Topdrukte bij PSD Extra geld onderwijs I Provincie boos op minister Smit Ergens in Nederland Grote tevredenheid over zomer 1989 eiland bewoners Schrijfster Leni Saris op bezoek Doré 65 cent V Vandaag open huis REC Donderdag 24 augustus 1989 Verontwaardigd en teleurgesteld - in die gemoedstoestand kwam het dagelijks bestuur van de provincie door de brief van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat over de vaste oe ververbinding Westerschelde. (OM M I SS I i:s Veren Financiering IX BEROEP Inspraak PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Creatief (door J.H. Pelleboer) door j. van der slikke ABDIJ IEUWS aparte regio, die de hele provincie beslaat. Per regio wordt een plan op gesteld, dat wordt voorgelegd aan een project-groep, waarin alle schoolvormen vertegenwoordigd zijn. Via de projectgroep wordt het extra geld voor het proefge bied besteed. Na drie jaar moet worden beke ken of de Zeeuwse ervaringen el ders in den lande kunnen worden toegepast. Vorige week dinsdag was een topdag bij de Provinciale Stoomboot diensten Zeeland. Via de veerverbindingen Kruiningen-Perkpolder en Vlissingen-Breskens werden 17.152 eenheden overgezet. Een eenheid komt overeen met een personenauto. Vrachtwagens nemen, afhanke lijk van hun lengte, meer eenheden in. Kinderen in het basis- en voortgezet onderwijs, die moeilijk kunnen le ren of zich niet goed kunnen concentreren kunnen met extra hulp vaak toch op hun school blijven. Voor de extra begeleiding heeft de staatssecretaris van onderwijs geld voor Zeeland beschikbaar gesteld. Met ingang van augustus is er 140 duizend gulden en voor de komende twee schooljaren wordt met soortgelijke bedragen reke ning gehouden. Met het geld moet het project plan groeibeheersing en zorgver breding worden versterkt. Zee land is proefgebied, doordat er al meer samenwerking bestaat dan in andere delen van het land, on der meer bij de aanmelding van leerlingen voor het speciaal on derwijs en de begeleiding van leerlingen in het reguliere on derwijs. Aanleiding zijn de bezuinigingen in het speciaal onderwijs. In de praktijk was bovendien al de be hoefte ontstaan om door samen werking tussen de verschillende onderwijsvormen de groei in het speciaal onderwijs te beperken. Los van het extra geld, kunnen vanuit de onderwijswereld plan nen bij het rijk worden ingediend. In die plannen moet aangegeven worden hoe de scholen de sa menwerking in hun gebied ge stalte willen geven. De bedoeling is de contacten tussen het regulier onderwijs en het speciaal onderwijs te verste vigen door het uitwisselen van ervaringen. Ook de schoolbege leidingsdiensten zullen erbij wor den betrokken. Er moet meer ruimte komen voor leerkrachten om de extra aandacht en steun aan de kinderen met problemen te kunnen geven. Leerkrachten kunnen hun deskundigheid ver groten, bijvoorbeeld door het vol gen van cursussen of door bij elkaar te rade te gaan. Opzet is, dat alle scholen voor (voortgezet) speciaal onderwijs meedoen. Per regio kunnen tien tot vijftien basisscholen en zes tot acht scholen voor voortgezet onderwijs toetreden. In Zeeland is al ervaring opge daan met samenwerking tussen de verschillende onderwijsvor men op Tholen. Met het project, dat daar al loopt, is aangetoond, dat minder kinderen de overstap naar het speciaal onderwijs hoe ven te maken. Het Zeeuwse proefgebied wordt onderverdeeld in regio's. Behalve Tholen, waar dus al gewerkt wordt volgens de nieuwe metho de, zijn dat Schouwen-Duiveland, De Bevelanden, Walcheren, West- Zeeuwsch-Vlaanderen, Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. De refor matorische scholen vormen een De statencommissie voor be stuurszaken vergadert vrijdag 25 augustus, 10.00 uur. De commissie krijgt inzicht in de grondtransacties van de provin cie en in de kosten van monu mentensubsidies. Andere onder werpen zijn de samenwerking tussen de waterschappen, het beleidsplan vliegveld Midden- Zeeland, het provinciale beelden- de-kunstbeleid en uitbreiding van het reservaatsgebied in de Yerse- ke Moer. De aankoop van onderdelen van het Abdijcomplex en subsidies voor het Zeeuws rundveesyndi caat, de Zeeuwse milieufederatie en het Zeeuws servicebureau voor jeugd- en jongerenwerk staan eveneens op de agenda. De begroting 1990 van de pro vincie en de daarmee verband houdende voorstellen zijn onder werp van gesprek in alle staten commissies. De commissie welzijn buigt zich als eerste over de financiën en wel op maandag 28 augustus, 14.00 uur. Op 1 september vol gen de commissie ruimtelijke or dening om 9.30 uur en de commissie milieuhygiëne om 14.00 uur. Maandag 4 september is om 13.30 uur de beurt aan de commissie waterstaat en verkeer en om 16.00 uur aan de commis sie economische zaken. De rij wordt gesloten door de commis sie bestuurszaken op donderdag 7 september, 16.00 uur. Alle vergaderingen zijn openbaar en beginnen met spreekrecht voor het publiek. Zij worden ge houden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De vergaderstukken liggen ter in zage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, Mid delburg. Mi Het drukst was het op Kruinin gen-Perkpolder. Vanaf Kruiningen werden ruim 5000 eenheden overgezet en vanaf Perkpolder ruim 4700. Bijna 6000 auto's moesten een boot overstaan, de minister hoe groot het onder houdsbudget is. Begin augustus schreef de minis ter aan de provincie, dat België alleen wil praten over een tunnel als vaste oeververbinding (WOV). Een brug over de hoofdvaargeul in de Westerschelde is voor de Belgen "onoverkomelijk". Tegelij kertijd liet de minister weten, dat het kabinet nu verder geen uit spraken doet, in afwachting van nader onderzoek, dat de tunnel bouwers nog moeten doen naar de (financiële) risico's. Gs willen van de minister weten met welke argumenten zij door België is overtuigd van de nood zaak alleen nog verder te stude ren op een tunnel. In overleg tot nu toe tussen de minister en de provincie is het provinciaal be stuur nooit gebleken, dat een brug zonder meer geschrapt zou worden. Volkenrechtelijk zou er tegen een brug ook geen be zwaar zijn, wel zouden voorwaar den gesteld moeten worden aan de maten van een brug. Teleurgesteld zijn gs over het uit blijven van zekerheid rond de rijksbijdrage voor de WOV. Op 22 juni, tijdens overleg met een dele gatie van het provinciaal bestuur, zegde de minister toe, dat zij op korte terrjiijn met haar collega van financiën zou praten over de indexering van de bijdrage van 30 miljoen gulden per jaar en over het al of niet btw plichtig zijn van de verbinding. Sindsdien is daar over niets vernomen. Gs wijzen de minister er op, dat uit berekeningen van haar dienst rijkswaterstaat blijkt, dat een tun ■ÉÉfVs* "•ST"' op f» bvftm vewtfiw westerse betö* "x 's. Impressie van eerste WOV-plannen bij Kruiningen-Perkpolder. Uitstel bij de WOV levert grote problemen op voor de veer diensten over de Westerschelde. De provincie en het rijk onder handelen over de rijksbijdrage voor de jaren 1990-1994. Tot nu toe zijn van provinciale kant geen investeringen ingebracht voor vervanging van schepen en voor instandhouding van de huidige vloot. Met het zicht op de WOV leek dat niet nodig. Als op korte termijn niet duidelijk wordt wat het rijk wil spenderen aan de WOV, zullen wel investerings kosten voor de veren opgevoerd moeten worden. Bovendien zal de minister dan ook in de buidel moeten tasten voor groot onder houd of vernieuwing van de fui ken in Vlissingen. Naar mate de WOV verder vooruit wordt ge schoven, zullen er meer kosten aan de veerverbindingen komen. wat neerkomt op een vertraging van een half uur. Op het veer Vlissingen-Breskens meldden zich aan de Walcherse kant 3900 eenheden en aan de Zeeuws-Vlaamse 3500. De wachttijden in Vlissingen bedroe gen anderhalf tot twee uur en bij Breskens een uur. Het gemiddelde op drukke dagen ligt op een kleine 14.000 eenhe den. De PSD schrijft de drukte toe aan het mooie zomerweer en het daarmee gepaard gaande toerisme. Een week eerder - op 10 augus tus - verwerkten de twee veer diensten bijna 16.000 eenheden. nel zeker honderd miljoen gulden duurder is dan een brug. Nu het rijk voor die duurdere oplossing kiest, moet het ook de extra kosten daarvan voor zijn rekening nemen. Bovendien is het de mi nister bekend, dat Zeeland al tot zijn uiterste financiële grens is gegaan. Het onderzoek, dat de tunnel bouwer moet doen en waarnaar de minister in haar brief verwijst, zal ongeveer drie miljoen gulden kosten. De Exploitatiemaat schappij Westerschelde wil die kosten maken, als er gerede ze kerheid bestaat over de uitvoe ring van het werk. Alleen het rijk kan die zekerheid geven door een uitspraak te doen over de hoogte van zijn bijdrage, de mate van in dexering, het tijdstip van ingang van de bijdrage en de btw-plicht. Uitstel met een jaar houdt de zaak onnodig op, aldus gs. Zij vinden, dat de minister in de rijksbijdrage moet betrekken het bedrag voor het onderhoud van de aanleginrichtingen en de opstelterreinen voor de veren en dat voor het baggeren van de veerhavens. Samen met de ex ploitatiebijdrage voor de veer diensten over de Westerschelde vormen zij het rijksaandeel in de huidige verbindingen en moeten zij worden overgeheveld naar de vaste oeververbinding. Gs vragen Vorige wéék dinsdag hebben gs de tracénota/milieu-effectrappor- tage voor de WOV aanvaardbaar bevonden om de inspraak in te gaan. In de nota worden de tra cés beschreven, die nader zijn onderzocht op hun effecten voor onder meer milieu, landschap, economie en verkeer. Zowel de brug- als de tunnelvarianten ko men aan bod. Dat is overeen komstig de richtlijnen voor de milieu-effectrapportage, die gs hebben opgesteld en die de mi nister heeft onderschreven Gs laten de bewindsvrouwe weten, dat zij de complete nota te zijner tijd in de inspraak aanbieden. Dinsdag 29 augustus houdt de tweede kamer uit gedeputeerde staten zitting om vijf beroep schriften algemene bijstand te behandelen. Er is beroep aange tekend tegen beslissingen op bijstandsaanvragen in Wissenker- ke, Vlissingen, Hontenisse, Westerschouwen en Terneuzen. De openbare zittingen worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De aanvangstijden zijn 10.00, 10.20, 10.40, 11.00 en 11.20 uur. - Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland- Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 De bekende schrijfster Leni Saris, die in vijftig jaar 91 meisjes- en familieromans schreef, komt za terdagmiddag 2 september naar St. Annaland. Dit ter gelegenheid van het zevenmiljoenste boek dat volgende maand van haar ver kocht zal worden. Bij boekhandel Heijboer signeert ze 's middags vanaf half twee o.a. haar nieuwste uitgave 'Letters in de lucht'. Haar boeken worden gelezen door een publiek, dat in leeftijd varieert tussen de twaalf en negentig jaar. Haar verhalen, waarin een rode draad van romantiek is verweven, zijn gebaseerd op echte gebeurte nissen en hebben volgens uitgeve rij West-Friesland een waarachtig menselijke kern. De Rotterdamse schrijfster debuteerde met 'Licia zet door'. Heel bekend zijn haar pockets uit de Witte Raven Reeks. Vorig jaar behoorde Leni Saris tot de top vijf van de meest uitgeleen de auteurs in de Nederlandse bi bliotheken. Voor de koper van het zevenmil joenste boek is 1000 gulden be schikbaar. Voor de 99 kopers die daar het dichtstbij zitten, zijn er boekenbonnen. Miva-collecte. In het weekeinde van 26/27 augustus houdt de Mis sie Verkeersmiddelen Aktie haar landelijke campagne om gelden bijeen te brengen voor de aan schaf van 169 vervoermiddelen voor missionarissen en ontwikke lingswerkers in de Derde Wereld. THOLEN 25 aug Wielerronde 18.30 u. 25 aug Dauwzwemmen, de Spet ter 6 u. 25 en 26 aug Braderie 26 aug Zangavond, Rehobothkerk 19.30 u. 2 sept Viering 10 jaar w.s.v. De Kogge 3 sept Viswedstr. De Oieterman 5 sept Anbo-reis naar Brugge 5 t/m 8 sept Zwemvierdaagse, de Spetter 9 sept Oriëntatierit MAC, Zoek weg 19 u. 9 sept Natuurver, excursie naar Markiezaat 16/17 sept Sluitingstocht De Kogge 23 sept Jubileumconcert Concor dia, Meulvliet 19.30 u. OUD-VOSSEMEER 2 sept Wielerronde v.a. 11 u. 2 sept Rommelmarkt, Die Heene- trechtschool 10 u. 9 sept Viswedstr. 't Scharretje, Van Haaftenpolder 10-13 u. 9 sept Fokveedag/Boerendag, Langeweg v.a. 9 u. 16 sept Fancy-fair, Vossenkuil 14-19 u. 23 sept Viswedstr. 't Scharretje, Van Haaftenpolder 10.30-13.30 u. 30 sept Taptoe OVM, Raadhuisstr. 20 u. SINT-ANNALAND t/m 30 sept Boerderij en platte land, De Meestoof di t/m za 15-17 u. STAVENISSE 30 aug Alg. ledenverg. Rode Kruis, De Stove 20 u. SINT-MAARTENSDIJK 9 sept Muziekfestival/taptoe Eu terpe, Markt 30 sept Uitwisselingsconcert Eu terpe, Haestinge SCHERPEN ISSE 27 aug Oosterschelde surfmara- thon, De Zeester 11 u. 2 sept Oosterschelde-zwemtocht Gorishoek-Strijenham 14.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 1 sept Tentoonst. over vleer muizen en over afval, Klavervel denhof, di t/m vr en zo 13-16 u. t/m 3 sept Expos, schilderijen op plexiglas, Markiezenhof t/m 3 sept Expos. Joop Mijsber- gen, Markiezenhof 25 aug Noordhollands Jeugdor kest, Stoelemat 20.15 u. 2 sept Verzamelbeurs, Blauwe- handstr. 32, 13-16 u. 11 t/m 22 sept tentoonst. IKV, Markiezenhof 17 sept t/m 15 okt Expos. Jac. van Nes, Markiezenhof 30 sept Jeans II, Stoelemat 20.15 u. 30 sept t/m 12 nov tentoonst. Phi lip Morris kunstproject, Markie zenhof film film film ROXY 1: Roadhouse - a.l., do, ma, di en do 20.15 u., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., wo 14 en 20.15 u. ROXY 2: Karate Kid III - a.l., do, ma, di en do 20 u., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 1: Licence to kill - a.l., do, ma t/m wo 20 u., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Lethal weapon 2 - 12 j., do, ma t/m wo 20 u., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Three fugi tives - a.l., do, ma en di 20 u., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 én 21.30 u., wo 14 en 20 u. Taran en de toverketel - a.l., za, zo en wo 14 u. Dit jaar is het vijftig jaar geleden dat een groot aantal Nederlandse mannen werd gemobiliseerd we gens de dreigende oorlog met Duitsland. Onder de titel 'Ergens in Nederland' verschijnt ter gele genheid daarvan een boek over de mobilisatie in de Gelderse Vallei. In 200 bladzijden en 280 foto's wordt een beeld geschetst van die woelige acht maanden en de mei dagen van 1940. Vooral Veenendaal en Scherpen- zeel worden uitvoerig belicht, maar er zijn ook hoofdstukken met een algemeen karakter. De Grebbelinie staat centraal, en het belang ervan voor de landsverde diging. Ook worden de verschil lende legeronderdelen in een breder daglicht gesteld. En de si tuatie aan Duitse zijde blijft even min onbesproken. Voor de samenstelling van het boek maak ten de beide auteurs Kees Cramer en Martin Brink ondermeer ge bruik van dag- en fotoboeken van oud-militairen. 'Ergens in Nederland' is een uit gave van Uitgeverij Kool te Vee nendaal en na 31 augustus verkrijgbaar in de boekhandel. Het Regionaal Educatief Centrum begint het nieuwe cursusseizoen van avond om 7 uur met een open avond in hel gebouw 'l)e Vijfhoek' aan de Jan van Bloisstraat te Tholen. Men krijgt er inlichtingen over alle activiteiten van het REC en haar nevenstichting Linea Recta. Het REC verzorgt lees- en schrijf- groepen voor mensen die moeite hebben met lezen en schrijven. Verder de Open School, waar aan algemene ontwikkeling wordt ge daan. Nieuw is de geheugencur sus, die zich richt op ouderen die moeite hebben met het onthouden of wat meer van het geheugen wil len weten. Op 7 september start de cursus 'Vrouw en computer'. De afdeling kunstzinnige vorming in troduceert een cursus kalligrafie, waar deelnemers de basis van vier schriftsoorten leren. Bij de PBVE- beroepsopleidingen is die voor medewerker in de vleeswarenin- dustrie de nieuwste, de opleiding tot bejaardenhelpende garandeert na afloop een baan. Linea Recta verzorgt verschillende informatica- en talencursussen. Langzamerhand gaan alle cursus sen weer beginnen. In Bergen op Zoom kunnen geïnteresseerden vanaf 26 september kennis nemen van de Chinese taal. Informatie tel. 070-272258. De Alliance Fran- caise in Bergen op Zoom houdt 29 augustus een voorlichtingsavond over cursussen Frans. Informatie te krijgen via tel. 01640-41645 (na 13 uur). Op creatief gebied is er eveneens volop keus uit cursussen. Bij het Creatief Centrum Halsteren be gint men op 11 september met ta len, tekenen, schilderen, pottenbakken, volksschilderen, poppenmaken, kantklossen, bloemschikken, calligrafie, foto grafie, glasgraveren en jeugdate lier. Informatie tel. 01641-4156 (19-20 u.). Jos Boogaard verzorgt in Sint- Annaland de cursus 'Tekenen en schilderen', alsmede korte cursus sen zoals kaarten maken, inlei ding tekenen/schilderen en eenvoudige druktechnieken. Ook is er een kinderatelier. Informatie tel. 01665-2179. Hatha-Yoga wordt door Jos Horst gegeven in Tholen, St.-Annaland, Poortvliet, St.-Maartensdijk en Bergen op Zoom. In Tholen en St.-Annaland is er bovendien zwangerschaps-yoga en in St.- Annaland een cursus zelfverdedi ging. Informatie tel. 01665-2179. Veiling Sint-Annaland, woensdag 23 augustus. Doré gewone 61-65; Gloria gewone 28-29, bonken 36, drielingen 16, kriel 68; Bintje ge wone 18-39, bonken 45-47, drie lingen 15-18, kriel 75-76; Eigenheimer gewone 40-45; Bildstar gewone 41-46. Aanvoer 108 ton. Dinsdag 22 augustus. Première gewone 27; Gloria gewone 30-33, bonken 33-34, drielingen 17; kriel 75; Bintje gewone 23-39, bonken 43-45, drielingen 12-13, kriel 70-80; Eigenheimer gewone 44-50, drielingen 13; Bildstar gewone 47. Aanvoer 122 ton. W'im Bevelander. In een akker- bouwschuur aan de Boompjes- dijk te Dinleloord verzorgt Wint Bevelander morgenavond (vrij dag) om acht uur een concert. Hij zingt en spreekt over het evangelie en begeleidt zichzelf op een akoestische gitaar. Ook een Thoolse jongerengroep treedt de ze avond op. Sportinstuif. In het Sportcentrum tc Goes wordt op 16 september de eerste Sportinstuif Zeeland ge houden. Doel is om lichamelijk en yisueel gehandicapten naar ei gen keuze diverse sporten te laten beoefenen. Deelnemers ontvan gen een herinnering. De Zeeuwse Sportraad (01180-82646) tekent voor de organisatie. Al heeft de officiële zomer nog te gaan tot 1 september en de kalender- zomer nog ruim een maand tot 23 september, toch kan al worden gesteld dat er algehele tevredenheid is wat het verloop van deze zomerse zomer betreft. Zeker bij degenen waarbij de kassa dient te rinkelen wan neer het ook echt zomers is en dat was het. Gerard Cox had vroeger een liedje over die mooie zomer die al zo vroeg begon in mei. De tekst zou op deze zomer gebaseerd kunnen zijn ge weest, want de zomer begon al in mei. Zelfs al op de eerste meidagen met zon en zomerse temperaturen. De maanden mei en juni samen waren deze eeuw nog niet zo zonnig. Veel zwembaden meldden in juli al meer bezoekers binnen de hekken te hebben gehad dan in de hele zomer van 1987 en 1988, die beide naar de slechte kant uitvielen. Het aantal dagen boven 20 graden is opvallend groot. Het aantal dagen met 1 mm regen of meer tot 1 augustus - 17 - samen met 1921 en 1941 record klein. Zo zijn er meer voorbeelden te noemen. Het aantal goede terrasdagen vanaf 1 mei tot 15 augustus was maar liefst 72 tegen nor maal 46. Het zal geen zomers record worden, maar wellicht komt de zomer toch, na die van 1917, 1947, 1959 en 1976, bij de kopgroep wat zon en mooie dagen betreft. Tot half augustus kon de landbouw met name in Zuid-Nederland nog best wat regen gebruiken. Afgezien daarvan is er veel gegroeid en loopt de graanoogst ook voorspoedig. Augustus geeft iets meer het vallen en opstaan te zien met een winderige dag met buien tussendoor, maar steeds is er een snel herstel met een goede zomertemperatuur rond en boven de 20 graden. Tevredenheid alom en dan wordt er ook weinig of niet gescholden op de weerkundigen die helaas soms alleen maar depressies en onbestendig zomerweer moeten aankondigen. De bedrijvigheid op de haven ging nog geruime tijd door nadat de bie ten van het land af waren. Dan moesten nl. de bieten die nog op de ha ven en in de omgeving van de haven opgeslagen lagen verscheept worden. Dat gebeurde met tweewielige 'klikkarren'. Die waren daar erg goed geschikt voor. Die werden achteruit tegen de houten schuif gere den die tussen wal en schip lag. Dan werd de haak van de kar losge maakt. Dat was werk voor de 'baanders', dat waren mensen die zelf niet veel land hadden, meestal hadden ze maar één of twee paarden en daar mee deden ze dan ook werk bij anderen die geen paarden hadden. Deze mensen werden ook ingeschakeld als er een schip grind of maka- dam kwam voor het waterschap. Dat werd dan ook met de klikkarren van de haven naar de grindbakken langs de polderwegen gebracht en daar gekipt. Ook de metselaar liet wel eens een schip zand of grind komen en dat werd dan ook met de klikkarren naar het opslagterrein bij zijn werk plaats gebracht. 't Was niet zo best voor de paarden want die kregen er nogal van langs. Vooral met de lege karren leek het wel een hardloopwedstrijd, want ze werden per kar betaald, dus hoe meer karren hoe meer geld. Bij Van der Linde was het werk dit najaar vlot verlopen. Het weer was redelijk geweest, niet te veel regen, geen vroege vorst, zoda^ alles vlot verlopen was. De bieten waren op tijd weg, de aardappels die aanvanke lijk bij het rooien aan kleine hoopjes op het land gestort waren, zijn naderhand met de klikkarren naar een stukje land vlak bij de boerderij gebracht, waar ze elk jaar in grote hopen opgeslagen worden. Er wor den kuilen van ongeveer 30 cm. diep in de grond gemaakt, vier voet breed en daar worden de aardappels ingestort. De hoop krijgt de vorm van een gelijkbenige driehoek en loopt van boven spits toe. De aardap pels worden met stro afgedekt wat met grond vastgelegd wordt. Vóór de winter komt er nog een strodek op en dan komt het zogenaamd win- terdek erop, ongeveer een halve meter dik grond. Als dat allemaal se cuur gebeurde hoefde je de strengste winter niet te vrezen. Het was wel vakwerk. Er moest bijvoorbeeld op gelet worden dat de kuil niet kon inwateren, want als er water onder de aardappels in de kuil kwam waren ze zo rot, vandaar dat de meeste boeren een vaste man hadden die altijd dit werk deed. Dikwijls was dat de voorman, meestal de man die het langst op het bedrijf werkzaam was en die ook bij het aangenomen werk accoord maakte met de boer. Na overleg met zijn collega's uiteraard. Bij Van der Linde was dat Lin de Frouw. Die moest namens zijn medearbeiders onderhandelen over het tarief waarvoor een bepaald werk uitgevoerd werd, bijvoorbeeld bieten op één zetten, wieden, aardappels rooien, bieten rooien. Die prijs werd uitgedrukt in centen per roede, bijvoorbeeld bieten op één zetten voor zes cent de 'roeie'. 300 Roeden was een gemet. Dus dat was 18,- per gemet. 2,5 Gemet was een hectare, dus dat betekende 45,- per ha. Maar er werd altijd per gemet gerekend. Dat was door overlevering van geslacht op geslacht zo gegaan. Elke boer had namelijk een kaarten- boek. Daar stonden alle percelen van het bedrijf apart op getekend. Daar stonden ook de drains op getekend met de aparte grootte van de stukken die tussen twee drains lagen. En al deze groottes werden in roe den uitgedrukt. Een roede was 3,60 m. lang en de oppervlakte van de stukken werd aangegeven in vierkante roeden. Nu waren die stukken niet overal even breed, dat kwam door de manier waarop ze ontstaan waren. Een 'blok' land werd aan de voor- en achterkant praktisch altijd begrensd door een sloot. Voordat de draineerbuizen er waren, werden de aparte stukken afgescheiden door greppels, die aan weerskanten op - de sloot uitliepen. De draineerbuizen werden dikwijls gelegd in de be staande greppels, die daarna werden dichtgeploegd. Maar meestal lie pen die greppels niet evenwijdig, omdat het perceel op het éne einde breder was dan op het andere en zodoende liepen de drains ook weer niet evenwijdig en zo kreeg je de zogenaamde geren in de stukken. Dat gaf vroeger, toen er nog met de éénscharige wielploegen met de paarden geploegd werd veel extra werk, vooral bij het op wintervoor ploegen. Dan werden namelijk alle stukken apart geploegd en dan moest er een open voor op elke drain komen. Je begon dan midden op het stuk te ploegen, een zogenaamd 'rik schie ten'. Dat was heel nauwkeurig werk, die mocht vooral niet te hoog lig gen en dat had je al gauw, want de eerste twee sneden werden over elkaar heen gestort. Bij het opzetten moest de ploeg heel licht afgesteld worden, want anders kwam de grond naast de rug te laag te liggen. Als je de rug geschoten had, dan trapte je op weers- einden de breedte af. Als je nu op het brede einde bijvoorbeeld 60 voet had en op het smalle eind 40 voet, dan zat er 20 voet geren in, dat was tien omgangen. De geren werden tegen de rug aangereden. Je begon dus op het brede eind te ploegen, op een tiende van de lengte van 't stuk draaide je om en dat deed je zo tien keer. Als het dan goed was moest je de tiende keer op het smalle einde van het stuk uitkomen en dan moest je tevens aan weerskanten van de rug overal even ver van de buis vandaan zijn. Een hele goede paardeknecht had dan ook meteen aan weerszijden van de rug een rechte ploegvoor, maar de meesten moesten hier en daar nog wel een bochtje wegsnijden. Het was uitkijken dat je zo'n karweitje niet 's morgens vroeg of tegen de avond moest doen, want het moest wel goed licht zijn. En vooral als het laat in 't najaar was ploegde je heel wat uren op een dag in 't donker, vooral 's morgens was je al uren bezig voordat het licht werd. Het was dus zaak dat je 's avonds met een rechte voor eindigde, hoewel het om vier uur ook al donker was. Het ergste van alles was mist, dan kon je helemaal niet zien of je voor recht was en dan kon er wel eens wat voor den dag komen als de zon doorkwam. Vooral in de zware grond was elke ploegsnee apart te zien en je kon dan ook van de weg af zien of de sneden recht of krom lagen en zeker zagen dat de collega paardeknechts die zittend op de paarderuggen over de weg voorbijkwam. Als het dan eens een keer helemaal mis was kon er wel eens met zo'n smalend lachtje een op merking vallen zo in de trant van: 't liek wel een paeling in een bro- adblik. WORDT VERVOLGD k

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 7