Dijkgraaf: zoet water heilzaam om toekomstgericht bezig te zijn 25 voor, 17 tegen 'We hebben er weer een heffing bij' 'Jammer, zoveel tegenstemmers' ff 6 weken voor twee tientjes en één riks! Goed nieuws over kanker. Programma Boerendag IN JE STAAT WATJE PERSOONLIJK RAAKT. Hoofdingelanden waterschap Tholen nemen historische beslissing Dijkgraaf I.C. Hage teleurgesteld BELLEN GAAT 01 W-84215 Donderdag 31 augustus 1989 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT "Vergadering, weet wat u verspeelt! Weet waar u mee bezig bent. Als we toekomstgericht bezig willen zijn, als zoet water heilzaam kan wezen voor het water- schapsgebied, dan moeten we ja zeggen. Ziet u er nu niets in, dan ziet u er nooit wat in, maar u moet niet op kleinigheden blijven letten, over woorden vallen en op enkele onderdelen moeilijk doen. Het gaat om de grote lijnen en dan moet u niet over onbelangrijke din gen te lang blijven doorgaan." Spanning Onzekerheden Onduidelijk Koppeling verdwenen Wel gewogen Milde toon Groot en klein Bijvoorbeeld: van kinderen met leukemie geneest nu al zo'n 70%. Blijf dus geven. Bezwaarde Adrie Geluk van groep 211 Excuses 40% subsidie Verdeeld In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het bui tenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen of te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. PZC 11 Dijkgraaf I.C. Hage haalde dins dagavond in Meulvliet even alles uit de kast om de hoofdingelan den onder druk te zetten. Hij vond dat nodig toen het bezwaar schrift van 211 boeren, ingediend op initiatief van Adrie Geluk, Ja cob Mol en Arne Geluk, aan de orde kwam. Het dagelijks bestuur wilde dat ongegrond verklaren, maar hoofdingelande L.J. Koopman uit St. Maartensdijk wilde het be zwaar honoreren. Wanneer vijf hoofdingelanden dat voorstel steunden, zou er volgens de regle menten gestemd moeten worden. Toen die steun er inderdaad bleek te zijn, nam de spanning toe. De dijkgraaf schorste de vergade ring even voor nader beraad en na de hervatting kreeg hij de steun van P.K.M. Stouten en J. Versluijs om het basisplan overeind te houden. Koopman bleef bij zijn voorstel, maar met 26 stemmen tegen en 9 voor werd dat toch verworpen. De voorstemmers waren L.J. Koop man, L.C. Groenewege, M.J. de Rooij, mevr. J.A. Snoep- Overbeeke, H. van Westen, K. Ge luk, M.M. Punt, mevr. M. Dijkslag-Jansen en P.C.A. Ver sluijs. Tien van de twaalf bezwaarschrif ten werden ongegrond verklaard. De bezwaren van H. van Westen en A.C. Geluk, die allebei betrek king hadden op het tracé van wa terlopen, werden wel gehonoreerd. Over het basisplan zoet water werd dinsdagavond in Meulvliet van half tien tot elf uur gespro ken. Dat de spanning volop aan wezig was, bleek al vanaf het begin van de vergadering. Na het openingswoord van de dijkgraaf werd er langdurig over de notulen en de andere voorstellen gespro ken, zodat daarmee al twee uur voorbij ging. De hoofdmoot was toch het ba sisplan, waarbij L.J. Koopman (hoofdingeland waterkwaliteit), M. Suurland(ongebouwd), P.C.A. Versluijs(de kersverse hoofdinge land voor de waterkwaliteit uit St. Van de 42 hoofdingelanden en ge zworenen die hun stem over het basisplan zoet water konden uit brengen, waren er 25 voor en 17 tegen. Het totale dagelijks bestuur van 5 gezworenen en de dijkgraaf was voor: J.L. van Gorsel, A.C. Breu- re, A.P.M.M. van Gurp, T.A. Vo gel, mevr. A.F. van Nieuwenhuijzen-Nelemans en I.C. Hage. De hoofdingelanden van de 5 dis tricten stemden allemaal verdeeld. Het grootst aantal voorstanders zat in de districten II(Scherpenis- se/St. Maartensdijk) en V(St. Phi- lipsland) met elk 5 voorstemmers. Het meeste verzet kwam uit dis trict I (Stavenisse/St. Annaland) met juist 5 tegenstemmers. District I:(Stavenisse/St. Anna land) 2 voor: P.K.M. Stouten en L. Ha ge 5 tegen: M. Suurland, L.C. Groe newege, M.J. de Rooij, J.A.C. Gaakeer en mevr. J.A. Snoep- Overbeeke District II:(Scherpenisse/St. Maartensdijk) 5 voor: J.L. Noom, E. Hage, D. Vermaas, J. Versluijs en H.A.P. Barten 2 tegen: A. Duijnhouwer en L.J. Koopman District III:(Poortvliet) 3 voor: D.M. Giljam, G.L.D. Gaa keer en mevr. A.J. Nortier- Rijstenbil 4 tegen: J.J. Goense, J.J. van der Slikke, M. Bijl en H. van Westen District IV(Tholen/Oud- Vossemeer) 3 voor: M.J. Stoutjesdijk, J.J. de Wilde en mr. J. Schot 4 tegen: K. Geluk, M.M. Punt, M.J. Boonman en mevr. M. Dijkslag-Jansen District V:(St. Philipsland) 5 voor: A.A. van Nieuwenhuijzen, B. Vermuë, A.G.M. Wisse, S. Wa- gemaker en mevr. J.P.A. de Kok 2 tegen: L. de Oude en P.C.A. Ver sluijs Industriële vervuilers: 1 voor: J.K. Elenbaas uit Poortvliet Philipsland) en P.K.M. Stou- ten(gebouwd) in een gedegen be toog veel kritiek spuiden. Met name Koopman en Suurland bestreden het basisplan met verve. Koopman benadrukte de onzeker heden ten aanzien van de kosten en de waterkwaliteit. Hij vond het ook niet billijk om huiseigenaren te laten meebetalen aan het ba sisplan, waarmee hij de bezwaren van Beter Wonen en de gemeente besturen van Tholen en St. Phi lipsland deelde. Het ging voor de hoofdingeland van de waterkwali teit om een puur agrarisch belang, waarbij hij erop wees, dat juist veel landbouwers een afwachten de houding aannemen. Koopman had groot bezwaar tegen het feit, dat bij een verdichting van het ba sisplan boeren die geen behoefte hebben aan zoet water, maar er toch gebruik van kunnen maken, dan moeten meebetalen. Hij stond volledig achter de bezwaren van P.A. Smits en A.L. Hage. Het bezwaarschrift van de groep van 211 boeren lag bij Koopman zeer zwaar. "De 211 onderteke naars vertegenwoordigen 4000 tot 4500 ha cultuurgrond, zodat er 40% van de 11.000 ha op Tholen tegen is. Eén ding is dus zeker: een grote categorie landbouwers is te gen. Bij die 211 zie ik ook zoveel kleine telers, dat ik me afvraag of de stelling van het waterschap dat fruittelers en verbouwers van tuin- bouwgewassen in het gebruik van zoet water uit het Zoommeer gro te voordelen zien, wel juist is." Koopman concludeerde dat er ge zien de tegenstand van boeren, ge meenten en woningstichting bij het opleggen van de extra heffing van 25 gulden per ha en 20% van de gebouwde eigendommen, veel bezwaarschriften zouden komen. Hij bleef het jammer vinden, dat er geen schriftelijke enquete onder alle belanghebbenden was ge houden. M. Suurland uit Stavenisse sprak over onduidelijkheden en mis verstanden. Hij meende, dat het waterschap zichzelf op belangrij ke punten tegenspreekt. Suurland doelde op het voorontwerp en het definitieve ontwerp basisplan en het feit, of er nu wel of geen kop peling was met het indicatieve ver dichtingsplan. "Op bestuurlijk niveau zijn we nog niet aan een beslissing over deze zaak toe", merkte hij op. Hij constateerde, dat er 'grote groepen' tegen de plannen waren. "Het is een kwalijke zaak, dat zo wel het waterschap als de land bouworganisaties zich zo weinig van die bezwaren hebben aange trokken." Suurland vond het verder onjuist, dat er zo weinig beleidslijnen voor de verdichting zijn uitgestippeld. "Want hoe hem dit basisplan of peilbeheersingsplan ook noemt, het is toch de basis voor een zoet watervoorziening.' De hoofdingeland uit Stavenisse noemde het 'onaanvaardbaar' dat een fruitteler net zoveel voor zoet water per ha zou moeten betalen als een akkerbouwer die tarwe verbouwt. De aan het begin van de vergade ring na het afleggen van de belof te toegelaten nieuwe hoofdingeland P.C.A. Versluijs uit St. Philipsland(opvolger van de naar Brabant vertrokken C.M. de Greef) nam al direct aan de dis cussie over het zoet water deel. Uit gesprekken met eerste belangheb benden had hij de indruk gekre gen, dat er geen direct bezwaar is tegen het basisplan. "Het komt echter een beetje vreemd over, dat het zoet waterplan rechtstreeks in dit basisplan verweven zit. De tekst zou gewijzigd moeten wor den, dat het nu alleen over het ba sisplan gaat", aldus Versluijs. Volgens het waterschapsvoorstel zou in principe de wens uitgespro ken moeten worden dat er in de toekomst bij uitvoering van de ruilverkavelingswerken per deel gebied overgegaan kan worden tot uitvoering van een verdich tingsplan. Dat verdichtingsplan werd samen met het basisplan als raamplan ingediend bij de Lan- dinrichtingsdienst om 40% rijks subsidie te kunnen krijgen. P.K.M. Stouten ging ook op die koppeling in. Hij constateerde, dat tien dagen nadat het ontwerp basisplan ter visie was gelegd, een andere tekst in het voorstel was gekomen. "Een mogelijke koppe ling is toen verdwenen, het bestuur is van mening veranderd. Kennelijk is er dus toch rekening gehouden met het bezwaarschrift van de groep van 211, al schrijft u, dat er al in mei overeenstemming was over het voorstel. Het voor ontwerp droeg dan niet de juiste tekst, waardoor het onvoldoende duidelijk is overgekomen. Daar mee zijn de 211 bezwaarden op het verkeerde been gezet en het is on gepast ze nu in hun hemd te zet ten. Bestuur, doe daarom uw jas uit en verschuil u niet onder een paraplu, vol met juridische ter men. Dat is toch het minste om het vertrouwen weer terug te win nen", aldus de hoofdingeland voor de gebouwde eigendommen uit Stavenisse, tevens secretaris van de ZLM-kring. Dijkgraaf Hage ging in grote lij nen op de kritiek van de vier hoofdingelanden in. Volgens hem was er geen wijziging in het voor stel gekomen. "Er zit redactioneel enig verschil in, maar inhoudelijk is de bedoeling duidelijk wanneer je het in het goede verband leest. De latere invulling van het ba sisplan zal er moeten komen", al dus de dijkgraaf. Hij zei aan te nemen, dat de 211 'allemaal men sen zijn die wisten waarover ze spraken'. Stouten herhaalde dat er in het voorontwerp van november 1988 dat ter inzage is gelegd en waarop de bezwaren zijn ingediend, een andere tekst stond dan in het voorstel van juli 1989. Met name ging dat om het woord 'garantie' ten aanzien van de koppeling van het basisplan met een verdich tingsplan. De dijkgraaf zei niet in herhalin gen te willen vallen en op andere organisaties als de ZLM wilde hij geen commentaar geven. "Wij hebben echter wel degelijk het be zwaar van de 211 laten wegen. Dat is een grote groep belanghebben den, maar we gaan grotere groe pen tekort doen, als we het bezwaarschrift van de 211 zouden honoreren." Hage bracht verder naar voren, dat het een onmogelijke zaak is om het plan bij verdere verfijning zodanig in te vullen, dat men wel over zoet water kan beschikken, maar er niet voor hoeft te betalen. daar niet verder over discussië ren", zei de dijkgraaf. Hij stelde vervolgens de bezwaar schriften aan de orde. Die van de woningstichting Beter Wonen, de gemeente St. Philipsland, dhr. Kot uit St. Philipsland en de gemeente Tholen werden met grote meer derheid van stemmen ongegrond verklaard. Alleen Koopman, M. Bijl uit Poortvliet(hoofdingeland gebouwd) en mevr. Snoep uit St. Annaland(hoofdingeland water kwaliteit) wilden die gegrond ver klaren. Het bezwaarschrift van dhr. Snoep uit St. Annaland kreeg al leen de steun van Koopman, het bezwaar van het Delta Overleg uit Goes(een samenwerkingsverband van milieu-organisaties) werd unaniem ongegrond verklaard. Het bezwaarschrift van dhr. Smits uit Oud-Vossemeer kreeg alleen de steun van Koopman, Suurland, J.A.C. Gaakeer en M.J. de Rooij. Het bezwaarschrift van dhr. Mol uit St. Maartensdijk werd onge grond verklaard met een aanpas sing van de tekst. Hij had namelijk over chloridegehaltes gesproken, die bij het basisplan helemaal niet aan de orde zijn. Daarop was het waterschap bij de beantwoording ingegaan. "Daar door roept u juist twijfels op", constateerde Stouten. De dijk graaf was tot een aanpassing bereid. Het bezwaarschrift van de groep van 211 landbouwers bleek het heetste hangijzer. "Zorg uitspre ken mag, maar er is teveel nadruk gelegd op de koppeling. Het indi catieve verdichtingsplan kan ech ter veel duurder en veel goedkoper zijn dan als voorbeeld is ge- noemd(47 gulden), zodat de 211 ten onrechte uitgaan van 72(25 en 47) gulden per ha." zei de dijkgraaf. Hij turfde vervolgens weer de op gestoken handen van hoofdinge landen die het bezwaarschrift gegrond wilden verklaren, maar Stouten merkte op, dat hij om een bepaald antwoord van het water schap aan de 211 had gevraagd. "Pas dan komt het gegrond of on gegrond zijn aan de orde." De dijkgraaf schorste de vergade ring en maakte na de hervatting bekend, dat hij begrip had voor de verwarring die bij de 211 is ont staan. "Er was in het vooront werp enige verkeerde uitleg over L.J. Koopman Koopman bleef bezwaren houden en schetste een situatie, .dat zater dag de sloten vol zoet water gestaan zouden hebben, waarna er zondag 50 mm regen valt. "Wij willen juist aan peilbeheersing doen", zei de dijkgraaf. Volgens hem .is er bij het basisplan geen sprake van peilverandering Koopman hamerde verder op de vele kleine boeren die getekend hadden op de lijst van 211. "Het begrip grote en kleine landbouwer mag u zelf invullen, maar ik wil NEDERLANDSE KANKERBESTRIIDING Giro: 26.000. Bank: 70.70.70.007 "We gaan betalen, zonder meer en dat zat er al in", constateerde land bouwer Adrie Geluk Lzn. uit St. Maartensdijk na de positieve beslis sing over het basisplan voor zoet water. De initiatiefnemer van de handte keningenactie van de groep van 211 boeren had met die uitslag al rekening gehouden. "Twee ge meenten tegen, de woningstich ting Beter Wonen, milieu-organisaties en veel boe ren, maar het gaat gewoon door. We hebben er weer een heffing bij", zei Geluk laconiek. Zonder rancune en in een gezelli ge sfeer napratend met andere be langstellenden blikte hij terug op de belangrijke vergadering. Geluk vond het een goede vergadering waarin de tegenstanders hun me ning duidelijk naar voren konden brengen. Het gaf hem ook voldoe ning, dat het waterschap toch nog naar de 211 boeren geluisterd had. "Bij de stukken die ter inzage la gen, stond dat de garantie moest worden gegeven, dat er na het ba sisplan een verdichtingsplan zou komen. In het definitieve ontwerp stond intentie. Dat betekent toch verder gaan natuurlijk, maar het waterschap geeft de Landinrich- tingsdienst nu geen garantie meer dat er een verfijning komt. Hier en daar is er toch nog naar ons ge luisterd. Frappant is, dat er in een officieel ter visie gelegd stuk van het waterschap wat veranderd is. Dat is mooi, maar het is niet ge noeg. Die ter visielegging klopte ook niet en daarvoor heeft het da gelijks bestuur nu eigenlijk excu ses aangeboden. Het basisplan houdt echter in, dat er 25 gulden extra per hectare be taald moet gaan worden, terwijl vele hectares daar helemaal niets aan hebben. Overigens viel me het aantal tegenstemmers mee. Ik was blij, dat 2/5 van de hoofdingelan den tegen het basisplan Hebben gestemd. Dat was toch mede door onze actie", aldus Adrie Geluk. de koppeling mogelijk, zodat we in het definitief ontwerp een an dere formulering hebben ge bruikt, maar inhoudelijk ging het om hetzelfde. Het was helemaal niet de bedoeling om de 211 in hun hemd te zetten. In een milde toon willen we antwoorden, dat we begrip tonen", aldus Hage. Stouten ging daarmee accoord, maar Koopman eiste hoofdelijke stemming. Verschillende hoofdin gelanden steunden dat, waardoor een aantal voorstanders de indruk kreeg, dat het basisplan om zeep zou worden geholpen. "Legt u eens uit, wat de conse quenties zijn van het honoreren van het bezwaarschrift van de 211", vroeg Stouten aan de dijk graaf. "Als dit gegrond verklaard wordt, is alles van tafel", zei Ha ge. J. Versluijs uit Scherpenisse merk te op, dat het nu alleen om het ba sisplan ging. "En niet over zoet water. De verwarring ontstaat door het commentaar van het da gelijks bestuur op het bezwaar schrift van de 211." Hij maakte de hoofdingelanden duidelijk, dat ze het basisplan als peilbeheer singsplan moesten aannemen, an ders moet er straks toch wat aan de waterbeheersing gebeuren. "Maar dan moeten we wel 100% betalen in plaats van 60%", zo be nadrukte Versluijs de 40% rijks subsidie bij uitvoering van het basisplan. De dijkgraaf deed vervolgens zijn laatste dringende oproep op de hoofdingelanden, maar Suurland was niet te vermurwen. "Er is ont zettend weinig gedaan om mensen die sceptisch tegenover de plan nen staan, een klein beetje hou vast te geven. Zowel waterschap als ZLM hebben daarop laat ge reageerd. Dat had vroeger onder- Dijkgraaf I.G Hage kend moeten worden, dan was de houding minder star geweest", al dus Suurland. De dijkgraaf bleef erbij, dat er 'lang en indringend' over deze zaak gesproken was. Het voorstel Koopman om het be zwaarschrift van de 211 in stem ming te brengen, kwam tenslotte aan de orde. Met 26 tegen en 9 voor werd dat verworpen. Hoofd ingelanden die met de 211 gete kend hadden, mochten over hun eigen bezwaarschrift niet meestemmen. Tenslotte kwam het basisplan in stemming. G.L.D. Gaakeer uit Oud-Vossemeer verklaarde, dat de hoofdingelanden van zijn district III hun stem niet persoons gebon den zouden uitbrengen. Dit gezien de verdeeldheid onder de ingelan den over het basisplan en zoet wa ter. Zo wilde men een afspiegeling vormen van de gevoelens in het district, ook al dacht men er als hoofdingeland persoonlijk anders over. Met 25 voor en 17 tegen werd het basisplan aangenomen. Even voor elf uur dinsdagavond zei dijk graaf Hage als laatste voor. De stemming was begonnen bij J.K. Elenbaas uit Poortvliet, eveneens een voorstander. In een slotwoord zei de dijkgraaf, dat er een belangrijk besluit geno men was. "We hopen dat het een verstandig besluit is en dat het voor de tegenstanders niet al te zeer zal tegenvallen." De algemene vergadering van het waterschap was deze keer voltal lig, wat een zeldzaamheid is. Alle hoofdingelanden hadden zich vrijgemaakt voor deze belangrijke beslissing. Met de vele luisteraars waren er totaal zo'n 110 aanwezi gen in Meulvliet. Op zaterdag 9 september organiseert de stichting Thoolse Dagen op een terrein van A. Goorden aan de Langeweg te Oud-Vossemeer een 'Boe rendag'. Op het programma ontbreken de traditionele rundveekeurin gen in verband met de melkerskoorts. Verder ziet de dag er als volgt uit: 9.25 u. Opening door voorzitter M.C.J. Kosten. 9.30 u. Schapenkeuring. 10.00 u. Regionale ploegwedstrijd voor Tholen/Sint-Philipsland. Daar bij tevens een draineerdemonstratie en toepassing van mosselschelpen. Verder demonstratie modelbouw. 11.00 u. Autotrek; proeftrekken trekkertrek. Opgave nog mogelijk, tel. 01660-2805. 12.00 u. De hele middag doorlopende straatpoppenkast. 13.30 u. Opening middagprogramma door burgemeester H.A. van der Munnik. 13.45 u. Schapendrijven met bordercolllie. 14.00 u. Prijsuitreiking schapen. Aardappelteelt anno 1950 (eggen, poten, aanaarden, rooien). 14.30 u. Optreden Kon. Concordia Tholen. 15.00 u. Trekkertrek, autotrek, motorcross (voor dit laatste onderdeel opgave tel. 01666-2576). Demonstraties maaien met zelfbinder, dorsen met vlegels en hekelma chine, dorsmachine, malen van graan tot meel. 16.00 u. Aanspanning paarden. 16.15 u. Schapendrijven met bordercollie. 17.00 u. Prijsuitreiking. 20.30 u. Schuurfeest met Garfield (entree gratis). Opgelucht dat de beslissing gevallen was over het basisplan voor zoet water, straalde dijkgraaf I.G Hage toch niet van blijdschap. Ook al werd hij van vele kanten gefeliciteerd met de positieve uitslag, juichen deed de dijkgraaf beslist niet. "Het is toch een teleurstelling, dat er bij een beslissing over zo'n be langrijke voorziening, zoveel te- genstemmers(17 tegen, 25 voor) zijn. Dat vind ik jammer. Ik heb nooit de indruk gehad dat we het zouden verliezen, maar bij de be handeling van het bezwaarschrift van de groep van 211 kwam er toch even een vervelende wending aan het debat." Volgens de dijkgraaf was het 'de meest spannende beslissing' tot nu toe. "Of het de belangrijkste was, weet ik niet. Ik vind het pas geslaagd, als men tot een zoet wa tervoorziening overgaat en het niet laat bij dit peilbeheer- singspan. Het zou een teleurstel ling zijn als men de neiging krijgt om het bij het basisplan te laten. Dan is het niet geslaagd", zei dijkgraaf Hage desgevraagd. Aan onderwerpen geen gebrek" Cony Konings Naam: afdeling abonnementen Adres' Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen PC Plaats: ik wil de PZC 6 weken lang voor 22,50 Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). PZC

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 11