Slopershamer velt Duitse rampschool Incest: drie jaar in de gevangenis RPF tegen de grauwe middenmoot, het slappe CDA en de zware SGP E.A. Lukkassen is bereid te knokken voor zelfstandigheid 1.895,- SPIJKi^ Excursie naar boerderijen Predikanten voor SGP Donderdag bloed geven Geschenk Grafschaft Bentheim aan Sint-Philipsland na watersnood VAILLANT COMBIKETEL Kamerkandidaat drsN.C. van Velzen voor malcontenten in Tholen Donderdag 7 september 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 De Prinses Marijkekleuterschool in Sint-Philipsland - eens de eerste kleuterschool in het dorp - is een prooi geworden van de slopers. Het 34 jaar oude gebouw maakt plaats voor woningen. De kleuters hebben, als gevolg van de integratie binnen het basisonderwijs, onderdak gevonden in de Kon. Julianaschool. De uit breiding van die basisschool wordt vandaag door bur gemeester T.A. Vogel geopend. Gedenksteen Vader verkracht dochter met zoon en neef De Middelburgse rechtbank heeft bij een incestzaak in St. Maartensdijk fikse gevangenisstraffen uitgedeeld. H.A.B.(48) is veroordeeld tot drie jaar cel, waarvan vier maanden voorwaardelijk, wegens het verkrachten van zijn nu 16-jarige dochter. Volgens het psychia trisch rapport is de vader verminderd toerekeningsvat baar en ontbreekt ieder schuldbesef bij hem. NU De tweede kandidaat van de RPF na lijsttrekker Leer- slappe optreden van het cda is SGP(zondagsheiiiging b De tweede kandidaat van de RPF na lijsttrekker Leer ling, drs. N.C. van Velzen uit Barneveld, heeft vrijda gavond in Meulvliet de Thoolse verkiezingsbijeen komsten besloten. Achtergronden Ik vind Niet karig Hoge verwachtingen van burgemeester Nieuw-Vossemeer "Ik kan u verzekeren, dat u in mij een goed pleitbezorger heeft gevonden voor het behoud van de zelfstandigheid. Ik zal al mijn krachten daartoe aanwenden." Die woorden van burgemeester E.A. Lukkassen (41) zal de gemeenteraad van Nieuw- Vossemeer met genoegen hebben aangehoord. Een belangrijke wens van de raad - in de profielschets tot uitdrukking gebracht - werd immers al meteen door de zo juist geïnstalleerde eerste burger onderschreven. In een bijzondere raadsvergade ring hing loco-burgemeester A.F. Hommel hem zaterdag de ambtsketen om. Profielschets Streekgewest Vruchtwater College 36 Mensen willen eerste burger in Bruinisse worden Kernenergie Je moet het gezien hebben, bij... De Prinses Marijkeschool is in 1955 gebouwd naar een ontwerp van de architecten J. Jans uit AU melo en Wondrichem uit Kruinin- gen. De kosten van de bouw werden gedragen door..... de 96.000 inwoners van het Westduit- se Grafschaft Bentheim! Zij za melden in 1953 geld in, bestemd voor een door de watersnood ramp getroffen Nederlandse ge meente. Het werd Sint-Philipsland, dat dankzij de oosterburen voor het eerst een kleuterschool kreeg. Een huis-aan-huis actie in de 65 gemeenten van het Grafschaft le verde tussen de 58.800 en 63.000 gulden op. Leider van de hulpac tie was de hoofdredacteur van de Grafschafter Nachrichten. In no vember 1953 reisde burgemeester L.J. de Jonge met de wethouders Mol en Van Nieuwenhuijzen naar Nordhorn om de dank van de Sint-Philipslandse bevolking voor deze schenking over te brengen. De officiële opening van de kleu terschool (gebouwd door aanne mer Capelle) vond op 12 oktober 1956 plaats. Oberkreisdirektor dr. C. Mawick onthulde die dag aan de voorgevel een gedenksteen met het opschrift 'Prinses Marijke Kleuterschool 1955. Geschenk van de Grafschaft Bentheim. Wa tersnood 1953'. Deze steen ligt momenteel bij gemeentewerken opgeslagen totdat er een bestem ming voor is gevonden. Vijftig kleuters vormden die okto berdag een erehaag voor de school, met rood-wit-blauwe ere- bogen. De vijfjarige Annie Rijstenbil bood dr. Mawick de sleutel van de school aan en de kinderen zongen een speciaal feestlied. Ook het interieur van de school was een schenking, name lijk van de Zweedse vereniging Radda Barnen. Speelplaats en. zandbak werden door de gemeen te bekostigd. "In het aanschouwen van dit bouwwerk ziet u dat de goedertie renheden des Heeren nog groot Een beeld uit 1977 van de ontvangst, door secretaris A. Verbree, van de Duitse gasten in de raads zaal van Sint-Philipsland. Rechts (met papiertje in de hand) staat plaatsvervangend burgemeester Witte van Nordhorn. Zijn zoon J.B.(18) en zijn neef P.M.H.(20) kregen twee jaar ge vangenisstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk. De officier van justitie had tegen beiden lage re straffen geëist: tegen B. 15 maanden waarvan 3 voorwaarde lijk, tegen H. 18 maanden waar van 3 voorwaardelijk. De rechtbank vond dat de strafmaat aangepast diende te worden aan de ernst van de zaak. Bij de vader was de straf gelijk aan de eis van de officier van justitie. Een aantal geruchtmakende in cestzaken in ons land heeft ertoe bijgedragen dat de bloedschande sterker in de belangstelling is ge komen. In St. Maartensdijk liep het drie jaar geleden fout bij de familie B., toen de vader begon met sexuele handelingen bij zijn toen 13-jarige dochter. Het ont aardde na een jaar in verkrachtin gen wanneer het meisje uit school kwam en de moeder afwezig was. De vader deed dat eerst alleen, maar na het bekijken van porno films bij de familie H. betrok hij zijn zoon en neef erbij. Het drie tal verkrachtte het meisje verschil lende keren totdat ze oktober vorig jaar van huis wegliep. In mei werden de daders aangehouden. De rechtbank vond, dat de vader ernstige schade aan zijn dochter had toegebracht. De vader beken de eerst, maar herriep zijn verkla ringen later. Hij vertelde uit angst een verhaal verzonnen te hebben omdat de politie hem tijdens het verhoor had gedreigd met verdrin king en met een pistool. De recht bank achtte de feiten wettig en overtuigend bewezen. De eerste verklaringen van de vader kwa men overeen met die van zijn dochter. VCW 180E incl. T.T.B. mèt warm water en C.V. zonder waakvlam Lievevrouwestraat 56 Bergen op Zoom Tel. 01640/4 09 51/2 Huis en Heem organiseert op za terdag 16 september een 'open' Boerderijentocht (d.w.z. iedereen kan er aan meedoen). De rit be gint om 14.00 uur vanaf de Markt in Tholen (met eigen vervoer) en het is de bedoeling dat een bezoek gebracht wordt aan enkele boerde rijen die nog in de typische oude stijl zijn opgetrokken. De excursie wordt afgesloten met een bezoek aan streekmuseum De Meestoof, waar men de tentoonstelling 'Boerderij en platteland' kan be kijken. Daarbij hoort tevens een dia-serie. Deelnemers die passagiers willen meenemen, wordt gevraagd zich van tevoren te melden. zijn," hield burgemeester De Jon ge het schoolbestuur bij de ope ning voor. Als blijvende herinnering bood hij de Duitse gasten een Delfts blauw tableau aan, met daarop de Zeeuwse en Duitse wapens en kransvormig de verbondenheid tussen beide plaat sen tot uitdrukking gebracht. Dat tableau kreeg een plaatsje in de voorgevel van het Rathaus in Nordhorn. Een foto daarvan werd in oktober 1977 overhandigd aan gemeentesecretaris A. Verbree. Hij ontving toen (omdat gemeen tebestuur en -personeel op reis waren) een delegatie uit Nord horn. De 26 Duitsers waren op weg naar Frankrijk en besloten een kijkje te nemen bij 'hun' school. Ze werden in het gemeen tehuis ontvangen in het bijzijn van bestuur en personeel van de school. Voorzitter G.C. Noort- hoek bood een lepeltje aan met het wapen van Sint-Philipsland. Na een lunch in Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder werd de kleu terschool bekeken. Van het gezel schap maakten 13 raadsleden deel uit en ook de technisch ambtenaar Nümann, die in 1956 de ge denksteen naar Sint-Philipsland bracht. Na sloop van de school komt het totale terrein (school, schoolplein, grasveld en parkeerterrein) voor de bouw van woningen in de vrije sector beschikbaar. Vijf Thoolse predikanten hebben in een advertentie van een volle pagina in enkele dagbladen een stemadvies uitgebracht voor de SGP: de twee predikanten van de Gereformeerde Gemeente, ds. J. Beens uit Scherpenisse en ds. A.J. Gunst uit Tholen, de Christelijk Gereformeerde predikant ds. A.G. Boogaard uit Oud-Vossemeer en twee van de zeven Hervormde pre dikanten: ds. P. van Bergen Bra- venboer uit Scherpenisse en ds. A. Egas uit Poortvliet. Onder de totaal 222 predikanten in de advertentie staan niet de Hervormde predikanten Born(Stavenisse), Van Herk(St. Annaland), De Kieviet(Oud- Vossemeer), Lammers(St. Philips land) en Van Loon(St. Maartens dijk). De laatste stond er een vorige keer wel bij en hij sloot onlangs nog de SGP-verkiezingsbijeenkomst met Tweede Kamerlid Van den Berg in Scherpenisse. "Ik betreur het dat mijn naam er niet bij staat", laat ds. Van Loon desgevraagd weten. "Het overviel me en ik vind het niet zo verstandig van het partij bureau. Ik ben gewoon niet bena derd. Kennelijk hebben ze de vorige advertentie er niet bij geno men. Misschien is het een mis verstand omdat ze het lijstje van predikanten die lid zijn van de Ge reformeerde Bond hebben bena derd en daar sta ik niet meer bij", aldus ds. Van Loon. De onlangs uit Tholen vertrokken ds. H. Verheul(Hervormd) staat wel bij de 222, maar al onder zijn nieuwe gemeente Amersfoort. De tweede man van de RPF, drs. N.C. van Velzen uit Barneveld, noemde de SGP tijdens een ver kiezingsbijeenkomst in Tholen vrijdagavond 'een typische domi neespartij', maar ook een 'eer biedwaardige, oude en bevriende partij'. Het Thoolse Rode Kruis organi seert donderdag 14 september een bloedafname avond. Personen tot 65 jaar kunnen tussen half zeven en negen uur een halve liter bloed afstaan in Haestinge in Sint- Maartensdijk. Na schooltijd bekijken kinderen van dichtbij de afbraak van de voormalige Prinses Marijke kleuterschool in St. Philipsland. Voor bijna twintig luisteraars leg de hij uit, dat je niet bij het puur humanistische CDA moet zijn, waar het horizontalisme hoogtij viert en de Bijbel niet meer cen traal staat. Lubbers zegt nooit iets goeds van zijn Heiland, terwijl hij unieke kansen krijgt om daarvan getuige te zijn, zei Van Velzen. Ook bij het GPV en de SGP - al zijn het bevriende partijen - ben je eigenlijk niet thuis. De eerste is te nauw aan de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt verbonden waardoor buitenstaanders geen invloed in de partij kunnen uitoefenen. De SGP is een eerbiedwaardige, oude partij, maar ook een typische do mineespartij - 'zeer zware sjek' - waarbij de positie van de vrouw spanningen oproept. De Reforma torische Politieke Federatie vult zo een gat op in politiek Neder land. In de RPF vind je de oude AR-politiek voor een groot deel terug. De RPF is een verzameling van malcontenten bij het CDA, het GPV en de SGP, evangeli- schen en politiek daklozen. Dat verklaart een stukje van de span ningen, zo schetste ex-CDA'er Van Velzen, die in 1982 lid werd van de RPF. De RPF houdt niet van opper vlakkige pietpraat, zoals in de ver kiezingsprogramma's op de televisie gebeurt, zei de kamerkan didaat. "De RPF wil doorstoten naar achtergronden." Van Velzen, rector van de Evangelische Hoge school te Amersfoort en lid van de Nederlands Hervormde Kerk(Ge- reformeerde Bond) poetste het historisch besef van de aanwezi gen op. Hij wees erop, hoe vijftig jaar geleden de Tweede Wereld oorlog begon met het plat walsen van Polen door de Duitsers. "Dat was het begin van veel leed over de gehele aarde; er vielen totaal 55 miljoen doden." De Tweede Wereldoorlog vormde een breuk in onze geschiedenis, zo maakte Van Velzen duidelijk met o.a. een citaat van de schrijver Harry Mulisch. De oude normen hadden afgedaan, men begon op nieuw. Bij alle veranderingen noemde de kamerkandidaat de ontkerstening van onze natie het politieke pro bleem bij uitstek. "Wie het zicht op God verliest, verliest het zicht op zijn medemens en op de Schepping, het milieu. Allerlei niet-christelijke normen worden via de massamedia gestimuleerd. De ik-vind-cultuur deed zijn intre de, mondigheid, de mens beslist met zijn eigen verstand wat goed en kwaad is, dat is humanisme. De oude vastigheden zijn na de oorlog verwaterd, een vrijzinnige vloedgolf kwam over ons land. Nu kun je van traditionele, dode orthodoxie - zo wettisch als wat - ook last hebben, maar ook bij kerkgangers heeft het materia lisme toegeslagen. De betrouw baarheid van het Woord van God is aan de k^ak gesteld, er is een moderne wind gaan waaien", al dus Van Velzen. Hij zag voor de RPF een taak weggelegd binnen het politieke bestel in Nederland om de zaak weer in het goede spoor te krij gen. "We mogen getuigen, we hoeven niet te overtuigen. Prakti sche politiek bedrijvend, genor meerd aan het Woord van God, dat is het beste. Dat betekent bij sociale voorzieningen niet karig zijn uit een stuk Bijbelse bewo genheid." De kamerkandidaat hekelde 'de grauwe middenmoot' en 'wetten die in het teken van de ontkerste ning staan'. Zo stipte hij de kin derbijslag aan, waarvoor het formulier door zowel de man als de vrouw ondertekend moet wor den en het belastingbiljet, waarop over partner in plaats van echtge noot wordt gesproken. "Door het De nieuwe burgemeester ging in op de hoge verwachtingen, die de verschillende sprekers (zes in to taal) over hem uitspraken. "Be denk echter wel dat ik, evenals u, ook maar een mens ben," zei Luk kassen, die het voorts als een ge schenk van God beschouwde dat zijn beide ouders en schoonmoe der bij de installatie aanwezig konden zijn. Ook betuigde hij zijn erkentelijk heid aan zijn voorganger, A.A. Rijstenbil uit Sint-Philipsland (met echtgenote aanwezig). "Veel is onder zijn leiding tot stand ge komen en graag wil ik proberen, naar mate van mijn kunnen, zijn plannen tot verdere uitvoering te brengen en andere plannen daar aan toe te voegen." Verdraagzaamheid kwam in de toespraak van Lukkassen even eens aan de orde. "Als onpartijdig voorzitter (van de gemeenteraad - red.) zal ik trachten de vergaderin gen van uw raad te doen plaats vinden in een sfeer van goede verstandhouding en verdraag zaamheid, het oog daarbij steeds gericht op doelmatigheid en op het algemeen belang van de ge meente Nieuw-Vossemeer." Loco-burgemeester A.F. Hommel had geconstateerd dat de heer Lukkassen op nagenoeg alle pun ten aan de wensen van de gemeen teraad voldeed. Raadslid C. van Geel meende zelfs dat er nooit kritiek op het benoemingsbeleid van de minister zou zijn, als hij overal zo goed rekening hied met de profielschets van de gemeente raden. Hommel liet overigens in zijn toespraak doorklinken toch wel bezorgd te zijn over het voort bestaan van een zelfstandige ge meente op langere termijn. "Maar alleen het aantal inwoners kan toch niet maatgevend zijn." De loco-burgemeester roerde ver der verschillende zaken aan, die de komende tijd de aandacht vra gen: de verdere ontwikkeling van het uitbreidingsplan Boerengors III, invulling van het Slaakdamge- bied en de toestand van de wegen in de gemeente. Raadslid Van Geel noemde ook nog het riole ringsplan, de automatisering en verruiming van het aantal lokale arbeidsplaatsen. Het streekgewest Westelijk Noord-Brabant geeft, aldus Van Geel, kleine gemeenten recht op zelfstandigheid. "We zijn er van overtuigd dat het streekgewest een rol speelt in onze gemeente, maar De zaterdag geïnstalleerde nieuwe burgemeester van Nieuw-Vossemeer met zijn echtgenote. de gemeente moet ook een rol spe len binnen het streekgewest." Na mens het streekgewest voerde vice-voorzitter dr. mr. L.G.C.A.M. Schneider (burgemeester van Roosendaal en Nispen) het woord. Namens het ambtenarenapparaat sprak secretaris P.P. Moors. Hij las aan het begin van de bijzonde re raadsvergadering ook het be noemingsbesluit voor. Verder voerden burgemeester Van Wig gen van Huissen en de fractie voorzitter van de PvdA in Huis sen, Th. Huisman, het woord. Laatstgenoemde benadrukte de verhuizing van Lukkassen van een gemeente aan de Rijn naar een ge meente aan het Schelde- Rijnkanaal. De heer Lukkassen was 15 jaar PvdA-raadslid in Huissen, waarvan de laatste drie jaar wethouder. Burgemeester Lukkassen en me vrouw C.P.M. Lukkassen-Schulte arriveerden bij het gemeentehuis in een door paarden getrokken koets, voorafgegaan door muziek vereniging Semper Crescendo. Ook de beide dochters Anouk en Sandrien waren bij de installatie aanwezig. De Thoolse burgemees ter Van der Munnik stuurde be richt van verhindering, maar zijn Sint-Philipslandse collega Vogel woonde de installatie van de 'Bra bantse buurman' wel bij. Van het gemeentelijk info-blad 'Dorpsbe lang' verscheen voor de gelegen heid een extra editie. De nieuwe burgemeester neemt voorlopig zijn intrek in de schrijverswoning boven het A.M. de Jongmuseum, tot een passende woning is gevon den. Op 22 september vindt in Huissen nog een afscheidsbijeen komst plaats. slappe optreden van het CDA is dat in de hand gewerkt." De RPF-kandidaat ging ook in op abortus en euthanasie. Hij signa leerde gevaren aan het begin en aan het eind van het leven. "Over al wordt op bezuinigd in de ge zondheidszorg, behalve op het vruchtwateronderzoek. Dat is een gevaar dat ons bedreigt. We moe ten terug naar de Schrift, eerbied hebben voor het menselijk leven." Van Velzen benadrukte, dat christelijke politiek niet voorkomt uit machtsdenken, maar uit roe ping. "We zijn geroepen tot ge rechtigheid, ook al luistert er helemaal niemand. Christelijk ge normeerde politiek is een zegen voor land en volk. Er zijn te wei nig blijmoedige getuigen en teveel dode orthodoxie en materialisme. Je moet geen diepe zuchten slaken of teruggetrokken met een boek in een hoekje gaan zitten gezien de grote nood van de ontkerstening en de Godsverlating. We zitten hier in Meulvliet aan de Zoekweg 8 en 8 is meer dan 1000. Als je acht geeft op de tekenen der tij den, lijst 8 probeert daar acht op te geven." Van Velzen had nog een goed woord over voor de bevriende par tijen GPV en SGP waarmee de RPF een lijstverbinding heeft. "Jammer dat we niet samen zijn. In de 21ste eeuw is het tegenover jongeren niet te maken dat we ge scheiden optrekken." Eén van de jongere luisteraars was Flip Quist uit St. Maartensdijk, die geboeid naar het college van kamerkandidaat Van Velzen had geluisterd. Hij vroeg zich echter af, of het nu nodig was qp de RPF op te richten en hoe die par tij tegen de rol van de overheid aankijkt. Van Velzen zei zelf bij het abor tusdebat afgeknapt te zijn op het CDA en signaleerde de onenig heid op het christelijk erf. "He laas zijn er nu drie kleine christelijke partijen met elk een wetenschappelijk bureautje en elk verkiezingsbiljetten. Natuurlijk beter drie goede buren dan ze in één hok stoppen waar het niet lukt. We moeten het samengaan niet forceren, maar zo nu en dan wel zeggen, anders lijkt het niet of het gewoon is", aldus de RPF- kandidaat. Ten aanzien van de rol van de overheid werd artikel 36 van de Nederlandse geloofsbelijdenis besproken. Van Velzen zag ver schil in een politieke partij en de kerk en constateerde dat er bij de RPF(zondagsrust bevorderen) meer ruimte is dan bij de Zes vrouwen en dertig mannen tussen de 31 en 55 jaar hebben ge solliciteerd naar de functie van burgemeester van Bruinisse. Van de 36 kandidaten heeft er één geen politieke voorkeur, 24 behoren tot het CDA, 4 tot de SGP, 3 tot de PvdA, 2 tot de VVD, 1 tot de PPR en 1 tot D'66. Naar de godsdienstige overtuiging van de kandidaten is de volgende verdeling te maken: 13 hervormd, 9 gereformeerd, 8 rooms- katholiek, 2 Ned. hervormd op gereformeerde grondslag, 1 gere formeerde gemeente, 1 christelijk gereformeerd, 1 humanist en 1 zonder godsdienstige of levensbe schouwelijke overtuiging. De nieuw te benoemen burge meester volgt T.C. Hekman op, die binnenkort met pensioen gaat. SGP(zondagsheiliging bevorde ren). "Christelijke politiek is niet we reldvreemd, het wil zich met prak tische punten voor alle facetten van dé samenleving inzetten", al dus de RPF-spreker. P. Kuiper uit St. Maartensdijk bracht de kernenergie ter sprake. Hij wilde niet door angst na Tsjer- nobyl aan de mode meedoen om de kernenergie terug te dringen. "We moeten niet van angst uit gaan, dat is niet reformatorisch." Kuiper achtte kernenergie niet zo milieubelastend als andere vor men van energie-opwekking. Jacob Pot, medewerker van de RPF-Tweede Kamerfractie, noem de de opwekking van kernenergie wel schoner, maar het grootste be zwaar is het radio-actief afval. Ir. W. Mol uit Tholen stelde de bodemsanering aan de orde. "Ook christenen kiepen zomaar allerlei chemicaliën in het water", constateerde kamerkandidaat Van Velzen. "Zodra je aan de porte monnee komt, houden de princi pes op." De bijeenkomst stond onder lei ding van dhr. O. ter Beek uit Tho len, die Psalm 53 las en na het gebed een overdenking hield n.a.v. 1 Petrus 4:7. Er was nog samen zang van Psalm 85:1, 2, 3 en 4 en Lied 429 met muzikale begelei ding van Ter Beek jr. De voorzitter bedankte kamer kandidaat Van Velzen met babbe laars en fractiemedewerker Pot met bloemen. Van Velzen besloot de verkiezingsbijeenkomst met ge bed, waarna er nog een collecte bus gereed stond, want het zijn dure tijden voor de politieke par tijen. Op 21 maart 1990 staan er weer gemeenteraadsverkiezingen voor de deur. ...deopen haard mag weer gewoon gezellig zijn: een lekker knapperend vuurtje. De Schelde heeft de open haard die u zoekt en die past bij uw budget. Kom maar kijken en ontdekde veelzijdigheid van de Schelde. 3? =fS g - CQ o Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 11