Wereldvreemd huis van de toekomst is werkelijkheid Oesters, mossels en forellen in veerhaven van Anna Jacoba Protestantenbond bijeen in Tholen K.J. Bout: natuur moet uitmaken of het zal lukken Chriet Titulaer voor ondernemers Metaalunie in de Wellevaete Donderdag 16 november 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT U bent op weg van uw werk naar huis. Via de autotele foon belt u naar de badkamer om het bad voor drie kwart te vullen met water van 24 graden. Thuis gekomen, staat uw dampende bad te wachten. Daarna gaat u naar de keuken om pannekoeken te bakken. U hoort via de computer hoeveel ingrediënten u voor tien exemplaren moet hebben. Ondertussen bakt de oven volgens het computerprogramma een cake, zodat u de avond goed kunt doorkomen. Omwenteling Opening Nijpels 300.000 mensen Voor 1 ton kabel Boeken Ingenieursgroepen Visser KJ. Bout uit Tholen heeft er een jaar voor uit getrokken. Dan moet blijken of hij met het kweken van mossels en oesters door middel van zogenaamde hangcultures en met het mesten van regenboogforel een goed belegde boterham kan verdienen. De 125-ste algemene vergadering van de vereniging Nederlandse Protestantenbond wordt in Tholen ge houden. Op 25 november komen afgevaardigden van alle afdelingen van de vrijzinnige geloofsgemeenschap daarvoor naar Meulvliet. Japanse Krabbenkreek Energiekosten Na 33 jaar Energiekosten Nader onderzoek Dat is geen onbereikbare toe komst, maar praktijk in een aan tal futuristische woningen die dienen als experimenteerplat form. Zo'n 80 ondernemers van het ray on Zeeland van de Metaalunie luisterden vrijdagmiddag in de Wellevaete te St. Annaland ge boeid naar de enthousiaste direc teur van de B.V. Huis van de Toekomst, de van de ruimtevaart programma's op de televisie be kende Chriet Titulaer. Na het huishoudelijke deel van de jaar vergadering hingen de metaalon dernemers gedurende anderhalf uur aan zijn lippen, die bewogen als een raket naar de maan. Volle dig uit het hoofd en in snel tempo verhaalde Titulaer over nieuwe technische ontwikkelingen. Hij was pas terug van een reis naar Japan, Singepore en Hong Kong. In januari 1990 komt er een documentaire op de t.v. van het in telligente huis, waarvoor in Japan opnamen werden gemaakt. Titulaer krijgt uitnodigingen voor wel vier spreekbeurten per dag, maar de Metaalunie heeft als vaste klant voorrang. Verschillen de ondernemers van Tholen en St. Philipsland profiteerden daar vrijdagmiddag van. De verhalen klonken soms heel ongeloofwaar dig, maar werden met zoveel en thousiasme gebracht, dat bijna iedereen zo'n toekomst dichterbij zag komen. Chriet Titulaer komt uit een tuin dersgezin in Venlo en plukte dichtbij de aarde tomaten en au gurken. Zijn belangstelling lag heel ver van de aarde, de ruimte vaart en technologie. Toch blijft hij met al zijn futuristische denk beelden met beide benen op de grond staan. "Ook in het huis van de toekomst moet je lekker kun nen eten en slapen. In het Japanse huis van de toekomst zie je overal beeldschermen, maar je kunt er niet naar de w.c. In ons huis van de toekomst in Rosmalen gaat het gewoon om veilig en comfortabel wonen. Er beginnen echter in zo'n snel tempo dingen te veranderen, dat het moeilijk is om alles bij te benen. Er is sprake van een om wenteling." Het idee voor een huis van de toe komst ontstond in november 1987, toen Titulaer een toespraak hield voor grote institutionele be leggers. Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds wilde na de nega tieve publiciteit rond de ABP- affaire een goodwillproject: een ABP-huis van de toekomst. In maart 1988 bracht Titulaer daar rapport Over uit, maar Heerlen moest de bouwplaats worden en dat zag hij niet zo zitten. Het Jaarsbeursplein in Utrecht en de Efteling leken hem beter en tenslotte werd het Rosmalen bij het Autotron. "Met Dirk Lips van het Autotron was de samenwerking op 16 juni 1988 in een halfuur beklonken", vertelde Titulaer. "Philips en PTT werkten mee, bouwer Intervam uit Rijswijk en architect Cees Dam. Op 12 september 1988 werd de maquette gepresenteerd en 12 par tijen ondertekenden een contract, dat ze 7 jaar lang het aller nieuwste van hun produkten in het huis van de toekomst zullen aanbrengen. Er mag geen krasje of barstje ergens in zitten. Het huis moet perfect zijn", aldus Ti tulaer. Staatssecretaris Heerma sloeg de eerste paal en minister Nijpels verrichtte 20 juni van dit jaar de officiële opening. Er was toen dag en nacht gewerkt en dankzij de staalbouw kon er snel gewerkt worden. Op 21 juni was de eerste verbouwing al aan de gang, want steeds wordt het nieuwste van het nieuwste aangebracht. Er is milieuvriendelijk gebouwd door recycling-materiaal te ge bruiken. Waren de kosten in de oorspronkelijke opzet 1 1/2 mil joen gulden, later werden de bouwkosten 4 1/2 miljoen en uit eindelijk kwamen er 45 partici panten, die 11 miljoen gulden geïnvesteerd hebben. Het huis van de toekomst in Rosmalen blijkt een trekpleister te zijn, want vanaf de opening in ju ni trok dit futuristisch project al 300.000 bezoekers. Buiten de nor male openingstijden om zijn er nog groepsbezoeken. "Van de slaapkamer tot de kelder, overal is de innovatie bij ons te zien", vertelde Titulaer. "In de Verenigde Staten heb je soms hui zen met een futuristische vormge ving, maar daarom is het nog geen intelligent huis. Wij hebben 30 computers onder de vloer, de techniek is weggewerkt. Er zijn geen knopjes zichtbaar, geen kra nen. Dat is veel hygiënischer en je hebt ook nooit geen lekkende kra nen meer." Het huis is 6 1/2 m hoog en 10 m breed. Er is veel glas in verwerkt A en bij mooi weer kan het gehele huis opengezet worden. Vier punten stonden bij Titulaer en zijn medewerkers voorop: 1. er moest een wisselwerking tus sen open en gesloten zijn 2. het dak is verblijfsruimte 3. be weegbare glasvakken 4. innovatie geïntegreerd in het ontwerp Dankzij de vele bedrijven die fi nancieel meewerken, is het huis van de toekomst een kostendek kend project geworden. Ook het ministerie van volkshuisvestiging en ruimtelijke ordening verleende grote medewerking. Naarmate men met de bouw bezig was, werd het project steeds luxer. Het huis van de toekomst is al twee keer geëerd met de meubel- prijs en de bouwprijs. Er is voor ruim 100.000 gulden kabel in het huis weggewerkt. Overal zijn infraroodpuntjes voor afstandbediening. Bij brand belt het huis zelf de brandweer en sluit gas' en elektriciteit af. Er hangen nog foeilelijke, volstrekt overbodi ge brandslangen in het huis, maar die gaan er nog wel uit. Telewinkelen, telebankieren en beeldtelefoon is normaal in het huis van de toekomst. De Dikke van Dale zit in de computer en als er een brief gemaakt moet wor den, haalt hij de spellingsfouten eruit. "Met alles zijn we aan de grenzen van ons kunnen gegaan", liet Ti tulaer weten. "Voor de bezoekers het huis binnengaan, moeten ze eerst een filmpje van 12 minuten zien. We hebben iets te vertellen over milieu, communicatie, e.d. De hele dag door zijn we bezig met vernieuwingen. In een schotel met een doorsnede van 16 meter, voortdurend vernieuwingen door te voeren. "Iedereen probeert hard te lopen en komt versneld met prototypes", legt Titulaer uit. "We werken nu aan één papierap paraat voor de fax, copieermachi- ne en computerprinter tegelijk. Dankzij verschillende ingenieur groepjes is de innovatie optimaal. We hebben al een computer die re cepten doorgeeft met hoeveelhe den voor een bepaald aantal personen. Met Kerstmis willen we een computer in werking hebben die de krant voorleest. We hebben een badkamer van glas en dat roept vragen op. Daarmee geven we mede aan, dat de houding ten opzichte van bloot in de loop der jaren nogal gewijzigd is." Het huis van de toekomst heeft een open haard van 2 1/2 x 6 me ter die bijna 24 uur aan is. De spiegels kunnen niet beslaan dankzij een folielaag. In de keu ken zijn er draaiplateaus en een gescheiden afvalverwerking. Het huis heeft een goede isolatie en een noodstroomvoorziening. Het vuil hecht niet aan de ramen, waardoor vier keer minder ramen gewassen hoeven te worden dan normaal. Als houtsoort is gelaagd mahonie gebruikt in plaats van tropisch hout. De deuren zweven magnetisch en er zijn geen schroe ven te zien. "Het aantal innovaties is ontstel lend groot", constateerde Titu laer. "De Fransen betalen 20.000 gulden per jaar om ook mee te mogen doen aan dit project en dat is één van de grootste complimen ten. Na Amsterdam begint nu ook Rosmalen heel bekend te worden. In Japan is men bezig met een ver- taaltelefoon, zodat een Fransman bijvoorbeeld een Engelsman di rect in zijn eigen taal kan horen. Dat zijn vergaande dingen en die willen we in een heel vroeg sta dium hebben. Daarom reis ik de wereld rond om die overal op te sporen", aldus Chriet Titulaer. Na zijn lezing, die met dia's werd toegelicht, beantwoordde hij nog verschillende vragen. In de foyer was een maquette van het huis van de toekomst te zien, evenals ver schillende materialen die daarin toegepast zijn. Chriet Titulaer sig neerde ook nog boeken over het huis van de toekomst, die hij als kleine ondernemer ook zelf afre kende. De vergadering werd geleid door voorzitter C. den Exter uit 's Heer Arendskerke van het gelijknamige metaalbewerkings- en aanne mingsbedrijf. Vice-voorzitter van het rayon Zeeland van de Metaal unie is M.A. van Beek van het ge lijknamige constructiebedrijf uit St. Annaland. Ook landbouwme- chanisatiebedrijven, smederijen en aluminiumondernemingen van Tholen en St. Philipsland waren present in de Wellevaete. gemaakt door een Zwitsers be drijf, vangen we het regenwater op om het toilet door te spoelen. Als eerste in de wereld is er bij de bouw aramidevezel gebruikt. We zijn nu bezig met de bouw van een lift aan de buitenkant om bij brand gehandicapten te kunnen evacueren. De lift werkt op zwaar tekracht via een schroefdraad. El ke 5 seconden wordt het huis doorgemeten voor de luchtbehan deling." Voor het huis van de toekomst De lezing van Chriet Titulaer in St. Annaland was één waterval zijn acht werkgroepen bezig om en dat maakte dorstig. Chriet Titulaer pauzeert even in de Wellevaete met rechts vice-voorzitter M.A. van Beek van het rayon Zeeland van de Metaalunie. Visser Bout kweekt regenboogforellen in de voormalige veerhaven bij Anna Jacobapolder. Plaats van het experiment is de voormalige veerhaven in het Zijpe bij Anna Jacobapolder op Sint- Philipsland. Op de plaats waar tot vorig jaar de veerboot aanlegde, heeft Bout 9 bakken drijvende waarin hij de schelpdieren en fo rellen uitzet. Elke dag raapt hij 'wilde' mossels en oesters langs de oever van de veerhaven. Met zijn roeibootje brengt hij de bodem- dieren naar zijn proefgebied om ze te sorteren en uit te zetten op netjes of in korven die hij in de bakken onder water laat zakken. De regenboogforel (van oor sprong een zoetwatervis) lijkt goed te gedijen in het zoute Zijpe water: elke dag worden ze door Bout gevoerd, maar toch is Bout nog zeer onzeker over het slagen van het experiment: "De natuur moet gaan uitmaken of het zal lukken," zegt de visser, "het is al lemaal nog maar in een pril sta dium." De oesters die Bout gebruikt, zijn Japanse dieren. De Hollandse zijn op grote schaal het slachtoffer ge worden van een parasiet - bona- Visser Bout met een hangnetje mossels. mia ostrea -. De Japanse variant heeft geen last van de ziekte die de bonamia veroorzaakt, maar is minder geliefd dan de Hollandse. Bout: "De Japanse is niet zo plat en heeft een zwarte rand in het vlees, dat oogt niet zo smakelijk." In de bakken van Bout groeien de oesters al hangende en niet al lig gende zoals dit bodemdier ge woon is te doen. Het voordeel van het hangen is volgens Bout dat de dieren vrijgehouden kunnen wor den van vijanden. Dat geldt in de zelfde mate voor mossels. "Op mosselzaad dat glad is, zetten zich geen pokken vast. Een zeepok zet zich altijd op iets ruigs. Als de mossel geen last heeft van deze mee-eters, hoe zal die zich dan gaan ontwikkelen? Groeit hij sneller, wordt hij groter? Dat is de vraag." De mossels hebben zich tegen de hornetnetjes van Bout gesponnen. "Ze maken zelf draden om zich vast te hechten. Dat gebeurt vrij snel en gemakkelijk." "Van mos- selhangcultures in Spanje is be kend dat er veel kilo's worden geproduceerd, maar daardoor neemt het aanbod af en wordt er kwaliteitsverlies geleden," vertelt Bout. Hij denkt dat er voor de afzet van zijn mossels mogelijkheden bestaan: "Je kunt mossels op deze manier sorteren; groot bij groot, klein bij klein en die apart verko pen. Nu is het zo dat mosselhan delaren grotere en kleinere mossels door elkaar verkopen." Door de mossels van verschillende afmetingen aan te bieden, hoopt Bout tegemoet te komen aan spe ciale wensen die op dit gebied bestaan. Hoewel Bout met zijn bakken in vloed uitoefent op de groei van de schelpdieren en de vis, is de visser voor het overige afhankelijk van de (natuurlijke) omstandigheden. "Als het hard gaat vriezen, dan kunnen de forellen wel onder het ijs boezeneren, maar dan nemen ze wel enorm in gewicht af. Blijft het een open winter, dan kun je ze blijven voeren." De waterkwaliteit is een ander aspect. Volgens onderzoekingen is deze goed, maar het is voor Bout maar de vraag of de veerhaven als zodanig geschikt is. "Natuurlijk heb je te maken met eb en vloed, maar veel stroming heb je hier tussen de strekdammen niet en uit stromend water moeten mossels en oesters wel hun voedsel betrek ken." Wil Bout de hangcultures tot een rendabele onderneming maken, dan is bovendien de veerhaven niet voldoende. Bij de werkhaven aan de Krabbenkreekdam bij St. Philipsland zou dan ook een der gelijk systeem in gebruik geno men moeten worden, maar daar is nu nog geen plaats voor. "En dan nog. Daar zit je op het eind van de Krabbenkreek. Al dat water is dan al langs Sint-Annaland gekomen en wat er aan voedsel in zit, is on derweg voor een groot deel al weggegeten." De keuze voor beide haventjes is ingegeven door het onderzoek van het rijksinstituut voor visserij- onderzoek (rivo) in Yerseke. Het rivo bekeek de plaatsen met het oog op de teelt van Hollandse oesters. Voor dit schelpdier wér den de omstandigheden in beide haventjes gunstig geacht. Toen de parasiet de oesterteelt aantastte, was Bout genoodzaakt de Japanse oester in zijn proefbakken uit te zetten. Bout is de hele dag in touw om de negen bakken van 6 bij 6 meter te 'bevolken'. "Het is erg arbeidsin tensief. Puur handwerk, dat is de armoe. Met mooi weer gaat het wel, maar als het straks gaat vrie zen?" Een voordeel van de hang cultures is dat Bout geen energiekosten kent: het is onder meer de temperatuur van water die 'het productieproces' bepaalt. Bout stapte dit voorjaar van zijn visserschip Tholen 6. Na 33 jaar liet hij het zeevissen over aan zijn zoon die nu op de Tholen 6 vaart. Bout zegt heel veel moeite te heb ben met de vangstbeperkende maatregelen die door de regering zijn opgelegd. Als voorzitter van de vissersvereniging Helpt Elkan der in Tholen heeft hij daarover al menigmaal zijn mond geroerd. De Thoolse visser heeft het nu in de veerhaven van het Zijpe prima naar zijn zin. "Het is lekker rustig. Er kan hooguit iemand vanaf de kant op mijn handen staan kijken." B.W. Schot uit Zierikzee is al van af 1981 bezig met de teelt van vis, zalm, forel en oesters. Vanaf 1984 in het voormalige bouwdok van de Neeltje Jans. Schot legt zich meer en meer toe op de platte oester die in zogenaamde Japanse netten worden uitgezet en in het water gehangen. Volgens Schot is het in deze tijd van het jaar geen probleem om vis (zoals forel) te kweken. "Het is de watertemperatuur in de zomer die hier altijd boven de 16 graden komt. Dat is te warm voor zalm en forel. Dan moet alles eruit." Zo'n temperatuur doet zich al voor in juni. Schot: "Zo gauw je kunt zwemmen." De teelt van vis is volgens de Schouwse visser niet 'hoopge vend'. "De prijzen zijn enorm ge kelderd. De kwekerijen nemen toe in alle landen rond de oceaan die met een watertemperatuur te ma ken hebben die gunstig is voor de teelt." De kwekerijen in Nederland zijn kwetsbaar omdat ze moeten con curreren met landen die goedko pere vis kunnen leveren. Het kunstmatig kweken van vis stuit in alle gevallen op energiekosten, zegt Schot. "Gaat er iets mis met één van de machines, dan kun je ook al je vis kwijtraken, dan gaat de hele kweek kapot." Ook voor ing. R.W.A. Oorschot De bijeenkomst begint om half elf met een welkomstwoord, namens de afdeling Tholen, door voorzit ter J. Mabelis. Aansluitend spreekt voorzitter prof. dr. P. Dul- lemeijer van het hoofdbestuur zijn jaarrede uit. Een groot aantal huishoudelijke zaken komt aan de orde, maar daarnaast spreekt dr. D. de Zeeuw over het voedsel- vraagstuk in de wereld. Dr. De Zeeuw, hoogleraar radio-biologie, milieuhygiëne en milieubeleid te Nijmegen, is voorzitter van het International Food Policy Re search Institute en van de stich ting Onderzoek Wereldvoedselvoorziening. Eén uit Goes, verbonden aan de vis- kwekerij Neeltje Jans, valt er nog weinig te zeggen over de plaats waar Bout zijn hang- en kooicul- tuur uitoefent. "Het behoeft na der onderzoek, zeker voor die plaats. Voor dat je begint met je activiteiten, meet je de voedsel- concentratie over een periode van een jaar, maar dat zegt nog niets over de draagkracht van het mi lieu wanneer er oesters of mossels in grote hoeveelheden worden uit gezet." Oorschot wijst in dit verband ook op de situatie in Spanje. "Daar liggen 3500 vlotten met mossels aan touwen. Het milieu kan dat niet aan. Het voedselaanbod is te gering, dus willen ze 2500 vlotten terug, ook al is er ruimte genoeg." Over het algemeen hangen de schelpdieren aan touwen van zo'n 5 tot 6 meter lengte. Volgens Oor schot blijkt dat een geschikte diepte, ook al gaat men in Spanje nog wat verder het water in en in dit verband noemt hij het havent je bij Zijpe erg ondiep(4 meter). Het kweken van zalmachtigen in een kooicultuur vergt veel lagere investeringen dan de kweek van vis in zogenaamde recirculatie systemen zoals bij Aqua Cultures in Tholen. Oorschot: "Je hebt dan wel alle milieuomstandighe den in de hand, maar het is de vraag of de investeringen opwegen tegen het resultaat." van zijn stellingen is, dat het rijke noorden zich moet realiseren dat de medeverantwoordelijkheid voor duurzaamheid en gelijk waardigheid niet kan zonder over dracht van veel kennis en kapitaal naar de arme landen. Het is voor het eerst in het 102-jarig bestaan van de afdeling Tholen van de NPB, dat ze de al gemene vergadering krijgt toege wezen. De kleine afdeling (ongeveer 40 leden) is de enige in deze regio, met 'naaste buren' in Den Briel en Hardinxveld. Dins dag hield men de eigen leden- contactavond.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 9