Eerste paal voor vijf kleurendruk Pieter gaat preken Zij uiillen voor zichzelf zorgen, met uui hulp kun dm Nauwelaerts Printing investeert miljoenen in Tholen Hobbyisten in de Vossenkuil Burgemeester heropent Foto Tholen aan de Eendrachtsweg Donderdag 12 oktober 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 De industrie rukt verder op in de Slabbecoornpolder bij Tholen. Terwijl op het ene perceel bieten werden gerooid, sloeg wethouder J. Versluijs dinsdagmiddag op een al door de landbouw ontruimd stuk grond de eerste paal voor Nauwelaerts Printing Neder- land(NPN). In plaats van aardappelen of tarwe van het land, zullen er volgend jaar veelkleurige reclame brochures van de drukpers rollen. Pers 2.5 miljoen Mattemburgh Succesvol Sympathie Personeelsprobleem LEDEBOERIANEN (15): door J.M. Vermeulen Twee profeten Drie tekenen Drie mensen Eén voorganger Twee leiders Twee zijden 9Vm 14 okt. nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten, giro 1122222, bank 707070333, Utrecht. Beeldbepalend Improvisatietalent Flitsend De vernieuwingen in de stadskern van Tholen werken aanstekelijk. De ene na de andere ondernemer ver nieuwt en breidt uit. Dinsdagmiddag was het feest bij Foto Tholen aan de Eendrachtsweg, waar burgemees ter H.A. van der Munnik de officiële heropening ver richtte. De bestaande winkel werd gemoderniseerd en in het naastgelegen pand is een fotostudio ingericht, waarin alle 65 ers gratis een portret kunnen laten maken. Ruimtegebrek 150 paartjes Flinke stap vooruit Kleurzetting De nationale driekleur en de vlag van de gemeente Tholen wapper den fier, toen 'de eerste' van twaalf palen van 18 meter lengte de grond inging, gadegeslagen door personeelsleden van NPN, ambtenaren van de gemeente Tholen, financiers en bouwers. Wethouder Versluijs liet later in Hof van Holland weten, dat ook het gemeentebestuur een beetje trots is met de komst van zo'n gespecialiseerde drukkerij. "Het is niet overdreven om te zeggen, dat Nauwelaerts Printing een gea vanceerd bedrijf is met uiterst mo derne, computergestuurde apparatuur. Volgens insiders is er tussen Roosendaal en Goes niet zo'n goed geoutilleerd grafisch bedrijf te vinden. Daarom is het een zeer welkome aanvulling op het Thoolse ondernemings bestand, dat de laatste twee jaar sterk is gegroeid met 18 bedrijven in de Slabbecoornpolder", aldus de wethouder. NPN huurt op dit moment ruimte in het bedrijfsverzamelgebouw te St. Maartensdijk, waar het ook een tweekleurenpers en andere ap paratuur huurt uit de failliete boe del van drukkerij Sacharias. In Tholen wordt een nieuw begin gemaakt op 2600 m2 erfpachts- grond van de gemeente, waarvan 1000 m2 wordt bebouwd voor de drukkerij, kantoor en bedrijfswo ning. NPN neemt de apparatuur in St. Maartensdijk niet over, maar schaft een nieuw machine park aan. Een computergestuurde Heidelberger Speedmaster vijf- kleurendrukpers, die met alle randapparatuur een investering vergt van 2.5 miljoen gulden. Tot nu toe was er in Zeeland alleen een vierkleurenpers bij Lakenman en Ochtman in Zierikzee, maar NPN gaat met het paradepaard nog een stap verder. Daarnaast komt er nog een tweekleurenpers Heidelberger GTO. NPN is de Nederlandse dochter van het Belgische moederbedrijf Nauwelaerts Printing in Leuven, dat met een Solna vijfkleurenpers ook gespecialiseerd is in reclame drukwerk. Tot de onderneming behoort eveneens Pre Press Leu- ven(PPL), dat de voorbereidings fase als zetten, opmaken en lithografie uitvoert. In België zijn er 40 personeelsleden, in St. Maartensdijk en straks in Tholen 9. Bij NPN wordt er alleen maar gedrukt en gevouwen. Eigenaar van de sinds 1937 be staande onderneming is nu dhr. C. van Tol uit Oostvoorne, voor malig directeur van de Reproduc tie Compagnie te Rotterdam, die op 57-jarige leeftijd nog genoeg energie had voor nieuwe initiatie ven in de grafische sector. Hij huurt sinds twee jaar het fraaie buitenverblijf op het landgoed Mattemburgh tussen Bergen op Zoom en Hoogerheide van de stichting Brabants Landschap als woning en verkoopkantoor. Ook na gereedkoming van de Thoolse vestiging blijft dat zo. Directeur van NPN is dhr. J. Ko- nings, die vanaf het begin al bij drukkerij Sacharias in St. Maartensdijk betrokken was. Als nieuwe verkoper is dhr. J. Ver schuren uit Roosendaal aange trokken. Bij het produktiepersoneel zijn 3 Thoolse leerlingen. Onlangs werd Chris Burgers uit Oud-Vossemeer aan getrokken, terwijl Maja Wesdorp uit Stavenisse en Nic Hol uit Tho len al langer in opleiding zijn. De inbreng van Tholen komt ver der tot uiting in de financiering via de plaatselijke Rabobank en de inschakeling van architect Tom Moerland bij de nieuwbouw. Hij maakte het ontwerp voor drukke rij, kantoor en bedrijfswoning voor directeur Konings. Het plan wordt uitgevoerd door bouwbe drijf Aan de Stegge Bakx uit Roo sendaal met medewerking van Elzakkers bouwtechniek. Wethouder Versluijs greep de eer ste paal nog aan om de verbeterde verbinding met Tholen onder de aandacht te brengen. "Met de Oesterdam, de zuidelijke Zoom- weg en de randwegen rond Bergen op Zoom wordt definitief afgere kend met de moeilijke bereikbaar heid van Tholen. Gaandeweg wordt onderkend, dat Tholen deel uitmaakt van het dynamische zuid-westen'aldus de wethouder. Hij zei er vertrouwen in te hebben dat NPN in de Slabbecoornpolder goed wortel zal schieten. De oplei ding van personeel in Leuven achtte Versluijs daarbij van groot belang. "Nauwelaerts Printing Tholen, de drukker naar een suc cesvolle toekomst", zo besloot de wethouder zijn felicitatie met de eerste paal in Hof van Holland. Eigenaar C. van Tol dankte en sprak op zijn beurt vleiende woor den over het gemeentebestuur. "Dat we Tholen als vesti gingsplaats gekozen hebben(ook Bergen op Zoom was kandidaat- red) kunnen we aan twee zaken toeschrijven: ten eerste uit sympa thie ten opzichte van uw bestuur en ten tweede gezien de mogelijk heden die de gemeente bood. Een beweegreden was bovendien dat Bergen op Zoom en Tholen eigen lijk als één worden genoemd, cen traal gelegen tussen Rotterdam en Antwerpen. We hopen de samen werking met de gemeente voort te zetten en de vruchten te plukken van het feit, dat we in de commu nicatiesector werkzaam zijn." Van Tol was verder ingenomen met de goede samenwerking met de bouwers en waarderende toe zeggingen van grafische leveran ciers. "We krijgen geavanceerde apparatuur.' Ook het personeel bracht hij dank. Doelend op het faillisse ment van de vorige eigenaar Sa charias zei Van Tol: "Begin dit jaar kregen jullie nog met een ge weldige frustratie te maken, maar nu is er weer zicht op de toe komst." De eigenaar noemde het naast de verschillende positieve punten 'een groot nadeel' dat Tholen geen geschoold grafisch personeel voor zijn gespecialiseerde drukke rij heeft. "In samenwerking met onze leveranciers hopen we men sen op te leiden. Er is een nieuwe generatie in opkomst, jongeren die gewend zijn om met compu ters te werken en hopelijk zijn die geïnteresseerd in onze sector. We zijn in onze branche pioniers óp Tholen en ik hoop, dat dit initia tief zijn vruchten zal afwerpen", aldus Van Tol, die met name gemeente-ambtenaar C. Nuyten bedankte voor de medewerking aan dit project. NPN hoopt de nieuwbouw in ja nuari 1990 in gebruik te nemen. Dijke zich. Hij probeert zijn roe ping te vergeten. Vergeten? Zwijgen? Gehoorzaam? God werkt aan twee kanten. Ener zijds legt hij een opdracht tot de verkondiging van het eeuwige Evangelie in het hart van de jon ge Van Dijke. En anderzijds ver klaart hij de bediening van Zijn kind in het hart van Zijn volk, en verlevendigt Hij de behoefte hiernaar bij Zijn erfdeel. En Van Dijke? Pieter wacht maar af. Hij is te ongeletterd om een tekst te kunnen verklaren. Tenminste, dat denkt hij. Het onlokt strijd, totdat Pieter zien mag dat Gods Geest de door Hem verkoren le raars in alle waarheid leiden zal. Dan komt er rust, totdat een nieuwe golf bruisende bestrij ding zich werpt op de vesting van zijn Godsvertrouwen. Dan is hij weer onbekwaam, en met al les wat in hem is verzet Pieter zich tegen de leiding des Hee- ren. Hij wordt geslingerd tussen bevel, roeping, bekwaamma- king, ja, zelfs yitstoting en zen ding aan de ene kant en zijn on bekwaamheid aan de andere kant. Totdat Pieter van Dijke werk zaam wordt met de roeping van Elisa, die door Elia de profeten mantel werd omgeworpen en daarna gewillig de runderen ver liet. Maar zo gewillig is Pieter nog niet. En half jaar houdt hij deze openbaring verborgen. Zes maanden, waarin hij ondervindt wat het is, een gezant van de Heere Jezus Christus te worden. Waarin hij ondervindt wat het is, te staan tussen een vertoornde God en een totaal gevallen zon daar. Daar valt al het menselijke spreken weg en blijft slechts vloek of aanbidding; onmetelijke verlating of grenzeloze ontfer ming over. En zo wordt Pieter van Dijke ongeschikter dan ooit om het Woord Gods te spreken. Maar dan komt de Heere. Hij komt opnieuw; en Hij komt zelf. Hij verbergt Zijn aangezicht en Van Dijke verkeert in volslagen duister. Totdat de Heere Zijn kind bezoekt door het de mantel om te werpen. Voor de tweede maal. En nog, nog: 'Hij gelooft dit echter nog zoo dadeliik niet'. Dan, ten einde raad, stelt Van Dijke de Heere drie tekenen waardoor hij zijn roeping be vestigd wil zien. In de eerste plaats moeten hem luisteraars gezonden worden. Naar heet ge zelschap kan Pieter niet langer, omdat het spreken hem daar on mogelijk gemaakt is. Hij zal dus thuis gaan 'oefenen' op zijn gro te boerderij. Het tweede teken was het de Heere hem wijsheid in het spreken zou geven, zodat hij niet vroegtijdig zou 'vastlo pen'. En tenslotte wenste Van Dijke een geschikte plaats om voor te gaan. Op zekere zondag, waarschijnlijk begin 1837, zet hij de deuren van zijn ruime boe renwoning open, in afwachting van hetgeen komen gaat. Slechts een enkeling weet er van, en de eerste oefening wordt bijgewoond door drie mensen. De volgende keren is het al drukker, en al heel vlug zijn al de leden van het gezel schap naar Pieter van Dijke's woonkamer vertrokken. Tiental len Hervormden 'kerken' broe derlijk mee. En geen wonder. Zelfs de bloedeigen zoon van de Hervormde leraar, bakker 'Dam- mis' Everaers vindt de weg naar Pieters kerkboerderij. Virus van de verfraaiing heerst in het winkelcentrum van Tholen Wethouder J. Versluijs en eigenaar C. van Tol van Nauwelaerts Printing Nederland slaan de eerste paal voor de nieuwe drukkerij in de Slabbecoornpolder bij Tholen. De wegen waarlangs de uiterlij ke Kerk tot openbaring komt, zijn wonderlijk: De Koning van de Kerk volvoert Zijn raadsplan. Hij stelt tot wachters; Hij plant Zijn wijngaard waar Hij wil. On ze 'Ledeboerianen' hebben ge- worsteldd, dag en nacht gewor teld, met de vraag of hun werk echt was of een samenkomst 'door twist ontstaan'. Met vrede in zijn gemoed mag Van Dijke die zondag het gezel schap verlaten. Vrede doortin telt zijn ziel: gerechtvaardigd, en vrede met God. 'Meer en meer', zo stelt de aloude biograaf, 'kreeg hij een helder inzicht in Gods heilig Woord en wet, dat zijn lust en zijn leven geworden was'. En dat kónden de Fliplan- ders gebruiken, want veel talent was er in die wonderlijke broe derkring niet aanwezig. Er is slechts een zg. 'voorganger', ie mand die waarschijnlijk het meest geschikt is om de preken te lezen. Maar het is dus geen kerk, er zijn geen personen die ambten bekleden, er is geen sleutelmacht. Het is een min of meer partikuliere vergadering, zoals er in de tijd der scheiding honderden omgezet werden in een wettige en kerkelijke ge meente. Eens in de zoveel tijd moet Pie ter daar, net als de anderen, in het openbaar zijn woordje doen: men opent beurtelings met ge bed en men sluit met dankzeg ging. En dan, juist dan, wordt het volk er zo onder gesticht en verslagen, 't Is een geheim; zorgvuldig verborgen. Pieter wil er niet over praten. En als de Heere het niet verklaart, komt het nooit tevoorschijn. Maar het gezelschap heeft oren. Men proef wanneer Pieter spreekt, het ware leven. Binnen korte tijd dreigt Van Dij ke ongewild 'eerste man' te worden in een kring die eigenlijk al een leider heeft. De voorgan ger krijgt het daar erg moeilijk mee. Op den duur neemt hij het zelfs niet, en Pieter wordt het absolute stilzwijgen opgelegd. Pieter moet zwijgen? Gehoorzaam onderwerpt Van Wist u. dat het merendeel van de geestelijk gehandicapten buiten een instelling leeft? Dat zij hulp behoeven? Dat geestelijk gehandicapten - met hun beperkte mogelijkheden - stapje voor stapje leren voor zichzelf te zorgen? Gelukkig zijn er veel centra die hen daarbij helpen Maar daar is wel geld voor nodig. Help ons een stap verder met moderne administratiemidde len toegerust fotobedrijf. De stad Tholen heeft een goed winkelcentrum, waar geregeld ontwikkelingen plaatsvinden. Zo ook nu weer. Alle reden dus om als familie Kooien, als inwoners van Tholen-stad en als gemeente vandaag de feesthoed op te zetten. Proficiat en veel geluk familie Kooien in deze nieuwe zaak", zo besloot de burgemeester zijn ope ningstoespraak. Architect J. Boelhouwers deed het ook buitengewoon plezier, zo kort na de opening van de Cl000 aan de overkant, weer een geheel gere noveerd en beeldbepalend pand in Tholen op feestelijke wijze in ge bruik te nemen. "Het is voor een portretfotograaf, die als vakman uiteraard ook visiueel is ingesteld, een plezier om in deze werkomge ving het vak uit te mogen oefenen. Dat dit op deze manier verwezen lijkt is, is mede te danken aan de stimulans van de gemeente. Al bij de openingsreceptie van de C1000 hier aan de Eendrachtsweg, nam de gemeente haar medewerking aan de verbouwing in overweging. Hiermee wordt weer eens bewe zen, dat een stimulerend over heidsbeleid een stadsherstel echt mogelijk maakt. Echter, zonder een aannemer die renovatie en restauratie met veel enthousiasme en gevoel voor ver houdingen en met improvisatieta lent ter hand neemt, zou een dergelijk project voor alle partijen toch te veel in de papieren gaan lopen en wellicht onbetaalbaar blijken te zijn. Daarom op deze plaats hoofdaannemer Kees van Bergen Henegouwen hartelijk dank voor de met zorg uitgevoer de renovatie. Tevens ook dank aan de fa. Con tant, die het loodgieterswerk op vakkundige en klassieke wijze heeft uitgevoerd. En vooral, zeker niet in de laatste plaats, het schil dersbedrijf Kees Laban, dat de laatste hand legde aan het uiter lijk en met zorg de gewenste kleu ren heeft aangebracht." De architect doelde daarbij op het opvallende licht en donker sienna, een soort zalmkleur, waarmee de bestaande winkel en de nieuwe studio goed zijn onderscheiden. "De kleurstelling was de manier om dit pand te onderscheiden, want behalve de toevoeging van de luifels, is er niets aan veran derd. De gevel ligt op het noor den, dus komt er geen zon. Daarom hebben we de zon met de zuidelijke tinten op de gevel nu zelf gemaakt", aldus Boelhou wers in een toelichting op de vormgeving. De architect zei het nog mooier gevonden te hebben, als de stadspoort opnieuw geopend zou kunnen woden voor een geheel vernieuwde binnenstad van Tho len. "Dat zou voor Foto Tholen misschien toch wel wat al te lang gaan duren, want wat jullie be treft, had deze opening maanden eerder kunnen plaatsvinden. Er is nog genoeg te renoveren en te restaureren, dus elk halfjaar een andere opening in Tholen is ook zo gek nog niet." Boelhouwers had samen met de hoofdaannemer en de schilder een gevelversiering ontworpen, dat door de burgemeester onthuld werd. Dit als herinnering aan deze renovatie, maar ook de historie van de vakfotograaf symbolise rend. In de etalage kwam dat eveneens tot uiting met een por tret van de Thoolse fotograaf W. Cornelisse bij een houten camera, die tientallen jaren op het gehele eiland fotografeerde en filmde. "Wij hopen dat dit gevelgeschenk tot het succes van jullie flitsende onderneming zal bijdragen", zo besloot architect Boelhouwers. Eigenaar Piet Kooien was bijzon der ingenomen met het eindresul taat van de vernieuwing. "Na wat strubbelingen is het een schitte rende geheel geworden. Ik was bij de bouw steeds een pietje precies, maar er is maar één weg en dat is de goede", aldus Piet Kooien. Tijdens de opening brachten nog een aantal kinderen hun van een bouwplaat vervaardigde vracht wagen binnen in het kader van een kleurwedstrijd van Kodak. De winkel stond toen al vol met pa pieren vrachtauto's. In de nieuwe studio kan de came ra en belichting dankzij rails in al le hoeken komen. Aan de wanden hangen prachtige, ingelijste opna men van o.a. het vuurwerk aan de rede van Tholen. Vrijdagavond van zeven tot acht uur en zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur kan het publiek in de Vossenkuil te Oud-Vossemeer ge nieten van een tentoonstelling waaraan bijna 40 hobbyisten deel nemen. Het aanbod varieert van kaarsen maken, kraaltjes breien, pentekenen, aquarellen, houtsnij werk, keramiek en textielverven tot glasschilderen, klokken ma ken, boten maken en zelfs stoelen matten. Voor elk wat wils dus. De tentoonstelling wordt aangevuld met een expositie van de ten toonstellingscommissie van de Natuurvereniging, daarvoor moet men naar de bovenverdieping van de Vossenkuil. Raadslid J.L. van Gorsel, tevens toegevoegd lid van de beheerscommissie zal vrijdaga vond om zeven uur de tweede ten toonstelling die in dit kader gehouden wordt, officieel openen. Daarvoor zijn ook alle deelne mers uitgenodigd. Zij kunnen dus, indien er vragen zijn over hun hobby, de bezoekers meteen van dienst zijn. De toegang tot de Vossenkuil is gratis. Dat aanbod deed eigenaar Piet Kooien 'om een schuld te vereffe nen'. "De afgelopen jaren heb ik veel foto's gemaakt in mijn zaak, maar de mensen moesten steeds de trap op, wat met name voor ouderen niet altijd even gemakke lijk was. Bovendien kom ik bij te veel mensen waar slechte foto's van hun ouders hangen. Vandaar mijn aanbood voor alle 65 ers van het gehele eiland Tholen om gratis een portret in de nieuwe stu dio te laten maken." De burgemeester had het in zijn openingstoespraak al gezegd: "De heer Kooien is een vakman pur sang, die steeds de ontwikke lingen blijft volgen en voor wie de fotografie de grote passie vormt." Met veel plezier zei Van der Mun nik de vernieuwde fotowinkel en fotostudio officieel te willen ope nen. "Wie zeker van zijn zaak is, durft uitdagingen aan en weet ver antwoorde risico's te nemen. Wie daarenboven nog geduld oefent en vooral zijn vak verstaat, mag reke ning houden met een voorspoedi ge ontwikkeling. Zo is het ook met de familie Kooien gegaan. Vandaag is fase 3 van start" ge gaan. De eerste stap is in 1979 ge zet, toen dhr. Kooien in dienst trad van zijn voorganger op deze plek, dhr. De Greef. In 1980 nam hij de zaak over, evenals het gehe le foto-archief vanaf het jaar 1973. Zijn hoofdvak was en bleef portretfotograaf, naast andere winkelactiviteiten. Begonnen als werknemer en een jaar later eigen baas, tekende de snelle opeenvol ging van gebeurtenissen. De tweede fase duurde 10 jaar en in die periode heeft dhr. Kooien constant met ruimtegebrek ge kampt, zodat geregeld interne aanpassingen noodzakelijk wa ren. Als je dan de gelegenheid krijgt een naastliggend pand te kopen en wanneer het virus van de verfraaiing je te pakken krijgt om dat je om je heen allerlei activitei ten ziet plaatsvinden, dan is er weinig bedenktijd nodig om de goede beslissingen te nemen: ko pen dat pand! Daarna aanpassing van interieur en exterieur. Dhr. en mevr. Kooien verdienen waardering, al was het alleen maar dat ze goed hebben aange voeld dat niet slechts het interieur van een winkel van belang is. Voor het bedrijf zelf, maar evenzeer voor de omgeving. Zo is er vandaag de derde fase in het fotografenbestaan van de fa milie Kooien. Men is klaar voor de negentiger jaren met een druk ke zaai, die van heinde en verre klanten trekt. Een fotograaf die per jaar voor zo'n 150 verliefde paartjes - dat is gemiddeld 3 per week - de mooiste dag in hun leven op de plaat vast legt. Wat een mooi vak is dat! De liefde voor het vak is over geslagen op de dochter van dhr. en mevr. Kooien en daarop is het gehele gezin trots. Deze fotozaak is een enerverend bedrijf, zo heb ik zelf ervaren. Eerst was er langdurig overleg no dig om een afspraak te maken voor een gesprekje, voorafgaand aan de opening. Eindelijk was het zover op een donderdagmorgen om negen uur. Niets vermoedend dacht ik in een hoekje van de win kel een gesprekje met de familie te kunnen hebben. In dat ruim een halfuur durend onderhoud wer den er tussendoor zo'n 15 klanten te woord gestaan. Zo heb ik een beetje een indruk kunnen krijgen van de hard wer kende familie Kooien en hun me dewerkers en hun filosofie over hoe je een bedrijf goed moet voe ren. Ik koos daarvoor drie ele menten: s 1. vakbekwaamheid en accurates se 2. hulpvaardigheid en service 3. liefde voor het vak Voor de familie Kooien wordt op deze belangrijke dag eemn flinke stap vooruit gezet. Voor de stad Tholen is het een voortgaande verfraaiing van het winkelcen trum, uitgevoerd in de vorm van enkele geslaagde gevelaanpassin gen. De kleurzetting aan de buitenkant van Foto Tholen nodigt uit tot discussie. De één vindt het pas send schilderwerk, de ander vindt het lelijk, maar om dit te kunnen beoordelen, moet je ernaar geke ken hebben en dan trekt het oog vanzelf naar de winkel zelf. Een Burgemeester Van der Munnik en architect Boelhouwers onthulden, gadegeslagen door om. het echtpaar Piet en Ria Kooien van Foto Tholen, het wapenschild als symbool van het gilde van vakfotografen aan de gevel van de nieuwe fotostudio.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 9