Sponsorloop voor restauratie kerk Oesterdamroute via fietsveer officieel in gebruik genomen Geen beplanting rond begraafplaats Tholen Integratie basisonderwijs in Oud-Vossemeer is afgerond Telling van huiszwaluwen Dertig kilometer over Tholen en Zuid-Beveland Donderdag 29 juni 1989 DE EENDRACHTBODE 11 Drukke week op Sint Anthoniusschool Leerlingen van de Sint Anthoniusschool bieden van morgen aan het bestuur van de H. Willebrorduskerk in Oud-Vossemeer 760 gulden aan voor het restauratie fonds. Met een sponsorloop om het sportveld brach ten 19 leerlingen van de groepen 7 en 8 dat bij elkaar. De zes andere groepen organiseerden een karweitjes dag. Dat leverde f. 622,55 op voor het adoptiekind van de school in Indonesië. Met het gereedkomen van de verbouwing van de rooms-katholieke basisschool Sint Anthonius is in Oud-Vossemeer de integratie van het basisonderwijs afgerond. Maandagmorgen gebeurde dat symbolisch door voor de leeggekomen kleuterschool aan de Dorpsweg een zeil te hangen dat door de kinderen werd beplakt met de tekst 'Daaag wij zijn verhuisd'. Vrijdag werd de nieuwbouw officieel in gebruik genomen. Huize Roosevelt Groene stickers MTS favoriet HEB JE STOF OM OVER KUNST TE SCHRIJVEN? &e fydcUtt 'Kaft Charme De fijnste Kruiwagen Diversen Mutaties Ten Anker en St. Maartenshof A. Keldermansschool Johannes College De Ruyter College vindt afstand tot woningen voldoende B. en w. zijn niet van plan om langs de uitbreiding van de algemene begraafplaats in Tholen beplanting aan te brengen, zodat deze aan het zicht van de bewoners van de Prins Bernhardstraat wordt onttrokken. De groepen 1 en 2 van de Sint Anthoniusschool krijgen voortaan les in hetzelfde gebouw als de andere kinderen. De voormalige kleuterschool aan de Dorpsweg is daardoor overbodig geworden. Dat symboliseren de leerlingen door een groot zeil over de voorgevel neer te laten. Leerlingen van de Sint Anthoniusschool versieren het dekzeil dat vóór de oude kleuterschool hangt. Jeugd plakt kleuterschool dicht De 67 leerlingen van de r.k. basis school vullen de laatste school week met talloze activiteiten. Maandagmorgen werd de kleuter school Sint Janneke aan de Dorpsweg 'gesloten' met een groot dekzeil dat werd versierd met kleurige letters. Aansluitend werd een speurtocht door het dorp gehouden in de vorm van een vossenjacht. Leerlingen van de groepen 7 en 8 beeldden als vossen beroepen uit de bouw uit. De speurtocht leverde letters op, die samen het woord Anthonius school vormden. Aan het eind werden op het schoolplein ballon nen opgelaten, 's Middags werd een poppenspel opgevoerd en maandagavond kon iedere be langstellende de vernieuwde school komen bekijken. Dinsdag maakten de groepen 1 t/m 6 een uitstapje naar het Auto- tron in Rosmalen. De beide hoog ste groepen gingen per trein naar Utrecht voor de manifestatie 'Treinen in de tijd' ter gelegenheid van 150 jaar Nederlandse Spoor wegen. Diezelfde groepen voerden gisteren voor hun jongere colle ga's de musical 'Inpakken en weg wezen' op. Vanmiddag doen ze dat nog eens voor de bejaarden en gasten van de Zonnebloem en vanavond voor de ouders. Aan sluitend is er voor de schoolverla ters met hun ouders een barbecue. Het rooms-katholiek kleuteron derwijs begon in Oud-Vossemeer halverwege de vijftiger jaren. Aanvankelijk 'uit nood' in Huize Roosevelt aan de Raadhuisstraat, maar in mei 1957 diende het kerk en schoolbestuur bij de gemeente een aanvraag in voor de bouw van een nieuwe school aan de Dorps weg. Hissen de r.k. pastorie en de lagere school was daarvoor een stuk grond beschikbaar. De ge meenteraad wilde wel medewer king verlenen, maar de financiën De Oesterdam fietsroute is giste renmorgen officieel in gebruik ge nomen. Onder aanvoering van wethouder J. Versluijs van recrea tie fietste een gezelschap bestaan de uit vertegenwoordigers van Streek VVV Eiland Tholen, VVV Yerseke en andere genodigden (de wethouder van Reimerswaal was verhinderd) een klein gedeelte van de route. Die is ruim 30 kilometer lang en voert over Thools en Zuidbevelands grondgebied. Een belangrijke schakel in de rou te wordt gevormd door het voet en fietsveer De Harpoen van C. Geluk bij Gorishoek. Op de punt bij de Zeester werden de genodig den uit Yerseke verwelkomd. In- formatrice Francoise Dees en bestuurslid mevrouw M. van der Meijden van VVV Yerseke maak ten de overtocht onder zeer win derige omstandigheden. De Harpoen is sinds 8 juni weer in de vaart en zette in deze periode 24 reizigers over. Overigens wordt er door de eigenaar gezocht naar een nieuwe veerboot, die De Harpoen moet vervangen. De Harpoen kan in de toekomst niet meer voldoen aan de eisen die de scheepvaart inspectie stelt. Agnes Saris van VVV Eiland Tholen schetste in vogelvlucht de ontstaansgeschiedenis van de fietsroute, een initiatief van beide VVV's. Fietsers kunnen aan de hand van groene stickers met de O VERVOLG VAN PAG. 9 derwijs zouden betekenen". Hij betreurde het dat er 11 leerlingen naar andere scholen in de regio gaan, scholen met dezelfde stu dieafdelingen als de TSG. "Het is daarom zaak om zoveel mogelijk reclame voor de TSG te maken". De meeste leerlingen van de LTO gaan naar het Kort Middelbaar Beroepsonderwijs (KMBO) (deel tijd) in Bergen op Zoom. Twaalf LTO-ers vervolgen hun techni sche studie aan de MTS in Bergen op Zoom en Vlissingen (2 van de 12 gaan zich toeleggen op het vak informatica). Eén gediplomeerde gaat naar de MTS in Apeldoorn voor autotechniek en 2 LTO-ers gaan naar de dagschool van het KMBO in Bergen op Zoom. vormden een probleem. Pas in mei 1959 werd voor de bouw een lening afgesloten van bijna 50.000 gulden. Op 10 oktober van dat jaar legde pastoor J.L.W. Witte- man de eerste steen. Het ontwerp van de architecten J.W. Muis en F.J. Rampart uit Bergen op Zoom werd uitgevoerd door de plaatse lijke aannemer Gebr. Van Driel. Op maandag 2 mei 1960 wandel den de kleuters getooid met feest- mutsen met hun juf Uijtdewilligen van de oude naar de nieuwe school. Twee weken geleden namen de kinderen hun nieuwe lokaal aan de Burg. Versluijsstraat al in ge bruik. Toen daar de Sint Anthoni usschool in september 1977 door burgemeester Van Boeijen werd geopend, werd al aangeduid dat er ruimte was opengehouden voor aanbouw van een ruimte voor de kleuters. De Sint Anthonius school zelf was sinds de stichting in 1908 aan de Dorpsweg gehuis vest, maar dat gebouw werd in 1972 zowel medisch als bouwtech nisch afgekeurd. Er zijn in Nederland op aller lei tijden in het jaar overal kunstexposities. "Ik bedoel het anders" zei OPTICIEN VAN MIL 'Ik wil liever iets schrijven over kunststof glazen. Zij zijn optisch per- fekt, erg licht en nagenoeg onbreekbaar. Ze beslaan ook beduidend minder vlug. En als ze met die harde kristal- coating geleverd worden, zijn ze minder krasgevoelig. Dit allemaal weten is geen kunst als je 'n goeie vakman bent". ARN. van MIL Bergen op Zoom WOUWSESTRAAT 8 Advertentie I.M. van Oesterdam de pijlen volgen die langs de route zijn aange bracht. De route is uitgezet door campinghouder J. Bakker van De Muye. Wethouder Versluijs feliciteerde de VVV's met de nieuwe fietsrou te en noemde het gebruik van het veer een 'onverdeeld succes'. "Het maximale garantiebedrag dat aan de gemeente is gevraagd is vorig jaar niet uitbetaald hoeven wor den." Een en ander vraagt echter wel om een vervolg. Met de nieu we steiger, die met 75% rijkssub sidie aangelegd zal worden, kan het veer afvaren op vaste tijden. Nu is het afhankelijk van de getij den. Versluijs schetste de beziens waardigheden die de fietsers onderweg op Tholen tegen kun nen komen. Ook vestigde hij de aandacht op de Speelmansplaten die halverwege de route liggen: "Een prachtig punt om te stoppen De natuurvereniging Tholen gaat de broedende huiszwaluwen op het eiland inventariseren. Het is de bedoeling om in alle kernen, en ook de buitengebieden, te tellen. De inventarisatie gebeurt in het kader van het 'huiszwaluwenpro- ject'. De opzet daarvan is om op vele plaatsen in het land jaarlijkse nestentellingen van de grond te krijgen, waardoor een goed beeld wordt verkregen van de aantals ontwikkeling van de soort in alle regio's. Daaruit kunnen dan weer richtlijnen voor de bescherming van de soort worden afgeleid. De huiszwaluw verblijft hier van april tot oktober om te broeden. De van klei gemaakte nesten zijn te vinden onder overhangende da ken en goten, onder bruggen en viaducten. De huiszwaluw broedt graag in kolonies, maar nestelt niet in gebouwen of onder dak pannen. Het inventariseren is een arbeids intensief karwei. Daarom vraagt de natuurvereniging mensen, bij wie huiszwaluwen broeden, dit door te geven. Voor elke plaats is er een contactpersoon. Tholen, J. van Gorsel 01660-3519; Oud- Vossemee, P. Bijl 01660-2989; St.- Annaland, J. Duyzer 01660-2226; Stavenisse, R. Dingemans 01663-2508; St.-Maartensdijk, P. Stols 01660-3824; Scherpenisse, J. Helleman 01666-2500; Poortvliet, J. Winkel 01662-2588. Bellen 's avonds tussen zeven en negen uur. "Het verzorgen van het onderwijs is een stuk leuker geworden in dit vernieuwde gebouw," hield direc teur A.J.G. Rijk zijn gehoor voor. Dat bestond o.a uit (oud-)perso- neelsleden (onder wie het voor malige hoofd N.A.C. Imandt), (oud-)bestuursleden, ouderraad, personeel van de beide andere ba sisscholen, architect en (onder aannemers. De directeur wees er op, dat ook in het doen en denken wat mee zal moeten veranderen, wil er van werkelijke integratie sprake zijn. "En integreren is ook: op een r.k. school niet- katholieke en buitenlandse kinde ren opnemen." Rijk gaf aan, dat de Sint Antho niusschool al langere tijd voorbe reidingen treft voor het geven van en te verpozen." Verder wees hij erop dat de route die nu is uitgezet wellicht van tijdelijke aard zal zijn. De provincie is bezig met een provinciaal fietsplan, waarin voor Tholen drie routes zijn ontwor pen. VVV Tholen heeft er voor gepleit ook paden buitendijks aan te leggen. Versluijs deelde mee dat het waterschap hier niet afwijzend tegenover staat. Mevrouw Dees bedankte voor de leuke ontvangst op Tholen. Zij werd met de andere genodigden met De Harpoen terug naar Yerse ke gevaren. Scheldecampagne. Stichting Rein- water organiseert samen met de Bond Beter Leefmilieu, de Brus selse Raad voor het Leefmilieu en Interenvironment Bruxelles een campagne op de Schelde. Onder weg verrichten de milieuorganisa ties nader onderzoek naar de organische belasting en de -murstofhuishouding van het ri- Dat de Volendamse popgroep BZN mateloos populair is, blijkt opnieuw in Oud-Vossemeer. De hal van Barenbrug is vrijdag tot de laatste plaats bezet voor het optreden, de eerste fans arriveren 's middags om half vier al (het programma begint om acht uur). De show van BZN is professioneel opgezet. Constant staan technici tussen de coulissen gereed om onderwijs aan vier- tot twaalfjari gen. Er is een overgangsperiode afgesloten en het onderwijs krijgt binnen de school veel meer aan dacht. Men werkt met een nieuwe leeslijn, begeleid door het RPCZ en het zorgverbredingsproject. Er wordt - zo veel mogelijk indivi dueel - gewerkt naar een bepaald niveau. "Ons onderwijs is duide lijk gericht op het uitbuiten van talenten. We begeleiden de kinde ren en leggen een ander accent op prestatie," aldus Rijk. Hij gaf aan dat het spelend kind ook niet wordt vergeten. "De verworven heden van het kleuteronderwijs worden ingepast en toegepast, bij voorbeeld het werken in hoeken." Naast de directeur zijn de dames H. de Greef, F. v.d. Kasteele, E. Schetters en (part-time) R. van Loenhout aan de Sint Anthonius school verbonden. Voorzitter M.J. Boonman van de stichting Katholiek Onderwijs Oud-Vossemeer (het bestuur bestaat verder uit secretaris mevr. D. Zwegers, penningmeester M. van Hees en lid A.J. Hommel) ging kort in op de bouwgeschiede nis, die begon met het ontvangen van de beschikking van de minis ter begin 1987. Het ontwerp van architect J. Boelhouwers werd door aannemingsbedrijf C. van Bergen Henegouwen binnen de geplande tijd gerealiseerd. Boon man bedankte voor de correcte wijze van werken, zodanig aange past dat er weinig overlast was voor het lesgeven. De voorzitter noemde ook het goede overleg met directeur Rijk, die halverwege de bouwgeschiedenis de taak overnam van de heer Stad houders. vierwater. Aan het einde van de actieweek (30 juni tot 6 juli) publi ceren ze in Antwerpen de analyse resultaten van eerder onderzoek van afvalwaterlozingen in het stroomgebied. Tevens worden de namen van een groot aantal ver antwoordelijke milieuboosdoe ners openbaar gemaakt. muziekinstrumenten aan te reiken of andere zaken te regelen. Het publiek ziet alleen de ar tiesten, en dat is voor hen vol doende. Zij zorgen voor een perfecte show. Succesnummers worden afgewisseld met instru mentale solo's en komische acts. Zo treedt Jan Keizer voor het voetlicht verkleed als balletdanse res met een dwarsfluit, wat de Boonman zei dat de kleuter leidster al lang bij het onder- wijsteam van de Sint Anthoniusschool betrokken wordt. "De schooljaren in de Dorpsweg hadden hun eigen char me, maar het gebouw gaat nu te rug naar de gemeente." Ingaand op het basisonderwijs noemde Boonman het hebben van een schoolconcept belangrijk, terwijl de ontwikkeling met betrekking tot 'eindtermen' ook van belang is. "Elke r.k. school zal haar uit gangspunten duidelijk moeten maken én waar ze voor staat," besloot hij. Namens de oudercommissie uitte mevrouw E. Geluk haar vreugde over het onder één dak komen van alle groepen. "Er wordt hier goed onderwijs gegeven, maar de kin deren leren nog iets meer: omgaan met elkaar en verdraagzaamheid." Ze noemde de basisschool acht belangrijke jaren. "Als de kinde ren daarna naar de middelbare school gaan, hopen we dat ze zeg gen: de Sint Anthoniusschool, dat was de fijnste school." Het cadeau van de ouders moet nog worden aangebracht op het schoolplein en bestaat uit een knikker- en een hinkelbaan. De juffrouw kreeg gekscherend een vliegenmepper, omdat ze altijd naar vliegen sloeg met een plankje. Buurman J.D. Vroege van Die Heenetrecht- school maakte van de gelegenheid gebruik om zijn opvolger - H. Westerweel uit St.-Maartensdijk - te introduceren (de officiële aan stelling moet nog komen). "Ik wil hem aanbevelen in dezelfde sa menwerking en vriendschap die ik heb ondervonden." Namens het schoolteam overhandigde hij een plant. "Na het maken van het plan lie pen we tegen de londo-normen aan," zei architect Boelhouwers. Hij was content met de altijd po sitieve benadering door het bestuur. Mede namens de aanne mer had hij een cadeau dat 'ho- penlijk opbouwend meewerkt aan constructieve kennis', een houten kruiwagen gevuld met blokken. Wethouder J. Versluijs (die later kwam wegens verplichtingen el ders) sprak kort namens het ge meentebestuur. "Er wacht ons nog een hele klus op Scherpenisse met de beide scholen en nog de bijzondere school in Sint- Annaland. Daarna is de integratie op Tholen volledig gerealiseerd," zei hij. lachspieren in beweging brengt. Misschien ontgaat het velen dat hij dit instrument ook kan bespe len. Want dat tekent de professio nele aanpak en vakbekwaamheid bij BZN: de leden schrijven hun eigen muziek, hun eigen teksten, zingen zelf en bespelen ook nog een groot aantal verschillende in strumenten. Sfeer is er volop, vrijdagavond in Voor de integratie is de bestaande gemeenschapsruimte van de Sint Anthoniusschool uitgebreid met 30 m2 en omgevormd in een speel lokaal met multi-functionele vloer en een geluidsarme vouwwand. Verder is een vertrek aangebouwd dat dienst kan doen als lerarenka- mer of ruimte voor pedagogische begeleiding. De bestaande hal ruimte is omgebouwd tot compu- Uit een opmerking van raadslid P. van Belzen bleek maandag, dat een schriftelijk verzoek van enkele bewoners in de (besloten) com missie bestuurlijke aangelegenhe den was besproken. Van Belzen kaartte de zaak aan, omdat bij de begraafplaats in Sint- Maartensdijk 25 populieren wor den gekapt en vervangen door co niferen. "Is het zicht in Sint-Maartensdijk zoveel anders dan in Tholen?" wilde de RPF/GPV-vertegenwoordiger weten. Wethouder Koopman wees erop, dat de begraafplaats in Sint- Maartensdijk direct aan de straat ligt. "In Tholen liggen de huizen er zestig meter vandaan en twee rijen bomen nemen het zicht weg." Van Belzen verwonderde zich over die argumenten. "Het nieuwe gedeelte ligt hoger en de mensen kijken er zó op. Boven dien is de afstand in het smalste deel van de straat beslist geen zestig meter. Daar komt nog bij dat de betreffende bomen zeven maanden van het jaar geen blad dragen. Daarom pleit ik voor een smalle strook coniferen aan de straatzijde." Mevrouw J.M. Deurloo-van Broekhoven vulde nog aan, dat de situatie sinds de ophoging veran derd is en dat ze persoonlijk wist dat enkele bewoners er moeite mee hadden. Koopman liet weten eventuele beplanting nog een tweede maal in b. en w. aan de or de te hebben gesteld, maar ook toen werd besloten het niet te doen. "Ik wilde eigenlijk niets zeggen. Maar ik verwonder me Oud-Vossemeer. Luid meezingend en deinend geniet het publiek van de muziek. Alle leeftijdsgroepen zijn present, BZN spreekt ieder een aan. Het publiek is niet luid ruchtig en gedraagt zich ook be schaafd. BZN speelt een uur, waarna de Belgische groep Sand wich - die ook het voorprogram ma vult - het overneemt. Dan volgt nog een uur BZN. Tegen het terruimte, de toiletten zijn aangepast voor invaliden. Buiten is het plein groter gemaakt, een zandbak gebouwd en een berging voor speeltoestellen bijgebouwd. Het uit de oude lagere school stammende beeld van Sint Antho nius is in een nis geplaatst. Voor het plegen van technisch on derhoud aan het dak van de school stelde de gemeenteraad over de raad dat ze zo strijden om begraafplaatsen aan het oog te onttrekken," merkte Th. Aar- noudse op. «ESLAAGD DUS GEFELICITEERO Van scholen/opleidingen buiten de regio krijgen wij niet altijd de geslaagden door. Heeft u uw naam nog niet in deze rubriek aangetroffen, schroomt u niet dat door te geven aan de redactie: tel. 01665-2752 of schriftelijk Een- drachtbode, dè Thoolse Courant, Postbus 5, 4697 ZG Sint- Annaland. Christian Schot uit Tholen heeft aan de St. Olofschool in Breda het m.m.o.-diploma behaald. De heer A.C. Niemantsverdriet uit Poortvliet is geslaagd aan de Ho geschool West-Brabant (sector technisch onderwijs, afdeling werktuigbouwkunde). Huib Dorst uit Stavenisse is geslaagd als kaderinstructeur aan de kaderopleiding Oranje Kruis te Roosendaal. Marco Elenbaas uit Poortvliet is aan de Braillleschool in Zeist geslaagd voor mavo. Marco v.d. Hoek uit Sint- Maartensdijk is aan de m.t.s. in einde is het publiek zo enthousi ast, dat velen vooraan tegen het podium staan, zo dicht mogelijk bij hun idolen. De slotaccoorden, een daverend applaus en het is voorbij. De organiserende stich ting Promotie Oud-Vossemeer, die voor het tweede opeenvolgende jaar zijn nek uitsteekt, kan meer dan tevreden zijn. maandagavond zonder op- of aanmerkingen de benodigde gel den beschikbaar. Bij de Stichting Verpleeg- en Rust huizen Zeeland(SVRZ) zijn in dienst getreden bij: Ten Anker: M.J. Berkey medewer ker schoonmaakdienst, G. Grijs keukenhulp, J.G. Room-Kaman nachtzuster, J. Meerman- Ottevanger administratief mede werkster. Sint Maartenshof: M.C. van Gor sel bejaardenverzorgende, J.L. Kloet-van Vossen administratief medewerkster. Uit dienst gingen: Ten Anker: E.D. Hoffman- Bilderbeek avondzuster, J. van Sluys-Dekker reserve ziekenver zorgende, A.L. v.d. Slikke activi teiten begeleider. Sint Maartenshof: E. Priem reser ve huishoudelijke hulp. Vlissingen geslaagd voor weg- en waterbouwkunde. Paul Versluijs uit Scherpenisse is aan agrarische hogeschool te Delft geslaagd voor de afdeling Nederlandse landbouw. Mevr. W. Aarnoudse-van Asperen uit St. Annaland is in Den Bosch geslaagd voor het certificaat Slickbad-therapeute. Petra Goedegebuure-van Vossen uit Sint-Annaland is in Amster dam geslaagd voor het vakdiplo ma drogist van de Pharmacon. Aan de r.k. m.t.s. Antonie Kelder mansschool in Bergen op Zoom zijn geslaagd: Afd. bouwkunde: René v.d. Klooster, Jan Moerland en Bram Ridderhof (eerv. verm.) uit Sint- Annaland, Peter Poot en André van den Hoek uit Sint- Maartensdijk, Eelco Goedege- buure uit Tholen, Corné van der Mae uit Poortvliet. Afd. werktuigbouwkunde: Henri Jansen uit Poortvliet en Kees van der Slikke (eerv. verm.) uit Scher penisse. Afd. electrotechniek: Leo van 't Hof en Dirk Saarloos uit Sint- Annaland, Addy de Hond (eerv. verm.) en Addy Stoutjesdijk uit Sint-Maartensdijk, Tonny Suur- land en Ronny Veltkamp uit Tho len, William v.d. Zande uit Oud-Vossemeer, Rudolf Pommé uit Scherpenisse. Afd. motorvoertuigentechniek: Daaf Gaakeer en Jaap Hage (praktisch gedeelte) uit Stavenisse en Frans Stouten uit Sint- Maartensdijk. Aan het Johannes College in Roo sendaal is het meao-diploma be haald door: Marja Breure en Wim Priem uit Sint-Maartensdijk; Ilze Deurloo en Jan-Kees Hage uit Tholen; An- kie van Dijke uit Poortvliet; An dré Havermans uit Oud-Vossemeer; Ida Moerand uit Stavenisse; Dirk-Jan Quist uit Sint-Philipsland. Het mmo-dipoma is behaald door Diane Potappel uit Tholen. Aan het maritiem instituut De Ruyter in Vlissingen slaagden uit Tholen: Bareld Moerland voor diploma S VII(bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee, LBP), Albert Baay en Leendert Kegge voor diploma SW VI(stuur- man/werktuigkundige zeevis vaart), Kees Bazen voor het diploma SW V(stuurman/werk- tuigkundige zeevisvaart MBO). St. Philipsland: Mark van Riessen voor het diplo ma S IV(stuurman KHV).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 11