Beleggen vereist grote discipline Waterschap wil de wegen niet kwijt Orgelbouwer: 't is een aanfluiting NYBO Rabobank Tholen is fors gegroeid Bomen bij begraafplaats gekapt s£S xiH1 Niet alle bedrijven even goede buren in het BVG Bijkantoor RPCZ in Smurdiek ATELIER ENTRUP GOUD EN ZILVER Gespecialiseerd in SINT- en KERSTAANBIEDING Donderdag 16 november 1989 EENDRACHTBODE, DE THQOLSE COURANT 13 Eerste bijeenkomst 7 studieclubs In toekomst inwonersomslag voor dekken kosten Het bestuur van het waterschap Tholen is er voorstan der van om het beheer en onderhoud van wegen bui ten de bebouwde kom te behouden. In een brief aan gedeputeerde staten heeft men laten weten, eventueel bereid te zijn ook de bij de gemeenten Tholen en Sint- Philipsland in eigendom, beheer en onderhoud zijnde wegen over te nemen. Voor orgelmaker P. Huijser in het bedrijfsverzamelge bouw in Sint-Maartensdijk is de maat vol. Zijn één- mansbedrijf aan de Pluimpotweg 44 wordt volgens Huijser ernstig verstoord door de overlast die door zijn buurman Palkin veroorzaakt wordt. Inwonersomslag Onderneming II in de vaart Polderhuis voor 3.5 ton verbouwd Voor 3500 gulden nieuwe foto's Gediplomeerden automatisering Aanfluiting Nevel Sleutel Emoties In maart Sportclubs 01640-33676 onder-uw-auto FIGARO en GESLEPEN ANKER 14 krt, GOUDEN ARMBAND met CARTIERSLUITINGf 198.- Slabbecoornpolder en Buitenzorg III In de eerste tien maanden van dit jaar heeft de Rabo bank Tholen een sterke groei doorgemaakt. Het aantal leningen is met 70 toegenomen voor een bedrag van 17 miljoen gulden. Het balanstotaal heeft de 110 miljoen bereikt. Beveiligingstechnieken Telefooninstallaties Project- en interieurverlichting Electra Gas - water - sanitair Beveiligings- Loodgieterswerk Het eenmansbedrijf van orgelmaker Huyser aan de Pluimpotweg 44, tussen het hout van het palletbedrijf Palkin. Dat laatste is echter een compro mis, want de voorkeur gaat er naar uit dat de gemeenten ook en kele wegen krijgen. Op dit mo ment heeft Tholen ongeveer 34.4 km weg in beheer en onderhoud en Sint-Philipsland 1.6 km. Het waterschap beheert 148.9 km quartaire wegen, 145.8 km andere wegen en ongeveer 38 km opritten en uitwegen. De gemeente Tholen heeft het oorspronkelijke stand punt (alle wegen naar de gemeen te) herzien en is ermee accoord dat alle wegen buiten de bebouw de kommen naar het waterschap gaan. De gemeente Sint- Philipsland daarentegen heeft lie ver geen enkele weg. Het gemeentebestuur schrijft in de aanbiedingsbrief bij de begro ting voor 1990, dat het waterschap de aangewezen instantie is voor het onderhoud van de wegen. Dat geldt eveneens voor de 1.6 kilome ter die volgens de plannen naar Sint-Philipsland gaat. "Een uni form beheer en onderhoud geniet de voorkeur," aldus b. en w. De wegensanering houdt tevens in, dat de overheidsgelden voor onderhoud naar de gemeenten gaan. Tholen stelt als voorwaarde dat het bedrag, dat naar het wa terschap moet worden door gesluisd, niet hoger zal zijn dan men via het gemeentefonds ont vangt. Het waterschap gaat er van uit, dat voor het bestrijden van de kosten 'een redelijke financiële vergoeding' wordt verleend. Bo vendien zullen de jaarlijks door de gemeenten te betalen vergoe dingen duidelijk herkenbaar moe ten zijn en blijven, aldus het waterschapsbestuur aan g.s. Het bestuur raamt de jaarlijkse onder houdskosten op 2.1 miljoen gul den, waarvan 1.64 miljoen door de gemeenten wordt bijgedragen. Het waterschap gaat er van uit, dat door de nieuwe Waterschaps wet de inwoners ('het algemeen De 12-jarige Marina de Korte, dochter van één van de venno- ten(Simon) van de vennootschap onder firma Gebr. de Korte Mzn., heeft zaterdag de doop verricht van het motorschip Onderneming II. De officiële overdracht vond on der prachtige weersomstandighe den plaats bij scheepswerf Slob te Papendrecht. Het schip is in grote lijnen een zusterschip van de On derneming III, die op 16 augustus 1986 vanuit Tholen haar eerste reis begon. Een opvallend verschil is de duwsteven in plaats van de traditionele voorsteven. Daardoor kunnen er in de toekomst ook duwbakken geduwd worden. Het nieuwe schip is 110 meter lang, 11.40 m breed en heeft een diepgang van 3.72. Het tonnage is 3168, de containercapaciteit 192 teu, motorvermogen 2250 pk Ca terpillar type 3606 DI-TA bij 1000 omw/minuut, afgesteld op 1850 pk bij 850 omwentelingen per mi nuut. Het scheepvaartbedrijf van de gebr. De Korte is in Tholen ge vestigd, maar houdt kantoor in Dordrecht. De doopplechtigheid werd bijgewoond door 300 men sen. De Onderneming II is al druk op route en deed daarbij even de vluchthaven van Tholen aan. Het Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland(RPCZ) heeft het verzoek van b en w van Tholen in gewilligd om een dependance te vestigen in St. Maartensdijk. De onderwijsbegeleidingsdienst komt boven de bibliotheek in het pand Markt 58. Om een kantoor- en opslagruimte te kunnen maken, moet de verdieping worden op geknapt. Daarvoor wordt de ge meenteraad maandagavond 4100 gulden gevraagd. Het RPCZ ziet de dependance als een proefproject. Twee dagen per week zit er een vaste contactper soon voor de Thoolse scholen bo ven de bibliotheek. belang') een aanzienlijk groter deel van de lasten van het wegen- onderhoud krijgen toebedeeld. In de toekomst zullen de lasten van de wegenzorg voor een groot deel worden gedekt door de inwoner somslag. Het waterschapsbestuur omschrijft het wegbeheer als 'een belangrijke pijler, waaraan het waterschap mede haar bestaans recht ontleent'. Het 28 jaar oude kantoorgebouw van het waterschap Tholen, het Polderhuis te Sint-Maartensdijk, moet worden uitgebreid. Het wa terschapsbestuur heeft een plan ontworpen dat 350.000 gulden kost. Het plan voorziet in een uitbrei ding met 51 m2 voor de admi nistratieve dienst en 85 m2 voor de technische dienst. Daartoe wordt aan de achterzijde vanaf de uitgebouwde kluis over de hele lengte een stuk aangebouwd. Naast de ruimtewinst worden de bestaande vertrekken doelmatiger ingericht. De keuken en bijkeuken van de voormalige ambtswoning van de griffier (nu in gebruik als aanvullende kantoorruimte) wor den verbouwd tot de - via de Arobwet voorgeschreven - kanti neruimte. Het gebouw wordt bo vendien toegankelijk gemaakt voor invaliden. De bouwkundige werken kosten f.228.500,-, aanpassing en uitbrei ding van de c.v.-iristallatie f.31.500,-, aanpassing en uitbrei ding van de telefooninstallatie f.16.500,-, beveiliging van het ge bouw f. 17.800,-, inventaris ƒ.41.700,- en isolatie van de voor gevel f. 14.000,-. Gerekend met een afschrijvingstermijn van 25 jaar voor de bouwkundige werken en van 10 jaar voor de overige kapi- taalwerken, moet voor 1091 wor den uitgegaan van ongeveer 42.000 gulden kapitaallasten. Om die voor de komende jairen 'aan merkelijk positief' te beïnvloeden, overweegt het bestuur de reserve van 133.000 gulden (verkregen door verkoop van de voormalige dienstwoning te Sint-Philipsland) direct op deze investering af te schrijven. De algemene vergadering van het waterschap bespreekt het uitbrei dingsplan dinsdagmiddag. Op de agenda staan verder een wijziging op de heffingsverordening veront reiniging oppervlaktewateren en de vaststelling van een geschotsve- rordening. Een aan de fotoacademie afgestu deerde fotografe mag voor 3500 gulden foto's maken voor de ge meente Tholen. De beelden wor den gebruikt voor Tholenderwijs, de informatiegids, brochures en artikelen. De bestaainden foto's zijn verouderd en een aantal on derwerpen ontbreken. Onder de negen assistenten micro computer, die dinsdagavond in de Streekschool West-Brabant te Bergen op Zoom hun diploma in ontvangst namen, waren twee cur sisten uit Oud-Vossemeer: Ad Aarnoudse en Corné van Geel. Het was de zevende keer dat een groep leerlingen afstudeerde in deze informatiseringsopleiding. Ook zes applicatie-programmeurs ontvingen hun diploma. De beide cursussen werden sinds 1985 gegeven in het kader van een ISI-project (Instroomproject Schoolverlaters Informatiserings- beroepen), wat landelijk jongeren voorbereidde op een automatise- ringsberoep op lager en middel baar niveau. Het betrof twee economisch-administratieve be roepen. Als vervolg op de ISI-opleidingen zijn door het landelijk opleidings orgaan Ecabo - in samenwerking met het bedrijsleven - vier nieuwe opleidingen ontwikkeld. Sinds 1 september kunnen die ook aan de streekschool worden gevolgd. De een-jarige cursussen omvatten een theorie- en een praktijkdeel. Het gaat om applicatie gebruiker, ap plicatie beheerder, applicatie ont wikkelaar en applicatie programmeur. Dit bedrijf, dat pallets maakt, ge bruikt het voorterrein voor de aan- en afvoer en opslag van hout en pallets. De pallets worden naast de ruimte van Hijser op gestapeld. Volgens de orgelmaker belemmert deze toestand de ver dere ontplooiing van zijn orgel makerij. "Uit oogpunt van presentatie deugt dit niet. Als er klanten wil len komen kijken, dan durf je ze nauwelijks te vragen hier naar toe te komen omdat alles vol staat. Dat tast de verschijningsvorm van mijn bedrijf aan." Huijser wijst niet alleen op de metershoge sta pels pallets naast zijn toegangs deur, maar ook op de spijkers die op het terrein liggen: "Het is een bende.' De orgelmaker heeft al verschil lende stappen ondernomen om aan deze toestand een eind te ma ken. De laatste stap is een brief aan de verhuurder, Ondernemers centrum b.v. (OCS), waarin Huij ser 20.000 gulden vraagt als tege moetkoming in de overname- en verhuiskosten wanneer hij erin slaagt een andere huurruimte te vinden. De starter huurt vanaf februari 1986 zo'n 100 vierkante meter be drijfsruimte. De eerste jaren werk te hij er met genoegen, maar sinds de komst van Palkin in december 1988 (die 400 vierkante meter huurt) is Huijsers huurgenot ern stig aangetast. Door de ontstane situatie noemt Huijser het 'een aanfluiting voor zijn bedrijf' dat door de werkzaamheden van Pal kin moeilijk bereikbaar is ge worden. "De Pluimpotweg heeft het ka rakter van een openbare weg. Maar omdat het bedrijf zoveel hout op het terrein neerzet, moest er wegens brandgevaar een hek geplaatst worden, zodat niemand erbij kan wanneer het bedrijf gesloten is." Huijser beschikt wel iswaar over een sleutel maar voelt zich 'in de hoek gezet'. Volgens Huijser, die in-september met de betrokken partijen (Palkin, de ge meente Tholen en verhuurder OCS) rond de tafel heeft gezeten, worden er op onzorgvuldige ma nieren huurcontracten afgesloten. "In mijn contract staat dat het niet is toegestaan om buiten het gebouw enige opslag te hebben. Bij Palkin staat dat niet in het contract." Huijser benadrukt, dat de verstandhouding met zijn buurman Pal kin goed is. Wat de orgelmaker dwars zit, is dat de verhuurder inconsequent handelt: "Er worden gewoon andere con tracten afgesloten. Nota bene mag er een openbare weg voor afgeslo ten worden," wijst Huijser op de afrastering langs de toegang tot het ondernemerscentrum. Het steekt Huijser dat de gemeen te Tholen wegens het bezoek van minister J. de Koning van sociale zaken voor de opening van het ge bouw alle ondernemers had ge vraagd het terrein schoon te houden. "Aandacht voor de ver schijningsvorm, heette dat. Maar De Koning had zijn hielen nog niet gelicht, of het hout stond er al." De ondernemer zegt ook vaak last te hebben gehad van de radio bij Palkin. Volgens Huijser veroor zaakte die veel herrie. "Sinds be gin september is het rustig, maar voorheen moest ik met mijn tele foon in een kast gaan staan om fatsoenlijk met mijn cliënten te kunnen spreken. De gemeente wil ambachtelijke en kleinschalige be drijven hier in staat stellen zich verder te ontplooiien, maar op de ze manier lukt dat niet." Huijser klaagde ook over het met verf bespuiten van de palletonder delen in de buitenlucht. Dit ge beurde vlak bij zijn toegangsdeur waar ook zijn auto staat gepar keerd. De nevel van deze chemi sche stof belandde ook regelmatig op zijn auto, zo vertelt Huijser. "Ik werd gedwongen om mijn au to dan maar van het terrein af te halen." Buurman Palkin laat bij monde van bedrijfsleider A. Breedveld weten, dat hij het volkomen met de bezwaren van Huijser eens is. "Maar wij hebben wel toestem ming gekregen om spullen buiten op te slaan. Het is ons brood. Zo is het gewoon." Volgens Breedveld is het de beste oplossing dat de or gelmaker elders in het gebouw on derdak vindt. Het probleem met de verf is ge deeltelijk opgelost. Breedveld: "Het wordt nu meteen volkomen onschadelijk organisch middel ge daan. Preies wat we zochten en wat door b w zwart op wit kan worden gezet." Palkin heeft vol gens de bedrijfsleider van de pal- letfabriek wel interesse in Huijsers ruimte, maar over de overname kosten van het kantoor is nog geen overeenstemming bereikt. Palkin heeft 5000 gulden gebo den, maar Huijser stak 12.000 gulden in het inrichten van zijn ruimte. Volgens wethouder J. Versluijs van economische zaken is het niet zo dat de gemeente Huijser kwijt wil. "Integendeel. We zijn juist zuinig op starters, ook al zijn het éénmansbedrij ven.' Versluijs noemt in dit verband 'Quality'-reclamestudio. "Daar lopen wij als gemeente te pronk mee. Het is een heel waardevol be drijf dat weliswaar niet direct veel arbeidsplaatsen oplevert, maar wel een grote klantenkring heeft opgebouwd, ook buiten Tholen." Hoewel de huurovereenkosmt een kwestie is tussen het ondernemer scentrum en de huurder, wil de ge meente zich niet afzijdig houden. "Aan de grieven over het merken van pallets en de geluidsoverlast is al de nodige aandacht besteed, maar Huijser moet niet vergeten dat hij in het BVG voor een luttel bedrag ruimte huurt, waar ook andere bedrijven ruimte huren. Als Huijser zegt dat het zijn op drachtgevers afschrikt, dan wil ik stellen dat opdrachtgevers hun keuze heus niet laten afhangen van het buitenaanzicht." Het af rasteren van de openbare weg heeft volgens Versluijs ook de toe stemming gekregen van de or gelmaker. "Hij heeft de sleutel geaccep teerd, dus ook aan die ontwikke ling meegedaan. Van de andere kant bekeken, beschermt het hek ook zijn spullen." De gemeente Tholen wil Huijser beslist voor Tholen behouden, zegt Versluijs. "Als er een andere ruimte vrij is waar hij geen overlast meer on dervindt, dan is dat de beste oplossing." G.A.P.M. Uytdewilligen van het Ondernemerscentrum bv (een dochteronderneming van bouw bedrijf Uytdewilligen) wilde geen comentaar geven op de ontwikke lingen van dit moment. In het BVG zijn er ook tussen kokkelvis ser Moerland en het rotanbedrijf van H.G.A. Rijnberg problemen gerezen. Elk kind is in de wieg gelegd als miljonair. Ouders die bij de ge boorte van hun kroost voor 10.000 gulden aandelen kopen, kunnen ervan uitgaan dat hun kind later miljonair wordt. Dat voorbeeld haalde dhr. R.P. Putter donderdagavond in de Wel- levaete in St. Annaland aan om aan te geven, dat beleggen met na me een zaak is van de lange ter mijn. "Er is maar één manier om rijk te worden met aandelen en dat is geduld. Voor wie op korte termijn voordelen wil zien, kan beleggen een dure hobby zijn", zei de medewerker van het Amster damse effectenbedrijf Merill Lynch, onderdeel van een Ameri kaans commissionairshuis, waar aan door beleggers 325 miljard dollar is toevertrouwd. Hij sprak in de Wellevaete op de eerste gezamenlijke bijeenkomst van de zeven Thoolse beleg gingsstudieclubs. Vijf jaar gele den werd de eerste opgericht - Het Getij - en dit jaar zijn er maar liefst drie bijgekomen. De zeven zijn aangesloten bij de Neder landse Centrale Vereniging van Beleggingsstudieclubs(NCV B). Door middel van een bescheiden, maandelijkse inleg worden geza menlijk aandelen gekocht en ver kocht en de effecten daarvan bestudeerd. Ook worden er excur sies uitgevoerd naar bedrijven en naar de (optie)beurs. Verder zijn er in provinciaal verband voor lichtingsbijeenkomsten, maar om dichtbij huis een spreker van for maat aan te trekken, besloten de besturen van de zeven Thoolse clubs een gezamenlijke bijeen komst te organiseren. Van de 140 leden op Tholen en St. Directeur W.H. Louwerse maakte vrijdagmiddag melding van de groei bij het bereiken van het hoogste punt van het nieuwe kan toor aan de Brugstraat/Een- drachtsweg in Tholen. De snelle stijging schreef hij toe aan de be drijven in de Slabbecoornpolder en de huizenbouw in Buitenzorg III in Tholen. Voor een groot deel worden die gefinancierd met geld van de Rabobank, die de vraag niet met eigen spaargeld kan bij benen. Daarom moet de Thoolse bank geld lenen bij Rabobank Ne derland. Het aantal leningen steeg van 800 op 1 januari tot 870 per 1 novem ber. In geld uitgedrukt was de toe name 57.1 naar 74.2 miljoen gulden. Het balanstotaal nam toe van 89.8 naar 110 miljoen gulden. De gunstige conjunctuur en het vertrouwen van ondernemers in de toekomst droeg volgens de di recteur bij tot de gunstige be drijfsresultaten. Aan rentebijschrijving over het eigen vermogen komt de Rabobank Tholen in 1988 nog niet toe, zo maakte Louwerse duidelijk. De stroppenpot zal aan de groei van de leningen aangepast worden. De nationale driekleur en de vlag gen van de Rabobank en bouwbe drijf Uijtdewilligen wapperden vrijdagmiddag ter gelegenheid van het bereiken van het hoogste punt. Directeur Louwerse over handigde uitvoerder S. Verkaart de enveloppen voor de bouwers, waarna in Hof van Holland het pannebier werd gedronken. De directeur vertelde, dat in Tho len eerst werd gezegd dat er van de Rabobank alleen maar een gevel meer over was, maar nu hoort Philipsland kwamen er donder dagavond 50 in de Wellevaete. Dhr. Putter legde aan de hand van lichtbeelden verschillende beleg gingsmogelijkheden uit. Hij ver telde ook een 'paar geheimpjes van professionals om als particu lier niet vermalen te worden tus sen de institutionele beleggers'. Particuliere beleggers laten zich nogal leiden door twee sentimen ten, zei de medewerker van Merill Lynch. "Hebzucht en angst. Ze hebben geen studie gemaakt wat voor aandelen men wil kopen. Voor succesvol beleggen is nodig: 1. analytisch denkvermogen 2. produktenkennis 3. discipline." Volgens Putter is beleggen een kwestie van planning, waarbij men met fundamentele en techni sche analyse een goede afweging moet maken tussen risico en ver wachting. Hij legde uit, dat veel particulie ren aandelen kopen en bij een stij ging van 10% winst nemen en bij een daling van 10% blijven zitten. "Je moet echter juist het tegeno vergestelde doen: de aandelen aanhouden als de potentiële winstkansen nog groter zijn dan 10% en eruit stappen wanneer de resultaten achterblijven bij de ver wachtingen", aldus Putter. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan is de NCVB begonnen met een ledenwerfactie onder het motto 'Beleggen als teamsport, winnen op punten'. Doel is de 10.000 leden te bereiken. De actie is met name gericht op sportclubs. Ook de banken zullen wer vingsmateriaal gebruiken. Een be leggingsstudieclub verrijkt kennis en inzicht, is ontspannend en pro fijtelijk, zegt de NCVB. men: moet het zo groot worden? Louwerse noemde het een heel probleem om het hoogste punt te bereiken, want er moest nog iets afgebroken worden. "Ondanks het heel krappe bouwschema is er een week voorsprong bereikt en dat tekent de vakmanschap van Uijtdewilligen. De samenwerking was goed en hopelijk gaat de af bouw net zo vlot. De vorderingen daarvan zijn optisch minder goed waarneembaar dan tot nu toe", zei de directeur. Voor de Kerst moet het kantoor wind- en waterdicht zijn en eind februari kan de verhuizing van het tijdelijke kantoor aan de Boter markt beginnen. De opening is in maart, waarbij het telebankieren zal worden ingevoerd. Thuis kan men dan via de computer betalin gen doen en het saldo van de rekening-courant direct opvragen. Er komt dan ook een geldauto maat, waar men dag en nacht geld 'uit de muur' kan halen. P00RTWEG 2 BERGEN OP ZOOM Dorpsstraat 180 Halsteren Tel. 01641-38450 Advertentie I.M. De oude begraafplaats in St. Maartensdijk is volledig in het zicht gekomen door het kappen van de bomen en het rooien van de beplanting. Eerst zijn aan de Bloemenlaan al rioleringswerken uitgevoerd waardoor het doorgaande verkeer naar het bejaardentehuis Sint Maartenshof vanaf Onder de Linden al een verschillende weken gestremd is. De gemeente kapt niet alleen bomen, er worden ook nieuwe geplant. Zo behandelt de gemeenteraad maandagavond het voorstel om aan de Vrouwendijk bij Tholen 143 walnoten te planten in twee rijen. Eerst moeten er dan wel 18 populieren gekapt worden. Voor de beplanting van deze dijk geeft de vereniging Dorp, Stad en Landschap 5000 gulden subsidie en het ministerie van landbouw 8151 gulden(57 gulden per boom). advies- en installatiebureau b.v. Rijkebuurtstraat 15 Bergen op Zoom Tel.: 01640-34660 Fax: 01640-45814 Erkend Uneto Installateur Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 13