Vogelobservatiehut op 'Strammehos' Verbied jacht op patrijs Nieuw bestuur en studio aan Botermarkt voor radio Sloth Eerste deel van reeks Tholen kadastrale atlas van Zeeland SLIPGEVAAR Gunstige perspectieven in Krammer-Volkerak St. MaartensdijkScherpenisse en Stavenisse RIETENCAMPAG Emoties liepen hoog op bij Thoolse lokale omroep Geschenk van Het Zeeuwse Landschap voor natuurliefhebbers oniy&riqt er de tent dI tfreu'ken? Donderdag 23 november 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Paaltjes met rode koppen markeren, vanaf de dijk van de Van Haaftenpolder bij Oud-Vossemeer, over het schor de route (door de vroegere kreken) naar de voge lobservatiehut, die daar onlangs door Het Zeeuwse Landschap is gebouwd. Gisterenmorgen droeg voor zitter T.A. Vogel van die stichting de hut over aan bur gemeester H.A. van der Munnik van Tholen, die de voorziening op het Rammegors vervolgens officieel opende. Natuur reageert Vogelbescherming: Moerasjes Kanaalschap Natuurbeschermingsraad over natuurontwikkeling Bezorgd Een nieuw bestuur, een andere studio op de bovenver dieping van het pand Botermarkt 3 en veel zelfwerk zaamheid moeten de al vele maanden sukkelende lokale omroep Tholen(Sloth) weer op het paard zetten. "De Thoolse bevolking is nieuwsgierig en wil alles we ten", zei burgemeester H.A. van der Munnik donder dagmiddag bij de presentatie van deel 1 van de reeks Tholen van de stichting kadastrale atlas Zeeland 1832. Veldboekje Kijk- en bladerboek Nieuwelingen Copieermachine Zendmast Doorbroken KJ II» I I* IV vrllVI I JTKJ Neem nu een abonnement. Voor slechts 73 cent per week wordt volop informatie over Tholen en St. Philipsland verstrekt. Bel nu 01665-2752 of vul de bon in en u krijgt de Eendrachtbode een maand gratis. om Rammegors onder de werking te brengen van de aanwijzing tot beschermd natuurmonument," zei Van der Munnik. Hij wees erop dat de jongste tellingen uitwezen dat er meer dan honderd soorten vogels verblijven. Van der Munnik roerde verder de Krabbenkreekweg aan. Het tracé van de nieuw aan te leggen weg zou volgens hem niet ten koste van delen van het Rammegors mogen gaan. Verder bepleitte hij beplanting langs de oostzijde van de Krabbenkreegweg. Ook zou de natuur in het Sint-Philipslandse deel (waar wél specie is gestort) een handje moeten worden gehol pen en het gebied - binnen bepaal de grenzen - voor het publiek toegankelijk moeten zijn. Tot slot sprak hij van een feestje in dubbel opzicht: om de observatiehut en om Rammegors. De observatiehut is bedoeld voor elke natuurliefhebber en het hele jaar toegankelijk. De Natuur vrienden uit Sint-Philipsland en de Natuurvereniging Tholen gaan de hut beheren. M. Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap kondig de aan dat door het nemen van verschillende maatregelen zal worden geprobeerd de hut zo opti maal mogelijk te laten functione ren. De heer Vogel gaf de gemeente Tholen een pluim, omdat ze tot aan de Kroon had geprocedeerd om van het voormalige speciede pot van rijkswaterstaat een na tuurgebied te maken. Sint-Philipsland probeerde eerder al tevergeefs die bestemming ge wijzigd te krijgen. Inmiddels heeft rijkswaterstaat laten weten, het totale gebied van 600 hectare niet langer voor specieberging te willen gebruiken. Ook die instan tie kreeg daarom een compliment van Vogel. Hij toonde zich verder dankbaar naar de provincie toe, omdat die door een gift bij het vijftigjarig bestaan van Het Zeeuwse Landschap de bouw van zeven vogelobservatiehutten in Zeeland mogelijk maakte. De hut op het Rammegors (in de volksmond: Strammehos) is de derde die gereed is. "Het Rammegors is het bewijs dat de natuur snel reageert op gunstige ontwikkelingsvoorwaar- den, ook als deze echt niet zo be doeld zijn," zei adjunct hoofdingenieur-directeur H.L.F. Saeijs van rijkswaterstaat. Zo'n twintig jaar geleden aangelegd als bergingsplaats voor schone specie, ontwikkelde het gebied zich tot een natuurgebied. "Creëer de ge schikte levensvoorwaarden en de natuur is niet meer tegen te hou den. Een bemoedigende bood schap!" aldus Saeijs. Hij gaf toe dat waterstaat de afgelopen tien jaar fundamenteel anders is gaan denken en handelen en nu structu reel probeert mee te werken aan het verbeteren van de kwaliteit van het leefmilieu. Wat het Rammegors betreft, over- i weegt rijkswaterstaat hoe het ge- Sbied in eigendom en beheer kan worden overgedragen aan een na- tuurbeheersinstantie zoals Het Zeeuwse Landschap of Staatsbos beheer. Daarover beslist echter ook de Dienst der Domeinen. "Draag het maar over aan een particuliere natuurbescherming sorganisatie zoals Het Zeeuwse Landschap, zodat Staatsbosbe heer de financiële handen vrij houdt voor de landschapsbouw elders od Tholen en Sint- Tholen is 1 van de 98 gemeenten die afwijzend hebben gereageerd op een verzoek van de Vogelbe scherming de jacht op elf onscha delijke vogelsoorten te staken: patrijs, houtsnip, goudplevier, wintertaling, slobeend, watersnip, krakeend, pijlstaart, tafelteend, kuifeend en toppereend. Totaal 265 gemeenten hebben wel hun instemming betuigd met het verzoek en in 216 daarvan wordt daadwerkelijk niet meer op die vogels gejaagd. Daarnaast hebben 105 gemeenten de actie van de Vogelbescherming voor kennisgeving aangenomen. Ze vinden met de 98 gemeenten die afwijzend hebben gereageerd, dat een eventuele jachtstop lande lijk dient te worden opgelegd in de Jachtwet. De Vogelbescherming wil de 300 gemeenten die niets van zich lieten horen, beïnvloeden via de consu lenten en vogelwerkgroepen van natuurverenigingen. Natuurmo numenten, recreatieschappen en rijkswaterstaat in Noord-Holland staan wel achter de actie. De Vogelbescherming spreekt van een 'nutteloze jacht' die ook uit milieu-oogpunt gestopt dient te worden wegens het lood. Er zijn inmiddels kerkgenootschappen aangeschreven omdat die vaak gronden verhuren met jachtrecht. Schaapskudden. De provincie wil aan de stichting Zeeuwse Schaapskudde een jaarlijkse sub sidie verlenen. Het bedrag wordt jaarlijks aangepast op basis van het indexcijfer regeling lonen vol wassen werknemers bij de overheid. Philipsland," reageerde Van der Munnik later. Saeijs gaf met voorbeelden aan, welke milieuvriendelijke technie ken rijkswaterstaat toepast bij het uitvoeren van werken. Zo wordt volgende maand bij de Kram mersluizen begonnen met de aan leg van zes moerasjes, met onder andere steile wanden voor oever- zwaluwen en een eiland voor broedende kustvogels als sterns en plevieren. Het gaat om een opper vlakte van ongeveer vier hectare. Een voordeel van deze natuur- bouw noemde Saeijs het, dat werk met werk gemaakt kan worden, zodat de kosten redelijk blijven. Overigens vond de hoofdinge nieur dat er compenserende maat regelen getroffen zouden moeten worden bij het uitvoeren van be langrijke projecten die natuurver lies tot gevolg hebben. "De opdrachtgever zou geld op tafel moeten leggen om deze compen satie te kunnen bieden in de vorm van nieuwe natuur," aldus Saeijs. Volgens hem wordt dat in Frank rijk al normaal gevonden. Hij pleitte er tenslotte voor, de mens van de natuur te laten genieten. "Drijf de mens het veld niet uit." Burgemeester Van der Munnik ging terug naar de zestiger jaren, toen het Kanaalschap De Een dracht grootse plannen had voor de ontwikkeling van recreatiepro jecten op speciedepots langs het Schelde-Rijnkanaal. "Een terug blik nu naar deze plannen doet je beseffen, dat situaties meestal niet vanzelfsprekend tot stand ko men," aldus de burgemeester. Het nauwelijks gebruiken van het spe ciedepot door rijkswaterstaat heeft ertoe geleid, dat de natuur op het Rammegors spontaan tot ontwikkeling kwam, zodat er een bijzonder natuurgebied ontstond. "Naar ik heb begrepen heeft de provinciale planologische com missie in haar advies aan gedepu teerde staten het advies van de gemeente Tholen overgenomen Als sluitstuk van de Deltawerken is het Krammer-Volkerak in 1987 door de aanleg van de Philipsdam afgesloten van de zee. Nu wordt het een zoetwatermeer met grote, drooggevallen gebieden (schorren) langs de randen. De scheepvaart route van Rotterdam naar Ant werpen loopt door het Krammer- Volkerak. Na de afsluiting is het Krammer-Volkerak door minister Braks van Landbouw en Visserij aangewezen als beschermd- en staatsnatuurmonument. Sindsdien wordt er gewerkt aan een plan voor het beheer van het gebied, de zogenaamde beheersvi sie. Over het concept van deze be- heersvisie heeft de Natuurbeschermingsraad op ver zoek van minister Braks een ad vies uitgebracht. In dit advies doet de Natuurbeschermingsraad uitspraken over de gewenste ont wikkeling van het gebied. Zo is de raad van mening dat de perspec tieven voor de natuur op de drooggevallen gronden zeer gunstig zijn. Hier dient "sponta ne ontwikkeling" zoveel mogelijk te worden nagestreefd, met als doel de ontwikkeling van een groot samenhangend rivierbege leidend ecosysteem. De raad spreekt echter zijn be zorgdheid uit over de kwaliteit van het oppervlaktewater, zowel nu als in de nabije toekomst. De. doorvoer van verontreinigd water uit het Hollands Diep, de drukke scheepvaart en de lozing van pol derwater in West-Brabant staan volgens de raad een gunstige ont wikkeling van de natte gebiedsde len in de weg. Door actief biologisch beheer kan weliswaar een aanzienlijke verbetering van de waterkwaliteit (in het bijzonder het nutriëntengehalte) worden be reikt, maar de overige verontreini gingsbronnen blijven een bedreiging vormen voor het eco systeem. Daarom is de raad voor stander van verdergaande maatregelen voor oeverbescher ming voor de drooggevallen gron den dan in de concept-beheersvisie worden voorgesteld. Oeverbescherming is in eerste instantie noodzakelijk voor bescherming van de droog gevallen gronden tegen erosie. De natuurbeschermingsraad bepleit in aanvulling op de beheersvisie een zodanige uitvoering van de oeverbeschermende constructies, dat deze tegelijkertijd ook een wa- terkerende funktie hebben. Hier door kan een hydrobiologische afscherming van de drooggevallen gronden worden verkregen ten op zichte van het open water. In de afgeschermde gebieden, met na me in de voormalige kreken, kan hierdoor het regenwater langer worden vastgehouden en zullen spontane overstromingen optre den. Naar het oordeel van de raad kunnen er onder deze omstandig heden zeer waardevolle levensge meenschappen, zoals rietoevers, wildvloedstruweel en moerasbos tot ontwikkeling komen op de drooggevallen gronden. De Na tuurbeschermingsraad vindt dat uit oogpunt van natuurontwikke ling voor alle droogegvallen gron den zoveel mogelijk een zelfde type beheer zou moeten worden gevoerd. Daardoor wordt de een heid binnen het gebied als geheel versterkt. In de beheersvisie wordt echter gekozen voor verschillende typên beheer voor enkele deelge bieden, zoals voor de Slikken van de Heen-west en voor de Dintelse Gorzen. De raad is van mening dat op deze punten de beheersvi sie aangepast zou moeten worden. De vogelobservatiehut van het Zeeuws Landschap kijkt uit op een flink wateroppervlak in het natuurgebied Rammegors tussen Tho len en St. Philipsland. R. Ravensteijn uit Oud- Vossemeer(lid Rederijkerskamer Eendracht en bestuurslid van de VVD) is dinsdagavond tijdens een emotionele bijeenkomst in Meul- vliet als nieuwe voorzitter gekozen. W.L. Bijl uit Tholen(bestuurslid muziekvereniging Concordia en de overkoepelende organisatie KNF Zeeland, oud-CDA-raadslid) werd de nieuwe secretaris. Voorzitter drs. O.W. Hoogerhuis van de stichting Kadastrale Atlas Zeeland overhandigt burgemeester H.A. van der Munnik het eerste exemplaar van deel 1 van de reeks Tholen over St. Maartensdijk, Scherpenisse en Stavenisse. "In de kadastrale atlas kun je zien wat de mensen vroeger deden en wat hun invloed was. Mijn waar dering voor het werk van de stich ting is zeer groot. Er is veel liefde en inzicht nodig om zo'n ka dastrale atlas te kunnen sa menstellen. De professional en de amateur kunnen er beiden ge bruik van maken en ook voor we tenschappelijke doeleinden wordt de kadastrale atlas geraadpleegd." De burgemeester noemde het fijn om te kijken hoe St. Maartens dijk, Scherpenisse en Stavenisse er vroeger uit zagen. "De andere der len van Tholen wachten we met belangstelling af", aldus Van der Munnik. Drs. O.W. Hoogerhuis, voorzitter van de stichting, overhandigde de burgemeester het eerste exemplaar en wethouder J. Versluijs een ge restaureerd oud veldboekje van zijn hofstede Wulpdal. Bij de se lectie van het illustratiemateriaal wordt zoveel mogelijk gebruik ge maakt van afbeeldingen die niet eerder zijn gepubliceerd. De sa menstellers van deel 1 van de reeks Tholen waren op zoek naar een afbeelding van een boerderij in Scherpenisse en via gemeente archivaris J.P.B. Zuurdeeg kwam men op het spoor van een oud veldboekje van 't Wulpdal aan de Gorishoeksedijk. Het zwaar be schadigde boekje werd gerestau reerd en het atelier verzekerde daarbij, dat het na een conserve rende behandeling weer 150 jaar meekan. "De hoveelheid zwavel- dioxyde en stikstofoxyde moet dan wel niet hoger worden", merkte Hoogerhuis op. Wethouder Versluijs was er erg verguld mee. "Ik had niet kunnen bevroeden, dat het veldboekje zo zou terugkomen", zei hij. De voorzitter schetste bij de offi ciële presentatie uitvoerig de ge schiedenis van het kadaster en de situatie in St. Maartensdijk rond 1830. Belastingheffing en rechts zekerheid waren belangrijke zaken voor het opzetten van het ka daster. De kadastrale atlas bezit uitste kende mogelijkheden voor verge lijkend wetenschappelijk onderzoek, maar ook amateur- historici en genealogen kunnen er wat van hun gading vinden. Daar naast is de atlas ook een gewoon kijk- en bladerboek, bestemd voor degenen die op een rustig ogen blik hun kennis over de eerste helft van de 19de eeuw willen ver groten. Hoogerhuis bedankte dhr. Zuur deeg en mevr. Vermaas van het Thoolse gemeentearchief voor de medewerking. "De archiefkennis en de controle op de computerin- voer was voor ons van grote bete kenis. Van niet minder belang ws voor ons de sponsoring door de gemeente Tholen en de Rabobank St. Maartensdijk, Scherpenisse en Stavenisse. De in een vroeg sta dium toegezegde geldelijke on- dersteunning hebben wij als bijzonder positief ervaren. Tenslotte zijn we ook zeer erkente lijk voor de steun die we mochten ontvangen van de vereniging tot behoud van de historische kernen en het landschap op Tholen, Huis en Heem", aldus voorzitter Hoo gerhuis. De kadastrale atlas is bij de drie Rabobanken verkrijgbaar. F. Janmaat uit Tholen(voorzitter ANIB Tholen/St. Philipsland) is de nieuwe penningmeester. Dat zijn alle drie nieuwelingen in de Sloth. Het bestuur wordt ge completeerd door L. Hage uit Scherpenisse en L. Ottevanger uit Tholen, die beiden als presenta tor, programmaleider en coördi nator al eerder nauw bij de lokale omroep betrokken waren. Ravensteijn, Bijl en Janmaat wa ren aangezocht door het interim- bestuur, bestaande uit J. v.d. Heuvel, P. Jeroense en M. de Waal. Ottevanger, Hage en A. Na gels waren voorgedragen door de vereniging Vrienden van de Sloth. Nagels trok zich later terug omdat door de kandidatuur van Ottevan ger een dubbelfunctie vanuit de Vrienden zou ontstaan. Dhr. F. Keur uit Stavenisse, amb tenaar financiën bij de gemeente Tholen, treedt op als admi nistrateur. Bijna 25 van de 33 leden van de stichtingsraad waren aanwezig, onder wie nieuwelingen als dhr. Le Due uit Tholen namens scou ting Heenetrecht, dhr. A.A. Nieuwkerk uit Tholen namens de Evangelische gemeenschap, dhr. L. Mayer uit Poortvliet namens de Anbo, dhr. P. van Zijst uit St. Maartensdijk namens het Smalstads mannenkoor en mevr. D. v.d. Linden uit St. Maartens dijk namens sportvereniging NAKS. Ook Ravensteijn, Bijl en Janmaat waren nieuw en kwamen direct in het bestuur. De Vrienden van de Sloth, verte genwoordigd door de heren A. Nagels en L. Ottevanger, hadden scherpe kritiek en de emoties lie pen nogal hoog op. Ze maakten er bezwaar tegen dat oud-secretaris J. van Elsacker als notulist optrad en dat er nieuwe leden van de stichtingsraad waren. Waarnemend voorzitter Van de Heuvel legde uit, dat om een zo groot mogelijke representativiteit van de Sloth te waarborgen, diver se nieuwe groeperingen waren uit genodigd om een afgevaardigde in de stichtingsraad te leveren. Na veel gehakketak kreeg hij van de leden toestemming om met de nieuwelingen verder te gaan. Een aantal leden hadden er verder moeite mee, dat het interim- bestuur te laat met informatie naar buiten was gekomen, maar Van de Heuvel schreef dat toe aan het wachten op beslissingen van b en w. Dhr. Eversen uit Oud- Vossemeer(afgevaardigde namens de peuterspeelzaal) had een brief geschreven aan het interimbestuur over de gang van zaken. Daarbij kwam ook de aankoop van een copieermachine voor 1200 gulden van oud-voorzitter C.A. Burgers aan de orde. Voorzitter Van de Heuvel erkende dat het een mis koop was, want na de aankoop voor 1200 gulden was er voor 1000 gulden aan hersteld en nog werkt de copieermachine niet. Om geen verwevenheid meer te krijgen zoals met de studio van oud-voorzitter Burgers aan de Re- gentessestraat, heeft de Sloth op tie op de bovenverdieping van het pand Botermarkt 3 tussen het WMZ-kantoor en de winkel van Cor van Raay. Dit pandje is eigen dom van Steengoed uit Bergen op Zoom. De Vrienden stelden voor om bij Burgers in de Regentes- sestraat - hij heeft overigens zelf de huur van de studio per 31 de cember a.s. opgezegd - te blijven. Het merendeel van de aanwezigen voelde daar niets voor. De zendmast zal van het terrein van aannemer Burgers - hij was zelf dinsdagavond niet aanwezig omdat hij voor alle bestuursfunc ties bedankt heeft - verplaatst worden naar de toren van de N.H. Kerk. Dat kost geld, evenals de in richting van de nieuwe studio. Voorzitter Van de Heuvel meldde, dat het gemeentebestuur een geld lening hiervoor wil garanderen. Het preciese overzicht van baten en lasten kon nog niet worden ge geven, maar de Sloth hoopt ook weer op gemeentesubsidie, veel zelfwerkzaamheid van de leden en steun van de Vrienden. Pas dan kan de vierjarige Thoolse lokale omroep na de impasse weer doorgaan. Het nieuwe bestuur gaat dat ver der uitwerken om weer een volle dig programma te kunnen brengen, waarbij gehoopt wordt op een brede steun van de bevoL king. De nieuwe statuten van de landelijke organisatie van lokale omroepen, Olon, zullen steeds model staan. Van de Heuvel vond het jammer, dat mevr. Bastiaanse van de Olon dinsdagavond geen gelegenheid had om de vergade ring bij te wonen. Met de nieuwe opzet wilde het in terimbestuur in elk geval de te grote macht van de Vrienden doorbreken en de stichtingsraad de haar toekomende bevoegdhe den geven. Wanneer er minder fi nanciële steun van de Vrienden zou komen, zou de Sloth bij be drijven en particulieren kunnen aankloppen. De stichtingsraad zal medewer kers zoeken om binnenkort de zenduren te kunnen vullen. Mevr. M. Boogaard-Bolier uit St. Annaland bedankte tenslotte het interimbestuur en alle Sloth- medewerkers van het eerste uur hartelijk voor hun inzet, waarmee de aanwezigen hun instemming betuigden. Naam Adres Woonplaats

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 15