Muzikale 105de verjaardag Concordia Cultuurkrant Tien mille voor video Lievensberg Surfweek gehandicapten Vrijwilligers gevraagd Landbouwers steken licht op in België Donderdag 29 juni 1989 Fotografie Film Musea 't Berooide durp! Rondgang REISVERZEKERING w.a. donken Tent PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Thools Rode Kruis begint opleiding FHet toerisme mag dan soms enige overlast voor de eigen be woners met zich meebrengen, het brengt ook veel materiële welvaart. En dit jaar ook, voor het eerst, veel cultuur. Pootgoed Zeeuwsch- Vlaanderen Muziek van de eeuw Constructivisme De 105-jarige koninklijke harmonie Concordia blaast de muziekdag. Op Koninginnedag kregen de muzikan- uit volle borst op de Markt in Tholen, zaterdag tijdens ten nieuwe uniformen. ABDIJ EUWS tivisme is in Nederland aan een nieuwe bloeiperiode bezig, zo lijkt het: de aan de gang zijnde ten toonstelling van de Rus Male- vitch in het Stedelijk Museum in Amsterdam en van Lissitzky in 1990 in het Van Abbemuseum in Eindhoven. Beide kunstenaars zijn Russen en dat is niet toevallig, want het constructivisme is van oorsprong een Russische aangelegenheid. In de beginjaren van de revolutie leek het constructivisme de kunst van de arbeidersstaat te worden. Maar al gauw keerden de leiders zich tegen deze moder ne kunstvorm en vertrokken constructivistische kunstenaars naar het westen waar ze veel in vloed op de kunst uitoefenden. Zij streven naar verbetering van de samenleving. Wat is er nu in Vlissingen te zien? Beelden in de Spuikom; het aan tal hangt af van de bedragen die sponsors binnenbrengen. Het maximum is 14. De Van de beel den zijn maquettes te zien in het Stedelijk Museum in Vlissingen. In de Souburgse watertoren ex poseren elf Europese architecten en kunstenaars uit de constructi vistische sfeer. Dan is er nog een symposium over het thema Mens Versus Ruimte, dat in Rotterdam begint op 29 september en in Hotel Britannia Vlissingen eindigt op 2 oktober. In de mooie gewelfde ruimten van Fort Ellewout, op zich al de moeite waard om eens te bekij ken, hebben vijf kunstenaars elk een 'kelder' gekregen om een beeld neer te zetten. De be kendste kunstenaar is David van de Kop. Deze tentoonstelling is steeds geopend in de weekenden en bezoekers worden rondgeleid door een van de vijf kunstenaars. door de mens gemaakte fotogra fische beelden te zien zijn. Het ging wat moeizamer dan nu, er was een hele chemische winkel nodig. De belichtingstijd duurde ook wat langer De allereerste 'fo to' had zelfs een belichtingstijd nodig van een hele dag. Op een andere tentoonstelling zijn sfeervolle prentbriefkaarten te zien van Parijs in de jaren 50, gemaakt door Albert Monier. Oud zijn de foto's van Parijs vóór de tijd dat Hausmann er zijn bre de boulevards aanlegde. En zo zijn er nog veel meer on derwerpen, ook hedendaagse fo tografie komt aan bod, onder meer met foto's van Johan van der Keuken en Hans Engels. Het belangrijkste onderdeel van het Eerste Zeeuwse Filmfestival is een retrospectief van de Fran se regisseur Francois Truffaut. Opzet is minstens twintig van zijn films, gemaakt in de periode tussen eind jaren 50 en begin ja ren 80, te tonen. Truffauts films maakten naam door hun nieuwe, persoonlijke aanpak: de Nouvelle vague. Bekend zijn: Le dernier métro. Les 400 coups, Jules et Jim, La nuit Américaine. De provinciale subsidie heeft het ook mogelijk gemaakt dat musea in september de weekeinden open zijn. Het is een gebaar naar de toeristen, die vooral op zonda gen wel eens met hun ziel onder de armen lopen. Over de hele provincie verspreid zijn er zeker vijftien tentoonstel lingen over fotografie te zien. Een nogal overstelpende hoeveelheid, maar daar is een reden voor. Het fenomeen fotografie bestaat na melijk 150 jaar. Je kunt wel zeg gen dat Zeeland het centrum is van de viering in Nederland. Dat heeft te maken met de woonplaats van de organisator, Middelburg, en zijn internationale contacten. Er is onder meer een tentoonstelling waar de eerste Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeelaxvl. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Wekelijks vast programma SLOTH tel. 01660-4004 Ether 106.5 Mhz/FM, kabel 89.9 Mhz. donderdag: 18.00-19.30 uur Rondom 60 19.30-20.30 uur Sloth'jes vrijdag: 14.00-15.30 uur Door de wereld gaat een woord 15.30-17.00 uur De verjaardagskalender 17.00-18.00 uur Vliegende Schijven 18.00-19.30 uur Weekend voor de deur 19.30-20.30 uur Gospelprogramma er is hoop zaterdag: 11.00-12.00 uur Music Machine 12.00-12.30 uur Ditjes en Datjes 12.30-14.00 uur Sloth Accent 14.00-16.00 uur De Verzoekhoek 16.00-17.30 uur Hak op de Tak show 17.30-18.30 uur Op de Tribune sportprogr. zondag: 11.30-14.30 uur De Zevensprong 14.30-15.30 uur Bloemendaalse Radiogem. 15.30-16.30 uur 1 Uur Jan 16.30-18.00 uur Goed Zeeuws, goed rond 18.00-19.00 uur Muziekprogramma 19.00-20.00 uur Viva La Musica 20.00-21.00 uur Dienst Thoolse Kerken maandag: 18.00-19.00 uur Breng eens een zonnetje 19.00-20.00 uur Maandagavondmatinee sportflitsen 20.00-21.00 uur Country muziek dinsdag: 18.00-19.30 uur Muziek uit vervlogen tijden 19.30-21.30 uur Dubbel zout woensdag: 14.30-15.30 uur Er is een brug chr. koren 15.30-16.00 uur Boeklezing voor blinden 16.00-18.00 uur Goud en oud 18.00-19.00 uur Aan het diner 19.00-20.00 uur Muzikale mengelmoes 20.00-21.30 uur City Dance Club 21.30-23.00 uur Tandem Ja, zo ku je 't eigeluk wé bekieke. Want oalles mö vö die nieuwe wetten wieke. Dat a nog un bitje de moeite is mö weg, klaer, ma oale mensen in vooral ouwere vinden 't jammer das waer. 't Gae ier over d'ostie van Stëëndiek wel te verstae. De schure i de leste weken a tegen de grond gegae. Un ostie in un durp is ongezond zoas ze zegge ma dêe kon toch gêën mis van een trekker in un egge? Eest bin ze dan die möie dikke boamen om gae zaege. Wat un lege plekke a tat is oef je nie te vrage. In toen zag je agauw un kro slööpers verschiene. Je zag toen de schure mee stikken in brokken verduréne. Dat is me un gat je zou zegge mu neden. Dur 3 schuren gestae in plekke van ééne. Dat uns a tur biehóórt, da stae nog te koap a tun bitje wil, is dat oak nog vö de sloap! Dae zou wen ze noe us un bejaerde us motte zette ma gebrek an geld, za dat wé belette. Vó zukke diengen zitten mu in de verkéérden oek. Staevenisse stae agauw as wêêskind te boek. Lege uzen bin dur nog genogt te uur of te koap, a bin dur vee bie, óók riep vó de sloap. Vukansie uusjes mag ök nie méé ek hööre, ma mee dat oal is ons durp, achteruuthang beschore, da's vast waer. L.M. Hendrikse-Everaers Schoolstraat 23 Stavenisse Zaterdag organiseerde de konin klijke muziekvereniging Concor dia in Tholen een muziekfeest in het kader van het 105-jarig bestaan. Er was niets officieels: geen toespraken, geen receptie, alleen muziek van de Oud-Vossemeerse muziekvereniging, de koninklijke fanfare Accelerando uit St. An- naland, Euterpe uit St. Maartens dijk en De Scheldezonen uit Hoo- gerheide. Concordia St. Philips- land hoort meestal ook bij zo'n muziekdag, doch de activiteiten van de braderie in die gemeente noopten het korps thuis te blijven. Elke vereniging maakte, al dan Kerkstraat 14 4694 BX Scherpenisse Telefoon 01666 2979 asewasi®® Advertentie I.M. niet vergezeld van drumband en/of majorettes een rondwande ling door Tholen en dat publiek werd zo thuis al bediend. Dat was wellicht ook een reden waarom het bezoek van inwoners uit Tho len zelf niet zo hoog lag. Tijdens het concert dat door de korpsen na afloop van de wandeling in de tent gegeven werd, was er vooral publiek van elders aanwezig. De supporters konden in de tent of buiten in het zonnetje op de markt van de muzikale verrichtin gen genieten. De tent was op initiatief van de fam. Jonkers van café The Pub daar neergezet en zij kon daarin vrijdagavond en zaterdagavond het publiek, leuke optredens aan bieden van o.a. de Toendrais en Garfield. Na afloop van dit drtik- Hotel Kruiningen. De gemeente raad van Reimerswaal staat posi tief tegenover een plan van Inter Scaldes b.v. om aan de Zandweg in Kruiningen bij het al gevestigde restaurant een hotel te bouwen. ke weekend bleken de organisato ren tevreden. Voorzitter A. Quist van Concordia zei blij te zijn met deze samenwerking. Dankzij het initiatief van Bea en Rien Jonker konden we onze gasten en het pu- THOLEN t/m 30 jun Tentoonst. over vakan tie, openb. bibliotheek di 4 t/m za 8 juli Gasthuiskapel Tholen Stad Creatief 14-16 u wo 4 juli zomermarkt 14-21 u OUD-VOSSEMEER 8 jul Prestatieloop v.v. Vosmeer 8 jul Zevendorpentocht v.v. Vosmeer SINT-ANNALAND t/m 30 sept Boerderij en platte land, De Meestoof di t/m za 15-17 u. 15 jul Rondritten paardenkoets en ringsteken, speeltuinver. Vrij en Blij STAVENISSE 30 jun Braderie op camping Sta venisse, 10-16 u. bliek ter plaatse consumpties aan bieden. De combinatie is zeker voor herhaling vatbaar". Uit de woorden van mevr. Jonker bleek eveneens dat men deze combina tie op prijs had gesteld. 8 jul Braderie SINT-MAARTENSDIJK t/m 30 jun Tentoonst. over kik kers, openb. bibliotheek 30 jun Gourmetten Sint Maar- tenshof, recreatiezaal 14 u. 15 jul Wielerronde 29 jul Braderie POORTVLIET 8 jul Wielerronde BERGEN OP ZOOM t/m 1 sept. Tentoonst. over vleer muizen en over afval, Klavervel denhof, di t/m vr en zo 13-16 u. t/m 3 sept. Expos, schilderijen op plexiglas, Markiezenhof t/m 23 jul Expos, krissen en teke ningen, Markiezenhof 30 jun Workshop popsticht. Spirit 30 jun t/m 2 jul Ned. junioren at- letiekkampioensch., Rozenoord 1 jul Reggae festijn, Botte Hommel film film film ROXY 1: Johnny five is alive! - De AROB-commissie uit Gedepu teerde Staten houdt op dinsdag 4 juli een openbare hoorzitting over een bezwaarschrift van de heer J.J. van Doezelaar uit 's-Heer Arendskerke. GS hebben gewei gerd verklaringen van geen be zwaar af te geven (gevraagd door B en W van Goes) voor de bouw van een woning met garage op de hoek van de Domeinplaat- weg/Benoordenweg in 's-Heer Arendskerke. De zitting begint om 10.00 uur, Provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg, m viduele) begeleiders nodig, af hankelijk van de handicap van de deelnemer. 20 ClOS-studenten van de oplei ding in Goes hebben al beloofd te zullen helpen. Er zijn naar schatting nog 20 vrij willigers nodig. Noodzakelijk is: goed kunnen surfen (evt. ook op een "tandem plank"). Wie daarbij ervaring heeft in het begeleiden van groe pen, lijkt geknipt voor dit werk. De kost en inwoning in het Zilve ren Schor zijn gratis; reiskosten worden vergoed; vrijwilligers krij gen een tientje zakgeld per dag. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij: het Zilveren Schor, Postbus 9, 4340 AA Ar- nemuiden, tel. 01182-1610. Het geheel staat onder deskundi ge leiding (inbegrepen instructie aan de vrijwilligers) van de Stich ting Spel en Sport. In een surfprovincie als Zeeland moeten toch 20 vrijwilligers en vrijwilligsters te vinden zijn! De provincie heeft voor de cultuurmaand een krant uit gebracht, getiteld Zeeland cultuur. De krant kunt u gratis krijgen bij alle Zeeuwse VVV's en bij het informatiecentrum provincie Zeeland, Abdij 9, Middelburg (01180) 31400. Er verschijnt nog een cultuur krant op 15 augustus. kei, waar veel te zien was op het gebied van linnen. Van servet tot vloerkleed en stropdas. In het oude vissersdorp Boekhou- te vertelde de ex-burgemeester hoe het er vroeger was. Uit zijn ver haal was te merken dat het de schuld van Nederland is dat de vissersschepen nu in Breskens moeten blijven liggen. Nederland had immers de Braakman inge polderd en dat zat de oud burgemeester nog steeds niet lek ker. Na afloop van de rondrit werd het diner gebruikt, waarna de bus het gezelschap terug naar Tholen bracht. Het Thoolse Rode Kruis begint in augustus met een opleiding vol gens het modulaire systeem: 1. basiscursus voor iedereen die lid wordt van het Rode Kruis 2. vervolopleiding na examen gel dig EHBO-diploma 3a. opleiding gericht op rampen bestrijding 3b. verzamelplaats gewonden technieken 3c. opvang en verzorging van niet- gewonde slachtoffers Zcwel voor de sociaal-medische hulpverleningfwielerronde, avondvierdaagse, braderie, enz.) als de rampenbestrijding die sa men met de brandweer wordt uit gevoerd, vraagt het Thoolse Rode Kruis vrijwilligers. Mannen en vrouwen vanaf 18 jaar kunnen zich aanmelden bij mevr. T. de Vos, tel. 01663-2562. De opleiding duurt totaal 3 tot 3 1/2 jaar. Het video-project kraam kinderafdeling Lievensberg heeft f. 10.020,- opgebracht. Het project was een initiatief van accoun tantskantoor De Kok en Rom- mens, dat ter gelegenheid van het derde lustrum van zijn Bergse ves tiging relaties vroeg geld te schen ken in plaats van cadeaus. Door het initiatief kunnen moe ders, die pas in het ziekenhuis zijn bevallen, door middel van een gesloten televisie-circuit op de ei gen kamer hun baby gadeslaan. Op de kraamafdeling worden in zeven kamers aansluitpunten voor de kleurenmonitoren aange bracht. De video-camera wordt geïnstalleerd in de couveuse ruimte. Van zaterdag 26 augustus tot za terdag 2 september a.s. wordt op het Zilveren Schor in Arnemuiden een internationale surfweek voor gehandicapten gehouden. Men sen met een lichamelijke handi cap kunnen hieraan deelnemen, maar ook visueel gehandicapten. Het initiatief in Arnemuiden is een primeur voor Europa. Inmid dels hebben zich al meer dan der tig mensen gemeld uit West- Duitsland, België, Denemarken, Frankrijk, Nederland en En geland. De surfweek is een initiatief van de Stichting Spel en Sport, De Zeeuwse Sportraad en het Zilve ren Schor. Tijdens een persconferentie ont hulde gedeputeerde mw. E, Maris-Koster een affiche dat spe ciaal voor de surfweek is ge maakt. Zij attendeerde er o.a. op dat dit sportevenement voor gehandi capten een bijdrage levert aan de verbetering van de kwaliteit van de samenleving en dat dit soort concrete activiteiten nodig is om waar te maken dat Zeeland een recreatieprovincie voor iedereen is. De deelnemers moeten voor de surfweek all in f 280,- per per soon betalen (materiaal, lessen, overnachtingen, maaltijden etc.). Dit bedrag kon zo laag worden gehouden, o.a. door sponsorbij dragen van het Zeeuwse be drijfsleven en een garantiesubsi die van de provincie Zeeland. Mevrouw Maris hoopte dat de surfweek een jaarlijks terugke rend, en groter wordend, evene ment zal zijn. Om de surfweek tot een succes te maken zijn verschillende (indi September cultuurmaand Leden van de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting Tholen en Sint- Philipsland hebben een uitstapje gemaakt naar België. Eerst werd in Antwerpen een rondrit ge maakt langs de havens (of kaaien, zoals de Belgen zeggen). Een gids gaf uitleg over de oude dokken. In het oorspronkelijke havengebied staan de vele pakhuizen nu leeg en verlaten. In het nieuwe gebied vindt men een ruime opzet met grote opslagloodsen, raffinaderij en, containeropslag en overslag van goederen. Ook het enorme sluizencomplex kreeg aandacht. Voor de realisatie van dit honder den hectaren groot gebied werden vier dorpen afgebroken. Slechts een molen of kerkje herinnert daar nog aan. Het gezelschap schepte een lucht je op het kerkschip, waar 's zon dags erediensten worden gehouden voor de opvarenden van de zeeschepen. Verder is het alle dagen open voor toeristen en voor mensen die een 'pintje' willen drinken. Aansluitend maakte men een rit door de Antwerpse bin nenstad en gebruikte de lunch op de Keizerei. In Boekhoute bekeek men vervol gens het akkerbouwbedrijf van de heer Reyckaard. Daar werden gra nen, bieten en aardappelen ge teeld. De aardappelteelt stond in het teken van het vermeerderen van pootgoed en de handel en af zet daarvan. Opslag en verwer king gebeurt op het bedrijf zelf, waarna de poters bij collega's worden afgeleverd. Ondertussen bezochten de dames een vlaswin- a.l., do t/m za en ma t/m wo 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. ROXY 2: My stepmother is an alien - a.l., do t/m za en ma t/m wo 14 en 19 u., zo 14 en 16.30 u. Stormy monday - 12 j., do t/m za en ma t/m wo 21.30 u., zo 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 1: Police aca demy 6 - a.l., do t/m za en ma t/m wo 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Licence to kill - a.l., do t/m za en ma t/m wo 14, 18.45 en 21.30 u., zo 13.45, 16.15, 18.45 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: The naked gun - a.l., do en vr, ma t/m wo 19 en 21.30 u., za 19 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u. Taran en de toverketel - a.l., dag 14 u. De provincie heeft september uit geroepen tot cultuurmaand. Met f 230.000 subsidie zijn er in die maand extra concerten, ten toonstellingen, films enz. georga niseerd. De opzet is om met dit grote culturele aanbod toeristen naar Zeeland te trekken buiten het drukke seizoen. De eigen be volking profiteert daar automa tisch van mee. Het is onmogelijk op deze plaats uitgebreid in te gaan op wat er al lemaal gebeurt. Daarom slechts een greep uit het aanbod in sep tember. In alle delen van de pro vincie is wel iets te doen. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een aantal concerten in huis gehaald van hoge kwaliteit door een sa menwerking aan te gaan met het Festival van Vlaanderen. Het gaat om tien concerten tussen 15 september en 1 oktober van klas sieke muziek. Voorwaarde voor het welslagen van deze onderneming is wel dat er voldoende publiek komt, zo meldt organisator Henk Scholten, directeur van het Zuidlandtheater in Terneuzen. Een van de hoogtepunten uit het programma hier is het gezamen lijk optreden van twee wereldbe roemde strijkkwartetten, het Russische Borodin Kwartet en het Amerikaanse Fine Arts String Quartet. Een ontmoeting tussen oost en west op het podium van het Zuidlandtheater op 29 sep tember die, ondanks de normali sering van de betrekkingen Museau in september vaker open. tussen oost en west, een zeldza me gebeurtenis zal blijven. Maar er is meer: het optreden van het Filharmonisch Orkest van Moskou in de St.-Baafskerk in Aardenburg bijvoorbeeld (21 sep tember). De kwaliteit van dit or kest is vergelijkbaar met die van het filharmonisch uit Leningrad dat in het kader van het Holland Festival in Amsterdam concer teert. Alleen: daaraan wordt veel meer ruchtbaarheid gegeven. Maar je kunt beter naar Aarden burg gaan, want de prijzen in Amsterdam liggen rond de 100 gulden en hier hoogstens 42,50 gulden. Om nog even bij de muziek te blijven, er is ook nieuwere muziek te horen. De Middelburgse Stich ting Nieuwe Muziek brengt in september een serie concerten onder de kop Muziek van de Eeuw. Het gaat om vijf concerten in totaal, steeds op zaterdag avonden, te beginnen met 2 sep tember. De concertserie begint met een celloconcert van de Rus Iwan Monighetti met composities van Britten en Ligeti via de Urlaut So nate van Kurt Schwitters (beter bekend als de Ursonate) door de Duitser Eberhard Blum naar een slotconcert van het pianoduo Ge rard Bouwhuis en Cees van Zee land met composities van de Nederlanders An^riessen, Boer man en Wagemans. Wat de beeldende kunst betreft springen twee zaken er uit. Dat zijn de tentoonstelling in Fort Elle wout en de constructivistische tentoonstellingen en een sympo sium in Vlissingen. Het construc

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 7