Vosmeer 3 dwingt zege af Winst Eendracht I Zesde lustrum de Eendracht Tholen Dammen op Tholen 70% van leden schietvereniging komt uit West-Brabant Honden zakken voor speuren Donderdag 2 november 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 23 Tholen 4 in opmars Eerste verlies Smerdiek 4 tafeltennis Snoep raakt 100% kwijt Vosmeer 2 haalt uit Winst Vosmeer zwaar bevochten Vosmeer 5 heeft pech Reserve Onderlinge competitie autobedrijf krebbekx Dames Vosmeer 2 glijden uit: 0-4 Misstap Vosmeer 2 Het bestuur van de jubilerende s.v. De Eendracht toonde zich zaterdagmiddag bij monde van voorzitter P. van Rooy zeer content over de open dag. Nog nooit was er zoveel aanloop. Voordat de deuren open gingen stonden er al mensen te wachten en in totaal - het was half vijf 's middags - hebben ruim 200 personen ge bruik gemaakt van de gelegenheid om zelf ook eens te schieten. Reken daarbij 'de aanhang' en je komt bijna bij 300 mensen. Van de bezoekers zijn er ook zo'n 7 lid geworden en dat is voor de vereniging die in de loop van dertig jaar groeide van 17 naar 115 leden, een mooi resultaat. Vooral voor het pistoolschieten, en dan zelfs voor groot kaliber, is er ruime belangstelling. Mosterddijkje West-Brabant Uitdaging badminton Ruime overwinning Batho Opheffing Veer Gorishoek - Yersekendam Oesterdam Sluiting Tholensche Gat Bronnen Het gaat goed met Tholense Boys 4. Zaterdag won men met 2-1 van WC 6. Dit gebeurde in een wed strijd die zeer hard was. De Bra banders gingen herhaaldelijk over de streep en de arbiter stuurde dan ook twee spelers van WC vroeg tijdig weg. Johan Slabbecoorn opende de score met een fraai schot. De tweede treffer kwam op naam van Nico Hol, die het leer schitterend over de doelman lob- de. Bij deze stand werd de partij veel harder. WC maakte stevige overtredingen. Twee spelers van WC en Martin Voshol, die na de thee Marco van 't Hof verving, werden genoteerd. Tholen kwam wat onder druk te staan, maar de defensie bleek hecht. WC ver kleinde met een frommeldoelpunt in de slotfase de achterstand, maar daar bleef het bij. Tholense Boys was blij met het behaalde re sultaat, al hadden diverse spelers last van blessures. De vierde keus van Smerdiek moest in Tholen een lelijke tegen valler incasseren. De vijfde keus van Tholense Boys bleef de blauw-zwarten met 1-0 de baas, zodat men de eerste nederlaag van het seizoen leed. Beide ploegen waren aan elkaar gewaagd, maar Tholen was vanaf het begin iets aanvallender. Toon Deurloo schoot tot twee keer toe voorlangs het doel en ook Leen Ottevanger kreeg een kans. Smerdiek daaren tegen kreeg nauwelijks uitgespeel de kansen. Het duel stond onder leiding van een leerling-arbiter en die snapte er, aldus een woord voerder, helemaal niets van. Dat gaf tot aanleiding tot heel wat op merkingen, maar het bleef geluk kig eqn sportief duel. Na de rust golfde het spel op en neer. Tho lense Boys scoorde, maar de Smerdiek-grensrechter vlagde voor buitenspel en de arbiter ho noreerde dat hoewel het schot uit de tweede lijn kwam. Tien minu ten voor tijd werd het toch 1-0, toen uit een situatie voor het doel Piet Quist het laatste tikje gaf. Een treffer van Smerdiek, waarbij Huib Knuist alleen op de doellijn stond, werd afgekeurd wegens buitenspel. Smash 1 heeft de zware wedstrijd te gen TCS met 8-2 verloren. Dat was de tweede nederlaag op rij. Johan Snoep zorgde voor de enige twee punten, maar door een nipt verlies (21-19, 22-20) raakte hij wél zijn 100% score kwijt. Christian van 't Hof en Piet Ridderhof bleven beide op nul steken. Smash 2 speelde 5-5 tegen Vice Versa. Martin v.d. Klooster en Hans van Dij- ke waren goed op dreef met ieder twee gewonnen partijen en winst in de dub bel. Ad van 't Hof wist geen enkel punt te halen. Het derde team van Smash begon in Heerle tegen Dio met een 3-0 voor sprong, omdat de thuisclub maar met twee spelers kwam opdraven. Toch werd het spannend. Bij een 4-5 stand verloor David van Driel de eerste set en keek in de tweede set tegen een 20-17 achterstand aan. Toch besliste hij de partij in de derde set in zijn voordeel. Van Driel won al zijn partij en en samen met Adrie Aarnoudse de dubbel. Invaller was Piet van Dijke. Smash 4 stevent rechtstreeks op een kampioenschap af. Vice Versa werd met 9-1 verslagen. Jos IJzerman be hield zijn 100% score. Ook Colin Ha- vermans won alle partijen en Jan den Engelsman won er twee. Het eerste juniorenteam won met 1-9 van Belcrum. Rafaël Fructuoso en Marco Saarloos wonnen al hun partij en. Jacco Bruijnzeel won twee keer. Het tweede juniorenteam verloor van Markiezaat met 2-8. Alleen Leo Wes- sels en Arie Rijnberg wisten elk een partij te winnen. Het welpenteam begon zaterdag de competitie en won gemakkelijk met 18-2. Henk Jopse, Jacob Elenbaas, Jo han Scherpenisse en Wilbert Dunki Jacobs wonnen al hun partijen, alleen in de dubbel werden twee punten ver speeld. Programma zaterdag. Smash-Sios, Markiezaat 3-Smash 2, Smash 3-Markiezaat 5, Smash 4-Roosendaal 4; Smash jun. 1-Back Hands 3, Vice Versa 3-Smash jun. 2, Smash welpen A-W. van Zoelen C. De reserves van Vosmeer boekten goede resultaten. De overwinningen van het tweede en derde elftal handha ven hen in de top van hun klassen. Ook Vosmeer 4 zegevierde, maar de vijfde keus wist de winnende treffer niet te forceren en deelde de punten. In een doelpuntrijke wedstrijd heeft Vosmeer 2 tegen de Schut ters de punten in eigen huis kun nen houden. Al in de eerste minuut opende Louis v.d. Laak van dichtbij de score. Hans Pol derman (hersteld van een langdu rige blessure) ging door op links en trok de bal voor naar v.d. Laak bij de tweede paal. Na die treffer was het meteen gebeurd met de oranje-zwarten. Schutters nam het initiatief en de thuisploeg kwam er niet meer aan te pas. Na een kwartier kwam de gelijkma ker en tien minuten voor de rust nam de ploeg uit Stampersgat de leiding (1-2). Een ander Vosmeer bracht vier minuten na de pauze de gelijkmaker tot stand. De doel man kreeg een schot van Hans Polderman niet onder controle en invaller Koos Capelle tikte het leer van dichtbij in. Door twee treffers van Frans Verhees werd het 4-2. De eerste daarvan was erg fraai, want Verhees werd net buiten het zestien metergebied en val ge bracht, stond snel op en schoot het leer in de kruising. Een kwar tier voor het einde rondde Peter Vogel een voorzet van Peter Moer land af en de wedstrijd was gespeeld. Schutters scoorde tien minuten voor het einde nog tegen (5-3). Vosmeer draait door de overwinning mee in de top van de tweede klas. De derde Vosmeerkeus behaalde tegen Steenbergen 4 een zwaar be vochten 3-2 overwinning. Vanaf de aftrap werden de Brabanders op de eigen helft teruggedrongen. De voorwaartsen Roger Luijs en Libaan Shiiq Doon Ahmed kre gen goede kansen, maar Steenber gen opende de score. Een uittrap werd doorgekopt naar de links buiten en die schoot hard in. Vosmeer bleef proberen, hoewel de combinaties niet goed liepen. Na een half uur verzilverde Jos de Wit een voorzet van Cees Tim mermans (1-1). Meteen na de af trap forceerde Steenbergen een hoekschop. Uit een scrimmage belandde de bal bij de spits en die had maar een klein hoekje nodig om 1-2 te scoren. Na de rust liep het beter bij Vosmeer en de verde diging trad resoluter op. Cees Timmermans bereikte vanaf het middenveld Jos de Wit en die schoof de bal in de rechter bene denhoek. Steenbergen probeerde wat terug te doen, maar toen de ploeg een strafschop miste was de wedstrijd beslist. Vosmeer kwam pas goed in zijn spel. Dat resul teerde opnieuw in een voorzet op maat door Cees Timmermans en Libaan Shiiq Doon Ahmed kopte daaruit de winnende treffer binnen. Het viel Vosmeer 5 niet mee om Het eerste team van damclub De Eendracht Tholen, dat vorig jaar uit de landelijke tweede klasse degradeerde naar de Zeeuwse hoofdklasse, heeft in haar tweede wedstrijd een ruime 12-4 overwinning behaald op het B.D.V. Bergen op Zoom. Het le team heeft aan sterkte in moeten boeten door de afwezig heid van 4 basisspelers: J. Moer land, 2 maal clubkampioen, stopte, J. Schouten keerde terug naar IJmuiden - en door de ver schuiving van de zaterdag naar 'door de weeks', moesten ook Henk Gunter en Ronnie Gunter afzeggen voor het eerste. Een dui delijk gemis dus. Aan de andere kant blijkt toch ook weer dat Tholen I volwassener is geworden door het landelijke avontuur; het speelt tactischer en is in indivi dueel opzicht sterker geworden. Feit blijft natuurlijk, dat ondanks de teruggang van 10-tallen (lande lijk) naar 8-tallen (Zeeuws) het eerste menigmaal een beroep zal moeten doen op reservespelers, zo ook tegen B.D.V. Maar het was wel reservespeler J. v.d. Velde uit St. Philipsland die zijn tegenstander geduldig af droogde en daarmee een impuls gaf aan een ruime overwinning. Kort hiervoor had P. v.d. Velde (Th) een keurige remise laten aan tekenen. Voorhoedespelers A. Kousemaker en H. Bomgaars breidden de voorsprong uit tot 6—2, zodat de rest het karwei af mocht gaan maken. En dat ge beurd ook: C. Droogers en T. Ha- ge wonnen en A. Boogerd en L. Moerman remiseerden nog. Offi ciële uitslag: 1. A. de Paus - A. Kousemaker 0-2; 2. P. Karregat - H. Bomgaars 1-1; 3. J. v.d. Beeck - P. v.d. Velde 1-1; 4. G. Franken - J. Hage.0-2; 5. A. v. Alphen - C. Droogers 0-2; 6. E. Verdoolage - A. Boogerd 1-1; 7. J. v. Elewout - J. v.d. Velde 0-2; 8. F. Berkhorst - L. Meerman 1-1. Totaal 4-12. Op vrijdag 10 november speelt Tholen I haar derde wedstrijd, dan thuis tegen Gapinge I. De seniorencompetitie heeft in middels alweer 8 ronden achter de rug. Ten opzichte van vorig jaar een lichtere bezetting, 18 om 21, maar wel met 2 nieuwe jonge ge zichten. J. v.d. Kleyn en C. Moeli- ker. Zij hebben zich al van enkele punten verzekerd, terwijl de ge vestigde orde haar plaatsen weer inneemt. C. Droogers en S. Bae- rends, vorig jaar op bescheiden plaatsen in de eindrangschikking, resp. 9e en 12e komen hard terug. Ook jeugdspeler E. van Gorsel scoort er rustig op los. Vorig jaar in 20 ronden tot 7 punten geko men, nu al 7 punten in 5 competi tieronden. daarmee is hij gelijk lijstaanvoerder van de B-groep. De tussenstand derhalve: 1. A. Kousemaker 6-5- 0-1-10; 2. S. Bae- rends 5-4-0-1-8; 3. C. Droogers 4-3-1-0-7; 4. A. Boogerd 5-3-1-1-7; 5. E. v. Gorsel 5-3-1-1-7; 6. J. de Rijke 4-2-1-1-5; 7. J. Hage 5-2-1-2-5; 8. L. Meerman 5-2-1-2-5; 9. M. Schellinger 4-1-2-1-4; 10. H. v. Akkeren 5-1-2-2-4; 11. D. de Vos 6-1-1-4-3; 12. J. v.d. Kleyn 7-1-1-5-3; 13. P. v.d. Velde 1-1-0-0-2; 14. J. v.d. Vel de 5-1-0-4-2; 15. H. Bomgaars 1-0-1-0-1; 16. C. Moeliker 2-0-1-1-1; 17. C. v. Splunter 4-0-0-4-0; 18. S. Schot 0-0-0-0-0. PRINS REINIERSTRAAT 3 STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOTA tegen Nieuw-Borgvliet 5 op de been te blijven. "Op het nieuwe veld, zo glad als een biljartlaken, moest je een zeer goed profiel on der je schoenen hebben," aldus een woordvoerder van Vosmeer. Na een kwartier stond Borgvliet al met 2-0 voor (de tweede treffer rook naar buitenspel). Toch had Vosmeer de betere kansen, maar traditioneel zaten paal en lat de oranje-zwarten dwars. Na een half uur kreeg de ploeg waar het recht op had, Richard Kooien trof doel. Uit de vele kansen was het daarna opnieuw Kooien die 2-2 scoorde, nadat Kees Heijboer een vrije trap opzij tikte. Reserve-doelman Rien Moerland viel na tien minuten met een bovenbeenblessure uit, zodat de met een blessure kam pende vaste doelman Ramon Kooien noodgedwongen onder de lat plaatsnam. Na de rust bleef Vosmeer drukken, maar Borgvliet nam opnieuw de leiding. De ploeg bleef met counters gevaarlijk, maar tien minuten voor het einde scoorde Ad Havermans met een hard schot de gelijkmaker (3-3). Vosmeer zette alles op alles om twee punten te behalen, maar de bal wilde er niet meer in. Zelfs niet toen drie man achter elkaar inschoten. In de laatste minuut kon Ad Havermans van een meter afstand inschieten, maar hij werd onderuit gehaald. Vosmeer 4 won met 1-2 van Rim boe 2. Het tweede damesteam van Vosmeer leed tegen het laagge klasseerde Rimboe een ruime 0-4 nederlaag. De eerste keus hand haafde zich door een 0-2 overwin ning tegen Avanti in de middenmoot van de hoofdklasse. In Schijndel speelde de harde wind beide ploegen parten. Vosmeer begon van wind en kreeg een groot veldoverwicht. De kan sen leverden niets op. Maar na een half uur sloeg Vosmeer toe. Maja Vermaas liet de keeper kansloos na een combinatie met Jolanda Dorst en Anita Goedegebuure. Vier minuten later werd het uit een vrije trap 0-2. Addy v.d. Zan- de tikte naar Anita Goedegebuure en die schoot vanaf 25 meter via binnenkant paal hard binnen. Ook na de rust hield Vosmeer het betere spel. Na zes minuten ging de buitenspelval van Avanti te laat dicht, waardoor Anita Goedege buure alleen kon doorgaan. Ze werd net buiten het strafschopge bied neergelegd, maar de toege kende vrije trap belandde in de muur. Een gelijkwaardig Avanti kon niet van de wind profiteren. Tien minuten voor het einde bles seerde Addy v.d. Zande zich aan de schouder door een ongelukkige valpartij. In het ziekenhuis bleek het een kneuzing te zijn. In het team viel de - ook al niet fitte - El- sa van Haafen in. De reserves kregen de dames van Rimboe op bezoek, gezien de stand een zwakke tegenstander. Maar niets bleek minder waar, want de ploeg uit Wouwse Planta ge was voor het eerst na lange tijd van alle blessures af en trad op volle sterkte aan. Dat resulteerde binnen tien minuten in twee tref fers. Vosmeer miste de stoot kracht voorin om iets terug te doen. Op slag van rust werd het 0-3. In de tweede helft was de opstelling bij Vosmeer iets gewij zigd. Daardoor wisten de dames meer tegentreffers te voorkomen, hoewel ze zelf het net opnieuw niet konden vinden. Tien minuten voor het einde bracht Rimboe de stand op 0-4. Internos 7-14 NSV 2 8-7 Moerstraten 8-13 Vosmeer 2 8-6 Vivoo 7-12 Rimboe 2 8-5 ODIO 7-10 Rimboe 8-4 Val Aan 8- 9 Steenbergen 7-2 FC Bergen 8- 9 Oudemolen 8-1 Deze bezoekster van de open dag van de Thoolse schietvereniging Eendracht toont trots haar kaart, waarop de roos was geraakt. De schietvereniging was ondanks het wapen waarmee men werkt, eigenlijk altijd een stille vereni ging. D. Melse, lid vanaf de aan vang, merkt op dat er eigenlijk pas sinds de laatste jaren een fat soenlijke gelegenheid is om meer aan de weg te timmeren. Hij was er in 1959 bij toen de vereniging in Hotel Zeeland werd opgericht. Daarbij was o.a. dhr. V. Laban die toen tot voorzitter werd gekozen. "Ik wilde beslist niet in het bestuur, 'k had het te druk met de zaak, maar als je 16 van de 17 stemmen krijgt moet je wel. Ik was verschillende jaren penning meester en later telde ik de kaar ten. Iedere schutter koopt tijdens een avond een aantal kaarten, en van één daarvan wordt een hoekje afgeknipt en officieel gestempeld. Dat is de zg. boekkaart en de uit slag daarvan telt mee om het jaar gemiddelde te bepalen. Tijdens een van de oefenavonden, (we zijn hier maandag van 19.00 uur tot 22.00 uur en later van vrijdag van 19.30 uur tot 22.00 uur) komen er toch gemiddeld zo'n 40 of 50 le den. Dat is dus mooi. In de kluis ligt de munitie opgeslagen en aan het begin van de avond zorg ik voor de verdeling. Natuurlijk is er heel wat verbeterd sinds we in 1980 deze ruimte in ge bruik hebben genomen. Met veel zelfwerkzaamheid is dit allemaal tot stand gekomen, en de laatste vernieuwingen bij de bar en de en tree kregen we voor deze open dag gereed". "Veel inwoners van Tholen herin neren zich onze buitenbaan aan het zg. Mosterddijkje nog, dat was voor de zomer. In de winter gingen we dan in die steenkoude gasfabriek, waar ook de Timpa heeft gezeten. De buitenbaan moest weg in verband met de aan leg van het Schelde-Rijnkanaal en toen verhuisden we naar de open bare school in de Dalemsestraat, gevolgd door De Ark, de huurka zerne dus aan de Hoogstraat. Met oude spulletjes maakten we er wat van en in de zogenaamde kantine stond een kachel, maar iedereen bleef enthousiast. Het is weieens spannend geweest. De gemeente wilde namelijk één eilandelijke baan, maar wij waren al met de Wattweg bezig. Eigenlijk zijn we tegengewerkt. De subsidie werd stopgezet maar we zijn doorge gaan met dit resultaat. Om geld bijeen te krijgen hebben we meer dere keren acties gevoerd, 'k Her inner me nog een gelegenheid waarbij we het moesten hebben van een geluidsinstallatie om mensen te trekken. Wat denk je, doen de luidsprekers het niet! En toen we aan het eind van de dag alles opruimden gebeurde er iets - wat weten we nog niet - en de mu ziek schalde over de weide. Ook hadden we eens een schiettent op de Markt en dat bracht op één dag 1000 gulden op. Zodoende konden we onze renteloze lening van de gemeente snel inlossen". De leden van s.v. De Eendracht komen niet alleen van het eiland Tholen en de rest v.d. provincie Zeeland, maar ook uit West- Brabant (wel 70%) en er is zelfs een Duitser lid. "We zijn dus in ternationaal", aldus de trotse voorzitter Van Rooy". "We zijn dan ook een gezellige club met veel faciliteiten, vooral de pistool- baan trekt leden aan. Een West- Brabander, dhr. Uijtdewilligen, is een bekende figuur bij de vereni ging. Hij is ondertussen 67 jaar schutter en al ruim 25 jaar lid van de vereniging. Hij is ondanks zijn 87 jaar een trouw lid. De jongste schutter is 17 jaar en er zijn ook al 17 damesleden". Eén van hen is mevr. Jobse uit Rilland. Zij kwam met haar man mee die al zo'n 20 jaar lid van de vereniging is. "Ik ging weieens mee naar de wedstrijden maar eerlijk gezegd vond ik geweerschieten niet leuk. Toen dan 5 jaar geleden ook de pistoolbaan er was zei m'n man, nu moet je komen. Ik ben nu iede re week present. Zodra de baan vrij is ga ik gelijk aan de slag, niet alleen met kaliber 22 maar ook met zwaar kaliber zoals 357 en 45. Eigenlijk zouden er meer pistool- banen moeten zijn, zo druk is het meestal. Bij ons is het een familie gebeuren, behalve m'n dochter dan. Want ook m'n zoon is al ze ven jaar lid. Wat wij ook doen is het herladen. Dat is een kunst apart. Maar als je dat kunt is het wel voordeliger om deze sport te bedrijven. Soms maken andere schutters ook gebruik van onze kennis". "Waarom je lid wordt van een schietvereniging? Het is voor mij telkens weer een uitdaging. Het is een bijzonder individuele sport, je moet over een goede concentratie en een goede conditie beschikken want je armen moeten stevig zijn". Maar mevrouw is een vin dingrijke tante, ze toont een zelf vervaardigde leren band voor de pols die steun geeft. Ze is trou wens toch creatief, dat blijkt wel uit haar andere hobby: zelf bier- brouwen. Zaterdag wordt er van 14.00 uur tot 16.00 uur een receptie gehou den ter gelegenheid van het dertig jarig bestaan, 's Avonds is er een feestavond en worden de prijzen van het afgelopen jaar uitgereikt. Zaterdag werden op het terrein van de Vereniging van Duitse Her dershonden (VDH) kringroep Tholen aan de Langeweg in Scher penisse I.P.O .-examens afgeno men. Drie VH III en vier VHI honden toonden hun kwalititeiten aan keurmeester Van Bijleveldt uit Wormerveer. De discipline speu ren werd onder barre weersom standigheden afgewerkt. Slechts drie VH I honden behaalden hun examen. Dit kwam vooral door de felle slagregens en de harde wind. Na afloop van elk onderdeel ging men in de kantine om daar de uit leg van de keurmeester te horen. Voor de andere onderdelen slaag den wel alle honden. Uitslagen Thoolse deelnemers: J. Verweij met Lana of the happy house (Sint-Maartensdijk) A. 85 p., B. 88 p., C. 86 p., m/v uitmun tend. J. Verweij met Passcha of the happy house (Sint- Maartensdijk) A. 80 p., B. 76 p., C. 84 p., m/v zeer goed. J. Ame- ling met Ifra-Frise of the happy house (Sint-Annaland) A. 25 p., B. 71 p., C. 83 p., m/v uit muntend. Een ruime 7-1 overwinning voor Ba tho tegen Dinteloord. Rob Peper, de eerste heer, ging al vol goede moed van start, maar door de flinke tegenstand verloor hij zijn eerste set nipt. In de tweede set werd alles gelijk getrokken en de derde set moest de beslissing brengen. Toen ging alles mis en Dintel oord zegevierde met 11-15, 15-6 en 8-15. Het damesenkelspel van Janet van Duivendijk en Anja Moeliker pakte beter uit met voor elk een 11-5 en 11-2 overwinning. Ferry Lammers ging iets te voortva rend van start en moest in de eerste en tweede set een comfortabele voor sprong prijsgeven. Toch sleepte hij de overwinning in de wacht met 15-12 en 15-11. Bij een tussenstand van 3-1 begon Ba tho met de sterkste combinaties bij de dubbels en de gemengde dubbels. Paul Jan Overbeeke en Rob Peper wonnen overtuigend met 15-7 en 15-11. Janet van Duivendijk en Anja Moeliker veegden de vloer aan met hun tegen standers: 15-3 en 15-9. De mix van Anja en Paul Jan verliep stroef, maar toch werd de wedstrijd goed gecontroleerd en in drie sets werd nipt gewonnen: 15-6, 13-15 en 18-15. Janet en Ferry konden zich flink uitle ven met messcherpe dropshots en on verwachte, snoeiharde backhand smashes van Janet: 15-11, 15-10. Zo'n royale 7-1 zege staat Batho tegen Flying Shuttle 7 zondag in Bergen op Zoom niet te wachten. VERVOLG VAN PAG. 21 Die op Tholen zijn cafés gewor den. De Thoolse tolgaarder J. Blom schilderde op het bord waarop de tarieven waren ver meld onder het rijkswapen: Al is het tolgeld opgeheven Toch ben ik in dit huis gebleven Ik verkoop nu limonade en bier Wie dorstig is, die kome hier. Beide cafés zijn nu nog als café de Tol bekend. Door de aanleg van de spoorlijn van Bergen op Zoom naar Mid delburg en Vlissingen komt het veer op Yersekendam in een nieuwe fase. In 1867 werd het Kreekrak gesloten waardoor er geen Scheldewater meer langs Tholen kon stromen. Het jaar daarop werd de spoorlijn tot Goes in gebruik genomen, waar door het postvervoer over het veer van Gorishoek verviel. Het zal echter nog bijna een halve eeuw duren voordat er een weg langs de spoorlijn over de Kreek- rakdam werd gelegd. Het auto verkeer dat na 1900 op gang kwam moest om Walcheren en Zuid-Beveland of de vaste wal te bereiken, de trein gebruiken. Eerst op 16 maart 1916 werd de weg over de Kreekrakdam voor verkeer opengesteld. Niet geluk kig met de nieuwe ontwikkelin gen was veerschipper G. Larooy die een vaste bron van in komsten had verloren. Hij ver zocht de provincie in 1870 een toelage van f 300,— om het veer te kunnen blijven bedienen. Hoewel de belanghebbende ge meenten weigerden mee te be talen subsidieerde de provincie de veerman van 1 872 af. Vier jaar later nam het rijk het veer over en betaalde eveneens de toelage. In 1919 werd deze ver hoogd tot f 500,— waarna het rijk het veer met ingang van 1 ja nuari 1925 ophief. Nadien werd het veer zonder overheidssteun in stand gehou den door schipper Larooy. Om concurrentie te voorkomen kocht deze de in 1936 door schipper J.P. Fluyt ingestelde veerdienst van St. Maartensdijk op Wemeldinge. Ook het veer schip werd overgenomen. Enige jaren voer Larooy van Gorishoek naar Yerseke en via Wemeldinge terug. Tijdens de laatste Wereld oorlog kon Larooy het retour- veer van de ambachtsheer van Yerseke pachten. Mede door de brandstofschaarste werd toen nog alleen 4 of 5 maal per dag op vaste tijden overgezet tussen Gorishoek en Yerseke. Voordien voer hij wanneer er passagiers waren. Na 1945 werden dit 3 overvaarten per dag in de winter en 4 in de zomer. In verband met het geringe vervoeraanbod werd deze veerdienst op 1 september 1962 gestaakt. Inmiddels was men volop bezig aan het Deltaplan met als hoofd doel veilige zeeweringen. An ders dan in 1867 bij de aanleg van de Kreekrakdam werd reeds bij het ontwerp van de afsluit- dammen rekening gehouden met de aanleg van verkeerswe gen. Naast de Deltawerken was de aanleg van het Schelde- Rijnkanaal van grote betekenis voor de verdere ontsluiting van Tholen. Op 29 januari 1971 werd bij Tholen een nieuwe verkeersbrug over het Schelde-Rijnkanaal in gebruik" genomen, terwijl de weg over de Krabbenkreekdam naar St. Philipsland in 1973 in gebruik werd genomen. Dat jaar werd ook de brug bij Oud- Vossemeer voor voetgangers en fietsers opengesteld. De openstelling voor autoverkeer volgde op 11 april 1974. Vier jaar later zou men de Oosterschelde afsluiten met een dam. Na een brede discussie werd dit plan in 1976 verlaten. In plaats van een totale afslui ting werd gekozen voor een be weegbare stormvloedkering. Het zal tot 1 986 duren voordat deze gereed is. Dit leidde tot vertraging van de aanleg van de Oesterdam die nodig was inge volge het traktaat dat in 1963 werd gesloten met België voor de aanleg van het Schelde- Rijnkanaal. In dit traktaat werd overeengekomen dat het kanaal getijvrij zou worden. De vele aanvaringen en strandingen van schepen in de tijd dat het kanaal in open verbinding met de zee stond hebben hiervan de nood zaak bewezen. Verder was de Oesterdam nodig om het Oosterscheldebekken te verklei nen, waardoor bij een bepaalde doorlaatopening van de storm vloedkering een getijverschil van 2.70 meter kon worden ge haald. De derde reden was dat met een zoet Zoommeer de ver- zilting in dit deel van Nederland kon worden tegengegaan. Plan nen over het inlaten van water uit het inmiddels zoete Zoom meer zijn op Tholen volop in bespreking. In 1978 werd het tracé van de dam vastgesteld dat voor het grootste deel direct tegen het Schelde-Rijnkanaal en het Spui- kanaal naar de Westerschelde lag om het getijdemilieu van de Oosterschelde zo groot mogelijk te houden. De slinger in het noordelijke deel was nodig om het laatste sluitgat, het Tholen sche Gat, op een voor de scheepvaart aanvaardbare wijze te kunnen sluiten (stroomsnel heid dwars op kanaal). Verder werd deze bepaald door de in passing van de weg tussen de Oesterdam en het bestaande Tholense wegenstelsel. In 1979 werd met de werkzaamheden begonnen en werd de bouwput van de Bergsediepsluis aange legd. Met de bouw van de sluis werd na vele discussies over de grootte in 1983 begonnen. Het werd een sluis die geschikt is voor schepen met een diepgang tot 2 meter. De sluiskolk heeft een grootte van 34 bij 6.5 me ter. De geringe afmetingen heb ben een gunstige invloed op het zoute milieu van de Oosterschel de. Helaas heeft Rijkswaterstaat de sluis genoemd naar een oostelijk gelegen secondaire geul die evenwijdig aan het Tho lensche Gat ligt. Het eerste grote sluitgat in de Oesterdam, het Marollegat, werd in 1985 gesloten. In ver band met de milieu-effecten vond de definitieve sluiting van de compartimenteringsdammen (Oesterdam en Philipsdam) plaats direct na het gereedko men van de stormvloedkering. Ondanks moeilijkheden met de zandtransportleidingen en een zware storm werd het laatste sluitgat in de Oesterdam, het 380 meter brede en 22 meter diepe Tholensche Gat met hulp van grote zandzuigers en een groot aantal bulldozers en ande re graafmachines op 22 oktober 1986 gesloten. Een sluiting op deze manier zou niet mogelijk zijn geweest zonder de storm vloedkering waarmee door ge deeltelijke sluiting van de schui ven de getijstroom werd be perkt. Als gevolg van de zware storm zijn de schuiven zelfs eni ge tijd geheel gesloten geweest. De weg op deze langste Delta- dam en de aansluitende wegen op Zuid-Beveland en Tholen zijn aangelegd door de Provinciale Waterstaat. Hierbij is rekening gehouden met kleinschalige re creatie aan de kant van het Zoommeer, evenals met wen sen van de plaatselijke bevol king. Het getijde water aan de westzijde wil men de bestem ming van natuurgebied geven. De weg op de dam die op Tho- lens gebied op de binnenberm en op het gebied van Reimers- waal op de kruin van de dam ligt, werd op 17 september 1988 voor het verkeer open gesteld. Op Tholen was toen al een begin gemaakt met het aan brengen van het grondlichaam en het viaduct in de afrit van de Oesterdam. De naam van dit viaduct Fort Venusdam herin nert aan een aarden versterking die tijdens de Tachtigjarige oor log in de zeedijk is aangelegd. Vermoedelijk lag dit fort enige tientallen meters ten oosten van de aansluiting van de Oester dam tegen de dijk van de Scha- kerloopolder. De aarden wallen van het fort zijn waarschijnlijk in de tweede helft van de 17de eeuw gebruikt voor het verbete ren van de zeedijk. Naast de afrit heeft men als compensatie voor de verloren gegane karrevelden een nieuw karreveld aangelegd door het maaiveld te verlagen. Door de zoute kwel zal hier een bijzonde re vegetatie ontstaan. De afrit en het overige deel van de Reimerswaalseweg die bij Stenen Kruis op de Provinciale Weg St. Maartensdijk - Tholense brug aansluit, zijn nadien in twee gedeelten voor het verkeer opengesteld. Thans rijden dagelijks gemiddeld ruim 1200 voertuigen over de Oesterdam. Wellicht neemt dit verkeer net zo toe als op de dam tussen Tholen en St. Philipsland waar dit is gegroeid van 600 eenheden in 1980 tot 1100 in 1986. De nieuwe weg tussen Tholen en Zuid-Beveland is een land schappelijk zeer aantrekkelijke weg geworden met fraaie verge zichten over het Zoommeer en het getijdewater van de Ooster schelde die de reistijd van Tho len naar Zuid-Beveland en Wal cheren en omgekeerd aanzienlijk korter heeft gemaakt en een be perkt toegankelijk gebied heeft opengelegd. C.A.M. van Bavel. Een merk waardige periode in het Steen- bergse Postwezen. Uit Stad en land van Steenber gen blz. 130-148. G.F. Sandberg. Overzetveren in Zeeland; zevenhonderd jaar vervoer te water. J. Zuurdeeg en J.P.B. Zuur deeg. Groote wegen der 2e klasse in Zeeland. Land en Water 1970 nr. 4 blz. 20. J. Zuurdeeg. De Zeeuwse weg; rijksweg 58 van Postweg tot Autosnelweg. Land en Water 1970 nr. 4 blz. 26-39. J. van de Graft. De tapijtfabriek met een beschrijving van de ze ven tapijten uit de Statenzaal. 1869. C. Hollestelle. De voormalige stad Reimerswaal. Yerseksche en Thoolsche Cou rant. 1922-1923. C. Hollestelle. De geschiedenis der Thoolsche veren. Sinte Geertruydtsbronne 1929. J.P.B. Zuurdeeg. Tholen laat een veer; de laatste veerverbin- dingen en de Thoolse brug. 1928-1978. Encyclopedie van Zeeland. Rei merswaal. Slag bij Reimers waal. Slag op het Slaak. J.A. van de Kooy. De slag op het Slaak. Eendrachtbode 24 sept. en 1 okt. 1981. G.D.J. Schotel. De legende van den Geusen Troubele over Zee- lant in den jaren 1572 ende 1573 door een Rooms Katho liek Tijdgenoot. Leiden 1872. Archief stad Tholen. Stadsreke ningen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 23