Extra zorgen voor Thools onderwijs Versterk wonen in Vossemeer Projekt- en interieurverlichting Meer subsidie voor VVV Thoolse fracties verdeeld over beleid voor negentiger jaren Slechter wonen op Tholen Telefoon: 01640-34664 Fax: 01640-45814 SGP en CDA accoord, VVD en RPF/GPV teleurgesteld advies- en installatiebureau b.v. Donderdag 12 oktober 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSÉ COURANT 11 De nota 'De gemeente Tholen naar 2000' waarin het college een algemene lijn uitzet voor de komende ja ren, is door de Thoolse politieke partijen verdeeld ont vangen. Van instemmend tot kritisch. Een rondje langs de fractievoorzitters van de vijf partijen die in het Thoolse politieke krachtenspel meedoen leert het volgende. Wie wil mij elke zondagmorgen een half uurtje helpen vanaf 8*30 uur? Twijfels Kwaliteit eigen woning baart b. en w. zorgen Het eigen woningbezit op Tholen daalt. In alle kernen treedt een verschuiving op van eigen woningbezit naar huurwoningen. Het eigen woningbezit in de gemeente Tholen daalde in de periode 1971 tot 1989 met bijna 12 procent, van 68,4% naar 56,7% van het totale wo ningbezit. Dat bedroeg in 1971 5214 woningen en in 1989 7162. Winkelstand Geen diepgang Te beperkt Vooral in Oud-Vossemeer en Scherpenisse De daling van het aantal leerlingen in het basisonder wijs tussen 1971 (gemeentelijke herindeling) en 1988 is zorgelijk. Dat stelt het gemeentebestuur in de nota 'De gemeente Tholen naar 2000'. Vergrijzing Profiteren van ligging bij Brabant Een nieuw bestemmingsplan voor Oud-Vossemeer. Dat is nodig om de woonfunctie van dit dorp te ver sterken. Naast Tholen dient Öud-Vossemeer te profite ren van de geografische ligging vlakbij het West-Brabantse. Politiebureau Van Belzen breekt lans voor Pro Vita Beroepskrachten nodig voor continuïteit in activiteiten Huisvesting J. van der Jagt van de SGP stemt in met het voorstel van het college de premieregeling aan te passen (minder premie voor bedrijven die zich in Tholen willen vestigen en in verhouding meer die elders wil len starten). "Toch is het be drijfsleven moeilijk te sturen. Tholen ligt geografisch gezien veel gunstiger. Daar heb je mee te maken. Het bedrijfsleven rekent anders dan een gemeentebestuur. Komt een bedrijf uit Brabant, haalt die zijn grondstoffen daar vandaan en gaan de gerede pro- dukten ook die richting uit, dan valt het oog van een ondernemer eerst op Tholen. Hoe verder je op het eiland gaat zitten met je be drijf, hoe meer tijd en kosten dat met zich meebrengt". Voor Van der Jagt is het geen bezwaar dat de nota vooral een bedrijfsmatige aanpak voor de ontwikkeling en groei van het westelijk deel van het eiland voorstelt. Voor alle an dere beleidszaken bestaan deelno- ta's. "Deze nota lijkt onevenwichtig, maar betrek je alle andere beleidsterreinen erbij, dan wordt het evenwichtiger". P. van Belzen RPF/GPV, Tholen J. van der Jagt, SGP, Tholen Hennie Voshol De Ruyterstraat 1 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-2831 Advertentie I.M. P. van Belzen van RPF/GPV vindt dat er teveel gekeken is naar het westelijk deel van de gemeente. "Daardoor krijg je automatisch dat de verschillende kernen tegen elkaar worden afgewogen. De ene kern wordt belangrijker geacht dan de andere, met alle gevolgen vandien". Van Belzen stelt vraag tekens bij het voorstel de premie regeling te veranderen ten gunste van de kleinere kernen: "Tholen doet het goed, maar kan het op ei gen benen staan? Het moet toch een bepaalde volgroeidheid be reikt hebben?" Van Belzen twij felt eraan of Tholen stad het als industriegebied zo goed doet. "Voor het oog wel ja, maar verge lijk het maar eens met plaatsen buiten de gemeente". Van Belzen herinnert aan een uitspraak van de burgemeester van Halsteren die zegt dat de industrie zich niet door een gemeente laat leiden: "Ondernemers en werknemers van bedrijven in de Slabbecoorn- polder blijven in Halsteren wo nen". Volgens Van Belzen is het college er niet door alleen het werk- en woonklimaat te bevorde ren. "Natuurlijk is werkgelegen heid in de buurt een pré maar er zijn ook andere voorzieningen no dig. Het één staat niet los van het ander". Het particuliere woningbezit in Stavenisse is hoog: ruim 70 pro cent. Ook in Sint-Annaland heb ben veel inwoners een eigen woning: ruim 63 procent, maar dat aantal daalde tussen 1971 en 1989 met meer dan 15%. Van oudsher telt Sint-Maartensdijk het kleinste aantal inwoners met een eigen woning: ruim 42 procent in 1989 tegen ruim 55% net na de herindeling. Deze gegevens over de woningvoorraad op Tholen in de nota 'De gemeente Tholen naar 2000' worden aangevuld met feiten over de kwaliteit van de hui zen. Het baart het college zorgen dat vooral woningen van particu lieren er slecht aan toe zijn. 'Juist in de kernen waar het eigen wo ningbezit het meest wordt gewaar deerd is het percentage slechte woningen het grootst'., aldus het gemeentebestuur. Met name in Scherpenisse en Sint-Annaland is dit het geval. In Scherpenisse laat meer dan 32% van het eigen wo ningbestand te wensen over: 112 van de 345 eigen woningen zijn volgens het college 'slecht'. In Sint-Annaland is dit bijna 30% (210 van de 708 huizen). De leeg loop van de dorpen naar de kern Tholen heeft volgens het college negatieve gevolgen voor het volks huisvestingsbeleid: 'Het leidt tot leegstand van woningen, tot te rugloop van de woningbouw en tot veroudering'. W.G van Kempen CDA, Poortvliet W.C. van Kempen van het CDA zegt in een reactie dat zijn fractie zich kan vinden in het uitgangs punt van het college. "Door de premie aan te passen, kun je een ontwikkeling enigszins bijsturen. Dat instrument kun je gebruiken, voor de rest is het afwachten". Van Kempen noemt de trek van de bevolking naar Tholen ongunstig voor de kleine kernen. "Dat heeft zijn invloed op de scholen, de winkelstand en het verenigingsle ven. Dat dreigt achteruit te lo pen". De reden om naar Tholen te verhuizen kan volgens Van Kem pen onder meer liggen in het feit dat de geringere afstand naar scholen van voortgezet onderwijs in Brabant een rol speelt. "Er is wel eens onderzoek naar ge pleegd, maar ik weet niet of daar duidelijk iets uit naar voren komt". De fractievoorzitter heeft er geen probleem mee wanneer de gemeente probeert zoveel moge lijk instellingen te verplaatsen naar Sint-Maartensdijk. "Wat je naar het westen kunt krijgen, is meegenomen". Voor het toe komstig beleid van de verschillen de kernen komen er volgens Van Kempen nog notities van het college. J.L. van Gorsel VVD, Oud-Vossemeer Voor J.L. van Gorsel van de VVD mist de nota diepgang. "Ik ben een beetje teleurgesteld. Het colle ge heeft verzuimd om te zoeken naar de oorzaak van de achteruit gang in de dorpen. Aan de echte zaak waarom het draait, komt de nota niet toe. Waarom trekt men naar Tholen? Er zijn wel vermoe dens, maar ik had het graag on derzocht willen zien". Van Gorsel vindt het onvoldoende dat het col lege zich alleen baseert op cijfers. "Daar koop je niet zoveel voor". Volgens de fractievoorzitter kun je je afvragen waarom Tholen groeit met inwoners die afkomstig zijn uit bijvoorbeeld Bergen op Zoom of Steenbergen. "Hoe kun je deze mensen dan verder het eiland op krijgen? Daar gaat het college niet op in". De aandacht voor het westelijk deel van de gemeente acht Van Gorsel overigens een goede zaak. "Je moet wel oppas sen, dat je het niet ten koste van Tholen laat gaan. Dat je bedrij ven afstoot". Hoewel Van Gorsel toegeeft dat het gemeentebestuur niet over het ei van Columbus be schikt, had hij liever voorstellen gezien die ook voor andere maat schappelijke vraagstukken con cretere maatregelen aandragen. Fractievoorzitter J. de Bres van de PvdA merkt op dat de nota te be perkt is gehouden. "Als je een no ta 2000 maakt, dan kun je niet volstaan met alleen de economi sche kant. Het gaat om een visie op de totaliteit. De kwestie van de leefbaarheid in alle kernen zou behandeld moeten worden, kort en bondig". Volgens De Bres speelt het onderwijs een belangrij ke rol in dit geheel. "Dat staat er niet in. Het college gaat ervan uit, dat daarover in een aparte nota uitleg wordt gegeven". De fractie voorzitter wil liever een onder zoeksbureau inschakelen om een en ander uit te zoeken. "Als het om de landbouw gaat, kun je van mijn part het Landbouwschap vragen om na te gaan wat voor mogelijkheden er zijn op Tholen voor de toekomst. Op die manier ben je niet uitsluitend gebonden aan een gemeentelijke opvatting". De aangepaste premieregeling is volgens De Bres het proberen waard. "Zoiets wil ik niet negatief benaderen, anders kom je ner gens, maar ik weet niet of dat suc ces zal hebben". Volgens De Bres wringt de schoen meer als het gaat om de aanwijzing van Tholen als regiokern. "Als je precies weet wat die aanwijzing voor de stad Tholen betekent, dan kun je voor andere kernen ook een bepaalde richting bepalen. Maar het college gaat er nog steeds vanuit dat de hele gemeente bedoeld wordt". J. de Bres P.v.d.A, St. Maartensdijk Delandbouw zou gediend zijn met het aanwijzen van gebieden voor kassenbouw, staat in de nota 'Tholen naar 2000'. Dat kan bij Sint-Annaland, maar ook elders, zoals hier bij Poortvliet. Met name in Oud-Vossemeer en Scherpenisse kunnen er proble men ontstaan wanneer het leerlin genaantal verder terugloopt. In Oud-Vossemeer bedroeg het aan tal leerlingen in het kleuter- en ba sisonderwijs begin jaren zeventig 312. In 1980 was dat gedaald tot 280. In 1988 telden het basison derwijs in Vosmeer 205 leerlingen die over drie scholen zijn ver deeld. In Scherpenisse steeg het aantal in 1980 ten opzichte van 1971, van 224 naar 226 kinderen. Daarna nam het aantal af tot 161 leerlingen in 1988 die twee basis scholen bevolken. In Sint-Maartensdijk steeg het aantal leerlingen tussen 1971 en 1980 van 390 naar 452, maar nam de afgelopen jaren af tot 311 in 1988. Stavenisse vertoont een sta biel beeld. Tbssen 1971 en 1980 zit weinig verschil: 193 toen en 199 in 1980. In 1988 telde de kleinste kern 249 leerlingen. Deze stijging is het gevolg van de uitbreiding van de Rehobothschool die een streekfunctie vervult. Het college stelt dat niet alleen het bestaan van de kleine scholen in Oud-Vossemeer en Scherpenisse wordt bedreigd, maar dat er ook in de andere kernen problemen ontstaan door het teruglopen van de leerlingenaantallen. Oorzaak van deze situatie is.de vergrijzing van de Thoolse bevolking. 'Dit betekent in het bijzonder ook een geringer aantal jonge gezinnen en dus een geringer aantal geboorten met extra zorgen voor het on derwijs'. Dit voornemen spreekt het ge meentebestuur uit in de nota 'De gemeente Tholen naar 2000'. Oud-Vossemeer kan voor toekom stige Tholenaren een attractieve woonkern worden nu de sanering van 'lelijke plekken' wordt uitge voerd, zo stelt het college. Het be schikt over een eigen bedrijfsterrein, 'terwijl daarnaast ook het industrieterrein van de kern Tholen vlakbij Oud- Vossemeer ligt (het behoort zelfs kadastraal tot die kern)' Het onderbrengen van verschil lende diensten in Sint- Maartensdijk verdient volgens het college de voorkeur. De kern Tho len ligt niet centraal en dat was onder meer de reden dat het ge meentehuis in Smurdiek werd ge vestigd, aldus de nota. 'Nu naast w S- P - 1/ de ontwikkeling op lange termijn - 4 S- De groei van Tholen-Stad ten nadele van de andere dorpen is in de ogen van b en w geen goet het waterschapsgebouw ook de woningstichting en het arbeidsbu reau in Sint-Maartensdijk ge vestigd zijn, is een verdere concentratie in het belang van goed functionerende diensten'. Het gemeentebestuur noemt in dit verband het voornemen van Het Groene Kruis 'en aanverwante ge zondheidsinstellingen' om een ge zondheidscentrum in de smalstad te bouwen. 'Het zal in dit opzicht niet vreemd aandoen, indien de rijkspolitie als centrale vesti gingsplaats ook voor Sint- Maartensdijk zou kiezen'. Het college is blij met de nieuwbouw van een verzorgings- en verpleeg tehuis in Tholen maar wil een mo gelijke verdere uitbreiding van het aantal verpleegbedden verwezen lijkt zien bij Sint Maartenshof en De Schutse. Om de leefbaarheid in de kernen te bevorderen overweegt het ge meentebestuur het herinstellen van een weekmarkt. "Afwijzen van Pro Vita vind ik jammer. Ik zou wél subsidiëren," merkte P. van Belzen op in de Thoolse welzijnscommissie. Ook M. Dijke vond de argumentatie om subsidie af te wijzen niet steekhoudend. Maar het verzoek inwilligen wilde hij desondanks niet. De commissie behandelde de lijst van verenigingen en instellingen die bij de gemeente een subsidie verzoek voor 1990 indienden. De Juristenvereniging Pro Vita was één van de tien verzoekers, waar-' aan b. en w. geen subsidie willen verstrekken. Bij de wél gehono reerde aanvragen miste Van Bel zen het muziekensemble Ars Musica, maar daardoor was geen aanvraag ingediend. Mevrouw Snoep wilde Artsen zonder Gren zen meer geven dan werd voor gesteld. De voorgestelde wijziging van de gemeenschappelijke regeling arti kel 6j commissie wet op de bejaar denoorden werd na enkele opmerkingen goedgekeurd. schetters Advertentie I.M. De Streek-VVV Eiland Tholen kan voor volgend jaar rekenen op een gemeentelijke subsidie van omstreeks 20.000 gulden. Dat is duidelijk geworden in een vergadering van de welzijnscommissie, waar de beleidsnotitie van de VVV werd besproken. Alleen de SGP was tegen een hogere subsidie. "Recreatie is een taak voor het bedrijfsleven," zei M. Dijke. P. van Belzen (RPF/GPV) vond 20.000 gulden het maximum en ook W.C. van Kempen (CDA) ging met dat bedrag accoord. J. v.d. Heuvel (VVD) was wat guller. Hij stelde 23.000 gulden voor, wat alleen de steun kreeg van me vrouw J.A. Snoep-Overbeeke (PvdA). Zij verbond daar wel de voorwaarde aan van het in dienst nemen van beroepskrachten. Wanneer het VVV-kantoor in Sint-Maartensdijk meer uren open is (16 uur per week van sep tember t/m juni en 36 uur per week in juli en augustus) zou dat, volgens de notitie, een subsidie van f. 23.590,- noodzakelijk ma ken. Wethouder J. Versluijs wilde niet helemaal aan die wens vol doen. "Uitgaande van dat alter natief denkt het college aan 18.000 tot 20.000 gulden." De wet houder vond dat het resterende bedrag door de VVV zelf opge bracht moet worden. "De ge meente vindt dat het contributiebedrag even hoog moet zijn als de subsidie. In het verle den is daar door de VVV al het een en ander aan gedaan." Het VVV-bestuur denkt erover om de contributie voor hotelhouders aan te passen en om zich ook te rich ten op de sportvisserij. J. v.d. Heuvel wilde het standpunt van VNG en AVV aanhouden, dat huisvesting en personeelskosten door de gemeente betaald moeten worden. Maar dat nam de wet houder niet over. Die wilde als ge meente een inzicht houden in de totale VVV-begroting. Een vraag van mevrouw Snoep of het kan toor ook op zondag open zal zijn, werd door Versluijs ontkennend beantwoord. Alle commissieleden (uitgezon derd Dijke) vonden het een goede zaak om continuïteit in het werk van de VVV te brengen. "Maar promotie moet inhouden dat de VVV een groot deel van haar bud get zelf gaat binnenhalen," vond Van Belzen. De folderpost in Tho len functioneert, aldus Van Kem pen, goed. Hij zag dat graag voortgezet. De wethouder vulde nog aan, dat de VVV bereid is bij een hogere subsidie de extra bij drage voor deelname aan de va kantiebeurs in Utrecht uit eigen middelen te betalen. Op dit mo ment krijgt de VVV 12.000 gulden subsidie. DIT IS EEN PUBUKATIE VAN HET NATIONAAL INSTITUUT VOOR DE SPORT GEZONDHEIDSZORG EN DE STICHTING CONSUMENT EN VEILIGHEID

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 11