THOLENDERWIJS OVER KACHELS, HAARDEN EN SCHOORSTENEN eiland bewoners JIC Zicht op het Schermerspad informatierubriek van de gemeente tholen GORDEL VERGETEN... l f\ /7 MELDEN VAN NIET BRANDENDE LICHTPUNTEN GEMEENTEHUIS GESLOTEN OUD PAPIER BEWAREN GRONDSTOFFEN SPAREN DE NIEUWE SNAAR "HACKADJA" YOUP VAN 'T HEK WAT LIGT TER INZAGE? _r\. OOK TECHNISCHE AMBTENAREN BEREIKBAAR VIA 01666-8200 SPREEKUUR B EN W Donderdag 12 oktober 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 ZEEUWEN RIJDEN VAST BETER! door j. van der slikke autobedrijf krebbekx Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Van 14 t/m 21 ok tober wordt een autogordelcam pagne gehouden in de gemeenten op Schouwen- Duiveland, Tholen en Sint-Philipsland. Doel van de cam pagne is het auto- gordelgebruik in Zeeland te verho gen en zodoende de verkeersveilig heid te vergroten. Uit onderzoek blijkt, dat rond 70 procent van de au tomobilisten steeds de gordel gebruikt. {O?* De initiator en coördinator van de campagne, het Re gionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ), streeft ernaar met de campagne het gebruik op 80 procent te brengen voor de inzittenden voor in de auto. Bovendien zal het gordelgebruik voor de achterbank worden gesti muleerd, evenals het gebruik van kinderzitjes. "Zeeuwen rijden vast beter" is het motto van de campagne. Op za terdag 21 oktober wordt voor de inwoners van de regio Tholen en Sint-Philipsland een grootse manifestatie met leuke aktiviteiten ge houden op het parkeerterrein nabij sport- en gemeenschapscentrum 'Meulvliet' te Tholen. Voor volwassenen is er een behendigheids- baan. Er wordt een traject afgelegd in een personenauto. Hiervoor is wel speciale behandigheid vereist. Voor kinderen is er ook een dergelijk traject, maar dan wordt er gereden in trapauto's. Voorts zijn er stands met informatie over de autogordel, kinderzitjes en worden er videofilms vertoond. Spectaculair is de auto die om 11.30 uur en om 15.00 uur van 10 meter hoog naar beneden valt. De klap op de grond is te vergelijken met een frontale botsing van ongeveer 50 kilometer per uur. U zult verstelt staan van dit geweld. De voorkant van de auto ligt geheel in elkaar, behalve de cabine. En juist daarom is het dragen van de autogordel zo belangrijk. Toch zijn er ieder jaar nog vele doden en gewonden te betreuren in het verkeer door het niet dragen van de gordel. Als u bedenkt, dat in een mensenleven de kans om betrokken te raken bij een ernstig ongeval ongeveer 25 procent is, is er reden genoeg om de autogor del toch maar te dragen. Veel voorkomende situaties zijn: voorin iedereen in de gordel en ach terin (veelal kinderen) meestal niemand. Helaas..., hun kansen zijn bij een eventueel ongeval vrijwel nihil. Bij het dragen van de autogor del op de achterbank zijn de overlevingskansen 60 procent groter. Over het dragen van de autogordel, met name achterin, en het zor gen voor veilig vervoer van kinderen kunt u meer te weten komen op de manifestatie van 21 oktober. Verder is er muziek en is er voor iedereen eten en drinken verkrijgbaar. Kortom, een leuk dagje uit voor het gehele gezin. De manifestatie duurt van 10.30 tot 16.00 uur. Tijdens de o.a. in het voorjaar van 1988 gehou den kernbezoeken is het gemeentebestuur een aantal malen gewezen op nietbrandende lam pen in lantaarnpalen. Reden voor ons opnieuw aandacht te schenken aan deze materie. De n.v. Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij ver wisselt regelmatig oude lampen van de openba re verlichting nadat deze een bepaald aantal branduren hebben bereikt. Een periodieke kontrole op de goede werking van de openbare verlichting vindt echter niet plaats. De ervaring heeft geleerd dat de bevol king in de veronderstelling leeft dat de P.Z.E.M. storingen (zoals niet brandende lantaarnpalen) opspoort om deze vervolgens te herstellen. De ze veronderstelling is niet juist. De P.Z.E.M. ver vangt kapotte lampen niet eerder dan nadat zij hierop door de gemeente is geattendeerd. Re den voor het desbetreffende gemeenteperso- neel attent te zijn op defekte lichtpunten. Het zal u duidelijk zijn dat een niet brandend licht punt door het gemeentepersoneel niet altijd wordt opgemerkt. Wij doen dan ook een uit drukkelijk beroep op de bevolking eventuele sto ringen zo spoedig mogelijk aan de afdeling Ge meentelijke Ontwikkeling van het gemeentehuis door te geven, telefoon 01666-8200. Zodra een storing bij het gemeentebestuur is gemeld en nadien doorgegeven aan de P.Z.E.M. vindt herstel over het algemeen na één week plaats. Wacht dus niet tot aan een kernbezoek, maar neem zo snel mogelijk initiatief! In verband met de arbeidsduurverkorting voor het gemeenteperso neel is het gemeentehuis vrijdagmiddag 13 oktober 1989 gesloten en tevens telefonisch niet bereikbaar. Houdt u daar rekening mée! Veertig jaar geleden produceerde elke Nederlander gemiddeld 120 kg huisvuil per jaar. Nu is dat 350 kg per persoon. Nog elk jaar wordt de aangeboden hoeveelheid afval groter. In 1987 nog 10% meer dan in 1986. De capacitiet van de verbrandingsinstallaties en de be schikbare stortplaatsen is niet meer toereikend om deze enorme hoeveelheden afval te verwerken. Bovendien zal de prijs van de af valverwerking nog aanzienlijk stijgen. Huisvuilscheiding aan de bron is de oplossing! Ons huisvuil bêstaat nog altijd voor 23% uit oud papier en -karton. Te veel bruikbaar oud papier komt nog bij het huisvuil terecht. Het huisvuil bevat ook niet bruikbaar papier zoals: gebruikte luiers, maandverband, zakdoeken, levensmiddelenverpakking met een coating van plastic of alluminium, melk- en vruchtensappenkartons e.d. Dat deze sterk vervuilde papierfractie in het huiisvuil blijft is niet echt een ramp. Met name in de gebieden waar het huisvuil de ver brandingsoven ingaat, bevordert het het verbrandingsproces. De oud-papierophalers in de gemeente Tholen treffen echter ook vaak dit niet bruikbare papier aan bij hun maandelijkse ophaalroute. Dat dient in ieder geval te worden voorkomen. In Nederland wordt ruim 50% van het gebruikte papier weer ingeza meld voor hergebruik. Met dit hoge percentage is ons land wereld kampioen! Dit terugkeerpercentage kan nog veel hoger. De 100% halen we nooit, omdat zoals we al eerder opmerkten er oök sprake is van niet bruikbaar oud papier. Maar 70% moet haalbaar zijn. Wat wordt er van oud papier en -karon gemaakt? Over het gebruik van de grondstof oud papier en -karton voor allerlei nieuwe papiersoorten bestaan misverstanden. Velen denken dat er alleen 'kringlooppapier' van gemaakt wordt. Niets is minder waar! Zeer veel verschillende papier- en kartonsoorten worden gedeeltelijk of grotendeels uit oud papier vervaardigd. Zo bestaat golfkarton voor 99% uit oud papier, massief- en vouwkarton voor 85%, pak papier voor 75%, sanitair papier voor 65% en krantenpapier voor 50% uit oud papier. Waarom dient het hergebruik van oud papier bevorderd te worden? Oud papier en -karton gebruiken als grondstof betekent: - grondstoffen besparen - energie besparen - minder proceswater - het milieu sparen door hergebruik - deviezen sparen (minder import van cellulose) - werkgelegenheid scheppen - voor grondstoffen minder afhankelijk van het buitenland - de afvalberg verminderen (minder aanbod van huisvuil). De Thoolse situatie Het ophalen van oud papier en -karton is in Tholen veelal een zaak van verenigingen en instellingen. In elke woonkerk wordt oud papier opgehaald op vaste tijdstippen per maand. Voor de verenigingen en instellingen betekent dit een leuk spaarpotje. Helpt u die verenigin gen door zoveel mogelijk het papier aan de bron te scheiden en apart aan te bieden. Zoals u hebt kunnen lezen is niet alle oud papier bruikbaar. Houdt u daar ook rekening mee. Biedt het papier in compacte bundels aan en voorkom bij wind het verwaaien door de straat en in de plant soenen. Oud papier bewaren grondstoffen sparen! Zaterdag 14 oktober Aanvang 20.15 uur Gemeenschapscentrum 'Meulvliet' te Tholen Start van het Thoolse theaterseizoen 1989/1990 De werkgroep 'Uit op Tholen' gaat van start met het optre den van de Vlaamse groep: Twee jaar geleden waren deze drie Vlamingen het absolute hoogtepunt van het Thoolse theaterseizoen. Worden ze dit nu weer met hun programma: De ongebruikelijke combinatie van instrumenten, de electri- sche hobo, viool en accordeon passen zo goed bij elkaar, dat het bijna idioot is, maar maakt wel dat deze samenstelling uniek is. Nonsenspoëzie en ongecompliceerde vrolijkheid zijn ingre diënten van het programa, waar u ongelooflijk om zult lachen. Entré: Leden f 9, Niet-leden f 10, 65+ en CJP f 6,50. Kaartverkoop: Reserveren en afhalen V.V.V.-kantoor, Haven 48 te Sint-Maartensdijk, tel: 01666 - 3771; V.V.V.-folderservice. Kerkstraat 8 te Tholen; of zolang de voorraad strekt aan de zaal. Try-out oudejaarsconderence: Op donderdag 26 oktober zal Youp van 't Hek een try-out verzorgen van zijn oudejaarsconference zoals die op 31 de cember a.s. op televisie zal worden uitgezonden. Reeds nu kunt u daarvoor kaarten reserveren op de bovengenoemde adressen, maar bovendien elke werkdag tussen 9.00 en 12.00 uur bij N. Nieuwenhuis, tel: 01660 - 2363. De reser- veringskosten voor alle voorstellingen van 'Uit op Tholen' bedragen f 0,50 per toegangsbewijs. Lk Voorbereiding bestemmingsplannen De burgemeester van de gemeente Tholen maakt ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 13 oktober 1989 voor een ieder ter sekretarie van de gemeente, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk, ter inzag ligt het besluit van de raad van de gemeente Tholen van 2 oktober 1989, waar bij wordt verklaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbe reid voor de volgende gebieden: a. een gebied aan de Molenweg 32 te Scherpenisse; b. een gebied aan de Raiffeisenstraat 24 te Sint-Annaland; c. een gebied aan de Poppenoordweg 1 te Sint-Maartensdijk; d. een gebied aan de Molenstraat 75 te Oud-Vossemeer, e. een gebied aan de Anna van Burenplein 11 te Scher penisse; if. een gebied aan de Kuipersdreef te Tholen; g. een gebied aan de Bierensstraat te Sint-Annaland; h. een gebied aan de Wilhelminastraat 6 te Stavenisse; i. een gebied aan de Tuinstraat te Sint-Annaland. De begrenzing van de genoemde gebieden staat aangegeven op de bij bovengenoemd besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte tekeningen. Tegen dit besluit kan binnen 30 dagen na publikatie schrifte lijk bezwaar worden gemaakt bij de gemeenteraad. Sint-Maartensdijk, 12 oktober 1989 De burgemeester van Tholen, H.A. van der Munnik. Vijfde herziening ontwerp-bestemmingsplan "Bedrijfster rein Slabbecoornpolder De burgemeester van Tholen maakt bekend, dat met ingang van 13 oktober a.s. gedurende één maand ter gemeentesek- retarie ter inzage zal liggen, het ontwerp-bestemmingsplan "Bedrijfsterrein Slabbecoornpolder, vijfde herziening" met toelichting. Gedurende bovengenoemde termijn van een maand kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen deze ontwerp-herziening bij de gemeenteraad indienen. Sint-Maartensdijk, 12 oktober 1989 De burgemeester voornoemd, H.A. van der Munnik Binnen het ambtelijk apparaat van de gemeente Tholen onderschei den we het zogenaamde secretarie-personeel en het buitendienst- personeel. Het secretarie-personeel werk voornamelijk vanuit het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Het buitendienst-personeel (o.a. medewerkers in de plantsoenendienst, gemeentereiniging, straatmakers, schilder) werken voornamelijk in de open lucht en hebben een uitvalbasis in Scherpenisse: de gemeentewerkplaats aan de Langeweg. Deze buitendienst-medewerkers staan onder lei ding van een aantal technische ambtenaren, werkzaam in het ge meentehuis. Deze technische ambtenaren zijn dus alleen maar tele- fonsich te bereiken via het telefoonnummer van het gemeentehuis: 01666-8200 en niet zoals sommigen denken via het telefoonnum mer van de gemeentewerkplaats: 01666-3426. Houdt u daar in voorkomende gevallen rekening mee!! De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 16 oktober 1989 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De wethouders P. van Schetsen, L.J. Koopman en J. Versluijs hou den hun spreekuur van 11.00 - 12.00 uur. Het spreekuur van burgemeester H.A. van der Munnik komt te ver vallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-8200, toestel 330. Met de herfst en de winter voor de deur begint Neder land onderhand weer te denken aan het verwar men van de wo ning. Momenteel wordt in één op de vijf Nederlandse woningen regel matig een (open) haard of kachel voor vaste brandstoffen (hout of kolen) gestookt. De gewenste 'ge zellige sfeer' wordt echter overscha duwd door zo'n 10.000 schoorsteenbranden per jaar. Ongeveer 3500 van die bran den zijn zo ernstig, dat de brandweer er aan te pas moet komen. De ze branden ontstaan doordat teerachtige aanslag in de schoorsteen, creosoot genoemd, in brand vliegt. Door te zorgen voor een goede combinatie van stooktoestel, schoorsteen en een juist gebruik valt echter veel ellende te voorkomen. Waar hebben we het stooktoestel eigenlijk voor nodig? Als dit als hoofdverwarming bedoeld is heeft u een goed regelbare kachel no dig: een convectorkachel is aan te bevelen. Hier circuleert de warme luchtstroom die het vertrek gelijkmatig verwarmt. Verder is de capa citeit van het toestel belangrijk. Een te grote capaciteit betekent gesmoord stoken, waardoor geen goede verbranding ontstaat en dus veel creosootvorming in de schoorsteen. Als de 'trek' van een schoorsteen goed is, dus als rookgassen snel door de schoorsteen stromen en weinig afkoelen, kan er weinig cre osoot gevormd worden. Dit betekent dat u in een huis moet een bestaande schoorsteen be perkt bent in de keuze van het toestel. Hierover en over het aanleg gen van nieuwe schoorstenen kunt u informatie inwinnen bij de af deling Bouwkunde van de gemeente Tholen. Maar hoe stoken we eigenlijk verantwoord? Door niet te fel of gesmoord te stoken en schoon, luchtdroog hout te gebruiken. Geverfd of gelijmd hout bevuilt de schoorsteen. De schoorsteenklep dient alleen gebruikt te worden om de schoorsteen af te sluiten als de haard niet brandt en niet om de hoeveelheid vuur te regelen. Dit en het stoken van kolen in een open vuur geeft kool- monoxyde en is dus gevaarlijk! Bij het barbequen in de haard slaan de vetdampen neer in de schoorsteen, waardoor de kans op brand wordt vergroot. Natuurlijk is onderhoud een noodzaak. Het toestel en de schoorsteen moet regelmatig worden gecontroleerd en schoongemaakt worden. Hoe vaak moet dit gebeuren is moeilijk te zetten. Dat hangt af van de mate en het soort gebruik. Bij het zelf vegen van de schoorsteen met u werken met een stalen borstel waarmee u de gehele wand kunt afschrapen. Tot slot Bij open vuur kunnen vonken gemakkelijk wegspatten en brand of brandwonden veroorzaken. Dit gevaar wordt verkleind door een vonkenscherm. Om het vuur goed te laten branden moet u zorgen voor voldoende ventilatie, zeker in goed geïsoleerde woningen. Mocht er een schoorsteenbrand ontstaan dan is het zaak de schoorsteenklep en de luchttoevoer van de kachel te sluiten, de brandweer te waarschuwen en het vuur zo snel mogelijk te doven met zand of soda. Deze en nog veel meer tips kunt u terugvinden in de brochure "Ka chels, Haarden en Schoorstenen"! Deze brochure is gemaakt in het kader van de campagne "Brandveiligheid in huis" en wordt door de plaatselijke brandweer van harte aanbevolen. De brochure is gratis te verkrijgen via het gratis telefoonnummer van de Stichting Consument en Veiligheid: 06-0220220. Twee man hielden de zeef horizontaal vast en een derde gooide er wat bonen op. Door een schuddende en wat draaiende beweging werd dan het uitschoonsel eruit gezeefd. Wat niet door de zeef ging en geen boon was, werd er nog wat afgeraapt en vervolgens werd de zeef in een zak of in het metalen half mud geledigd. Zo werd het hele hoopje bonen eerst gezeefd en dan gingen ze later nog eens over de windmolen om het laatste stof en stukjes peul eruit te blazen. Als de mannen 's winters in de schuur werkten kregen ze 's voormid dags koffie in de schuur. De boerin zette een grote kan koffie. Lientje de meid bracht die dan naar de schuur. Elke boerin had daar wat oude kopjes voor, zogenaamde schuurkommene. Die werden in een rieten mandje mee naar de schuur genomen. Lientje deed dat wel graag, want de mannen hadden altijd wel de een of andere aardige opmerking of grappen te vertellen en zij had altijd wel een weerwoord. Maar de PRINS REINIERSTRAAT 3 STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOTA Advertentie LM. hoofdzaak waarom zij het zo graag deed, was dat zij Tèeuw dan zag en die was haar ook niet ongenegen. Hij bracht dan ook altijd de lege kop jes terug naar de keuken. Als Jaantje dan niet in de keuken was duurde het wel eens wat langer dan nodig was eer hij weer terug kwam. Toen ze op een morgen gezamenlijk aan de koffie zaten, zei Piet de Ja ger: "Jongens wat een zware balken zitten er toch in zo'n schuur hé." Nu was dat inderdaad in die oude schuren zo, daar zat ontzettend veel houtwerk in. Het waren allemaal houten gebinten, die stonden zo om de vijf meter lengte, over de hele breedte van de schuur en dan niet zoals tegenwoordig dat ze de hele breedte overspanden. Neen, tussen de zware zijspanten die tegen de zijgevels aanstonden waren nog wel twee of drie staande balken aangebracht die dus middenin de tasruimte stonden. Daar overheen lagen de dikke balken op dilthoogte en daarboven liepen nog wel drie of vier dunnere balken ter ondersteuning van de kap constructie. Het bovenste korte balkje noemde men de hanebalk. "Je zult het misschien wel niet geloven," zei Piet, "maar het moet toch waar gebeurd zijn dat bij Bestebroer in de Weihoek jaren geleden 's nachts om 12 uur van oud op nieuwjaar de paarden allemaal achter el kaar over de dikke balk liepen". "En wie heeft dat dan gezien?" zei Lin. "Nou, vrouw Oele die had het van te voren tegen Bestebroer ge zegd en die is er 's nachts om 12 uur met zijn opperknecht naar gaan kijken en waarachtig het was zo." Piet zag wel dat de anderen er geen geloof aan hechtten, maar hij was er vast van overtuigd en zei: "Je moet het zelf maar weten, maar Bestebroer daar kun je wel op aan". "Och," zei Lau, "ik zal je het nog eens sterker vertellen. Bij Bruynzeel is het gebeurd dat de knecht 's maandagsochtends in de schuur kwam, dat alleen de ouwe bruine nog op stal stond en de andere paarden lagen allemaal op de dikke balk te slapen. De ouwe bruine had ze allemaal te pakken genomen. Die had ze allemaal voor laten gaan en toen had hij de ladder weggenomen en was zelf terug naar de stal gegaan." Ieder een moest er hartelijk om lachen, maar Piet keek maar een beetje zuur zoet en schudde zijn hoofd over zoveel ongeloof. WORDT VERVOLGD Het Schermerspad in St. Annaland, de smalle verbinding voor voetgangers en fietsers tussen de Bierensstraat en de Ring, was genera ties lang verborgen achter schuren. Door de sloop van de loods van autorijschool en taxibedrijf J.W. van Popering is het Schermerspad nu meer in het oog gekomen. Klusbedrijf Van Paassen had geen zwaar karwei aan de afbraak omdat de golfplaten snel omver lagen. De vrijkomende grond zou eerst gevuld worden met de tandartsenpraktijk van Noorlander, die in de Weststraat moet verdwijnen. In verband met de overname van die praktijk door tandarts Verkouteren uit de Voorstraat gaat dat niet meer door. Er kunnen nu huizen gebouwd worden die grenzen aan de Bierensstraat(links) en de Schoolstraat(rechts op de voorgrond).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 5