Tweede vestiging Potter-Koopman CNV bezorgd over positie Philipsland Toeristische route aarzelend accoord Ruim 900 mensen ontdekten Tholen St.-Philipsland klopt in Middelburg aan 1.895,- SPIJKE^ Provincie geeft niets Naar aanleiding van t.v.-uitzending van de Avro Grondtaxatie roept vraag op Slik op de weg VAILLANT COMBIKETEL Wethouder Versluijs opent speelgoedhuis in St. Maartensdijk College ontkent probleem afgifte olieschippers Gratis winkelen Zeeuwind krijgt toch steun van St.-Philipsland Na uitspraak Raad van State over schadeclaim van de Utrecht Donderdag 26 oktober 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Recreatie Sterk vergroot NU Met het optrekken van de zonwering in de etalage heeft wethouder J. Versluijs in samenwerking met Jo- lies Potter woensdagavond het speelgoedhuis Potter- Koopman aan de Markt in St. Maartensdijk officieel geopend. Bestuurlijke misser niet afwentelen op burgers Raads St.-Philipsland benieuwd naar kosten Met pijn en moeite heeft een meerderheid van de ge meenteraad ingestemd met het rapport 'Cultuur historische routes Schouwen-Duiveland en Sint- Philipsland'. Alle fracties bekritiseerden het ontbreken van een financieel overzicht, maar zwichtten uiteinde lijk voor de mededeling, dat de regionale projectgroep - na instemming - het rapport nader gaat uitwerken. De SGP-fractie onderschreef het standpunt van wet houder L. Walpot en stemde tegen instelling van de toeristische route. De provincie moet een deel van de schadeclaim beta len, die de levensverzekeringsmaatschappij Utrecht op de gemeente Sint-Philipsland heeft. Dat geluid liet de gemeenteraad horen naar aanleiding van de uitspraak van de Raad van State betreffende het geschil over de wijziging van de recreatieve bestemming voor het Bos van Klompe in Anna Jacobapolder. Zwarte piet woningbouw, waar veel belang stelling voor bestaat." Versluijs wees er verder op, dat er in het recente verleden nogal wat tot stand gekomen is, wat belang rijk is voor de ontwikkeling van St. Maartensdijk. Hij noemde de kantoren van het ziekenfonds MZB, de woningstichting Beter Wonen, het arbeidsbureau, de be drijfsverzamelgebouwen, Van Overveld techniek. De wethouder verwees ook naar de nota 2000, waarin nieuwe plannen worden gelanceerd om meer aandacht te geven aan het westelijk deel van de gemeente. "Zeker niet minder belangrijk voor de Smurdiekse middenstand is de ontwikkeling van de recreatie in Gorishoek. Het zomerhuizen- terrein met elk-weer- accommodatie brengt seizoenver lenging mee. Ook werken als de steiger voor het fietsveer, het strandje, de bosaanplant en niet de vergeten de directe fietsverbin- ding tussen St. Maartensdijk en Gorishoek geven aanleiding om daar langer te blijven en frequen ter te komen. Die ontwikkelingen zijn ook van belang voor de beste dingen in de nabij gelegen ker nen", aldus Versluijs. De wethouder bracht verder naar voren, dat het filiaal - in hoofd zaak gericht op speelgoed - Potter-Koopman meer mogelijk heden biedt. Er kan groter inge kocht worden, er kan actueel ingespeeld worden op nieuwe ont wikkelingen en er is een bredere basis voor reclame, via onder meer folders. "Dat is belangrijk in het streven om de koopkracht binnen de gemeente te houden, want als er onvoldoende op nieu we artikelen en ontwikkelingen in gespeeld wordt, dan zoekt de consument het elders. Bovendien worden er dan gelijk artikelen ge kocht die hier wel te koop zijn." De wethouder stelde, dat de fam. Potter met de opening van dit fili aal de presentatie van het produkt het volle pond gaf. "De winkel ruimte die aanvankelijk bij de fa. J. den Engelsman aanwezig was, is sterk vergroot, zodat het een over zichtelijk geheel is geworden. Het gemeentebestuur feliciteert u daar hartelijk mee en wenst u heel veel succes toe", zo besloot wethouder Versluijs. Dhr. P.A. Potter zei in zijn dank woord, dat het voor hem een heu gelijke gebeurtenis was om in het dorp waar hij was geboren en op gegroeid een filiaal te kunnen openen. Des te meer was hij dank baar omdat hij dit na zijn opname in het Dijkzigt ziekenhuis te Rot terdam kon doen. Daarom prees dhr. Potter de bus in de winkel aan voor een financiële bijdrage voor het kankeronderzoekfafde- ling oncologie) in Dijkzigt. "Het is een geldverslindend onderzoek, maar 't is van levensbelang en daarom hartelijk aanbevolen", zei Flip Potter. Óp de uitnodiging was het al vermeld, dat men in plaats van een bloemetje of ande re attentie liever een bijdrage voor het kankeronderzoek had en daar aan voldeed ook wethouder Ver sluijs namens het gemeentebestuur. In de diepe winkel is een grote sor tering speelgoed te vinden. Daar naast is er ook ruimte gereserveerd voor sportartikelen als voetbalshirts en tassen. Ondanks de actie 'Let op! Land- bouwverkeer' en het gratis be schikbaar stellen van stickers 'Slik' aan landbouwers, zijn de eerste vuile wegen op Tholen al weer geconstateerd. In het kader van de actie let de politie er extra op, of landbouwers zich houden aan de verplichting om het weg dek schoon te houden. Op de Stavenisseweg in Stavenisse werd donderdag een flinke plaat slik op het wegdek aangetroffen. Landbouwer Van P. maakte dat met een scherpe spa schoon. Diezelfde morgen werd ook land bouwer B. aangezegd de Bartel- meetweg te Poortvliet schoon te maken. Hij deed dat onvoldoen de, want er bleef een laagje slik achter zodat het wegdek bij regen glad kon worden. De politie herin nerde B. aan de 's morgens ge maakte afspraak, maar toen hij daarna nog in gebreke bleef kreeg B. een bekeuring. In de Molenweg te Oud- Vossemeer werden twee waarschu wingsborden voor slik op de weg door onbekenden weggenomen. Landbouwer G. had die daar neergezet om het verkeer te waar schuwen. De politie noemt het weghalen 'erg dom' en zou graag zien dat de dader de borden terug bracht. VCW 180E inelT.T.B. mèt warm water en C V. zonder waakvlam Lievevrouwestraat 56 Bergen op Zoom Tel. 01640 4 09 51 /2 Vogens de burgemeester heeft de Raad van State zich in zijn uit spraak laten leiden door het Euro pees recht. Daarin is de bewijslast omgekeerd. Bij het gewraakte ar tikel 49 draait alles namelijk om de vraag of degene die schadever goeding vraagt ook werkelijk stappen heeft ondernomen om iets van de eerste bestemming te realiseren. De gemeente heeft ken nelijk onvoldoende kunnen bewij zen dat dat in het geval van de Utrecht/Amev niet zo was. "Wij Volgens gedeputeerde mevr. E. Maris-Koster hoeft St. Phi- lipsland niet op een bijdrage van de provincie te rekenen, zo meldt de PZC van dinsdag. "Ik kan me niet voorstellen, dat we zo'n verzoek inwilli gen. Als we daaraan begin nen, dan kunnen alle gemeenten wel bij ons aan kloppen." Mevr. Maris vindt, dat de pro vincie geen verantwoording draagt voor een autonoom ge nomen raadsbesluit. Het ar gument dat de provincie ook betrokken is bij de wijziging van het bestemmingsplan, wijst zij af. "Als we goedkeu ring verlenen, wil dat nog niet zeggen dat we ook aansprake lijk zijn." Overigens is de gedeputeerde wel van plan de uitspraak van de Raad van State te gaan bestuderen. Zij wil weten op welke gronden St. Philipsland de eis van de verzeke ringsmaatschappij Utrecht moet inwilligen. De belangstelling van familie, kennissen en andere belangstellen den was enorm, zodat er eerst re- ceptiegangers naar buiten moesten voordat de volgende groep naar binnen kon. De nieuwe winkel is een filiaal van de vestiging van Potter-Koopman aan de Ring in St. Annaland. Wethouder Versluijs noemde het initiatief 'een welkome versterking voor de middenstand in St. Maar tensdijk'. "Deze opening getuigt van durf en ondernemerszin. Het betreft een branche die niet zo sterk vertegenwoordigd is in onze gemeente en in het bijzonder in St. Maartensdijk." De wethouder bracht naar voren, dat er in de middenstand veel sa- neringsgevallen zijn. "In St. Maartensdijk is echter sprake van een omgekeerde ontwikkeling: het aantal middenstandsbedrijven stijgt. Dat is mede te danken aan de ontwikkelingen in en om deze kern. In de Muyepolder hebben we een aantrekkelijk plan voor Het gemeentebestuur van Tholen zal geen extra maatregelen treffen voor het inzamelen,van bilgenwa- ter en afgewerkte olie van (bin- nenvaartjschepen. Het innemen van deze stoffen wordt gedaan door het bedrijf J.P.J. Martens. Schippers kunnen tegen betaling hun afvalstoffen aan Martens kwijt binnen 48 uur. Dat ant woordt het college op een vraag van PvdA-raadslid M.A.J. van der Linde. Deze maakte zich zorgen over het beperken van het aantal plaatsen waar bilgenwater en af gewerkte olie door schippers kan worden afgegeven. Hij wees erop dat het bedrijf Verbo met deze ac tiviteiten is gestopt als gevolg van de saneringsmaatregel in de olie handel door het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer. Volgens Van der Linde zijn er daardoor problemen ontstaan. Het gemeen tebestuur vindt dat er geen sprake is van een probleem. Het college wijst erop dat alle geregistreerde binnenschippers voorlichtingsma teriaal hebben ontvangen over de nieuwe inzamelmethode. Martens heeft voor 3 schepen vergunning gekregen om schippers van dienst te zijn. "Als er wel sprake van een probleem zou zijn, ligt het ons in ziens niet op de weg van het ge meentebestuur aanvullende voorzieningen te treffen", aldus het antwoord van het college. Twee winkeliers, uit Sint- Maartensdijk en uit Sint- Annaland, belden de politie vrij dagmorgen met de mededeling dat een onbekende vrouw had ge probeerd boodschappen te doen zonder te betalen. De vrouw is 35 tot 40 jaar oud en heeft donker blond haar. Vrijdag droeg ze een geel regenjack. De beschrijving past bij een vrouw die op Tholen al vaker in winkels inkopen wilde doen zonder te betalen. Tot nu toe weet de politie niet wie het is. De twee winkeliers trapten in elk ge val niet in haar verhaal. De gemeente Sint-Philipsland moet lid worden van de vereniging Zeeuwind en daaraan een lening verstrekken. Vier van de zes leden van de welzijnscommissie advi seerden dat maandagavond. De totale kosten voor de gemeente gaan 210 gulden bedragen. Zeeuwind, die windmolens opricht om schone energie aan de PZEM te leveren, was niet opge nomen in het ontwerp- welzijnsprogramma. Daarom was een schriftelijke reactie binnenge komen, waarin de organisatie haar bedoelingen nog eens uiteen zette en de aanvraag herhaalde. "Ik vind dat ze voor een subsidie bij de PZEM moeten aanklop pen," meende M. Quist. En A. Kot vroeg zich af of de welzijns commissie wel kon beslissen of de gemeente ergens lid van wordt. "Er is een verschil tussen het vra gen van een subsidie en een lid maatschap." Wethouder Kosten wilde toch een uitspraak van de commissie, om dat in het verleden weieens was geklaagd dat voor te weinig zaken om advies werd gevraagd. "Dit is duidelijk een welzijnszaak," vond hij. J.J. Noorthoek vond dat aan een schoner milieu altijd moet worden meegewerkt. "Ik zie het in hetzelfde licht als de stichting Reinwater. Geef Zeeuwind daar om ook 200 gulden," zei hij. Uit eindelijk steunden de dames M.C. Duine en A. van Herk-Beurkens én de wethouder zijn voorstel. Quist en Kot waren tegen. Afhan kelijk van de geldende rente zal de lening aan Zeeuwind tussen de 7.500 en 10.000 gulden bedragen. Het lidmaatschap kost de ge meente een tientje. Het windmolenpark in de Wil lempolder in Sint-Philipsland is overigens geen project van Zeeu wind, maar van Energy Connecti on te Delft. Dit bedrijf denkt begin volgend jaar te kunnen be ginnen met de bouw van zes wind turbines en nog vóór de zomervakantie stroom te leveren aan de PZEM. De CNV-subdistrictsraad Tholen/St. Philipsland heeft grote zorgen over de financiële positie van de gemeente St. Philipsland. "Deze zorg wordt nog eens versterkt door een voor de kleinste Zeeuwse gemeente zeer forse financiële verplichting die het resultaat is van een juridische procedure met een verzekeringsmaatschappij." Dat stelde voorzitter J.P.A. Bou logne uit St. Annaland maandag avond tijdens een CNV- vergadering in de Druiventros te St. Philipsland. Het CNV houdt eens per twee jaar een vergelij kend woonlastenonderzoek onder alle Zeeuwse gemeenten. "Uit de resultaten van onze laatste enque- te is gebleken, dat St. Philipsland zeer hoge woonlasten heeft. Onze zorg is nu, dat de inwoners van St. Philipsland geconfronteerd wor den met een extra financiële last, doordat - wegens de netelige fi nanciële positie - de gemeentelijke woonlasten worden verhoogd", aldus Boulogne. De CNV-subdistrictsraad doet geen uitspraak in de kwestie of de provincie Zeeland dient bij te dra gen in de financiële tegenvaller voor de gemeente. "Daarvan kun nen we de wederzijdse verplichtin gen niet overzien", aldus Boulogne. "Uit de eerste reactie van de provincie blijkt, dat men daar niet bijster enthousiast is om financieel verantwoordelijk te zijn voor door de gemeente genomen beslissingen. Welke oplossing er ook wordt gevonden, bestuurlijke missers mogen niet op de burger worden afgewenteld", zegt de CNV-voorzitter. Een blik op Tholen vanuit het grootste monument, de N.H. Kerk, die zondagmiddag overigens niet geopend was voor de bezoekers van 'Ontdek je plekje'. voelen ons een beetje onaange naam over deze uitspraak, omdat we van mening zijn dat de Amev Wethouder Versluijs(links) verrichtte de officiële opening, samen met Jolies Potter, die hier bij haar vader op de armen zit. Verder mevr. Potter-Koopman, Jolanda Dorst die in het filiaal St. Maartensdijk de scepter zwaait en Arjenne Gunter, medewerkster in de hoofdvestiging St. Annaland. In de bus die dhr. Potter vasthoudt, konden bijdragen voor het kankeronderzoek gedaan worden. Er kwam al 3000 gulden binnen. "In 1983 schrijven gedeputeerde staten nog, dat ze een schadeclaim op grond van artikel 49 van de wet op de ruimtelijke ordening onlo gisch vinden. Daar zit ik mee," merkte A.P. Kornaat op. Hij vond dat er een provinciale bijdrage aan 'dit financiële debacle' gele verd moest worden. J. de Jager deelde die mening. "We hebben immers in het belang van het tota le Nederlandse milieubeleid een bestemmingsplan gewijzigd." Uit de voorgeschiedenis, die Kornaat uitvoerig verwoordde, bleek dat de gewijzigde bestemming door g.s. was goedgekeurd en zelfs tot aan de Kroon toe het bezwaar daartegen werd verworpen. "Het is volkomen legaal om zo'n plan te wijzigen. De Oosterschel- de werd door de landelijke poli tiek toen ook in een ander licht gezien en de Philipsdam kwam er aan. We stonden niet alleen in de wijziging, want alle bezwaren wer den door g.s. ongegrond ver klaard. Bij de Kroon pleitte zelfs een jurist van de provincie vurig voor de gemeente Sint- Philipsland," aldus burgemeester T.A. Vogel. Omdat de provincie sterk betrokken was bij de be leidswijziging omtrent de Ooster- schelde, werd die door het gemeentebestuur steeds op de hoogte gehouden. "De provincie kan ons niet verwijten dat er din gen aan het licht zijn gekomen die ze nog niet wisten. Dus moeten ze nu ook in de gevolgen delen." helemaal niets heeft gedaan," zei Vogel. "Ons wordt iets aangedaan dat we niet verdiend hebben." H. Geluk merkte op dat bij dit soort geschillen de aanwezigheid van schriftelijke stukken altijd een rol speelt. Volgens hem zou er toch minstens een plannetje moe ten zijn. Kornaat had er al op ge wezen dat over de periode 1972-1980 geen enkel formeel stuk over onderhandelingen bij de ge meente aanwezig was. Volgens de burgemeester is er in die periode niet serieus onderhandeld en wa ren er hoogstens oriënterende gesprekken. "Telefoonnotities worden gebruikt om Sint- Philipsland te veroordelen, terwijl Amev geen enkel briefje heeft overlegd. Er is geen fluit op pa pier gezet, noch een kwartje uitge geven om ook maar een tekeningetje te laten maken," stel de wethouder L. Walpot. jjMj Hoewel Kornaat 'vreselijk veel moeite' had met de gang van za ken, wilde hij niemand de zwarte piet toeschuiven. Ook De Jager zocht geen schuldige. Beiden drongen aan op een spoedige af wikkeling van de zaak. Burge meester Vogel had er moeite mee, dat de Raad van State uitvoerig de handelwijze van oud burgemeester G. v.d. Berg belicht. "Het was bekend dat hij met het project privé bezig is geweest, maar in b. en w. is er destijds nooit over gesproken." Walpot prees wat de oud-burgemeester op planologisch gebied voor zijn ge meente had gedaan. Nu de Raad van State het raads besluit van 10 december 1986 heeft vernietigd, zal de gemeente raad een nieuw besluit moeten ne men.De raad moet tevens de hoogte van de schadevergoeding vaststellen. "Als dat de Amev niet zint, begint 't weer helemaal op nieuw," zei de burgemeester. De gemeenteraad van Sint- Philipsland heeft ingestemd met de uitbreiding van het industrie terrein in de Prins Hendrikpolder. Daartoe werd het recht van erf pacht afgekocht van C. Wagema- ker. Raadslid J. de Jager plaatste enkele vraagtekens bij de door Gropatax uitgevoerde taxatie. "De afkoop van de inkomstscha- de is op 2.500 gulden per hectare gesteld. Als ingewijde zou ik 't best per jaar willen verdienen," zei hij. Gezien de situatie in de akker bouw leek hem dat bedrag niet verantwoord. Daarom wilde De Jager er in de commissie finan ciën nog eens op terugkomen. Burgemeester Vogel zei, dat de ge meente zelf Wagemaker had bena derd en die wilde een taxatie door Gropatax. "Daar had het college geen enkel bezwaar tegen. Boven dien is de grondprijs altijd maar een fractie van de totale kosten in een bestemmingsplan." Vogel sloot niet uit, dat in de toekomst opnieuw bij Wagemaker moet worden aangeklopt voor grond- verkoop. Met pijn in het hart verleende de gemeenteraad M.P. Oostdijk eer vol ontslag als loco-secretaris. Verder werd ingestemd met het programma voor de basiseducatie 1990. J. de Jager was benieuwd naar het aantal deelnemers uit Sint-Philipsland. De huur van de woningen Esdoornhof 2 t/m 18 werd vastgesteld op f. 503,25 per maand, met terugwerkende kracht tot 1 juli. Er heerste zondagmiddag in de stadskern van Tholen een onge kende drukte. In de anders zo stil le straten liepen nu ruim 900 mensen die naar aanleiding van het Avro-televisieprogramma 'Ontdek je plekje' op uitnodiging van de streek VVV eiland Tholen het stadhuis, de Gasthuiskapel, de R.K. Kerk, de molen en de scheepswerf van de fa. Van Dui- vendijk bewonderden. Het t.v.-programma leek een kopie van twee jaar geleden, maar er kwamen mede door het prachtige najaarsweer veel meer bezoekers op af. Ook in vergelijking met 2000 bezoekers in Haarlem kwam Tholen met meer dan 900 gasten hoog uit de bus. De mensen kwa men uit Noord-Brabant, Rotter dam en omstreken, Meppel en zelfs uit Canada en Nieuw- Zeeland. Ook oud-inwoners maakten van de gelegenheid ge bruik om hun voormalige woon plaats eens aan de hand van de Avro en de VVV te bekijken. Be zoekers van het eiland waren er niet zoveel. In het stadhuis waren twee Avro- medewerksters voor de verkoop van de stadswandeling, die de Thoolse VVV in samenwerking met mevr. M.W. Blaas had uitge zet. Bij het carillon werd uitleg ge geven door Theo Steketee van gemeentewerken. Vandaar uit had men ook een mooi uitzicht op Tholen. Dhr. H.J.J. Elenbaas en het echtpaar Van der Heyden van de VVV gaven in de Gasthuiska pel een toelichting. Alle bezoekers kregen daar namens de VVV een zakje bloemzaad aangeboden. In de molen was vrijwillig molenaar O. Huiskamp de gids en op de scheepswerf dhr. D. van Duiven- dijk. Voor dit uitstapje met een ander half uur durende stadswandeling had de BBB vanaf het NS-station Bergen op Zoom nog extra bussen ingezet. Verschillende winkeliers hadden op verzoek van de VVV hun etalage niet afgesloten, zoals anders wel op zondag gebeurt. "De reacties waren zeer positief", liet VVV-medewerkster mevr. G. Steketee-Bijl weten. "Jong en oud genoten van de wandelroute en een aantal mensen zal zeker nog eens terugkomen voor een langer bezoek aan Tholen. Het zakje met bloemzaad werd bijzonder op prijs gesteld en verder was er in al le gebouwen voldoende informa tie. Men kon ook een vragenformulier invullen, maar dat kostte soms toch nog enige moeite. Dankzij de vrijwillige me dewerking van vele enthousiaste Tholenaren heeft deze dag zeker bijgedragen aan een positieve pro motie van Tholen", aldus mevr. Steketee van de streek VVV eiland Tholen. Het gemeentebestuur verleende weer medewerking door de gebou wen open te stellen. Twee jaar ge leden stelde de SGP-fractie daar in de gemeenteraad vragen over omdat de zondagheiliging in het geding kwam. Volgens het college kon het bezoek niet op een andere dag gebeuren. "Het gaat om een fietsroute die een beetje aangekleed wordt. Maar u bindt zich niet aan de in het rapport genoemde objecten," zei burgemeester T.A. Vogel. Hij noemde het een beleidsbeslissing. "Daar hoort een financiële on derbouwing bij, anders krijg je steeds discussies over wat iedereen belangrijk vindt," merkte J. de Ja ger op. A.P. Kornaat ging met het rapport op zich accoord. "Ik denk dat de financiën en de wil aanwezig moeten zijn, dan kan 't beleid in de loop der tijd nader worden ingevuld," meende hij. De burgemeester sprak van een 'ket ting met bedeltjes'. "Iedereen weet dat bedeltjes ook gepoetst moeten worden. En dat kost geld," zei De Jager. Wethouder Walpot vreesde; ont heiliging van de zondag. "Wan neer je aan recreatie begint, maakt 't een altijd 't ander nood zakelijk. Dus in de praktijk meer voorzieningen. Voor mij is het een hele principiële zaak. Ik kan er op geen enkele wijze achter staan," zei hij. De burgemeester maakte duide lijk dat hij ook niet achter alle ideeën stond, die in het rapport vermeld staan. Wel is het de be doeling dat streekarchivaris H. Uil een routebeschrijving sa menstelt, waarbij de aandacht wordt gevestigd op zaken langs de route. Beleving van de natuur waarden op en om Sint- Philipsland is de enige recreatie- vorm die volgens de meerderheid van het college mogelijk is.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 11