Jeugd bij colonne Gesp voor 30 jaar Rode Kruis- werk Lau Geuze uit Poortvliet Thuishulp wordt alleen aanvullend Afvalstoffenheffing tien procent omhoog Laatste nonnen uit het A.BG. Stichting Tholen Polen opgericht Koster A. Gunst in het zilver Negen Tholenaren na 25 keer bloed geven gehuldigd Onderscheiding voor dorpelwachterin Oud-Vossemeer Donderdag 7 september 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Dhr. L. Geuze uit Poortvliet is door het Rode Kruis onderscheiden wegens dertig jaar trouwe dienst bij de colonne. Kringsecretaris J.J. Marteijn overhandigde hem woensdagavond in dorpshuis de Stove te Stave- nisse de gesp tijdens de algemene ledenvergadering van het Rode Kruis Tholen. Donors Ledengroei autobedrijf krebbekx Eerste transport gaat 30 september Welfare Woest jaar Portofoons Magazijn Rode Kruis niet op stoel Groene Kruis Training De afvalstoffenheffing wordt volgend jaar op Tholen met 10% verhoogd. En daarna tot en met 1998 jaar lijks weer met 10%. Het gemeentebestuur wil zo een aanvaardbaar dekkingspercentage bereiken voor de kosten van inzameling en verwerking van afval. In 1990 gaat een gezin f. 75,- betalen en een alleenstaande f. 56,40. fjet Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom heeft een stuk geschiedenis afgesloten: de laatste vier nonnen zijn vertrokken. Bij notaris mr. J. Schot is dinsdagavond de akte gete kend voor oprichting van de stichting Tholen helpt Polen. Op 30 september rijdt Schot Transport uit Tho len voor het eerst met een trailer van 65 m3 vol kleding en levensmiddelen naar Polen. Sulechov Opspraak De 79-jarige koster A. Gunst van de Hervormde Ge meente Oud-Vossemeer is donderdagavond gehuldigd wegens zijn 25-jarig jubileum. Dhr. W. Nieuwenhuize uit Stavenisse, bestuurslid van de vereniging van kerk voogdijen in Zeeland, overhandigde hem een oorkon de, nadat president-kerkvoogd G. Pladdet de zilveren speld had opgespeld. Plichtsgetrouw Plaatsen vrij Jongeren Lau Geuze is plaatsvervangend colonnecommandant verbindin gen, groepscommandant en staf lid. Hij is verder eerste chauffeur van de Rode Kruiswagen die ook rolstoelpatiënten kan vervoeren. "Je hebt altijd een warm hart ge had voor het Rode Kruis", zei voorzitter A. van den Hoek in zijn felicitatie. "Vroeger is het als een gezelligheidsgroepje begonnen, maar de colonne is van een derge lijke omvang geworden en zo op de professionele toer gegaan, dat oud-gedienden soms denken: waar zijn ze tegenwoordig mee be zig?" De voorzitter feliciteerde dhr. Geuze, gevolgd door kringsecreta ris Marteijn, die de gesp uitreikte. Er waren in de door 27 belangstel- lendenfvorig jaar maar 17, dus ruim 50% meer) bijgewoonde jaarvergadering nog meer huldi gingen. Negen donors, van wie er zeven aanwezig waren, die 25 keer bloed hadden gegeven, kregen een aandenken. Vorig jaar gebeurde dat voor het eerst bij de afdeling Tholen. Toen was er maar één, nu negen. In St. Philipsland zijn er al donors gehuldigd die meer dan vijftig keer bloed gegeven hebben, maar de afdeling Tholen is nog maar een paar jaar geleden be gonnen met twee donoravonden per jaar, wat in Flupland al heel lang gebruik is. De zilveren donors waren de heren W. Geuze, M. Uyl en P.M. Sloot- maker uit Poortvliet, J.C. Ridderhof-Boon, A.A. Dake en A.J. Keur uit St. Annaland, L.J. van Oeveren en M. Guequierre uit St. Maartensdijk, alsmede M. Minheere-Oppelaar uit Oud- Vossemeer. "Ga zo door, want bloed blijft nodig", zei kringsecretaris Mar teijn bij de uitreiking van de spel den. Hij werd daarbij geassisteerd door mevr. E. Osinga, kringcon- sulente van het welfarewerk. "Bloed geven is een goede zaak", zei de secretaris. "Voor onder zoek, medicijnen en mensen die aan de bloedersziekte lijden, is er steeds meer nodig." Ook voorzitter Van den Hoek be dankte de trouwe donors. "Ge lukkig gaat het bloed geven in ons land allemaal nog op vrijwillige basis en niet zoals in Amerika, waar men ervoor betaalt, waar door sommige donors eronder lij den." Hij noemde het 'een bijzondere prestatie' om 25 keer bereid te zijn bloed te geven. "Een hele tijd ge leden bent u daar mee begonnen, want nog slechts korte tijd hou den we twee keer per jaar bloed afname. U onderkent het belang daarvan, maar wanneer ik het to taal aantal van 800 donors per jaar naast het bevolkingsaantal van zo'n 19.000 mensen op Tho len leg, dan is het een klein per centage. Door bloed kunnen mensenlevens gered worden, zo dat we door moeten gaan", aldus voorzitter Van den Hoek. Dhr. Uyl sprak namens de jubile rende donors een dankwoord en zei alvast een biertje genomen te hebben om donderdagavond 14 september van 18.30 tot 21.00 uur weer bloed te geven in Haestinge te St. Maartensdijk. Het Rode Kruis krijgt op Tholen steeds meer leden door activitei ten van de plaatselijke afdeling en de landelijke ledenwerfactie. Bestuurslid mevr. Suurland meld de een stijging van 244, waardoor het totaal op 1460 leden kwam. Ze vond het jammer, dat de afdeling zelf geen wervingsactiviteiten mocht ontplooien in verband met een landelijke actie. De ervaring in Tholen, Scherpenisse en St. Maartensdijk leerde, dat eigen werving dubbel zoveel nieuwe le den oplevert. De 244 nieuwelingen zijn nog niet uitgesplitst per plaats, maar daar voor was de stand: Tholen 382(na actie), Poortvliet 48, Scherpenisse 218(na actie), St. Maartensdijk 256(na actie), Stavenisse 230, St. Annaland 115 en Oud-Vossemeer 34. PRINS REINIERSTRAAT 3 STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOTA Advertentie I.M. Met name dat laatste aantal zou mevr. Suurland door middel van een ledenwerfactie drastisch wil len opvijzelen. Ook in Poortvliet en St. Annaland staan er nog ac ties op stapel. In Stavenisse is het ledenbestand op zich al zo groot, dat mevr. Suurland daar voorlo pig niet aan werving wil doen. Ze schrijft het grote aantal leden daar toe aan de omvangrijke hulp tijdens de februariramp van 1953, toen Stavenisse zwaar getroffen werd. De collecte voor het Rode Kruis bracht op het eiland 13.190,75 op: 138,80 minder dan de vorige keer. De ledengroei zou daarmee te maken kunnen hebben, maar de collecte was met name in Oud- Vossemeer(waar nog geen leden werving is geweest) en Tholen minder. Van alle sectoren van het Thoolse Rode Kruis werd verslag gedaan. Het welfarewerk was vorig jaar op alle braderies present met een stand, men ging zelf op reis naar Avifauna, hield twee koffiemidda- gen in Ten Anker en acht contact morgens in Meulvliet. Er bleef een klein batig saldo over. De colonne vervolgde de oplei ding met zeven mensen van modu le II, zeven van module I, van wie er vier examen deden, zeven cur sisten GOR en daarnaast nog twee vrijwilligers voor de groepscommandanten-opleiding. Tholen deed als enige met twee ploegen aan de provinciale wed strijd mee en daarnaast werd nog een thema-avond over brandwon den gehouden. De rampenbestrijding wordt één van de hoofdzaken van de colon ne. Samen met de brandweer deed het Thoolse Rode Kruis mee aan oefeningen. Ook werd weer bijstand verleend bij de vakantie van zieken en ge handicapten. Acht mensen gaven zich op, maar twee vielen er af omdat ze de periode niet zo gunstig vonden. Van de zes die overbleven, gaan er nog twee in oktober op vakantie. Het financieel verslag over 1988 was niet beschikbaar wegens het feit dat penningmeester C. Meer- tens op vakantie was. Dhr. P.J. Polderman van Schipper Accoun tants uit Tholen schetste in grote lijnen het financiële beeld. Hij wees erop, dat er 30 juni 1988 een belangrijke financiële en organi satorische scheiding tot stand ge komen was door oprichting van de zelfstandige stichting ambulan cevervoer. De vereniging bezit het verenigingsgebouw, de garage en de bestelbus, de stichting de am bulance. "Wat de vereniging betreft, is er een positief resultaat", zo liet Pol derman weten. "Er zijn voldoen de reserves om materialen te vervangen of activiteiten te ont plooien." Dhr. J. Mabelis uit Tholen zei graag inzicht in de financiële ge gevens te willen. "Voor sommige delen vaq de vereniging was het namelijk een beetje woest jaar." De Thoolse Rode Kruiscolon- ne heeft voor het eerst gepro fiteerd van de EHBO-cursussen op de basis scholen. Vijf jongeren die daar hun EHBO-opleiding A volgden en daarna bij het Ro de Kruis nog diploma jeugd EHBO B haalden, zijn tot de colonne toegetreden. De vijf komen allemaal uit St. Maar tensdijk, waar het oefenlokaal staat. Voor jongeren van el ders is de doorstroming moei lijker omdat ze altijd met vervoer zitten. Zes hadden er de B-opleiding gevolgd, maar één stapte er niet over naar de colonne. Dhr. J. Kurvers meldde een re cord van 145 gediplomeerden bij de jeugd EHBO A, tegen over 109 in het vorige jaar. In St. Philipsland waren 15 geslaagden, in Anna Jacoba- polder 14, Oud-Vossemeer 12, Scherpenisse 14 en 20, St. Maartensdijk 19 en 20 en in Poortvliet 15 en 16. Voorzitter Van den Hoek advi seerde hem om een afspraak te maken met penningmeester Meer- tens. Mabelis kondigde ook aan, schriftelijke vragen over het fi nancieel beleid aan het bestuur te zullen stellen. Kringsecretaris Marteijn bracht naar voren, dat voor de bezoekers van de vergadering voortaan een kort overzicht van de financiële positie beschikbaar gesteld zou kunnen worden. K.J. Elenbaas uit Poortvliet noemde het hard nodig dat de ver- bindingsapparatuur vernieuwd wordt. "De communicatie ver loopt buitengewoon slecht", aldus Elenbaas, wat door andere colon neleden werd onderstreept. De portofoons worden met name bij wielerrondes gebruikt. Uit de discussie bleek, dat ze geen eigendom van de afdeling zijn, maar van de kring. "In verband met de zendmachtiging en het on derhoud zijn portofoons en mobi lofoons gecentraliseerd", legde kringsecretaris Marteijn uit. "Verbindingen zijn bij rampen heel belangrijk. Ook op het ge bied van de ambulancewagens voor de rampenbestrijding laat de materieelvoorziening te wensen over. Het blijft altijd een heet hangijzer. We zouden een beroep op het rijk moeten doen", aldus de kringsecretaris. Afdelingssecretaris H. Brinkman benadrukte, dat de portofoons op korte termijn vervangen dienen te worden. Elenbaas roerde ook nog de be noeming van een magazijnmede werker voor het Rode Kruisgebouw in St. Maartensdijk aan. Er zou op het schoolbord een oproep voor kandidaten zijn ge richt, maar de gegadigden kregen niets te horen. Secretaris Brink man antwoordde, dat de oproep op het schoolbord buiten het da gelijks bestuur om was gedaan. Bart Stolk uit St. Maartensdijk, voorheen magazijnbeheerder van de Rode Kruisafdeling Gorcum, is door het bestuur benoemd. Het Rode Kruis gaat bij de plannen voor thuishulp zorgvuldig te werk. "We gaan niet op de stoel van het Groene Kruis en de gezinsverzorging zitten", zei kringsecretaris J. Marteijn van het Zeeuwse Rode Kruis. Tijdens de algemene ledenverga dering in de Stove te Stavenisse gaf hij woensdagavond een toe lichting op de plannen. Gepro beerd wordt, de mensen zolang mogelijk mensen in de thuissitua tie te houden. Er is landelijk on derzoek verricht om de 487 Rode Kruisafdelingen te betrekken bij thuishulp met een geconcentreer de inzet van geld en middelen. "Velen houden zich er mee bezig en verpleging en verzorging zaten ook bij het Rode Kruis al in het pakket. Liefst willen we een 24 uurs thuishulp en we moeten be kijken of dat haalbaar is. Het Ro de Kruis kan goed, deskundig en met veel liefde en inzet hulp verle nen wanneer er bij de professione le organisaties onvoldoende mankracht is. Wij doen een stukje wat anders misschien niet kan ge beuren. In verband met de werk gelegenheid en concurrentievervalsing moeten we namelijk geweldig voorzichtig zijn." Marteijn somde het welfarewerk, telefooncirkels, sociaal vervoer,va kantiemogelijkheden, e.d. op als thuishulp. "We deden een aantal zaken al lang, maar het wordt nu in een nieuw jasje gestoken. Ge lukkig is er ook veel burenhulp en mantelzorg, maar veel mensen zijn ontzettend eenzaam en ieder mens heeft behoefte aan contact." Volgens de kringsecretaris worden de voorstellen in onderling over leg met Groene Kruis en gezins verzorging nader uitgewerkt. De 950 colonneleden, 400 welfare werksters en 3 tot 400 leden van het Jeugd Rode Kruis moeten voor de thuishulp ook getraind worden. "We moeten oppassen dat vrijwilligers niet oneigenlijk gebruikt worden. Via het zieken fonds kun je zes weken verzorging krijgen. Het Rode Kruis zal pro beren voor de thuishulp bijdragen te krijgen ats"er fondsen iijn", al dus Marteijn. De voorstellen worden nader uit gewerkt, waarbij een enquete on der de afdelingen gehouden wordt. "Het Rode Kruis dient met de thuishulp de eigen grenzen aan te geven en zich duidelijk te profile ren", zo benadrukte de kringse cretaris. De verhoging heeft alles te maken met de sluiting van stortplaats Tuttelhoek na 1992. Het Thoolse afval zal dan afgevoerd moeten worden naar elders, wat een aan zienlijke kostenstijging mee brengt. De verwerkingskosten per ton zullen stijgen van ongeveer 20 naar ongeveer 120 gulden. Om dat kostendekkend te maken zou de afvalstoffenheffing naar 160 gulden moeten, maar die ver hoging vinden b. en w. te fors. Door de heffing tussen 1990 en 1998 jaarlijks met 10% te verho gen, wordt in 1998 toch die 160 gulden bereikt. Het geld dat jaar lijks extra bij de gemeente binnen komt wordt in een aparte pot gestopt. Uit die pot wordt van 1993 tot 1998 weer bijgedragen in de kosten van de afvalverwerking. De commissie financiën bespreekt de tariefsverhoging woensdaga vond. Op dit moment bedraagt de afvalstoffenheffing f. 68,- en voor alleenstaanden f. 51,-. Sedert mensenheugenis waren er religieuzen werkzaam in het Berg se ziekenhuis, dat na de totstand koming van Lievensberg een verpleeghuis werd. De nonnen wa ren ondergebracht in het klooster aan de Van Dedemstraat, de hui dige E-slaapafdeling van het ABG. De heuse refter en kleine kamertjes riepen het nu oude beeld op van een gesloten klooster. Het slot mocht niet door iedereen betreden worden, maar in de loop der jaren veranderde er veel. Vooral in juni 1968, toen het oude ziekenhuis door de opening van Lievensberg een andere taak kreeg. Er bleven nog vier religieu zen over, vanwie er drie in het ver pleeghuis werkten. De nonnen betrokken een ABG-woning aan de Van Hasseltstraat en bij de bouw van het E-blok verhuisden zij naar het pandje Peijs aan de Van Dedemdwarsstraat. Wegens de bouw van aanleunwo ningen moet dit straatje en zijn bebouwing nu wijken. Daarmee komt een einde aan de inwoning van de laatste nonnen in het ABG. Zij verhuizen naar Sint Catrien. Alleen zuster Gerarda draait nog mee in het ABG, maar de overige nonnen blijven nog wat vrijwilli gerswerk in het Bergse verpleeg huis doen. Voorzitter van de stichting is Bert Janse uit St. Annaland, die al een paar jaar met Kerst en Pasen ac ties voor Polen heeft gehouden en bemiddelt bij zendingen via de so ciale pakkethulp Sztafeta. Janse is zelf al verschillende keren in Polen geweest."Op het ogenblik is hulp nog heel hard nodig", vertelt hij. "De prijzen zijn met 300 tot 400% gestegen, terwijl de lonen maar met 80% opgetrokken zijn." Het stichtingsbestuur bestaat ver der uit mevr. Goedegebuure- Mook uit St. Annaland(secreta- resse), dhr. Abr. Smits uit Stave- nisse(penningmeester), Joh. Vroegop uit St. Maartens- dijk(vice-voorzitter), Peter Heijn- dermans uit Bergen op Zoom(2de secretaris), Jannie Janse uit St. Annaland(2de penningmeester) en de leden Riet v.d. Berge uit Tholen, M. Smits-Potappel uit Stavenisse en N. Vroegop-Kloet uit St. Maartensdijk. Bij hen kan men ook kleding en lang houdbare levensmiddelen af geven. De opslag gebeurt tijdelijk in een door de gemeente beschik bare gestelde sloopwoning aan de Ring te St. Annaland. In de schuur van mevr. Van Dijke- Goedegebuure wordt elke dinsdag avond kleding, schoenen en speel goed op leeftijd gesorteerd. De opbrengst van de fancy fair bij de Schutse, lezingen voor de Plat telandsvrouwen van St. Annaland en Poortvliet, alsmede bijdragen van sponsors moeten het trans port van 30 september mogelijk maken. De trailer van Schot Trans port gaat naar Sulechov en omge ving, waar de Thoolse transpor teur eerder al hulpgoederen bracht. De verdeling gebeurt via twee parochies en een kinderte huis. Daarnaast blijft het verzenden van hulpgoederen van Nederland se naar Poolse families doorgaan. Bert Janse heeft 240 vaste adoptie-adressen geregistreerd, maar hij kan nog meer deelne mers gebruiken. "Er staan nog 300 gecontroleerde adressen uit Polen op de wachtlijst", vertelt hij. Met medewerking van de scholen wil Janse binnenkort beginnen met een Kerstactie voor Poolse kinderen. De verzending van pakketten naar Poolse families is wat in opspraak gekomen door berichten dat de goederen verkocht zouden wor den. Dat leidde bij de fam. Janse al tot een afzegging van een gega digde voor adoptie van een Poolse familie. Bert Janse betreurt dat. "We willen de hulpzendingen nog steeds laten groeien en niet afbre ken", zegt hij. Ook de voorzitter erkent echter, dat er wat mis is. Vanuit de omge ving van Suwalcki, vlakbij de Russische grens, stuurde een Pool die van iemand uit Bergen op Zoom al 100 kg hulpgoederen ge kregen had, 13 'bedelbrieven' naar verschillende adressen. "Dan is men op (zwart)handel uit, want tegen het ruilen van een trui voor een kist aardappelen hebben we geen bezwaar. We heb ben ontdekt, dat er 21 pakketten door verschillende mensen in Ne derland naar hetzelfde adres in Polen zijn verzonden. Dat is niet gezond. Dat heeft ook bijons vraagtekens opgeroepen. Via chauffeurs die in Polen de pakket ten bezorgen, is er een handel in adressen ontstaan. Pas even op, zeggen we daarom. Bij de vaste verzenders is het wel safe, maar nieuwe adressen zou men eerst bij Sztafeta moeten laten controle ren", adviseert Bert Janse. Koster A. Gunst(rechts) ontvangt de oorkonde van de vereniging van kerkvoogdijen in Zeeland, aangeboden door W. Nieuwenhuize. In het verenigingsgebouw aan de Ring werd koster Gunst, die ver gezeld was van zijn dochter, schoonzoon, kleindochter en kleinzoon, toegesproken door president-kerkvoogd en ouderling G. Pladdet. Hij noemde 25 jaar aaneengesloten kosterschap een hele tijd. "Het is niet abnormaal, we lezen er wel meer van in het bondsblad, maar ik heb het bij één baas nog geen 25 jaar volge houden. Er zijn kerkeraadsleden die de 25 jaar hebben geëvenaard, maar niet aaneengesloten. Hier is sprake van een echt zilveren jubi leum en het is een goede gewoonte daar aandacht aan te schenken. Het gaat toch om een respectabel aantal jaren van inzet, doorzet tingsvermogen en liefde voor het kosterswerk, dat in goede orde ge beurde. Het omvat meer dan al leen de de deur open en dicht doen. Natuurlijk hoor je wel eens een keer dat het trekt, dat het koud is of warm of dat de geluids installatie te zacht staat. U zei altijd: ik heb het niet alleen gedaan, ik heb de kracht niet van mezelf. Nog eventjes wil je aan blijven en dat is leuk. We zijn dankbaar, dat je dit werk mag blijven doen, want dat is een teken van goede gezondheid", zei de president-kerkvoogd. Dhr. Nieuwenhuize bracht na mens de Zeeuwse vereniging van kerkvoogdijen naar voren, dat 25 jaar achteraf maar een gedachte is. "U hebt echter heel wat kerk diensten mede verzorgd, plichts getrouw om niets te vergeten. Plichtsgetrouwe mensen zijn niet meer zo dik gezaaid tegenwoor dig. Dat je dit werk mocht doen vanuit geloof voor God, Die Zijn gemeente bouwt. Dat u nog in ge zondheid verder mag gaan", zei Nieuwenhuize, die een oorkonde overhandigde. Voor mevr. Gunst waren er nog bloemen. Ds. A.J. de Kieviet bracht naar voren, dat de koster zijn zilveren jubileum eerst maar voorbij wilde laten gaan. "Het is alleen maar genade dat ik de 25 jaar vol mag maken, zei u dan. De laatste jaren hebt u en uw vrouw met de ge zondheid getobd en daarom is het temeer een reden om dankbaar en blij te zijn voor Gods aangezicht." Hij las Psalm 84, gemaakt door de kosters van weleer, de dorpel wachters. "Een koster is een wa ker, een beschermer van de kerk en de dienst en dat is een schone, verantwoordelijke taak", zei de predikant. "U hebt 25 jaar mede zorg gedragen voor Gods huis, de goede orde tijdens de erediensten bewaard. U zorgde voor de rein heid door de papiertjes van de Kingpepermunt op te rapen. Het liederenbord maakte u klaar, de bijbel en het glaasje water voor de predikant, in de winter tevoren nog de kachel, u luidde de klok en deed het rode lampje aan om aan te geven dat de plaatsen vrij zijn. Bij onrust van jongelui kalmeerde u ze", zo schetste ds. De Kieviet het kosterswerk. Hij bracht verder naar voren, dat dhr. Gunst ook wel eens door een dal ging, maar steeds kreeg hij de kracht en de genade om door te gaan met zijn werk. "We hopen, dat dit een voorafschaduwing mag zijn van de hemelse ere dienst. Dat dit heenwijst naar wat komen gaat: volkomen God die nend en eeuwig arbeid verrichtend tijdens de hemelse eredienst. De plaatsen boven zijn vrij, Jezus heeft het knopje al omgedraaid", aldus de predikant, die hoopte dat koster Gunst nog velen tot zegen zou mogen zijn. Hij gaf hem nog de woorden uit 1 Petrus 4:10 en 11 Ouderling P. Klippel, die het langst met koster Gunst had sa mengewerkt, feliciteerde hem nog met het zilveren jubileum. Hij hoopte dat de koster meer werk zou krijgen met jongeren, want die zouden er veel meer kunnen komen, vooral in de avond diensten. Koster Gunst toonde zich dank baar voor deze avond, de onder scheiding, de bloemen en andere attenties. "Het is heel fijn dat ik dit mee mocht maken. Ik had niet gedacht, dat ik zover zou komen toen ik ruim twee jaar geleden ernstig ziek was. t Is alleen genade van onze God", aldus de jubile rende koster, die nog opmerkte, met veel liefde met velen prettig te hebben samengewerkt. Verschillende gemeenteleden maakten nog van de gelegenheid gebruik om koster Gunst te felici teren, maar naast de kerkbestuur ders waren niet zoveel mensen naar het verenigingsgebouw geko men. Rode Kruisman Lau Geuze uit Poortvliet kreeg een onderscheiding voor dertig jaar trouwe dienst.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 9