'Minder welvaart goed voor milieu' Transparante muur in gemeentehuis Metaalsector groot knelpunt Bij groot Thools project samenwerking oplossing St. Maartensdijk profiteert van extra rijksuitkeringen Grond in weer en wind Nog aanbod van 348 mensen Glas het inzamelen waard. EHS Hnp, in de glasbak! ZOM: Zeeuwse bedrijven samen aan de slag Vele openbare voorzieningen tot stand gekomen Donderdag 23 november 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 SGP-studievereniging in Stavenisse Hoe groter de economische groei, hoe sterker de mi lieuvervuiling. We moeten allemaal veel soberder le ven. Genoegen nemen met veel minder welvaart. Dat is goed voor het milieu. Lelies Voluit bijbels Hoop Maandag werd een begin gemaakt met het uitvoeren van de kunstopdracht voor de muur in de hal van het gemeentehuis te St. Maartensdijk. Geen carillon Wanneer bijvoorbeeld restauratie van de kerktoren in St. Maartensdijk niet door één Thools bedrijf uitgevoerd kan worden, is een samenwerking van meerdere aan nemers de oplossing om dit werk toch op Tholen te houden. Netwerk Ruim 50 leden De nota 'De gemeente Tholen naar 2000' heeft de ton gen in en buiten het gemeentehuis losgemaakt. In ver schillende commissies werd geopperd dat de nota teveel de nadruk legt op de ontwikkelingen in Sint- Maartensdijk. Enkelen gingen nog verder door te stel len dat de nota geschreven was vanuit de smalstad en dat dit dorp zelfs gepromoot wordt in het stuk. Sportvelden Tweede zwembad Drs. W. van Vlastuin zei dat in Stavenisse tijdens de bijeenkomst van de SGP-studievereniging Cal- vijn over het onderwerp 'Is mi lieuvervuiling christelijk?'. Voorzitter J.W. Duvekot uit Scher- penisse zei in zijn openingswoord, dat velen over milieu in plaats van schepping spreken. "Wordt het milieu niet vergoddelijkt? Men hoort niet over de schepping, maar Psalm 19 IS geen loflied op het milieu, maar op de schepping van God", aldus voorzitter Duve kot. Voor veertig belangstellenden ging Van Vlastuin in op de actuele situatie van het broeikaseffect naar aanleiding van de internatio nale klimaatconferentie in Noord- wijk. "Dat broeikaseffect is tot op zekere hoogte nog positief", zei Van Vlastuin. "Er ontwikkelt zich kooldioxyde. Als dat niet zou gebeuren, zou het in Nederland niet warmer zijn dan 18 graden Celcius onder nul." Hij gaf echter ook aan, dat er een heleboel mis is. "Per dag sterft er 1 diersoort uit en het gaat slecht met onze bomen en planten. Van het bestand eiken en beuken is nog maar 20% gezond. De rest kwijnt meer of minder. Vele den nen gaan achteruit. De toestand is veel erger dan het oppervlakkig lijkt." Drs. Van Vlastuin trok de vergelij king met een vijver met lelies. "Dat aantal verdubbelt elke dag; in twintig dagen is de vijver vol. Op de 19de dag is die vijver nog maar half vol met lelies en op de 18de dag voor slechts 25%. Dan lijkt er nog niets aan de hand. De lelies, die op zich mooi zijn, geven de economische groei aan. Die le lies verstikken het leven in de vij ver, zoals de welvaart het leven op aarde verstikt." Aangezien de milieuvervuiling zich met name in het westen af speelt, zeggen sommigen dat het christendom daarvan de oorzaak is, zei Van Vlastuin. "Maar is dat terecht? Genesis 1:18 zegt, dat de mens moet heersen over de aarde en die moet onderwerpen. Dat is echter in het geheel geen legitima tie voor het uitbuiten van de aar de. Het gaat in Genesis 1 over een dienend heersen. Een heersen ten goede van het geschapene. Het is juist christelijk om ervoor te zor gen dat de aarde niet wordt uitge buit. Volgens Genesis 2:15 moeten we de aarde niet alleen bouwen, niet alleen cultiveren, maar ook bewaren." Drs. Van Vlastuin noemde het 'voluit bijbels' om voorzichtig met de aarde om te gaan. "Al in het Oude Testament lezen we voorschriften over het gebruik van de grond. Zo moesten we de Isralieten ieder zevende jaar de grond braak laten liggen. Ze mochten dan hun ak kers niet bewerken, maar ze moesten die tot rust laten komen. Zo heeft de Schepping rust nodig om op verhaal te komen. Hoe dan toch zo'n milieuvervui ling in het (christelijke) westen. Door de reformatie, door het christendom? Neen, het is een uit vloeisel van de Franse revolutie. Het christendom belijdt: God is Koning. Zijn Woord heeft het voor het zeggen. De Franse revo lutie zegt: de mens is souverein, de mens heeft het voor het zeggen. Met de Franse revolutie kwamen er machten vrij, o.a. het 'monster' economie. Natuur en milieu wor den daaraan opgeofferd. De eco nomie heeft het voor het zeggen. God wordt daarmee beledigd. Zijn Schepping wordt aangetast." Drs. van Vlastuin vroeg zich af, of er nu nog hoop is. "Wezenlijke uitkomst ligt in de eerste plaats niet in menselijk activisme, maar bij God. Anderzijds moeten we leven als 'rentmeester'. Het moet ons niet gaan om welvaart, we moeten niet opgaan in het aardse. De wandel van een christen moet 'in de hemel' zijn", aldus drs. Van Vlastuin. Na de pauze volgde nog enige tijd discussie. Voorzitter Duvekot had de bijeen komst geopend met samenzang van Psalm 19: 1 en 5, waarna Psalm 19 werd gelezen. In de hal van het gemeentehuis wordt dezer dagen druk gewerkt aan een kunstwerk. De muur voor de balie wordt er gedeeltelijk voor weggehakt. De gemeente Tholen verleende de opdracht aan de beeldende kunstenaars Martin McNamara (links) en Wies de Bles (rechts). Zij worden bijgestaan door Ronald van Dokkum. Het aantal ingeschrevenen zonder baan bij het arbeidsbureau Tholen heeft zich in de maand oktober gestabiliseerd, terwijl vorig jaar nog een stijging met 5% plaats vond. Ook het aantal vacatures blijft op een hoger niveau dan in 1988. In de afgelopen 10 maanden zijn er op vaca tures buiten het rayon 67 plaatsingen gerealiseerd. Een en ander heeft tot gevolg dat het werkloosheidspercentage op hetzelfde lage niveau blijft. Een gevolg hiervan is dat er in een aantal beroepsrichtingen pro blemen gaan ontstaan om aan de vraag naar voldoende opgeleide men sen te voldoen. Een groot knelpunt is de metaalsector. In de sectoren handelspersoneel en kantoorpersoneel doet zich het omgekeerde ver schijnsel voor: weinig vraag voor voldoende opgeleide mensen die werk zoeken. Voor de komende maanden is er een stijging van de aantallen ingeschrevenen te verwachten onder invloed van het einde van diverse vormen van seizoensarbeid. Onderstaande overzichten geven in cijfers duidelijk de situatie van dit moment weer in vergelijking met vorige maand en dezelfde periode van 1988. Een gedeelte van de muur die een steunfunctie heeft, werd uitge hakt. Binnenkort zal om de reste rende delen een stalen mantel worden aangebracht waardoor de muur aan het zicht onttrokken wordt. In het midden komt een uitsparing waarin aan beide zijdes van de muur een dia van de muur te zien is voordat deze gedeeltelijk wordt afgebroken. Het kunstwerk krijgt de titel 'Transparante muur' en wordt uitgevoerd door de beel dende kunstenaars Martin Mac- Namara (links) uit Ellewoutsdijk en Wies de Bles (rechts) uit Hein- kenszand, hier bijgestaan door Ronald van Dokkum uit Goes. De kunstenaars hadden volgens J. de Kok de opdracht gekregen 'iets' voor deze muur te beden ken. Over het algemeen werd deze muur voor de balie als 'lelijk' er varen. De kunstcommissie van de gemeente schreef 7 kunstenaars aan, vijf zonden ideeën in waar onder Wies de Bles die vaak sa men met McNamara kunstwerken maakt. Tijdens de eerste uitbreiding van het gemeentehuis in 1979 wilde de gemeente de historische klokken van het carillon in Sint- Maartensdijk een permanente plek geven in het gemeentehuis (er staan twee carillons in de toren). Monumentenzorg stak daar een stokje voor. Omdat er eind jaren zeventig minder aandacht werd besteed aan kunst heeft de raad besloten bij de tweede uitbreiding van het gemeentehuis 2% van de bouwkosten beschikbaar te stellen voor een kunstwerk. De provincie Zeeland verstrekt eveneens subsi die. In de bestektekeningen van de nieuwbouw is overigens reeds een gat getekend maar bij de uitvoe ring is deze geheel dichtgemet seld. De 'transparante muur' van De Bles en McNamara zal daar verandering in brengen. De nota 'Tholen in beeld' die door de raad is vastgesteld behandelt het plaat sen van kunstvoorwerpen in de Thoolse buitenlucht. Elke kern komt aan de beurt. Volgend jaar wordt dat Oud-Vossemeer. Vanitas. De Zeeuwse Mu seumstichting wil het schilderij 'Vanitas' aankopen, geschilderd door de Zeeuw Adriaen Coorte. Van hem is in Zeeland nog geen enkel schilderij in een museum aanwezig. Met de aankoop is vier ton gemoeid. De provincie wil 50.000 gulden bijdragen en staat voor een ton garant bij een even tueel negatief saldo van de spon soractie die de stichting wil gaan voeren om het kunstwerk te kun nen kopen. Beroepsgroepen Mannen sept.'88 okt.'88 sept.'89 okt.'89 Bouwnijverheid 34 37 15 16 Grondwerken 26 29 14 10 Metaal 30 29 19 19 Landbouw 13 15 18 22 Handel 12 16 10 9 Niet var. verk.pers. 9 10 6 9 Varend verk. pers. 8 7 6 4 Kantoor en onderwijs 24 27 20 19 Los arbeider 67 67 54 57 Overigen 29 31 24 26 Totaal mannen 252 268 186 191 Verkoopsters 29 31 19 15 Horecapersoneel 12 13 13 14 Kantoor en onderwijs 51 56 43 45 Sociaal en Geneeskundig 33 36 19 14 Huish. pers. 22 21 17 19 Los arbeidster 42 45 31 29 Overigen 24 19 21 21 Totaal vrouwen 213 221 163 157 Vakatures m/v 17 22 36 35 Plaats van inwoning Mannen Vrouwen Tholen 169 148 Sint Philipsland 22 9 Totaal 191 157 Jeugdigen Mannen Vrouwen schoolver- Overige schoolverl. Overigen laters 17 jr (2) 1 (-) - (2) 1 (1) - 17 jr (3) 2 (5) 3 (2) 1 (2) 2 18 jr (2) 4 (3) 3 (9) 6 (4) 3 19 jr (-) - (2) 3 (5) 4 (6) 7 20 jr (2) 1 (2) 4 (4) 2 (9) 5 21 jr (-) 1 (6) 7 (1) 3 (3) 8 22 jr (-) - (6) 6 (1) - (6) 7 23-24 jr (1) 1 (3) 5 (1) 1 (11) 11 25-29 jr (1) 1 (13) 15 (1) 1 (22) 19 Totaal (11) (40) 46 (26) 19 (64) 62 De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn cijfers van de vorige maand. Het werkloosheidspercentage: Mannen Vrouwen Totaal Rayon Tholen 4,4% 10,5% 6,0% Rayon Goes 5,7% 14,0% 7,9% Rayon Zierikzee 7,0% 14,2% 8,8% Provincie Zeeland 6,5% 14,4% 8,7% Minder welvaart is goed voor het milieu, zei een spreker voor de Thoolse SGP-studievereniging Calvijn, Zeeuwse berijven samen aan de slag, zei een woordvoerder van de ZOM in St. Maartensdijk. In de Slabbecoornpolder bij Tholen wordt er druk gebouwd aan nieuwe fabrieken. Op de achtergrond is de landbouw nog aanwezig. Dat voorbeeld noemde secretaris penningmeester A.M. Kannekens van de Zeeuwse Ontwikkelings Maatschappij (ZOM) donderdag tijdens een bijeenkomst in het ge meentehuis te St. Maartensdijk. Een twintigtal belangstellenden onder wie een tiental Thoolse on dernemers hoorden van plaatsver vangend ZOM-voorzitter mevr. E.J. Hoogendijk-van Duijn en se cretaris Kannekens de mogelijk heden die de in oktober vorig jaar opgerichte ZOM biedt. Adviseurs die hun sporen in het bedrijfsleven verdiend hebben, ge ven de leden van de ZOM advie zen en bemiddelen bij het krijgen van werk. Kannekens belichtte de poolingfunctie, netwerkfunctie, begeleidingsfunctie en promotie functie van de ZOM. De pooling houdt in, de ontwik keling van collectieve activiteiten voor groepen van Zeeuwse onder nemers. Daarbij wordt zoveel mo gelijk gebruik gemaakt van de kennis en ervaring van de bedrij ven onderling. Gestreefd wordt naar het uitvoeren van werkzaam heden door de bedrijven geza menlijk als de individuele capaciteiten hiertoe niet toerei kend zullen zijn. Door samenwer king hou je bedrijven van elders erbuiten en houd je werk in Zee land, aldus Kannekens. Een tweede doelstelling van de ZOM is de netwerkfunctie. Dat betekent het ondersteunen, verbe teren, uitbreiden en aankaarten van samenwerking binnen het net werk van toeleveranciers en uit besteders, gericht op het benutten van commerciële kansen voor de Zeeuwse ondernemingen. Kanne kens noemde het introduceren van bedrijven bij opdrachtgevers, het wegnemen van drempels door de talrijke relaties van de ZOM- medewerkers bij 'investerings beslissers' in Zeeland. De begeleidingsfunctie houdt in, het adviseren van aangesloten in dividuele ondernemingen, van groepen van Zeeuwse onderne mingen en van plaatselijke en re gionale ondernemings verbanden bij hun bedrijfsmatige activitei ten. De vierde poot van de ZOM-, de promotiefunctie, vestigt de aan dacht - zowel nationaal als inter nationaal - op de mogelijkheden van de ondernemingen in het Zeeuwse Deltagebied. De ZOM telt ruim 50 leden en 15 donateurs, maar nog geen enkel lid van Tholen of St. Philipsland. Voor ons gebied is dhr. W. Fontij- ne(01115-2093) de consul. "In Tholen wordt hard gewerkt en de werving van bedrijven getuigt van een geweldige, bewonderenswaar dige activiteit, maar misschien kan de ZOM nog een duwtje ge ven", zei secretaris Kannekens. De ZOM werkt alleen voor leden, waarbij de contributie uiteen loopt van 1000 tot 2500 gulden per jaar, afhankelijk van het aan tal personeelsleden. Donateurs betalen 50 tot 200 gulden. In het beleidsplan 1989 staat on der meer het opbouwen van een netwerk van toeleveranciers. "We proberen zoveel mogelijk in Zee land te houden", benadrukte Kannekens. "Kennis en ervaring is er voldoende aanwezig, maar gezien de kleinschaligheid is dat nogal verspreid. Mensen van bui ten Zeeland vinden dat soms ver." De ZOM signaleert ook knelpun ten bij herhaald mislukte aan bestedingen en bevordert contacten met overheden. Mevr. Hoogendijk hield de Thoolse ondernemers voor, dat een brede oriëntatie en een groot aanpassingsvermogen gewenst is. "Produkten en diensten wisselen snel. Daarom dient de flexibiliteit opgevoerd te worden. De ZOM-delegatie bracht na de voorlichtingsbijeenkomst in St. Maartensdijk een bezoek aan Bu- delpack in Poortvliet. De nota Tholen 2000, zoals het schrijven al snel ging heten, besteedt 17 pagina's aan algemene ontwikkelingen en een analyse daarvan. De rest van de notitie (9 bladzijdes) is gewijd aan beleids keuzes voor de toekomst. In het hoofdstuk 'De situatie vóór 1971' wordt uiteengezet dat Sint- Maartensdijk kon profiteren van 'stimulerende maatregelen' als ge volg van het landelijk beleid tot regionale concentratie (stichting technische school in 1956, aanwij zing tot industriekern in 1959). Dit laatste bracht extra geld in het laatje van het toenmalig gemeen tebestuur. Die kon deze centen besteden aan het verbeteren van openbare wer ken, sportvelden, gemeenschaps centrum en zwembad, saneren van oude kern, het exploiteren van een openbare bibliotheek. De 6 ande re gemeenten kregen minder fi nanciële armslag van het rijk dan St. Maartensdijk, aldus de nota. Niettemin werd er in de andere ge meenten een en ander tot stand gebracht: rioolzuiverings installatie in Stavenisse, grotere haven in Sint-Annaland, U.L.O. schoolgebouw in Tholen, nieuwe lagere-en kleuterschoolgebouwen in alle kernen (behalve Stavenis se). Niet-gemeentelijke instellin gen zorgden voor bejaardentehuizen in Tholen en Sint-Annaland, L.H.N.O.-school in Tholen en de lagere agrarische school in Scherpenisse. Het 'stimuleringsbeleid' van de rijksoverheid droeg 'aanzienlijk bij aan de gewenste ontwikkeling van de werkgelegenheid', heet het in de nota, 'in versterkte mate in Sint-Maartensdijk'. Het gemeen telijk beleid na de herindeling van 1971 streeft ernaar dat 'elke kern over goede basisvoorzieningen' behoort te beschikken. Dat kwam tot uitdrukking in de behoefte aan een gemeenschaps centrum. Het gemeentehuis van Poortvliet werd daartoe ver bouwd, de restauratie van de Gasthuiskapel in Tholen werd ter hand genomen, en ook het ge meentehuis van Oud-Vossemeer werd voor dit doel aangepast. La ter kregen Tholen, Sint-Annaland en Stavenisse nieuwe centra en werden de bestaande in Smurdiek en Scherpenisse verbeterd. Een tweede zwembad verrees in Tho len. Het stadje kreeg er tennisba nen bij. Later werden die ook in Sutalland en Vossemeer aange legd. De algemene bibliotheek in St. Maartensdijk werd uitgebreid met vestigingen in Tholen en Sint- Annaland en uitleenposten in de 4 andere dorpen. Het verbeteren van de voorzieningen was volgens de nota onder meer mogelijk doordat de financiële injectie die voor Smurdiek had gegolden voor de gehele gemeente van toepas sing werd. Zo ook met de uitke ring slechte bodemgesteldheid. Daar bovenop kwam extra geld voor de historiche kernen Tholen en Sint-Maartensdijk, aldus de nota. Deze uitkeringen verminderen zienderogend: ze worden of ver laagd of verdwijnen. De histori sche stads-en dorpskernen konden in 1989 nog rekenen op 600.000 gulden, in 1993 wordt dat 420.000 gulden. Het extra geld voor ont wikkelingskernen was dit jaar 189.000 gulden, maar zal in 1993 niet meer worden uitgekeerd. In een brief aan de gemeenteraad laten b. en w. weten, dat de voor genomen behandeling van de nota 2000 in de november- raadsvergadering niet kan door gaan. Er is zoveel commentaar ge leverd door de commissies ruimtelijke ordening en bedrijfsle ven, dat b. en w. het noodzakelijk vinden hun standpunt nader te bezien. Affiche musea. Om buiten de pro vincie de aandacht te vestigen op de Zeeuwse musea, is een speciaal affiche vervaardigd. De keuze is gevallen op een zeefdruk (zeven kleurendruk) van de kunstenares Iris de Leeuw uit 's-Heer Abtskerke. In november zijn de meeste ge wassen van het land en wordt het voor veel boeren tijd om de ploeg uit de schuur te halen. Terwijl de boer zijn akkers ploegt, zijn vaak meeuwen te zien die zich tegoed doen aan bovenkomende wormen. Het voornaamste doel van ploe gen is het onderwerken van gewas- resten en onkruid, zodat deze kunnen verteren. Bovendien brengt het ploegen lucht tussen de korrels grond wat de groei van het volgende gewas ten goede komt. -■ J| J LB Kleigronden woroen m mi nnjHir geploegd, zandgronden zijn in bet voorjaar aan de beurt. Het tijdstip van ploegen heeft te ma ken met de binding tussen de gronddeeltjes. Op kleigrond is de binding groter. Het najaarsploe- gen is een van de maatregelen om kleigrond wat losser te maken. De kluiten grond worden in de winter blootgesteld aan vorst, regen en wind waardoor ze verkruimelen. Dit maakt het zaaien in het voor jaar makkelijker. Kleigrond wordt ook wel zware grond genoemd. Door de grotere binding tussen de gronddeeltjes zijn zwaardere ma- chines nodig om de grond te be- Meeuw en hebben het voorzien op wormen die door de ploeg worden blootgelegd. Zandgronden, de zogenaamde lichte gronden, bestaan uit korrels die losser ten opzichte van elkaar liggen. Hier komt het gevaar van dichtslaan door regen om de hoek kijken. Om dit te voorkomen wordt pas na de winter geploegd. Kleigrond is vooral te vinden in de provincie Groningen, Friesland, Flevoland, Noord- en Zuid- Holland en Zeeland. Zandgron den liggen vooral in het oosten en zuiden van ons land.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 17