Ongezouten kritiek op aanwijzing Oosterschelde als natuurmonument Thoolse commissie bedrijfsleven scherpt bezwaren van b en w aan Geïnfor meerd? Voorstel B en W aan Raad Spervuur van vragen tijdens roerige voorlichtingsavond Schade aan natuur Oosterschelde onvoldoende bewezen Donderdag 22 juni 1989 DE EENDRACHTBODE 9 Hoewel de emoties vaak nog hoog opliepen, zijn er tijdens de voorlichtingsbijeenkomst maandagavond in Meulvliet in Tholen over de voorgenomen aanwijzing van de Oosterschelde tot staatsnatuurmonument een aantal zaken wel duidelijk geworden: de slikken waar op na de aanwijzing pieren gestoken mogen worden (met vergunning op beperkt toegankelijke gebieden) dienen zo groot te zijn dat er voldoende pieren gespit kunnen worden tegen een aanvaardbare prijs. Felle reacties Gepakt Zagerkwekerij Mosselpercelen Gorishoek Inleveren Krabbenkreek Verslaving De Thoolse commissie voor het bedrijfsleven is het eens met het college van burgemeester en wethouders om bezwaren in te dienen tegen de herziene aanwij zing van de Oosterschelde als staatsnatuurmonument. Versoepelen Agressie Schadevergoeding Garnalen Donkere wolken Stavenisse Oesterdam Krabbenkreek Sportvisserij Uitbreiding campings Lamsoor St. Philipsland Die percelen moeten over het hele jaar beschikbaar zijn om te vol doen aan de behoefte aan zee-aas. De prijs voor het zee-aas wordt ongeveer 5 gulden per ons, verge lijkbaar met de huidige prijzen. Beroepsvissers en sportvisbedrij- ven kunnen ontheffing vragen om te vissen in niet-toegankelijke ge bieden. Ook voor het snijden van zeegroente -zeekraal en lamsoor- zullen vergunningen worden uit gegeven voor die gebieden die niet toegankelijk zijn. Vooral de plaatselijke bevolking zou hier van gebruik moeten kunnen maken. Een en ander is het resultaat van het overleg dat het ministerie van landbouw en visserij in de provin cie Zeeland voert met organisaties van sportvissers de Deltafederatie (waarin hengelsportverenigingen uit Zuidwest Nederland participe ren) en de Nederlandse Vereni ging van Sportvissersfederaties (NNVS)., een overkoepelende or ganisatie). Voor de meeste aanwe zigen in de grote zaal van Meul vliet gaan deze voornemens niet ver genoeg. Integendeel, het gehe le plan ontlokte aan menigeen fel le reacties. Sportvissers, pie- renstekers en watersporters lieten keer op keer weten niet gekend te zijn in de plannen voor de aanwij zing van de zee-arm tot natuur monument. Opmerkingen als: "De Oosterschelde is open en moet open blijven" en "Sportvis sers worden de dupe. We hebben ons te lang in de hoek laten druk ken" werden met applaus on dersteund. Veel gebruikers van het Ooster- scheldegebied gaven maandag avond duidelijk te kennen zich door de aanwijzing 'gepakt' te voelen. Nico Schot uit Sint- Annaland verwoordde het als volgt: "Maak maar één wet. Bij hoog water pieren spitten, bij laag water vissen'". En daarmee gaf hij aan hoe hij sportvissers en pie- renspitters de voorgenomen aan wijzing is ontvangen. Directeur C.A.C.J. Oomen van landbouw, natuur en openluchtrecreatie in de provincie Zeeland reageerde met: "Als u daar brood in ziet, heb ik er geen bezwaren tegen". Oomen en zijn medewerkers Th.A.J. Vette en T. de Gelder werden bedolven onder de vragen die in de pauze schriftelijk kon den worden ingediend. Naar de voorlichtingsavond waren onge veer 225 mensen gekomen, een aantal dat hoger lag dan bij de twee voorgaande bijeenkomsten in Zierikzee en Goes. Er bleken veel Brabantse pierenstekers en vissers naar Meulvliet gekomen te zijn. Aan de bundeling van de vragen en de beantwoording er van kwam Oomen maar ten dele toe omdat er vanuit de zaal voort durend werd gerageerd op zijn uitspraken. Hij stelde dan ook voor de bezwaren voor 25 juli naar gedeputeerde staten te sturen. P. Moerland van het sportvisbe- drijf De Zwerver uit Tholen stelde voor 'zwevende blokken' slik aan te wijzen voor het pieren steken. Door steeds andere blokken aan te wijzen, raken de percelen niet uitgeput. Vette antwoordde dat deze mogelijkheid in het overleg nog niet aan de orde is geweest. Oomen zei een 'goede verdeling van de spitpercelen over het Oosterscheldegebied' te willen verwezenlijken. "Een betere con centratie leidt tot minder versto ring". Verder wil hij dat de regels die voor de pierenspitters gelden, beter worden nagekomen. "Aan één regel wordt nooit voldaan: het dichtgooien van de kuil". In dit verband kwam ook de com merciële zagerkwekerij ter spra ke. Oomen hield het publiek voor, dat het kweken technisch geen problemen oplevert, maar dat het aan een goede afzet man keert. Iemand uit de zaal wees er op dat de kwekerijen failliet zijn gegaan omdat de bedrijven niet van de grond konden komen. De prijs voor een ons zagers zou op 40 a 50 gulden komen. Het oprichten van zo'n bedrijf zou 3 a 4 miljoen vergen maar 'de staat wil er geen geld in steken', aldus de spreker. De vertegenwoordigers van het ministerie werden erop gewezen dat sommige delen van de vrij toegankelijke gebieden -tussen Stavenisse en Sint-Annaland- bestaan uit mosselpercelen of ge bieden waar altijd tot aan de teen van de dijk water staat. De mos selpercelen zijn privé-eigendom waarop het privaatrecht van toe passing is en betreden verboden is. "Daar zullen we naar moeten kijken", zei Oomen", het is on zin om mosselpercelen als vrij toegankelijk gebied aan te wijzen". De recreatie aan de zoute en zoete kant van de Oesterdam bleek eveneens een heet hangijzer. Sportvisser Van der Heide wees erop dat veel mensen uit het West-Brabantse door de aanleg van de Oesterdam 'gebieden zijn kwijtgeraakt' waar ze gewoon waren zich te verpozen. "Die groepen hebben behoefte aan zout water. Daar zijn de mensen aan gewend". Hij noemde de hui dige ontwikkeling op en rond de dam een 'puinhoop' en voorziet meer moeilijkheden wanneer de aanwijzing een feit wordt. Oomen wees erop dat de Speelmansplaten langs het zoute Zoommeer be doeld zijn om de aandacht van de zoute kant af te leiden. De ligwei- des zouden de recreanten naar het Zoommeer moeten lokken, hoop te hij. Ook noemde de ambtenaar het opspuiten van het strandje bij Gorishoek als mogelijkheid de re creatie te concentreren. De in vesteringen die in dit verband ge daan zijn, moeten ten goede ko men aan de lokale bevolking. Maar daarover bestonden in de zaal grote twijfels. "Dat strandje bij Gorishoek is alleen voor de campinggasten", werd er gezegd en "Gorishoek is voor inwoners van Tholen-stad te ver". Oomen benadrukte dat recreëren aan de zoute kant van de Oester dam tussen Tholen en de Bergse diepsluis niet aan beperkingen on derhevig is. "Maar het is onher roepelijk dat u iets moet in leveren". Het ministerie werd maandag avond verweten dat het overleg over de aanwijzing niet met de di rect betrokkenen is gevoerd. "Het is onmogelijk om met ieder een rond de Oosterschelde aan ta fel te gaan zitten", zei Oomen, "Het overleg vindt plaats met de overkoepelende organisaties". Ook benadrukte hij dat hij geen toezeggingen kan doen over voor stellen die vanuit de zaal in de richting van het podium werden gelanceerd. "Dit zijn informatie avonden. Ik kan geen beslissingen nemen". J. van 't Hof uit Tholen wilde dat liever wel: "Noteert u maar dat we er hier allemaal voor zijn om een gedeelte van de Oesterdam en slikken open te houden". Door verschillende sprekers in de zaal werd kritiek geuit op het totstandkomen van het be leidsplan Oosterschelde in 1982. De bijeenkomsten die daarvoor destijds werden gehouden, woon de ook Van 't Hof enkele keren bij. "Na 4 of 5 keer heb ik afge haakt. Ik kon de geleerden niet volgen". Oomen verwees naar het democratisch karakter van het be leidsplan: "Het is door de provin cie en de gemeenten vastgesteld. Volgens het beleidsplan zou Go rishoek niet vrij betreedbaar mo gen worden". Ook de uitbreiding van de jachthaven in Sint- vAnnaland noemde Oomen 'strij dig' met het beleidsplan. "De 70 nieuwe ligplaatsen werden toege staan op voorwaarde dat de wa tersportvereniging maatregelen zou treffen om droogvallen op de plaat te vermijden". Eén van de watersporters zei het niet te be grijpen waarom er geen gebruik mag worden gemaakt van de pla ten in de Krabbenkreek. "Je ziet er nooit een vogel, het zijn zand platen". J. Schot uit Sint- Maartensdijk stelde voor om de plaat 100 meter vanaf de beton ning vrij te geven. verliezen waar men voorheen on gestoord kon recreëren. Iemand zei: "De Oosterschelde is een ver slaving. Die kun je ons niet zo maar afpakken". Oomen vond dat er door de zonering vrije ge bieden zijn gecreërd 'juist voor de lokale bevolking: "Wat ik echter hier hoor is, dat die niet gebruikt worden door de mensen van hier, maar van elders". Rond half elf verliet een aantal mensen de zaal. Oomen had aangekondigd tot 11 uur door te gaan maar het pro gramma liep uit. Ook na de dis cussie met de zaal was het nog mogelijk om individueel op nete lige kwesties in te gaan. Buiten de aanwijzing om kwam ook de vissteiger voor gehandicapten bij Stavenisse nog uitgebreid ter sprake. Geconcludeerd werd, dat het voor gehandicapten op een verkeerde plaats lag. Ingenieur Oomen geeft uitleg aan gepensioneerd binnenvaartschipper M. Boomsluiter uit Stavenisse. Herhaaldelijk werd erop gewezen dat door de aanleg van de com- partimenteringsdammen stukken recreatiegebied verloren zijn ge gaan. Door de aanwijzing vreest men nog meer gebieden te zullen Het college vindt de bijstelling die de minister heeft toegepast onvol doende en wil een verdere verrui ming van de mogelijkheden voor onder meer de recreatie, pie- renspitten en zeegroente snijden. De bezwaren die de gemeente in een notitie heeft neergelegd, on dervonden brede steun in de com missie en werden door enkele le den zelfs verder aangescherpt. Het college werd geadviseerd om in het bezwaarschrift dringend te wijzen op het feit dat onvoldoen de is aangetoond dat er schade aan de natuur is aangebracht. De noodzaak voor de voorgenomen verstrekkende maatregelen zou den daarmee niet in verhouding staan. Verder werd bepleit de termijnen waarop een en ander tot stand moet komen, te verruimen en de procedures die de minister ten dienste staat om in de toekomst in het gebied beperkende maatrege len af te kondigen, te versoepelen ten gunste van de direct betrokke nen, de gebruikers. Ook het verle nen van ontheffingen aan vissers en andere beroepsgroepen die de kost in en om de Oosterschelde verdienen, zou meer duidelijkheid behoeven dan nu het geval is. De commissie schaarde zich in grote lijnen achter het ambtelijk advies waarin een verdere bijstelling van de aanwijzing wordt bepleit. Raadslid J. de Bres (PvdA), die de VVD-er J.L. van Gorsel ver ving, merkte op dat het bezwaar schrift geen afwijzing van de aan wijzing mag worden. H. Zwikker (namens de gezamen lijke campinghouders zag geen heil in het opleggen van verbo den: "Hoe kun je daar controle op uitoefenen!" Bovendien wekt een verbod agressie op. Het ver- bodene is altijd interessant". Hij twijfelde ook aan de schade die de recreatie aan de natuur zou heb ben toegebracht: "Als je in de stad loopt, ben je niet zo goed be schermd als een garnaal of een vogeltje in de Oosterschelde". Het bijstellen van regels voor het gebied moet volgens Zwikker ge beuren door de gebruikers en niet door een persoon, in dit geval de minister van landbouw en visse rij. Hij wees er verder op dat het aantal toeristen dat voor Tholen kiest afneemt. In dit verband noemde hij het "verkeerd" om aan mosselvissers wel gebieden vrij te geven terwijl de recreatie beperkingen wordt opgelegd. W.C. van Kempen (CDA), die de SGP-er T. Aarnoudse verving, vond de plannen van de minister veel te ver gaan. Door de "grote onduidelijkheid" die het beleids voornemen zou bevatten vond hij reageren moeilijk. "Er is geen goed overleg mogelijk tussen de minister en de beroepsgroepen op en rond de Oosterschelde". M.C.J. Kosten (namens de land bouw) vroeg zich af of het moge lijk wordt schadevergoedingen in te dienen nadat gebleken is dat de aanwijzing onder meer de boeren en de vissers beknot in het uit oefenen van hun beroep. Ook was voor hem onduidelijk wat er met de karrevelden (bij Scherpenisse) gaat gebeuren wanneer deze be schermd natuurgebied worden terwijl er nu al beheersmaatrege len van kracht zijn die de boeren op 'vrijwillige basis hebben af gesloten. "Dat werkt goed!" CNV-er J. Boulogne liet weten op de "smalle basis" die de voorge- noemen aanwijzing volgens hem voorstelt geen standpunt te kun Detoil 1 '»choot I IO OOO VRIJ TOEGANKELIJK - het zich bevinden in deze gebieden is toegestaon I h I BEPERKT TOEGANKELIJK -het zich bevinden op slikken en platen (drooggevallen intergetijdegebied) is met toegestaan NIET TOEGANKELIJK - het zich bevinden in deze gebieden is niet toegestaan Toelichting: - het al dan niet toegestaon zi|n van handelingen en activiteiten in de vrij en beperkt toegonkelijke gebieden is vast gelegd in de toelichting bij de aanwijzingsbeschikking,waarmee de kaart in samenhong gelezen dient te worden. nen bepalen. "De natuur moet wel beschermd worden, maar in dit plan mis ik de onder bouwing". Voor de vergadering van de com missie maakte J.M. Zaadnoor- dijk gebruik van het spreekrecht. Hij sprak namens de garnalenvis- sers en als voorzitter van de ver eniging tot behoud van de huidige waarden op de Oosterschelde. Zaadnoordijk pleitte ervoor pro test aan te tekenen tegen het aan gekondigde sleepnetverbod voor garnalen- en andere vissers. "An ders dreigt een deel van de ar beidsplaatsen verloren te gaan". Hij wees erop dat de garnalenvis serij een te verwaarlozen be roepspraktijk vormt ten opzichte van bijvoorbeeld de kokkelviserij die op de Oosterschelde is uitge breid. Als voorzitter van de ver eniging nam hij het op voor het behoud van de huidige situatie. "Degenen die voor hun beroep afhankelijk zijn van de Ooster schelde lézen niets over het aan bieden van schadevergoedingen". Zaadnoordijk zei bevreesd te zijn voor de aanvullende maatregelen die de minister bepleit. Verder noemde hij het "ongepast" dat er voor de inspraak maar 2 maanden uitgetrokken zijn. Sportvisser C. Smits uit Sint- Annaland schreef aan de commis sie, dat het betreden van platen mogelijk moet blijven. In ver band met de veiligheid op het wa ter pleit hij ervoor het ankerver bod bij platen te schrappen. Vooral bij slecht weer of opko mende mist kan ankeren op plaat sen waar dat na de aanwijzing niet meer mag, noodzakelijk zijn. Verder wijst Smits er op dat de vrij toegankelijke gebieden tussen de haven van Sint-Annaland en Stavenisse voor het grootste ge deelte bestaat uit mosselpercelen en water. Smits voorspelt bij het instellen van de voorgenomen be perkingen "donkere wolken voor 50 exploitanten van sportvisbe- d rij ven. "Dat is het eerste wat ik hoor", reageerde een ver baasde J. de Bres (PvdA) na dat voorzitter J. Versluijs had opgemerkt dat de commissie ruimtelijke ordening het amb telijk advies op een bezwaar schrift tegen de herziene aan wijzing van de Oosterschelde had ondersteund. (De com missie vergaderde een dag eerder). De Bres had zich over de standpuntbepaling in deze commissie laten inlichten en vastgesteld dt de meeste leden niet zaten te springen om een bezwaarschrift in te dienen. "Ik heb juist het tegenover gestelde gehoord", zei Ver sluijs, in de richting van secre taris C. Nuijten kijkend, die zich ook hogelijk verbaasd toonde en die ook secretaris is van de commissie ruimtelijke ordening. Versluijs. "Ik heb begrepen dat het advies van de commissie is om een be- zwaarschift in te dienen". Nuijten: "Pertinent". De Bres: "Ben ik dan niet goed geïnformeerd?". VERVOLG VAN PAG. 1 maatregelen 'aantoonbare finan ciële schade zal worden berok kend'. Anderzijds stelt het college dat schade aan vogelpopulaties, vegetatie, bodem en zeehonden bestand is gebaseerd op subjectie ve beweringen. De onderbouwing is mager, niet verifieerbaar, geba seerd op vooronderstellingen en aannames, aldus b en w. Als b en w de totale balans opma ken, concluderen ze dat de maat regelen van de minister van landbouw en visserij op onderde len te ver gaan. Het college dringt er bij g.s. op aan, zich sterk te ma ken voor de volgende wijzigin gen/aanvullingen: de omvang van de vrij toeganke lijke gebieden zijn nog steeds te beperkt door mosselpercelen en diep water, zodat de werkelijkheid veel ongunstiger is dan de onjuiste suggestie van de tekening. Zo zijn de platen langs het Keeten en het Mastgat in werkelijkheid niet te benutten, evenmin als de Krabbenkreek en de omgeving ten oosten van Gorishoek en Strijen- ham. B en W vinden de omvang van de beperkt toegankelijke gebieden te groot. Allereerst bepleit het colle ge uitbreiding van de toeganke lijkheid van de Dortsmanplaten door het verbreden van de zone bij camping Stavenisse. In plaats van 200 m is een zone van 500 m zonder beperking gewenst. Datzelfde geldt voor het deel van de Dortsmanplaten bij gemaal De Noord. Er is bij de dijkversterkin gen op gemeentelijk verzoek een voorterrein van 1 ha geschapen in de vorm van een zonneweide, maar de aangrenzende platen kunnen niet worden betreden. De gemeente heeft investeringen ge daan in recreatiedijken, dijkover- gangen en parkeerplaatsen. Daarnaast vinden b en w het rede lijk dat ook een deel van de aan de dijk grenzende platen van de Oesterdam vrij worden gegeven. "Het is toch niet aanvaardbaar dat het gehele gebied beperkt toe gankelijk gemaakt wordt." Vol gens het college wordt een betredingsverbod niet door de pierestekers, enz. gepikt.('De maatschappelijke consensus ont breekt' is de formele omschrijving van b en w). "Wij voorzien dat de burger, gegeven de aanwezige voorzieningen aan de Oesterdam, niet valt te weren. Het verbod wordt dan in de praktijk gedra- geerd tot het zoveelste verbod dat een dode letter blijkt te zijn. Dat heeft uiteraard weer zijn repercus sies voor andere verboden in en rond de Oosterschelde.Een open gebied bij de sluis maakt de maat schappelijke uitvoerbaarheid van de overige verboden op resterende platen rondom de Oesterdam ac ceptabeler." In de Krabbenkreek rond St. An- naland is als gevolg van de aanwe zigheid van mosselpercelen en de overige voorstellen geen enkele plaat toegankelijk. Een deel van de plaat ten noorden van de vaar geul willen *b en w openstellen voor recreatief gebruik. Het zijn hier zeer zanderige platen die geen functie hebben als fourageerge- bied voor vogels en waarbij de bo- demvegatie niet in het geding is. B en W komen in de stukken van het ministerie teveel 'kunnen', 'kan' en 'eventueel' tegen. "Die vele vage bewoordingen achten wij bezwaarlijk, want een derge lijke formulering staat op zeer gespannen voet met de normale regels van rechtszekerheid." Het college wil een concreet be leidskader. De recreatie op Tholen is volgens het college 'groot geworden door de sportvisserij'. "Dat vormt me de het draagvlak van de in onze gemeente gevestigde kampeerbe- drijven. Ook de ruim 800 lig plaatshouders die een thuisbasis hebben in een van de drie jachtha vens en andere aanlegplaatsen zijn voor een niet onbelangrijk deel thuishavens voor sportvis sers. De exploitatie van de jach thavens is daarom van de sportvisserij mede afhankelijk." B en W concluderen verder, dat de Thoolse inwoner traditioneel in sterke mate georiënteerd is op het water. "Met name voor de catego rie sportvissers en baders dienen ruimere mogelijkheden geschapen te worden. Wij bepleiten daarom: a. geen verdere afsluiting van dij ken ten behoeve van wandelaars en sportvissers b. reële mogelijkheden voor pie- renspitten c. beperking van de anker verboden d. geen beperking van het recrea tief baden en zwemmen langs dijken B en W maken zich grote zorgen over de bevriezing van uitbrei dingsplannen voor campings. "Voor de vaak jonge bedrijven is dat desastreus en voor de econo mische ontwikkeling van de ge meente zeer nadelig. Iri het vooroverleg met de consulent na tuurbehoud is tot uitdrukking ge komen, dat zeer kritisch naar uitbreiding van toeristische voor zieningen zal worden gekeken. Een beperkte uitbreiding van camping Stavenisse(25 zomerwo ningen, twee tennisbanen en een trapbeld) werd als rigoureus van tafel geveegd. Wij gaan ervan uit, dat al goedgekeurd beleid(uitbrei- ding camping Suzanne, zomerwo ningenpark Gorishoek met elk-weer-accommodatie, uitbrei ding jachthaven Stavenisse, zo merwoningenparkje St. Annaland) niet meer ter discussie staan.' Het college gaat ook uit van 'on voorwaardelijke uitvoering' van fase 2 van bestemmingsplan Muy- epolder St. Maartensdijk, dat aan het natuurgebied de Pluimpot grenst. In het eveneens binnendijkse ge bied de inlaag Gorishoek is een schietterrein in gebruik, zodat b en w de combinatie met natuur monument onmogelijk lijkt. Het college stipt verder nog Ram- megors, de surfsport, de aaswin ning, het sleepnetverbod voor beroepsvissers en het snijden van zeegroente aan. B en W vinden het echter 'niet meer van deze tijd' alleen de plaatselijke bevol king toe te staan om lamsoor en zeekraal te snijden. "Er is weinig voorstellingsvermogen voor nodig om te beseffen wat er gebeurt als West-Brabant haar natuurgebie den niet langer meer openstelt voor andere dan plaatselijke in woners voor het plukken van bra men of tamme kastanjes. Ook hier pleiten wij voor een ruimere benadering, temeer daar volgens de Stuurgroep Oosterschelde het snijden van zeegroenten zeer be perkt voorkomt", aldus b en w van Tholen in hun voorstel aan de gemeenteraad. Na de Thoolse gemeenteraad op maandagavond, spreekt de raad van St. Philipsland woensdaga vond over de Oosterschelde. B en W van St. Philipsland denken veel positiever over de aanwijzing tot staatsnatuurmonument. Ze gaan er in principe mee accoord op twee punten na: het spitten van zeeaas en het snijden van zee groenten voor de lokale bevolking moet ten allen tijde blijven kun nen. Volgens het college is dat nu te beknopt vermeld in de stukken van het ministerie van landbouw en visserij. Als dat wordt aange past, dient St. Philipsland geen bezwaren in. i.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 9