TSG belangrijk voor regio Geen hoop voor overdekt zwembad schetters Open huis Timpa werd reünie Zestigjarig bruidspaar Van Driel Directeur Meloen tijdens ouderavond Voor al uw technische installaties Vraag vrijblijvend advies en offerte aan Vrienden Sloth blijven bezig O Donderdag 2 november 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 99 Eerste TSG'ers Baldadig B en W willen geen verwachtingen wekken Enige tonnen Tel. 01640-34664 Fax 01640-45814 Bergen op Zoom Gasfabriek Nieuw PTT sorteercentrum Bergen op Zoom St. Maartensdijk Poortvliet Meisjes blijven langer Je moet het gezien hebben, bij... Bakkers Medicijnen WHS en BB 99 De landelijke campagne om het beroepsonderwijs te stimuleren betekent een opsteker voor de Thoolse scholengemeenschap. Di recteur A. Meloen van de TSG zei donderdag op de ouderavond in Sint-Maartensdijk verheugd te zijn met deze waardering van het beroepsonderwijs. "We zijn blij dat de minister dat eindelijk eens inziet. Natuurlijk zijn er kinderen die eerst alge meen voortgezet onderwijs willen volgen om later een technische richting te kiezen. Onze school heeft voor die leerlingen de moge lijkheden om dat te doen. En daarom vervult de TSG een be langrijke functie in de regio". Me loen sprak voor een zaal met ruim 70 ouders, voor de voorzitter van de ouderraad P. van Hemert een teleurstellend aantal. "Het doel van de jaarlijkse ouderavond is om verantwoording af te laten leg gen van ons doen en laten en de band tussen de school en ouders te verstevigen. De geringe op komst is een teken van desinteres se. Daar heb ik geen woorden voor". Van Hemert wees erop dat de band tussen ouders en school de leerprestaties zal beïnvloeden. Hij riep de aanwezigen op andere ouders van deze noodzaak te overtuigen. Van Hemert zei verder dat ouders niet hoeven te schro men om naar school te bellen als daarvoor aanleiding is. "We heb ben de indruk dat niet altijd het probleem besproken wordt, daar waar het hoort". Meloen stond stil bij het feit dat de TSG aan het vierde schooljaar is begonnen en dat aan het eind van dit jaar de eerste gediplo meerden de school zullen verlaten die als brugklassers op de TSG zijn begonnen. "Voor leerlingen, ouders en school een belangrijk moment. Het resultaat moet aan geven of er aansluiting is gevon den tussen de verschillende afdelingen. Dat zal duidelijklheid moeten scheppen over het pro- dukt dat we afleveren. Het pro- dukt dat we afleveren bepaalt of mensen vertrouwen hebben om hun kinderen naar de TSG te stu ren. We zijn benieuwd naar de eindresultaten, maar over het pro- dukt twijfel ik niet. Dat is goed". Secretaris J. Hage deelde mee dat de ouderraad brieven heeft ver zonden naar het waterschap en de gemeente Tholen om aandacht te vragen voor de gevaarlijke situa ties die kunnen ontstaan op de wegen tijdens de bietencampagne. Beide instanties reageerden op dit verzoek met de toezegging dat er extra aandacht aan besteed zal worden. De ouderraad bracht ook advies uit aan de directie van de TSG over het houden van open dagen. Tijdens de laatste open avond in Tholen werden de lessen verstoord door baldadige leerlin gen. De ouderraad heeft voor gesteld de avonden te laten vervallen en alleen overdag open huis te houden. Hage en ouder raadslid J. van Iwaarden traden af. De voorzitter bedankte beiden en hun echtgenotes met een pre sentje en een bloemetje. De nieuw gekozen leden zijn A. Keur uit Sint-Annaland (41 stemmen) en mevrouw Bijl uit Scherpenisse (30 stemmen). Een groepje leerlingen bracht onder leiding van docente Frans, mevrouw Van Brakel, Fran se liedjes ten gehore. Un tour petit chanson nam de zaal mee door heel Frankrijk, van de Elzas tot Avignon, van La route de Dijon naar Parijs. Na de pauze was het de beurt aan de kerngroep Bergen op Zoom van Greenpeace. Aan de hand van dia's schetste de heer Minderhoud het ontstaan van de organisatie en de werkwijze van de milieu-actiegroep. "We willen geen enkele verwach ting wekken naar de bevolking toe." Wethouder P. van Schetsen maakte maandag bij de begro tingsbehandeling in de Thoolse gemeenteraad onomwonden dui delijk, dat men niet op een over dekt zwembad hoeft te rekenen. Zijn partijgenoot I.C. Moerland bleef er tot in derde instantie toe op hameren, dat de berekeningen die in het verleden zijn gemaakt voor de aanleg van een overdekt zwembad, aan de gegevens van 1989 aangepast zouden moeten worden. "Dat gaat te ver", zei Van Schetsen. "De oude cijfers geven voldoende informatie. Het zal alleen maar duurder zijn." De wethouder merkte voorts op, dat het college nog op geen enkele manier is benaderd door de bur gerij in verband met een recente handtekeningenactie. In St. An- naland werd dat een groot succes, in andere kernen veel minder. Raadslid Moerland wilde persé de kosten van een overdekt onder ogen zien. "De raad mag toch we ten waarom het (niet kan? Daarbij is een totaaloverzicht nodig van alle kosten die in de toekomst op sportgebied gemaakt moeten wor den. Dan pas kun je een goed oor deel geven", zei Moerland. J.L. van Gorsel pleitte ervoor de twee bestaande openlucht zwem baden aantrekkelijker te maken. "Er zijn inwoners die uit principe of beperkte financiële middelen niet met vakantie gaan. In de zo mer zijn er dan veel jongeren die lang in de twee zwembaden ver toeven. Met een glijbaan en een bubbelbadje kun je het verblijf daar aantrekkelijker maken", al dus het VVD-raadslid. De wethouder stelde, dat de raad heeft besloten om de twee open lucht zwembaden in Tholen en St. Maartensdijk te handhaven. "Daarin moeten tonnen geïn vesteerd worden, zodat een over dekt bad gewoon niet te doen is. Handtekeningen zijn op zich een goede zaak, maar enige verwach tingen op dit moment zijn voor barig. De zwembaden vragen grote offers." J. de Bres dacht aan de mogelijk heid in samenwerking met de ge plande elk-weer-voorziening bij Gorishoek voor een overdekt bad te zorgen. "Er is enorm veel geld mee gemoeid." W.C. Kempen pleitte ervoor ofh de twee bestaande baden in elk ge val aan de eisen te laten voldoen. Van Gorsel noemde de opstelling van b en w 'niet juist'. "Het colle ge gooit de deur wat dicht en dat is gezien de sterkte-zwakte analyse niet op zijn plaats." advies- en installatiebureau b.v. Advertentie I.M. Leden van de Theodore Roosevelt Association met burgemeester en mevrouw Van der Munnik en ambtenaren van de provincie bij de Beatrixboom voor de n.h. kerk in Oud-Vössemeer. Een kleine veertig leden van de Theodore Roosevelt Association zijn vrijdag door het gemeente bestuur ontvangen in Oud- Vossemeer. Burgemeester H.A. van der Munnik verwelkomde hen in de N.H. kerk en wees de Ameri kanen op de daar aanwezige schenkingen van de familie Van Rosevelt (kroonluchter, doopbek ken, lezenaar). Ook ging hij kort in op de geschiedenis van Oud- Vossemeer, waarbij hij het ont staan van het dorp gemakshalve een halve eeuw vervroegde ("Te gen het einde van de veertiende eeuw," volgens de burgemeester, maar de Oud-Vossemeersepolder is pas in 1411 bedijkt en de Kerke- polder - waarin het dorp ligt - nog ruim dertig jaar later). Aansluitend wierp het gezelschap een blik in het ambachtsheren huis, maar niet nadat de chef ka binet van de commissaris der koningin, mr. A,C. de Ru, en zijn medewerker R.W. Swerus (geboor tig van Tholen) het bordes hadden ontdaan van de hondepoep. Na een aperitief in de Vossenkuil ver trok het gezelschap per bus via de Krabbekreekweg naar Zierikzee. De Theodore Roosevelt Associati on is de republikeinse tegenhanger van de Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Foundation (Franklin D. was een democraat). Het was daarom des te opmerkelijker dat de burgemeester in zijn toespraak Franklin D. wél noemde en Theo dore niet. "In Amerika stapt men - zelfs voor gezamenlijke projec ten - niet zo makkelijk over die partij verschillen heen. Zo zou het ondenkbaar zijn dat een demo craat lid wordt van de TRA," al dus kabinetschef De Ru. Dat in het Roosevelt Studie Centrum in Middelburg alles van beide presi denten bijeen is gebracht, heeft verzoenend gewerkt. Tussen beide Roosevelt-takken is weer contact en vorig jaar was er een reünie. Onder het gezelschap in Oud- Vossemeer waren een kleindochter (mevr. Andrew M. Williams) en achterkleinzoon (Theodore Roo sevelt IV) van de president, alsme de mevr. John E. Roosevelt, James P. Roosevelt en echtgenote en mevr. Quentin Roosevelt II. Theodore Roosevelt reikte don derdag in Middelburg aan vijf studenten de Lawrence J. Saun ders Awards uit. Zij kregen die voor hun doctoraal-scripties over de moderne geschiedenis van de Verenigde Staten. De prijzen zijn beschikbaar gesteld door Steven R. Saunders, die Nederlandse stu denten wil stimuleren bij hun bestudering van de Amerikaanse geschiedenis. Ook wil hij bereiken dat er veelvuldig gebruik wordt gemaakt van de in het Roosevelt Studie Centrum aanwezige bronnen. Timpa-medewerkers van het eerste uur, v.l.n.r. Theo de Graaff, Willy v.d. Boom, Jenny de Graaff en Maddy Pollie. Het open huis ter gelegenheid van de ingebruikneming van de nieuwbouw van Timpa in Tholen is zaterdag een groot succes ge worden. Bijna duizend mensen maakten van de gelegenheid ge bruik om de uitbreiding aan de Watt- en Ampèrestraat te bewon deren. Directeur A. te Pas toonde zich bijzonder enthousiast over het be zoek en ook het personeel bleek de belangstelling bijzonder te waarderen. Timpa treedt nooit zo veel naar buiten, werd gezegd en op deze manier kon men familie leden en anderen het moderne be drijf eens laten zien. Ook oud-personeelsleden en hun verwanten kwamen in grote geta le, waardoor het open huis een Timpa-reünie werd. Onder de be- PTT post krijgt in Bergen op Zoom een nieuw voorsorteercen- trum aan de Wattweg, vlakbij de spoorlijn en de MTS Antonie Kel dermans. Er is 6200 m2 grond voor de nieuwbouw aangekocht. Het nieuwe voorsorteercentrum zal de tijdelijke dependance ach ter het hoofdpostkantoor aan de Jacob Obrechtlaan overbodig ma ken. In het centrum wordt ook de post voor Tholen en St. Philips- land voorgesorteerd. De expeditie en bestelling voor Bergen op Zoom zal ook vanuit de nieuw bouw gebeuren. Aan de Jacob Obrechtlaan blijft alleen de loket- dienst gehandhaafd, waardoor er ruimte overbodig wordt. Daarom zal een deel van het hoofdpost kantoor worden afgestoten. Ook in het nieuwe voorsorteer centrum blijft het om een hand matig proces gaan. Bergen op Zoom is te klein voor een sorteer- machine zoals die in Roosendaal staat. Er wordt op loop gesor teerd, op straat en huisnummer gebeurt dat verder, zoals in Tho len, St. Maartensdijk en Stavenis- se. De bedoeling is dat de sortering uit Staven isse op den duur ook naar St. Maartensdijk gaat. Dan moet eerst het nieuwe postkantoor klaar zijn en daar over is nog geen overeenstemming bereikt. De bedoeling is om de zelfde plaats aan de Noordpoort een nieuw postkantoor te bou wen, maar daarvoor is een aan vullend krediet nodig en dat is er nog niet. Bij de begrotingsbehandeling in de Thoolse gemeenteraad stelde raadslid J.L. van Gorsel maandag de mogelijke achteruitgang in de dienstverlening van de PTT nog aan de orde. Directeur T.B. Meijer uit Bergen op Zoom laat weten, dat er op dit moment geen wijzigingen op Tho len bekend zijn. "Maar ik kan het landelijk beleid niet voorzien. Door de komst van betaalautoma ten neemt het aantal lokethande lingen af en dan zou men wel eens beneden bepaalde grenzen kun nen gaan." Bij de jubileumviering van tech nisch bureau Visser in Poortvliet kwam de late postbezorging voor de bedrijven en de beperkte openstelling van het rijdende postkantoor nog ter sprake. Direc teur Meijer zegt bereid te zijn tot het afsluiten van contracten om de dienstverlening te verbeteren. "Men deinst echter terug voor ex tra kosten", aldus de PTT- directeur. zoekers waren machinestiksters van het eerste uur, die nog in de gasfabriek werkten. Jenny de Graaff uit Oud-Vossemeer(nu woonachtig in Wemeldinge), kwam in maart 1961 in dienst bij Timpa en ze bleef er 8 jaar. Willy v.d. Boom uit Tholen(nu Oud- Vossemeer) was 7 jaar naaister en klom op tot cheffin. Maddy Pollie uit Tholen bleef 4 jaar. Zij had de brief nog bij zich, waarin de direc tie van Timpa mededeling deed van haar huwelijkscadeau. "Ik moest destijds nog leergeld beta len", herinnert Maddy Pollie zich nog. "Voorheen werkte ik in de mossels en bij de Timpa bleek ik tweederde minder te verdienen. Na een week nam ik mijn ontslag, maar toen ik twee tientjes meer kreeg, ben ik gebleven. We hebben het later nog dikwijls opgehaald." De drie noemden het open huis 'hardstikke leuk'. Ze zagen nog verschillende bekenden van de gasfabriek-tijd, toen er zo'n 20 meisjes bij Timpa werkten en uit de nieuwbouw-periode met 100 personeelsleden. In de gasfabriek zat men in de winter soms met de jas achter de naaimachines wan neer de kachels uitvielen. Plezieri ger waren de jaarlijkse uitstapjes naar Snip en Snap, de ijsrevue of andere attracties. Dat was een fij ne ontspanning, want bij de Tim pa was het altijd hard werken. In de produktiehal stonden de naaimachines nog net als vroeger, maar er is in de loop der jaren ook veel handwerk vervangen door machines. "Hoeveel schou derbandjes en andere draadjes ik niet met de hand heb moeten knippen, nu gebeurt dat allemaal automatisch", constateerde Mad dy Pollie. Theo de Graaff uit Oud- Vossemeer, broer van Jenny, kwam kort na zijn zuster bij de Timpa en hij is er gebleven. "Ik solliciteerde nog in het vereni gingsgebouw in de Brugstraat, maar ging 2 januari 1961 in de gasfabriek aan het werk", vertelt de huidige magazijnchef. In bijna 29 jaar zag hij de Timpa uitgroei en tot een internationale onderne ming. De meisjes van tegenwoordig komt hij langer tegen in de fa briek. "Vroeger trouwden ze na 4 tot 5 jaar en waren ze weg. Nu blijven ze langer of komen als parttimer terug", vertelt De Graaff. Onder de vele bezoekers was ook burgemeester H.A. van der Mun nik die onder meer een fotowand zag met talrijke bruidsfoto's. Ver der de collectie b.h.'s uit de begin periode en de tachtiger jaren. In de ontwerpafdeling van Timpa is men weer al aan de negentiger ja ren toe. Het echtpaar Van Driel-de Hond uit St. Annaland. Het is stil rond de lokale omroep Sloth, maar achter de schermen wordt er vergaderd. Na het weglo pen van een groot aantal mede werkers en het uitvallen van vele programma's probeert een interim-bestuur Sloth weer in het goede spoor te krijgen. De heren J. v.d. Heuvel, W. de Waal en P. Jeroense spraken woensdag met de dames Burgers en Bos en de he ren Vriesma en Nagels van de ver- enigingen»Vrienden van de Sloth. Het bestuur houdt vast aan de geldende Olon-statuten met een toevoeging voor de Vrienden van de Sloth. "We willen deze ploeg mensen onder bepaalde voor waarden accepteren", zegt Van de Heuvel. "Eigenlijk beschouwen wij ze als supporters. In hun sta tuten staat ook dat ze de lokale omroepstichting zowel financieel als op andere wijze ondersteunen, onder meer door activiteiten op braderieën, e.d. Met het werven van vrijwilligers hebben wij echter nog steeds moeite. Daarmee krij gen de Vrienden rechtstreekse be voegdheden en dat is volgens de Olon-regels niet toegestaan." Volgens Van de Heuvel gingen de vier afgevaardigden van de Vrien den accoord met het schrappen van de werving van vrijwilligers. Een groot probleem is nog de stu dio. Eigenaar C.A. Burgers heeft per 31 december de huur opge zegd. Op korte termijn wil men el ders onderdak vinden. "Ons principe is nog steeds, dat door de studio in de Regentessestraat te handhaven, de verwevendheid met Burgers met de omroep te groot blijft", zegt Van de Heuvel. De vrienden van de Sloth richten zich vooral op Sinterklaas, die 18 november in Meulvliet ingehaald wordt. Ziekenhuisafval Gedeputeerde staten hebben het streekziekenhuis De Honte in Ter- neuzen ontheffing verleend het specifiek ziekenhuisafval naar de AVR Chemie CV in Rijnmond af te voeren. Het gaat om 50 ton per jaar. De ontheffing is verleend voor twee jaar. ...de open haard mag weer gewoon gezellig zijn: een lekker knapperend vuurtje. De Schelde heeft de open haard die u zoekt en die past bij uw budget. Kom maar kijken en ontdekde veelzijdigheid van de Schelde. m 8 Arie van Driel en Cornelia Geer- truida de Hond hopen dinsdag a.s. hun 60-jarig huwelijksfeest te vieren. Vanuit hun huis aan de Hoenderweg, waar ze al 56 jaar wonen, hoeven ze niet ver te lopen naar de Wellevaete, waar ze met hun 4 kinderen, 9 kleinkinderen en 4 achterkleinkinderen bijeen komen. Jarenlang keken ze daar uit op de ijsbaan, waar het in de winter heel gezellig was. Nu zien ze de gaande en de komende man en vrouw bij het dorpshuis en de sportzaal en dat is ook levendig genoeg. Over verkeer heeft, het echtpaar Van Driel trouwens niet te klagen, want ze kijken direct de Langeweg in, de toegangsweg tot St. Anna land vanaf Poortvliet. Jarenlang zat Van Driel zelf op de weg als beroepschauffeur. Eerst 6 jaar bij expeditiebedrijf Jan van Poortvliet in Oud-Vossemeer en daarna 32 jaar bij beurtschipper en expediteur Bram en Adriaan Theunisse te St. Annaland. Wegens zijn werk verhuisde Van Driel ook naar St. Annaland, maar hij werd 16 november 1906 in Oud-Vossemeer geboren als één van de acht. Zijn vrouw werd 12 februari 1908 in Tholen geboren en de Vossemeerse kermis was de ontmoetingsplaats waar de liefde ontvlamde. Mevr. van Driel was ook één van de acht kinderen die vlakbij de boerderij aan de Peuksedijk werd geboren. Ze werkte op het land en was huishoudelijke hulp bij Kosten aan de Puitsedijk en bij Murre in Poortvliet. Dhr. van Driel kwam op 16-jarige leeftijd al met de autowereld in aanraking. "Ik woonde schuin te genover Jan van Poortvliet in de Kalisbuurt en reed dikwijls met de vrachtwagens mee. Op een gege ven moment had Van Poortvliet me nodig en hij wilde me het au torijden leren." Zo kwam Van Driel in het expedi tiebedrijf. Bij Van Poortvliet, in de oorlog bij Adr. van Driel in Stavenisse en 32 jaar bij Theunis se. "Alle bakkers op Tholen, St. Philipsland en Schouwen- Duiveland heb ik van gist en meel voorzien. Je leverde dat niet in de bakkerij af, maar het moest alle maal de zolder op." Bij winkeliers en grossiers was Van Driel kind aan huis. Hij deed ook aan personenvervoer met de vrachtwagen: 50 mensen naar de zilveruienoogst in St. Philipsland of de erwtenoogst in Halsteren of Steenbergen. In de beginjaren was het gemoto riseerde verkeer nog beperkt. Ei gen besteldiensten waren er nauwelijks en de expediteur bracht alles mee: medicijnen, melkmonsters, jenever, enz. Er werd veel onder rembours verzon den, dus er moest overal nog eens afgerekend worden ook. Van Driel reed ook bloembollen naar Hille- gom en Lisse. Dat moest dan heel vroeg gebeuren, want op de terug weg stond de gebruikelijke bode dienst nog op het programma. Elke negen jaar kreeg hij een nieuwe Chevrolet vrachtwagen, maar Van Driel ging niet als chauffeur met pensioen. Acht jaar werkte hij nog in de Rotter damse havens bij de scheepvaart vereniging Zuid. Tot zijn 62ste, toen moest Van Driel om gezond heidsredenen stoppen. Door een hersenbloeding is hij twee jaar geleden in een rolstoel terecht gekomen, wat drie dagen per week therapie in het Alge meen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom noodzakelijk maakte. Vanaf 2 november kan dat 2 da gen dichterbij huis, namelijk in Sint Maartenshof, zodat maar 1 dag in het ABG meer nodig is. Mede door de wijkverpleging en een huishoudelijke hulp is het mo gelijk om in de eigen woning aan de Hoenderweg te blijven, waar het echtpaar zich 56 jaar geleden vestigde, na eerder aan het Haven plein en de Molendijk gewoond te hebben. Sinds een jaar is de fam. Van Driel op het bejaardenalarm aangesloten. Terwijl zijn vrouw zich hoofdza kelijk met de opvoeding van de 4 zoons(l is er overleden) en ene dochter bezighield, maakte Van Driel naast zijn werk tijd vrij voor WHS, waar hij vanaf het begin als rechtshalf voetbalde. Twintig jaar was hij secretaris van de bond van chauffeurs en bij de Bescherming Bevolking functioneerde Van Driel als commandant van de red dingsdienst. Ook de politiek had zijn belangstelling, waarbij Van Driel zijn vriend en wethouder F.J. Stols na de splitsing in de PvdA hielp om zelfstandig door te gaan. Op oudere leeftijd kreeg hij weer bestuurlijk werk bij de bejaarden- soos: 10 jaar was hij secretaris- penningmeester. Mevr. van Driel doet nog steeds mee aan de activi teiten van de soos, evenals aan de bejaardengym. "Het is allemaal kort bij voor ons in de Wellevae te." Daar viert het echtpaar Van Driel in familiekring ook de 60-jarige bruiloft.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 9