Hevel 15 miljoen zoet watergeld over van Schouwen naar Tholen Internationale zaadhandel Sahin investeert fors in Sint-Annaland PvdA fietst over Tholen naar 6 september DUIVELANDS MEUBELHUIS B.V. 4000 m2 meubelexpositie Opheffen kantoren van WMZ en PZEM in Tholen spaart ruim 3 ton uit Tweede Kamerlid Te Veldhuis voor VVD in Sint-Annaland Duizenden bloemen fleuren op proefveld Veerweg Stavenisse Donderdag 31 augustus 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Zoet water wel of niet op Tholen. Die kwestie be heerste dinsdag niet alleen de agenda van het water schap Tholen maar ook de verkiezingsbijeenkomst van de VVD in restaurant De Lagune te Sint- Annaland. Het was ook te merken aan de opkomst van de leden. Door de vergadering van het waterschap over het zoet waterplan werd een aantal leden veront schuldigd. Hardnekkige lobby Schippers Boeren Foto's bestellen CDA aan zijlijn Monumentenzorg Handhaven van de rayonkantoren van PZEM en WMZ belemmert de nieuwe organisatie doordat een strakke beheersbaarheid niet mogelijk is. De rayon kantoren vervullen nu een zeer beperkte functie naar een beperkt deel van de klanten. Dat zijn twee conclu sies uit de notitie 'Onderbouwing vervallen rayonkan toren ANZ', die donderdag door de aandeelhouders van de WMZ besproken wordt. Werkplanning Terwijl de bloemzaadteelt op Tholen het laatste jaar flink is teruggelopen, investeert K. Sahin Zaden b.v. in St.Annaland juist fors voor de toekomst. Donderdag werd de 'eerste' steen gelegd voor het nieuwe be drijfspand aan de Stoofweg. De verkiezingskaravaan van de PvdA bracht tijdens haar zesde fietstour door Zeeland op Tholen een be drijfsbezoek aan één van de grotere bedrijven binnen de gemeente: Goedhart bv. De PvdA-delegatie werd verwelkomd door hoofd personeelszaken M. Smits en directeur J. Matthijssen. In zijn welkomstwoord zei Matthijssen dat het niet vaak voorkomt dat politieke partijen opbellen met de vraag of ze op bezoek mogen komen. "Meestal zijn het zakelijke bezoeken. Dat de PvdA komt, is niet erg gebruikelijk maar het is interes sant om iets over ons bedrijf te kunnen vertellen". Vrouwen Zuidelijk halfrond Interne lucht Opslag Inruil - Garantie - Financiering Erkend A.P.K. Keuringsstation Autobedrijf BOVAG J. Niemantsverdriet Wilgenstraal 1, OOSTERLAND Telefoon 01114-1213 1506 Poststraat 8, BRUINISSE Telefoon 01113-1513 Het Zeeuwse Tweede Kamerlid A.J. te Veldhuis liet weten, een voorstander te zijn van het inlaten van zoet water uit het Zoommeer voor de landbouw. Wel vond hij het van belang, dat het water van een 'goede kwaliteit' moet zijn, iets wat rijkswaterstaat moet kun nen garanderen." Het inlaten van vuil water dat de bodem vervuilt, is het paard achter de wagen span nen". Te Veldhuis adviseerde om het geld dat voor het zoet water plan op Schouwen-Duiveland was gereserveerd (een rijksbijdrage van 15 miljoen) over te hevelen naar Tholen. Dit geld zou 'de ont slagkosten voor de boeren gunstig kunnen beïnvloeden'. Zoet water kan volgens het ka merlid ook gebruikt worden om de nadelige gevolgen van de op waartse druk van het brakke water bij een verhoging van de zeespie- gel(als gevolg van het broeikasef fect) te beperken. Verder ziet de VVD-er voordelen van het zoet watergebruik voor produktiever- hoging, produktvernieuwing en werkgelegenheid. "Of de zoet wa- terinlaat ook financieel te behap pen is voor de Thoolse agrariërs, is natuurlijk primair een zaak voor hun zelf". Te Veldhuis be treurde het dat de inlaat van zoet water op Schouwen-Duiveland niet is doorgegaan. Hij herinnerde aan de hardnekkige lobby die er vanuit het Zeeuwse (met name door L.A.M. Elenbaas) was on dernomen om een rijksbijdrage van 15 miljoen bij minister Smit- Kroes (verkeer en en waterstaat en Braks(landbouw) los te peuteren. Provinciaal statenlid H. Vene kamp (PvdA) uit Tholen merkte tijdens de discussie op dat de kwaliteit van het water uit het Zoommeer 'discutabel' is. Verder wees hij op het voorkomen van olievlekken in het Zoommeer en Krammer/Volkerak. Door een maatregel van het ministerie van VROM (volkshuisvesfing, ruimte lijke ordening en milieu) is er voor schippers maar één verzamelpunt voor vuile olie. Omdat schippers vaak moeten wachten om deze af te kunnen geven, wordt er met na me 's nachts geloosd. Dit zou vol gens Venekamp ook op de Oosterschelde plaatsvinden. "Met de vervuiling van het Zoom meer door de Mark en Dintel zul len de boeren niet lang plezier van het zoet water hebben", hield Ve nekamp Te Veldhuis voor. Het kamerlid was het eens met Ve nekamp: "Eén verzamelpunt is niet voldoende. Schippers gaan niet omvaren om het spul af te le veren." Via opcenten op de haven gelden ziet de VVD een oplossing voor dit probleem. Op die manier kan in elke haven een voorziening voor afgifte van olie worden ge plaatst. Te Veldhuis ging ook in op het landbouwbeleid, 'voor Zeeland een belangrijke bron van bestaan'. Landbouwers kunnen van de PvdA niet veel verwachten, stelde de politicus. "De PvdA kiest, een beetje gemakkelijk voor het mi lieu boven de landbouw, hoe dan ook". Ook de inzet van het CDA voor de akkerbouw noemde Te Veldhuis teleurstellend. Hij ver weet minister Braks dat deze VVD-voorstellen ter bescherming van de boeren 'onder eigen vlag' presenteerde zoals verhoging van de braakleggingsregeling en het verruimen van de overbruggings kredieten. Over het stemgedrag van de boeren toonde Te Veldhuis zich enigszins ongerust: "Niet alle boeren hebben in de gaten dat de VVD veel voor hun betekent. Zelfs in de akkerbouw blijven ze voor het CDA stemmen". Het Tweede Kamerlid ging ook in op de val van het kabinet. Hij noemde het reiskostenforfait de aanleiding van het breken met het CDA als regeringscoalitie. Hij Wilt u een in de E.B. gepubli ceerde foto graag zelf hebben? Dat kan. als het om foto's van onze eigen redactie gaat. Bel of schrijf naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 7.G Sint Anna- land, tel. 01665-2752 en u krijgt uw foto-herinnering thuis. vond die maatregel een 'ordinaire belastingverhoging' die verkocht werd als een milieumaatregel. Te Veldhuis rekende de zaal voor dat iemand uit Sint-Maartensdijk, werkend in Bergen op Zoom(16 kilometer) met een bruto inkomen van 30.000 gulden er 340 gulden per jaar op achteruit zou gaan. Voor iemand uit Stavenisse met een inkomen van 60.000 gulden zou dat 728 gulden schelen(22 ki lometer naar Bergen op Zoom). Te Veldhuis verweet het CDA het kleine kernenbeleid uit te hollen wanneer van de mensen verlangd wordt om dichter bij hun werk te gaan wonen. Door de aanwezigheid van PvdA- er Venekamp haalde Te Veldhuis niet erg fel uit naar de socialisten. Noemde hij een kwestie waarover de beide partijen van mening ver schillen, dan verontschuldigde het Tweede Kamerlid zich zelfs ten opzichte van de onverwachte gast. J. Schout van de VVD PR- commissie noemde het zelfs een 'unieke afsluiting' van de verkie zingsavond toen hij Venekamp het woord gaf. Deze hield een plei dooi voor verdere toenadering tussen de PvdA en de VVD. "De verschillen zijn niet zo groot meer. Ook de sociaal-economische pa ragraaf niet. Onder Kok heeft de PvdA zich aangepast aan de om standigheden". Venekamp be greep niet waarom de VVD zo 'aan het handje van het CDA' blijft lopen. Volgens de PvdA-er wordt het tijd dat het CDA aan de zijlijn wordt gezet: "Het CDA maakt sinds mensenheugenis de dienst uit". Te Veldhuis zei dat de VVD een coalitie met de PvdA niet uitsluit, maar hij vindt dat de programmapunten van CDA en VVD dichter bij elkaar liggen dan VVD en PvdA. "We zijn als de dood dat we weer geld gaan uitge ven nu het even wat beter gaat met de economie, zoals de PvdA voor stelt. Op langere termijn zou dat een structurele achteruitgang ge ven. Bij het uitvoeren van het PvdA programma gaan de men sen met een loon van 35.000 gul den er tussen de 9 en 1800 gulden op achteruit". Tweede Kamerlid mevrouw Sari van Heemskerck (20ste op de lijst) zei in haar inleiding dat de VVD wil doorregeren omdat de meer derheid van de Nederlandse be volking daar voor zou zijn."We hebben een welvaart bereikt wat zich ook in welzijn uit". Zij som de de verdiensten van de laatste twee kabinetten op. Ook ging ze in op haar beleidster reinen, defensie, buitenlandse za ken en cultuur. Wat het laatste betreft, zei mevrouw Van Heems kerck getroffen te zijn getroffen door het spandoek met de aan kondiging van de Open Monu- mentendag(bij Oud-Vossemeer). "Monumentenzorg is in Europa nergens zo goed geregeld als in Nederland. In Italië geven wij er zelfs lezingen over". Het opheffen van de rayonkanto ren van de PZEM als gevolg van de fusie tussen beide nutsbedrij ven is veelbesproken. De notitie beoogt die conclusie van een uit gevoerd onderzoek nader toe te lichten. Overigens kent de WMZ alleen districtskantoren. Conclusie is dat handhaven van de rayonkantoren alleen kan als de water-organisatie gedecentrali seerd wordt, maar dat werkt juist weer kostenverhogend. Uit een vergelijking van directe kosten blijkt, dat opheffing van de ray onkantoren een jaarlijkse bespa ring oplevert van 1.93 miljoen gulden. Opheffing van de kanto ren van PZEM en WMZ in Tho len levert jaarlijks een besparing op van f. 344.000,-, aldus de noti tie. De exploitatielasten van de Thoolse kantoren waren vorig jaar f. 25.000,- (PZEM) en f. 47.000,- (WMZ). Het zogenaamde onderzoek HANZ pleit voor enkel districts kantoren, met een hoofd E (elec- triciteit) en een hoofd G/W (gas/water). Zij moeten de dage lijkse districtsleiding vormen en de coördinatie verzorgen. Rayon kantoren zouden een apart lei dinggevend niveau doen ontstaan, wat strijdig is met de uit gangspunten van de fusie: strakke beheersing, efficiency, lage kosten. De betere beheersbaarheid en een goede werkplanning moe ten een hogër aantal te rijden kilo meters door de bedrijfswagens (als gevolg van het wegvallen van rayonkantoren) tegengaan. De notitie wijst verder op de loka le functie van de huidige kanto ren. Zo heeft het WMZ-kantoor Tholen - aldus de notitie - nauwe lijks een functie voor de abonnees op de Brabantse Wal. De plaats van de kantoren zou meer te ma ken hebben met de bedrijfsactivi teiten dan met de klantgerichtheid. Een goede be reikbaarheid van de toekomstige ANZ betekent - wederom volgens de notitie - telefonisch, waarbij een snelle professionele centrale afhandeling van vragen het uit gangspunt moet zijn. Het in stand houden van een beperkte klant functie via bijvoorbeeld de loket ten in de gemeentehuizen sluit de notitie niet uit. Franjo en Lucia Sahin leggen, onder het toeziend oog van de metselaar, de 'eerste steen' voor het nieuwe bedrijfspand van zaadhandel Sahin aan de Stoofweg in Sint-Annaland. Dit gebouw staat naast de kassen met schuur die Sahin dit voorjaar overnam van zaadteelthandel gebr. Van den Berg uit Naaldwijk. Dat betekende een grote uitbrei ding nadat voorheen in de Suzan- naweg alleen een kleinere kas van de fa. A.J. Boogaard en Zn. werd gehuurd. De nieuwbouw aan de Stoofweg betreft een drogerij en schonerij voor de in de streek geteelde bloe men. Tot nu toe werden die op geslagen in schuren van de boeren zelf. "Dat betekende veel heen en weer gerij", vertelt bedrijfsleider Jos van Popering Wzn., die ook de contracten met de telers afsluit. "Toen waren we nog een stuk klei ner dan nu zodat we wel toe waren aan deze uitbreiding". De bloemzaadteelt is Van Pope- ring niet vreemd, want zijn vader (die nog in het bedrijf werkt) en grootvader hielden zich daarmee al bezig. De bloemenkas in de su- zannaweg wordt voor het laatste jaar gebruikt, want het werk voor Sahin neemt toe. "Het is onbe grijpelijk dat alle grote zaadbe- drijven hier alsmaar minder doen", meent directeur K. Sahin. Hij begon 15 jaar geleden in Sta venisse en richt zich met name op nieuwe teelten. Van over heel de wereld komen er zaden, die in bakken worden gezaaid. Later De PvdA-fietskaravaan begon de Thoolse verkiezingstoernooi op het Havenplein in St. Annaland. Geheel rechts Tweede Kamerlid Lilipaly met links van hem o.a. Eerste Kamerlid Boersma, statenlid Venekamp en raadslid mevr. Snoep, die toegesproken worden door afdelingsvoorzitter Van Akkeren. Aan de hand van lichtbeelden gaf de directeur een overzicht van de activiteiten van Goedhart waar zo'n 120 mensen op de loonlijst staan. Matthijssen schetste in vo gelvlucht de geschiedenis van het bedrijf dat zich in 1964 in Smur- diek vestigde. De koeltechnische apparaten die in het bedrijf wor den geproduceerd zijn hoofdzake lijk bestemd voor export. Op een vraag van één van de PvdA-ers hoeveel werknemers van Tholen afkomstig zijn, antwoordde Mat thijssen dat op de productie afdeling de meesten hier vandaan komen. Tweede Kamerlid J. Lili paly informeerde naar het oplei dingsniveau van het personeel en wilde weten of Goedhart mensen uit het Zeeuwse betrekt en welke opleidingsmogelijkheden er op Tholen zijn. In de productie heeft het bedrijf het liefst LTS-ers voor plaatwerk, metaalbewerking en lassen. Voor de tekenkamer heeft Goedhart MTS-ers nodig die ge deeltelijk op Tholen beschikbaar zijn maar ook uit West-Brabant komen. Op de verkoopafdeling werken mensen die een MTS- diploma bezitten of een HTS- diploma. Ook het al dan niet vervullen van arbeidsplaatsen door vrouwen werd ter sprake gebracht. Lilipaly vroeg zich af of het werven van vrouwen tot het beleid van de or ganisatie behoort. J. van Akkeren van de afdeling Tholen wees op het werkgelegenheidsbeleid dat de gemeente Tholen wil voeren om meer kansen voor vrouwen op werk te scheppen. Matthijssen zei dat er geen actief beleid op dit punt in de organisatie bestaat. "Maar een vrouwelijke MTS-er zou op de afdeling Verkoop de voorkeur hebben", aldus de direc teur. Ook zou hij het geen be zwaar vinden wanneer meer vrou wen op de werkvloer soldeerwerk- zaamheden uitvoeren of autogeen lassen. PvdA gemeenteraadslid mevrouw J.A. Snoep-Overbeeke vond dat Goedhart de voorkeur voor vrouwen voor bepaalde functies in het bedrijf kenbaar zou moeten maken bij de Thoolse Scholengemeenschap. "Zo'n sti mulans vanuit Goedhart zou goed zijn", merkte ze op. "In West- Brabant leiden dergelijke initiatie ven tot gunstige resultaten". Wat de toekomst van Goedhart betreft: na 1992 voorziet Matthijs sen enig gevaar voor het bedrijf als het gaat om de levering van ap paratuur via installatiebureau's. "Dat zou bijvoorbeeld in Italië wel eens rechtstreeks gedaan gaan worden naar de eindverbruikers. Verder blijft het moeilijk om in Duitsland en Frankrijk te penetre ren. Wij zijn altijd duurder". De PvdA delegatie kreeg na de toe lichting een rondleiding door het bedrijf. Daarna fietste de kara vaan naar het stadje Tholen. Op de hoek van de Markt/Kerkstraat werden folders uitgedeeld aan braderiebezoekers. wordt bekeken of er iets tussen zit, wat geschikt is voor de handel en waarmee verder kan worden gegaan. Sahin produceert, behalve in Ne derland, nog in Frankrijk, Malta, Cyprus, India, China, Korea en Taiwan. "Het hangt van het kli maat af, waar een produkt het best geteeld kan worden", licht Sahin toe. Hij steekt momenteel zijn licht op op het zuidelijk hal frond. "Daar kun je namelijk een seizoen inhalen". Waarschijnlijk wordt het Zuid-Amerika, maar Sahin sluit niet uit dat het nog wel tien jaar kan duren voor het zover is. In Nederland wordt zowel in de volle grond als onder glas geteeld. Dit laatste voornamelijk in het Westland. In Alphen a.d. Rijn heeft Sahin Zaden een research-afdeling. Daar werken 35 mensen. In Sint- Annland werken zes mensen (in de zomer aangevuld met vakantie hulpen). Overigens valt het niet mee om personeel te vinden. De bloemzaden worden afgezet in Ja pan, de Verenigde Staten, Enge land, Scandinavië, Australië, Zwitserland en Korea. Aan de Veerweg in Stavenisse ligt een proefveld van 4'/2 hectare, met daarop maar liefst 18.500 verschil lende zomerbloemen. Het is een kleurig gezicht: rode, witte, gele, roze en paarse leeuwebekken naast en door elkaar op rijtjes van een meter lengte. Er staan soorten bij die al tachtig jaar oud zijn, maar die niemand meer heeft. Ook nieuwe soorten, afkomstig uit Tsjecho-Slowakije. Vertegenwoordigers van buiten landse zaadbedrijven komen er kijken naar het aanbod en of er soorten bij zijn die ze in hun as sortiment kunnen opnemen. De drogerij/schonerij in Sint- Annaland is naar eigen ideëen in gericht. De temperatuur kan per vloer worden geregeld en er is een systeém om de bloemen met inter ne lucht te drogen, (daardoor kan de vochtige lucht geweerd wor den). Alle ventilaroen - die door een verticale opstellin maar 4% van de totale vloeroppervlakte in nemen - zijn apart afgezekerd in waterdichte kasten. Het risico dat alle ventilatoren uitvallen is daar door gering. De vloer waarop de bloemen worden gedroogd liep voorheen schuin op in verband met de druk. Nu is dat ondervan gen door de spleten in de houden vlonder van breed naar smal te la ten verlopen. Om te zorgen dat het werk steeds door kan gaan, is naast de hal een afdak aangebracht. Wagens met aangevoerde bloemen staan dan altijd droog, waardoor het dorsen niet hoeft te stagneren. Schuifdeu ren maken het simpel om de bloe men van de wagens naar binnen te krijgen. Ook is een speciale dorsmachine ontworpen. De aan nemers A. Burgers en Zn. en J. Mollenbroek zijn over vier weken met de bouw gereed. gHet bloemzaad wordt na scho ning in zakken gedaan en opgesla gen in een speciaal te bouwen ruimte (inhoud 120m') waar tem peratuur en vochtigheid gecondi tioneerd zijn. In de computer van Sahin wordt opgenomen welke za den in Sint-Annaland voorradig zijn en de hoeveelheid. Bestellin gen kunnen op die manier effi ciënt worden verwerkt. De bloemzaadteelt spreekt niet al leen zaadbedrijven aan, maar ook liefhebbers van tuinieren. Een Zuid-Bevelandse club wil met 150 mensen binnenkort een kijkje ko men nemen bij Van Popering aan de Stoofweg. Donderdag werd de 'eerste' steen gelegd voor het bedrijfspand. Dat gebeurde door Franjo en Lucia, de kinderen van de heer Sahin. BMW 520i'88 BMW 320 i'86 BMW 320'8 Opel Kadett GT'85 Opel Omega 1.8 GL'87 Opel Kadett 5 drs.. '82 Ford Escort 1.6 5 drs'86-'88 Ford Taunus'80 Ford Sierra Sport... '83 Fiat Ritmo Sport.... '84 Fiat Uno 60 S'86 Fiat Panda'81-'86 Volvo 340 5-drs'84 Volvo 240 Station.. '86 Volvo 66 Autom'79 Lada 1500 Station'84 Mazda 626 H.back '83 Nissan Sunny Florida'85 Toyota Corolla'85 LPG Ford Sierra'83 Mazda 626'83-'84 Opel Ascona.... '80-'85 Mitsubishi Galant... '79 Saab 900 GL'84 Talbot Solara GL... '81 DIESELS Mercedes 300 D'78-'80-'82 Peugeot 305 Gl'83 Renault 20 GTD.... '81 Opel Ascona 5-drs. '86 VW Passat Station'83-'85 Renault Traffic verl., verh'83 Toyota Landcruiser '75 VW bus Transporter benz'82 Toyota Hi-Ace dubb. cabine, open laadbak'83 i1-* I KI i r\w\ Molenstraat 17-19 - Poortvliet - Tel. 01662-2680 l

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 13