Grote vraag naar verzinkte stalen koelers zonder schadelijke cfk's Veerhaven bij Polder prima voor recreatie Onvoldoende geld voor goede zorg Ik had een droom Gemeente wil geen specie in natuurgebied Rammegors 3^ Kantoren PZEM/WMZ gaan dicht Sint Maartenshof wint sportinstuif van de Schutse Cultuur-historische route Sint-Philipsland Donderdag 22 juni 1989 DE EENDRACHTBODE 11 In plaats van koperen koelers met de milieuschadelijke cfk's is er bij Goedhart koeltechnische apparaten in St. Maartensdijk een tendens merkbaar naar verzink te, stalen koelers met ammoniak. Sint-Philipsland tegen financiering plan zoet water Koelschepen 133 mensen Dagrecreatie rondom de veerhaven bij Anna Jacobapolder, oude Zeeuwse spelen, een tentoonstelling over de Zeeuwse veren op de voormalige veerboot, een zwem bad in de haven en een cultuur-historische route zijn mogelijkheden om het toeristisch-recreatieve produkt op Sint-Philipsland uit te breiden. F.G. Borggreve van de Nationale Hogeschool van Toerisme en Verkeer schrijft dat in de nota 'Cultuur-historische routes Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland'. Ringsteekdag Nieuwbouw Epilepsie en Sport? Natuurmonumenten in Zoommeer en Krammer-Volkerak Aanbiedingsbrief Verpleeg- en Rusthuizen: Het beschikbare budget van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland is ontoereikend voor het gewenste niveau van zorg en dienstverlening. De directie schrijft dat in de aanbiedingsbrief bij de jaarrekening 1988. Overigens had de SVRZ het afgelopen jaar een mee valler van 1.223.000 gulden. Daaruit is een reserve voor bijscholing en opleiding gevormd. Werkdruk Raad van State buigt zich nog over geschil met rijkswaterstaat Geen compromis Racebaan CFK's tasten de ozonlaag aan en daarom worden de eisen aan pro- dukten waarin die milieuschade lijke stoffen verwerkt zijn, steeds strenger. De cfk-koelers zijn ech ter goedkoper dan de ammoniak- koelers, waarvan het produktie- proces omvangrijker is. "Voor de stalen koelers is St. Maartensdijk De wethouders van Sint- Philipsland staan afwijzend te genover de manier, waarop het waterschap Tholen het basisplan voor een zoetwatervoorziening wil financieren. De beide wethouders zijn van mening, dat de burgerij in zijn algemeenheid niet belast mag worden met uitgaven ten be hoeve van de landbouw. Als eige naresse van gronden en gebouwen binnen het waterschap zou de ge meente die bezwaren bij het schap moeten indienen. Burgemeester T.A. Vogel (bestuurslid van het waterschap voor het gebouwd), die in het college twee stemmen heeft, is het hiermee niet eens. Woensdagavond bespreekt de ge meenteraad het voorstel. Ook de sloop van het Groene Kruisgebouw in Anna Jacobapol- der en van de Prinses Marijke kleuterschool in de Wilhelmi- nastraat komen aan de orde. Op de plaats van laatstgenoemd ge bouw ziet het college mogelijkhe den voor woningbouw. Verder spreekt de gemeenteraad over de wijziging van enkele ge meenschappelijke regelingen en verordeningen, alsmede verschil lende begrotingswijzigingen. Ver koop en ruiling van grond komen eveneens aan de orde. Ook moe ten vertegenwoordigers worden aangewezen voor de ADZ en de Betho. eigenlijk een slechte vesti gingsplaats", zegt Goedhart directeur J. Matthijssen. "Het verzinken van de stalen koelers moet namelijk in het Limburgse Mook gebeuren en dat betekent vervoerskosten voor 2 miljoen ki lo per jaar. Dat verslechtert onze concurrentiepositie.' Over 1988 is de directeur van Goedhart echter heel tevreden. "Onze verkopen waren toen 60% meer dan in 1987, maar dat tempo is niet vol te houden. Alleen aan export verkochten we voor 20 mil joen gulden naar 20 landen. Nu is er echter internationaal van een terugval sprake. Zo is door EEG- maatregelen de export naar Ier land afgenomen." Zijn er in Europa te land dan be perkingen, ter zee heeft Goedhart grote opdrachten: 400 koelers voor 3 containerschepen uit Zwe den met een optie op een vierde boot en de gekoelde opslag van 2 Italiaanse schepen met een optie op nog 2. Voor 10 Russische tonij nenjagers die in Spanje gebouwd worden, moet Goedhart per schip twee condensors leveren. Er is verder uit Tlirkije een op dracht voor een groot koelhuis, waar aardbeien ingevroren wor den voor export naar jam- en con- servenfabrieken in West Europa. Momenteel gaat 15% van de om zet naar Spaans sprekende lan den, waarvoor een aantal personeelsleden dan ook Spaanse les krijgt. De vele opdrachten uit het buiten land hebben het personeels bestand bij Goedhart inmiddels doen stijgen tot 133 mensen, on der wie slechts 3 medewerkers in deeltijd. Er zijn 4 schoolverlaters van de l.t.s. in St. Maartensdijk aangetrokken. Overigens wordt het volgens directeur Matthijssen steeds moeilijker om vacatures te vervullen, met name lassers zijn moeilijk te vinden. De grotere produktie vergde ook meer ruimte. Inmiddels is een fors bouwprogramma uitgevoerd, waarbij er 700 m2 nieuwe produk- tieruimte is ontstaan. "In 1964 zijn we in St. Maartensdijk geko men en na de overname van Goedhart door Vanandel in 1968 is er toen 1 nieuwe hal gebouwd", Sint Maartenshof heeft donder dag een sportinstuif voor het per soneel van Thoolse bejaardentehuizen in de Wellevae- te te St. Annaland gewonnen. Het waren de enige twee deelnemers, want Ten Anker uit Tholen had bij gebrek aan deelnemers afge beld. De organisatie was in han den van de Schutters, de personeelsvereniging van het St. Annalandse bejaardentehuis. Met groot enthousiasme werd be gonnen met badminton. Er werd alleen een finale dubbelspel gespeeld, die gewonnen werd door Jo Franke en Joke Beukelaar van Sint Maartenshof. Zij bleven Jan Wesdorp en Jacqueline Heijboer van de Schutse de baas. Onder luide toejuichingen van de supporters werd na de pauze zaal voetbal gespeeld. Na een heel spannende strijd bleek opnieuw Sint Maartenshof de sterkste met 4-3. Na het sportieve gedeelte volgde de prijsuitreiking: een wisselbeker voor het zaalvoetbal en bloemen voor de winnaars van het badmin- tonspel. Aanvoerder Rudi Nijssen van Sint Maartenshof bedankte voor de gezellige, sportieve ontmoeting. Hij nodigde de Schutse uit om dit jaar nog te proberen de mooie be ker terug te pakken. Onder het ge not van een drankje en een hapje werd de sportinstuif besloten. De regionale projectgroep voor toerisme en recreatie Schouwen- Duiveland en Sint-Philipsland gaf de student opdracht tot het sa menstellen van dit rapport. Doel van het samenstellen van de rou tes is om verscholen cultuur historische objecten naar voren te brengen en met elkaar te verbin den. Omdat de ontwikkelde rou tes geschikt zijn voor zowel fietser, wandelaar als automobi list, zou in Sint-Philipsland een bedrijf de verhuur van fietsen moeten opnemen. De route kent een aantal uitzicht punten: de Slikken van De Heen, molen De Hoop, de kerk, de Mos selkreek, veerhaven Anna- Jacobapolder, de Stelberg, de een denkooi en de gedenksteen van Del Campo. Bij deze punten zou den voorzieningen moeten komen als prullebakken, zitbanken, fiet- senklemmen, info-panelen, even tueel parkeerstroken en een verrekijker. Wandelpaden zouden moeten worden aangelegd op de kruin van de dijk vanaf de molen, langs een gedeelte van de Luister kreek, over de pier van de veerha ven en door de slikken van De Heen. Verder een fietspad in de Abraham Wissepolder langs de Bruintjeskreek. Het gebied bij de veerhaven leent zich volgens het rapport voor dag recreatie. Wel zou het opnieuw in gericht moeten worden. Plaatsing van een windwijzer en een richtin- gaanduider van wereldsteden op de kop van de pier is te overwe gen. Verder leent het gebied zich als wandelpromenade en voor openluchtspelen. Gedacht wordt aan oude Zeeuwse spelen, of een jaarlijks terugkerende ringsteek dag. Opmerkelijk is de suggestie van de samensteller van het rap port om in de haven een bedrijvig heid met een toeristisch karakter aan te trekken, zoals commerciële viskweek of viscultures. Een stei ger voor het aanmeren van sport- visboten is eveneens een mogeijkheid. Een volgend idee is een blijvende overzichtstentoonstelling over de Zeeuwse veren. Die zou kunnen worden opgezet in de veerhaven van Anna-Jacobapolder of Zijpe, óf op de voormalige veerboot die er nog steeds ligt. Bij de eenden kooi aan de Noordweg ziet de sa mensteller van het rapport eveneens mogelijkheden voor een blijvende tentoonstelling. Met de aanleg van een plateau in de ha ven bij Sint-Philipsland zou daar een soort zwembad gemaakt kun nen worden. Het rapport geeft verder een aan tal handvaten betreffende publici teit. "Om het toeristisch-recreatieve produkt meer naar voren te laten komen zullen alle belanghebbenden een goede samenwerkingsvorm moe ten vinden. Het kan alleen slagen als er volledige overeenstemming is over het beleid," aldus het rap port. vertelt directeur Matthijssen. "Daarna is er 20 jaar niets ge beurd, maar de laatste 4 jaar is er flink in gebouwen geïnvesteerd." Parallel aan het oorspronkelijke gebouw is er in fasen een nieuwe produktiehal bijgebouwd. Drie nissenhutten zijn verdwenen. Voor de opslag is er nog gebrek aan ruimte. Goedhart vangt dat op door huur bij constructiebe drijf Weggemans aan de Sport- laan en transportbedrijf Geuze aan de Nijverheidsweg. Er staat nog een hele nieuwe expe- ditieloods op het vervanglijstje, evenals een kantine, waarvoor nu als aanbouwsel van de nieuwe produktieruimte nog een nood voorziening is getroffen. De kan tine komt als bovenverdieping op de waslokalen met aparte perso neelsingang die op het binnenter rein aan de Schakelweg gepland is. In de verdere toekomst zullen de oude kantoren opgeknapt worden in dezelfde stijl als de nieuwe kan toorruimte op de hoek Nijver- heidsweg/Schakelweg. Inmiddels is een nieuwe spuit- en etscabine gereed gekomen, waarin de modernste technieken toepas baar zijn. Dat vergde wel een in vestering van 400.000 gulden, maar Goedhart is daarmee klaar voor de toekomst. Zet jezelf niet buitenspel Help de epilepsiebestrijding Dit jaar is ons thema sport Laat vooroordelen niet meespelen Ruim 90 000 Nederlanders hebben epilepsie Nog veel meer hebben er Steun de dagelijks direct mee rollprfp te maken Uw steun ^viicruic is onmisbaar 26 'un'tot 2 'u,i NATIONAAL EPILEPSIE FONDS DE MACHT VAN HET KLEINE Postbus 9587 3506 GN Utrecht Schatten uit het water. In verband met het 40-jarig bestaan van het streekmuseum Goeree- Overflakkee zijn daar van 20 juni tot 1 oktober twee speciale ten toonstellingen te zien: over de beugvisserij van Middelharnis en over de visserij op de kop van Goeree-Overflakkee. In samen werking met de gemeenten op het eiland worden exposities rond 'Schatten uit het water' ingericht. Het museum is gevestigd in enkele oude panden in de Kerkstraat in Sommelsdijjc en geopend dinsdag t/m zaterdag van twee tot vijf uur, alsmede woensdagmorgen van tien tot twaalf uur. Vorig jaar heeft de minister van landbouw en visserij de droogge vallen gronden en ondiepe wate ren in het Krammer-Volkerak en het Zoommeer aangewezen als staatsnatuurmonument. Het be heer ervan berust bij de directie Flevoland van rijkswaterstaat. Deze dienst heeft langs de dijkzij- de van de betreffende natuurmo numenten borden geplaatst, met verboden toegang krachtens de natuurbeschermingswet. Ze zijn namelijk niet voor het publiek toegankelijk. Om voor de watersporters duide lijkheid te scheppen waar ze wel en niet mogen komen, worden de ondiepe wateren voorzien van gele boeien met een stopteken: verbo den in te varen. Langs de hoofd scheepvaartroute zijn die boeien inmiddels geplaatst, maar op het noordelijke gedeelte Krammer- Volkerak en langs de Prinsesse- plaat bij Bergen op Zoom worden ze op een later tijdstip aange bracht. Volop ruimte voor dijkrecreatie bij Stavenisse. Ook na de aanwijzing van de Oosterscheide tot staatsnatuurmo nument kan men hier zonnen of een duik nemen in het schone water. Overleg bij de inspectie van koelers voor een kippeslachterij in Peking, v.l.n.r. tolk Han Lei, verkoper Maarten van Bodegom, Wu Kai Chun, Zhao Yu Zhen en verkoopleider F. P. Roeterink van Goedhart. oorden was door de SVRZ direc teur A.A.M. van Loon van Ten Anker en Sint Maartenshof kan didaat gesteld voor het bestuur. Hij werd echter tijdens de oprich tingsvergadering niet gekozen. «"Zowel op het terrein van de ou derenzorg als dat van de geestelij- De rayonkantoren van de PZEM en de WMZ in Tholen zullen op termijn worden gesloten. Dat is één van de voorstellen in het ka der van de fusie van de Zeeuwse energiemaatschappij en de water maatschappij Zuid-West Ne derland. De PZEM heeft een kantoor aan de Ten Ankerweg tegenover het bejaardencomplex Ten Anker, de WMZ zit in de stadskern op de hoek Dalemsestraat/Botermarkt. De fusievoorstellen worden nog behandeld door de Raad van Bestuur van de PZEM en de Raad van Commissarissen van de WMZ. In beide organen zitten Thoolse vertegenwoordigers. De fusie leidt volgens de voorstel len tot een verlaging van de ex ploitatiekosten met circa 10 miljoen gulden per jaar. Dat voor deel kan worden bereikt zonder gedwongen ontslagen. "Ook in de overgangsfase kan voor verreweg het merendeel van het personeel zinvol werk worden behouden." De stuurgroep zegt de fusie tussen PZEM en WMZ op korte termijn na te streven. Het nieuwe nutsbedrijf ANZ krijgt voor het district Noord(waaronder Tholen en St. Philipsland vallen) een nieuw dis trictskantoor op een geschikte, centraal gelegen plaats. De gemeenten Tholen en St. Phi lipsland zijn allebei aandeelhou der van de PZEM en alleen Tholen ook nog aandeelhouder van de WMZ. Naar evenredigheid van het inwonertal zal men aande len in de nieuwe vennootschap ANZ krijgen, maar de provincie Zeeland krijgt daarin 50% van de aandelen. ke gehandicaptenzorg werd enige verruiming van het rijksbudget bewerkstelligd. Die enige tiental len miljoenen guldens zijn echter volstrekt onvoldoende om alleen al de bestaande wachtlijsten voor de diverse voorzieningen weg te werken," aldus de directie. Tussen enerzijds de zorg vraag/zorgbehoefte en anderzijds de (geld)middelen bestaat een spanningsveld. De SVRZ-directie onderschrijft het voornemen van de commissie Dekker om de in stellingen hierin een zwaardere rol te laten spelen dan de overhe den/financiers. "Het valt niet in te zien, waarom de zorgbehoeven- den daarvan de dupe zouden moeten worden. Juist het prikke len van de verantwoordelijkheid van de instellingen tot de beste kwaliteit van zorg tegen een rede lijke prijs, is in het belang van de zorgvragenden," aldus de SVRZ. De directie zou graag zien dat de provincie een alert instellingsbe leid steunt. Men wil er voor waken dat de werkdruk voor het personeel nog verder toeneemt, om te voorko men dat de belangstelling voor een baan in de gezondheidszorg afneemt. Hoewel de directie het in principe eens is met de tot nu toe gevoerde acties, staat men niet achter de 5%-eis. "Wij denken meer aan de door de werkgevers genoemde 2.85%, een verlaging van de werkdruk en waardering voor de functie die men vervult." In 1990 hoopt men een sociaal be leidsplan voor het personeel ge reed te hebben. Voor de eerder dit jaar opgerichte afdeling Zeeland van de Vereni ging van Nederlandse Bejaarden- Ik droomde van een prachtig bos, daar zag ik hazen en konijnen, wat eekhoorns en ook wilde zwijnen, veel vogels, reeën en een vos. Kabouters huppelden wat rond en egels speelden haasje over, de bomen wiegden met hun lover, waarbij de maan te lachen stond. Een reebok pronkte als een vorst, hij hield de wacht bij één der vennen en op zijn wenk ging 't roedel rennen. Z'n reeën hadden blijkbaar dorst. Ook zag ik een fazant en haan, hij liep door 't bos te paraderen en toonde trots zijn staart en veren, fazantenhennen bleven staan. Ik hoorde kikkers in een sloot en ook veel soorten vogels zingen, ik zag wat mussen tjilpend springen, terwijl een merel trillers floot. Ik zag patrijzen in hun vlucht met felle, klapperende slagen, er bleken jagers daar te jagen en ik werd wakker met een zucht. Toen hoorde ik een uurwerk slaan, een carillon liet zich ook horen, er was een nieuwe dag geboren. Het werd hoog tijd om op te staan. (1989) P.M. van Eekelen De Ambitie. De Ambitie is de eer ste Zeeuwse amateurtheaterschool en zal zijn deuren in augustus openen. Zeeland volgt hiermee de amateurtheaterscholen in o.a. Amsterdam, Rotterdam en Nij megen. De Ambitie is een initia tief van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel en het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vor ming. "Aan dit uniek stukje natuurge bied moeten we niet gaan knoei en", zei raadslid P. van Belzen woensdagavond in de commissie ruimtelijke ordening. "Voor Rammegors is er geen compromis mogelijk." De commissie was het eens met de visie van b en w, die ook bij de Raad van State naar voren ge bracht was. Rammegors volledig natuurgebied en niet op basis van een vergunningenstelsel alsnog ge legenheid om baggerspecie te stor ten. Daarbij wil rijkswaterstaat zodanig storten, dat van een enigszins geaccidenteerd terrein sprake blijft. Bij de Raad van State liet de ge meente op een vraag van voorzit ter mr. C. van Veen(oud-minister en oud-voorzitter VNO) weten, dat zo'n compromis niet aan vaardbaar lijkt. "Zoals een beetje zwanger niet bestaat, zo bestaat ook een beetje natuurgebied niet. Of je kiest voor natuurgebied of voor speciedepot, maar iets ertus sen bestaat helaas niet, hoe graag we ook naar een compromis zou den willen werken. Met het stor ten van specie zou het aantrekkelijke reliëf verdwijnen, de kreekresten worden wegge vaagd, de bodemvegetatie ver dwijnt, evenals de spontaan ontstane flora en fauna. Het tota le karakter en het interessante ver dwijnt", aldus b en w. Van Belzen was het daarmee vol komen eens. "We moeten het pla nologisch onmogelijk maken dat er, specie gestort kan worden." K.A. Heijboer was ook tegen spe cieberging in Rammegors. "We moeten trachten dit natuurgebied te behouden, temeer daar rijkswa terstaat zelf aangeeft nog vooruit te kunnen met specieberging." M.A. van Beek constateerde, dat Rammegors een belangrijke func tie vervult. "Geen specie en geen compromis", was zijn korte, maar krachtige conclusie. J.L. van Gorsel ging er ook mee accoord, maar hij was wel be nieuwd, waar de gemeente het vandaan haalt om aan te geven dat er nog specie in het Zoom meer gestort kan worden. "Uit de" mond van rijkswaterstaat zelf", antwoordde de burgemeester. "Er zijn nog voldoende alternatieven voor jaren, waarbij geen natuur waarden geschaad worden." Van Gorsel was nog benieuwd naar de plannen voor een racecir cuit bij Rammegors op het grond gebied van de gemeente Nieuw-Vossemeer. "Het is altijd leuk om die discussies in de krant te volgen", zei de burgemeester. "Het racecircuit komt uit de hoge hoed en wij staan niet te trappe len. Zo dicht bij Oud-Vossemeer vrezen wij lawaaioverlast, maar we wachten de plannen eerst af. Er is een voorbereidingsbesluit ge nomen en de gemeente Nieuw- Vossemeer stuurt nog stukken toe voor overleg. Nieuw-Vossemeer doet dit allemaal volledig cor rect", zei de burgemeester, Goede resultaten Eendrachtruiters Enkele leden van de Eendrachtruiters hebben op concoursen in Zevenbergen en Willemstad goede resultaten geboekt. Mariska Vermaas reed in Zevenbergen op Twister in de Ll-dressuur 132 pun ten bij elkaar. Dit betekende twee winstpunten en een tweede prijs." In het L-springen reed zij een foutloos parcours. Helma v.d. Slikke behaalde op Patty in de Ml-dressuur 94 punten. Elise Visser scoorde op Crenpeahy in de B-dressuur 111 punten. Bij de po- nyspelen behaalde zij 126 1/2 punten. Zaterdag kwamen er enkele Een drachtruiters in actie op het kringcon cours in Willemstad. Elise Visser reed op Crenpeahy in de B-dressuur twee goede proeven, 's Morgens reed ze 121 punten bij elkaar, wat een tweede prijs en een winstpunt opleverde, 's Mid dags deed deze combinatie het nog be ter: 124 punten, een eerste prijs en een winstpunt. Colinda Mulders reed met Ariba in dezelfde klasse 's morgens 106 punten bijeen. Dit resultaat was goed voor een eerste prijs, 's Middags reed zij nog beter: 121 punten, een derde prijs en een winstpunt. Lenno Vermaas scoorde op Sheila in de Ll-dressuur 104 punten. Mariska Ver maas behaalde op hetzelfde paard in de B-dressuur 107 punten. Met Twister behaalde zij in de Ll-dressuur 117 punten. In het M-springen werd Mari- ka met Twister eerste. Bij de paarden reed alleen Arian Stoutjesdijk op Velieneke mee. Zij kreeg in de L2-dressuur 's morgens 98 punten, 's Middags behaalde zij nog vijf punten meer. Dit leverde weer een winstpunt op. Zaterdag 12 augustus organiseren de Eendrachtruiters een concours hippi- que voor paarden aan de Langeweg te Oud-Vossemeer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 11