Groene Kruis gaat samen met Schouwen Duiveland Derde ijsloze winter wellicht te bijzonder Nieuw Groene Kruisgebouw wordt gezondheidscentrum St. Maartensdijk Warm onthaal Sinterklaas op Tholen Bestuur Groene Kruis compleet In 1990 gebouw van meer dan 1 miljoen gulden Voorzitter Noorthoek: fusieslag bij verzekeraars Verkaveling Oud-Vossemeer aangevraagd Donderdag 23 november 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Hoe gaat het kruiswerk de jaren negentig in nu verschillende kruiswerkorganisaties gaan fuseren en er wellicht een basisverzekering voor iedereen komt? Die vraag stond donderdag centraal tijdens de algemene ledenvergadering van de vereniging Het Groene Kruis afdeling Tholen en Sint-Philipsland in het Holland Huis te Scherpenisse. Fusie Sociaal contact Loonexplosie Het bestuur van het Groene Kruis Tholen-St. Philips- land hoopt begin volgend jaar met de bouw van een nieuw 'gezondheidscentrum' in Sint-Maartensdijk te kunnen beginnen. Onder één dak Lening Zaterdagmiddag arriveerde Sinterklaas in Tholen, Oud-Vossemeer en Sint-Maartensdijk. Vol verwach ting stonden honderden kinderen met nog meer vol wassenen in Tholen aan de Kaay op de Sint te wachten. Dankzij het prachtige weer was het overvol en zelf op de steiger stonden al zwarte pietjes. De kon. muziekvereniging Concordia onder leiding van diri gent Piet Steyns was present, evenals het bestuur van de Ondernemersvereniging. Zoet water Joke en Miko Sint-Maartensdijk Oud-Vossemeer Centrale punten onder-uw-auto Geen steun Tholen voor aids-brief Sint-Philipsland Voorzitter M.C. Noorthoek liet in zijn inleiding merken daarover geen helder beeld te hebben. Hij schetste in het kort de ontwikke ling binnen de gezondheidszorg aan de hand van de voorstellen die in het plan Dekker zijn verwoord. Volgens Noorthoek is het nog niet duidelijk hoe de nieuwe verzeke ring er uit zal gaan zien. Wel zei hij dat een aantal zaken die door het kruiswerk verricht worden niet in de basisverzekering terecht zal komen maar aan de verzekerde zal worden overgelaten of die zich daardoor aanvullend wil laten verzekeren. "Verzekeraars, zie kenfondsen en ziektenkostenver- zekeraars gaan zich opmaken voor marktwerking. Verzekeraars maken zich op voor een fu sieslag". Wat het samengaan van kruiswer korganisaties betreft, heeft het bestuur gekozen voor indeling bij Schouwen-Du iveland. Gaat deze bestuurlijke fusie per 1 januari 1990 in, dan zal Zeeland 4 derge lijke instellingen tellen tegen 10 nu. Hoe de nieuwe organisatie zich zal moeten kwijten van zijn taken, zal volgens Noorthoek on derzocht moeten worden aan de hand van de veranderingen die in de gezondheidszorg zullen worden ingevoerd (plan Dekker). Een van de vragen die het kruiswerk zich stelt, is of er in de komende jaren nog wel een ledenorganisatie no dig zal zijn wanneer ook het kruiswerk op een andere wijze zal worden gefinancierd. Volgens Noorthoek zal er voorlopig in de structuur niets veranderen: "Zeeuwse bestuurders en mede- (door J.H. Pelleboer) Wij overdrijven niet met te stellen dat duizenden, gewoon uit financieel oogpunt, hopen dat het toch enkele weken op zijn minst een pittige win ter gaat worden met een laag sneeuw. Wij kunnen ons die wens voor stellen. Na twee extreem warme winters, vrijwel zonder ijs en sneeuw, liggen bij vele grossiers en winkeliers de schuren vol met shawls, handschoenen, schaatsen, sleetjes en alles wat met winterweer te maken heeft. Aan zelfs geen straatsteen heeft men twee winters achtereen deze voorwer pen kwijt kunnen raken. Is een derde, zo extreem zachte winter opeenvolgend mogelijk? Ja, mo gelijk is het, maar dat zou wel zeer extreem zijn. Bekijken we de winters over een periode van driehonderd jaar want over die tijd hebben wij vrij betrouwbare cijfers, dan is het in drie eeuwen wel een paar keer voorge komen dat twee winters na elkaar weinig kou te zien gaven, echter nim mer drie winters achtereen. Zelfs wanneer een winter normaal verloopt, valt er toch een aantal dagen sneeuw. Normaal in de drie wintermaan den in De Bilt zijn twintig sneeuwdagen. Verleden jaar viel er alleen een beetje sneeuw in november. Normaal in De Bilt is een winter met tien ijsdagen (ook overdag vorst); verleden jaar was er niet één, in de winter daarvoor slechts twee. Ook in de wintersportgebieden van Sauerland en de Ardennen zijn de hotels en pensions twee winters vrijwel leeg gebleven, omdat er op die hoogte tot achthonderd meter geen sneeuw was te zien. Uit die enkele voorbeelden valt al op te maken dat, afgezien nog van de schaatsliefhebbers enige duizenden er bij gebaat zouden zijn dat er van de drie komende wintermaanden één bij is die echt winterweer geeft. Dan vliegen de schaatsen, de handschoenen en met sneeuw ook de sleetjes over de toonbank. Zekerheid hebben wij niet, maar sta tistisch zouden wij de hoop kunnen hebben dat deze winter wel sneeuw en schaatsijs te zien zal geven, wil het niet een extreme situatie voor het eerst in driehonderd jaar gaan worden. werkers hebben besloten de lijnen door te trekken, omdat die altijd zo kenmerkend zijn geweest voor de ontwikkelingen van het kruis werk in Zeeland". Algemeen directeur P.P.J. den Boer van de provinciale vereni ging Het Zeeuwse Kruis ziet nog voldoende taken voor het kruis werk in de toekomst. Hij somde aan aantal terreinen op waar het kruiswerk de komende jaren in toenemende mate mee te maken zal krijgen. Bijvoorbeeld de hulp en verzorging bij cliënten thuis (veelal ouderen). Hetzelfde geldt voor het verplegen van mensen die langer thuis blijven wonen. Ook paramedische zorg (diëtiste, mas seur, pedicure) zal meer aandacht krijgen. Volgens Den Boer zal de behoefte aan stervensbegeleiding door het kruiswerk toenemen nu deze taak door dominee, pastoor (wegens de ontkerkelijking) of fa milie in mindere mate of niet wordt verzorgd. Ook de vraag naar apparatuur voor mensen met een handicap die thuis wonen zal toenemen, verwacht de directeur. Een nieuwe taak voor het kruis werk is het 'organiseren van so ciaal contact' voor mensen die over steeds meer vrije tijd gaan beschikken. Den Boer verwacht een loonex plosie wanneer ambtenaren de achterstand in hun salariëring ten opzichte van werknemers in het bedrijfsleven willen inhalen. "Nu al is 80% van de kosten in het kruiswerk loonkosten". In de na bije toekomst zullen ziekenfond sen meer gaan concurreren met particuliere verzekeraars. De fu sies tussen de ziekenfondsen is volgens Den Boer nodig om meer kapitaal bijeen te brengen om daaraan het hoofd te bieden. Het is de taak van het kruiswerk om die zaken te verrichten waaraan de verzekeraars niet voldoen. Het samengaan van de kruisorga nisaties is volgens Den Boer zin vol. "Het zal afgedwongen worden". Het openstellen van de Europese binnengrenzen in 1992 kan betekenen dat buitenlandse verzekeringsmaatschappijen be langstelling gaan tonen voor de particuliere verzekeraars, aldus Den Boer. Het Groene Kruisgebouw in St. Maartensdijk dat plaats moet gaan maken voor nieuwbouw. Ook het politiebureau aan de Parallelweg verdwijnt daarvoor. Eind deze maand voert het bestuur afrondende besprekingen met het ministerie van WVC. Komt er geen kink in de kabel, dan kan de toestemming voor de bouw nog voor het eind van dit jaar verwacht worden. Dat deelde voorzitter M.C. Noorthoek van het Groene Kruis mee tijdens de algemene ledenvergadering don derdag in het Holland Huis in Scherpenisse. Het bestaande ge bouw aan de Dr. Tazelaarstraat zal met de grond worden gelijkge maakt. Op dezelfde plaats zal een gebouw verrijzen met één woon laag. Daarin kunnen verschillende instellingen onderdak vinden. Naast het kruiswerk zal ook de maatschappelijke dienstverlening en gezinszorg uit Tholen, het Zeeuws Centrum voor Alcohol en Drugs er zich vestigen plus de tandarts- en fysiotherapiepraktijk die nu ook al van het gebouw ge bruik maken. Om aan de wens van het ministe rie te voldoen (zoveel mogelijk in stellingen onder één dak brengen) diende het bestuur op grond van de gemeente Tholen aan te kopen om voldoende parkeerruimte te scheppen. Voor ruim 63.000 gul den kon het bestuur 630 vierkante meter grond kopen. Het rayon kantoor van de rijkspolitie en een woning zullen voor de nieuwbouw moeten wijken. Volgens Noort hoek was verbouw van het huidige onderkomen geen haalbare kaart: "Bij een bezoek van iemand van WVC was de pap gauw gestort. Die zei: met dit gebouw is niks meer te doen". Wel zegde de rijks- vertegenwoordiger toe om geld te reserveren voor een nieuw gebouw als het bestuur zelf op zoek ging naar andere instellingen die als huurders in het centrum willen komen. Secretaris C. Meertens zei dat een voorlopig schetsplan be oordeeld is door de welstand scommissie. Het definitieve plan (van architect W.D. van Doorn uit Poortvliet) zal pas worden uitge werkt wanneer het departement zijn goedkeuring aan de bouw heeft verleend. De totale kosten zullen wellicht de 1 miljoen over schrijden. Hoe groot de bijdrage van het ministerie wordt, is vol gens Meertens nog niet bekend. "Dat zal de huurprijs gaan bepa len voor de instellingen", zo zei hij. De secretaris verwacht niet dat het Groene Kruis alle kosten van de bouw zal kunnen dragen. Het bestuur vroeg de ledenraad daar om machtiging te verlenen voor De Spaanse gast arriveerde, bege leid door het Sinterklaascomité, met een heuse stoomboot in de haven. Na 12 jaren was de boot van de fam. Verkamman ver kocht, zodat de Sint over moest stappen op een ander vaartuig. En zoals een moeder vertelde, toen zoonlief vroeg waarom deze boot kleiner was dan op t.v.: "In Tho len kunnen niet zulke grote boten binnenkomen". De kinderen wer den meteen verwend met snoep, royaal gestrooid door de Pieten, en anderen kregen een hand van de Sint voor hij in de open koets stapte waarmee hij naar de Markt werd gereden. Daar stond burgemeester Van der Munnik gereed otfi de Goedheilig man officieel te ontvangen. Mevr. Aalbrechtse, voorzitter van de Ondernemersvereniging, heette alle aanwezigen welkom, waarna de eerste burger van Tholen het woord kreeg. Hij zei blij te zijn dat ook dit jaar de Sint weer in Tholen wilde komen en vroeg zich af of we dit jaar stout of lief wa ren geweest. Verder had de burge meester gehoord dat de kinderen van nu weieens moeite met de oude sinterklaasliedjes hadden, maar dat bleek niet zo te zijn want de Sint werd luidkeels toege zongen. Uiteraard vroeg de burgemeester of de Sint zijn cadeautjes in de ei gen kern wilde kopen. Natuurlijk was dat zo, zei Sint. Hij bleek zich in Spanje goed op de hoogte te houden van de eilandelij ke poli tiek want hij vroeg of "zoet water goed was voor zoete kinderen" en of het gemeentebestuur er voor kon zorgen de kinderen straks "op de Speelmansplaten mochten spelen, want anders mogen ze niet zo heten". Verder wilde de Sint dat B&W goed hun best zouden doen voor het behoud van scho len, sportaccommodatie e.d. in de kleinste kernen. "Maakt u geen zorgen" was het antwoord, waar na kon worden overgegaan tot de orde van de sinterklaasviering. Er was weer eens een zwarte Piet kwijt. Pedro bleek zich, met een geschenk voor de Sint, op het dak van een nabijgelegen huis te be vinden. "Dat cadeau moet in de schoorsteen", was zijn mening, maar gelukkig kon met een 'ka belbaantje' het cadeautje bij de oude grijsaard worden bezorgd. Er bleek een foto van een aap met mijter in te zitten, tot grote hilari teit van de aanwezige jeugd. In Meulvliet was door de Onder nemersvereniging in samenwer king met de Vrienden van de Sloth een kindermiddag georganiseerd. Nadat de Sint daar een bezoek had gebracht, (de weg er naar toe werd muzikaal omlijst door Con cordia) was het de beurt aan Joke en Miko. Een duo, afkomstig uit Delft, dat al zo'n elf jaar de jeugd uitstekend weet te vermaken. Het is een professioneel duo. Vooral in de decembermaand, rond Konin ginnedagen, maar tegenwoordig ook op braderieën e.d. heeft het volop werk. "We hebben geleerd om voor de kinderen niet te inge wikkelde shows te brengen, ze wil len lachen en niet nadenken" is de mening. Miko de clown en Joke de 'aan- geefster'. De show speelt om een eigenwijze clown, hij staat echt in de schoenen van de kinderen (al zijn deze bijna maat 50) en weet met eenvoudig goochelwerk en ondeugende streken de kinderen tot groot enthousiasme te bren gen. Na afloop was er voor alle kinderen nog een snoepzakje en een pen als herinnering. Sinterklaas en zijn Pieten werden zaterdag op de Molendijk inge haald door muziekvereniging Eu terpe en enkele honderden kinderen met hun ouders. Na een rondgang door het dorp werd het gezelschap uit Spanje op de Markt door voorzitter K. de Fey- ter van het evenementencomité Smalstad en wethouder J. Ver- sluijs welkom geheten. De ge meentebestuurder zei waardering te hebben voor de Sint die steeds in de winter naar Nederland komt. Verder wees hij op de steeds groter wordende wensen van de kinderen; voor Sinterklaas een moeilijke taak daaraan te vol doen. Versluijs stelde het zeer op prijs dat de goedheiligman niet al le cadeautjes in Spanje koopt, maar vooral bij de Thoolse mid denstand. De wethouder zei dat de gemeente een extra centje zou willen ontvangen voor de kerkto ren waarvan het hout door een mot wordt aangevreten. Hij wenste de Sint een goed verblijf in Nederland toe. De Sint zei, blij te zijn in het bestuurlijk centrum van Tholen op bezoek te komen en overhan digde Versluijs twee potjes met ge raniums. "Ik stel voor om er één in de Bloemenlaan te plaatsen, want die is al een week of zes op gebroken in plaats van veertien dagen zoals was aangekondigd. C:De Spanje, die buiten de Sinterklaastijd als sleepboot dienst doet, voer zaterdagmiddag onder grote belangstelling de haven van Tholen binnen, gadegeslagen door honderden toeschouwers. De ander kunt u aan de kerktoren hangen. Ik heb begrepen dat de mensen in Oud-Vossemeer voor de geraniums die de gemeente wil verstrekken zélf een potje moeten kopen. Nou, ik ben niet zo krente rig hoor!" De Sint nam afscheid van J. Kalsbeek van het comité, die naar Kesteren vertrekt. Omdat het comitélid zo van spekjes houdt, kreeg hij een spekjesket ting omgehangen. De val van een van de Pieten (van een transportfiets) leek nog enig roet te gooien in het bezoek aan Sint-Maartensdijk. Voor alle ze kerheid liet de Sint de ambulance uitrukken. Met de verwondingen viel het nogal mee, maar de Sint maakte van de gelegenheid ge bruik de bevolking erop attent te maken dat ze de nieuwe couveuse in de ambulance kon bezichtigen. Hij bedankte iedereen die de aan schaf van dit apparaat heeft mo gelijk gemaakt. Daarna trokken de kinderen naar Haestinge voor een optreden van het duo Rein en Trijn, dat op een clowneske wijze een circusprogramma bracht voor een zaal met zo'n vierhonderd be zoekers. Na afloop van de voor stelling kregen alle kinderen een zakje snoepgoed. Per helicopter spoedde Sinter klaas zich vanuit Gorinchem naar de Hikseweg, waar hij voor een rondrit plaatsnam in een rijtuig met paard. Voorafgegaan door OVM en majoretten arriveerde het gezelschap bij de Vossenkuil, waar A.A. van Westen de Sint ver welkomde namens het Sinter klaascomité. Daarna vulden de vele kinderen het dorpshuis en kon het feest beginnen. Er werden liedjes gezongen en de Pieten ver zorgden een speciaal optreden van Meneer Cactus, wat hen bijzon der goed afging. De stomp van de cactus zorgde voor een overweldi gend applaus, nadat een als me vrouw Stemband verklede Piet het overdekt zwembad aanhaalde. En via een kussen kreeg de gemeente flinke klappen uitgedeeld door een voorstandertje uit het pu bliek. Na opnieuw te zijn toege zongen vertrok de Sint. Voor de kinderen volgde toen een poppen kastvoorstelling door Robhetty, waar met veel plezier naar geke ken werd. Bij het naar huis gaan was er voor elk kind een zak snoep. het afsluiten van een hypothecaire lening. Hoe hoog die wordt, hangt af van het bedrag waarmee het rijk over de brug komt. Meer tens: "Kost de bouw 1 miljoen en krijgen we dat van het ministerie dan is er niks aan de hand. Geven ze negen ton, dan hebben wij nog 1 ton nodig. Daarvoor willen we dan een lening afsluiten, niet voor het hele bedrag". Tijdens de rondvraag vroeg dok ter R.H. Padt of het bestuur weet wat er in de toekomst met andere wijkgebouwen gaat gebeuren nu de overheid te kennen heeft gege ven meerdere instellingen in één ruimte te willen onderbrengen zo als in het geval van Smurdiek. Di recteur P.P.J. den Boer van de provinciale vereniging Het Zeeuw se Kruis zei dat de overheid zich voor de vraag gesteld ziet of ze nieuwbouw moet plegen of ge bouwen moet renoveren die voor al in de jaren 50 en 60 zijn gebouwd. (Zwakzinnigeninrich tingen, Ziekenhuizen, Kruisge- bouwen). Volgens Den Boer wil het rijk de kosten beheersen door regionale ziekenkostenverzeke- raars meer zeggenschap te geven bij het inrichten van gebouwen. Er is een streven om meer instel lingen onder één dak te brengen maar niet om alles op te heffen. "Er zullen wel centrale punten komen met hoofdvoorzieningen". Op het kaartje is het gebied Oud-Vossemeer, waarvoor wordt voorgesteld om het te plaatsen op het voorberei dingsschema landinrichting 1990, gearceerd met afwisse lend dikke en dunne lijnen. Gedeputeerde Staten van Zeeland willen op het voorbereidingssche ma landinrichtingsprojecten 1990 het laatste gebied op Tholen plaatsen. Het betreft 2.740 hectare rond Oud-Vossemeer en Tholen, waarvoor een ruilverkaveling met een administratief karakter wordt aangevraagd. Omdat het gebied grenst aan de in voorbereiding zijnde ruilverkave lingen Sint-Annaland en Poort vliet, kan het grondgebruik over en weer de projectgrens in belang rijke mate worden opgelost. Ook de zoetwatervoorziening speelt een rol bij het tijdig aanmelden van het project Oud-Vossemeer, schrijven g.s. in hun voorstel aan provinciale staten. In de Stove te Stavenisse wordt vanmiddag de landinrichting scommissie Stavenisse-St.Maar- tensdijk geïnstalleerd. Die bestaat uit de heren L.C.J. Potappel, D. Vermaas en A.C. Breure. Dat is de derde, na Sint-Philipsland (waarin J. de Jager inmiddels L. Boude- ling is opgevolgd) en Sint- Annaland. Op woensdagavond 13 december houdt de Landinrichtingscommis sie in de Wellevaete te Sint- Annaland een algemene voorlich tingsbijeenkomst over de ruilver kaveling Sint-Annaland. Tijdens de algemene ledenverga dering van het Groene Kruis Tholen-St. Philipsland bij accla matie C. Meertens en M.J. Hoogedeure-Kieviet herkozen in het bestuur. Door de verhuizing van bestuurslid A.C. Breure van Sint-Maartensdijk naar Scherpe nisse was een vacature ontstaan. De contactcommissie van Smur diek droeg J. van Houdt voor om Breure op te volgen. Van Houdt werd ook zonder hoofdelijke stemming gekozen. Breure was door de contactcommissie van Scherpenisse voorgedragen om in de vacature te voorzien die was ontstaan na het overlijden van W.J. Potappel. Breure werd in het algemeen bestuur gekozen. Hij zei de functie met gemengde gevoe lens te aanvaarden wegens het feit dat hij de plaats inneemt van wij len Potappel die Breure omschreef als een 'enthousiast bestuurder'. Breure vertelde dat hij al heel wat jaren bekend is met het werk van het Groene Kruis. "Het was nota ris Blindenbach die mij bij het kruiswerk heeft binnengehaald toen deze bezig was vertegenwoor digers te zoeken uit alle groeperin gen in Sint-Maartensdijk". Breure werd gevraagd om -als voorzitter van de plaatselijke ZLM- de on dernemers te vertegenwoordigen. Hij bedankte Van Houdt voor het vervullen van de vacature en de contactcommissie voor het in hem gestelde vertrouwen. De ledenver gadering verhoogde de contribu tie van 41 naar 44 gulden voor 1990. P00RTWEG 2 - BERGEN OP ZOOM Het meerderheidsvoorstel van b. en w. om een brief van de gemeen te Sint-Philipsland over voorlich ting aidsbestrijding voor kennisgeving aan te nemen, werd maandag door tien Thoolse raadsleden ondersteund. Alleen de SGP (inclusief wethouder Koopman, maar raadslid Dijke was afwezig) en de RPF/GPV wil den de Fluplandse brief on dersteunen. SGP-fractievoorzitter J. v.d. Jagt liet daarover zelfs stemmen, maar hij moest met vijf tegen tien stemmen het onderspit delven. De zaak waar het om gaat, is de aard van het voorlichtingsmateri aal over aids, dat de GGD Zee land voor scholen heeft samengesteld. In de raadsvergade ring van augustus spraken SGP en RPF/GPV hierover al hun afkeu ring uit, omdat het monogame huwelijk niet als uitgangspunt werd genomen. "Inmiddels is een gewijzigde versie van de NOT ver schenen, maar die voldoet weer niet voor het protestants- christelijk onderwijs," wist P. van Belzen. J. v.d. Jagt noemde het een ernstige zaak. "Het is geen ei gentijdse zaak, maar een hele oude. Doch voorkomen is beter dan genezen," vond hij. Hoewel W.C. van Kempen (CDA) vond dat rekening moet worden gehou den met de identiteit van de school, wees hij erop dat we in een 'gescheurde wereld' leven. I.C. Moerland (PvdA) vond de Flup landse brief 'een beetje betutte lend'. J.L. van Gorsel (VVD) had met het standpunt van Sint- Philipsland geen moeite, maar hij vond dat de voorlichting over aids 'best wat prikkelend' mocht zijn. Zelf kreeg Van Gorsel geen steun voor zijn voorstel, om een start subsidie te geven aan het Zeeuws Boerenbroodproject van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kon- takt. Volgens b. en w. is er geen gemeentelijk belang aanwezig. "Wanneer u dat motief altijd hanteert, zouden nogal wat subsi dies geschrapt kunnen worden," vond Van Gorsel. K.A. Heijboer wees op het economisch belang van de landbouw op Tholen, maar wilde niet zo ver gaan om Van Gorsel te steunen. Deze haal de nog aan dat het project een mi- lieuprijs kreeg van het ministerie van VROM, maar tevergeefs. Gedeputeerde. Gedeputeerde drs. R.C.E. Barbé uit het Zeeuws- Vlaamse Hoek is per 1 december benoemd tot burgemeester van Terneuzen. In CDA-kring wordt gezocht naar een nieuwe gedepu teerde, waarbij de Poortvlietse statenleden mr. J.A. de Boe en E.Ph. Nieuwkerk tot de kansheb bers behoren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 13