400 mensen bij hobbytentoonstelling Kees de Nijs uit Tholen zeilt in Whitbread Race de wereld rond Huiszwaluw op Tholen in meerdere kolonies Actie Afghanen terug naar huis HOORTOESTELLEN Schilderijenhoutsnijwerk, glasgravures, textielwerken Afvalscheiding optimaliseren Van de roeiboot van opa D. Schot naar een snel zeiljacht AU IC I ENS Donderdag 19 oktober 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 In hun vingers Kaarsen Kent u de zwaarste en langste wedstrijd van de wereld? De Ronde van Frankrijk zullen velen antwoorden. Drie weken afzien op de fiets is ook niet niks, maar wie een klein beetje van zeilen af weet, zal onmiddellijk de Whitbread Round The World Race noemen. On der de deelnemers is de 29-jarige Tholenaar Kees de Ni is. 1.5 miljoen gulden Helft ziek Van 3-50 graden Watermaker Tweede Natuurvereniging telt honderden nesten De vogelwerkgroep van de Thoolse natuurvereniging heeft op het eiland totaal 633 nesten van huiszwalu wen geteld. Daarvan bevonden zich er 216 binnen en 417 buiten de bebouwde kom. Uitschieters waren de Puitsedijk bij Tholen (70) en twee boerderijen aan de Kleinedijk en in de Joanna Mariapolder te Sint- Annaland (50 en 70). Vlakbij Grote Markt en Parkeergarage. In kader nationale vluchtelingenweek Woensdagavond wordt in alle plaatsen op Tholen ge collecteerd voor de Afghaanse vluchtelingen in Pa kistan. Tussen zes en acht uur vindt de actie plaats, waarna in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk de opbrengst per woonkern wordt geteld. Algemeen coör dinator is pastoor A.J. van den Brule. Bij de Rabo bank is een speciaal actienummer geopend (36.26.38.004). Nieuwe wijken Zeeuwse Miliefederatie: Oosterschelde De hobbytentoonstelling die de beheerscommissie van de Vossen- kuil voor de tweede keer in Oud- Vossemeer organiseerde, heeft vrijdag en zaterdag 400 belang stellenden getrokken. De bezoekers waardeerden met name de demonstraties van hout snijwerk, textielwerk en kraaltjes breien, zo bleek uit een enquete die men bij het vertrek kon invul len. Daaruit werd ook duidelijk, dat men een volgende keer meer nieuw werk wil zien. Er was nu te veel wat ook vorig jaar al te zien was in de Vossenkuil. Een andere wens was om op grotere kaartjes de namen bij de inzendingen te vermelden. Raadslid J.L. van Gorsel, die vrij dagavond de officiële opening verrichtte, prees de 'erg actieve be heerscommissie, die de gelden voor culturele doeleinden op zo doelmatig mogelijke wijze wil besteden'. Het raadslid, dat tevens lid is van de beheerscommissie, noemde de organisatie van een expositie 'een hele goede keuze'. "Hoe is het mogelijk, dat je met betrekkelijk weinig middelen, zulke mooie re sultaten haalt. Je staat ervan te kijken. De huidige exposanten hebben ook al ervaring. Die heb ben het in hun vingers. Soms denk je twee linkse handen te hebben, maar wie dit ziet, raakt ervan overtuigd, dat er veel mogelijk is. Wie het voetbal of de tennis beu is, kan leuke uren doorbrengen met knutselen." Van Gorsel wees daarbij ook nog op het nut van het gemeentelijk knutselproject o.l.v. dhr. P. van Meel uit Oud-Vossemeer. "Dat moet doorgaan", aldus het raadslid. Hij wenste de beheerscommissie succes met de tentoonstelling en de verdere activiteiten. "Men is al vele uren in touw geweest met de organisatie en de Vossenkuil ver diend het ook als huiskamer van Oud-Vossemeer goed bezocht te worden", aldus raadslid Van Gorsel. Beheerscommissie-voorzitter G. Timmermans sprak een dank woord en richtte zich met name tot Jopie Meerman uit Tholen, die de inrichting van de ten toonstelling verzorgd had. De Natuurvereniging Tholen had op de bovenverdieping een ten toonstelling ingericht met foto's en ander informatiemateriaal over het werk van de vereniging. Vrij dagavond na de opening viel ech ter het licht uit, waardoor belangstellenden teleurgesteld moesten worden. Vrijdag was de expositie van zeven tot tien uur ge opend, zaterdag van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags. Bij de inzenders was onder meer dhr. C. Minheere uit Oud- Vossemeer, die witte kaarsen in verschillende formaten had voor zien van de gemeentewapens, als mede molens en andere bekende punten in de zeven Thoolse ker nen, zoals voormalige gemeente huizen. Zijn dorpsgenoot A. Steijns was er weer met de dorsmachine, die de laatste maanden in streekmu seum de Meestoof te St. Anna- land heeft gestaan. Daarnaast waren er veel schil derstukken, o.a. van dhr. J. Baay uit Tholen en klokken van dhr. P.W. Scherpenisse uit St. Anna- land, waarbij naast de traditioneel donkerbruine klokken de moder ne uitvoering in wit extra opval lend was. Naast de al genoemden waren de anderen van de totaal 38 in zenders: Uit Oud-Vossemeer: mevr. Slager met schilderwerk, mevr. Hommel van Loenhout met mozaïek applicatie, dhr. P. van Meel met pentekeningen, J. Bahnert met schilderen, A. Heydra met hout snijwerk, mevr. Bout met hand werk, mevr. Van Meel met haak werk, mevr. Vroege met borduur werk, mevr. Van Poortvliet met droogboeketjes, dhr. C. Aarden met schilderwerk. Uit Tholten: Mevr. Jansens met glasschilderwerk, Telderman met poppen, Jopie Meerman met schilderwerk, dhr. Lammerse met schilderwerk, mevr. Rens met klei en brooddeeg, mevr. Schot met glasgravures. Uit St. Annaland: Caroline Burg graaf met textielverven, dhr. C.J. van Oost met pentekeningen en schilderijen. Uit St. Philipsland: L. Goud zwaard met kraaltjes. Uit St. Maartensdijk: R. Nijssen met teken- en schilderwerk. Uit Scherpenisse: R. Kok met boten. Diversen: mevr. Van Gend uit Nieuw-Vossemeer met karakter poppen, Cor Boogaart uit Waal wijk met schilderijen, Veldmans uit Steenbergen met houtsnij werk, mevr. Kustusz uit Halsteren met kaars- en snoepbiedermeiers, Patricia Bogers en Annie van Schoor uit Steenbergen met siera- Belangstelling voor de werkstukken van dhr. A. Steijns uit Oud-Vossemeer tijdens de hobbytentoonstelling in de Vossenkuil. den, Ronnie Loos uit Nieuw- Van Vlimmeren uit Halsteren met uit Halsteren met schilderijen, Ivo franken uit Bergen op Zoom met Vossemeer met plantjes, mevr. olieverfschilderijen, J. Beukelaar Cotereels met schilderijen en dhr. aquarellen. Bijna 40 boten met elk 10 of meer bemanningsleden zijn 2 septem ber in het Engelse Portsmouth aan de eerste etappe naar Zuid- Amerika begonnen. Vijf etappes en negen maanden later hopen ze terug te zijn na een tocht van 33.000 zeemijlen of bijna 60.000 kilometer over 's werelds onstui mige oceanen. Kees de Nijs, afgestudeerd arts in Amsterdam, maakt de tocht mee aan boord van de Rucanor Sport, waar hij verantwoordelijk is voor de masttrim en grootzeiltrim. Daarnaast is,, hij de scheepsarts. Bij de vorige Whitbread Race was de Thoolse zeiler ook al betrok ken, maar hij ging toen niet de ge hele wereld rond. Deze vijfde wedstrijd is dat wel het geval. Acht maanden lang was Kees de Nijs met de voorbereiding op dit zeilspektakel bezig. Kees de Nijs uit Tholen. Vlamingen De Rucanor Sport is de enige boot onder Belgische vlag. Het zeilschip, dat voorheen onder de naam Rucanor Tristar uitkwam, maar inmiddels verbouwd is, heeft naast Kees de Nijs een volle dig Vlaamse bemanning: Bruno Dubois, Herve Perrin, Albert Pierrard, David Saeys, Michel Matrie, Olivier Bardo, Jean-Pierre Gosswiller, Lionel Vanderhouwen en Luc Bartissol. Verschillenden van hen hebben ervaring opge daan met de Fastnett Race. Ook Kees de Nijs, die deze tocht vier keer meemaakte en ook de Mid De Rucanor zeilt de wereld rond met een Belgische bemanning en de Tholenaar Kees de Nijs. Atlantic Race 1986 achter de kie zen heeft. Hij versterkte tot nu toe de wal- equipe als adjunct-projectleider, maar op 26 oktober stapt hij in Punta Del Este(Uruguay) aan boord voor de zuidelijke etappe naar Australië. Kees de Nijs heeft er zin in. "Mijn eerste zeilervaring deed ik op in de roeiboot van opa D. Schot. Ik had zelf een zeil gefabriceerd. De Een dracht was toen nog open met eb, vloed en stroming. Alleen met de wind mee lukte het om te zeilen. Terug moest ik roeien." Voor Kees de Nijs is water zijn lust en zijn leven. "Op het Veerse Meer en de Oosterschelde heb ik al heel wat vrije uren doorge bracht. Vijftien jaar surf ik al en enkele jaren terug kwam ik in een wedstrijdteam dat overal langs de kust demonstraties gaf. Daar naast zeil ik al lang in een Flying Dutchman, maar toen ik via be kenden terecht kwam bij Rucanor, begon het betere werk. Zo'n Whit bread Race is een prachtig avon tuur, dat voor mij 28 oktober in Urugay begint. Bij de start in Portsmouth was ik ook aanwezig. Ik baalde wel toen de anderen weggingen, maar het feest rond om de start had ik niet graag ge mist. Je staat versteld van de gi gantische onderneming. De sponsors hebben er ook 1.5 mil joen gulden ingestoken. Alles is in de puntjes geregeld, want de be doeling is dat er gewonnen wordt. Dat gaat wel steeds moeilijker worden, want met lichtere boten wordt de kans op averij steeds groter." Rucanor Sport wil de race winnen op handicap in de open klasse overall. De wedstrijdcommissie heeft echter onvoorziene bereke ningsformules ingesteld en daar door is de uitdaging nog groter geworden. De tot nu toe gevaren races werden berekend volgens het I.O.R.-systeem 'time on distance'. Er werd rekening gehouden met de gemiddelde tijd dat elk jacht over een bepaalde afstand doet, naar gelang de lengte, breedte, ge wicht, enz. van het desbetreffende jacht. Southern Ocean Leg 1 - Start 2 Sept '89 Arrive Punta Del Este 9-16 Oct Leg 2 - Start 28 Oct Amve Fremantte 29 Nov-10 Dec Leg 3 - Start 23 Dec Arrive Auckland 12-16 Jan'90 Leg 4 - Start 3 Feb Amve Punta Del Este 28 Feb-8 Mar Leg 5-Start 17 Mar Amve Fort Lauderdale 13-21 Apr Leg 6 - Start 5 May Arrive Portsmouth 21 -29 May °r1t W0RLt>*V Leg 1 - Portsmouth - Punta Del Este - Leg 2 - Punta Del Este - Fremantle - Leg 3 - Fremantle - Auckland - Leg 4 - Auckland - Punta Del Este - Leg 5 - Punta Del Este - Fort Lauderdale - 5,475 nautical miles Leg 6 - Fort Lauderdale - Portsmouth - 3.837 nautical miles TOTAL DISTANCE: 32,932 nautical miles 6,281 nautical Miles 7,650 nautical miles 3,434 nautical miles 6,255 nautical miles Volgens die formule hebben de snellere, kleinere jachten steeds een eerlijke kans om de maxi's op gecorrigeerde tijd te verslaan, maar de organisatoren hebben daar nu een stok voor gestoken. Rucanor Sport kan in klasse D weliswaar nog winnen, maar het laatste woord over deze koerswij ziging is nog niet gezegd. "Wij en anderen vinden de nieu we handicapformule onterecht", aldus Kees de Nijs. "Het is in het voordeel van de kapitale maxibo- ten. Ook de kleine schepen heb ben een sportieve eer en sponsorbelangen te verdedigen." De Thoolse zeiler maakt 26 okto ber de tocht mee van Urugay naar Australië en Nieuw-Zeeland en weer terug naar Zuid-Amerika. In Punta Del Este komt hij ook an dere opstappers tegen, zoals bij voorbeeld van de Equity Law van de Nederlander Dirk Nauta. Vanaf de start gaf hij als arts via de radio adviezen. Dat was wel nodig omdat de helft van de be manning iets mankeerde. "Aan boord gebeuren nogal eens onge lukken, waarbij we zelf hechtin gen e.d. moeten uitvoeren. Er is bloedplasma aan boord en er zijn infuzen. In noodgevallen kunnen we altijd hulp vragen van schepen in de buurt en zonodig kun je eva cueren naar de kust. In het zuiden is dat niet mogelijk omdat daar geen land in de buurt is, maar langs de Noord-Afrikaanse kust kunnen we weer wel aan land ko men." De meeste deelnemers zeilen het gehele jaar, zodat het ervaren wa tersporters zijn. "Zelf doe ik aan kleine races mee en er wordt veel aan conditietraining gedaan, want bijvoorbeeld je armspieren krij gen het behoorlijk zwaar te verdu ren. Vooraf aan de Whitbread ondergaat iedereen ook een gron dige keuring. Het leven aan boord betekent hard werken: 4 uur zeilen, 4 uur slapen. Wanneer je een nacht door mag slapen, moet je corvee doen, want de conditie moet goed blijven. De klimatologische om standigheden zijn van dien aard, dat je fit moet blijven gezien de luchtvochtigheid van 100% en de lage temperaturen. Soms komen we tussen de ijsbergen terecht en overdag is de temperatuur dan niet hoger dan 3 of 4 graden. Aan de andere kant moeten we de hitte van 50 graden Celcius kunnen doorstaan. De hele race is sowieso niet van gevaar ontbloot en soms vallen er mensen overboord." De voeding aan boord zit tegen woordig niet meer in een ijskast. Die ging te dikwijls stuk. Daarom is overgeschakeld op gedroogde, ingevroren levensmiddelen. Met dit procédé wordt ook een hele boel gewicht bespaard, terwijl vi tamines en mineralen toch behouden blijven. Er is 10% re- servevoedsel aan boord en 400 li ter water. Een watermaker zorgt elke dag voor het broodnodige le vensvocht. Ook voor het zeilen is er reserve materiaal, want wanneer de mo tor gebruikt wordt, ben je uitgeschakeld. Voor noodgevallen zijn bakens, zenders, reddingsbo ten met dubbele bodem, enz. aan boord. Kees de Nijs vindt de Whitbread Race een grote uitdaging. "Het is een schitterende wedstrijd. In Uruguay is het de hele week feest, maar ook in Nieuw-Zeeland, waar 70% van de bevolking zeilt, wordt deze race groots ontvangen. Dat je op dat moment 'de held' bent, spreekt de meesten van ons wel aan." Voordat het zover is, zal de Thool se zeiler met zijn Vlaamse colle ga's moeten vechten tegen alle natuurelementen: de verlaten zuidelijke oceaan, de hoge golven, de ijsbergen en de tientallen zee mijlen. Rucanor Sport heeft er al zo'n 11.500 achter de rug in dg meer dan 30 dagen vanaf Portsmouth. Het schip staat in de D-klasse momenteel op de tweede plaats en Kees de Nijs gaat er van af 26 oktober aan meehelpen om die positie te verbeteren, want winnen is het enige doel van deze monsterrace voor doorgewinterde zeilers. De telling op Tholen sloot aan bij een landelijke inventarisatie. Die werd opgezet omdat de huiszwa luw als broedvogel de laatste der tig jaar sterk in aantal is afgenomen. Op Tholen is de huis zwaluw nog vrij algemeen (de achteruitgang is op de kleigron den minder groot). Omdat geen enkel gegeven over aantallen of broedplaatsen bekend was, besloot de natuurvereniging aan de telling mee te doen. Om een in zicht te verkrijgen in de verande ringen zijn meerjarige nestentellingen nodig en die ko men er ook, als het aan de vogel werkgroep ligt. De nesten werden per woonkern (ook buiten de bebouwde kom) geteld door tellers die waarschijn lijk zeker 90% van de nesten heb ben opgespoord. Uit de gegevens blijkt, dat op verschillende plaat sen op Tholen - zoals hiervoor ge meld - grote kolonies voorkomen. Al jarenlang hel adres voor vakkundige en vertrouwde aanpassing van: Gediplomeerd F1DA lid Lid Ned. Vereniging voor Audiologie Gediplomeerd electrotechniseh Ingenieur. Met de auto voor de deur bereikbaar Ingang ook voor rolstoelen geschikt Indien nodig ook bezoek aan huis. Alle merken en typen hoortoestellen Leverancier van ziekenfondsen Vervaardiging van oorstukjes en mini-in-oor toestellen in eigen bedrijf Moderne test- en meetinstrumenten voor controle en aanpassing van Uw toestel. Gewaarborgde Service door: Gratis halfjaarlijkse controle en service abonnement. Gratis Proefperiode. PENSTRAAT 37, BERGEN OP ZOOM, TELEFOON 01640-45264 In het kader van de nationale vluchtelingenweek (23 tot 29 ok tober) wordt in heel Nederland geld ingezameld voor de meer dan drie miljoen Afghaanse vluchte lingen, onder het motto 'Terug naar huis'. Het gaat om mensen die na de Russische inval zijn ge vlucht en nu in kampen in Pa kistan verblijven. Voor tachtig gulden kan een Afghaan de kans worden gegeven zijn leven op nieuw op te bouwen in eigen dorp (of wat daarvan rest) of district. Nederland en de stichting Vluch teling spelen een belangrijke rol in een plan voor de terugkeer van 75.000 Afghaanse vluchtelingen. In Zeeland richt de actie zich op het district Dand-I-Patan in de grensprovincie Paktia. Vijftien honderd vluchtelingen willen daar terug naar. toe. In het zwaar ge troffen gebied, dat is bezaaid met mijnen, is in sommige dorpen nog maar één op de vijf bewoners ach tergebleven. Degenen die terug willen zijn de afgelopen jaren ge traind om het allernodigste aan te kunnen pakken en zo hun ver woeste samenleving weer op te bouwen. Het Thoolse actiecomité voor 'Te rug naar huis' heeft in elke kern contactadressen. Dat zijn voor Tholen de dames Deurloo-van Broekhoven (Markt 1), Van der Kleijn (Stoofstr. 19), Snepvangers (Oudelandsepoort 20) en Vroegop (Kerkstr. 17a). Oud-Vossemeer: mevr. Van Driel-Vaders (Dorpsweg 28). Sint-Annaland: fam. Leune (Bierensstr. 55). Stavenisse: mevr. Vermaas (Boswei 22). Sint- Maartensdijk: fam. Verduit (Ho- geweg 31). Scherpenisse: mevr. Hage (Weststr. 1). Poortvliet: fam. Bolders (Langestr. 17). Ook buiten de bebouwde kom men wordt geld voor de actie inge zameld. Dat gebeurt woensdagmiddag. De eindtelling in het gemeentehuis vindt plaats onder toezicht van notaris mr. J. Schot. Daarnaast werden kleinere kolo nies aangetroffen in de Zuidmoer- seweg en de Dijkweg bij Stavenisse, de Ceresweg in Tho len, de Gorishoeksedijk en de La- geweg bij Sint-Maartensdijk en de Molenweg bij Oud-Vossemeer. Binnen de bebouwde kom bleken de meeste zwaluwen in de nieuwe wijken te broeden. In Sint- Maartensdijk werd in het oude ge deelte zelfs niet één nest aange troffen. De tellers constateerden ook dat er nog erg vaak nesten verwijderd worden, zodat de zwa luwen voor niets duizenden kilo meters hebben afgelegd om hier te komen broeden. De achteruitgang van de vogelsoort wordt toege schreven aan een afname van het voedselaanbod en de aanwezig heid van minder geschikte nestel plaatsen. Ook kan de veranderde situatie in de overwinteringsgebie- den (tropisch Afrika) van invloed zijn. De aantallen getelde nesten, respectievelijk binnen en buiten de bebouwde kom: Tholen 38 129 Poortvliet 18 2 Scherpenisse 19 14 Sint-Maartensdijk 33 47 Stavenisse 24 70 Sint-Annaland 49 132 Oud-Vossemeer 35 23 Het vierde nummer van Wantij, het tijdschrift van de Zeeuwse Mi lieufederatie is verschenen. Tal van onderwerpen komen aan bod. De ZMF heeft een onderzoek ge daan naar de inzameling van huis houdelijk afval door de Zeeuwse gemeenten. Inzamelopbrengsten, voorlichtingsactiviteiten en toe komstplannen zijn kritisch door gelicht. De conclusie van de ZMF is, dat er nog veel meer mogelijk is, dan de gemeenten in Zeeland op dit moment doen. De ZMF doet de gemeenten dan ook een groot aantal aanbevelingen om de afvalscheiding in Zeeland te opti maliseren en uit te breiden. Nederland heeft een internationa le verantwoordelijkheid voor de Oosterschelde. Maatregelen om de Oosterschelde als natuurgebied te behouden zijn noodzakelijk. Afgelopen voorjaar maakte de missionair minister Braks het voornemen bekend om grote de len van het Oosterscheldegebied onder de Natuurbeschermingswet te brengen. In Wantij kunt u lezen dat deze maatregel eigenlijk al veel eerder getroffen had moeten worden. In landbouwkringen komt er steeds meer aandacht voor de mi lieuproblematiek, zowel op mi nisterieel niveau als bij de standsorganisaties, als ook in de boerenpraktijk. Zo zijn er in Zee land boeren die zelf initiatieven ontplooien en zoeken naar een milieuvriendelijke landbouw. Wantij sprak met twee van hen. Verschillende nota's vragen om een kritsche reactie van de ZMF. In Wantij kunt u een reactie op het Natuur Beleidsplan en een eerste indruk van het Westerschel- de Beleidsplan vinden. Ook kunt u in Wantij lezen over kunststof verpakkingen, geluidhinder en de rol van de ZMF in landinrichting. Het vouwblad gaat uitgebreid in op energiebesparing en staat vol met praktische tips.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 13