Ten Anker zorgcentrum in de dop Deining over toespraak SVRZ PAS OP Zij uiillen voor zichzelf zorgen: piet uw hulp kan dat Dlel: Bax Tweede lustrum Olleke Bolleke RIFTFNCAMPAGNF Roldoorbreking RPCZ door SGP afgewezen Uitgebreid Thools tehuis kan 200 mensen onderbrengen Cl IDftEtfA AD wLI(j t v/\li 9 Lm 14 n kt. nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten, giro 1122222, bank 707070333, Utrecht. DE ALCOHOL CONTROLE IS HIER VERANDERD Vaillant combiketel Gemeenteraad Sint-Philipsland 1050 mensen voor zwembad Donderdag 28 september 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Ten Anker, het zorgcentrum voor de toekomst waar in 1992 het grootste deel van Nederland met afgunst naar zal kijken. Deze voorspelling deed algemeen directeur G.C. de Bruijn van de stichting verpleeg- en rusthuizen (SVRZ) in Tholen bij de officiële start van de nieuwbouw. Wachtlijst Aanleunwoningen Oudgediende Bestuurders gemeente schrokken zich wild Druk overleg Ten onrechte ft# li* I ft» IV ftjhrft IVl I ft IJ IV tm Stichting Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten, Postbus 8000,3503 RA Utrecht. Een aanpassing van de gemeenschappelijke regeling met betrekking tot subsidiëring van het Regionaal Pe dagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) werd door de ge meenteraad van Sint-Philipsland niet onverdeeld gesteund. Dat de schoolbegeleidingsdienst leerpakket ten aanbiedt waarin vrouwenemancipatie aan de orde komt, stuitte bij wethouder L. Walpot op bezwaren. De SGP-fractie steunde haar wethouder daarin. Polderwegen Iedere automobilist kan nu onverwacht wonden gecontroleerd en moet altijd blazen. sPEC\M*pWJS VCW180 XE met T.T.B. 1.850,- en VCW 240 XE met T.T.B 1.895,- met warm water en c.v. zonder waakvlam Spelen of slopen? Bijna alle functies die aan het zorgcentrum worden toegedicht, kunnen volgens De Bruijn door hét nieuwe 'Ten Anker' als verzorgings- en verpleeghuis wor den vervuld. Toch had de direc teur ook zijn twijfels over het beleidsplan van de Nederlandse Vereniging van Bejaardenoorden (VNB) dat onlangs is gepresen teerd. Het plan behelst een andere opzet voor het verzorgingshuis; niet alleen voor de bewoners van het tehuis zelf, maar ook voor ouderen die bijvoorbeeld ook zelfstandig wonen. De Bruijn somde de acht punten op waaraan zo'n zorgcentrum moet gaan vol doen en gaf aan welke er door Ten Anker kunnen worden verwezen lijkt. Zoals: de zorg op het gebied van wonen, het bieden van huis houdelijke hulp, het verplegen van tijdelijke en chronische pa tiënten, het begeleiden van oude ren, het geven van voorlichting, het signaleren van problemen, het op elkaar afstemmen van de ver schillende functies en het verzor gen van vervoer voor dagbehandeling en van maal tijden. "Er is echter één puntje dat de droom van het VBN-plan voor ons verstoord. Wij kunnen niet binnen enkele dagen de benodigde zorg garanderen omdat we nu al weten dat de wachtlijsten voor Ten Anker in 1992 niet zijn wegge werkt". De Bruijn noemde in dit verband ook de werkdruk die er onder het personeel bestaat, alle perikelen rond de nieuwbouw, het ziekteverzuim die remmend wer ken op de zorgverlening. Het nieuwe Ten Anker zal volgens De Bruijn niet de eerste lijnszorg van het kruiswerk of de gezinszorg kunnen omvatten, maar wel voor andere zaken zorgdragen. Hij noemde onder meer het wonen; de 22 aanleunwoningen van de stichting Beter Wonen, de 56 wo ningen in de serviceflat, het ver zorgingshuis voor 60 bedden (nu 18) en de bouw van een verpleeg huis voor 45 ouderen. In totaal kan Ten Anker dan zo'n 200 men sen onderbrengen. De Bruijn wees erop dat Tholen eigenlijk 90 verpleeghuisbedden behoeft. In 2010 zullen er dat 93 zijn, aldus de directeur. "Als we de 15 miljoen die dit project kost, afzetten tegen wat er komt, dan kunnen we er trots op zijn. We zijn dankbaarheid verschuldigd aan allen die eraan hebben mee gewerkt". Ook burgemeester H.A. van der Munnik, die zei namens de ge meente en de stichting Beter Wo nen te spreken, onderstreepte het unieke karakter van het Thoolse project. Hij vergeleek de nieuw- bouwplannen met de situatie drie jaar geleden toen hij voor het eerst een bezoek aan Ten Anker bracht. '-'Het stond er niet best bij, dacht ik toen, dit kan zo niet langer. Ik ben ontzettend blij dat het nu zover is. Het wordt mira kels mooi". Van der Munnik De twee algemeen directeuren van de SVRZ, recht G.C. de Bruijn en A.F. Aertssen. Linksachter burgemeester H.A. van der Munnik. hoopt binnenkort zekerheid te krijgen over het bouwen van 22 aanleunwoningen van de stichting Beter Wonen. De provincie heeft toestemming voor de bouw van 12 verleend. Hij feliciteerde het bestuur en de bewoners van Ten Anker met de nieuwbouw. Een oudgediende mocht vrijdag Genodigden en bewoners van Ten Anker bij de bouwput aan de noordzijde van de serviceflat. de eerste paal slaan voor de nieuwbouw van Ten Anker. De heer A.J. van Pagee, nu secretaris van de stichting verpleeg- en rust huizen Zeeland (SVRZ), herinner de de zaal in 'de Oesterschelp' eraan hoe hij vanaf 1969 betrok ken was geweest bij de plannen voor 'Ten Anker' en 'Sint Maar- tenshof'. Hij was onder meer lid van één van de bouwcommissies. Samen met de heer M.L. Alme- kinders (oud-directeur SVRZ) en de heer A.J. Kaland (oud gedeputeerde, nu fractievoorzitter CDA in de Eerste Kamer) toog Van Pagee naar Tholen om met het bestuur van 'Ten Anker' de officiële overdracht te tekenen on der het toeziend oog van notaris Blindenbach. "Ik ervoer dit als een plechtige en waardige gebeur tenis". Van Pagee kwam graag naar Tholen omdat zijn grootva der op het eiland is geboren (130 jaar geleden).De secretaris wees op het 'wonderlijke verloop' van de plannen voor Tholen: "Eerst een beperkte verpleegafdeling naast het verzorgingstehuis. Later helemaal geen verpleeghuis meer en tenslotte een volledig erkende verpleegafdeling. Het is ongeloof lijk hoeveel verschillende instan ties bij die wisselende gezichts punten allemaal een rol spelen". Van Pagee wenste de Thoolse ge meenschap van harte geluk met de nieuwe voorziening 'die het moge lijk zal maken dat ook zij, die niet meer voor zichzef kunnen zorgen toch een plaats binnen die ge meenschap kunnen behouden'. Na Van Pagee's toespraak begaf iedereen zich naar de bouwput waar de secretaris het 'eerste gat' mocht boren voor de nieuwbouw. Daarna kreeg de secretaris een bos bloemen aangeboden van M.P. Tazelaar, de voorzitter van de bewonerscommissie. De toespraak van de voorzitter A. Bergshoeff van de stichting verpleeg- en rusthuizen Zeeland ter gelegenheid van de officiële start van de nieuwbouw van Ten Anker in Tholen, veroorzaakte vrijdagmiddag eni ge deining in de toch al warme Oesterschelp die door menigeen als een sauna werd ervaren. Bergshoeff deed in zijn korte schets van de geschiedenis van Ten Anker voorkomen alsof het colle ge van B&W van Tholen in 1979 niet ingenomen was met de plan nen van de stichting om op Tho len een verpleeghuis te bouwen. "Het ABG in Bergen op Zoom biedt voldoende soelaas", had het college geantwoord. Aldus Bergshoef. Deze uitspraak was voor burge meester H.A. van der Munnik van Tholen aanleiding om het woord te vragen. Dat gebeurde na de toespraken van algemeen direc teur G.C. de Bruijn en secretaris A.J. van Pagee van de stichting en nadat het gezelschap van genodig den met de bewoners getuige wa ren geweest van het 'slaan van de eerste paal' door Van Pagee. Tijdens de wandeling van het schoolgebouw naar de bouwput en terug werd er druk overleg ge pleegd tussen betrokkenen. Voor het begin van de receptie vroeg De Bruijn als eerste het woord. Hij bood het gemeentebestuur excuses aan voor wat hij 'een kleine ge schiedvervalsing' noemde. "Het college van B&W van Tholen wordt hier even neergezet als zou ze tegen de plannen zijn geweest. Dat moet ik rechtzetten. We heb ben de zinsnede uit de krant ge haald maar het klopt niet". Burgemeester Van der Munnik be dankte De Bruijn voor de correc tie. "Het is niet de bedoeling dat er hier katten worden uitgedeeld als er niet te katten valt". Van der Munnik waardeerde het dat de stichting zich in deze 'zelf te rechtwijst'. Directeur De Bruijn zei desge vraagd dat hij de gewraakte zins nede had opgetekend uit een krantebericht in de PZC. "De" fout zit geheel en al bij mij. Het was niet het college van B&W van Tholen die de plannen overbodig vond, maar het college van Zie kenhuisvoorzieningen dat hier in dertijd een advies over uitbracht. Ik het volstrekt ten onrechte naar B&W gewezen". De Bruijn zal zijn excuses in een brief aan het gemeentebestuur aanbieden. "Het laat je niet los, maar ik ben blij dat de burgemeester er meteen op gereageerd heeft. Ik heb mijn boetekleed aangetrokken". Wethouder P. van Schetsen zei dat hij 'zich wild schrok' toen hij het bewuste citaat in de toespraak van Bergshoeff hoorde. "Ik wist niet waar dat op sloeg. Ook Almekin- ders (oud-directeur SVRZ-red.) die vlak bij me zat zei: 'Dat is uit gesloten'. "Van Schetsen •noemt het een 'vervelend misverstand'. "Natuurlijk wordt Bergshoeff ook maar geïnformeerd, maar het is toch gezegd en dat haal je nooit helemaal weg". Van Schetsen was in 1979 overigens nog geen wet houder. m m p* m mm Wist u, dat het merendeel van de geestelijk gehandicapten buiten een instelling leeft? Dat zij hulp behoeven? Dat geestelijk gehandicapten - met hun beperkte mogelijkheden - stapje voor stapje leren voor zichzelf te zorgen? Gelukkig zijn er veêl centra die hen daarbij helpen. Maar daar is wel geld voor nodig. Help ons een stap verder. "De activiteiten die betrekking hebben op roldoorbreking stuiten op bezwaren. Ik betreur deze ont wikkeling bij het RPCZ," aldus Walpot. De wethouder zei afstand te willen nemen van de mogelijk heid die via de schoolbegelei dingsdienst geboden wordt. Het feit dat de scholen in Sint- Philipsland die betreffende pak ketten niet gebruiken, deed aan dat standpunt niets af. "Het RPCZ biedt scholen de mogelijk heid," zei Walpot. Wethouder A. Kosten noemde dat een stukje vrijheid van onderwijs. "De scho len moeten zelf beslissen of ze van de mogelijkheid gebruik willen maken," zei hij. H. Geluk deelde mee dat zijn fractie de woorden van Walpot onderschrijft. De SGP houdt vast aan de taken, zo als die in de bijbel aan man en vrouw worden toebedeeld. De wegenlegger van Sint- Philipsland wordt voortaan het uitgangspunt voor de straatnaam- geving in het poldergebied. De ge meenteraad besloot alle vroegere raadsbesluiten over naamgeving van wegen in te trekken (door de watersnood van 1953 waren ze niet eens allemaal meer te achter halen). "Sommigen vinden het leuk, anderen weer niet. Maar we moeten nu maar 'ns door de zure appel heenbijten," meende burge meester Vogel. Een aantal inwo ners krijgt door dit besluit een nieuw adres. Zo wordt Henriëtte- polder voortaan Henriëttedijk. J. de Jager meende dat er in de we genlegger Henriëtteweg stond, maar de burgemeester liet zien dat dit niet zo was. Overigens geeft de wegenbeheerder - in dit geval het waterschap - een naam aan de we gen. Maar de burgemeester ver wacht daarbij geen problemen. Met algemene stemmen benoem de de gemeenteraad de secretaris als lid van het algemeen bestuur van de Zeeuwse Bestuursacademie en de loco-secretaris als plaatsver vangend lid. Het voorstel tot aankoop en reno vatie van de woningen Noordweg 25 en 27 in Anna Jacobapolder was een hamerstuk. Voor dat pro ject werd 175.000 gulden beschik baar gesteld. Geen enkele fractie reageerde op de mededeling van het ministerie van binnenlandse zaken, dat het raadsbesluit tot vaststelling van de A.P.V. gedeeltelijk is vernietigd. WESTDAM 1, STEENBERGEN (01670)6 48 84 land. erk. installateur Advertentie LM. "U schrijft: Tijdens de sloop werkzaamheden werden spelende kinderen...., maar u bedoelt na tuurlijk: slopende kinderen." On danks die opmerking nam burgemeester Vogel van Sint- Philipsland de vragen van de SGP-fractie over het slopen van de Prinses Marijkeschool zeker serieus. Het bleek dat de electrici- teit niet en het gas maar proviso risch was afgesloten op het moment dat de sloop begon. "De oorzaak daarvan lijkt een com municatiestoornis tussen gemeen tewerken en de PZEM te zijn. Precies heb ik het nog niet kunnen achterhalen," aldus de burgemees ter. Volgens de SGP waren kinde ren geconfronteerd met hoog opspattende vonken. "De jeugd was met zware voorwerpen op de electriciteitskast aan het bonken," wist Vogel. Fractievoorzitter H. Geluk wilde geen schuldige aanwijzen, maar vond dat er lering voor de toe komst uit moet worden getrok ken. "Alleen door het rondom af te zetten kun je voorkomen dat er kinderen komen," meende hij. C. den Braber vond dat de leidingen al afgesloten hadden moeten wor den nadat de raad tot de sloop had besloten. Peuters, bestuursleden en leidsters heffen een tienwerf hoera aan voordat de taart wordt aangesneden ter gelegenheid van het tweede lustrum van Olleke Bolleke. Feuterspeelzaal Olleke Bolleke in St. Annaland vierde donderdag morgen het tweede lustrum. Ge tooid met feestmutsen voorzien van een 10, werd tien keer 'hiep, hiep, hiep, hoera' aangeheven, na dat mevr. Bruyns tien kaarsen op een taart had ontstoken. De peuterspeelzaal voorziet steeds meer in een behoefte, vertelt voor zitter mevr. Goedegebuure- Weggemans. "Was men vroeger nog wat afwachtend, nu krijgt een steeds bredere groep van mensen interesse. Vandaar ook de grote wachtlijst van 20 kinderen. De ouders moeten nu wel een jaar wachten voordat hun peuter kan komen. Vorig jaar was dat nog drie maanden. Het beeld is nu wel wat vertekend omdat ouders hun kinderen steeds vroeger gaan op geven, maar toch is 't een behoor lijke wachtlijst." Toch denkt het bestuur nog niet aan uitbreiding van de uren. "We hebben nu twee groepen van 15 peuters gedurende vier ochtenden. De ene groep komt op maandag en donderdagochtend, de andere op dinsdag- en vrijdagochtend. Afgewogen tegen de salariskosten van de leidsters en de subsidiemo gelijkheden, willen we niet tot uit breiding van uren overgaan", aldus de voorzitter. Olleke Bolleke zit vanaf het begin in het gebouw aan de Bie- rensstraat, vlakbij de brandweer kazerne. Het is een semi-permanent lokaal dat het ge meentebestuur destijds speciaal voor de peuterspeelzaal liet plaat sen. Handtekeningen St. Annaland "We hebben al 1050 handtekenin gen en we moeten nog vijf stra ten", zegt Elly Rijnberg-Goedegebuure enthousi ast. Een handtekeningenactie om een zwembad van de grond te krij gen, loopt als een trein. Achttien moeders die de afgelopen zomer op de fiets of per auto naar elders gingen om met hun kinderen te gaan zwemmen, trokken nu het dorp door om handtekeningen te verzamelen. "Bij iedereen tekende grif", vertelt Elly Rijnberg, die in het kader van een eilandelij ke ac tie was aangezocht. "Een enke ling wilde het pertinent niet en ook in de bejaardenwoningen was men soms minder enthousiast. Heel veel mensen tekenden alleen voor een overdekt zwembad, niet voor een openluchtbad. De helft van de ondertekenaars tekende al leen voor een zwembad in St. An naland. We hebben nu al zoveel jaren richting St. Maartensdijk moeten fietsen, laat men het nu maar eens andersom doen, hoorde je dan. Men was heel fa natiek. Sommigen wilden ook wel een tientje meer voor het zwem men betalen als het zwembad maar in St. Annaland zou komen. Anderen noemde de Weihoek als vestigingsplaats. Men loopt in St. Annaland gewoon warm voor een zwembad, ook in het gezinsver vangend tehuis", aldus Elly Rijn berg. Elk jaar steekt bij de sluiting van de Thoolse zwembaden het overdekt-zwembad-virus de kop op. Met name in de Spetter komt dat altijd aan de orde en in het verleden zijn er al vaak initiatie ven geweest. Ook eilandelijk zijn er pogingen in het werk gesteld. In St. Annaland is al vele jaren ge leden de Stichting Recreatieve Be- langen(SRB) opgericht om een zwembad van de grond te krijgen. Wethouder van sportzaken - maar in dit geval nog meer van finan ciën - P. van Schetsen heeft bij verschillende gelegenheden al ge zegd, dat een overdekt zwembad nog wel te bouwen zou zijn, maar de gemeente komt geld tekort voor de exploitatie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 11