Oud-Tweede Kamerlid RA. Roels overleden Zevende studieclub Thoolse beleggers Laatste zand voor Krabbenkreekweg Vier cent meer dan gewoon veilen Twee burgemeesters? ii: W. Bijl 40 jaar in 'meziek' Diefstal gewassen Parallelweg begin van veel ellende Zeven fietsen bij eigenaars Proef kleinverpakking aardappelen gunstig voor telers Gouden slagers Premie voor groenaanplant Furore 34 cent Donderdag 28 september 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Voormalig leraar Lt.s. St. Maartensdijk Russisch Statenlid De Laeste Stuuver studeert op koerswinst Dividendvrijstelling Competitie Elke dag Veldsgewas autobedrijf krebbekx Onderscheiden bij 105-jarig bestaan Concordia Tholen Wim Bijl uit Tholen is zaterdag in Meulvliet gehuldigd voor zijn veertigjarig lid maatschap van de Kon. muziekvereniging Concordia. Voorzitter C.J. Schout van de KNF Zeeland reikte de jubilaris - die al 25 jaar bestuurslid is - een speld uit en overhandigde de bijbehorende oorkonde. "Over tien jaar hoop ik hier weer te staan," zei de jubilaris in zijn dankwoord. Sprookjescocktail Boogie-woogie Venekamp: strook langs Oesterdam voor pierenspitters Kokkelvissers Recreatie Brusselaars Oud-kamer- en statenlid P.A. Roels is na een vrij langdurig ziekbed op 64-jarige leeftijd in zijn woonplaats Zwolle overleden. De voorheen in St. Maartensdijk woonachtige politicus, waar hij als leraar aan de l.t.s. begon, is ook bij velen op het eiland Tholen nog bekend als een actief man. Hij was 16 jaar staten- en 10 jaar kamerlid. zaal. Hij werd secretaris van het gewest Zeeland van de PvdA en lid van de partijraad. Ook op onderwijs-terrein kreeg hij bestuurlijk werk als lid van het or gaan voor overleg van de Vereni ging voor Openbaar Onderwijs en als vice-voorzitter van het Zeeuws Technisch Instituut(ZTI). In St. Maartensdijk was hij nog secreta ris van de speeltuinvereniging en op verschillende lagere scholen op Tholen verscheen hij begin de cember als Sinterklaas. Die hobby oefende Roels ook nog uit nadat hij in 1971 lid van de Tweede Kamer was geworden. Hij speelde een belangrijke rol bij de Oosterschelde-kwestie. In 1978 stopte de PvdA-politicus met het statenlidmaatschap, dat hij 16 jaar had uitgeoefend. Tot 1981 bleef hij toen nog kamerlid. Zijn afscheid van politiek Den Haag betekende ook het vertrek uit St. Maartensdijk. Roels trouw de en vestigde zich in Zwolle, waar hij weer tal van activiteiten ont plooide. Hij studeerde Russisch en vertaalde liedjes vanuit het Russisch in het Nederlands. Daar naast besteedde Roels veel vrije tijd aan klassieke muziek en aan reizen. Vanuit St. Maartensdijk was hij maar liefst 20 jaar reislei der bij de Nederlandse Reis Vere- niging(NRV) geweest. Hij trok heel Europa door. In Zwolle maakte hij ook studie van de moderne devotie en inmid dels was hij bezig met een cursus Chinees. Begin dit jaar werd Roels ziek, waarna hij vorige week overleed. Maandag vond in Zwolle onder grote belangstelling de crematie plaats, waarbij vele bekenden uit de politiek aanwezig waren. On der hen ook mensen van Tholen en overig Zeeland. P.A. Roels, toen hij in maart 1974 als statenlid werd herko zen. Petrus Aphonsus Roels werd op 5 augustus 1925 in Boskoop gebo ren. Als enige zoon van een boomkweker koos hij niet voor het bedrijf, maar voor het onder wijs, nadat in in de oorlogsjaren zijn studie scheikunde in Delft moest onderbreken. Hij dook on der in Friesland, bezocht na de bevrijding de kweekschool in Den Haag en werd onderwijzer aan een lagere school in Leiden en in Lisse. In 1957 werd dhr. Roels leraar al gemeen vormend onderwijs aan de l.t.s. in St. Maartensdijk. Daar werd hij actief in de politiek, na dat hij in 1947 lid was geworden van de Partij van de Arbeid. Roels leidde de plaatselijke PvdA- afdeling en werd secretaris penningmeester van de interge meentelijke federatie Tholen van de PvdA, maar zijn kwaliteiten brachten hem buiten het eiland. Op 1 juni 1962 deed Roels zijn in trede in de Middelburgse staten- Met de tweede uitgifte van DSM-aandelen voor particulieren voor de deur, is op Tholen de zevende beleggingsstudieclub opgericht. In 't Kof- fiehuys te Tholen werd onder leiding van mevr. L.C Korndörffer-Dull tot Backenhagen uit Middelburg, lid van het landelijk algemeen bestuur van de NCVB, maandagavond 'de Laeste Stuuver' ten doop ge houden. Van de oorspronkelijke 28 kandidaat-leden bleven er 25 over, van wie er 17 aanwezig waren. Voorzitter werd dhr. J.C. Knuist uit Tholen, secretaresse mevr. L. Prince uit Bergen op Zoom, pen ningmeester dhr. P.J.J. Maas uit Huybergen. Coach is dhr. C. de Wilde, beleggingsadviseur van de Rabobank Tholen. Hij begeleidt ook de zesde beleg gingsstudieclub 'de Smisse', die vorige week eveneens in 't Koffie- huys te Tholen werd opgericht. Het bestuur van die eveneens 25 leden tellende club bestaat uit voorzitter mevr. E.C. de Goffau, secretaris dhr. C.J. de Nijs en pen ningmeester dhr. L. de Korte, al len uit Tholen. In Meulvliet vergadert het Thool se Gat als derde b.s.c. in Tholen. Eerder gingen er ook in St. Maar tensdijk al drie beleggingsstudie clubs van start: het Getij, het Gouden Boompje en de Vangstok. In St. Annaland ope reert de Krukel. Na de oprichting van de zevende club zijn er weer al 10 kandidaten Zeven mensen, die hun fiets kwijt waren, hebben hun tweewieler te ruggekregen omdat ze de kijkda gen in de gemeente-werkplaats in Scherpenisse hebben bezocht. Daar stonden veertig fietsen op geslagen, waarvan de politie de eigenaar niet kende. De belang stelling voor de kijkdagen was niet best. In totaal kwamen er vrijdag en zaterdag 14 mensen kij ken. De overgebleven fietsen wer den bij inschrijving verkocht aan een eilandelij ke fietsenhandelaar. Drie Thoolse slagers hebben een erkenning in goud gekregen voor de kwaliteit van één of meer van hun produkten. Voor J.A. Gei- lings in Tholen was dat gekookte ham (achterham); voor slagerij Jöhan Aarts in Stavenisse de rookworst grof en de boerenlever- worst; voor C. Slager in Sint- Annaland de gekookte worst, le verworst en gekookte ham (ach terham). De erkenningen duren een jaar. Ze worden toegekend door het instituut voor ambachte lijke slagersprodukten (IAS) en zijn uitgereikt door de t.v- presentatrice Mireille Bekooy. voor een achtste afdeling. Met een maandelijkse inleg van een be paald bedrag worden aandelen ge kocht en verkocht om de verschillende mogelijkheden van het beleggen gezamenlijk te bestu deren. Mede door de dividend- vrijstelling van 2000 gulden per echtpaar is het beleggen in steeds bredere lagen van de bevolking in geburgerd. De Bank voor Zeeland organiseer de onlangs een wedstrijd voor de Zeeuwse NCVB-clubs, waarbij op papier 100.000 gulden moest wor den belegd. Van de 26 deelnemers eindigde de Krukel uit St. Anna land op de 10de plaats met een onbelaste koerswinst van 49.834 gulden, 't Gouwe Boompje uit Tholen was 19de met een stijging van 10.976 gulden. Bij een landelijke wedstrijd van de Nederlandse centrale vereniging van beleggingsstudieclubs(NCVB) met 274 deelnemers eindigde de Krukel op de 22ste plaats. Bij deze 12de beurscompetitie moest men op papier 100.000 gulden beleg gen. De Krukel maakte er met aandelen en opties 76 mille koers winst mee. 't Gouwe Boompje was 65ste met 32 mille meer, het Getij 119de met 18 mille stijging en de Vangstok 157ste met een overschot van 12 mille. Een aanmoedigingspremie voor particulieren die groen aanplan ten, zodat het aantal bomen dat verdwijnt ook terugkomt. Dat idee lanceerde H. Venekamp op een PvdA-bijeenkomst in Sint- Annaland. De socialisten bespra ken er de Thoolse begrotingsbrief. Raadslid M.A.J. v.d. Linde ant woordde zijn partijgenoot dat hij regelmatig informeert naar de voortgang van het gemeentelijk beplantingsplan voor het buiten gebied. D.C. Kaashoek vond de Postweg er niet erg fraai uitzien, nadat de provincie er hier en daar wat bomen tussenuit heeft gehaald. Het vestigingsbeleid huisartsen, het declaratie- en bufferfonds voor de minima, het teruglopend leerlingenaantal op de TSG en de emancipatiecommissie kwamen eveneens aan de orde. Wat dit laatste betreft deelde wethouder P. van Schetsen mee, dat het ge meentebestuur via een advertentie de vacatures in de commissie wil opvullen en nieuwe opdrachten wil verstrekken. Veilingmeester David Hage toont de nieuwe kleinverpakking van 2 1/2 kg Bintjes met op de achtergrond loodschef J. Vroegop, voor zitter A.C. Wessels en links Ab Snoep, die de verpakkingsmachine bedient. Het veilen van aardappelen in kleinverpakking blijkt de telers bijna vier cent per kilo meer op te leveren dan het veilen in grote, losse hoeveelheden. Dat is de eer ste indruk na drie keer veilen op de Bredase groenten- en fruitvei ling van in St. Annaland aange voerde Bintjes. Dinsdag werden er 2400 kilo Thoolse aardappelen in kleinver pakking verkocht via de Bredase veilingklok, waarbij de prijzen uiteenliepen van 27 tot 32 cent per Veiling Sint-Annaland, dinsdag 26 september. 40 Ton uien maat 40 opwaarts klasse II f. 27,- - f. 29,90. Gloria gewone 25; Bintje gewone 22-26, bonken I 40, drielingen 11, kriel 59; Eigenheimer gewone 31-37; Bildstar gewone 31-44; Fu rore gewone 34; Irene gewone 36. Aanvoer 102 ton. kilo. Er kwam een gemiddelde van 28.6 cent uit, terwijl de dinsdag op de gewone veiling in St. Anna land verkochte, niet-verpakte aardappelen 22 tot 26 cent op brachten. Met een gemiddelde van een kwartje leverde de kleinver pakking gemiddeld dus 3.6 cent per kilo meer op. Maandag was de aanvoer minder met 740 kg. Toen werd er zowel in Breda als in Drunen geveild. De prijs was 33 tot 36 cent met een gemiddelde van 35.5 cent. De proef met kleinverpakking be gon vrijdag, waarbij er maar liefst 4000 kg vanuit St. Annaland in Breda werd geveild. De prijzen lie pen niet ver uiteen: 29 tot 30 cent. De middenprijs werd vastgesteld op 29.6 cent. "Het experiment gaat slagen", constateert veilingdirecteur David Hage met genoegen. "De vraag is enorm en qua prijsvorming is er geen enkel probleem. We lopen eigenlijk nauwelijks risico. Als je goede kwaliteit aardappelen in de zak stopt, wordt dat betaald." Op de veiling St. Annaland wordt van 's ochtends acht tot 's mid dags vijf uur gewerkt om de plastic zakjes met 2 1/2 kg Bintjes te vullen. "Over de presentatie was men in Breda heel tevreden", aldus David Hage. "Ze willen nu elke dag kleinverpakkingen vei len. Daarom willen we zo snel mo gelijk met voorverkoop beginnen. Ons streven is dat er een week spe ling zit tussen het veilen en afleve ren." De verpakkingsmachine verwerkt nu twee ton per uur. Gisteren, woensdag, zou er met 5 in plaats van 2 1/2 kg verpakkingen begon nen worden. Tonnie Pot uit St. Maartensdijk was de eerste teler die Bintjes voor de kleinverpak king aanvoerde. Dies Hage uit Poortvliet en Jacob Goedegebuu- re uit St. Annaland volgden. Dat waren allemaal voorgesorteerde aardappelen, maar dinsdag voer de M.Ph. van der Weele 150 ton Bintjes veldsgewas aan. Die wor den dan op St. Annalandse veiling volledig gesorteerd, voordat ze de zakjes ingaan. De gewone veilingprijs kwam dinsdag onder druk te staan ge zien de landelijk bijgestelde oogstramingen, wat ook gevolgen had op de aardappeltermijnmark- ten. Tegen die achtergrond was David Hage nog meer ingenomen met de 28.6 cent voor de kleinver pakking op dinsdag. Volgens hem ging anders de helft van de nu voor kleinverpakking aangevoer de aardappelen naar de vrije han del. In Breda betalen de kopers boven de veilingprijs nog een dubbeltje per kilo voor verpak kings- en ver voerskosten. Zaterdagmorgen werd voorlopig de laatste hand gelegd aan het storten van zand voor de verdere aanleg van de Krabbenkreekweg, de S5, de weg tussen Tholen en St. Philipsland. Het zand, dat vrij kwam bij de aanleg van de Thool se aansluiting naar de Oesterdam, is allemaal op. Het zandbed wordt voorzien van een laagje grond en vervolgens ingezaaid. "Technisch is het karwei een eind gereed", zegt dhr. J. van der Jagt van provinciale waterstaat. "De grond is ook al voor 99% eigen dom van de provincie, maar de werkelijke uitvoering is pas in 1994-1995 gepland." Als er door het uitvallen van een werk in de provincie tussentijds financiële ruimte komt, kan de Krabben kreekweg eerder worden ver nieuwd. De bestaande weg, die aan weerskanten met een strook is verbreed omdat de smalle verbin ding levensgevaarlijke situaties opleverde, moet tot die tijd nog mee. Er was zoveel zand bij de Oester- dam over omdat gezien de slappe ondergrond het gevaar van inklin king aanwezig was. Daarom was 1 meter zand meer aangebracht dan eigenlijk nodig was. Bij de Speelmansplaten is het zandoverschot afgegraven voor aanleg van het zuidelijke deel van de Zoomweg bij Woensdrecht. Daarbij ging het om zand dat eigendom was van het rijk. Voor de Krabbenkreekweg heeft het provihciaal bestuur 600.000 gulden uitgetrokken, zo blijkt uit de 17de wijziging van de provin ciale begroting 1989. Er wordt bijna geen trottoir vernieuwd, of b en w van Tholen geven er bij de ingebruikneming wel een speciaal tintje aan om weer in het nieuws te komen. Zonder enig tromgeroffel blijkt Tholen echter een tweede bur gemeester te hebben. Dhr. H.A. van der Munnik heeft er een concurrent bij, zo wordt de gemeenteraad bij het toesturen van de agenda voor de vergadering van maandagavond terloops meegedeeld. Het voorstel over de vaststelling van een aangiftebiljet voor de toeristen- en watertoeristenbelasting is ondertekend door twee burgemeesters. De per 1 juli in dienst getreden secretaris A.G. Izeboud blijkt plotseling gepromoveerd te zijn. Nu is bekend dat gemeentesecretarissen grote invloed hebben. Zei raadsnestor J. de Bres bij het afscheid van dhr. T.C. Benou immers niet dat hij het gemeentebeleid op onnavolgbare wijze stuurde. Dat de nieuwe secretaris binnen een paar maanden ech ter zoveel macht zou hebben, overtreft de stoutste verwachtin gen. De chef van de typekamer, dhr. A.C. Quist, kan de promotie van dhr. Izeboud echter weer snel ongedaan maken. Wanneer hij de vaste ondertekening van de raadsvoorstel in het geheugen van de tekstverwerkers op de gemeentesecretarie opslaat, kan secre taris Izeboud niet meer onverwachts als burgemeester onder een raadsvoorstel vermeld staan, zoals deze week gebeurde: Hoogachtend Burgemeester en wethouders van Tholen, De burgemeester, De burgemeester, A.G. Izeboud. H.A. van der Munnik. PRINS REINIERSTRAAT 3 STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOTA Advertentie LM. Schout had voor deze uitreiking graag een uitzondering gemaakt, omdat Bijl ook binnen de KNF bestuurlijk actief is. Sinds 1972 maakt hij deel uit van het provin ciaal hoofdbestuur van de mu- ziekbond, terwijl hij tussen 1975 en 1985 in het landelijk hoofd bestuur zat. Van Concordia is Wim Bijl 25 jaar bestuurslid. On geveer 13 jaar was hij secretaris en 4 jaar penningmeester van de ver eniging. De laatste twee jaar bespeelt hij geen instrument meer. "De inzet van Wim is groot. Zo weet ik dat hij nu bezig is aan de plannen voor het verbouwen van het repetitielokaal," aldus Schout. Voorzitter A. Quist bedankte de jubilaris voor zijn inzet en secreta ris mevrouw Van Gink overhan digde hem een boeket. In april ontving Wim Bijl voor zijn ver diensten al een koninklijke onder scheiding. Concordia vierde zaterdag het 105-jarig bestaan met een concert. In zijn openingswoord zei voorzit ter Quist, dat er van ongeveer 1843 tot 1873 in Tholen ook al een Concordia bestond. "Jammer dat die elf jaar er van tussen zijn, an ders bestonden we nu 145 jaar." De heer Schout voorzag een goe de toekomst voor Concordia, ge zien het grote aantal jeugdige leden. "U hoeft zich geen zorgen te maken over het halen van de 145 jaar." Dirigent Riet Steijns had voor dit concert een sprookjescoctail op het programma gezet. De leden van het muziekgezel schap waren na enkele repetities helemaal overstag gegaan en bij de voorbereidingen beleefde men veel plezier aan het geheel. Lady-speaker Sarien Bout-Sakko werd bij de aankondiging voor dit onderdeel even vervangen door de dirigent zelf. Hij deed de inleiding en zorgde dat het publiek in de in strumenten alle sprookjesonder delen goed herkende. De opkomt van Sarien als de ge laarsde kat, en de wijze van vertel len met daarbij de uitvoering van "A Fairy Coctail" waren naar ie ders mening zeer geslaagd. Het nummer "Aria E Danza", dat ook tijdens de winteruivoering ten gehoren was gebracht, bleek weer een succes voor de inmiddels 13-jarige Ties Mellema. De zaal genoot verder van de lekker swin gende muziek van het boogie- woogie nummer "San Francisco" en "At the Jazz Band Ball". Na de pauze, waarin de uitslag van de loterij bekend werd ge maakt, volgde het optreden van harmonie Kolpings Zonen uit Bergen op Zoom. De Sjefkes repe teren druk voor een Engelse avond op 25 november en dirigent Frank van der Poel zorgde dat het publiek in Meulvliet een uitste kend voorproefje kreeg. Vooral het eerste nummer "Fanfare and Solilquy" was voortreffelijk, ter wijl een nummer als "Music of the Beatles" up-to-date is. Thool se inbreng was er bij "Dixieland jamboree", waarbij Barry van Ba- vel - tevens Concordia lid - achter de drums zat. Kortom, een prima concert dat gratis toegankelijk was voor iedereen. Voorzitter A. Quist bedankte iedereen en er was deze keer een extra grote bloemenattentie voor mevrouw Bout Dhr. Bijl wordt gefeliciteerd door Concordia-secretaresse mevr. Van Gink. De politie gaat stringenter contro leren op mensen die zich zonder toestemming bevinden op akker bouwgrond. Het komt de laatste tijd, nu de boeren volop aardap pels en uien rooien, veelvuldig voor dat mensen gewassen meene men van het land. Dit is verboden. Eerst moet er aan de akkerbouwer om toestemming gevraagd wor den. Schrijfster Miep Diekmann. De bekende schrijfster van jeugdboe ken Miep Diekmann brengt dins dag 3 oktober een bezoek aan de hno-school de Bongerd in Steen bergen. De winnares van de Gou den Griffel 1978, die als laatste onderscheiding de Poolse Janusz Korczakprijs kreeg, zal de derde en vierde klassers over haar werk vertellen. Voorzitter C.J. Schout (links) van de KNF Zeeland speldt W.L. Bijl uit Tholen een decoratie op we gens diens veertigjarig lidmaatschap van de Kon. muziekvereniging Concordia. Ook al lijkt het erop dat de Oosterschelde zal worden aange wezen als beschermd natuurge bied dan zijn er nog legio zaken die de natuur in en om de zee-arm bedreigen. Dat stelde H. Vene kamp (statenlid PvdA) vrijdag in de commissie ruimtelijke orde ning en milieu in Middelburg. Venekamp pleitte in dit verband voor een verbod op het vervoer van gevaarlijke stoffen op de Oosterschelde. Ook de overlast veroorzaakt door vliegtuigen van de basis Woensdrecht zou terug gedrongen moeten worden. De bodem van het getijdegebied wordt zodanig door kokkelvissers omgewoeld dat veel jonge vis het leven laat. Het bevreemdt Vene kamp (die de commissievergade ring voorzat) dat in het ontwerp aanwijzing wel een sleepnetver bod wordt aangekondigd, maar dat de kokkelvisserij niet wordt aangepakt. Hetzelfde geldt voor het machinaal winnen van zee aas. Dit gebeurt in een kwetsbare deel van de Oosterschelde 'in de Kom die verder beperkt toeganke lijk wordt'. Venekamp stelt vast, dat er meer olie en bilgewater geloosd wordt nu er voor vissers en binnenvaart schepen maar één verzamelpunt in Zeeland is gekomen. Goedbe doeld maar totaal verkeerd uitge werkt, aldus het statenlid. Venekamp is voorstander van een goed recreatief medegebruik van de Oosterschelde wanneer deze re kening houdt met het behoud en de versterking van de bestaande natuurwaarden. Wat het toerisme betreft, is er de laatste jaren veel tot stand gebracht (jachthavens, campings, aanlegsteigers). Om een en ander binnen de perken te houden, zijn volgens Venekamp maatregelen nodig, zeker wat de Oesterdam betreft die onbedoeld is uitgegroeid tot trekpleister. Vol gends het statenlid is het niet ver wonderlijk dat deze verbinding extra wordt belast. Het oostelijk Oosterscheldegebied heeft de grootste klappen gehad. Het is te ruggebracht tot 10% van de oor spronkelijke omvang. Dat ver klaart volgens Venekamp ook de grote opkomst bij de voorlich tingsbijeenkomst in Tholen dit voorjaar over de voorgenomen aanwijzing. Het is niet zozeer de weg over de dam zelf die voor pro blemen zorgt, maar de parallel weg aan de zoute kant na de Berg- sediepsluis. De aanleg van deze weg aan de westzijde van de dam is volgens het Thoolse statenlid het begin van veel ellende geweest. Vooral ook omdat ongeveer 2,5 kilometer opengesteld is voor auto's. "Nog nooit heeft iemand met een surfplank zo dicht bij zijn element - het water - zijn auto kunnen parkeren, nog nooit lag een geweldig pierenspitgebied zo dicht bij een parkeerstrook". De PvdA stelt voor om vissers op sportvisboten in een bepaald ge bied te concentreren zodat een mogelijke verstoring van het tota le gebied wordt voorkomen. Ver der zouden de platen langs de Oesterdam aangewezen kunnen worden als spitpercelen 'zonder verstoring van echte platen in de Kom'. Door een strook langs de Oesterdam open te stellen, kan de maatregel om andere delen van de Kom beperkt toegankelijk te ma ken, beter worden aanvaard. De parallelweg dient wel voor auto's verboden te worden. Het surfen moet aan de westzijde van de Oesterdam geweerd worden, aldus Venekamp. "Met een verwijzing naar andere plaatsen, desnoods met voorlichting in het Frans, voor al die Brusselaars die nu sneller aan de Oesterdam zijn dan vroeger, toen ze naar het Veerse Meer gingen". De PvdA juicht het toe dat de in spraak er voor gezorgd heeft dat er rond Sint-Philipsland slikken toegankelijk blijven voor de be volking. Venekamp zag ook graag het Rammegors binnen de aanwij zing vallen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 9