Verdeelde raad helpt VVV Tholen aan 100% meer gemeentesubsidie Brandschade in A.J.P. 30.000 gulden Bushalte in Tholen heeft ruimtegebrek Moederbuik beste couveuse maar apparaat geen luxe voor Tholen Geldboete voor klappen Ambulancedienst heeft nieuwe wens: pulse-oximeter Coördinator ontwikkelings samenwerking Donderdag 23 november 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Met 10 tegen 5 stemmen heeft de Thoolse gemeente raad maandagavond de subsidie voor de streek VVV eiland Tholen verdubbeld van 12.000 gulden op dit moment tot 23.590 in 1990. Eigen belang Kaart Collecten Verkiezing ouderling Oud en wijs genoeg POORTVLIET Ouderavond De Eevliet Bussen regelmatig dubbel geparkeerd De hoek Ten Ankerweg/Molenvlietsedijk in Tholen leent zich niet voor'uitbreiding van de daar aanwezige bushalte. Maar het gemeentebestuur weet op dit mo ment geen geschikte plaats elders in het stadje. Maan dag drongen verschillende fracties in de gemeenteraad aan op verbetering van de situatie, omdat er te weinig plaats zou zijn bij de huidige halte. Fietsenstalling Politie op Jenaplanschool In de garage van de ambulancedienst Tholen aan de Noordpoort te Sint-Maartensdijk is vrijdagavond de transport-couveuse officieel aan de dienst overge dragen. In folie SINT- PHILIPSLAND Jeugd gevaarlijk met strijkers Dia-avond Nieuwe bouwverordening Bloedafname Goed gevulde prijzenpot De brand-, rook- en waterschade in de woning van de familie G. Noorthoek aan de Langeweg in Anna Jaco bapolder worden geschat op 30.000 gulden. B en W hadden geprofiteerd van het verdeelde advies van de wel- zijnscommissie, waarbij de SGP tegen was, CDA en RPF/GPV voor maximaal 20.000 gulden, de PvdA voor 23.590 en de VVD voor 30.990 gulden. W.C. van Kempen vroeg zich af, waarom b en w 3590 gulden meer voorstelden. "Er was toch tussen de 18 en 20 mille geadviseerd", stelde ook P. van Belzen vast. "Tot mijn verbazing gaan b en w een paar treden hoger zitten, waarmee Van de Heuvel op zijn wenken bediend wordt." Het VVD-raadslid was daarmee ingenomen, al stelde hij verbaasd vast, dat b en w in tegenstelling tot de welzijnscommissie een an der voorstel hadden gemaakt. "Er kwam geen meerderheidsad vies uit de commissie", stelde wet houder J. Versluijs vast. "Verder heeft de VVV naar aanleiding van onze kritische vragen toegezegd, dat de contributie met 50% ver hoogd zal worden van 11 tot 17.000 gulden. Dat is niet niks. Het zal een hele kluif voor de VVV zijn om die doelstelling te halen. Ook de inkomsten van fol ders worden opgevoerd. Boven dien wilde de commissie toch een stuk vrijwilligerswerk vervangen door betaald werk", aldus de wet houder. "Dat was in de welzijnscommissie ook al bekend", merkte Van Bel zen op. Hij vond een 100% subsi dieverhoging niet op zijn plaats. "Er is toch een groot stuk eigen ondernemersbelang bij. Dat mag niet uit het oog verloren worden, naast de maatschappelijke functie van de VVV, die ik erken. Boven dien zijn de kantoren in Tholen en St. Maartensdijk niet op zondag open, al ben ik het niet met alle activiteiten eens. Wanneer b en w echter meer grip op het totale VVV-beleid willen hebben, dan zullen er nog meer duiten op tafel gelegd moeten worden", aldus het RPF/GPV-raadslid. De SGP-fractie was om principië le redenen tegen, maar het CDA ging na de uitleg van wethouder Versluijs accoord met de verho ging. "Het is een verantwoorde zaak, want er wordt pas op basis van een exploitatietekort subsidie gegeven", zei Van Kempen. Ook mevr. J.A. Snoep- Overbeeke(PvdA) ging accoord. "De VVV moet wel alles in het werk stellen om de eigen in komsten te verhogen en voor een beursstand wordt geen extra sub sidie meer gegeven", benadrukte ze. PvdA, CDA en VVD stemden voor verdubbeling van de VVV- subsidie tot 23.590 gulden, SGP en RPF/GPV tegen. De VVV heeft deze maand de ver nieuwde toeristenkaart eiland Tholen uitgegeven met adressen van o.a. de horeca- en campingbe- drijven en fiets- en autoroutes. De kaart, die gefinancierd is door de gezamenlijke Rabobanken op Tholen en St. Philipsland, is ver krijgbaar bij de VVV-kantoren in St. Maartensdijk en Tholen en bij alle Rabobanken. en was om 21.03 uur de brand meester. Het 16 man tellende korps, dat op 1 na compleet was, verrichtte eerst een verkenning achterom, maar er werd geen vuurhaard ontdekt. Daaróm werd geen deur geforceerd. Een kapotte ruit werd geheel ver wijderd, waarna twee brandweer lieden met perslucht en 1 hoge drukspuit de kamer binnen gin gen. Alleen de overgordijnen aan de voorkant brandden toen nog, maar de brandweer verbruikte niet meer dan een halve emmer water om het vuur te doven. Het vertrek zat wel vol rook. Het was ook een poosje heel warm en door die warmte en de rook- en waterschade werd het huisraad zwaar beschadigd. Om 21.40 uur rukte de vrijwillige brandweer in, ervan overtuigd, dat de brand aangestoken was. Bosman en bij P. v.d. Reest in AJP en u dingt mee om de prijzen. Zaterdag worden om 17.00 uur bij slager Bosman de winnaars van 25 banketletters bekendgemaakt. De tweede trekking is woensdag om 19.00 uur. Dan worden er 25 men sen blij gemaakt met een bierpak ket en verse worst. Zaterdag 2 december krijgen 25 mensen bij de derde trekking geschenkdozen badschuim en badhanddoeken sets. Op 6 december maakt de burgemeester om 20.00 uur in de Druiventros de winnaars van de hoofdtrekking bekend. Ie prijs 1000,waardebonnen, 2e prijs 500,3e prijs 250,—, 4 t/m 6e prijs 100,— en de 7 t/m 15e prijs 50,—. De colecte voor Jante Beton, die de jeugdbrandweer heeft georga niseerd, heeft 430,30 opge bracht. De diabetescollecte leverde 1.227,65 op. Alle gevers en inzamelaars hartelijk dank voor uw bijdrage. Leden van de Hervormde Ge meente kunnen vrijdag 1 decem ber dhr. A. Breeman of dhr. F. Quist kiezen als ouderling. Deze vacature is ontstaan door het be danken van dhr. P. Voorwinden. De Plattelandsvrouwen hielden onlangs een koffiemorgen. Mevr. Van Elsacker- Brand uit Tholen, lid van de commissie Vrouw van de Bond, was gespreksleidster. Het thema luidde "Oud en Wijs genoeg?". Zij begon met de stel ling dat wij momenteel allemaal gemiddeld, ouder worden en vrouwen zelfs ouder dan mannen. In het jaar 2000 zal 1 op de 3 vrouwen ouder zijn dan 55 jaar. 2/3 Van deze vrouwen komt al leen te staan. Het is dus van be lang dat vrouwen een eigen leven leren opbouwen. Rond de 45 k 50 jarige leeftijd verandert het leven van veel vrouwen. Tot dan hadden ze de zorg voor man en kinderen. Of wellicht werd meegewerkt in de zaak of het bedrijf. Ook gaan de kinderen omstreeks deze leeftijd het huis uit. Werkgroepen zoals "Vrouwen in de Overgang" orga niseren bijeenkomsten waar ouder wordende vrouwen met elkaar kunnen praten over dit soort on derwerpen. Lichamelijke klachten en ongemakken betreffende de overgang' worden vaak door de omgeving, echter ook door art sen, ondergewaardeerd, terwijl er echt middelen zijn om deze aan te pakken, aldus mevr. Van Elsacker. Over een aantal jaren is onze sa- mênleving zodanig vergrijsd dat ook vrouwen moeten werken om de grote groep ouderen te kunnen onderhouden. Veelal wordt oma ingeschakeld om op de kinderen te passen of zijn ouders aangewe zen op dure particuliere opvang. De overheid zou voor kinderop vang moeten zorgen om vrouwen ook daadwerkelijk in staat te stel len te gaan werken. Nu meisjes binnenkort op 18-jarige leeftijd economisch zelfstandig moeten zijn en hen wordt geadviseerd op school een keuzepakket te nemen met exacte vakken is het zinvol de ze groep ook in het arbeidsproces te houden, stelde de spreekster. Als afsluiting van deze morgen stelde ze enkele vragen over het ouder worden. In groepjes van 4 werden deze op papier gezet en nadien met elkaar besproken. Morgen wordt samen met de ZLM de jaarlijkse gezins avond gehouden. Links de woning van de fam. Noorthoek aan de Langeweg te Anna Jacobapolder en rechts het huis van de vermoedelijke dader van de brandstichting. De brand, die vermoedelijk door de buurman is veroorzaakt, werd ontdekt door een voorbijganger, die met emmers water het vuur in de kamer probeerde te doven. Het vertrek was vol rook, maar aange zien de deuren naar de andere ver trekken waren afgesloten, was er weinig zuurstof om het vuur aan te wakkeren. De vrijwillige brandweer werd om 20.45 uur gealarmeerd, rukte om 20.49 uur uit, kwam 20.53 uur aan Het VVV kantoor aan de Haven in St. Maartensdijk, dat aan huisvestings- en kantoorkosten met respectievelijk 6000 en 7000 gulden op de begroting 1990 drukt. De grootste last vormen de personeelskosten met 17.640 gulden. Mevr. R. v.d. Sterren-Rosmalen en dhr. G. Goedegebuure zijn in de "Regelmatig staan er drie bussen in de bocht en dubbel geparkeerd voor de tijd van bijna een half uur," zei mevrouw J.M. Deurloo- van Broekhoven. Zij had hierop ook al in de commissie ruimtelijke ordening gewezen. Het probleem kwam ter sprake bij een voorstel, om de tuin bij de voormalige ge meentelijke mavo opnieuw aan te leggen. "De bushalte biedt te wei nig parkeerruimte. Kan dat me teen met de tuin worden aangepakt?" informeerde J. v.d. Jagt. Wethouder J. Versluijs zag geen mogelijkheid om het probleem op de huidige plaats op te lossen. "Daarom komen wij met dit voorstel voor de tuin." Versluijs zei verder, dat er verschillende ke ren overleg is geweest met de BBA en dat de maatschappij nog op de locatie terug wil komen. Het plan voor de tuin voorziet in een anderhalve meter hoog hek werk van palen met harmonica gaas langs de Ten Ankerweg. Daarom wees I.C. Moerland op de fietsenstalling van het REC/RVI, die ook door buspas sagiers gebruikt wordt. Voor het opknappen van die stalling lag er eveneens een voorstel. Moerland vond een investering in die stalling overbodig, wanneer de halte ver plaatst zou worden. Dat buspas sagiers die fietsenstalling gebruiken was voor Versluijs vol ledig nieuw. P. van Belzen vond, dat wegens die stalling een door gang naar de Ten Ankerweg wen selijk was. "Anders zal het gaas zo gesloopt zijn." Na enkele minuten schorsing liet de wethouder weten het maken van een gang van de fietsenstal ling naar de Ten Ankerweg te zul len bekijken. De bushalte blijft aan de Ten Ankerweg omdat een Muskusratten. Op Tholen en Sint- Philipsland zijn tussen 19 juni en 8 september 301 muskusratten ge vangen. Volgens het waterschap worden de laatste tijd op Tholen veel ratten gevangen en lijkt het aantal toe te nemen. andere locatie niet zo eenvoudig te vinden is, aldus Versluijs. Het voorstel om de tuin op te knappen werd vervolgens door de raad aan genomen. Het bestuur van het Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking Zeeland heeft met ingang van 1 januari 1990 tot coördinator/edu catief medewerker van het Cen trum benoemd drs. P.A.L. van Vooren. Hij zal de plaats innemen van drs. P. Joosse die bij Omroep Zeeland gaat werken als redacteur-verslaggever presentator. Peter van Vooren (32) - gekozen uit 69 sollicitanten - is in Hulst ge boren waar hij aan de Jansenius Scholengemeenschap zijn middel bare opleiding ontving. Aan het geografisch en planolo gisch instituut van de Katholieke Universiteit te Nijmegen heeft hij sociale geografie gestudeerd (hoofdvak sociale geografie van de ontwikkelingslanden). Voor zijn doctoraal studie verrichtte Van Vooren onderzoek op de Fi lippijnen, in het bijzonder naar de strijd die daklozen in slums voe ren voor verbetering van de voor zieningen in hun wijk. Tijdens een studiereis in Hinesië stond de internationale arbeidsde ling en de gevolgen daarvan voor Nederland en TUnesië centraal. De heer van Vooren heeft enkele jaren gewerkt bij S.O.S. Wereld handel, een organisatie voor ont wikkelingssamenwerking. Hij was daar o.a. verantwoordelijk voor de werving en scholing van vrij willigers, het jaaractiviteitenplan en de budgettering, alsmede voor het geven van voorlichting. De nieuwe COS-coördinator be schikt over de onderwijsbevoegd heid aardrijkskunde en doceert momenteel nog aan een tweetal scholengemeenschappen. Medewerkers van de ambulancedienst bestuderen de nieuwe couveuse. De heer L. Bekers die de apparatuur leverde, geeft uitleg. Het kindje is een pop. kascommissie van de o.b.s. De Ee vliet gekozen. Dit gebeurde tij dens de najaarsouderavond in de speelhal van de school. De voor zitter van de ouderraad, mevr. J. Wouterse-Visser, opende de avond en kon vele ouders verwelkomen. Vervolgens las de secretaris het jaarverslag en het activiteiten verslag van het schooljaar 1988/1989 voor. De financiële re sultaten werden door de kascom missie prima in orde bevonden. Na mededelingen over diverse schoolzaken, was er een pauze met koffie. Daarna vertoonde dhr. C. Oudesluys een videofilm over de mooie plekjes van het eiland. Voor zijn mooie bijdrage kreeg dhr. Oudesluys bloemen en een fles wijn aangeboden. De voorzit ter sloot de bijeenkomst. Wie durft er als vier-, vijf-, of zes jarige met een politieagent te pra ten? De kinderen uit beide onderbouwgroepen van de Chr. Jenaplanschool kregen de gele genheid en maakten er dankbaar gebruik van. Een agent van het De Halsterse jongeren C.E.F.S. en M. de J. moeten 400 gulden boete betalen omdat ze drie Thoolse jongens hebben mishandeld. Bo vendien hangt hen nog twee we ken voorwaardelijke gevangenisstraf boven hun hoofd wanneer ze weer klappen uitdelen. Eén Brabander had 8 augustus van het vorige jaar een klap gekre gen nadat hij er eerst zelf één had uitgedeeld. Met bijna tien vrien den kwamen S. en De J. toen te rug om wraak te nemen. Op het kruispunt Molenvlietsedijk/Zoek- weg sloegen ze met knuppels en een bromfietshelm erop los. Ook werden er nog wurgstokjes ge bruikt bij de mishandeling van drie Thoolse jongens. De Middelburgse politierechter veroordeeld de twee Halsterse vechtersbazen precies volgens de eis van de officier van justitie. Voorzitter A. van den Hoek van de stichting Ambulancedienst Ro de Kruis Tholen en verpleegkun dig coördinator M. Kwekkeboom onthulden de nieuwe apparatuur in bijzijn van genodigden en me dewerkers van de dienst. Van den Hoek verwelkomde onder meer kinderarts Van Kerkwijk uit Lie- vensberg en de heer Bekers van de firma Medec die de couveuse aan de ambulancedienst leverde. Van den Hoek blikte terug op het ver loop van de geldinzamelingsactie die in maart enigszins moeizaam op gang kwam. Hij prees de in breng van Kwekkeboom als grote stimulator van de actie-couveuse. In juni schoot de stand door een anonieme gift met 6500 gulden omhoog tot ruim 10.000 gulden, (er was 12.000 nodig). De voorzit ter meldde een eindbedrag van 16.599,30 en bedankte iedereen die op enigerlei wijze heeft bijge dragen aan het bereiken van het doel. Toch blijft het banknummer nog openstaan, zo liet Van den Hoek nadrukkelijk weten. Dit om geld bijeen te kunnen brengen voor een pulse-oximeter. Dokter Van Kerkwijk wees op het belang van de couveuse voor de pasgeborene. "Hoewel de buik van de moeder de beste couveuse is, is deze transport-couveuse heus geen luxe". Van Kerkwijk bracht de methode in herinnering die voorheen werd gehanteerd; het wikkelen van het kind in folie en zo snel mogelijk op weg naar het ziekenhuis. "Tijd om vitale functies te controleren was er niet, dankzij de couveuse kan het nu wel". Het apparaat zorgt volgens de kinderarts voor een goede toevoer van warmte en zuurstof. Ook kan de baby met een masker of ballon beademd worden. "Het zijn de eerste mo menten van iemands leven die be langrijk zijn voor het latere leven: een tekort aan zuurstof haal je nooit meer in. Met een couveuse heb je dat in de hand". De ambu lancedienst kreeg van dokter van Kerkwijk een pluim voor de wijze waarop het vervoer wordt gedaan. Verder wees hij op de kosten van het apparaat. "Die zijn vrij hoog. Dat roept de vraag op of zoiets wel rendabel is voor 5 a 10 babies per jaar". Van Kerkwijk zei van de noodzaak overtuigd te zijn: "De dienst kan niet zonder omdat er een toename is van het vervoer van pasgeborenen". politieteam in de gemeente Tho len, dhr. R. Nonnekes, kwam met politiebus en sirene de kinderen bezoeken. Na een vragenronde in de kring, waarbij de agent de kinderen o.a. de handboeien en het pistool toonde, mochten de kinderen zelfs de auto in. De megafoon en'de mobilofoon werden bekeken en uitgeprobeerd en tenslotte werd tot grote schrik van de omwonen den de sirene aangezet. De politie agent werd bedankt met een fles wijn, die hij beloofde te bewaren voor 's avonds, wanneer hij geen auto meer hoefde te rijden. Door dit bezoek hoopten de leidsters dat de kinderen het werk van de politie beter zullen begrijpen. Sa men met de kinderen kunnen ze terugkijken op een geslaagde middag. Dinsdagmiddag kwamen er bij de politie klachten binnen dat kinde ren in de Volkerakstraat overlast bezorgden met strijkers, die ze bo vendien in flessen wilden steken. Een heel gevaarlijk spelletje. Toen de politie arriveerde waren de jon gens gevlogen. De namen werden achterhaald en enkele ouders ge waarschuwd. Donderdag organiseert de Na tuurvrienden een dia-avond in de Wimpel. De dia's gaan over de na tuur onder water. Verder zal dhr. J. van Meggelen uit Sint- Annaland een lezing houden. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Bij de nieuwe bouwverordening hebben b en w een bijlage opge nomen, waarin precies is vermeld wat wel en niet zonder vergunning mag worden gebouwd. Deze bijla ge is gratis bij de gemeentesecreta rie verkrijgbaar. De beoordeling of wel of geen bouwvergunning vereist is, moet plaatsvinden aan de hand van een eenvoudige tekening waarop de bouwplaats, de grootte en de sa menhang met de overige bebou wing is aangegeven. Ongeacht of de bouwvergunning nu wel of niet nodig is, dient het plan getoetst te worden aan de welstandsaspecten en aan de voor schriften van het bestem mingsplan. De bouwer moet zijn plannen dus wel melden. Opzichter M.J. Laban van de af deling bouw- en woningtoezicht van de gemeente kan verdere in formatie geven: telefoon 2350. Alle inwoners tussen de 18 en 65 jaar kunnen vrijdagavond in dorpshuis De Wimpel bloed af staan voor hun medemens. De avond wordt georganiseerd door het Rode Kruis. Tijdens de winkelweek, die van daag van start gaat en die duurt tot 5 december, zijn er weer vele waardevolle prijzen te winnen. U krijgt bij de deelnemende winke liers voor elke vijf gulden die u besteedt een zegel. U plakt tien ze gels op een enveloppe en die moet U deponeren in de bus bij slager

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 11