Kok: 'miljoenen mensen merken geen spat van de welvaart' Rabobank Q Verkeersmaatregelen voor Oesterdam op lange baan At Tholen bepleit ruimte recreatie Oosterschelde HOORTOESTELLEN Geslaagd! Haal de gratis Diplomap bij de Rabobank. PvdA: kansen ontwapening beter benutten voor milieu Veiligheid moet wijken voor andere belangen Volgens ambtelijke notitie bezwaar tegen natuur Zwemvierdaagse Haestinge Record aantal zwemmers: 289 Donderdag 15 juni 1989 DE EENDRACHTBODE 9 De eenwording van Europa is volgens PvdA- lijsttrekker Wim Kok 'het hartverwarmende antwoord op jarenlange ruzie en oorlog onderling'. "Ook voor de vrede in de oost-west verhouding moeten we dat uitbuiten. We beleven historische momenten met het bezoek van Sovjetleider Gorbatsjov aan West- Duitsland. De kansen voor ontwapening moeten we benutten." Dhr. P. van Meel uit Oud- Vossemeer in gesprek met de lijsttrekker van de PvdA bij de Europese verkiezingen Piet Dankert. Slecht gezorgd Beschamend PvdA-lijsttrekker Wim Kok tijdens de pauze in Ha venzicht met dhr. A. de Witte uit St. Annaland. Werkloosheid Koppeling Stapje Landbouw Bedreigingen Bermrecreatie langs het zoute deel van de Oesterdam bij Tholen met op de achtergrond de geopende Bergse- diepsluis. Contacten autobedrijf krebbekx De Pluimpot Mistig ANDRIESSEN AU IC IE IMS PENSTRAAT 37, BERGEN OP ZOOM, TELEFOON 01640-45264 Vlakbij Grote Markt en Parkeergarage. Afwachten Toezicht Pieren Kok sprak dinsdagavond met de PvdA-lijsttrekker bij de Europese verkiezingen, Piet Dankert, in Havenzicht te St. Annaland. Er klonk van enkele leden een flauw applaus op, toen hij zei te streven naar het omlaag brengen van de defensie-uitgaven. De PvdA wil in 1990 die post bevriezen en op lan gere termijn en in West-Europees verband de militaire lasten uitein delijk met vijf procent verminde ren. Kok noemde het een goede stap van de Amerikaanse president Bush om de conventionele bewa pening en troepen in Europa drastisch te verminderen. "Alle positieve signalen moeten niet al leen uit het Kremlin komen. Bin nen de Navo dienen we nog meer te doen, want we willen de groei van de defensie-uitgaven niet laten doorgaan. Bij voorkeur moeten die kosten dalen, want dat geld hebben we hard nodig voor de ontwikkelingslanden en het mi lieu. Gezien het sterk grensover schrijdende karakter van de milieuproblemen, moet dat vraagstuk internationaal aange pakt worden", zei de PvdA- lijsttrekker. is slecht voor de dienstverlening aan patiënten. Dat gaat in een PvdA-kabinet anders", voorspel de de lijsttrekker. Hij nam afstand van het CDA als 'architect van de zorgzame samen leving'. "Hulpvaardigheid mag geen ideologie worden, zodat de mensen geen dank-je-wel hoeven te zeggen." Hij keurde het beleid van het in middels gestruikelde CDA/VVD- kabinet sterk af. "Ze hebben de afgelopen jaren buitengewoon slecht gezorgd voor Nederland. Er is veel gepraat over het milieu, maar het kabinet deed er verrekte weinig aan. De economische groei werd breed uitgemeten, maar mil joenen mensen met een uitkering horen erover en kijken ernaar. Ze merken geen spat van de welvaart. In Den Haag kunnen ze o zo goed rekenen dat de uitkeringsgerech tigden er niet op achteruit gaan, maar de mensen zelf ervaren het anders. De kerken maken zich er niet voor niks zo ongerust over. Het CDA belooft met haar schijn baar zo sociale gezicht steeds maar, doch het komt niet uit. Laat je daarom niet voor de gek hou den door partijen met kleine let tertjes in hun programma. Op het CDA stemmen betekent vier jaar een bitter hard beleid. De PvdA wil veel tegelijk, dus moeten er keuzes gemaakt worden. Voor de korte termijn dien je compromis sen te sluiten gezien het haalbare, maar wel vanuit een hechte basis." Kok noemde het 'beschamend' dat het kabinet het conflict in de gezondheidszorg 'op zijn beloop had gelaten'. "Stelselmatig zijn de mensen in de collectieve sector in een achterste positie gezet en dat Ben je geslaagd? Proficiat. Bij de Rabobank in je eigen woonplaats ligt dan ook nog gratis een Diplomap voor je klaar. Voor het zorgvuldig opbergen van je diploma! Je moet natuurlijk wél je diploma meenemen. En bij de Diplomap krijg je ook nog eens drie waardebonnen voor een gratis kopie van je diploma. Voor als je gaat solliciteren of wanneer je om andere redenen je diploma op moet sturen of tonen. Kom naar de Rabobank en we leggen je graag uit wat we je nog meer te bieden hebben. geld en goede raad Kok had voor de VVD niet veel woorden over. Vol ironie liet hij Voorhoeve, Luteijn, Smit-Kroes en Nijpels de revue passeren. "Voorlopig lijkt de VVD een een heid, maar het zit nog niet snor." Volgens de PvdA-voorman toonde het kabinet 'gebrek aan even wicht, samenhang en kwaliteit'. "De krakende wagen is nog plot seling in elkaar gezakt omdat ze niet meer in staat waren de grote vragen van deze tijd op te lossen. Het ging ook niet meer tussen CDA en VVD en de personen in de coalitie." Kok vond verder, dat premier Lubbers de bestrijding van de werkloosheid niet alleen aan de sociale partners over mag laten. "Die zijn natuurlijk nodig, maar de overheid moet organiseren, sti muleren en regelen om dit massale probleem te lijf te gaan." Hij zag wel wat in een aangepaste invoe ring van het Zweedse model. "De behoefte aan maatschappelijke dienstverlening en de verspilling van arbeidskrachten kunnen we dan allebei oplossen. Juist op ge meentelijk vlak - milieu en crimi naliteit - kan er dan veel gebeuren. Op het moment dat Lubbers zijn mouwen moet opstropen, laat hij de schouders echter zakken. Wij gaan er enthousiast tegen aan. De mensen moet perspectief geboden worden en dan moet je ze op hun plichten wijzen. Rechten en plich ten in de goede samenhang en de juiste volgorde." De PvdA-lijsttrekker pleitte voor een nieuw, effectiever beleid voor alle mensen in de samenleving. "Zeker bij achterstelling en discri minatie. Herintredende vrouwen krijgen veel te weinig kansen en bij vreemdelingenhaat dienen we waakzaam te zijn." Advertentie I.M. Eén van de kernpunten van de PvdA is het herstel van het koppe- lingsbeleid lonen/uitkeringen en marktsector/collectieve sector. Kok was niet gerust op de voorne mens van het CDA in deze. Voor die koppeling is veel geld no dig, waardoor inkomens vanaf 50.000 gulden minder belasting verlaging krijgen. "Je kunt het niet iedereen naar de zin maken, maar ook tweeverdieners die sa men 80.000 gulden ontvangen, gaan er bij de PvdA niet op ach teruit. Ze gaan wel minder vooruit in het belang van de kwaliteit van de samenleving van morgen." Op vragen liet Kok weten, dat de koppeling bij een explosieve loonstijging op de tocht kan ko men te staan. "Als alle dijken wegspoelen, dan is er een noodsi tuatie. Voor alle Nederlanders die nen we dan inkomensmaatregelen te nemen en alle belangengroepe ringen zullen daarvoor niet ap- plaudiseren." De PvdA-lijsttrekker zei, dat de achteruitgang van de laagst be taalden stapje voor stapje onge daan gemaakt moet worden. Hij noemde de afschaffing van de 'medicijnknaak', de rijksdaalder die ziekenfondspatiënten voor medicijnen moeten betalen. "Bij de gezondheidszorg dienen we de solidariteit voluit tot gelding te brengen. Dat stapje voor stapje is het uiterste wat we kunnen belo ven, al willen deelbelangen als de FNV en het CNV verder." Ge vraagd werd of de vrouw van bij voorbeeld een arts bij het werkloos worden toch een uitke ring zou moeten krijgen, terwijl haar man een ton verdient. "Kun je het geld van die uitkering niet beter besteden?", werd gevraagd. Kok antwoordde, dat wanneer je echt werk wil maken van arbeid voor iedereen je dergelijke situa ties kunt krijgen. "Men betaalt ook premies en heeft dan recht op een uitkering. Of er behoefte aan is, is niet van belang. Er kan na tuurlijk spanning ontstaan tussen het recht op werk, uitkering en draagkracht, maar in 95 van de 100 gevallen is de vrouw nog ver oordeeld tot het aanrecht en dat is principieel onjuist. Hoge inko mens kunnen we via ons be lastingstelsel afromen." Naast de nationale politiek kwam dankzij Europarlementariër Piet Dankert ook Europa dichterbij. Vandaag zijn er voor de derde keer Europese verkiezingen en volgens de socialistische lijsttrek ker dient de verantwoording aan de gekozen organen beter te wor den. "Voor de grensoverschrij dende problemen zijn politieke, democratisch gecontroleerde oplossingen nodig." Dankert meldde, dat de EEG er in geslaagd is om de overproduktie in de veehouderij aan banden te leggen. "In het algemeen is men daar buitengewoon tevreden over, maar bij de aanpak van de proble men in de akkerbouw zijn we nog door de ministers verslagen. De overproduktie houdt aan en de in komens zijn dramatisch gedaald. Dit is de beste manier om van boeren af te komen en dat kan nooit de bedoeling van landbouw beleid zijn." Ingaande op vragen zei Dankert, dat niet de Europese subsidie de doodsteek vormt voor boeren in de Derde Wereld, maar met name het aanbieden van gratis voedsel hulp. "Daar heeft men de meeste last van, want dat ontneemt elke stimulans." De Euro-lijsttrekker pleitte voor handhaving van de kwaliteit in het onderwijs en de gezondheidszorg. "We moeten zorgen, dat we als Nederland in Europa niet achter op komen." Kok zag in een grote Europese markt voordelen die benut dienen te worden, maar ook riskante on derdelen en bedreigingen. "Ne derland moeten we economisch gezond en sterk houden, daarbij nooit de fout makend, dat wel vaart niet eerlijk verdeeld wordt." De nationale lijsttrekker meende, dat welvaart in Europa weinig waard is wanneer er 16 miljoen werklozen zijn en roofbouw op het milieu wordt gepleegd. Het overleg tussen de gemeente Tholen en de Dienst der Domei nen over de exploitatie van de Speelmansplaten zit muurvast. Volgens de gemeente is Domeinen teruggekomen op eerdere afspra ken, waardoor Tholen meer moet gaan betalen. En daar past de ge meente voor. Het gevolg van deze situatie is, dat gedeputeerde sta ten voorlopig niet met een voor stel komen voor de inrichting van de Oesterdam en het nemen van verkeersmaatregelen daar. Het gemeentebestuur heeft g.s., Domeinen, rijks- en provinciale waterstaat in een brief over de stand van zaken geïnformeerd en de verantwoordelijkheid bij Do meinen gelegd. Oorspronkelijk was de afspraak dat Tholen de Speelmansplaten tegen een sym bolisch bedrag mocht exploiteren als terrein voor dagrecreatie en er mocht privatiseren. Het beheer zou 30.000 tot 35.000 gulden per jaar kosten. Om die kosten te drukken werd contact opgenomen met de gezamenlijke campinghou ders en het kwam tot een over eenstemming over de exploitatie. "Domeinen kreeg daar lucht van en wilde er iets van meepakken," meent C. Nuijten van de gemeente Tholen. De gemeente kreeg - in strijd met eerdere afspraken - ho gere tarieven voorgelegd. "Op die basis voelt de gemeente niets voor exploitatie. Dan zou het tekort al leen nog maar toenemen en dat is niet acceptabel." Overleg leverde tot nu toe niets PRINS REIN1ERSTRAAT 3 STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOTA Advertentie LM. Er zijn voldoende redenen voor de gemeente Tholen om bezwaren te maken tegen de voorgenomen en bijgestelde aanwijzing van de Oosterschelde tot staatsnatuur- monument. De herziene versie van de minister van landbouw en visserij legt nog teveel beperkin gen op aan de recreatie in het ge- tijdegebied. De nieuwe voorstellen die de mi nister doet, worden in een ambte lijke notitie van de gemeente Tho len van kritische kanttekeningen voorzien. De notitie is deze week behandeld in de commissie voor het bedrijfsleven en de commissie ruimtelijke ordening. Volgens het stuk zijn de gebieden die 'beperkt toegankelijk' worden veel te groot. Voor de Platen van den Dortsman tussen Stavenisse en St. Maartensdijk wil de gemeente een verruiming van de toegankelijk heid met ongeveer 4 a 500 meter in plaats van 200 a 300 meter. Dit zou ook aan de Noord bij St. Maartensdijk het geval moeten zijn aangezien hier veel gebruik wordt gemaakt van de slikken en dijken (de gemeente pleegde er in vesteringen door onder meer de aanleg van parkeerplaatsen). Ver der bepleit ambtenaar C. Nuyten, samensteller van de nota, een deel van de platen bij de Oesterdam vrij te geven. Ook voor de Krab- benkreek bij Sint-Annaland wordt verruiming bepleit aange zien vele delen al in gebruik zijn als mosselpercelen. hecht er belang aan om 'de re creatie' een 'volwaardige plaats' te verlenen. Daartoe is een beleid nodig dat gericht is op een 'even wichtige ontwikkeling', niet op de totstandkoming van een 'reser vaat'. Het scheppen van nieuwe recreatieve mogelijkheden rekent de gemeente dan ook tot haar taak. Op een eerder pleidooi om campings uit te breiden is in de herziene versie niet gereageerd. Ook het vissen vanaf de dijk on beperkt toelaten, heeft geen gena de gevonden in de ogen van de be windsman. De aanwijzing van de Pluimpot tot natuurgebied mag een recrea tief medegebruik niet in de weg staan of terug dringen. In de her ziene versie van de aanwijzing staat echter dat -in geval van schade- beperkende toe gangsmaatregelen getroffen kun nen worden. Volgens de ambtelij ke notitie mag een en ander geen gevolgen hebben voor de uitbrei ding van St. Maartensdijk in de aangrenzende Muijepolder. (Mocht de volgende bouwfase niet verwezenlijkt kunnen worden omdat de nieuwbouwwijk te kort Verder stelt de gemeente, dat de rechtszekerheid van bepaalde maatregelen die in de toekomst genomen kunnen worden, onze ker is. Dit betreft het hl of niet af sluiten van geulen, platen en slik ken en dijken. Op dit punt acht de gemeente het stuk van de minister 'mistig' en 'bol van vaagheden'. Voor verdere beperkingen in de toekomst dienen 'afzonderlijke rechtsregels' van toepassing te zijn- Vooral voor de recreanten op Tholen bepleit de gemeente een verruiming van het ankerverbod en het pierenspitten. De sport vis serij is voor menige camping 'het draagvlak' en de gemeente heeft voor die bedrijfstak een 'bijzon dere verantwoordelijkheid' aan de dag te leggen. De gemeente ligt op de Pluimpot, dan kost het de gemeente geld). Ook de werkelijkheidszin van en kele geboden worden in de notitie in twijfel getrokken. Het plank- zeilen bij de Oesterdam wordt bij hoog water toegestaan of wel 'buiten de laagwaterperiode'. Wat daaronder verstaan wordt, is onduidelijk, aldus de samenstel ler, die de vraag opwerpt of een surfer op het slik mag lopen om het water te bereiken terwijl 'de naar rust snakkende wandelaar dat niet mag'. Het snijden van zeegroenten voorbehouden aan de lokale bevolking 'valt anno 1990 niet te verkopen'. Verder twijfelt de gemeente aan het ne men van sancties bij overtredin gen van geboden door het politie apparaat dat toch al zwaar belast is. Groene Beurs. Op 24 en 25 juni worden bij het landgoed Wouwse Plantage de Groene Beurs en de Landgoeddagen gehouden. Op het landgoed kan dan het brand weermuseum bezocht worden. De Groene Beurs herbergt standhou ders die in-meerdere of in mindere mate met de natuur te maken hebben. Al jarenlang hel adres voor vakkundige en vertrouwde aanpassing van: Gediplomeerd FiDA lid Lid Ned. Vereniging voor Audiologie Gediplomeerd electrotechnisch Ingenieur. Met de auto voor de deur bereikbaar Ingang ook voor rolstoelen geschikt Indien nodig ook bezoek aan huis. Alle merken en typen hoortoestellen Leverancier van ziekenfondsen Vervaardiging van oorstukjes en mini-in-oor toestellen in eigen bedrijf Moderne test- en meetinstrumenten voor controle en aanpassing van Uw toestel. Gewaarborgde Service door: Gratis halfjaarlijkse controle en service abonnement. Gratis Proefperiode. Advertentie LM. op, zodat Tholen alle betrokken instanties per brief op de hoogte bracht. Men is de mening toege daan, dat initiatieven nu van de andere kant moeten komen. "Er zijn nog steeds contacten," is het enige wat hoofdinspecteur mr. R. Bottemanne van de Domeinen in Goes over de zaak kwijt wil. Inmiddels ligt het opgespoten ter rein langs de Oesterdam te wach ten. De tweede technische oplevering moet nog plaatsvinden en ook de graszetting is nog on voldoende. Wanneer de eerste re creant er gebruik van kan maken is allerminst duidelijk. Voor g.s. was de situatie aanleiding, om het op 19 mei teruggenomen voorstel tot inrichting van de Oesterdam (zie E.B. 25 mei) niet op de agen da voor de statenvergadering van 23 juni te plaatsen. De maatrege len zouden gekoppeld worden aan het beschikbaar zijn van de Speel mansplaten voor recreanten- opvang. In de statencommissie ruimtelijke ordening maakte alleen het CDA een voorbehoud bij het 'Oesterdam-voorstel' van g.s. De VVD was accoord, evenals PvdA, SGP en D'66. Laatstgenoemde drie fracties hadden bedenkingen tegen het financieren van de maatregelen uit het natuurbe schermingsfonds. L. Coppoolse (CDA) pleitte ervoor om de ont wikkelingen in de komende zomer af te wachten. De voorgestelde maatregelen zullen volgens hem de verkeersveiligheid eerder ver slechteren dan verbeteren. Aan de dertiende nationale zwem vierdaagse, die deze week in zwembad Haestinge te St. Maar tensdijk wordt gehouden, doet een record aantal mensen mee: 289 mensen schreven in voor dit sportieve evenement, dat in het te ken staat van Unicef. De grote deelname wordt toegeschreven aan het mooie weer. Vorig jaar waren er 225 zwemmers. Arie Jan sen doet dit jaar voor de dertiende keer mee. In 1974 begon de vier daagse met 16 zwemmers. De jongste deelnemer is Coen Muur- ling. Er kon voor twee afstanden worden ingeschreven: de 500 en 1000 m. Het zwembad is drie keer per dag voor dit evenement open gesteld. Hoewel de vierdaagse maandag begon, kunnen degenen die 1 dag missen, op vrijdag als nog hun laatste baantjes trekken. Voor Unicef is er een collectebus geplaatst. Wethouder P. van Schetsen van sportzaken kwam woensdagochtend een kijkje ne men in Haestinge. Aan de zwem vierdaagse doen jong en oud mee. 's Morgens komen er zo'n 60 deel nemers, 's middags 20, 's avonds de overigen. Na afloop ontvangen de zwemmers een pen en een me daille. In het Thoolse zwembad de Spet ter wordt de zwemvierdaagse pas in augustus gehouden. Kamperen op boerderij. De Veka- bo Zeeland organiseert op 9, 10 en 11 juni een promotieweekend om het publiek kennis te laten maken met het kamperen op boerderijen. Men mag dan één nacht gratis op de aangesloten bedrijven over nachten. Voorlichter WMZ. Mevrouw E. Dekker is aangesteld als de nieïtwe voorlichter van de Watermaat schappij Zuid-West-Nederland. Ze volgt G. van Rossum op, die ge bruik heeft gemaakt van de vut regeling. Op vragen van voorzitter H. Vene kamp (PvdA) gaf gedeputeerde mevrouw G. de Vries-Hommes toe, dat de parallelweg langs de Oesterdam vanuit de Oosterschelde-optiek bezien beter aan de oostzijde had kunnen lig gen. Ze bestreed de opmerking van A.J. Dijkwel (D'66) dat de politie niet zou optreden. "Dat gebeurt wel degelijk, maar men heeft onvoldoende mankracht voor effectieve controles." Me vrouw De Vries stelde verder dat afsluiting van de paralleweg tege lijk plaats moet vinden met de openstelling van de Speel mansplaten, waar 700 parkeer plaatsen komen. Volgens haar wil Domeinen met Tholen over de openstelling onderhandelen. VERVOLG VAN PAG. 1 van de zee-arm. Hij stelde voor om pierenstekers spitpercelen toe te wijzen. De vaagheden die be paalde regelingen voor het afslui ten van geulen en platen in de toekomst behelzen, noemde Van der Linde 'begrijpelijk'."Een na tuurgebied is in verandering. Te- zijnertijd zullen er passende maatregelen getroffen moeten worden". Verschillende commissieleden stelden vragen over de toezicht die zal moeten worden uitgeoefend wanneer de verbodsbepalingen worden ingesteld. Burgemeester H.A.van der Mun- nik zei dat beperking of verrui ming voor gebruikers van de Oosterschelde veel kan betekenen. Hij vroeg zich af, of toezicht hou den mogelijk is bij het uitbreiden van het aantal verboden, terwijl er bezuinigd wordt op de politie. Ook zou de strook bij de Dortsmanplaten volgens Van der Munnik groter kunnen dan nu wordt aangegeven. Zeegroenten worden niet 'rigoreus' geoogst. Vergunningen uitgeven aan partb culieren die het voor eigen ge bruik snijden, zoals Heijboer suggereerde, leek Van der Munnik moeilijk. "De schorren en slikken worden niet overlopen". De re creatieve ontwikkelingen op Tho len dienen gematigd te zijn. Uitbreidingen van campings mo gen niet ongebreideld plaatsvin den. Van der Munnik voorziet grote problemen bij de Oesterdam zolang de Speelmansplaten in het Zoommeer nog niet in gebruik zijn. A. M. van den Enden uit Tholen maakte gebruik van het spreek recht. Hij wees erop dat hij al sinds 1970 als verkoper van zee aas de kost verdient. "Bestaat er nog een mogelijkheid dat ik mijn bestaan kan blijven handhaven", vroeg hij zich af. "Ik heb geen an dere bron van inkomsten". Van den Enden steekt pieren op de Prinsesse- en Molenplaat en op de Noordplaat. Hij voelt zich in zijn bestaan bedreigt door de aanwij zing van de minister. Het publiek kan voor het begin van de vergadering gebruik maken van het spreekrecht. Deze keer week de voorzitter echter af van deze regel. Na de vergadering werd K. van den Hoek in de gele genheid gesteld zijn woordje te doen als recreant, 'direct belang hebbende'. Hij stelde zich voor als jurist bestuurs- en milieurecht en vroeg zich af of de gemeénte wel onderzoek had verricht naar het feit of de watersport schade heeft berokkend aan de natuurwaardes. "Er is geen sprake van redelijke belangenafweging". Van den Hoek voorziet een verplaatsing van de watersporters naar andere gebieden 'met alle narigheid van dien omdat ze dan bij elkaar gaan zitten'.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 9