Vakantiehuizen bij Stavenisse Baden... PLAATSELIJK NIEUWS =-PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS Olielozingen tijdens mist Gas gewild buiten dorp Bouw brengt gemeente 50 mille op Bezinningsdag Kruiswerk Geraniumproef in Vossemeer Donderdag 16 november 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Klaverjassen Sint Nicolaasactie Grond voor wijkgebouw Auto tegen boom Geslaagd J. Hartog beste visser Modeshow Sint Maartenshof SCHERPENISSE Burgerlijke stand Auto's vernield Koelcel in brand Bijna 17 kilo vis GRIEPVACCINATIE DR. PADT MAANDAG 20 NOVEMBER Mooie prijzen winkelweekactie Plattelandsvrouwen over sigaretten en heroine POORTVLIET Burgerlijke stand GRIEPVACCINATIE VRIJDAG 17 NOVEMBER Jantje Beton Nieuwe slager Sinterklaasactie Schrijfonderwijs Verlies Tolrust Burgerlijke stand Werken in hoeken Verkiezing ambtsdragers Oliebollendag Schilderen op textiel BETAALBARE HAARMODE IViDIALON MIIIEaVNDaV Geen onverdeeld succes Auto in beslag Bericht van de Sint Problemen met gemeentegarantie Bestuur dorpshuis de Wimpel Vloerbedekking chr. school Ruim 3.5 ton voor 4 huizen Om Tholen kun je niet heen ie moet het gezien hebben bij... Drie mille voor Dierenbescherming Nieuwbouw van M&C constructie THOLEN STAVENISSE SCHERPENISSE SINT PHILIPSLAND POORTVLIET SINT ANNALAND SINT MAARTENSDIJK ANNA JACOBAPOLDER NIEUW VOSSEMEER THOLEN STAVENISSE SCHE iSE SCHERPENISSE SINT PHILIPSLAND OUD VO OUD VOSSEMEER SINT PHILIPSLAND SCHERPENISSE OUD VOSSEMEER NA JACOBAPOLDER E SINT PHILIPSLAND OUD VOSSEMEER POORTVLIET SINT ANNALAND SINT MAARTENSDIJK NIEUW VOSSEMEER Huwelijken: 17-10 Bastiaan Lo- kerse (43) met Alida Maria Imel- da Stolk (41), 20-10 Martinus Cornelis Bogert (27) met Komme- rina Christina Piasmans (20). De vrijdag gespeelde competitie wedstrijd van De Pendelaars gaf de volgende uitslag te zien: 1. J. v.d. Werf 5201 p., 2. J. van Splun- ter 5104 p., 3. A. Arts 4995 p., 4. L. Kampman 4923 p., 5. mevr. Waasdorp 4922 p., 6. M. van Bloppoel 4766 p., 7. C. Landa 4619 p., 8. mevr. Franke 4589 p., 9. J. van Gorsel 4431 p., 10. P. van Bloppoel 4413 p., 11. M. Kwaak 4075 p., 12. J. van Zetten 3988 p., 13. M. den Haan 3879 p., 14. H. Zwagemaker 3527 p. De jaarlijkse kerstklaverjas- wedstrijd is vastgesteld op vrijdag 22 december. De middenstandsvereniging Smalstad organiseert vaij 20 no vember tot 2 december de gebrui kelijk Sint Nicolaasactie. Daarin is voor drieduizend gulden aan prijzen te winnen, allemaal be staande uit waardebonnen. De hoofdprijs is een waardebon van 500 gulden. Klanten krijgen bij de deelnemers een zegel bij elke bestede rijksdaalder. Deze, op een zegelkaart geplakt, kunnen wor den gedeponeerd in de bus bij rij wielhandel Van Houdt aan de Markt. Op de Markt verricht wet houder J. Versluijs op 2 december om vijf uur de trekking van de prijzen. Het Groene Kruis heeft voor 63.500 gulden, inclusief btw, grond gekocht aan de Parallelweg voor de bouw van een nieuw wijk gebouw. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben deze aankoop in middels goedgekeurd. Architect W.D. van Doorn heeft al schetsplannen voor de nieuw bouw gemaakt, maar de officiële procedure voor de bouwvergun ning is nog niet begonnen. Het rijk juicht de vernieuwing toe, maar heeft nog geen geld beschik baar gesteld. Op de Provincialeweg ter hoogte van de Kapoenweg deed zich za terdagmorgen rond half zes een eenzijdig ongeval voor. Een auto reed daar eerst tegen een boom, sloeg over de kop en kwam op een oprit tot stilstand. Toen de politie ter plaatse kwam, was de bestuur der verdwenen. Dat bleek V.C. te zijn, die volgens getuigen onder invloed van alcohol zou zijn. C. ontkende dat. Zijn auto werd in beslag genomen omdat die niet verzekerd was. De bestuurder van een bromfiets, die maandag op de Provinciale weg een stopteken van de politie negeerde, zal alsnog ter verant woording worden geroepen. Hij is aan de hand van het verzeke ringsplaatje achterhaald. De be treffende persoon reed met een snelheid van ruim tachtig kilome ter per uur op het fietspad. Zondagavond werd een bromfiets bestuurder bekeurd, die zonder licht op over de Markt reed. J. Poot is aan de Groene School in Kapelle geslaagd aan de opleiding groenvoorziening. Het was de eer ste keer, dat van deze opleiding di ploma's in Zeeland werden uitgereikt. Groenvoorziening is in de plaats gekomen van de oplei ding tot aankomend en vakbe kwaam hovenier. J. Hartog is vrijdagavond in het clubhuis van de Oosterscheldevis- sers gehuldigd als de beste senio renvisser van het seizoen. Hij behaalde 682 punten. 2. R. Ver maas 670 p 3. J. de Graaf 666 p 4. W. Vermaas 663 p 5. D. Bentschap Knook 663 p 6. A. Aarden 662 p 7. Th. Hengstmengel 653 p 8. R. Buijs 647 p 9. C. Wielaard 642 p 10. W. van Oudenaarde 640 p. Bij de dames zegevierde mevr. Dane- Leendertse 595 p 2. mevr. B. Aarden 575 p en 3. mevr. P. Knuist 570 p. Bij de junioren ging de hoofdprijs naar M. van Eenennaam 690 p 2. R. Bazen 678 p 3. R. v.d. Berg 676 P- Uitslag laatste wedstrijd: 1. J. Hartog 2. C. Wielaard 3. Th. Hengstmengel 4. Joh. Poot 5. L. Menheere 6. D. Dane 7. Joh. Po- tappel 8. J.J. van Eenennaam 9. D. Bentschap Knook 10. K. Knuist. Junioren: 1. M. van Eenennaam 2. R. Bazen 3. L. Brinkman. De modeshow in Sint Maartens hof trok woensdag veel publiek naar de recreatiezaal van het te huis. Bewoners, donateurs, perso neel, vrijwilligers en andere gasten uit het dorp bekeken de kleding en de schoenen die door verschillen de mannequins werden gepre senteerd. R. Nijssen trad op als 'speaker'. Hij gaf tekst en uitleg bij de gesh owde modellen. De zaal was voor deze gelegenheid zodanig inge richt dat het publiek ruim aan zijn' trekken kon komen. Na afloop van de show konden bewoners kleding en schoeisel passen, ko pen of bestellen bij de mid denstanders die deze middag mede verzorgden. De show viel zo in goede aarde dat in het voorjaar weer een mo deshow gehouden zal worden. Vooral bewoners die zelf niet in staat zijn om in het dorp te gaan winkelen, waren enthousiast over het initiatief. Geboorten: 18-10 Jan Leendert Noom, 28-10 Jacoba Helena An- driesse. Na een kop-staartbotsing op de Provincialeweg, ter hoogte van de Engelaarsdijk, moesten maandag middag alletwee daarbij betrok ken auto's zwaar beschadigd worden weggesleept. C. van W. uit Tholen stopte op de kruising en dat zag A.J.M.N. uit Poortvliet te laat, zodat hij tegen Van W. aanreed. Een defect aan de electriciteitslei- ding is vermoedelijk de oorzaak van een beginnende brand in een koelcel van J.V. aan de Gorishoek- sedijk. Daar kwam vrijdagmor gen rook uit een cel met aardappelen. Door nathouden voorkwam de brandweer dat er brand uitbrak. De electriciteitslei- ding bleek te vonken. De 32 deelnemers aan de negende bekerwedstrijd van hengelsport vereniging De Zeebaars haalden zaterdag aan de Van Haaftenpol- der bij Oud-Vossemeer een kleine 17 kilo vis op de kant. Winnaar werd J.A. Ligtendag met 2010 punten, 2. D. Tichem 1950 p., 3. M.D. Anemaet 1655 p., 4. J. Vriens 1205 p., 5. T. Poot- Ligtendag 1155 p., 6. S. Quist 1130 p., 7. J. Poot 1105 p., 8. mevr. J. Munter 965 p., 9. J. Bijl 960 p., 10. D. van Gijlswijk 940 p., 11. G. Boogerd 670 p., 12. C. Blokland 605 p. Op 25 november wordt van 13.30 tot 16.30 uur de laatste be kerwedstrijd vervist aan de Van Haaftenpolder. patiënten van van 18.00-18.30 uur aan de praktijk Langeweg 42 Advertentie I.M. Tijdens de winkelweekactie, die vandaag begint en duurt tot en met zaterdag 2 december, zijn weer vele mooie prijzen te win nen. De hoofdprijs is een waarde bon van 400,voor een reis naar keuze. De eerste prijs is een CD-speler, de tweede een fiets en de derde prijs is een dekbed. Ver der zijn er nog diverse andere waardevolle prijzen te winnen. U maakt kans op deze prijzen door de zegel, die u krijgt bij een aan koop van f 2,50, samen met nog drie zegels op de speciale envelop pe te plakken en te deponeren in de bus bij de fa. Slager. De specia le enveloppen zij te koop voor 0,25 bij de deelnemende winke liers. Tevens is er nog een actie voor de jeugd tot 16 jaar. Die kan de tota le lengte van de dames van mid denstandsvereniging raden. Hiervoor moet een speciale foto actie enveloppe a 1,gekocht worden en samen met vier spaar- zegels in de bus bij de fa. Slager gedaan worden. Bij de deelne mende winkeliers staat ook een foto van de heren van mid denstandsvereniging Samen Sterk. Hiervan moet men het tota le gewicht van de mannen raden. Ook hiervoor moet een speciale enveloppe gekocht worden en die kan dan samen met vier zegels in de bus gedeponeerd worden. De prijsuitreiking van de dames- foto-actie is zaterdag 25 november om 20.00 uur op de Hoge Markt (hoofdprijs radio/cassette walk-man) De prijsuitreiking van de heren- foto-actie (hoofdprijs half var ken) en de hoofdtrekking van de winkelweekactie is zaterdag 2 de cember om 20.00 uur ook op de Hoge Markt. De Plattelandsvrouwen hebben een bezoek gebracht aan de siga- rettenfabriek Philip Morris in Bergen op Zoom. Zij werden ont vangen met koffie en gebak. Daarna bekeek men de film over de geschiedenis van de internatio nale onderneming en de Bergse vestiging. Vervolgens kreeg men een rondleiding en kon men het fabricageproces zien. Van de bin nenkomst van de ruwe tabak, het mengen van de verschillende soor ten, het snijden en drogen tot het bekende pakje. De dames vonden het een zeer interessante bezich tiging. Dhr. v.d. Sluys van het preventie team alcohol en drugs uit Houten heeft woensdag een voorlichtings avond gehouden voor de Platte landsvrouwen. Hij hield een le zing over de alcohol- en drugsverslaving en toonde dia's met als titel 'Voorkomen is beter'. Dhr. v.d. Sluys vertelde dat er in Nederland 30 tot 40.000 heroine- verslaafden zijn en ongeveer 800.000 zware drinkers, 200.000 medicijnverslaafden, 100.000 gok verslaafden en 800.000 hasj- gebruikers zijn. Het drinken en gebruiken van drugs begint meestal vrij onschuldig. Vooral de jeugd begint er uit nieuwsgierig heid mee, of men wil er bij horen als vriendjes het doen. De gevol gen zijn verschrikkelijk: ouderver- driet, kinderverdriet, criminali teit, geldverspilling en ziektes", zo hield dhr. v.d. Sluys de aanwezi gen voor. Ook vertelde hij dat, ondanks de voorlichtingscampag nes, het verslavingsprobleem niet minder wordt. Mevrouw v.d. Reest bedankte de spreker harte lijk voor de uiteenzetting en wenste hem veel succes toe met z'n werk. Geboorten: 10-10 Hermanus Wil lem Lindhout, 13-10 Hendrik Christiaan Boer, 21-10 Jan Adri- aan Hage. Overleden: 6-10 Elizabeth Wille- mijna de Groen-van Tiggele (56), 8-10 Matthea Neeltje Lisseveld- Oostdijk (69), 16-10 Jakoba Hage- Elenbaas (84). Huwelijken: 29-9 Fokko Drok (32) met Regina Louise Groskamp (25). van 18.30-19.00 uur aan de praktijk Advertentie I.M. De collecte voor het nationaal jeugdfonds van Jantje Beton heeft f. 201,40 opgebracht. Gevers en collectanten hartelijk dank daarvoor. Na vijftien jaar doet P. Jochems zijn slagerij op de hoek Lan- gestraat/Zuidstraat over. "Beslist niet met plezier," zegt Jochems. Hij heeft sinds ongeveer een jaar ook een slagerij in Bergen op Zoom en die draait boven ver wachting. Het vertrek van zijn chef-slager in Poortvliet en de ge zondheid van zijn vrouw waren voor Jochems redenen om tot dit besluit te komen. De opvolger Ko Bevelander is al vijftien jaar bij drie verschillende slagers werkzaam geweest. Hij komt op een vertrouwde stek te recht, want eens oefende zijn opa J.A. Hage er het slagersvak uit en Bevelander's moeder werd er ge boren. "Ik1 zal me waar moeten maken met een goede service, een goede kwaliteit en een redelijke prijsstelling," aldus Bevelander. Hij drijft de zaak samen met zijn vrouw en heeft Anita van Haaften als winkelmeisje in dienst. De klanten kunnen er vanaf 30 no vember terecht. De Sinterklaasactie van de mid denstandsvereniging wordt gehou den van 20 november tot 2 december. In die periode krijgen kopers bij elke besteding van vijf gulden bij de twaalf deelnemers een bon, die kan worden gedepo neerd in een van de bussen bij 't Ouwe Raed'uus (afzonderlijke bussen voor kinderprijzen en voor andere prijzen). De kinderprijzen zijn een jongens- of meisjesfiets, een walkman en een pop. De prij zen voor volwassenen zijn een meubelcheque van 1.500 gulden, een reiswaardebon van 600 gulden en een electrische barbeque. Op 2 december om vijf uur worden de prijzen getrokken in 't Ouwe Raed'uus. De winkels zijn die middag om drie uur gesloten, waarna om vier uur Sinterklaas met zijn Pieten een rondgang door het dorp maakt. Elke derde maandag van de maand, dus nu 20 november, haalt S.P.S. oud papier op. Zet u het gereed a.u.b. Advertentie I.M. Ondanks het gure herfstweer was er behoorlijke belangstelling voor de ouderavond van de Chr. Jena planschool op woensdag 8 no vember. De avond stond in het teken van het schrijfonderwijs; met als gastspreker mevr. M. Roos. Dhr. Wisse opende met het lezen van een gedeelte uit Pred. 5; waar in de opperste Wijsheid levens wijsheid neer heeft laten schrijven, die ook nu nog van kracht is. Na het gebed was het woord aan mevr. Roos, die de mo torische groei schetste vanaf de prille babyreflex tot aan de be wuste, zelfstandige handelingen en vaardigheden. Belangrijk in deze gehele ontwik keling is, dat het kind alle bewe gingen goed leert maken en het liefst geen fase overslaat, zoals bijv. het kruipen. Dit kan later problemen geven, b.v. in de schrijfvaardigheid. Bij tijdige her kenning is een goede begeleiding mogelijk, aldus mevr. Roos. In het begin schrijft een kind zo wel links- als rechtshandig. In een later stadium wordt het pas links of rechts dominant. Allereerst wordt geoefend met groot- motorische bewegingen (bijv. op het schoolbord). Daarna komen de schrijfpatronen aan de orde (bijv. golflijntjes), om zodoende goed voorbereid aan te landen bij de echte "schrijffamilies". Het handschrift van zo'n beginne ling is een weerspiegeling van z'n gehele wezen. Welke waarde zal er aan het hand schrift toegekend blijven temid den van het "flitsende druk-op-de-knop tijdperk", waar in steeds minder aandacht over blijft voor het unieke?, zei mevr. Roos. "Zelf doen" leert nog steeds het beste; dat ondervonden ook de ouders, die na de pauze zelf de oefeningen konden maken in de verschillende groepen, waar bij ook het gotisch schrift en de sierletters niet ontbraken. De ouderwerkgroep werd in "bol letjes" gezet vanwege haar inzet het afgelopen jaar en alle 8 ouders waren bereid hun werk voort te zetten. Meester Grabijn eindigde met dankgebed. Biljartvereniging Tolrust heeft de nederlaagwedstrijd tegen Op de Tuin uit Bergen op Zoom met rui me cijfers verloren: 39.22-11.6. L. Zagers - K. Bolier 10-6.73, A. Hennihg - A. Hage 10-7.27, L. Vleugels - D. Sakko 10-7.57, M. van Ham - J. Uyl 8.82-10, P. van Dorst - K. Zwagemakers 10-5.35, J. Saarloos - G. de Jonge 10-2.30. Voor de competitie werden de vol gende wedstrijden gespeeld: A. Burgers - L. Bijl 3.95-10, L. Bijl - A. Hage 10-8.95, K. Lisseveld - A. Schot 10-8.97, K. Bolier - G. de Jonge 8.65-10, J. Elenbaas - J. Uyl 9.1-10.Hoogste serie 13, beste ge middelde 3.45 en kortste partij 11 door L. Bijl. Geboorten: 18-9 Levina Helena dv W.C. Kempeneers en A.M.J. van Duuren, 10-10 Hendrik Cor nelis zv J. Noorthoek en C.H. van Dijke. Huwelijken: 8-9 Robert Houdé met Lientje Adriana Verwijs, 8-9 Marinus Adriaan van Duuren met Wilhelmina Dina Kosten, 15-9 Jo hannes Prosman met Fenneken Martha den Haan, 15-9 Jacobus Cornelis Anthony van der Meer met Anthonia Verwijs, 27-10 Jo hannes Willem van Moort met Willemina Christina Neele. Overleden: 17-9 Maria Neele- Reijngoudt (87), 4-10 Dina Corne lia den Braber-Reijngoudt (71). Een rekenhoek, taalhoek, schrijf- hoek, blokkenhoek, leeshoek, wa tertafel, poppenhoek, constructiehoek enz. waren don derdag in de Kon. Julianaschool te zien tijdens de ouderavond. Vooraf gaf juf C. van Stee een toelichting op het werken in hoe ken in de groepen 1 t/m 6. De kin deren zijn dan zelfstandig bezig met een bepaalde opdracht of met spelmateriaal. Door zelf met ge gevens aan de slag te gaan leren ze vaak sneller, wat het principe is van ontdekkend leren. In de pauze konden foto's bekeken worden van de opening van de school, ter wijl ondertussen de kinderen naar huis werden gebracht. In zijn openingswoord stond di recteur C. van 't Hof stil bij het gegeven dat de opvoeding van kin deren allereerst in het gezin moet plaatsvinden. Hij noemde kern woorden als zachtheid, tederheid, geduld en liefde. "Wij moeten de kinderen trachten op te voeden niet in de weg die zij willen, maar die zij moeten gaan volgens de wetten die God ons heeft gege ven." Het gebrek aan tijd noemde Van 't Hof een van de grootste be dreigingen van het gezinsleven. "Het gebrek aan tijd voor de kin deren verwoest het gezinsleven," zei hij. Van 't Hof opende de ou deravond met het laten zingen van psalm 105:3, gebed en schriftle zing, het eerste gedeelte van psalm 78. De heer Voorwinden besloot de bijeenkomst met dankgebed. Van de twee door de n.h. gemeen te gekozen ouderlingen heeft J.A. Duine zijn verkiezing (in de vaca ture S.J.J. Everaers) aangenomen. D.P. Visser heeft bedankt voor zijn benoeming in de vacature P. Voorwinden. De kerkvoogdij van de Ned. Herv. gemeente houdt zaterdag de jaar lijkse oliebollendag. De lekkernij wordt van deur tot deur te koop aangeboden. De opbrengst komt ten goede aan de kerk. De dames Geertse en Schouten uit Steenbergen verzorgden voor de NCVB in Anna Jacobapolder een avond over 'Schilderen op textiel'. Mevrouw Geertse vertelde over de verschillende verftechnieken, waarna de aanwezige leden in de gelegenheid werden gesteld een boekenlegger te beschilderen met verschillende motieven. Mevrouw C. Buijs schonk een zelfbeschil- derd tafelkleed, dat na verloting werd gewonnen door mevrouw W. Boudeling. De avond, die door presidente mevrouw L. Verwijs was geopend, werd door M. Quist-v.d. Reest besloten met het gedicht 'Avondgebed'. Tevens verhuur zonnebank Ring 14, St. Annaland tel.: 01665-2102 Advertentie I.M. Eind 1988 is het consultatiebureau te Anna Jacobapolder verplaatst van het inmiddels gesloopte Groe ne Kruisgebouw naar een ruimte in het naastgelegen dorpshuis. Tot op heden is deze verplaatsing nog geen onverdeeld succes, zo meldt het bestuur in het jaarverslag. Na dere afspraken over het gebruik van de beschikbare ruimte(n) blij ken noodzakelijk. Op de Oostdijk nam de politie vrijdag de auto van S. in beslag. Het voertuig was niet verzekerd en niet APK gekeurd. "Sint en Piet lieten weten, dat zij Sint-Philipsland niet zijn verge ten. Op 25 november komen zij aan en dan moeten jullie bij de haven staan. Jullie moeten teke ningen maken en kleuren, want rond half drie gaat het gebeuren. Hoe zij komen, is nog onbekend. Maar de muziek is er wel met de drumband. Een rondje door het dorp dat is nogal simpel, gaat het kinderfeest beginnen in de Wim pel. Wil je dit feest met ons bele ven, dan moet je bij de volgende adressen opgeven: Drogisterij Jansen, Els Mol(Lan- geweg 18) of Anja Verstrate (Krammerstraat 3). De gemeenteraad buigt zich woensdagavond over twee verzoe ken om gemeentegarantie in ver band met een geldlening voor de aankoop van een premie A- woning in Steintjeskreek(2 en 5) te Anna Jacobapolder. Sinds februa ri handelen b en w deze zaken af, maar het college is verdeeld en nu moet de raad maar beslissen. Wet houder L. Walpot heeft namelijk principiële bezwaren omdat de he ren R.M. Booy en J.A.A. Hack gekozen hebben voor een alterna tieve samenlevingsvorm. De meer derheid van het college wijst echter op de positieve adviezen van de N.V. Bemiddelend Orgaan van de N.V. Bouwfonds Neder landse Gemeenten en de stichting De Eigen Woning. Bovendien vol doen de twee Steenbergenaren aan de gemeentelijke eisen. Door de huizenbouw vraagt het college toestemming van de ge meenteraad om de derde fase van bestemmingsplan Steintjeskreek bouwrijp te maken. Geen moeilijkheden hadden b en w met gemeentegarantie voor L.G. Engelvaart en J.F. Wallet in verband met de aankoop van een huis. Aan de raad wordt voorgesteld om de woning Volkerakstraat 7 voor 80% van de getaxeerde waar de bij vrijwillige verkoop te verko pen aan bewoner C. Faasse. In die rij zijn in het verleden meerdere huizen aan de huurders verkocht. De periodiek aftredende bestuursleden van de stichting Dorpsbelangen, de heren W. Quak en J.J. Noorthoek, zijn alle bei herkiesbaar. Elke vereniging of instelling kon kandidaten voor dragen, maar alleen de dam- en schaakvereniging DSVF heeft Noorthoek weer aangemeld. Quak wil de belangen van dorps huis de Wimpel - waarvan hij als muzikant van Concordia mede gebruiker is - ook blijven beharti gen, zodat b en w de gemeente raad voorstellen beiden te herbenoemen. In verband met de vervanging van vloerbedekking in de Koningin Julianaschool is 6928,05 nodig. Gedeeltelijk is hiervoor al mede werking verleend. B en W stellen de gemeenteraad voor geld be schikbaar te stellen uit de reserve- pot van de chr. school. In verband met de aankoop en verbetering van het pand Lange weg 29 te Anna Jacobapolder is 99.000 gulden nodig en voor de panden Noordweg 25 en 27, even eens in de Polder, 175.000 gulden. Aankoop èn renovatie van het pand Voorstraat 31 vergt 90.000 gulden. De gemeenteraad neemt hierover woensdagavond een be slissing. Bodemonderzoek Kapelle Nog dit jaar zullen gedeputeerde staten op een terrein aan de Bieze- lingsestraat te Kapelle, waar vroe ger een landbouwmechanisatiebe- drijf was, gevestigd, met een sane ringsonderzoek naar bodemver vuiling beginnen. De resultaten van het oriënterende onderzoek geven hiertoe volgens GS van Zee land aanleiding. Aan de Scheldsweg bij camping Stavenisse wil de meerderheid van b en w de bouw van 30 zomer huizen toestaan. Vanaf de zeedijk een blik op de bouwgrond met op de achtergrond het bestaande kampeerterrein. De meerderheid van b en w van Tholen wil het bestemmingsplan wijzigen om de bouw van 30 va kantiewoningen aan de Scheldse- weg bij Stavenisse toe te staan. Het aannemersbedrijf Amstelste- de Projekt bv uit Breda heeft hier voor een plan ingediend, maar dat is in strijd met bestemmingsplan Buitengebied. Wethouder L.J. Koopman wil geen medewerking verlenen omdat hij een verdere verstoring van de openbare orde en rust in het algemeen en van de zondagsheiliging in het bijzonder verwacht. Vier raadsleden hebben b en w ook gevraagd deze zaak maandagavond te behandelen. Het college noemt de bouw van 30 zomerwoningen bij camping Sta venisse gewenst. "In de eerste plaats leidt deze toevoeging tot verdere kwaliteitsverbetering van het kampeerterrein. Daarnaast vormt deze uitbreiding een welko me, zij het bescheiden, impuls voor de kleine kern Stavenisse. Voorts leidt dit nauwelijks tot ver zwaring van de recreatieve druk", aldus b en w. De rijkspolitie te water in Wemel- dinge heeft dezer dagen op ver schillende plaatsen afgewerkte olie van binnenschepen aange troffen. Een woordvoerder van de rijkspolitie liet weten dat er in de vlucht- en in de handelshaven van Tholen door schippers olie is ge loosd tijdens de mist van de afge lopen dagen. Ook op diverse plaatsen in het Schelde- Rijnkanaal, het Krammer- Volkerak en de Oosterschelde stel de de politie vast dat er olie in het milieu was terecht gekomen. Vol gens de politie is het illegaal over boord zetten van bilgenwater de laatste tijd toegenomen omdat de schippers minder mogelijkheden hebben hun afgewerkte produkten in te leveren. Door een sane ringsmaatregel van de overheid kunnen de schippers maar op één punt olie afgeven, wat voor de schippers op problemen stuit. De kwestie heeft enkele weken ge leden ook aandacht van de Thool- se politiek gekregen, toen PvdA-raadslid M.A.J. van der Linde hierover vragen stelde aan het gemeentebestuur. Het college wees er toen op, dat schippers hun olie kwijt kunnen bij de fa. Mar tens, die daarvoor drie schepen heeft ingezet. B en W waren niet van plan voorzieningen te treffen om de schippers tegemoet te ko men, zoals raadslid Van der Linde had voorgesteld. Als het aan het gemeentebestuur ligt, verschijnen binnen niet al te lange tijd welkomstborden langs de toegangswegen van Tholen. 'Tholen, daar kun je niet omheen' staat daarop te lezen, met als tweede (kleinere) tekst 'Tholen, van harte aanbevolen'. Het ont werp is gemaakt door de Thoolse architect J. Boelhouwers. De bor den zouden geplaatst moeten wor den bij de Oesterdam, de Krabbekreekweg en de bruggen bij Oud-Vossemeer en Tholen. Eerst moet de provincie echter toestemming verlenen op grond van het wegenreglement en de landschapsverordening. Verpleegkundigen in het Kruis werk worden vaak betrokken bij het verlies en verdriet van mensen. Daarbij komen ook vaak vragen te voorschijn die te maken hebben met geloofsovertuiging en levens beschouwing van patiënten en fa milieleden. Over deze vragen is door 58 uit voerende medewerkers van de Kruisverenigingen in Zeeland uit voerig gediscussieerd onder lei ding van de heer M.J. v.d. Berg, pastoraal vormingswerker voor gezondheidszorg en welzijn te Almelo. Doel van de bezinningsdag "Ver lies en verdriet in de wijk" was om verpleegkundigen meer geestelijke toerusting te geven in aspecten van geloofsovertuiging ,en levensbeschouwing. Een werkgroep, bestaande uit een voormalig bestuurslid en mede werkers van de Kruisverenigingen, hebben deze dag kunnen organi seren dank zij subsidie van de Landelijke Stichting voor Geloof sovertuiging en Levensbeschou wing uitgaande van de Nationale Kruisvereniging. Ontdek je plekje. Op 27 en 30 no vember is Brouwershaven op de televisie te zien in 'Ontdek je plek je'. De bijbehorende stadswande ling kan worden gemaakt op zondag 3 december. ...de ene badkamer is de andere niet. Marian Wierckx van de Schelde vertelt en toont u hoe uw badkamer eruit zou kunnen zien. Loop'ns binnen en ontdek de veelzijdigheid van de Schelde. Advertentie I.M. De gemeente had maar op 376 aansluitingen gerekend, maar in het zogenaamde onrendabele bui tengebied op Tholen blijken er werkelijk 513 panden op aardgas aangesloten te zijn. Dat is 137 meer! Voor de 513 krijgt de PZEM 443.682 gulden subsidie van de gemeente Tholen. B en W willen de 51 bewoners in het buitengebied die nu nog niet op aardgas aangesloten zijn, tot 1 januari de laatste kans geven om van de subsidie te profiteren. Dat kan de gemeente nog eens 20.535 gaan kosten. Fleurige straten. Dat beeld staat het gemeentebestuur voor ogen met de ondersteuning van een ge raniumplan. Op een hoorzitting in Tholen werd eind augustus door een inwoner hiernaar geïn formeerd. Een dergelijk plan is met succes uitgevoerd in Wouw en de gemeente Tholen is bereid ook een proef te ondersteunen. "Qua opzet, begeleiding en uitvoering dient de nadruk wel te liggen bij het particulier initiatief," aldus het college. Op korte termijn wil het gemeentebestuur rond de tafel met de stichting Promotie Oud- Vossemeer, om de mogelijkheden in dat dorp te bekijken. Bij een vorig jaar november door SPV ge houden enquête toonde 74% van de inwoners zich bereid om een ter verfraaiing aangeboden bloembak aan de gevel op te hangen. In Wouw doen op dit moment 660 inwoners mee. Zij krijgen gratis zeven geraniums, maar moeten zelf voor bakken en aarde zorgen. Het project is daar in 1985 gestart en er is een samenwerking tot stand gekomen tussen de winke liersvereniging, de VVV, de ge meente en de inwoners. De sterk toegenomen bouw van huizen en bedrijfspanden heeft de gemeente Tholen dit jaar al 50.000 gulden meer opgeleverd. Die leges hebben bouwers betaald om een bouwvergunning te kun nen krijgen. Ook aan oude spullen verdient de gemeente nog, want de verkoop van oude materialen afkomstig van wegen binnen de bebouwde kom leverde dit jaar 16.000 gulden meer op. Er zijn nog andere meevallers. Ge zien de toegenomen werkgelegen heid kunnen de apart gehouden gelden voor het baanlozenproject met 9000 gulden worden vermin derd. De collecte voor de dierenbescher ming heeft op Tholen 3.432, opgebracht. Dit bedrag wordt ge bruikt om het dierasiel in Bergen op Zoom te steunen. Opbrengst per kern: Tholen 1.227, Poortvliet 439, Sint-Maartensdijk 724, Sta venisse 287, Sint-Annaland 438 en Oud-Vossemeer 314 gulden. Alle gevers en inzamelaars worden har telijk bedankt voor hun bijdrage. In Scherpenisse en Sint-Philips- land werd niet gecollecteerd door gebrek aan vrijwilligers. Met Ber gen op Zoom en Halsteren erbij kwam er totaal 14.182 gulden binnen. M en C constructie uit Tholen, die sinds vorig jaar september een gebouw van 180 m2 huurt van en naast Van der Harst koeltechniek, gaat verhuizen naar het nieuwe in dustrieterrein in de Slabbecoorn- polder. Er wordt een nieuwe bedrijfsruimte gebouwd met een vloeroppervlakte van ruim 500 m2. Dit jaar moet dat nog klaar zijn gezien de opdrachten voor de bouw van enkele schepen. 'Vanaf het begin was de huur- ruimte al te klein", zegt mevr. M. v.d. Hoven, die samen met haar broer de onderneming leidt. M en C maakt staalconstructies en daarmee verband houdende tech nische installaties. Ook gawa- lo(gas, water, loodgieterswerk) behoort tot de activiteiten. C.M. van den Hoven zit al geruime tijd in het vak. Eerst in de smederij van zijn vader aan de Markt, ver volgens op twee plaatsen op het industrieterrein, waar hij opnieuw begint, zij het weer een eind ver der de Slabbecoornpolder in. Tus sentijds werkte Van den Hoven nog bij J.M.B. in St. Annaland, maar sinds vorig jaar september opereert hij weer zelfstandig. Het huidige huurpand kwam vrij na het vertrek van T.H.C.M. Kem perman uit Wouw, die in 1985 in Tholen begon met het be- en ver werken van natuursteen voor restauratie van kerken, "e.d. Hij kreeg 2000 m2 grond in erfpacht van de gemeente, maar kocht dat eind 1987 voor 33 gulden per m2. Na het vertrek van Kemperman werden grond en gebouwen over genomen door Van der Harst, die voor het pand van 180 m2 nu een nieuwe huurder zoekt. Van der Harst wil in 1990 zelf de grond daar omheen bebouwen, maar problemen met de gemeente en het waterschap over het verleg gen van een sloot en een dijk heb ben de plannen vertraagd. Om die reden is Van den Hoven ook uitge weken naar het nieuwe industrie terrein omdat hij eerst zijn bestaande huurpand wilde uit breiden. Van der Harst is al bezig met een interne verbouwing om showroom en kantoor te verbete ren en volgend jaar komt daar een groter vervolg op.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 15