Koffie en drugs Elk zakje bloed kost geld9 Stoplichten op de Postweg Donderdag 27 juli 1989 DE EENDRACHTBODE 5 Democratuur "De Columbianen willen niet dat je hun land een ontwikkelingsland noemt. Als je dat doet, zijn ze erg verbaasd. Alsof wij een soort rangorde bepalen door het ene land een ontwikkeld land te noemen en het andere een ontwikkelingsland. Zij zeggen: We hebben een andere ontwikkeling. Misschien kun je beter spreken van schuldenlanden dan van ontwikkelingslanden". Bedreigd In de bus Geldgebrek Nel Breker uit Tholen adviseert bloedbanken in Columbia Consulente Bloeddonoren Kartons Duit TAAIPRAATJE BRA.ziÜE tijnsamerikaanse continent. "Het is van groot belang ge weest dat ik het Spaans be heers. Verder werk je met pro fessionele mensen die wisten dat je kwam en die ook het be lang van het onderzoek inza gen". Vier maanden was voor de Thoolse lang genoeg. "De taak was duidelijk en de op dracht goed afgebakend. Via de organisatie van het Rode Kruis dat momenteel door de Duitsers wordt gesteund, kon via de te lex mijn komst in de regio's wor den aangekondigd. Het vervoer ging goed. Er rijden goede bus sen. In feite ga je toch de grote steden af en die hebben een re delijke infrastructuur". Columbia, dat gebukt gaat on der de drugshandel waarbij de mafia een dominante rol speelt, staat de laatste jaren in een min der gunstig daglicht. Er opereren enkele mafiabendes die elkaar naar het leven staan. De onvei ligheid is een toenemend pro bleem voor het land. Nel: "Op eigen gelegenheid zou ik er niet zo maar naar toe zijn gegaan. Ik zat in de beschermde wereld van het Rode Kruis. En dat werkt gemakkelijker dan wan neer je helemaal in je eentje er gens op af moet. De Nederland se ambassade is er ook niet zo voor dat studenten daar hun sta ge komen doen". Volgens Nel is de macht in Columbia in handen van de narcotica-mafia. "Sinds 1975 is er een democratie, maar door de toenemende militairise- ring spreekt het volk van een 'democratuur', een dictatuur in een democratisch jasje". Studenten of medewerkers aan de Hogeschool Zeeland krijgen het minimumloon uitbetaald. De opleiding voorziet met de stage aan de behoefte, werkervaring op te doen in de tropen. Het Eu ropees Sociaal Fonds heeft het experiment in Vlissingen be kostigd. Eind december moet bekend zijn of de opleiding een vervolg krijgt en hoe dit dan gefi nancierd wordt. Nel, die 2 jaar als analiste in een laboratorium van een ziekenhuis in Gualdalpa (150 kilometer van de Nicaragu aanse hoofdstad Managua) heeft gewerkt, wil het liefst weer terug naar Zuid-Amerika. "Het liefst op een contract van twee jaar". Columbia, in het noord-westen van Zuid-Amerika. Veroverd in 1 525 door de Spanjaarden die Bogota stichtten. Begin 19-de eeuw onafhankelijk. Opstanden en burgeroorlogen markeren de geschiedenis na de onafhankelijkheid. Kent vijf te onderscheiden landschapstypen: Caribisch kustgebied, Pacific (Grote Oceaan) kustgebied, het Andesgebergte, de vlakte van de Orinoco en het Amazonegebied, 80% van de bevolking (30 miljoen) woont in de Andes. Van de werkende bevolking werkt 30% in de landbouw (belangrijkste export- produkt is koffie), hoewel het areaal aan landbouwgrond be perkt is. De dienstensector bedraagt 50%, de rest vindt werk in de industrie. Ongeveer een kwart van de bevolking werkt in de zogenaamde informele sector. De nationale beta lingsbalans is negatief. De balans is ondoorzichtig wegens smokkel van koffie en drugs. De hoofdstad Bogota ligt op een hoogvlakte in de oostelijke keten van het Andesgeberg te. Bogota heeft de twijfelachtige eer bekend te staan als het decor voor toenemend geweld en moordaanslagen. Nel Breker uit Tholen geeft dit ter overdenking mee na een ver blijf van 4 maanden in het Zuida- merikaanse Columbia waar ze stage liep als onderdeel van de post HBO-opleiding ontwikke- lingskunde aan de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. De oplei ding rondde dit schooljaar een 2-jarig experiment af waarin werd bekeken of de Hogeschool een richting ontwikkelingskunde kan verwezenlijken. Deze is be doeld voor zowel pas afgestu deerden van hogere beroeps opleidingen of mensen die al over werkervaringen beschik ken. Een dergelijke opleiding is in Nederland nieuw. Nel Breker is analiste en deed al eerder ont wikkelingswerk in Niqaragua (Midden-Amerika). Over haar er varingen daar schreef ze in 1982 een aantal artikelen voor de Eendrachtbode. "Ik had de opdracht om een nieuw meerjarenplan te maken voor de bloedbanken in Colum bia. Die zaten in de problemen omdat ze niet zelfvoorzienend zijn. Elk zakje bloed kost geld. Die kun je niet zomaar wegge ven. De kosten worden wel doorberekend aan de patiënt, maar er wordt geen winst ge maakt. In totaal zijn er 9 regio nale bloedbanken die onderdeel zijn van het Rode Kruis. Hun voortbestaan werd min of meer bedreigd omdat ze ook geen hulp meer kregen van andere landen of het Internationale Ro de Kruis. Een serieus pro bleem", schetst Nel de situatie in Columbia. "De opdracht klonk ook heel ambitieus maar het was een poging waard". Tijdens de eerste oriënterende gesprekken die Nel in de hoofd stad Bogoté (5 miljoen inwo ners) hield met vertegenwoordi gers van de nationale directie bleek dat de informatie over het reilen en zeilen van de bloedban ken in het land gebrekkig was. "Het was niet mogelijk om een meerjarenplan op te stellen. In overleg met de betrokkenen heb ik toen de opdracht aangepast. Het zou een inventariserend on derzoek worden dat gebruikt zou kunnen worden voor een nieuw meerjarenplan". De aan passing leek eenvoudig, het ver garen van gegevens van de 9 bloedbanken in het dertig mil joen inwoners tellende Columbia was andere koek. Een land be reizen dat zo groot is als Frank rijk, Portugal en Spanje samen kost enige moeite. "Soms zat je vier uur in de bus, soms 20 uur. Naar sommige plaatsen ben ik gevlogen, anders ben je teveel tijd kwijt met reizen". Twee van de 9 bloedbanken bevinden zich bijvoorbeeld in plaatsen zo'n 1000 kilometer ten noorden van Bogota. Tijdens deze bezoeken verza melde Nel een aantal gegevens die betrekking hadden op het functioneren van de bloedban ken; hoeveel personeel werkte er, wat voor opleiding had deze, werd er aan bijscholing gedaan, gaf de bank ook voorlichting, hoe draaide de instelling finan cieel, hoe stak de organisatie in elkaar? "Het bleek, dat er over het algemeen goed gekwalifi ceerde mensen werkten. Op technisch gebied waren er ook weinig problemen; bijna overal was apparatuur aanwezig". Vol gens de analiste schort er bij de bloedbanken het een en ander aan de organisatie. Ook het be heer van de gelden zou beter kunnen. "Bloedbanken in Nederland wer ken anders dan in Columbia. Hier zijn ze vaak zelfstandig, daar zijn ze onderdeel van het Rode Kruis. Het beleid van de bloedbanken wordt dan ook uit gestippeld door de regiodirectie van het Rode Kruis. En die be paalt wat er belangrijk is om aan te pakken. Dat zijn andere zaken dan de bloedbank". De bloed banken zouden er bij gebaat zijn staat". Volgens Nel zouden de prijzen voor de privéklinieken verhoogd kunnen worden zodat deze meer van de kosten gaan dragen. Daarnaast zou het Rode Kruis een verzoek kunnen doen voor hulp uit het buitenland om een voorlichtingscampagne te ondersteunen. Deze campagne zou meer vrijwillige bloeddono ren moeten opleveren wat kostenverlagend werkt. "Over het algemeen geeft familie bloed aan familieleden die dat nodig hebben. Bloed wordt ook ge kocht en verkocht. Bij de bloed bank in Bogota worden jaarlijks 25.000 afnames genoteerd. Daarvan komt 30% vrijwillig naar de bloedbank. Voor de rest moet men iedere dag bloed op halen via haar eigen organisatie. Dat wordt door verschillende groepen gedaan. Dat kost geld en tijd". Deze adviezen heeft de analiste in een rapport neerge legd. Dit wordt besproken op de jaarlijkse bijeenkomst van de bloedbanken in Bogoté. "Het is niet een project dat oneindig moet doorlopen. Het land is klaar voor de 'take-off', alleen de energie daarvoor ontbreekt nog". Nel heeft de periode in Columbia als zeer zinvol ervaren. "Ik zag er eerst tegenop om er als een soort overtollige stagiaire naar toe te gaan, maar zo heb ik me er niet gevoeld". Volgens Nel was ze meer 'consulente' en dat was mogelijk dankzij haar eerde re werkervaringen op het La- ECdADOR. wanneer ze wat autonomer kon den optreden, volgens Nel. De mensen die op de bloedbanken werken, weten immers beter wat ze nodig hebben dan een li chaam dat indirect met ze te maken heeft. De tekorten waar mee de bloedbanken te kampen hebben, moeten in de huidige si tuatie opgevangen worden door het regionale Rode Kruis. Deze heeft zelf ook te maken met geldgebrek. De regionale afde ling zoekt op haar beurt steun bij het hoofdkantoor dat ook niet bij machte is de touwtjes aan el kaar te knopen. "Je hebt te maken met een aan tal vaste kosten: gebouwen, personeel, apparatuur, zakken voor het bloed, testserum. De bloedbanken zouden zichzelf best kunnen bedruipen wanneer ze bijvoorbeeld een verschil in prijzen aanbrengen. Tien tot vijf tien procent is voor privéklinie ken en zeventig procent gaat naar de ziekenhuizen van de Deze afbeelding van Sint- Maartensdijk is één van de 36 gra vures die vanaf woensdag 2 au gustus in het gemeentehuis in Smurdiek te zien zijn. Samen met een prent van Tholen is ze opge nomen in het 'Speculum Zelandi- ae', dat verzameld is door Nico- laus Visscher, Amsterdams uitge ver en plaatsnijder. Hij gaf de bundel uit na 1668. De preciese datum is niet bekend. De spiegel van Zeeland toont ste den, dorpen, ambachtsheerlijkhe den en buitenhuizen en maakt on derdeel uit van de historisch- topografische atlas 'Zelandia II- lustrata. 'Een blik op de 17e eeuw' heeft de tentoonstelling als ondertitel meegekregen: handel en scheepvaart zijn in ruime mate op de afbeeldingen terug te vin den, rijkdom en bedelarij, oorlog en vrede in het Zeeland van de Gouden Eeuw. Dat Tholen tussen steden als Vlissingen en Veere is terug te vinden komt omdat het stadje stemrecht had in de Staten van Zeeland. Sint-Maartensdijk behoorde tot de zogenaamde smalsteden, net zoals Domburg, Brouwershaven en Kortgene. Vol gens conservatrice mevrouw E.A. Binkhorst van het Koninklijk Zeeuws genootschap der weten schappen vormde het Speculum 'een blinde vlek' in de verzame ling. "We hebben wel eerdere en latere uitgaven maar deze ont brak. Het is erg leuk dat op deze manier de verzameling steeds completer wordt". Het genootschap kocht de gravu res in 1987 op een veiling. De prijs wil mevrouw Binkorst liever niet noemen. Duur was het wel want het genootschap vroeg om finan ciële steun bij een aantal Zeeuwse gemeenten op wier grondgebied de prenten betrekking hebben. Met die steun werd de aanschaf mogelijk gemaakt. "De oor spronkelijke ontwerptekeningen, de kartons, maken ook deel uit van de tentoonstelling. De koper gravures staan centraal maar daaromheen zijn ook een aantal latere drukken te zien, plus de kartons die een beeld geven van hoe de gravures zijn ontstaan'. De kunstenaars zijn meestal niet bekend. De 'Zelandia Illustrata' waar het Speculum toe behoort is een ver zameling uit de 17e eeuw. "Die is in diverse handen overgegaan. Zo'n 150 jaar geleden is de boel geveild en heeft het genootschap de hele hap kunnen kopen". (Het genootschap is opgericht in 1769). De conservatrice wijst erop dat Zeeuws Vlaanderen in de verza meling ontbreekt. "Dat behoorde toen bij Vlaanderen". Alle gemeenten die een duit in het zakje van het genootschap heb ben gedaan zijn aangeschreven door het genootschap met de vraag of het mogelijk was de gra vures in de gemeente ten toon te stellen. "Niet alle gemeenten heb ben gereageerd. Niet alle gemeen ten hebben een geschikte ruimte. Dit is er zo uitgerold maar ik vind het wel erg leuk dat de ten toonstelling op Tholen komt. Vanuit Middelburg hangt het er toch een beetje bij. Het eiland kende ik niet zo goed maar nu ik er een paar keer geweest ben vind ik het schitterend". De kartons, volgens mevrouw Binkhorst niet te verwarren met karton, krijgen aandacht in een boekje dat door de historicus dr. J.H. Kluiver wordt gepresenteerd bij de ope ning van de expositie. "Het is heel kwetsbaar papier dat ge bruikt werd om ontwerpen op te maken, voor gravures en wand kleden bijvoorbeeld". In 1973 verscheen een ingekleurde her druk van het Speculum (Thea- trum Orbis Terrarum bv. Amster dam, Interbook International). Daarin wordt Sint-Maartensdijk genoemd vanwege het kasteel van de Oranjes dat op de gravure te zien is. Deze band met het vorstenhuis plaatst het stadje in een enigszins vorstelijk 'aureool'. Als laatste sporen van deze verga ne glorie vinden we thans nog in het voormalige gemeentehuis van St. Maartensdijk de portretten van de Van Borsele's en hun op volgers'. Volgens mevrouw Bink horst zijn de gravures leuk gete kend: "Soms kloppen ze topogra fisch, soms niet. In een aantal ge vallen is bijvoorbeeld een bepaald huis veel te groot getekend. Dat is dan waarschijnlijk gedaan voor de opdrachtgever". BLAUW In verschillende talen bijna eensluidend. Engels blue, Frans blue en Duits blau. De heldere kleur komt in de eerste plaats voor in verbinding met de lucht. Vroeger was "onder de blauwe hemel" zeer gewoon voor in de openlucht. De uitdrukking is thans geheel verdrongen door "onder de blote hemel". Onder de blote hemel overnachten. Zo spreekt men ook van een azuur blauwe hemel. Een grappige spreekwoordelijke zegswijze in dit verband is: als de hemel valt zijn alle mutsen (ook slaapmut sen) blauw. Gezegd als antwoord aan iemand, die uitgaat van een onwaarschijnlijke veron derstelling. Verder is de blauwe zee vaak door dichters bezongen. Ook nog in de moderne tijd, getuige het liedje Méditerranée van de bekende ca baretier Toon Hermans. "Mid dellandse Zee, zo blauw, zo blauw". Bekend is blauw bloed als ken merk van de adel. Waarschijnlijk afkomstig uit het Engels, blue blood. Dat schijnt dan weer de vertaling te zijn van het Spaanse sangre azul. Dat was oudtijds in Spanje het teken van hen, die geen Moreh'~öf Joden onder hun voorouders hadden. Blauw wordt dikwijls genoemd met betrekking tot edelgesteenten en vooral tot aardewerk. Het meest bekend is het beroemde Delfts blauw, dat als antiek grote waarde heeft. Verder als hardsteen, arduin. Vandaar het spreekwoord "Wat ge voor mij doet, valt op geen blauwe steen". De betekenis is, dat zal ik nooit vergeten en in mijn herinnering bewaren. De blauwe steen was ook de naam van de gerechtsplaats waar von nissen werden voltrokken, bij voorbeeld in Leiden. In sommige steden noemde men een uit arduin gebouwde poort "de Blauwe Poort". Zeer bekend is de uit drukking "van de blauwe knoop zijn". Ontleend aan het Engels "blue ribbon" een onderschei dingsteken, gedragen door gehee lonthouders. Eveneens is bekend "blauwe bonen" voor kogels. Met betrekking tot het menselijk lichaam ontstond de alliteratie bont en blauw. Iemand bont en blauw slaan. Verder een blauw oog slaan en blauw zien van de kou. "Er zo blauw zien als een schalie". Van koude of schrik er blauw (lijkbleek) uitzien. Een schalie is een lei op eeri dak. Voor iemand die zeer lang heeft moeten wachten, geldt de oude zegswijze "als je zo lang had ge hangen, dan zag je blauw". Door stoten loop je een blauwe scheen op. Figuurlijk van toepassing op een weigering bij een sollicitatie. Meestal wegens een afgeslagen huwelijksaanzoek, "'t Loff van een blaeuwe scheen" was de titel van een werk van Roemer Vis scher, een Nederlands letterkun dige geboren in 1547 en overleden in 1620 in Amsterdam. Cats: "Wilt gij de swaerste straf van liefdes vierschaer weten? Sy wort in onse tael een blaeuwe scheen geheten". Later kwam hiervoor in de plaats het thans nog gebrui kelijke "een blauwtje lopen". De kleur blauw duidde dikwijls een voorwendsel of verontschul diging aan. Zo betekende "ie mand om een blauwe boodschap sturen" een voorwendsel beden ken om iemand bij een gesprek weg te krijgen of te bedotten. De blauwe maandag was een dag, die niet meetelde als werkdag. In Limburg betekende blauwe maandag houden, uitbundig feestvieren. Een blauwe maandag betekent ook: zeer kort. Ze wo nen hier nog pas een blauwe maandag. Iets blauw blauw laten is een uitdrukking, die nog steeds wordt gebezigd. Het wil zeggen, iets wat nog niet volkomen duide lijk is onopgehelderd laten, er niet over spreken en laten rusten. Van Lennep in het rijmpje "Als ik de waarheid niet mag schrijven, dan zal ik alles maar blauw blauw la ten blijven". Van de bijzondere benamingen noemen we blauwkous voor een geleerde vrouw. Het is afkomstig van het Engelse "the blue stoc kings". Later ook in de betekenis van een kletskous. In Vlaanderen was "de blauwen" een volks naam voor de burgerwacht te voet. In Zuid-Holland noemde men in de volksmond de koren bloem wel "de blauwbloem". We besluiten met de samenstelling blauwbaard als eigennaam. Blauwbaard was een bekende en zeer gevreesde figuur in de sprookjes van Moeder de Gans. De oorspronkelijke tekst werd ge schreven door de Fransman Per- rault en verscheen in het jaar 1697. De verkeerslichten bij de aanslui ting van de weg naar de Oester- dam op de Postweg zijn weliswaar donderdagmiddag in werking gesteld, maar de verbinding is nog niet gereed. "Na de bouwvakva kantie moet nog een heel stuk geasfalteerd worden, vanaf de Veerweg tot aan het kruispunt," deelt ing. J.B. Katerberg van pro vinciale waterstaat mee. De weg wordt dan ook nog niet helemaal opengesteld. Maar omdat de ver keerslichtinstallatie op het kruispunt gereed was, is die maar meteen in gebruik genomen. Inmiddels is ook een plan gereed voor de bewegwijzering en is de opdracht verstrekt. Tussen Bergen op Zoom en Sint-Philipsland wor den de bestaande borden aange past en vernieuwd. Vanuit Zeeland wordt het verkeer rich ting Tholen over de Oesterdam geleid in plaats van door Bergen op Zoom. Bij de afslag Rilland komt het eerste bord met de ver melding Tholen. Zoals wij twee maanden geleden al meldden, opent commissaris van de konin gin dr. G Boertien de weg op 6 november. Burgemeester H.A. van der Munnik plant op diezelf de dag de eerste van een groot aantal iepen dat langs de nieuwe weg komt. Tholen heeft een woud met verkeerslichten gekregen bij het Stenen Kruis, waar de aansluiting op de Oesterdam de Postweg en de weg Poort- vliet/Tholen kruist. Hoewel de wegen nog niet klaar zijn, is de installatie al in werking gesteld. Dat betekent voortaan een barrière in de route Poortvliet/Tholen, maar daar was men door de wegwerkzaamheden de laatste maanden al gewend aan. De twee verkeerslichten aan de Ten Anker- weg in de bebouwde kom van Tholen waren jaren de enige verkeerslichten op het eiland, maar dat aantal is nu drastisch uitgebreid.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 5