Belangstelling voor slachtfeest moslims verdubbeld Landinrichting Poortvliet 2945 ha in voorbereiding GE Plastics in zilver Leed zeehonden voor eigen gewin Conceptplan St. Philipsland in september Tijdschriften op de band Provincie laat oog vallen op Rijksarchief Bouw woningen in Bangladesh Tholenaar vrij ondanks straf Donderdag 27 juli 1989 DE EENDRACHTBODE 9 Het Bureau Beheer Landbouwgronden(BBL) kan rond Poortvliet beginnen met grondaankopen voor een toekomstige ruilverkaveling. De minister van landbouw en visserij heeft 2945 ha landbouwgrond rond Poortvliet op het voorbereidings schema landinrichting geplaatst. OPA DEN OUDEN ZUCHTTE GELATEN... Evenwicht RIKKIES LANDINRICHTINGSPROJECTEN juli 1989 Mensen die dachten door de koop van ansichtkaarten een bijdrage te leveren aan het bestrijden van de jacht op zeehonden, kwamen de afgelopen dagen bedrogen uit. De firma die de kaarten aanbood handelde puur uit commerciële belangen, zo stond op de achterkant van de aangeboden mapjes te lezen. Keurmeester A.W. de Bruin uit Poortvliet(rechts) houdt het slachten van de schapen in de gaten. Een beeld van de drukte in de Ooststraat in St. Annaiand, waar Turken en Marokkanen met hun schaap wachten op de rituele slacht. Slager C. Slager in gesprek met dhr. A. Luc uit St. Maartensdijk, coör dinator van het ritueel slachten. Een enorme drukte bij het slacht huis van C Slager in de Ooststraat te St. Annaiand gaf donderdag aan, dat de belangstel ling voor het slachtfeest van de moslims meer dan verdubbeld is. Vorig jaar werden er 36 schapen geslacht, donderdag 76. Daarvan gingen er 20 naar Turken of Ma rokkanen die op Tholen woon achtig zijn. De overigen waren voor moslims uit Bergen op Zoom en omgeving. Het vierdaagse Offerfeest, het grootste feest van de islam waarop de offerbereidheid van Ibra- him(Abraham) wordt herdacht, staat in de gehele wereld in het middelpunt van de belangstelling bij de mohammedanen. Om de aarstsvader Abraham te testen, droeg God hem op zijn zoon IsmaëKen niet Isaac, zols joden en christenen zeggen) te slachten. Op het allerlaatste moment werd Ismaël, stamvader van de Arabie ren, door een schaap vervangen. Het Grote Slachtfeest vormt de afsluiting van de jaarlijkse pelgri mage naar Mekka(dat schuift ie der jaar 10 dagen naar voren in verband met een bepaalde zonop- gang en -ondergang in samenhang met het draaien van de aarde). Voor het rituele slachten spreekt de slager over het te slachten dier een gebed uit en vraagt het beest 'vergiffenis'. God heeft Zijn schepping nu eenmaal zo inge richt, dat de ene de andere opeet, maar het is wel de bedoeling, het te slachten dier zo min mogelijk te laten lijden. Het slachten is voor de moslims geen godsdienstige plicht. De plicht geldt alleen voor degene die het kan betalen en die moet een deel van het vlees aan de armen uitdelen. Schapenfokkers en handelaren re den donderdag af en aan in St. Annaiand om alle liefhebbers van een goed dier te voorzien. De Tur ken moesten alleen rammen heb ben van 6 maanden oud, de Marokkanen namen ook genoe gen met ooien. Voor 300 tot 350 gulden verwisselden de schapen van eigenaar. Daarnaast moest voor het slachten 25 gulden be taald worden. De koper verrichtte zelf de rituele slacht, waarna speciale scha penslachters voor de rest zorgden. Dierenarts W. Brons was ter plaatse aanwezig en keurmeester A.W. de Bruin uit Poortvliet con troleerde alles grondig. Hij deelde ook de nummers uit, zodat ieder een wist wanneer men aan de beurt was. Het geslachte schaap werd veelal in een plastic zak in de auto geladen op thuis verder klein te maken en te braden. Het was al voor het derde jaar dat het ritueel slachten in het slach thuis van Slager plaatsvond. Voorheen gebeurde dat bij de noodslachtplaats in Poortvliet, maar die is gesloten. In Bergen op Zoom is er ook geen mogelijk heid, zodat veel Turken en Marok kanen naar St. Annaiand komen. Daar vinden ze dat het goed gere geld is en minder druk dan in Roosendaal, hoewel men donder dag soms ook uren geduld moest hebben. Dhr. A. Luc uit St. Maartensdijk, 14 jaar geleden uit Turkije naar Nederland genomen, had de coör dinatie namens de moslims. Hij werkt als ambtenaar van het mini sterie van WVC bij de stichting buitenlandse werknemers Rijn mond. Hij zocht al een hele tijd een rustige woonplaats en kwam via een kennis uit Bergen op Zoom vier maanden geleden aan de Haven in St. Maartensdijk te recht. De hoofdingang van General Electric Plastics in Bergen op Zoom, waardoor dagelijks ook veel Tholenaren op weg naar hun werk gaan. Voor mensen met een leeshandi- cap bestaat al dertig jaar lang de mogelijkheid om gesproken tijd schriften op cassette te ontvan gen. Het Centrum voor Gesproken Lectuur in Grave (tel. 08860-71234) heeft inmiddels bij na 200 verschillende. Het centrum ontvangt subsidie van het ministe rie van WVC, waardoor de abon nementsprijzen betaalbaar blijven. Niet alleen slechtzienden en blin den maken gebruik van deze mo gelijkheid. Ook ouderen die het lezen te vermoeiend of de letters te klein vinden, mensen met een li chamelijke handicap of motori sche problemen en zij die last hebben van afasie of woordblind heid kunnen bij het centrum te recht. Voor mensen met een verstandelijke handicap zijn er zelfs speciale tijdschriften op cas sette. Zij allen merken dat het le zen via een cassette even gewoon is als het lezen van een gedrukt tijdschrift dat voor anderen is. De banden worden ingesproken door streng geselecteerde voorle zers en vaak voorzien van muziek- of geluidsfragmenten om het luisteren te veraangenamen. Bij het centrum is informatie te ver krijgen over deze manier van lezen. Het provinciaal bestuur heeft met de dienst der Domeinen gespro ken over aankoop van de gebou wen van het Rijksarchief aan de Sint Pieterstraat in Zeeland. Het oriënterend gesprek past in het beleid van de provincie om op den duur het totale Abdijcomplex in eigendom te verkrijgen en er het bestuurlijk centrum te vestigen. Overigens wordt niet verwacht dat aankoop van de betreffende ge bouwen de eerste tijd aan de orde komt. Weliswaar zijn er nieuw- bouwplannen voor het Rijksar chief, maar een termijn is nog niet te noemen. De provincie zou de vrijkomende gebouwen kunnen gebruiken als depotruimte voor het aangrenzende Zeeuws Museum. G.s. hebben inmiddels over eenstemming bereikt over de aan koop van het voormalige districtsbureau van de Rijksge bouwendienst en het voormalig kantoor van de Rijksnijverheids- dienst voor 193.800,-. Ook eer aantal andere, tot het Abdijcom plex behorende, objecten kan wor den overgenomen voor f. 204.000,-. Het betreft het grote en het kleine Abdijplein, de tuin voor het museum, de Klooster gangen met het Muntplein en het centrale ketelhuis. Eerder verkreeg de provincie al de voormalige Provinciale Biblio theek, de Statenzaal, de voormali ge ambtswoning van de commissaris van de koningin en het Thoolse Huis in eigendom. "Ik leg mij erbij neer. 't Zien gaat achteruit. Als je ouder wordt, moet je daarmee leren leven". "Soms Is het waar, maar vaak nog niet", zegt 0PTICIËN VAN MIL. "Wij hebben al veel ouderen aan een nog weer betere bril gehol pen. En vele bejaarden hebben bij ons ervaren dat er meer kan dan ze soms denken. Misschien maken wij van opa den Ouden ook nog wel een opa 'den Jon gen'..." "Als dat zou kunnen". Opa leef de weer helemaal op. ARN. van MIL Bergen op Zoom WOUWSESTRAAT 8 Advertentie I.M. In Bangladesh is het eerste van 2.500 te bouwen 'stormvaste' hui zen gereed gekomen. Het staat in het dorp Batiaghata. Voor dit pro ject is een actie gevoerd door de stichting reformatorische hulpac tie Woord en Daad (o.a. met een afdeling op Tholen/St.Philips land). Eind dit jaar moet het pro ject gereed zijn. Gedurende een half jaar zal een fotograaf alle 2.500 woningen fotograferen, waarna iedereen die 400 gulden of meer aan dit project gaf, een af beelding krijgt. Voor elke woning zijn zes beton- koiommen nodig. Deze worden op een centrale bouwplaats ge maakt door 70 mensen. Inmiddels zijn er voor ruim 2.000 woningen palen gemaakt, die veelal per boot worden vervoerd naar het betref fende dorp. Daar wordt dan met brede planken een huis gebouwd met een dak van golfplaten. De Middelburgse rechtbank heeft M.M. uit Tholen tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan 97 dagen voorwaarde lijk. Door bijna drie maanden voorarrest is hij daardoor vrij man. Hij was al eerder veroordeeld tot 8 maanden, waarbij een voorwaar delijke straf van 4 maanden werd gegeven. Die wilde de officier van justitie nu in werking laten treden, maar de rechtbank verlengde de proeftijd met een jaar. In die pe riode moet M. met het Zeeuws Consultatie Bureau voor Alcohol en Drugs van de drank zien af te komen. M. ging vorig jaar november een politieman te lijf, toen die hem in de woning van zijn ex-vrouw wilde arresteren. Sinds 1983 zijn er steeds moeilijkheden, na echt scheiding. Alcohol maakt M. agressief en geweldadig, waarbij hij het verbod om in de woonwijk van zijn ex-vrouw te komen, aan zijn laars lapt. Op 19 november belaagde M. de woning weer, zijn ex-vrouw vluchtte naar de buren en zijn zoon weigerde om open te doen. Via het inslaan van een ruit, kwam M. toch binnen, waarna vijf politiemannen arriveerden om hem te arresteren. Het aantal projecten in voorberei ding in Zeeland is hiermee geste gen tot 11 met een totale oppervlakte van bijna 45.000 ha. Dat hiervoor in onze provincie veel animo bestaat, blijkt ook uit het feit, dat voor bijna 30.000 ha nog niet in voorbereiding geno men gebieden landinrichting is aangevraagd. In uitvoering zijn o.a. ruilverkave lingen bij Yerseke, Sluis en Oost burg. In voorbereiding zijn landinrich tingsprojecten bij St. Philipsland, St. Annaiand en Stavenisse/St. Maartensdijk. Dit zijn ruilverka velingen met een administratief karakter, waarvoor weinig nieuwe sloten en wegen aangelegd hoeven te worden. Een bijzonder punt van aandacht is de afstemming van het zoet waterplan in ontwik keling, aldus het ministerie van landbouw. Naar verwachting zal het voorontwerp-landinrichtingsplan voor de ruilverkaveling St. Phi lipsland nog dit jaar worden ge publiceerd. De voorzitter van de plaatselijke landinrichtingscom missie, A.A. van Nieuwenhuijzen, denkt dat het concept in septem ber naar de centrale landinrich tingscommissie kan. Hij heeft samen met zijn collega landbouwers J. de Jager en B. Ver- muë geprobeerd om de landbouw belangen in evenwicht te brengen met die van het landschap en de recreatie. Als het concept beoor deeld is, komen er wenszittingen, waar belanghebbenden hun ver langlijstje kunnen deponeren. Landbouwers die nu op bijvoor beeld vier verschillende plaatsen grond hebben, kunnen dan probe ren dat aan één stuk zien te krij gen om doelmatiger te kunnen werken. Na St. Philipsland is St. Anna- land het verst gevorderd. Ook daar is al een landinrichtingscom missie benoemd. In Stavenisse/St. Maartensdijk en het onlangs toe gevoegde Poortvliet is dat nog ftiet het geval. GE Plastics in Bergen op Zoom viert dit jaar een dubbel jubileum. Vijfentwintig jaar geleden begon het Amerikaanse bedrijf in Euro pa (met het aangaan van een joint venture met Aku/Akzo) en twin tig jaar geleden werd General Electric Plastics BV opgericht. Eind 1971 verhuisde het bedrijf naar Bergen op Zoom. Tijdens een feestavond ter gele genheid van dit jubileum werden 63 medewerkers van het eerste uur in het zonnetje gezet. Ook de im- Argwanende inwoners van Tholen belden maandag de politie, nadat jongeren met een zielig verhaal over het doodknuppelen van jon ge zeehonden en vivisectie mapjes ansichtkaarten te koop aanboden. Uit de tekst op de achterzijde van de mapjes bleek dat niets van het geld naar dat doel gaat, maar in de zak verdwijnt van de firma Rikkies Cards Cooperation in Roermond. Vanwege die tekst op het mapje waren de verkopers ook niet strafbaar. Desondanks nam de politie con tact op met de Limburgse firma. "Het maakt mij niet uit of ik honderd zeehondjes per dag moet mense groei van het bedrijf in de afgelopen jaren werd uitvoerig be licht. GE Plastics heeft besloten om in de vestiging in het Spaanse Carta gena 800 miljoen dollar extra te investeren, waardoor de totale in vestering daar op 2,5 milljard dol lar komt. Dat is de grootste op zichzelf staande investering van General Electric sinds de oprich ting van de onderneming 111 jaar geleden. Alle medewerkers van GE Silico- doouslaan ot aeze kaarten moet verkopen om aan mijn geld te ko men," liet de eigenaar weten. Hij dreigde de politie zijn advocaat en zijn boekhouder op het dak te sturen als de verkoop verboden zou worden. De politie vindt dat de mensen op deze manier misleid worden. De eigenaar van het be drijf zei ook nog, van de op brengst van de kaartverkoop vier keer per jaar op vakantie te kun nen naar Indonesië. Dit voorval neemt natuurlijk niet weg, dat door anderen wel dege lijk kaarten te koop aangeboden kunnen worden voor een goed doel. nes kregen onlangs een presentje - een jack met de opdruk 'Safety, Silicones, Teamwork' - omdat hun fabriek een veiligheidsrecord vestigde. Twaalf maanden lang werkte de Bergse fabriek zonder verzuimongevallen, wat haar de 'Safety award' opleverde. "Team work is essentieel voor het beha len van dit safety-record, want alleen een hecht team kan een vei lige werksituatie creëren," zei vei ligheidsman Theo Lintzen bij die gelegenheid. Nederland - België vastgestelde prijs 4,95 Bfr. 99 Rikkies Cards Cooperation verkoopt door heel Nederland en België Deze mooie zelfontworpen verjaardagsansichtkaarten. Deze kaarten zijn tevens een uiting van protest tegen zeehondenmoord en vivisectie. Doordat deze kaarten in heel Nederland en België in omloop komen, wordt automatisch het uitgedrukte protest verspreid. Omdat onze werkwijze commercieel is. is de uitgeverij Rikkies officieel aangesloten bij de Kamer van Koophandel. Rikkies Cards-Coöperation Kamer van Koophandel nr. 27182 Roermond Rikkies Cards-Cóöperation Postbus 436 6040 AK Roermond Nederland Rikkies Cards-Coöperation Postbus 9. Borgerhout 2 2200 Antwerpen België PROVINCIE ZEELAND LANDINRICHTING TOT STAND GEKOMEN LANDINRICHTING IN UITVOERING LANDINRICHTING IN VOORBEREIDING LANDINRICHTING AANGEVRAAGD

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 9