'Het gaat Timpa naar den vleze' Veel Russinnen met Timpa b.h. Q 'Je moet het goed doen om overeind te blijven' Bijna 7000 gulden voor transport naar Polen Mnrjrv* II! Internationaal lingerie-bedrijf met 160 medewerkers in Tholen mnmtf i» o UI O Installatiebedrijf Visser Poortvliet 25 jaar Donderdag 26 oktober 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Met zes meisjes begon bustenhouderindustrie Timpa uit Amsterdam dertig jaar geleden in het verenigings gebouw aan de Brugstraat met haar activiteiten op Tholen. Inmiddels is de lingerie-onderneming een dochter (Holland Trend) rijker en uitgegroeid tot een internationaal bedrijf met 160 personeelsleden in Tho len en 250 in Tunesië. Aan de vooravond van het open huis ter gelegenheid van de grootse uitbreiding consta teert directeur A. te Pas heel nuchter: "Tot nog toe gaat het ons naar den vleze'. FATIMPA Machinestiksters Dam jijn aitvA'Vmra' S555|i De duurste gaan naar Zuid Korea Raadslid Flexibel T\vee collecties Zijde Sportbeha Je moet het gezien hebben, bij... sfi lil Verveling Bon Giorno WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm "Gewoon doorgaan en op een gezonde basis zien te groeien." Die wens uit direc teur C.G. Visser van het gelijknamige installatiebedrijf in Poortvliet naar aanlei ding van het 25-jarig bestaan, dat zaterdag wordt gevierd met een open huis. Pand 500 m2 250 arbeidsplaatsen Telefoon Storingsdienst Oesterdam Bosstraat 34 - tel. 4412 - Bergen op VRAAGT voor haar nieuw te vestigen Bustenhouder-industrie te Tholen GEROUTINEERDE AANKOMENDE LEERLINGEN ook voor gehuwden Zij die van plan zijn ora een goed betaald vak te leren en graag in een prettige sfeer willen werken kunnen zaterdag 10 oktober op onze kontaktmiddag van 25 uur in de grote zaal van het ..Hof van Holland" geheel vrijblijvend elke gewenste inlichting verkrijgen. Bij nieuwe zaterdag ei kunnen no* aansluiten. DANSIN W. i Kerkstraat 1 Berg TE KOOP Een en een gebruikte Nieuwe BIET. met of zonder m raad leverbaar. M. P. LANO' St. Annaland Grot OLIE1 V~ Een advertentie waarmee Timpa in oktober 1959 personeelsleden vroeg. De collecte voor de transporten van de stichting Tholen helpt Po len heeft 6993,30 opgebracht. De opbrengsten wisselden per kern heel sterk. De woonplaats van voorzitter Bert Janse, St. An naland, kwam met 1425 gulden het hoogst uit de bus, maar qua inwonertal deed Stavenisse het uitstekend met 1300 gulden. De opbrengst in de grootste kern, Tholen, stak daarbij schril af met slechts 210 gulden. Het resultaat is als volgt: Tholen 210,00 Oud-Vossemeer 460,45 St. Annaland 1425,00 Stavenisse 1300,00 St. Maartensdijk 1325,00 Scherpenisse 621,15 Poortvliet 791,10 St. Philipsland/ Anna Jacobapolder 860,60 Het stichtingsbestuur, dat alle col lectanten en gevers dankbaar is voor de medewerking, is volop be zig met de voorbereidingen voor de Kerstactie. Hiervoor kunnen dozen afge haald worden bij: Tholen: fam. Van Duivendijk, Molenvlietsestraat 18 of fam. Van Zielst, Burg. van Lichten bergstraat 14 Oud-Vossemeer: fam. De Reus, Veerstraat 53 St. Annaland: fam. Janse, Schoolstraat 18 of fam. Goedege- buure, Havenplein 16 Stavenisse: fam. Smits, Poststraat 37 St. Maartensdijk: fam. Vroegop, Oudestraat 20 Scherpenisse: fam. Bolier, M. van Nassaustraat 40 Poortvliet: fam. Petka, Burgemeet 7 St. Philipsland: fam. Geense, Gla- diolenstraat 20 Bruinisse: fam. Bal, Steinstraat 14 hebben we nog geen definitieve plannen. Als ik een bedrijf over kan nemen dat in mijn lijn ligt, doe ik dat. Dan bouwen we een nieuw magazijn en kantoor in de Slabbecoornpolder." Er zijn bij de oude vestiging eerst nog mogelijkheden. De laagbouw, waarin tot augustus de kantoren waren, wordt gerenoveerd om als produktieruimte en magazijn te Heel ontspannen zit hij in zijn nieuwe kantoor, maar de directeur is nooit lang in Tholen. Totaal vier maanden is hij wel op reis, zoals hij binnenkort Engeland, de Verenigde Staten en het Verre Oosten bezoekt. Timpa exporteert naar 29 landen en het onderhou den van contacten met de klanten staat hoog op de prioriteitenlijst. Het succes van Timpa noemt Te Advertentie I.M. Het nieuwe kantoor van Timpa foundations op de hoek Wattstraat /Ampèrestraat in Tholen. Dit jaar heeft Timpa uit Tholen al 800.000 b.h.'s aan Rusland geleverd. "Ik doe er al 18 jaar zaken mee", zegt directeur A. te Pas. "Rusland is een grote klant van ons. Wie ken je daar en kennen ze jou, daar gaat het om. Zo hebben we stap voor stap onze relatie opgebouwd." kunnen dienen. Daarnaast is aan de Edisonweg het gebouw van tec- tyleerbedrijf De Agaath, tegen over banketfabriek De Waal, gekocht. Te Pas woonde in het begin van zijn Thooise periode in de Dalem- sestraat en hij maakte voor Ge meentebelang ook een aantal jaren deel uit van de gemeente raad. Zijn onderneming eist nu al le aandacht op. Tien jaar had Timpa in België een produktiebedrijf te leper met 100 meisjes, maar dat is te duur ge worden. De massaproduktie ge beurt nu in TUnesië, waar een container lingerie vanuit Bizerte wordt overgevaren naar de Zuid- Franse havenstad Marseille, waar na de zending per vrachtwagen naar Tholen gaat. Een Nederland se textielingenieur en een Belgi sche bedrijfsleider hebben in de TUnesische vestiging de leiding. In Tholen worden de duurste artike len gemaakt. "Vroeger maakten we massaprodukten, maar we zijn tijdig omgeschakeld naar veel luxueuzere produkten en dat is mijn behoud geweest. Toen Timpa begon, waren er wel 30 lingerie- fabrieken en nu is er nog één!", zegt Te Pas. Een plan voor de toekomst kan hij moeilijk geven, maar één ding staat de Timpa-directeur helder voor ogen: je moet heel erg flexi bel zijn. "Snel kunnen omzwen ken zoals met onze omschakeling op luxere produkten na de con currentie van de lage loon-landen. En de manier waarop je het brengt, dat is ook doorslagge vend. Dertig jaar geleden had ik niet gedacht, dat Timpa er van daag zo uit zou zien. Het is een proces dat ongemerkt gaat, maar je streeft naar steeds meer." Te Pas maakt lange dagen van ze ven uur 's morgens tot zeven uur 's avonds. Om geen tijd te verlie zen, vliegt hij bij voorkeur in de weekeinden naar klanten. "Als je het zonder stress kunt doen, kun je dit lang vol houden. Ik werk voor mijn plezier en ik voel er wei nig voor om mijn hobby uit han den te geven", zo reageert Te Pas op de vraag of er eventuele bui tenlandse kapers op de Thooise kust zijn. "Bij alle verbouwingen en de komst van Holland Trend uit Le lystad hebben we er nooit 1 secon de over gedacht om Tholen te verlaten. Timpa is in dertig jaar op het eiland een begrip geworden en dat krijg je elders niet zo gauw voor elkaar", zo besluit directeur Te Pas. Timpa is de enige Europese lingerie-onderneming die naar Zuid Korea exporteert. "Daar verkopen we de duurste artike len", vertelt Te Pas. "Naast onze uitgebreide collectie in de midden klasse hebben we een zeer dure modieuze klasse met zijde. Heel luxieus. We hebben verkoopkan toren in Parijs en Chicago. In Amerika zijn er 16 vertegenwoor digers voor Timpa op pad. On danks 32% invoerrechten hebben we daar toch een markt veroverd. We exporteren ook naar Japan. De ligging van Nederland en de internationale verbindingen zijn heel gunstig. Per vrachtauto gaan onze produkten naar heel Europa, naar Rusland gebeurt dat per boot en naar het Verre Oosten en de Verenigde Staten per vliegtuig." Timpa maakt 70.000 b.h.'s, slipjes en hemdjes per week. Er is duide lijk verschil tussen het aanbod van Holland Trend met een concept- matige aanpak en reclame - ge richt op zowel de winkelier als de consument - en het programma van Timpa. "We maken mooie dingen: inventieve collecties, twee keer per jaar. De inkopers van grote klanten uit de gehele wereld komen dan naar Tholen toe, waar de nieuwe collectie getoond wordt. We hebben een eigen ont werpafdeling met 5 mensen en 4 naaisters. Er is zoveel ervaring bij Timpa opgebouwd, dat we op on ze basiscollectie voortborduren. De variatie zit in allerlei tierelan tijntjes." Timpa zit echter met name ten aanzien van de produktontwikke- ling niet stil. "We waren de eerste ter wereld die zuiver katoen met lycra(een elastisch vezel) gebruik te. Vier jaar geleden zijn we be gonnen om de verwerking van zijde produktiematig aan te pak ken. In Frankrijk gebeurt dat handmatig, maar Timpa kan het produktiematig en dat geeft een enorm cachet aan je collectie. Qua uitvoering en produktiesa- menstelling is er ten aanzien van de elasticiteit van de stoffen een enorme ontwikkeling gaande. Dat staat niet stil. Verder kunnen we als enige ter wereld via een mol ding proces cups persen. Onze ei gen technische staf staat daar borg voor." Timpa mag Hunkemöller, Livera en V&D tot haar klantenkring re kenen. Van de collectie is Boops de best verkochte b.h., de sportbe ha is goede tweede. Qua markt aandeel is Timpa de grootste in Nederland. De grootste ter wereld is het Japanse Wacao met het Duitse Triumph op de tweede plaats. Na de oorlog kochten Nederland se vrouwen gemiddeld 3 b.h.'s per jaar. Dat is inmiddels teruggelo pen tot 1.2. Niet dat het bh-loos tijdperk opgang maakt. "Dat is helemaal over en dat ging toen ook maar om een klein percentage van de vrouwen. De meerdere om zetten die we behalen, pikken we van andere fabrikanten af", aldus directeur Te Pas. Wit blijft met grote voorsprong de belangrijkste kleur bij de lingerie. Daarnaast ivoor en zwart. Kleu ren als rood, blauw, groen e.d. ko men niet zoveel meer voor. Timpa maakt bijna uitsluitend produkten voor vrouwen. Alleen dochter Holland Trend verkoopt slips voor heren. In tegenstelling tot de Boops, Bloomers, Bon Gi- orno en Beach Bums maakt Tim pa voor de eigen collectie geen reclame in de vakpers. "We heb ben een goed artikel, een goede presentatie en persoonlijke con tacten", zegt directeur Te Pas. ...De Schelde keukentechniek maakt precies de keuken die zoekt. Een keuken die, door vaak verrassende ideeën en oplossingen, uniek is en perfect aansluit op uw leefomgeving. Jan Buermansvande Schelde maakt die keuken voor u en zorgt dat u straks alleen de kastjes nog maar hoeft in te ruimen. Kom 'ns kijken en proef wat de Schelde meto.a. Alnoen Poggenpohl voor uw nieuwe keuken kan betekenen. -£ 8 <X 1° 5? c E "SS E O E o c= 32 <u 5 8 2? 5 c O.' do t— co Pas het gevolg van 'zuiver het leg gen van contacten'. Op het vliegveld Seppe bij Roo sendaal staat zijn eigen vliegtuig - een 6 persoons Crusader - gereed voor de korte afstanden. "Dat scheelt me verschrikkelijk veel tijd en het animeert klanten. Het is mooi om mensen per vliegtuig op te halen. Ik heb al mijn papieren en vlieg zelf." Door die vele buitenlandse reizen moet de directeur veel aan zijn medewerkers overlaten. "Wil je bedrijf groeien, dan moet je dele geren", legt hij uit. "Timpa heeft een goede staf en een goede sfeer. We werken hard en het gaat goed. Mensen die bij Timpa komen, blijven er ook." De nu 83-jarige moeder van de di recteur legde 35 jaar geleden de basis voor het huidige succes. "Moeder verveelde zich, kocht wat stof en een grote schaar. Zo begon ze bh's te maken en op die manier is Timpa ontstaan. Uit verveling dus eigenlijk." In Amsterdam was er gebrek aan personeel en daarom werd uitge keken naar een andere produktie- plaats. "Op een gegeven moment stonden wethouder Jansen met gemeentesecretaris Laban op de stoep om Tholen aan te bevelen", herinnert Te Pas zich nog. "Dat vonden we een goed initiatief en we haakten erop in. Het vereni gingsgebouw in de Brugstraat was al gauw te klein. De gasfabriek was onze tweede vestigingsplaats, maar die was ontstellend hoog. Met plastic verlaagden we het pla fond om het enigszins warm te krijgen. Buiten stonden er twee oliekachels en ik moest al tussen 4 en 5 uur uit bed om die aan te ste ken. Wanneer het vroor, moest je de leidingen eerst ontdooien. Het was een vreselijke ellende." De fabriek groeide en op het in dustrieterrein, waar zich eerder banketfabriek De Waal vestigde, verrees een eigen vestiging. Inmid dels is er voor de vierde keer bijge bouwd, de grootste uitbreiding tot nu toe. Daarvoor werd een deel van de Ampèrestraat gekocht van de gemeente. Op de begane grond verrees een nieuw magazijn en daarboven kantoren. De ruimte was nodig door de komst van Holland Trend uit Lelystad in au gustus. Holland Trend is de ver- koopmaatschappij van Bon Giorno slips, Boops en Bloomers bh's en topjes en Beach Bums badpakken, die door Timpa over genomen werd op 1 januari 1987. Alles onder één dak bleek uitein delijk toch beter en daarom was de uitbreiding in Tholen nodig. "Jammer genoeg hebben we nu weer ruimte tekort. In de Slabbe coornpolder hebben we 10.000 m2 grond gekocht, maar daarvoor Timpa-directeur A. lingerie-bedrijf. te Pas bij de trap naar de nieuwe kantoren van het sterk gegroeide Thooise Directeur C.G. Visser van het gelijknamige technisch bureau uit Poortvliet dat 25 jaar bestaat. Van twee tot zes uur kan men aan de Paasdijkweg de bedrijfsgebou wen met daarin een tentoonstel ling van verschillende installaties, bekijken. Voor de jeugd is er 's middags om half vier nog een bal lonwedstrijd. Vrijdag is er nog een officiële bijeenkomst voor geno digden. Het echtpaar Visser kwam 25 jaar geleden uit Zuid Beijerland naar Poortvliet. Aan de Markt werd de zaak van electricien Joh. v.d. Graaf overgenomen, nadat men via een tante van die mogelijkheid had gehoord. Voor de opening trouwden Kees Visser en Lenie Visser-v.d. Giessen eerst en daar door lopen het zilveren huwelijks jubileum en het 25-jarig bestaan van het bedrijf bijna parallel. De familie Visser heeft goed wor tel geschoten in Poortvliet. Be gonnen in een opgeknapt varkenshok, kwam er bij de win kel later een echte werkplaats, tot die ook een te klein werd. Aan de overkant werd de voormalige sme derij van Kesteloo gekocht, waar door veel meer armslag ontstond. Tien jaar geleden was ook dat weer te klein en op het bedrijven terrein aan de Paasdijkweg werd een nieuwe werkplaats, magazijn met kantoor gebouwd van 500 m2. De toenmalige burgemeester E. Baerends verrichtte de officiële opening op 5 oktober 1979. De voormalige smederij van Kesteloo werd ingericht als showroom voor koelkasten, wasmachines, e.d. en de winkel aan de overkant werd in de loop der jaren ook vernieuwd. De afgelopen winter werd aan de Paasdijkweg de opslagcapaciteit aanzienlijk uitgebreid door in het gehele pand een zolder te leggen. Ook werd er door middel van een uitbouw aan de voorkant nog een royale tekenkamer geschapen, waarvoor bij verdere groei een aparte medewerker wordt aange trokken. Dhr. Visser is er trots op, één van de Poortvlietse bedrijven aan de Paasdijkweg te zijn. "Wist je dat er vanaf aardappelhandel Bijl tot en met landbouwmechanisatiebe- drijf Dekker aan de Paasdijkweg wel 250 mensen werken. Het zijn allemaal Poortvlietse bedrijven, die zonder enige steun hier ge vestigd zijn. Dat is een uniek ge beuren", aldus Visser. De 15 personeelsleden van tech nisch bureau Visser zijn overigens maar weinig aan de Paasdijkweg. De meeste uren zijn ze op karwei, op heel Tholen en in West- Brabant. Visser is een compleet technisch installatiebedrijf, dat advies geeft, ontwerpen maakt en machines installeert en onder houdt. Elektrotechnische installa ties voor licht-, kracht- en zwakstroom, loodgieterswerken waaronder dakbedekkingen en zinkwerken, alle sanitaire installa ties, centrale verwarming, gas installaties, airconditioning(lucht- behandeling van een eenvoudige toiletinstallatie tot complete indu striekoelinstallaties), beveili- ging(brand- en inbraaksignale ring) en leidingwerken vallen allemaal onder de taken. Beveiliging is het voorlaatste nieu we onderdeel van het werkpakket en sinds 1 januari behoort het le veren van telefooninstallaties tot de mogelijkheden. In samenwer king met Philips worden zowel be drijven als particulieren van goedgekeurde telefoons voorzien. Dhr. Visser heeft er een speciale opleiding voor gevolgd, zoals ver schillende personeelsleden steeds cursussen volgen. "Met name de besturingstechnieken zijn in ons vak geweldig veranderd. Daarom moet je steeds zien bij te blijven." Visser heeft op dit moment veel werk door de bouw van 25 koop woningen op het eiland Tholen. Ook in Brabant staan echter de opvallende borden van het instal latiebedrijf bij verschillende pro jecten. In Halsteren heeft Visser in 300 koopwoningen het installa- tiewerk gedaan. Ook bij verschil lende bedrijven is de Poortvlietse onderneming graag gezien. "Via een storing zijn we eens bij een be drijf binnengekomen en we heb ben er een geweldige opdrachtgever aan overgehouden. Dat geeft aan, dat wanneer je het goed doet, je het werk mag blijven doen." Visser heeft een storingsdienst van drie mensen, die 24 uur per etmaal, zeven dagen per week, pa raat zijn. Behalve voor particulie ren en bedrijven werkt men ook voor de woningstichting Beter Wonen(elektriciteit, gas, water), de gemeenten Tholen en Halste ren, rijkswaterstaat en bouwbe drijven. Verschillende bankgebouwen, het gemeentehuis te Halsteren en de nieuwbouw van Everaers Banket te Steenbergen behoren tot de grote projecten. Bij installatiebedrijven is er een grote vraag naar vakbekwaam personeel. "Om goed personeel te krijgen en te houden, blijft altijd een moeilijk punt", zegt Visser. "Wij vinden het jammer, dat de l.t.s. in St. Maartensdijk geen richting installatiewerk heeft. Wij moeten jongens zoeken die elders op school gezeten hebben en dat is een probeem. Bovendien is het in onze sector dikwijls hollen en stilstaan. Dan heb je 20 mensen nodig en dan eigenlijk maar 5. Door de algehele opleving bij be drijfsleven en particulieren(koop- woningen) durft men weer te investeren. Het geld moet ook rouleren. We zitten duidelijk weer in de up-jaren, nadat het begin van de tachtiger jaren down ging. Het gaat prima met ons en dat willen we zo houden." Visser is als regionaal installateur aangesteld voor Livingstone wo ningen in het gehele zuid-westen, tot aan de lijn Rotterdam/Til burg. In het algemeen hanteert men een straal van 60 km als werkgebied. De Oester- en Phi- lipsdam hebben de mogelijkheden verbreed. "We hebben een werk in Rilland-Bath gehad en dat scheel de dankzij de Oesterdam 1 man uur per dag. Momenteel zijn we voorzichtig met nieuwe contacten om alle bestaande relaties goed te kunnen behartigen. Wildgroei is niet goed. Zonder gekke dingen kunnen we tot 25 mensen uitbrei den. Daarop is onze organisatie en huisvesting wel gebaseerd. De administratie en het uitbrengen van offertes is al veel geautomati seerd en dat trekken we nog verder door omdat we het tekenwerk via de computer willen laten doen. Zo willen we gezond blijven groeien en daarom plakken we er gewoon nog 25 jaar aan", aldus zilveren jubilaris Kees Visser.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 9