Budelpack betaalt 75 mille aan gemeente Raad bezorgd over leerlingental Gift van Visser voor Groene Kruis Bijna 12.000 gulden op Tholen voor Afghanen Roep om rondweg Subsidiestijging haalde het niet Eis om werk stil te leggen door rechter afgewezen Zilveren installateur huldigt drie personeelsleden Actie voor drie miljoen vluchtelingen reau BISSER b.v. Poortvlky Bintje 22 cent UNIEKE OCCASION SHOW 10 CENT KORTING PvdA: Overtuig ouders van belang Thools ua Royale bui van PvdA en VVD Donderdag 2 november 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Budelpack heeft maandag 75.000 gulden aan de ge meente Tholen betaald om bij evenuele calamiteiten met de riolering onder het nieuwe bedrijfspand een omleiding te kunnen maken. Als echter aangetoond wordt, dat zo'n oplossing goedkoper kan gebeuren, betaalt de gemeente een deel terug. Geschonden broermann auto donderdag vrijdag zaterdag TIJDENS DE SHOWDAGEN 00K FEESTÜ! op benzine-diesel-LPG Gelijkspel Bijgeluiden "Een fusie afdwingen kan niet. Ons uitgangspunt is de zorg voor behoud van het voortgezet onderwijs op Tholen." Wethouder J. Versluijs maakte dat de verschil lende fracties duidelijk bij de behandeling van de gemeentebegroting. Het teruglo pend aantal leerlingen aan de Thoolse scholengemeenschap baarde de gehele raad zorgen. Onderwijscommissie Zonde Een cheue voor het Groene Kruis Tholen/Sint- Philipsland was het cadeau dat een jubilerend installa tiebureau Visser te Poortvliet aanbood aan de gemeen schap. A. Weijers (een neef van dhr. Visser) overhandigde die aan voorzitter M.C. Noorthoek. Di recteur C.G. Visser zette verder drie medewerkers in het zonnetje die hun tienjarig jubileum bij het bedrijf vierden: Peter Havermans uit Oud-Vossemeer, Nele- wart Poot uit Sint-Maartensdijk en Han Rijstenbil uit Strijenham. Zij kregen een horloge overhandigd. Nuchter en zuinig Verschraling Bijna twaalfduizend gulden leverde vorige week de collecte voor de Afghaanse vluchtelingen in Pakistan op. Algemeen coördinator pastoor A.J. van den Brule maakte de eindstand in de hal van het gemeentehuis woensdagavond bekend te midden van de collectanten. Het optelsommetje van de collectes die in alle kernen van Tholen plaatsvonden leverde 10.853 gulden en veertig cent op, plus een cheque van 1000 gulden die de pastoor voor de actie door een Tholenaar ter beschikking was gesteld. Dichte deur Prestatie Bij jubileum Visser b.v. te Poortvliet Morele steun De verse, dichte betonvloer in de nieuwbouw van Budelpack in Poortvliet. Dat is het resultaat van een kort den niet anders dan een geding bij de Middelburgse recht bank, dat donderdagmiddag al heeft gediend. Vorige week werd gemeld, dat dit maandag zou ge beuren, maar b en w van Tholen stelden een nieuwe eis omdat ambtenaar L.T. Steenpoorte had geconstateerd, dat Budelpack vol op bezig was om een dichte vloer boven de riolering te maken. Het college wilde daarom donderdag het werk bij Budelpack laten stil leggen, maar dat wees de recht bankpresident af. Was dat wel gebeurd, dan had bouwbedrijf Uytdewilligen 40.000 gulden scha devergoeding van Budelpack geëist omdat er met betonleveran- ciers en onderaannemers afspra ken waren gemaakt. Duidelijk werd, dat het Poortvlietse bedrijf die schadeclaim dan weer door zou schuiven naar de gemeente. Was de eis tot stillegging van het werk van tafel, Budelpack werd wel veroordeeld tot betaling van 75.000 gulden onder voorwaarde van een eventuele latere verreke ning. Zowel het bedrijf als de ge meente konden zich daarin vinden. zekerheidstelling van 75.000 gul den eisen. Dat is nog een soepele houding wanneer je weet dat de kosten van de omleiding op 150.000 gulden zijn geraamd. Door de rente die er jaarlijks bij zal komen, vermindert het verlies voor de gemeente steeds als er eer der een calamiteit met de riolering zou zijn. Na zo'n 10 jaar wordt het voor Budelpack nadeliger." De burgemeester zegt, dat de ge meente al vrij ver gegaqp is door boven een riolering te laten bou wen. Nieuwkerk noemt het 'een idiote situatie' om de in 1986 aan- Budelpack was bij de rechtbank vertegenwoordigd door directeur E.Ph. Nieuwkerk en zijn raads man mr. Vreijling, de gemeente door burgemeester H.A. van der Munnik, ambtenaar C. Nuyten en raadsman mr. Minderhoud. Budelpack, dat om 11 uur don derdagmorgen van het kort geding hoorde dat 's middags om 4 uur in Middelburg zou dienen, probeer de daarna nog met de gemeente te overleggen, maar het lukte niet om verandering in de situatie te brengen. "Als je goede afspraken hebt ge maakt en dat contractueel hebt vastgelegd, dan moet je elkaar daar aan houden", zegt burge meester Van der Munnik. "Men luisterde echter niet en de afspra ken werden geschonden. Wij kon- Halsterseweg Bergen op Zoom 01640 - 5 44 88, 2 november 10-21 uur 3 november 10-21 uur 4 november 10-17 uur Bezoek ook tijdens de show de stand van het Wereld Natuur Fonds bij ons tankstation. Advertentie I.M. gelegde riolering door het bedrij venterrein te laten lopen in plaats van langs de zuiveringsinstallatie. "We hebben er bij de nieuwbouw al apart en duurder voor moeten heien." De burgemeester zegt de 75 mille niet gevraagd te hebben wegens het geld. "Het gaat ons om de ze kerheidstelling van een belangrij ke voorziening, de riolering in Poortvliet. Daarvoor hebben wij onze publiek-rechterlijke verplich tingen." Nieuwkerk noemt de uitspraak 'een soort van gelijkspel'. "De eis om het werk stil te leggen is van tafel en het eventueel niet redelijke deel van de 75 mille wordt door de gemeente terugbetaald. Wij zullen gespecificeerd voorleggen dat de 75.000 gulden onredelijk is. De discussie is dus weer open. Het re sultaat is hetzelfde als we zes we ken geleden aan de gemeente schreven. Het verwijderen van 15 m2 betonvloer om de riolering open te kunnen maken, kost niet meer dan 4800 gulden." Volgens de directeur van Budel pack heeft hij de gemeente als al ternatieven voorgesteld de reductie op de grondprijs van 13.000 gulden of de premierege ling te laten vallen om tot een oplossing te komen, maar dat wil den b en w niet. "Wat de gemeente betreft, is de lucht opgeklaard", zegt de burge meester. "Wij zijn bereid tot een herziening van de 75 mille wan neer Budelpack aantoont dat om leiding van de riolering aanzienlijk goedkoper zal kun nen." Van der Munnik erkent, dat er wel een zekere voorbeeldwerking in de zaak Budelpack zit. "Je moet dit zakelijk zien: hoever zet je iemand vast. Het incident is afgesloten en even goede vrienden. De verhou dingen zijn niet geschaad." De burgemeester noemt de uit spraken van Nieuwkerk dat de slogan van de gemeente 'in Tho len werkt het' bij Budelpack niet is opgegaan door de perikelen met de loodsen en de nieuwbouw 'klip en klare onzin'. "Dat heb ik hem ook gezegd. Dat zijn bijgeluiden. De rechter heeft zich ook alleen Zowel RPF/GPV als SGP lieten weten, tegen een fusie van de TSG met de christelijke mavo te zijn. "De eigen identiteit van de scho len is een groot goed," aldus M. Dijke. En P. van Belzen wees erop dat vanuit Den Haag de scholen worden opgeroepen om hun eigen identiteit waar te maken. W.C. van Kempen vond dat beide scholen hun eigen beleid moeten kunnen handhaven, maar met alletwee moet gekeken worden naar het da lende leerlingenaantal. "Het openbaar onderwijs gaat buiten de boot vallen," waar schuwde J. v.d. Heuvel. Hij sprak de vrees uit dat de christelijke ba sisscholen toenadering zullen zoe ken tot het voortgezet onderwijs op de Bevelanden. I.C. Moerland vond dat de ouders het belang moeten inzien van voortgezet on derwijs op Tholen en dat daar een taak voor de gemeente ligt. Als een fusie al niet zou gaan, dan noemde hij de mogelijkheid van een samenwerkingsschool. "Dat is niet nieuw." "Daar zegt het college geen defi nitief ja of nee op. We willen dat op termijn bekijken," reageerde Versluijs op de opmerking van J. de Bres om het onderwijs in een afzonderlijke (advies)commissie onder te brengen. De Bres deed zijn voorstel 'gezien de geweldige problematiek' waarmee gemeen ten op onderwijsgebied te maken krijgen. Versluijs wees hem erop, dat voor de TSG een bestuurs commissie bestaat. Daarin zijn al le raadsfracties, uitgezonderd de RPF/GPV, vertegenwoordigd. Van Belzen wees op de gevaren van het formatiebudgetsysteem. Dat houdt in dat niet langer het rijk, maar de scholen hun perso neel moeten betalen. Ze krijgen daarvoor dan een bepaald bedrag. "Omdat oudere leerkrachten duurder zijn dan jongere, is er een kans dat die oudere leerkrachten vast komen te zitten op de school waar ze nu lesgeven," zei Van Bel zen. Hij voorzag daardoor knel punten bij vooral de kleinere scholen. De wethouder onderken de dat gevaar. Het schoonhouden van de school gebouwen kwam eveneens ter sprake. Een controlelijst moet de garantie geven dat dit goed ge beurt, maar uit de woorden van de wethouder bleek dat de school directeuren die niet invullen. "In twee scholen is aangetoond dat die lijsten niet te verwerken zijn," merkte Moerland op. Volgens hem zijn de gemeenteambtenaren bezig een nieuwe lijst te ontwer pen, maar daar wist de wethouder niets van. Veiling Sint-Annaland, dinsdag 31 oktober. Bintje gewone 20-22, bonken 33; Ottena gewone 35; Ei genheimer gewone 31; Irene gewo ne 27-28. Aanvoer 23 ton. met de hoofdzaak beziggehou den." Nieuwkerk neemt zijn 'bijgelui den' niet terug. "Zulke procedu res zijn toch hardstikke zonde van de centen. Zowel de gemeente als Budelpack hebben voor noppes kosten moeten maken. Wij had den voor dat geld liever de kantine verbeterd of een nieuwe machine aangeschaft. Binnen twee jaar twee keer voor de rechter verschij nen door procedures van de ge meente blijft betreurenswaardig", aldus Nieuwkerk. "Met jullie samenwerking maken wij de volgende 25 jaar ook wel vol", zei de heer Visser richting zijn personeel. Hij was bijzonder ingenomen met hun cadeau, een bedrijfsvlag die hij samen met zijn vrouw onthulde. Voor de offi ciële jubileumviering en de open dag (zaterdag) was aan de be drijfshal aan de Paasdijkweg een tent gebouwd. Velen uit het Thoolse bedrijfsleven, het onder wijs en van elders kwamen daar vrijdagmiddag hun felicitaties overbrengen aan de familie Visser. "Ik ben d'r een beetje kapot van. Hartstikke leuk", zei Visser in zijn dankwoord. Onder het motto 'In 25 jaar van varkenskot tot...' brachten oud-medewerker Jan Oudesluijs en Ad van Treijen (met 16 dienstjaren de oudste medewer ker) een scala van herinneringen en leuke voorvallen voor het voetlicht. Burgemeester H.A. van der Mun nik wees er in zijn felicitatie op, dat niet steeds alles van een leien dakje ging. "De instorting van de bouwmarkt en de sterke daling van de investeringen in het laatst van de zeventiger en begin tachti ger jaren hebben ook hun negatie ve uitwerking op dit bedrijf niet gemist. Doch dankzij een nuchter en zuinig beleid is het bedrijf die periode goed doorgekomen". Hoewel Poortvliet, aldus de bur gemeester, vermoedelijk nooit veel meer inwoners zal krijgen dan de huidige 1650, is het er zeer bedrijvig. Het dorp telt zo'n 46 bedrijven, de landbouwbedrijven buiten beschouwing gelaten. "Poortvliet is een dorp dat vol doende potentie heeft om goed mee te blijven tellen in de gemeen te Tholen", aldus de burgemees ter. Reden genoeg om als gemeentebestuur een uitbreiding van het bedrijventerrein aan te pakken. De eerste burger liet niet na de economische situatie op Tholen te vermelden. Het werke loosheidscijfer ligt onder het Zeeuwse gemiddelde en schom melt tussen de 5.7 en 8%. Tholen profiteert van de gunstige ontwik kelingen in westelijk Noord- Brabant ('economisch gezien re kenen wij ons daartoe'). Daar naast zijn, aldus Van der Munnik, de ondernemerszin bij gevestigde ondernemers en starters, het actie ve acquisitiebeleid van de gemeen te en de openstelling van de Oesterdam gunstige factoren. Directeur E.Ph. Nieuwkerk van buurman Budelpack herinnerde aan de vrees die er 25 jaar terug op Tholen was voor een afnemen de werkgelegenheid en een ver schraling van het leefklimaat. Zorg ook over de relatief omvang rijke pendel naar vooral de Rot terdamse havens. Uit een rapport bleek het om 600 pendelaars te gaan. Een telling in diezelfde ja ren wees uit, dat op Tholen 500 mensen werk vonden in ruim 30 bedrijfjes. In Poortvliet waren dat 4 bedrijfjes met 47 man perso neel. De zorg bij het bedrijfsleven resulteerde in het instellen van een commissie werkgelegenheid op initiatief van de Poortvlietse bur- De collecte vond plaats in de na tionale vluchtelingenweek onder het motto 'Terug naar huis'. Af ghanen die door het oorlogsge weld gevlucht zijn naar het buurland Pakistan kunnen, nu de Russische troepen Afghanistan hebben verlaten, met enige finan ciële steun terug naar hun woon plaats. De stichting Vluchteling organiseerde deze actie. Burge meester H.A. van der Munnik be naderde pastoor Van den Brule voor deze collecte en die zocht op zijn beurt in elke Thoolse kern contactpersonen. Voor geen van deze contactpersonen bleek het moeilijk om collectanten te vinden. In zijn welkomstwoord noemde de burgemeester dat hartverwar mend. Wel merkte hij op dat de organisatie niet helemaal was ge lopen zoals die had moeten lopen. Al voor 7 uur 's avonds meldden zich de eerste collectanten uit Sint-Maartensdijk bij het ge meentehuis. Dat bleek gesloten. Ook de pastoor kwam even later voor een dichte deur. Een tele foontje naar de burgemeester bracht uitkomst. Die ontdekte dat er zich nog een raadslid in het ge bouw bevond die de wachtenden kon toelaten. De burgemeester wees erop dat met 85 gulden een vluchteling in Afghanistan gehol pen kan worden aan een studie of werkplek. Twee jaar geleden droeg ook het bedrijfsleven een steentje bij aan de actie. Dit jaar zijn de ondernemers niet bena derd voor de geldinzamelingsac tie. Pastoor Van den Brule bedankte alle collectanten voor de moed die ze konden opbrengen om 'van deur tot deur aan te klop pen en te bellen? "Het was een hele opgave maar ik hoop dat we voor een volgende keer deze adresjes mogen bewaren". Hij be dankte notaris mr. J. Schot, de ge meente en de medewerkers van de Rabobank die de geldtelmachine beschikbaar stelde. De pastoor hoopt dat de 'schoonheidsfoutjes' bij de organisatie van de actie vol gende keer vermeden kunnen wor den. De collectanten haalden in de verschillende kernen de volgen de bedragen op. Erachter tussen haakjes het bedrag dat in 1987 bijeen werd gebracht. Tholen 3537.70 (plus Poortvliet 832,85 Scherpenisse 1046,70 Sint-Maartensdijk 1000,—) (6512,85) (1463,90) (1583,55) 1646,85 (2681,45) Stavenisse 923,45 (1774,95) Sint-Annaland 1731,30 (2928,75) Oud-Vossemeer 1134,50 (1811, Het bedrijfsleven deed in 1987 1905 gulden in het laadje, terwijl acties op scholen voor 3260 gul den zorgden. gemeester W. van Doorn. "Ook toen al werkte het op Tholen", al dus Nieuwkerk. Tien jaar later was het midden- en kleinbedrijf gegroeid van 960 naar 1.000 ar beidsplaatsen, terwijl in de land bouw de werkgelegenheid afnam van 2.500 naar 1.400. "Wie van daag 25 jaar Visser telt, ziet ron dom deze Paasdijk-wijk een tiental bedrijven, samen goed voor 240 arbeidsplaatsen. Ruim vijf keer zoveel dan in 1971". Nieuwkerk sprak van een bijzon dere prestatie in Poortvliet. "Het is geen stimuleringsgebied, er zijn geen specifieke faciliteiten en geen bedrijfsverzamelgebouw. Al dit is op eigen kracht bereikt". Hij wees er verder op, dat alle bedrijven aan de Paasdijkweg van oor sprong Poortvliets zijn", zelfs Visser, die immers het bedrijf van wijlen Joh. de Graaf overnam". Kritiek ontbrak niet in Nieuw- kerk's praatje. En dan met name op PTT Post. "Wij zijn de enige kern op Tholen waar een minima le voorziening als een hulppost kantoor ontbreekt. Wij hebben voor deze dienstverlening de am bulante handel op de markt (één uur per dag), zoiets als in de mid deleeuwen". De Poortvlietse on dernemers hebben geen postbus, noch een bestelling op tijd. Door de ondernemers is daartegen al geprotesteerd. Voor wat Visser betrof, zag Nieuwkerk ook'bij de nieuwe ge neratie voldoende perspectief en ondernemersgeest, waardoor het bedrijf een toekomst vol vertrou wen tegemoet kan zien. Na een drukke receptie was er vrijdagavond voor het personeel een gourmetavond om het zilveren jubileum van Visser b.v. te vieren. Voor de open dag en ballonnen wedstrijd was zaterdag een goede belangstelling. De 8-jarige Mark Schaap uit Sint-Maartensdijk zamelde samen met zijn moeder geld in. Hij mocht de inhoud van de bussen in de telmachine gooien die bediend werd door C. van 't Hof (links). Het echtpaar Visser bij de zojuist onthulde bedrijfsvlag van het zilveren installatiebureau uit Poortvliet. "Dit kan niet, het verkeer dat zo toeneemt door deze kern heen". Bur gemeester H.A. van der Munnik onderstreepte vrijdagmiddag in Poort vliet nog maar eens de wens van een rondweg om dit dorp heen. Hij verweet de provincie hardho rend te zijn voor de roep hierom vanuit het Thoolse. In plaats daarvan wordt de rondweg in het provinciaal meerjarenprogramma 'naar wazige verten verwezen'. De eerste burger uitte zijn kritiek tij dens de viering van het zilveren jubileum van Technisch Bureau Visser b.v. Ook E.Ph. Nieuwkerk, buurman van Visser en tevens sta tenlid, roerde de verbinding aan. "Die is zeker goed voor dit in dustrieterrein, direct op twee be langrijke wegen aangesloten". Volgens Nieuwkerk zou even ten noorden van het Poortvlietse in dustrieterrein een prima tracé voor die rondweg liggen. "Beter dan het tracé dat nu is uitgedacht en met nog minder obstakels". Van der Munnik haalde er nog de bochtafsnijding in de provinciale weg te Scherpenisse bij. Die is eveneens naar de toekomst verwe zen, wat volgens de burgemeester 'op ontoelaatbare wijze een verde re ontwikkeling van het westen van Tholen tegenhoudt'. Het rea liseren van autosnelwegen ten noorden en zuiden van Bergen op Zoom (in de verbinding Rotterdam-A ntwerpen) kan vol gens v.d. Munnik ook geen uitstel meer vellen. Een poging van de PvdA om Art sen zonder grenzen en de stichting Natuur en milieu van een hogere Thoolse gemeentelijke subsidie te voorzien, zijn maandagavond gestrand. Ook het voorstel van de VVD om de subsidie voor zeven instellingen van gezondheidszorg te verhogen, werd verworpen. Artsen zonder grenzen krijgt nu evenals vele andere instellingen 1 cent per inwoner, dus 190 gulden. "Artsen zonder grenzen kan in de wereld a la minute optreden, zon der toestemming van regeringen", merkte J. de Bres op. Hij wees op de gezonde financiële positie van de gemeente en de PvdA- fractievoorzitter probeerde het CDA over de streep te trekken, met een pleidooi voor de zorgza me samenleving. De 190 zouden dan 750 gulden moeten worden, bijna even veel als voor het Kon. Wilhelminafonds voor de kanker bestrijding. W.C. van Kempen(CDA) en M. Dijke(SGP) waren daar wel gevoe lig voor, maar J.L. van Gor- sel(VVD) koppelde er de voorwaarde aan, dat zes subsidies opgetrokken moesten worden: Ned. Lever en Darmstichting, Ned. ver. voor reumatiekbestrij- ding, Ned. astmafonds, Nierstich ting, Ned. hartstichting en Simavi. Die zes zouden verhoogd moeten worden van 190 naar 250 gulden en het Kon. Wilhelmina fonds van 715 tot 750 gulden. Van Kempen noemde dat 'geen consistent beleid' en ook Dijke wilde niet verder gaan. Als min derheid in het college van b en w liet wethouder P. van Schetsen we ten, dan ook af te haken. Alleen voor Artsen zonder grenzen wilde hij een uitzondering maken. "De andere, soortgelijke stichtingen vragen landelijk 1 cent per inwo ner." Uitsluitend de 4 PvdA- en 2 VVD- raadsleden stemden toen voor, SGP, CDA, RPF/GPV en PvdA- wethouder Van Schetsen waren te gen. Daarmee was het voorstel met 10-6 verworpen. Het 17de raadslid, Th. Aarnoudse(SGP), was maandag verhinderd. Los daarvan stelde de PvdA voor om de stichting Natuur en milieulOO gulden te geven, even veel als de Zeeuwse milieufedera tie. "Het gaat om een morele ruggesteun", zei PvdA-raadslid M.A.J. van der Linde. Wethouder Van Schetsen liet we ten, dat de meerderheid van b en w vasthield aan het standpunt, dat er meerdere instellingen op dit terrein werkzaam zijn. Persoon lijk was hij voor subsidiëring, maar zijn collega's niet. Alleen de 5 socialisten stemden tenslotte voor een bijdrage van 100 gulden, de 11 anderen waren tegen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 11