Potttiepreventieplan voorspelt: Oesterdam in zomer overbelast Jachtrecht buiten de discussie Slordige omgang met afvalstoffen Beton storten Herfst - 1989 Op de 'Buddingkerk-boerderij' VVD voorbarig met vestiging politiebureau LEDEBOERIANEN (16): Donderdag 19 oktober 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Botsende belangen. Die twee woorden duiken regelmatig op in de nota 'Politiepre- ventie rond het Zoommeer' die donderdag werd overhandidgd aan burgemeester H.A. van der Munnik. Botsende belangen tussen vormen van recreatie en beroeps uitoefening, visserij, beroepsvaart. Tussen recreatievormen onderling: duiksport- vaarsport, surfsport en zwemsport. Surfplaatsen Neemt de Betho plantsoenendienst van Tholen over? Het waterschap loopt niet voorop Toename diefstallen Veel garages bezocht voor MIP-project Hinderwet Vliegtuig door J.M. Vermeulen Vader van Dijke Instituering Het gebied is via de aanleg van dammen verder ontsloten. Re creanten vestigen zich spontaan in gebieden waar ruimte en water is en mogelijkheden zich te verpo zen, gewenst of ongewenst. Om de nadelige gevolgen te voorkomen doet de politie in de nota voorstel len 'Als te voorzien is dat beroeps vaart en pleziervaart met elkaar in aanraking komen, besteedt dan aandacht aan te verwachten knel punten", stelt de nota bijvoor beeld. In de plannen voor de Oesterdam dienen beleidsmakers rekening te houden met hoe re creanten zich gedragen. "In 1988 is bijvoorbeeld al gebleken dat een nog maagdelijk gebied als de Oesterdam door mensen in ge bruik wordt genomen en dat ze zich op die plekken vestigen waar ze dat prettig vinden". In het rap port worden de ontwikkelingen die in de verschillende deelgebie den verwacht worden eens op een rijtje gezet. Zo wordt een opsom ming gegeven van deze plannen voor het gebied rond de Philips- dam (gemeenten Bruinisse en Sint-Philipsland): -regulering doorgaand verkeer en bestem mingsverkeer, doorgangsuitbrei ding pleziervaart, ontwikkeling van natuurgebieden, de Plaat van de Vliet (zowel als natuurgebied als op toeristisch gebied), ontwik keling van surfplaatsen en oever recreatie, regulering beroepsvaart, regelen van betreden platen en het zagers spitten. Voor het Zoommeer: -bevorderen van dagrecreatie, aanleggen en uitbreiden van jachthavens, be vorderen van sportvisserij, aanleg van surfplaatsen, ontwikkeling van natuur- en vogelgebieden, re geling beroeps- en pleziervaart Oosterschelde: -regeling van de beroepsvisserij (schaaldier- schelpdier- en platvisvisserij), re geling bescherming van natuur waarden voor vogels en visstand (bewaren kraamkamerfunctie door aanwijzing van natuurmo nument), uitbreiding van plezier vaart en uitbreiding van aantal jachthavens, uitbreiding oeverre creatie langs het gehele gebied, stimulering van de sportvisserij, regelen van zagers spitten en zee kraal snijden. In het hoofdstuk risico-verwachting voorspellen de notaschrijvers dat bij het stimule ren van de recreatie in het gehele Het bestuur van het waterschap bekijkt een voorstel van hoofdin- gelande H. van Westen uit Poort vliet om jachtrecht-zaken niet meer in de openbare algemene vergadering te behandelen. "Het bestuur is capabel genoeg om der gelijke zaken te regelen. Een ken nisgeving voor de hoofdingelanden bij de ingeko men stukken is voldoende", zei Van Westen. Dit naar aanleiding van opmer kingen van L.J. Koopman uit St. Maartensdijk en E. Hage uit Scherpenisse over de verlenging van jachtrecht aan de Liniedijk van W.D. van Doorn uit Poort vliet en D. van Doorn uit Liempde voor een periode van zes jaar. Het ging om 70.23.44 ha voor 2 gulden per ha of 134 gulden totaal in de omgeving van Poortvliet-zuid, de 1500 Gemetenpolder, de Weihoek, alsmede de polders Leguit en Oud Kijkuit. Voor 3.37.80 ha zou de verlenging volgens de gebroeders Van Doorn niet moeten plaatsvinden wegens overdracht aan de aangrenzende jachthebbende E. Elenbaas uit Scherpenisse 'aan wie dit gedeelte reeds werd onderverhuurd'. Koopman verwonderde zich over dat laatste, want volgens hem mag onderverhuur niet. E. Hage vond 134 gulden voor een jachtrecht- voorstel van vijf pagina's tekst te weinig. "Er is een hogere dekking van de administratiekosten no dig", vond Lies Hage. "We zouden wel 20 in plaats van 2 gulden moeten rekenen als we onderverhuur willen controle ren", antwoordde de dijkgraaf. "We laten dat aan de jagersvere niging over, die een deel van het werk voor ons doet. Verder is dit jachtrecht een stukje goodwill naar de mensen toe." De algemene vergadering van het waterschap in het Holland Huis te Scherpenisse werd voor het eerst bijgewoond door het nieuwe hoofd van de technische dienst, J.A. Dees uit Vlissingen. Hij volgt officieel pas per 1 februari M.J. Giljam op, maar per 1 december begint hij al een een inwerkperio- de. De zomer had wel mogen blijven. Dan had ik meer nog kunnen schrijven over dat zeldzaam, prachtige weer. Heeft u daar ook zo van genoten? Dat wordt, helaas, nu afgesloten. Maar die soort zomers wil ik meer. Want nu is echt de herfst gekomen. 'k Zie het aan heesters en aan bomen. Hun Blad'ren worden geel en bruim. Dan vallen ze, door wind en regen, waardoor het glad wordt op de wegen en straks heb ik een kale tuin. 't Wordt kil en guur, met najaarsstormen, 't Is herfst - en wel in al zijn vormen. Te veel aan mist, maar zon tekort. Men kan nu weinig goeds verwachten, wel bamisweer en vrieskounachten en angst, omdat het winter wordt. De vogeltrek is al begonnen. 't Lijkt ogenschijnlijk onbezonnen wat elke vogelsoort hier doet. Ik zag er veel, misschien miljoenen, die bij het wisselen der seizoenen naar 't zuiden gaan, omdat het moet. Als ik nu mijn gevoel liet spreken dan zou ik -tijdens winterweken- ook wel naar 't zuiden willen gaan. Om pas in 't voorjaar terug te komen als 't jonge groen komt aan de bomen en ik de lentezon zie staan. P.M. van Eekelen. WSBÊÊKÊÊÊtÊÊBSÊStKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Drs. A. Rook van het ministerie van justitie overhandigt het beleidsplan aan burgemeester H.A. van der Munnik. gebied mensen uit de randstad, uit het Brabantse en uit de agglome ratie Antwerpen massaal gebruik zullen maken van het aanbod. Mensen vestigen zich spontaan 'alvorens er nog maar enige rege- B en W zijn van plan om het on derhoud van openbaar groen op Tholen uit te besteden aan de so ciale werkplaats de Betho. Hier over hoeft geen btw betaald te worden en dat spaart de gemeente 18.5170 uit. Die omzetbelasting zou wel betaald moeten worden als de Betho diensten verricht op de begraafplaatsen. Daarom wil de gemeente Tholen de begraaf plaatsen in eigen beheer onder houden, aldus het college op vragen van de SGP-fractie. "Het waterschap Tholen loopt ze ker niet voorop bij de uitvoering van principe-afspraken over het beheersplan openbaar groen bui tengebied." B en W zeggen dat op vragen van de PvdA-fractie in de gemeenteraad. Het college heeft hierover onlangs met het bestuur van het waterschap gesproken. "Staatsbosbeheer daarentegen houdt zich spontaan aan de af spraken. Feit is, dat uitvoering van het beheersplan voor het buiten gebied bij de desbetreffende eiger naren en beheerders niet kan worden afgedwongen. De sug gestie om de individuele beheer ders te vragen om zelf een kap- en beplantingsplan te maken, achten wij niet zinvol. Wij zullen ons concreet richten op de uitvoering van het door de gemeenteraad vastgestelde beheersplan", aldus b en w van Tholen. De VVD-raadsfractie wil spoedige verwezenlijking van een nieuw po litiebureau in Tholen, maar b en w vinden dat de liberalen veel te vroeg met een uitgesproken me ning komen. "Los van de vraag of op dit mo ment een geschikte plaats in de stadskern van Tholen aanwezig is, achten wij een dergelijke stelling- name voorbarig. Over die zaken zijn we in gesprek met de korpslei ding en de districtscommandant. Wij achten het alleen al om die re den onverstandig om die bespre kingen te doorkruisen met definitieve standpunten. De VVD neemt op voorhand aan, dat voor de kern Tholen gekozen moet worden", aldus b en w. ling is getroffen'. Deze vaststelling stoelt op de metingen die in 1988 in opdracht van de provincie Zee land zijn verricht op en bij de Oesterdam. Daaruit bleek dat voor de officiële opening van de dam "recreanten op bepaalde plaatsen zaten, watersport bedre ven, pieren en zagers spitten, hun voertuigen plaatsen waar dat niet kon, verstrikt raakten in gebieden waar de beroepsvisserij het pri maat heeft. Het is te verwachten dat dit nieuwe -nog maagdelijke gebied- in het zomerseizoen wordt overbelast". Over het te verwachten verkeer zegt de nota dat in de zomer maanden de doorstroming van het doorgaande verkeer in gevaar zal komen. "Nu reeds is zichtbaar dat recreatief verkeer en vracht verkeer met elkaar in 'botsing' ko men en elkaar derhalve niet geheel verdragen". De druk op de na tuurmonumenten zal ook toene men. Als knelpunt signaleert de politie het spitten van zagers in oester- en mosselpercelen. Ook diefstallen zullen toenemen, zo is de verwachting. Bij massaal recreëren wordt dat gemakkelijker en bovendien zijn de mensen dan minder alert, aldus het rapport. Onder meer deze verwachte ont wikkelingen zal een groter beroep inhouden op de politie. De poli tiesterkte is daaraan niet evenre dig. "Toch meent de politie dat er voor haar een belangrijke rol is weggelegd in de regulering van onder andere botsende belangen in de recreatiesfeer, de beroeps sfeer en de sfeer van het leef klimaat". Nog geen derde van de bedrijven die vorig jaar door milieu-ambtenaren van de provincie of de gemeente zijn bezocht, geeft het vrijkomende chemische afval of de afgewerkte olie volledig volgens de voorschriften af. Dit blijkt uit een overzicht van het meerjarig intensiveringsprogram ma handhaving wetgeving chemi sche afvalstoffen(MIP). Een probleem apart vormen de zoge naamde olie/water/slibmengsels. Met het project proberen provin cie en 16 Zeeuwse gemeenten een milieuverantwoorde bedrijfsvoe ring te verwezenlijken. Bij de 444 bezochte bedrijven komt per jaar ongeveer 310 ton chemisch afval vrij en 575 ton af gewerkte olie. Van het chemische afval is 1/4 volledig verantwoord afgegeven(aan een inzameldienst, een WCA-vergunninghouder of aan de gemeentelijk depot), van de afgewerkte olie 3/4. De rest wordt niet volgens de regels afge geven. Volgens het provinciaal bestuur bestaat er een groeiend milieube sef, maar aan de andere kant stel len de bedrijven zich vaak onwetend op als het gaat om de Wet chemische afvalstoffen. Van de 444 bezochte bedrijven zijn er 368 hinderwetplichtig: 243 hebben een toereikende vergun ning, 67 een niet-toereikende en 58 helemaal geen. Een derde van de ondernemingen met vergun ning leefde de voorschriften ech ter niet na. Van de 444 zouden er 47 een ver gunning krachtens de Wet veron treiniging oppervlaktewateren(WVO) moe ten hebben. Nog niet allemaal vol doen ze hieraan. Geschat wordt dat er in Zeeland op jaarbasis zo'n 25 tot 50 kilo kwik, 4 kubieke igeter ontwikkelaar/fixeer en 5 kubieke meter koelvloeistof/anti vries in het riool verdwijnt. De meeste in het kader van het MIP-project bezochte bedrijven zijn garages^SVo). Verder druk kerijen, agrarische dienstverlenen de bedrijven, tandartsen, foto-ateliers en schilders- en aan nemersbedrijven. Binnenkort worden de bedrijven die niet aan de regels voldoen, op nieuw bezocht. In de derde fase van het MIP-project, voorjaar 1990, zal zonodig worden opgetre den tegen ondernemingen die hun chemische afvalstoffen of afge werkte olie dan nog tegen de re gels in verwerken. De Kustwacht heeft een vliegtuig ingezet om milieu-overtredingen te constateren. Bij een landelijke controle in diverse havens in de kustprovincies zijn acht olielozin gen vanaf schepen geconstateerd. In drie gevallen kon de veroorza ker worden achterhaald: er zijn twee processen-verbaal opge maakt en een ernstige waarschu wing gegeven. Rijkswaterstaat bezocht nog 150 bedrijven, waarvan er 9 zich niet hebben gehouden aan de voor schriften van de lozingsvergun ning voor schadelijke chemische stoffen. Tegen 4 is proces-verbaal opgemaakt en 5 zijn schriftelijk gewaarschuwd. Bij twee bedrijven zijn werkzaam heden die werden uitgevoerd zon der vergunning op grond van de Wet Verontreiniging Oppervlakte wateren stilgelegd. Het ging om gritstraalwerkzaamheden en het afsteken van pokken en verf van een steiger. Rijkswaterstaat houdt naast dagelijkse controles onaan gekondigd landelijke acties. üüüff? «MÉiÉiliM Vlak voor het oude Ten Anker, dat gaat verdwijnen, wordt de fundering gelegd voor het nieuwe verzorgingstehuis. gedeelte van de woningen kan tij dens de nieuwbouw overigens blijven staan. Vlak voor het oude Ten Anker wordt er beton gestort voor het nieuwe verzorgingstehuis in Tho len. De fundering is al een eind gevorderd. De bouwvakkers van aannemingsbedrijf Adr. de Kok uit Bergen op Zoom troffen het goed met de fraaie nazomer. Met de voortgang van het werk is ook een deel van de vijver dicht gegooid. Stef Hoven haalde daar een maand geleden met een kruis- net nog 180 visjes uit en zaterdag haalde hij er nog eens 160 uit het water. Tachtig procent daarvan zijn rietvoorns, verder karpers met een exemplaar van 68 centi meter en goudkarpers. Alle 340 vissen zijn overgebracht naar de Vest. Stef Hoven stelt alle pogin gen in het werk om alle vis uit de vijver te krijgen voordat die volle dig wordt dicht gegooid. Het eerste blok bejaardenwonin gen in de Machteld van Gel- restraat is binnenkort ook nodig voor de bouwplannen van Ten Anker. De helft van de 20 huizen is al leeg. Een gedeelte van de oudere bewoners wil verhuizen naar de 22 nieuwe aanleunwonin gen die ervoor in de plaats komen. De jongere huurders hebben bijna allemaal vervangende huisvesting elders in Tholen gevonden. Een Was er eerst maar toestemming voor de bouw van 12 aanleunwo ningen, inmiddels heeft de ge meente Tholen een aanvullende toewijzing van 10 huizen gekre gen, zodat het project van Beter Wonen vlakbij het nieuwe Ten Anker kan doorgaan. Staande in een hoekje van de woonkamer staat Pieter te pre ken. Sint-Philipsland staat ver steld. En aldus worden de twee eerste tekenen, die Pieter gesteld heeft, vervuld: Pieter krijgt toehoorders en God opent Zijn Woord. Voor het vinden van een vaste plaats, een geschikte vergaderruimte wordt niemand minder dan vader Van Dijke ge bruikt. Als elite boer en ex-ouderling is hij Hervormd. Nog nooit heeft hij zijn zoon horen preken. Vader is er fel tegen. Tot op een keer. Dan beekt zijn hart. Hij sluit zich aan bij de kerkgangers en loopt de polder in. Hij moet zijn kind, zijn jongen horen en zien. Hij vecht voor een plaatsje in de volle kamer, waarin hij voeger zovele jaren woonde. Dan komt zijn zoon. Even kijken ze elkaar aan, dan raakt Pieter los van het aardse. Aan het einde van een ontroerende dienst, in een innig dankgebed, wordt vader Van Dijke niet vergeten. Diep onder de indruk verlaat de oude Adri- aan de kamer. Dan komt hij te rug en vraagt om vergeving. De ze plaats is veel te klein, zo con cludeert een gelukkige en mis schien toch wel trotse wethou der. Niet eerder dan na een nieu we kerkruimte in het vooruit zicht te hebben gesteld, gaat hij naar huis. Voor Pieter is het laat ste teken vervuld. Het is waarschijnlijk op 8 juli 1837 dat Budding het gezel schap omzet in een wettige en kerkelijke gemeente. Deze predi kant accepteert Van Dijke dus als 'oefenaar'. Pieter is dus geen 'losse'oefenaar, die niet aan een gemeente verbonden is. Niet ie mand die het Woord bedient zonder kerkelijke zending. Hij is wettig door de gemeente gesteld tot leraar in de kerk des Heeren, naar de inzettingen der vaderen. Gedurende zijn oefenen op de boerderij, dat van 1837 tot eind '41 duurt, blijft Pieter gewoon boer. Budding komt van tijd tot tijd, als hij op doorreis is van Tholen naar Nieuwerkerk, even langs om te preken en te dopen. Gemakkelijk is het echter niet al tijd, want de vervolging, die lan delijk goed aan de gang is, slaat over naar Van Dijke's Kerkboer- derij. Eens zijn er drie hervormde jongeren die 'die beroerder van Israël' wel zullen krijgen. Met grote monden dringen ze de schuurkerk binnen, waar Bud ding staat te preken. Maar dat gaat mis. Budding begint een preek voor de jongens alleen. Twee gaan weg, maar de derde kan niet meer. De Geest komt van de vier winden en blaast in deze gedoden, opdat zij levend worden. De jongen blijft tot het uit is en 's avonds als Budding op een boerenwagen voorberei ding staat te leren zit de derde jong man, weggekropen achter een balk, te luisteren. De boerderij is een goede plaats voor de gemeente. Schepen vol kerkgangers komen aangezeild om Pieter te horen. Mensen uit Zuid-Beveland en zelfs Walche ren verdringen zich om maar van een plekje in de schuur verze kerd te zijn. In het totaal ver waarloosde Flipland is Pieter van Dijke zijn arbeid begonnen. Er groeit verslagenheid onder de bevolking. Mensen worden tot God bekeerd: echt bekeerd. De dorpelingen krijgen er natuurlijk wel van langs, maar dat zijn wonden des liefhebbers, waar van de Spreukendichter zegt, dat ze getrouw zijn. Eind september 1839 gaat Sint- Philipsland losraken uit het lan delijk kerkverband der Christelijk Afgescheiden gemeenten (zie aflevering 11). Pieter van Dijke kiest voor Budding met diens onoverkomeljjke bezwaren te gen nieuwe psalmen en vrijheid vragen. De Gereformeerden im mers konden vrijheid van Gods dienst krijgen, mits zij een knie val wilden doen voor de over heid. Budding weigert dat en overtuigt Van Dijke van zijn goe de ideeën: de Kerk des Heeren heeft een andere Koning en vraagt geen gunsten aan een wereldlijke vorst. Ook de zuster kerken Nieuwerkerk en Tholen gaan met deze (zuiver Gerefor meerde!) stellingname volledig accoord. Al oefenend wordt Pieter steeds losser van zijn dagelijkse werk. Hij zou er geen tijd meer voor hebben, zegt hij. Maar dat is het niet. Steeds meer voelt hij zijn roeping. Maar de boerderij verla ten is geen kleinigheid. Het le vert problemen op, want me vrouw Van Dijke (een rijke boe rendochter) wil geen vervolgde oefenaar, geen armoe, geen na righeid en geen ellende. Maar ze ziet het wel aankomen: Pieter blijft geen boer. Ze rilt als ze Buddings verhalen hoort over soldaten, veldwachters, gevan genissen. Maar eind '41 liggen de verhuis- regelingen op tafel. Broer Bram gaat met vader boeren op 'Bouwlust" en Pieter vertrekt van daar naar vaders huisje in het dorp. Achter dat huisje hield vader Van Dijke wat koeien. Maar die verhuizen mee en het schuurtje komt leeg en wordt een kerkje. (Tussen haakjes: Dit schuurtje moet dan gestaan hebben ter rechterzijde van de hoofdingang van de Oud- Gereformeerde Kerk aan de Achterstraat). In drie hoofdstukken (resp. ze ven artikelen over Ledeboer, vier over Budding en vijf over Pieter van Dijke) zijn we de grondleggers van de Ledeboeri- anen gemeenten gevolgd tot het jaar 1841. (U weet het nog wel: Ledeboer werd afgezet be gin 1841, Budding stichtte zijn 'Buddingkerken' en Van Dijke is in die vrije gemeenten net aan een verhuizing toe). Nu is in het jaar 1841 ds. Ledeboer min of meer predikant geweest in de Christelijk Afgescheiden ge meenten, en daarover gaat hoofdstuk 4. We hopen in een stuk of wat artikeltjes over 'ds. Ledeboer bij de Christelijk Afge scheidenen' de eerste drie hoofdstukken aan elkaar te gaan knopen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 11