Veel lof voor onderwijspionier W. Peeks bij afscheid de Veste Keuken... Meer reclame voor de T.S.G. bepleit Rehobothschool groeit naar 200 leerlingen 'Welbedankt en tot ziens meneer' Aïl Elf leerlingen naar andere scholen Donderdag 29 juni 1989 DE EENDRACHTBODE Zinkend schip tot middelpunt van Thools onderwijs omgesmeed Tijdens een gevarieerde bijeenkomst in mlk-school de Veste aan het Schuttershof in Tholen is vrijdagmiddag afscheid genomen van directeur Wim Peeks, die naar Nijmegen vertrekt. Hij kreeg veel lof toegezwaaid we gens zijn voortrekkersrol bij het speciaal onderwijs en de samenwerking tussen openbaar en bijzonder onder wijs. Wethouder Versluijs zei dat de Veste o.l.v. Peeks uitgegroeid was tot het onderwijsmiddelpunt van Tho len. Bolus als wapen Je moet het gezien hebben, bij... Voortrekkersrol De Burcht Inktvlek Verbindingsschakel Web sterk genoeg In de kantine van de Thoolse scholengemeenschap (TSG) afdeling lager technisch onderwijs in Sint- Maartensdijk namen woensdagavond 81 geslaagden van de richting bouwtechniek, mechanica en motor voertuigen hun diploma in ontvangst. Waakzaamheid Zorg op maat Visieverhaal Vier lokalen erbij, maar twee vacatures leerkrachten De Rehobothschool in Stavenisse groeit wat leerlingen en lokalen betreft, maar leerkrachten zijn er tekort. In augustus zit de reformatorische basisschool dicht aan de 200 en volgens de prognoses wordt die grens in april/mei 1990 gepasseerd. Klas 37 kinderen Onder één dak Feestelijk afscheid van meester L. Paape van de Eevliet in Poortvliet Dinsdag werd op de openbare basisschool de Eevliet in Poortvliet afscheid genomen van meester L. Paape, die op 57-jarige leeftijd gebruik maakt van de DOP- regeling. Dat gebeurde op een feestelijke manier met toneel, een playbackshow en allerlei spelletjes voor al le 98 leerlingen van de school. Luxe broodjes Sinds 1961 Rekenen -A- autobedrijf krebbekx Voorzitter A.G. v.d. Sande liet we ten, dat om te voorkomen dat er teveel lovende woorden in een te lange tijd gesproken zouden wor den, een mini-symposium was ge organiseerd als sympathiek gebaar van waardering voor het onderwijs van Peeks en de zorg voor het kind. De zes sprekers kwamen echter nog volop met lof uitingen voor de pionier, die in het speciaal onderwijs een voortrek kersrol vervulde. De voorzitter haalde de aanvoer der van het nationale voetbalelf tal, Ruud Gullit aan, om de rol van het bestuur aan te geven. "Het bestuur lijkt franje en meer niet, waarbij het een vorm van lij den is om langs de lijn te zitten, naar je team kijkend. Wim Peeks was een soort vrije verdediger, die de gaten dichtte, organiseerde en soms mee in de aanval ging. Tij dens onderhandelingen met het ministerie gooide hij soms het Zeeuwse wapen in de strijd: de bolus. Peeks was een zeer actief baasje, binnen en buiten de school. Eer der een schaap met vijf poten dan een mak Drents schaap. Een ui terst prettig persoon met wie ple zierig samen te werken viel. We kijken met een goed gevoel op de periode Peeks terug. Ondanks verschillen van inzicht of het be rijden van stokpaardjes kwamen we op het goede spoor door de be- ...De Schelde keukentechniek maakt precies de keuken die zoekt. Een keuken die, door vaak verrassende ideeën en oplossingen, uniek is en perfect aansluit op uw leefomgeving. JanBuermansvande Schelde maakt die keuken voor u en zorgt dat u straks alleen de kastjes nog maar hoeft in te ruimen. Kom 'ns kijken en proef wat de Schelde met o.a. Alnoen Poggenpohl voor uw nieuwe keuken kan betekenen. Advertentie LM. tekenis van het persoonlijk geloof in Jezus Christus", aldus de voor zitter, die dat onderstreepte met een gedicht: 'Hardnekkig blijven wij in God geloven'. De voorzitter constateerde, dat Peeks enthousiast en deskundig de schoolontwikkeling had aange geven. Niet tot eer van de school, maar in het belang van het kind. "Je zette de deuren wijd open en haalde er velen bij voor het kind, de kwaliteit van het onderwijs en de cultuur", aldus Van de Sande. Hij overhandigde Peeks een pak nota's, alsmede geschenkbonnen. Harma Pekelsma-Vugteveen, leer kracht aan de Veste, ging terug naar 1978, toen Peeks begon in het houten gebouw van de Toetssteen aan de Provincialeweg te St. Maartensdijk. "Het was een zinkend schip met 28 leerlingen, dat door de gehele bemanning was verlaten. Er werd nog ge dacht, wat moeten we met de op 24 december 1947 in Hoogeveen geboren Peeks uit Slagharen op Tholen, maar niemand heeft ooit spijt gehad van de benoeming van deze Wim. Kees Geluk en ik wer den er leraar en het schooltje maakte een heel turbulente ont wikkeling door met o.a. zaken als de Sinterklaasviering, de kerst boom, de c van christelijk en pe dagogische zaken. Na 1 jaar volgde de verhuizing van de Toetssteen in St. Maartens dijk naar de Veste in Tholen en dat was een grote verbetering. De, kinderen moesten zich veilig voe len en Peeks hielp mee een peda gogisch klimaat te scheppen, waarin dat mogelijk was. Hij had een voortrekkersrol, op zoek naar nieuwe, betere mogelijkheden en met een goede kapitein voelt ook de bemanning zich veilig. In 1982 ontstond er een groep vso'ers: voortgezet speciaal onder wijs. Een aantal oudere kinderen wilden de school niet verlaten. Er kwamen toen twee scholen, de Veste en de Burcht, wat een com plexe organisatie met 22 collega's en medewerkers vergde. Het werd elk jaar onrustiger door je niet te stuiten enthousiasme, in spiratie en werklust. Je hebt 45 medewerkers meegemaakt en 156 verschillende kinderen en hun ouders. Wim Peeks gaat ons nu verlaten, maar wanneer je met liefde ar beidt, blijft het niet leeg achter", aldus mevr. Pekelsma. Directeur W.J.J. Brevet van de Rieburch uit St. Maartensdijk voerde het woord namens het to tale basisonderwijs op Tholen. "Eén woordvoerder is heel juist, want de Veste heeft een goede naam voor alle basisscholen. Er zijn dikke ordners met produkten van het experiment funderend on derwijs ForT en het zorgverbre dingsproject ontstaan, maar het resultaat is een grotere deskundig heid en samenwerking in het on derwijs. Als je dat voor elkaar krijgt voor het openbaar en bij zonder onderwijs, moet moet je een goede organisator en een groot diplomaat zijn. Wim Peeks zit echter raar in el kaar, want hij zette zich in om zo veel mogelijk leerlingen in de basisscholen te houden. Hij zette een paar schildwachten - Jaap Walhout en Gilles Geschiere - voor de deur en daarmee was hij een trendsetter in het land. Als een inktvlek verspreidden zich de ideeën op de Thoolse basis scholen. De inbreng van de Veste bij de onderwijsvernieuwing was groot en Wim Peeks hield de trein bij de zorgverbreding op de rails, zonder dat iemand uitstapte. De Veste is onder jouw leiding een breed gewaardeerde school met een streekfunctie geworden en daarom betreuren we het dat je weggaat", aldus Brevet. Met de woorden Peeks vort, Peeks ForT karakteriseerde wethouder van onderwijs J. Versluijs de bete kent van de directeur van de Veste bij zijn afscheid. "Het is hem van harte gegund, maar we vinden het wel jammer dat hij weggaat", zei de wethouder. Hij herinnerde eraan, hoe eerst al leen het openbaar onderwijs bij het experiment funderend onder wijs betrokken was, maar dat werd uitgebouwd met het bijzon der onderwijs. "Dat was een gi gantische operatie met 35 scholen, waarbij de Veste een centrale rol vervulde met Wim Peeks als mid- voor. We hebben zware wedstrij den in Den Haag gespeeld, maar Peeks bleek daar een bemiddelend figuur te zijn. De grootste schok kwam, toen er geen geld voor de afronding van het project werd ge geven, maar er waren pluspunten, zoals de orthodidact, de algemene technieken op de Thoolse scholen voor voortgezet onderwijs. Dat spreekt temeer nu de aanvraag voor individueel beroepsonder wijs op Tholen niet is gehono reerd. We moeten het onderwijsveld nog meer laten pro fiteren van de deskundigheid van de Veste." De wethouder noemde Peeks een bezielend mens. "De Veste was onder jouw leiding een verbin dingsschakel tussen openbaar en bijzonder onderwijs. Welke school doet je dat na? De Veste is het onderwijsmiddelpunt van Tholen geworden en zelfs een beetje van St. Philipsland. De ge meenteraad was dan ook zuinig op deze onderwijsvoorziening. Bij moeilijke zaken, zoals de huis vesting van de Burcht eerst in de brandweerkazerne, was je ook niet onredelijk. We kijken terug op een mooie samenwerking en gaan hier gewoon op dezelfde voet door", zei wethouder Ver sluijs. Als blijk van waardering bood hij Peeks namens het ge meentebestuur pentekeningen van Ben van Rooy aan. Dhr. J.J. Latuheru, pedagogisch- didactisch medewerker van de schoolbegeleidingsdienst RPCZ, stipte het krachtige leiderschap van Peeks aan. "Een spin die zijn eigen web heeft ontworpen en dat wil gebruiken voor zijn doel. Een teamleider die zijn ogen en oren open heeft en ook als het moeilijk is, toch de moed opbrengt om ver anderingen aan te brengen. Er wa ren ook spanningen en zorgen over ruimte en spreiding van ver- Aan de LTO slaagden 83 van de 92 kandidaten. (Een paar leerlin gen waren verhinderd om naar de uitreiking te komen). Ouders, fa milie en kennissen van de afgestu deerden werden verwelkomd door directeur A. A. Meloen. Me vrouw M.K. van Gorsel - de Ou den, secretaris van het bestuur, feliciteerde de leerlingen met het resultaat. "Dat gebeurde met hulp van ouders en leerkrachten maar voornamelijk omdat je het zelf wilde". Voor de TSG was het een bijzondere dag omdat het een lichting leerlingen betrof die zich indertijd aangemeld had aan de Burgemeester Bouwense school toen de LTS nog zelfstandig leer lingen opleidde. "Het bestuur van de TSG streeft naar kwaliteit in het onderwijs met een zo breed mogelijk aanbod van richtingen voor zowel jongens als meisjes. Daarom zijn we begonnen met de TSG", zo memoreerde mevrouw Van Gorsel de fusie tussen de ge meentelijke MAVO, de LHNO de Besterschelp en de LTS. Tot de leerlingen: "Het diploma is een afsluiting van een bepaalde levensfase, een stap naar volwas senheid. Initiatief, wilskracht en doorzettingsvermogen zijn be langrijk voor het bereiken van je levensdoel. Laat nog maar eens wat van je horen", zo besloot de secretaris. Voorzitter P. van He- mert van de ouderraad sprak - evenals - de avond ervoor in Tho len - over het nut van de fusie. Van Hemert wees er echter op, dat waakzaamheid geboden blijft "als er maatregelen komen die een verdere aftakeling van het on- VERVOLG PAG. 11 Dhr. en mevr. Peeks met dochter en de belangstellenden in de Veste luisteren met plezier naar Harma Pekelsma, één van de leerkrachten van de mlk-school. ant woordelijk heden, maar we hebben veel gefantaseerd, ge droomd en vooruit gelopen. De Veste en de projecten hier heb ben een voorbeeldfunctie opgele verd. Op Europees niveau zijn er zelfs gegevens van Tholen bekend. Wim Peeks is in dat verband een gezien ambassadeur en p.r. man. Ik vind het jammer, maar ook goed dat je weggaat, want hier is het web nu sterk genoeg. Je hebt het dan ook zeker verdiend om di recteur van de mythylschool in Nijmegen te worden", aldus de RPCZ-medewerker. Hij overhan digde Peeks een boekje over lei derschap van Tao en pakte vervolgens zijn gitaar om met me dewerking van de gasten bij het zingen van het refrein 'Blowing in de the wind' een lied aan Peeks op te dragen. Dhr. H. Hofstra, inspecteur speci aal onderwijs, had in 1978 Tholen ook als werkgebied. "De mlk- school was toen bijna ten dode opgeschreven, maar nu vervult die een voortrekkersrol. Toen moesten de leerlingen gaan staan wanneer de inspecteur kwam, nu zit het visitekaartje op de reguliere basisschool. Peeks gaf hier leiding aan de onderwijsvernieuwing. Twee dingen had hij al snel onder kend: op de traditionele manier stoppen en meer regulier onder wijs erbij betrekken. Peeks was projectmaker en wist, dat het spe ciaal onderwijs niet overschat moest worden. Ook in het regulie re onderwijs zijn er goede moge lijkheden en daarom spreken we terecht over zorgverbreding. Als de leerkracht meer kan, kan de leerling ook meer. Collegiale consultatie was de vlag waaronder het project begon. Het werd zorg op maat, waarbij Peeks een vooruitziende blik had. Hij was een trendsetter voor het aan gekondigde beleid om zoveel mo gelijk kinderen in het regulier onderwijs te laten met daarnaast een kleine, hoogwaardige school voor speciaal onderwijs en des kundigheidsbevordering van leer krachten. We hoeven in Tholen dan ook niet te bevriezen, want het project zorgverbreding heeft zijn geld dubbel en dwars terug verdiend. Tholen geeft het voor beeld. Het toekomstig beleid is hier al in uitvoering. Jammer, dat het nog te weinig navolging in de regio krijgt", aldus de inspecteur. Hij vond, dat de Veste zich nog lang niet overbodig gemaakt heeft als steun- en informatiepunt voor speciaal en basisonderwijs. "Ik verwacht, dat Peeks in Nijmegen weer trendsetter wordt. De inspec tie heeft waardering voor je pio nierswerk en en collegiaal opereren", zo besloot inspecteur Hofstra, die nog opmerkte, dat de Thoolse zorgverbreding Europa ingedragen moet worden. In zijn dankwoord toonde Peeks een Chinees teken voor samenwer king, maar dat betekent tegelijk crisis, kans en mogelijkheid. "Tij dens crisissen was de dreiging al tijd het onbenut blijven van kansen, maar als we elk risico hadden vermeden, hadden we on ze idealen niet gehaald. Soms kwam er perspectief door collegi ale consultatie. Bedankt voor dat klankbord, want meedenkers en meewerkers zijn belangrijk." Peeks stond ook nog stil bij de schaalvergroting in het onderwijs. "Voor het platteland betekent dat dikwijks verlies." Hij waarschuw de ook voor privatisering en marktgerichtheid met 'handige jongens, snelle beslissers, minder solidariteit, zorg, gelijkheid en identiteit'. Peeks constateerde, dat je bij alles minder kans van slagen hebt 'als er geen visieverhaal ach ter zit'. "Dat doet pas recht aan de kinderen en de Bijbelse op dracht", aldus de vertrekkende di recteur van de Veste en de Burcht. Hij bood zijn opvolger G. Ge schiere een ingelijst exemplaar van het Chinese teken voor sa menwerking aan. Daarna volgde er nog een recep tie, waarbij velen uit de onder wijswereld, ouders van leerlingen en buren van het Schuttershof de familie Peeks de hand drukten. Tijdens de receptie voerde direc teur Egas van de Juliana van Stol- bergschool uit St. Maartensdijk nog kort het woord namens het prot.chr. basisonderwijs. Hij feli citeerde Peeks met zijn promotie en dankte hem voor de samenwer king. "Je adviezen waren altijd goed onderbouwd. Onze scholen hebben veel aan je gehad", aldus Egas. De nieuwe directeur van de Veste en de Burcht in Tholen, dhr. G. Geschiere. Als coördinator van de Burcht wordt hij opgevolgd door André Wisse. Zijn functie van tweede orthodidact moet nog ingevuld worden. In het nieuwe schooljaar worden er vier lokalen in gebruik geno men bij de school aan de Piloot- weg, maar de ontwikkeling met de leerkrachten is niet zo gunstig. "We zijn bevreesd, dat we het schooljaar 1989/1990 met 2 vaca tures door moeten zien te ko men", zegt secretaris T. de Rijke. "We hebben al oproepen ge plaatst, maar alle afgestudeerden van de Driestar(pedagogische aca demie in Gouda) hebben al een baan. Voor het nieuwe schooljaar zijn daar 200 studenten aange meld: 180 meisjes en slechts 20 jongens. De praktijk is, dat meis jes in het reformatorisch onder wijs minder lang werken. Er is dan ook een enorm tekort aan re formatorische leerkrachten. Het is een landelijk probleem en voor ons speelt de verre ligging van Sta venisse ook nog een rol", aldus De Rijke. De twee vacatures worden veroor zaakt door vertrek en groei. Le raar dhr. A.A. Overbeeke uit St. Annaland gaat de Rehoboth school verlaten. Hij is per 1 au gustus benoemd aan de Voetius scholengemeenschap in Goes. De reformatorische basisschool heeft recht op 7.1 formatieplaatsen, maar er zijn maar vijf leerkrach ten: directeur W. v.d. Dikkenberg en de leraren H. Verhelst en Kooijman, alsmede de leraressen Drinkwaard en Van Horssen. Mevr. de Boer, die eerder aan de Rehobothschool verbonden was, maar na haar huwelijk en zwan gerschap vertrok, is bereid gevon den in augustus voor 22 uur per week in te vallen. De directeur, die op alle basisscholen een aantal uren lesvrij krijgt om coördine rende en administratieve taken te kunnen vervullen, kan van die zo genaamde taakuren geen gebruik maken door de personeels- schaarste. Hij krijgt in het nieuwe cursusjaar zelfs een klas met 37 kinderen. De aannemerscombinatie Rooze- mond/Lemsom uit Stavenisse legt de laatste hand aan de nieuw bouw van vier lokalen aan de Pi- lootweg: 1 lokaal voor groep 3 t/m 8, 2 werklokalen voor de kleuters en 1 speellokaal. Die laat ste drie ruimten vervangen de kleuterschool aan het Van der Lek de Clerqplein. In augustus heeft de reformatorische basisschool dan alle kinderen onder één dak. Secretaris De Rijke verwacht, dat de maximale grootte nu bereikt is, want pas bij een 220 tot 230 leer lingen is er een lokaal en een leer kracht extra nodig. Van de bijna 200 kinderen die 14 augustus verwacht worden, ko men er 107 met busvervoer naar Stavenisse. Onder hén zijn er 15 uit Dinteloord. De uitbreiding zal niet officieel geopend worden. Het bestuur heeft voor de ouders wel een open dag gepland op 16 september a.s. 's Morgens werden de heer Paape en zijn echtgenote op het school plein verwelkomd door directeur J.H. Kers. Na de koffie en cake voerden de kinderen uit groep 5 en 6 (de leerlingen van Paape) het toneelstuk 'Prins Glimlach' op. Daarna bracht elke grojp een ge dicht ten gehore. Als aandenken kreeg de heer Paape een foto aan geboden waarop alle leerlingen van de school staan afgebeeld. Voor het echtpaar Paape was een tuinameublement als afscheidsca deau gekozen. Dit werd door de voorzitter van de ouderraad, mevr. J. Wouterse-Visser, over gedragen namens de kinderen, het onderwijzend- en huishoudelijk personeel, de ouder- en medezeg genschapsraad en de invalleer- krachten. Groep 7 en 8 verzorgden een play backshow. De artiesten begelei den zich veelal op eigengemaakte instrumenten en waren verkleed in het tenue van hun idolen. Door de regen verviel het buitenpro gramma. Ieder groep nuttigde in eigen lokaal de lunch: slaatjes en luxe broodjes. Na het middag maal werden er op verschillende plaatsen in het schoolgebouw spelletjes gedaan. Aan het eind van de dag brachten de kinderen een bloemenhulde aaan de ver trekkende leerkracht. Elk kind overhandigde Paape een exem plaar, terwijl de leerlingen 'Wei- bedankt en tot ziens' zongen. Paape had zelf ook nog een klein presentje voor de leerlingen in petto. Paape was sinds december 1961 verbonden aan de Eevliet. Eind 1986 vierde hij zijn 25-jarig jubi leum in Poortvliet. Hij begon zijn loopbaan als onderwijzer in 1955 in Oude Tonge, een waarneming van 6 weken. Daarna kreeg hij een vaste aanstelling in Stad aan 't Haringvliet op Goeree- Overflakkee. Na 6'A jaar kwam hij naar Poortvliet waar hij onder meer de verhuizing meemaakte van de school bij de kerk naar het nieuwe gebouw in de Julia- nastraat. Paape heeft in zijn loop baan nooit voor één klas gestaan. "Er is een periode geweest dat we met zijn tweeën drie groepen de den". De huidige groepen 5 en 6 telt 27 leerlingen. "Maar dat wor den er volgend jaar 32", weet de vertrekkende meester. In de periode dat Paape als on derwijzer werkzaam is geweest, voltrokken zich de nodige veran deringen. "Het klassikale is weg. Het onderwijs is nu erg indivi dueel gericht. Iedere leerling wordt in feite apart onderricht ge geven. Vroeger was het een klassi kale aanbieding. Toen deed je het ermee". Vooral het volgen van cursussen dat de leerkrachten te genwoordig doen, is volgens Paa pe niet altijd bevorderlijk voor het onderwijs: "Het is dan weer die, dan weer deze cursus. Soms was je er met 2 of 3 tegelijk bezig. Hoe komt dat nou over op de leerlingen? vraagt Paape zich af. "Het rendement is niet altijd po sitief", is zijn antwoord. Paape heeft een voorkeur voor het vak rekenen: "Dat heb ik altijd fijn gevonden, maar ik heb geen hekel aan de andere vakken". Gisteravond was er nog een af scheidsreceptie voor ouders en andere belangstellenden in de Ee vliet. Over de invulling van de va cature die na zijn vertrek ontstaat is nog geen beslissing genomen'. Meester Paape temidden van uit groep 5 en 6. de kinderen PRINS REINIERSTRAAT 3 STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOTA

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 9