Maandag 30 oktober 45 jaar bevrijd Een blije dag voor het dialect KLUS Tentoonstelling in Sint-Maartensdijk Gordelbewijs voor 260 jongeren Irene 30 cent Bedrijvig -ft! Sakkoprijs voor bakkerszoon uit Oud-Vossemeer Recreatie in de open lucht vergt meer geld Promotiedag in Tholen voor het dragen van autogordels Donderdag 26 oktober 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Jubileumboek Zeeuws aangeboden Naar de dierentuin SINT- PHILIPSLAND Vrachtverkeer uit AJP Nieuwe ambtenaar benoemd Twee ton voor welzijn Botsing Verkiezing ambtsdragers Plattelandsvrouwen en vis Evacuatie Schepen gezonken Brug vernield GROTE OF KLEINE VRIENS Seniorendag Bosstraat Klederdracht Ana van Doezelaar-Beeke in bibliotheek De voorkant van de auto lag er zaterdagmiddag op het parkeerterrein bij het zwembad de Spetter in Tholen troosteloos bij. Zo op het oog kon daar geen bestuur der levend uitkomen, maar dankzij het dragen van zijn autogordel bracht hij het er toch goed af. Zeeuwen rij den vast beter. verzorging van: grafmonumenten snelle leveringstijden jarenlange ervaring waarborgt deskundig advies en kwaliteit Bel voor vrijblijvende informatie tel. 01875-2198 KLINKERLANDSEWEG 13 3244 BD NIEUWE TONGE Een beeld van de dodenherdenking in Tholen zoals vorig jaar bij de onthulling van het monument. De Zeeuwsche Vereniging voor Dialectonderzoek vierde zaterdag in een bomvolle zaal van De Vroone te Kapelle het 60-jarig jubileum. Het werd voor de 300 bezoekers weer een blije dag vol contacten die, zoals het tijdens zo'n dag hoort, allemaal in dialect verlopen. Geuze 10-10, A. Hage-H. Antho- nisse 10-7.22, K. Zwagemaker-G. de Jonge 8.3-10, K. Bolier-D. Sak- ko 10-9, A. Hage-L. Hage 8.68-10, K. Bolier-H. Anthonisse 10-6.39. Hoogste serie (11 car.) K. Zwage- maker, beste gemiddelde (2.16) en kortste partij (24 brt.) K. Bolier. Woensdag D.V. 1 november hoopt de N.H. vrouwenver. "Naomi" haar jaarlijkse verkoping te hou den ten bate van de N.H. Kerk in 't Ouwe Raed'uus. De openings uren zijn van 14.30 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 20.00 uur. Het bestuur. Advertentie I.M. Een bus vol enthousiaste kinderen en hun begeleiders hebben een uit stapje gemaakt naar Ouwehands Dierenpark in Rhenen. Speeltuin vereniging Rekelstad organiseerde de trip voor zowel leden als niet- leden. Bij aankomst - na een rit van twee uren - kregen de kinde ren eerst limonade en een snoep- zak. Daarna werden verschillende attracties in het park bezocht, zo als een zeeleeuwen- en een pape gaaienshow. Ook waren er wilde dieren te zien zoals olifanten, be ren en apen. Om vier uur werd de terugreis aanvaard. Op korte termijn gaat het ge meentebestuur de verkeerssituatie in Anna Jacobapolder bekijken. Dat zei de burgemeester na schrif telijke vragen van de PVAB hier over in de gemeenteraad. De fractie wees op het vrachtverkeer dat - vaak onnodig - door de dorpskern van Anna Jacobapol der rijdt in plaats van via de Zuid- weg. Ook de hoge snelheden waarmee gereden wordt zijn de PVAB een doorn in het oog. "Het mag toch niet zo zijn dat eerst iets ernstigs of onherstelbaars moet gebeuren voordat men de situatie onderkent," schrijft de fractie. A.P. Kornaat haalde aan hoe in de gemeente Steenbergen een aantal straten is afgesloten voor vracht verkeer. Een tweede vraag van de PVAB betrof de vervanging van het trap veldje in Steintjeskreek. Ook dat zal binnenkort gebeuren, maar de burgemeester wees erop, dat het eigenlijk om bouwterrein gaat dat als trapveldje gebruikt wordt. Tenslotte wees de PVAB op de bestrating in Steintjeskreek en vroeg die te repareren voor er on gelukken gebeuren. "Repareren willen we doen," zei burgemeester Vogel. Een definitieve bestrating komt er echter pas als alle wonin gen daar gebouwd zijn. Door het besluit om Steintjeskreek door te trekken tot aan de Noordweg kan dat nog wel even duren. Het gemeentebestuur heeft L. Vermeij benoemd tot chef alge mene zaken van de gemeente. De bijna dertig jaar geleden in ons dorp geboren Vermeij werkt nu op de afdeling algemene zaken van de gemeente Oostburg (18.000 in woners en tien woonkernen) en eerder bij de gemeente Tholen. De nieuwe functionaris volgt per 16 december M.P. Oostdijk op we gens diens vertrek naar Valkenis- se. In de welzijnscommissie werd maandag afscheid genomen van Oostdijk, die secretaris van de commissie is. Voorzitter A. Kosten sprak lovende woorden aan het adres van de vertrekkende ambtenaar, die in zijn periode heel wat zag veranderen op wel- zijnsgebied. "Ik heb steeds ge tracht wegen te zoeken waarin ieder zich kon vinden," aldus Oostdijk. Geen enkele vereniging heeft ge reageerd op het door de welzijns commissie samengestelde ont- werp-welzijnsprogramma voor 1990. Er zijn 61 instanties opge nomen, die samen f. 216.273,- aan subsidies tegemoet kunnen zien. Bij de plaatselijke verenigingen zijn de verschillen ten opzichte van vorig jaar minimaal. Een ver hoging voor DSVF met 252 gul den en voor de EHBO-vereniging met 145 gulden (beiden meer dan verdubbeld) springen het meest in het oog. Daarentegen krijgen No- id '67 en de Natuurvrienden respectievelijk 700 en 400 gulden minder subsidie. De aanvragen van de verenigingen worden ge- toest aan de subsidieverordening, waarin het ledental één van de cri teria is. Enkele instanties die dit jaar nog wel een bijdrage kregen, dienden voor 1990 geen verzoek in. Het betreft het Reumafonds en het Zeeuws Studiefonds. De subsidië ring van het Gehandicapten Ad viesbureau Zeeland en de SOS Telefonische Hulpdienst is een provinciale zaak geworden. Na Overleg met de Schouwse gemeen ten wordt voor het ouderverblijf bij de Dr. Daniël den Hoedkliniek in Rotterdam 7 cent per inwoner bijgedragen (161 gulden). Op de Philipsdam, bij de afslag naar de sluis, kwamen de auto's van J.W. van D. uit Bergen op Zoom en M.G.M. uit Tholen vrij dag met elkaar in botsing. Van D. kwam van de sluis en wilde links af slaan richting Sint-Philipsland. Hij liet één auto passeren, maar had M. niet gezien die daar achter reed. Door de klap werd de auto van M. zodanig beschadigd, dat die moest worden weggesleept. Donderdag controleerde de politie op de Philipsdam en op de Post weg bij Tholen het vrachtverkeer. Van dertig vrachtwagens werden de papieren en tachograafschijven bekeken. Eén bestuurder bleek in een week tijd tot drie keer toe te lang achter het stuur te hebben ge zeten. Hij kreeg een bekeuring. De leden van de N.H. Kerk kun nen op 2 november in het jeugd- gebouw nieuwe ouderlingen kiezen. In de vacature S.J. Eve- raers zijn F. Quist en I.P. Duine als dubbeltal gesteld en in de vaca ture Voorwinden zijn dat A. Bree- man en D. Visser. Voor diaken De Haan zijn geen kandidaten inge diend. De familie Deurloo uit Tholen was te gast bij de Plattelandsvrou wen. Zij bekeken eerst de film 'Vissers van Urk' over de werk wijze en het gezinsleven van deze vissers, die op zondag uitvaren en donderdag weer binnenkomen. In de pauze van de bijeenkomst wer den vishapjes geserveerd. Daarna volgde de film 'Zeg ken jij de mosselman' over de mosselcul tuur in de Oosterschelde. Het hele proces, van het opvissen en uitzet ten van mosselzaad tot de verwer king, werd in beeld gebracht. Na afloop werden de dames opnieuw vergast op hapjes. Op woensdagmorgen 8 november komen de Plattelandsvrouwen weer bij elkaar. Veiling Sint-Annaland, dinsdag 24 oktober. Gloria gewone 24; Bintje gewone 22-24, bonken I 32, drie lingen 8, kriel 61; Eigenheimer ge wone 30; Irene gewone 27-30. Aanvoer 21 ton. Veiling Breda, kleinverpakking. Dinsdag 24 oktober Bintje gewo ne 25, bonken 35-36. Maandag 23 oktober Binthe gewone 25-26, bonken 36-37. De in Oud-Vossemeer geboren dr. Hans Heestermans (46) krijgt de Sakkoprijs voor kunsten en lette ren. Dr. Heestermans is hoofdre dacteur van het Groot Woordenboek der Nederlandse Taal (de Dikke Van Dale) en woont in Leiden. Hij publiceert regelmatig over de Nederlandse taal en verzorgt sinds drie jaar een rubriek over Westbrabants dialect in Brabants Nieuwsblad. Heester mans krijgt de prijs ook juist we gens zijn wetenschappelijke aanpak van de dialectbeschrij ving. Overigens voelt Hans Heester mans zich meer Bergenaar dan Zeeuw. Toen hij een jaar oud was evacueerde het gezin namelijk uit Oud-Vossemeer (waar zijn vader bakker was op de hoek van de Voorstraat en de Ring) naar Ber gen op Zoom. In die stad groeide Heestermans op. De Sakkoprijs bestaat uit een plastiek en een bedrag van twee duizend gulden. Ze wordt sinds 1980 toegekend aan personen en instellingen die zich in Bergen op Zoom of het gebied van het vroe gere markiezaat verdienstelijk maken in de kunsten of de lette ren. De prijs is ingesteld door brandstoffenhandel Sakko b.v. De stichter van dat bedrijf kwam uit Tholen. Op 11 november wordt de Sakko prijs in de Hofzaal van het Mar kiezenhof in Bergen op Zoom uitgereikt aan dr. Hans Heestermans. Het Zeeuwse budget voor open luchtrecreatie is veel te beperkt. Dat schrijven b. en w. van Tholen in een reactie op de sterkte-zwakte analyse die door de regionale werkgroep Noord- en Zuid- Beveland en Tholen voor recreatie en toerisme is gemaakt. Als geke ken wordt naar het geld dat plaat selijke overheden stoppen in de exploitatie van voorzieningen voor dagjesmensen, staat dat in de ogen van b. en w. haaks op de vergoedingen die het rijk daar voor verstrekt. Een analyse van die scheve verhouding ontbreekt volgens het Thoolse college in het rapport, terwijl juist daardoor on voldoende voorzieningen kunnen worden getroffen. B. en w. missen verder de conclu sie dat uitbreiding van deverblijfs- recreatie onvermijdelijk is, omdat verbetering van de kwaliteit van zomerwoningen vaak alleen maar kan als ook het economisch draagvlak wordt verbreed. Maandag 30 oktober 1989, een dag om bij stil te staan. Misschien moet men even een laatje in het geheugen open trekken om te zeggen- waarom dan? En de jon geren onder ons zullen zeker de schouders ophalen, maar toch.. 30 Oktober 1944 om bijna half twaalf schuift een boot tegen de Thoolse oever. Drie Canadese mi litairen springen eruit en het zijn de eerste bevrijders die voet aan de Thoolse wal zetten. Vier jaar en vijf maanden en twintig dagen had het eiland Tho len geleefd onder de druk van de bezetter. In februari 1944 gelastte in het toenmalige hotel Bijl te Scherpe- nisse een officier van de Duitse Wehrmacht de naar die plaats op geroepen bestuurders en ambte naren van de waterschappen op Tholen, om in de ochtend de wa terkeringen uit de sluizen weg te nemen, zodat het buitenwater on gehinderd de polders kon bin nenstromen. Met dit "Befehl" had de machts wellust een hoogtepunt en de el lende voor de streek een dieptepunt bereikt. Er ontstond een ware exodus en in gelofelijk korte tijd hadden hon derden gezinnen ergens in Neder land onderdak gezocht en gevonden. De dagen en de maanden na de evacuatie werden er op de evacuatie-adressen kinderen gebo ren, er waren sterfgevallen, lovin gen, huwelijken. Dat alles gebeurde ook in de kernen waarin wel mensen konden achterblijven. Tholenaren die vanuit Brabant, waar zij geevacueerd waren, het geïnundeerde gebied wilden be zoeken, moesten een bewijs halen bij een als "bullebak" gekwalifi ceerde bezetter. Maar deze bulle bak sloeg op 'Dolle Dinsdag' als een angsthaas op de vlucht. Toen konden de evacuees terug en pas seerden zij de posten bij de boer derij de Laatste Stuiver en het veer te Oud-Vossemeer zonder moeite. Terwijl in het West Brabantse land de Canadezen vochten bij Bergen op Zoom en Woensdrecht en in Zeeuws-Vlaanderen gingen de Thoolse sluiswachters de zaak al saboteren. Op 17 september 1944 zagen de achtergebleven inwoners in Stave- nisse en.St. Annaland de luchtlan- dingsvloot bestemd voor Arnhem overvliegen. Een schouwspel dat men nooit zal vergeten: honder den Engelse en Amerikaanse bommenwerpers met de zweef vliegtuigen daarachter kwamen langs de westkust van het geïnun deerde eiland. Zou de bevrijding dan toch snel komen? De maand oktober 1944 duurde voor het eiland Tholen het langst van de hele oorlog. Op 12 oktober bereikten de granaten de stad Ber gen op Zoom en de toegang tot het eiland Tholen werd op die dag voor iedereen verboden. Geen "Ausweisen" meer beschikbaar, maar ondertussen waren er toch al enkele honderden mensen te ruggekomen naar hun woon plaats, behalve dan in Poortvliet, want dat lag immers rondom in het water. De durf om toch van het eiland weg te gaan of terug te keren werd groter, de spanning nam steeds toe. Op 26 oktober liet de bezetter een aantal vaartuigen zinken in de ha ven van Tholen en werd er dyna miet onder de brug gelegd, maar toch bleef over die brug de stroom vluchtelingen aanhouden. De ver halen kwamen mee. Tholen be reidde zich voor om grote aantallen mensen te ontvangen. Terwijl de geallieerden slechts 3 km. van Bergen op Zoom verwij derd waren, drong 27 oktober in Tholen het bevel door tot de bur gerij: binnen 2x 24 uur evacueren. Zou men dan onder de rook van de bevrijding toch nog weg moe ten? Het bericht dat men op eigen risico kon blijven, riep een be paalde vorm van dankbaarheid op en samengestroomd tijdens een bidstond in de kerk, zong men ontroerd "Ik werd benauwd aan alle zijden". De brug werd toch vernield en met deze daad van de bezetter werd het leven van het eiland Tholen als het ware afgesneden, maar enkele mensen springen in een roeiboot en op de 30ste oktober 1944 zien ze niet alleen de vernieling van de brug van heel dichtbij, maar ont moeten ze ook hun bevrijders. Dankzij deze mensen en dankzij vele verzetshelden, die helaas het leven moesten laten, kunnen wij in deze oktobermaand 1989 her denken dat we nu al 45 jaar vrij zijn. Terwijl we het monument in het Bosje in Tholen passeren met daarop de spreuk "Gedenk allen die voor onze vrijheid vielen", ne men we symbolisch onze hoed af. ^1 BOUWMATERIALEN BV Zeelandhaven 7 (achter de Bristol) Bergen op Zoom, 01640 - 34750 Open: maandag t/m vrijdag van 7.30 - 17.30 uur zaterdag van 8.00 -12.00 uur Advertentie I.M. De Bosstraat-ondernemers in Ber gen op Zoom houden dinsdag 31 oktober a.s. een speciale senioren dag. Voor 60+ers zijn er speciale aanbiedingen en er wordt getrac- teerd op een flesje wijn. De Bosstraat-ondernemers vinden de zogenaamde derde leeftijd een be langrijke groep. Vandaar een spe ciale dag met extra voorzieningen voor de toegankelijkheid van de ouderen. De traditionele koffie met bolus stond al gereed bij de ontvangst en de vergadering begon rond 10.15 uur na de geestige ope ningsspeech van mevr. drs. A. v.d. Zande-Vleugels Schutter. Bij an dere verenigingen is het huishou delijk deel zo afgewerkt, doch de diverse punten, besproken in het Zeeuws en gelardeerd met een ty pische Zeeuwse uitdrukkingen en vol humor, maken zelfs een feest van dit onderdeel. Mevr. v.d. Broecke-de Man, de 91-jarige se cretaresse, gaf een overzicht van de vorderingen van het dialecton derzoek en daarna werd het jubi leumboek "Tussen Holland en Vlaanderen" aangeboden aan wnd. commissaris van de konin gin mevr. Maris-Koster. Zij dank te daarvoor in Axels dialect. Wegens afwezigheid van mevr. Schippers moest een alternatief gezocht worden voor dit programma-onderdeel en dat luk te spontaan met een "mode show" van deelnemers aan deze dag die allemaal iets vertelden over hun eigen klederdracht. Daarna werd aan een vriendin van mevr. Schippers-Le Blue het cas settebandje "Van Dee tot Onte- nisse" aangeboden. De middag werd, na een uitgebreide en gezel- ligelunch, begonnen met een le zing van dr. J.B. Berns over zestig jaar Zeeuwsche Vereniging voor Dialectonderzoek. Er waren ver der optredens van Ad Leydekkers en Elvira Vos-Simons met "Schouwsche geluiden", mevr. v.d. Vlies-van Dijke uit St. Phi- lipsland droeg voor "De halant van Mine" en de 85-jarige mevr. Joziasse-Theune stal de show met haar verhaal over D'n hit van Jöös'. De acteur Sacco van der Made droeg voor uit werk van Co Steketee en hij moest zelfs diverse malen zijn handtekening plaatsen in het jubileumboek dat verkocht werd. De Zeeuwse troubadour En gel Reinhoudt kreeg slechts een kort moment ter beschikking om de dag op zijn eigen wijze af te sluiten, want zoals altijd moest ie dereen uitgebreid worden be dankt. Deze speciale dag werd afgesloten met het uit volle borst meegezongen Zeeuwse volkslied. Mevr. Van Doezelaar-Beeke met een schilderij die ze 10 jaar gele den exposeerde in de Gasthuiskapel in Tholen. Ana van Doezelaar-Beeke uit Ca- pelle aan de IJssel exposeert van 1 november tot 1 december in de bi bliotheek te St. Maartensdijk schilderijen. Mevr. Van Doezelaar is in Scher- penisse geboren. Vijftien jaar ge leden begon zij met schilderen. Aanvankelijk als autodidact, maar de laatste twaalf jaar volgt zij schilderlessen aan de Volksuni versiteit te Rotterdam. Schilderde zij vroeger hoofdzakelijk klassiek, nu is zij zich meer gaan toeleggen op de moderne schilderkunst. Haar vaardigheden met penseel lopen uiteen van portretschilde- ren(klassiek en modern) tot land schappen, stillevens, enz. "Zij mag zich dan ook gerust veelzij dig noemen", zegt biblithecaresse Kitty Stoutjesdijk. Het werk van mevr. Van Doeze laar bestaat hoofdzakelijk uit acryl- en olieverfschilderijen. Zij exposeerde eerder in de Gasthuis kapel te Tholen en de expositie ruimte van de gemeente Capelle aan de IJssel. De tentoonstelling is te bezichti gen tijdens de openingsuren van de bibliotheek: maandag, dins dag, woensdag en vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur, maandag en vrijdag bovendien van 18.00 ot 20.00 uur en woensdag nog van 10.30 tot 12.00 uur. Onder dat motto hield het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland zaterdag aan de Zoekweg een manifestatie waarbij het dra gen van de autogordel centraal stond. Om half twaalf en om drie uur liet een grote kraan vanaf tien meter een sloopauto uit de takels vallen, waarmee een frontale bot sing bij een snelheid van ongeveer 50 km werd gedemonstreerd. De neus van de auto was ingedeukt, maar de cabine bleef door de kooiconstructie een eind heel. Het dragen van autogordels is daarom belangrijk. Nog steeds echter vallen er doden en gewon den in het verkeer door het niet dragen van autogordels. De kans om in een mensenleven betrokken te raken bij een ernstig ongeval is 25%. Reden genoeg, aldus het ROVZ, om de gordel te dragen, zowel voor- als achterin. Reden genoeg ook om gebruik te maken van kinderzitjes. Via diverse activiteiten werd dat zaterdag gestimuleerd. Door mid del van de spectaculaire val van twee sloopwagens en via een be- hendigingsbaan. Volwassenen mochten daarvoor in een echte auto rijden, de kinderen kregen een trapauto, in bruikleen van een pretpark in Assen. Leden van de Thoolse reservepolitie verleenden daarbij medewerking. Niet min der dan 260 kinderen deden aan de behendigheidsrit mee en kre gen een gordelbewijs, waarvoor men eerst gratis een pasfoto kon laten maken. Het aantal van 25 volwassenen werd gezien de duur van het parcours door de ROVZ als redelijk ervaren. Dit laatste onderdeel werd georganiseerd door de vereniging Nederlandse Chauffeurs Kampioenschappen Behendigingsheidswedstrijden NCKB. Totaal trok de manifesta tie zaterdag van half elf tot vier uur zo'n 400 bezoekers, meest kinderen. Op een muziektent werden kin derzitjes getoond en daar kon men ook een videoprogramma be kijken. "Je zag de kinderen schrikken bij een aantal voorval len in het verkeer", vertelde mevr. A. Cats-v.d. Klooster van de afde ling algemeen bestuur en welzijn van de gemeente Tholen. "Het maakte best indruk." Veilig Verkeer was ook present en deelde ballonnen, zonnekleppen en buttons uit om het motto 'Zeeuwen rijden vast beter' blij vend onder de aandacht te brengen. Vanaf 10 m hoogte liet men zaterdag aan de Zoekweg in Tholen een auto naar beneden vallen om de gevolgen van een frontale botsing bij een snelheid van 50 km te tonen. Ook voor het restaureren van oude monumenten. Lid Alg. Bond van Natuursteenbedrijven. Verstrekt op verzoek via deze organisatie een gewaarmerkt garantiecertificaat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 17