar ook Jaantje was goed geslaagd en beloofde bij thuiskomst al de nieuwigheden te showen. WORDT VERVOLGD

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 5