Braderie St. Phiiipsiand een record Alcoholcontrole in verkeer uitgebreid Vakantie in Beek 'Geen gevolgen voor de politie' Budding en Datheen Nadelige gevolgen sluiting kantoren PZEM/ WMZ Tholen? LEDEBOERIANEN (10): Donderdag 29 juni 1989 DE EENDRACHTBODE 13 CDA-raadsfractie: Naar aanleiding van de plannen voor opheffing van de rayonkantoren van de PZEM en de WMZ in Tholen na samenvoeging van beide nutsbedrijven, heeft de CDA-fractie in de Thoolse gemeenteraad maandaga vond de volgende schriftelijke vragen aan b en w gesteld: 1. Is de voorgenomen opheffing van invloed op de ser viceverlening aan de burger bij storingen en komt het geven van voorlichting aan die burgers niet in het gedrang? 2. Zijn er nadelige gevolgen te verwachten voor de werkgelegenheid die beide nutsbedrijven bieden aan een aantal inwoners van onze gemeente? 3. Overwegen b en w stappen te ondernemen om een voorgenomen opheffing van beide kantoren tegen te gaan, wanneer blijkt, dat de belangen van onze bur gers onvoldoende worden gewaarborgd? door J.M. Vermeulen Afscheiding Sympathie Uitleiding Explosie Epilepsie en Sport? r Bijen Extra aandacht in juli en augustus In de maanden juli en augustus wordt door de rijkspo litie op Tholen en Sint-Philipsland extra gecontroleerd op alcoholgebruik door deelnemers in het verkeer. Dat gebeurt in het kader van het Alcohol-verkeer-project- Zeeland, een uitvloeisel van de actie -25% die het aan tal verkeersslachtoffers wil terugdringen. Een groet uit Beek, ik hoor u vragen: "Waar haalt hij al die snipperdagen? en waar komt deze groet vandaan?" Ik ben in Nederland gebleven en "snipperen" kan ook nog even. Daarom ben ik naar Beek gegaan. Ik loop heel rustig wat te dromen zo tussen heuvels, groen en bomen, van 't prachtig Montferland bij Beek. Ik hoor veel soorten vogels zingen, 'k zie hazen en konijnen springen. Hier blijf ik minstens nog een week. Het is heel fijn om hier te toeven, nog onvervuilde lucht te proeven, te wandelen door 't grote bos. Ik voel mij van de vroege morgen tot 's avonds laat ook zonder zorgen en 's nachts dan slaap ik als een os. Als de vakantiegangers wisten, ook dagjesmensen en toeristen, hoe prachtig mooi en interessant ons eigen stranden zijn en duinen. De steden, dorpen, bos en tuinen. Dan ging men niet naar 't buitenland. Burgemeester over grondverkoop aan Groene Kruis St. Maartensdijk Te weinig ruimte Stadhuis het WMZ-kantoor op de hoek Dalemsestraat/Botermarkt. Mogelijk heeft u vorige keer al iets van die 'gaslucht' gemerkt. Er 'hing' wat. De historie schreef 1835 toen we in 'Walcheren en Datheen' zagen dat Budding door een groeiende liefde tot Dathleen duidelijke problemen kreeg met de Evangelische gezangen. Zijn omgeving had dat al vanaf 1773 want nog steeds wilden die 'nieu we psalmen' er maar niet in. Maar hoe kwam Walcheren er vanaf? Zou 'Afscheiding' mis schien iets zijn om de dreigende ontploffing te veroorzaken? Die lucht hing er al jaren: één vonkje zou genoeg zijn. Met gespannen aandacht volgt Budding vanuit zijn pastorie in Biggekerke de Afscheidingsbewe ging die in 1835 enorm om zich heen grijpt. Een handvol jonge rechtzinnige predikanten is de kerk uitgezet en de steun die ze vanuit de veelal jarenlang be staande 'oefeningengezelschap pen' ontvangen, doet hen vele zg. 'Gereformeerde Kerken' institue ren. Doch de Hervormde Kerk benadert de overheid om deze jonge gemeenten 'onwettig' te verklaren. De kerken echter staan op het standpunt dat in een land waar bovendien vrijheid van godsdienst heerst, de koning het erfgoed van 1618-1619 uit Dor drecht niet zomaar even kan ver bieden. De Hervormde Kerk blijft echter aandringen en de overheid geeft hieraan gehoor. Dragon ders, musketiers en kurassiers slaan bijeenkomsten uit elkaar, steken boerderijen in brand waar net gepreekt wordt enz. enz. En wat vindt Budding hiervan? Verontwaardigd neemt Budding op Walcheren kennis van de los gebarsten vervolging en meer en meer voelt hij zich tot de Gerefor meerden aangetrokken. Hij komt in een vriendschappelijke betrek king met ds. H.P. Scholte wat het medeleven nog meer bestendigd. Doch dat wordt gesignaleerd! Verontwaardigde kerkbestuur ders deponeren boze brieven in de pastorie, aangaande Buddings openlijke sympathie 'met de over dreven inzichten der Afgescheide nen'. Budding echter gaat door. Op maandag 16 november 1835 zal voor de rechtbank te Middel burg een zaak betreffende ver volgde Gereformeerden voorko men en Budding schrijft: 'hetgeen mij vrijmoedig maakte om de ge meente in het openbaar gebed op te wekken tot het bijwonen van een bedestond op dinsdagavond, en zij heeft daaraan als een enig man gehoor gegeven'. Ja, iedere dinsdagavond wordt voortaan in de Hervormde Kerk te Biggekerke een bidstond voor de vervolgde Gereformeerden gehouden. Op 6 december stopt Budding er mee om gezangen op te geven. Het gezangenboek wordt de monstratief van de kansel verwij derd en in een kast in de consisto rie gelegd. 'Dagon is gevallen en buiten de tempel geworpen'. Kort hierna krijgt Budding een beroep naar een Afgescheiden gemeente in de buurt van Utrecht, maar het wordt een bedankje. Dat Bud dings gereformeerde gedrag ech ter om moeilijkheden vraagt, is duidelijk, en de classis gaat op onderzoek. Budding krijgt een brief waarin het woord 'afzetting' wordt genoemd. Maar dan hoeft het al niet meer. Op 1 april 1836 roept hij zijn kerkeraad bij hem thuis in de pastorie en deelt een voudig mee dat hij per brief reeds de band met de Hervormde Kerk verbroken heeft, omdat er zoals hij het noemt 'noch in leere, noch in gedragingen eenige ken merken van de Heilige Algemeene Christelijke Kerk meer gevonden worden'. Dat betekent dat hij zich blijft beschouwen als herder en leraar van Biggekerke, maar dan zal de gemeente zelf eerst een keuze moeten doen. En die mag geheel vrijwillig gebeuren! Hui- bert Budding trekt er een poosje tussenuit. 'Het scheiden van mijn gemeente viel mij braaf zwaar, maar de Heere heeft mij krachtig uitgeleid'. Zo komt hij terecht bij ds. Brummelkamp in Gelderland en is hij te gast op een Afgeschei den Synode te Utrecht. Overal, in huizen, in schuren of onder de blote hemel waar de Gerefor meerden hun 'onwettige' en door de overheid 'verboden' diensten houden, treedt hij op en wordt hij veroordeeld. Hij zwerft langs Spakenburgse vissers, door de 'high-sociëty' van Amsterdam, van hier naar daar, totdat hij na vier maanden afwezigheid Wal cheren weer opzoekt. Daar is inmiddels de Afscheiding goed op gang gekomen. Ook het gezelschap van Willem Bromba- cher uit Middelburg is reeds een wettige en kerkelijke gemeente ge worden. Maar... was dat niet de plaats waar men nog 'oude' psal men zong? Budding weet het als hij op 29 juli weer op Walcheren komt. Twee dagen hierna be vestigt hij in de schuur van Job Wisse zijn nieuwe kerkeraad en... notuleert aansluitend: 'In deze vergadering was ook besloten om, gedachtig aan de vermaning van Jer. 6 vs. 16 voortaan in onze openbare samenkomsten weder gebruik te maken van de Oude Berijminge des Psalmen Davids door Petrus Dathenus, in onze vaderlandse Gereformeerde ker ken voor het jaar 1773 in ge bruik'. En daarmee is Biggekerke een gemeente die de klok 60 jaar teruggezet heeft. Overal in Zee land wordt Budding nu geroepen om te kopen preken: hij is de eni ge afgescheiden leraar. En hij gaat. Voor onbepaalde tijd! Nu is het alleen de grote vraag of de ge meenten waar hij terecht gaat ko men, waarvoor 'Datheen' een grote onbekende is, hetzelfde en thousiasme koesteren voor de 'ouwe riem'. Er is vervolging, 't Gaat om lijfsbehoud. Nee, op Datheen zit men bepaald niet te wachten. Zet jezelf niet buitenspel Steun Dit jaar is ons thema: sport Hp rnllprfp Laat vooroordelen niet mee ue uuiieuie spe|en Ru)m go 000 Ne(jer 26 juni tot 2 juli tanders hebben epilepsie Nog veel meer hebben er dagelijks direct mee te maken. Uw Ajr^\ steun is onmisbaar NATIONAAL EPILEPSIE FONDS DE MACHT VAN hET KLEINE Postbus 9587. 3506 GN Utrecht De braderie in St. Phiiipsiand be hoorde zaterdag tot één van de beste in de geschiedenis van de middenstandsvereniging. "Het was grandioos", zei secretaris N.J.G. Jansen. "Uitgezonderd bij het 500-jarig bestaan van St. Phi iipsiand was dit de drukste brade rie", liet EHBO-voorzitter J. Duine weten. Bij de EHBO zorgden de loterij en het enveloppen trekken voor een kassucces en de oliebollen van zangvereniging VZOS verdwenen zoals gebruikelijk ook weer als sneeuw voor de zon. De Voorstraat, de Kerkring en de helft van de Schoolstraat waren gevuld met kraampjes. Van 's morgens tien tot 's avonds negen uur was er geweldig veel belang stelling. Niet alleen lopers, maar ook veel kopers, verzekerde secre taris Jansen. Er was ook van alles te eten en te drinken, naast tal van attracties als kop van jut, schijfschieten, 21 spel, enz. Ook kon men de prach tig gerestaureerde molen bezichti gen, waar men van molenaar J. Reijngoudt en zijn dochter tekst en uitleg kreeg. Zo kon men vers gemalen meel en een molenbrood kopen. Hier werd druk gebruik "4 WELKOM SU HOttX BE üRUNf.H' Rt' Het was zaterdagmiddag druk in de lucht boven St. Phiiipsiand. Een helicopter vloog af en aan en daarnaast cirkelde nog een reclamevliegtuig rond voor het enige horeca-etablissement dat de kleinste Zeeuwse gemeente nog rijk is. van gemaakt. Grote trekpleister was de helicop ter, die van 's morgens kwart over tien tot 's avonds half elf ruim 100 mensen a 35 gulden een rond vlucht bood boven St. Philips- land, de Krabbenkreek en zelfs St. Annaland. Het was op de haven snel in- en uitstappen om alle lief hebbers steeds zeven minuten hoog in de lucht te kunnen laten genieten. Voor velen was het de luchtdoop. Voor de kinderen was er op deze zonnige braderie nog meer te bele ven in de draaimolen en op het springkussen. Ook hiervoor was veel animo. De stand van de Natuurvrienden werd ook druk bezocht. De spe ciale aandacht die dit keer aan de bijen(teelt) werd gegeven, trok vooral van de jeugd veel belang stelling. In de bijenkast kon men de bijen en de koningin bewonde ren. De hierbij behorende puzzel bleek niet gemakkelijk. Er waren maar twee deelnemers die op alle vragen het goede ant woord wisten. Bij de beoordeling werd de leeftijd van de deelnemers in aanmerking genomen. Er wa ren drie groepen. De gedeelde eer ste prijs ging naar R. Vermaas uit de Pr. Hendrikstraat en A. Ver wijs uit de Zijpestraat. Bij de jeugd was Martin van Popering uit St. Annaland de gelukkige, de tweede prijs ging naar Jan Verwijs uit de Prins Hendrikpolder. Bij de jongsten - zij hadden meer vragen goed dan de 12 tot 18-jarigen - was de eerste prijs voor Jurgen Hooglander en de tweede voor Sander den Braber, beiden uit St. Phiiipsiand. Een beeld van de drukte tijdens de braderie in St. Phiiipsiand, zaterdagmiddag in de Voorstraat. Vanaf 1 juli worden enkele keren grootscheepse controles gehouden met verschillende teams, om op zoveel mogelijk plaatsen tegelijk te zijn. Daarnaast wordt dagelijks aandacht besteed aan het rijden onder invloed. Bij controles (op ieder uur van de dag) zal iedereen een blaastest moeten ondergaan, men is daartoe ook verplicht vol gens de Wegenverkeerswet. Wie boven het wettelijk toelaatbare maximum komt, wordt meegeno men naar het bureau voor een electronische ademanalyse. Die geeft meteen de uitslag en dan volgt eventueel een rijverbod. Rij den onder invloed is volgens de wet een misdrijf' en kan worden bestraft met een geldboete, intrek ken van het rijbewijs of zelfs ge vangenisstraf. In het project werkt de politie sa men met de gemeente, Veilig Ver keer en het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). Veilig Verkeer is op 15 juli (wielerronde en zomerfeesten Sint-Maartensdijk), 5 augustus (braderie Sint-Annaland) en 25 augustus (braderie Tholen) pre sent met een Mobiel Informatie Centrum (MIC). Een promotie team geeft dan voorlichting over alcoholontmoediging. Verder werkt de politie samen met de korpsen in Bergen op Zoom, Roo sendaal, Halsteren, Hoogerheide en Steenbergen. Die laten vanaf 30 juni bij elke aanrijding beide bestuurders een blaastest onder gaan. Dat moet de drempel om onder invloed te gaan rijden ver hogen. P.M. van Eekelen "Er is niets aan de hand", zei bur gemeester Van der Munnik maan dagavond in de Thoolse gemeenteraad over de grondver koop aan de Parallelweg in St. Maartensdijk aan het Groene Kruis. Verschillende raadsfracties vroe gen zich af, wat er met het rayon bureau van de rijkspolitie met garage en de houten woning van de fam. J.M. Scherpenisse aan de Beatrixstraat gaat gebeuren. "Volgens het voorstel van b en w moet het Groene Kruis in goed overleg met de gebruikers tot een ontruimingsregeling komen", merkte W.C. van Kempen op. "Ze zitten dus een klein beetje op de schopstoel." J.L. van Gorsel had de indruk ge kregen, dat de gebruikers van de houten opstallen naast het Groene Kruisgebouw niet bij het overleg betrokken waren. "Dat is een om issie, want op termijn verdwijnt het politiebureau toch." J. de Bres kon zich niet voorstellen dat er geen enkel overleg met de huurders van de gebouwen over de grondverkoop was geweest. Hij wees erop, dat de burgemeester als hoofd van politie toch regelmatig contact met de politie heeft. "De verkoop van de grond heeft geen gevolgen voor het rayonbu reau van de rijkspolitie. Koop breekt geen huur", antwoordde de burgemeester. "Alleen de ver huurder wordt anders: het Groene Kruis in plaats van de gemeente. De politie blijft er zitten totdat ze er een keer uitgaan, maar verdwij nen is nu absoluut niet aan de or de. Het.tswHÉM bxh de pobtie had inderdaad wat beter gekund. Van- ochtend(maandag) zijn ze inge licht. Aan het college is ontscho ten, dat er ook overleg met de fam. Scherpenisse moest plaats vinden", aldus de burgemeester. In tweede instantie reageerde nie mand van de raadsleden meer. Volgens het voorstel van b en w is het bouwplan van het Groene Kruis zodanig, dat er op het hui dige terrein onvoldoende ruimte is. Uitbreiding in westelijke rich ting, waar een garage en twee houten noodwoningen(gehuurd door de politie en de fam. Scher penisse) staan, is daarom nodig. Behalve het Groene Kruis, de tandarts en de fysiotherapeut is het tevens de bedoeling dat de hoofdwijkverpleegkundige uit Scherpenisse in de nieuwbouw komt, alsmede het Welzijnsor- gaan Tholen. De Bres achtte de samenwerking een goede zaak. "Het is toe komstgericht en het bestuur van het Welzijnsorgaan kiest zelf voor verhuizing van Tholen naar St. Maartensdijk." Van Kempen had op zich ook geen bezwaren en Van Gorsel be nadrukte, dat het voor beide in stellingen goed is om onder één dak gehuisvest te zijn. Hij was wel benieuwd wat er dan met het stad huis in Tholen gaat gebeuren. Daarin zit nu het Welzijnsorgaan en het Riagg. Het Riagg krijgt echter een eigen kantoor aan de Brugstraat in Tholen. De burgemeester noemde het nog te vroeg om vooruit te lopen op een ander gebruik van het stad huis in Tholen. Het politiebureau op de hoek Parallelweg/Beatrixstraat in St. Maartensdijk in het groen, met daarachter de woning van de fam. Scherpenisse en links de garage van de politie, die grenst aan het wijkgebouw van het Groene Kruis. Het PZEM-kantoor aan de Ten Ankerweg in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 13