Thoolse sollicitatiecursus helpt langdurig werklozen uit het dal 'IzeboudPrecisieboud' Bondsdag Ger.Gem. VVV wil promotiecommissie Stadswandelingen door Tholen Volgens praktijk elders 60% baan binnen een half jaar Kriel gewild: f 2.37 per kg Bosplannen? Tholen/St. Philipsland professioneel verkopen Donderdag 15 ju ni 1989 DE EENDRACHTBODE 13 De eerste sollicitatiecursus voor langdurig werklozen op Tholen is vri jdagmiddag in het REC-gebouw aan de Jan van Bloisstraat feestelijk afgerond. In Zierikzee afgezwaaid, per 1 juli gemeentesecretaris van Tholen 72 mensen Bundeling Doemdenkers Landelijk effect Achterban i Niet gemakkelijk Vader Cats St. Philipsland E'PLAATSiUJk NÏiüWSH ELplaatsélijk niéuws,r— O» Sll Een lachend echtpaar Izeboud. (Foto: Joop van Houdt). Wethouder P. van Schetsen reikte de getuigschriften uit iin aanwezig heid van vertegenwoordigers van het arbeidsbureau, de afdeling so ciale zaken van de gemeente en de docenten van de Hoogovens dochter ESTS. Hij feliciteerde in de eerste plaats de cursisten met de deelname. "Dat je de moed op kon brengen om mee te doen om te proberen uit het dal te komen, is een gelukwens waard. Daarom is het goed om bij de: eerste keer dat deze cursus op Tholen gege ven wordt, een extra feestelijk tintje aan de diploma-uitreiking te geven", zei de wethouder. Op Tholen zijn er 72 langdurig werklozen van 23 tot 57 1/2 jaar. Zij hebben al minimaal drie jaar geen baan. Een aantal van hen werden door het arbeidsbureau en de afdeling sociale zaken van de gemeente uitgenodigd voor her- oriënteringsgesprekken(HOG). Tijdens een informatieve bijeen komst in de Gouden Leeuw te Scherpenisse is dinsdag binnen de VVV Eiland Tholen een commis sie in het leven geroepen die zich blijvend gaat richten op de pro motionele acties ten behoeve van de genoemde VVV. Deze commissie krijgt enerzijds de taak om de benodigde finan ciële middelen te vergaren, ander zijds de uitvoerende functionaris te worden met ideeën en acties. De vergadering werd redelijk be zocht en voorzitter A. Uijl vertel de dat men, zich spiegelend aan initiatieven van andere VVV's, er vanaf heeft gezien een speciale stichting op te richten die deze taak op zich neemt. In andere plaatsen in Zeeland heeft men daar moeite mee. De samenstel ling van de eilandelij ke VVV leent zich ervoor een promotiecommis sie in zich te hebben die recht streeks werkt vanuit de VVV dan wel gekoppeld wordt aan de VVV, aldus Uijl. De VVV heeft een enorme ontwikkeling doorge maakt. In een beleidsnota, die dinsdag aan het gemeentebestuur zal worden overhandigd, wordt getracht een periode af te ronden en daarin zal voor de vrijwilligers, die enorm veel werk hebben ver zet, worden getracht een solidere basis te vinden. "Er moet wel rekening gehouden worden met het feit", aldus dhr. Totaal 15 mensen begonnen aan de sollicitatiecursus; behalve lang durig werklozen ook nog een aan tal herintredende vrouwen die weer aan het arbeidsproces willen gaan deelnemen. Twee van hen haakten tussentijds af omdat ze een baan kregen en twee anderen stopten aangezien de drie weken durende opleiding te pittig voor hen bleek te zijn. Wethouder Van Schetsen noemde de sollicitatiecursus een 'extra steun om aan de bak te komen'. "Eerder hebben we een voorlich tingsavond over de wet Vermeend- Moor georganiseerd en ik hoop dat er meerdere initiatieven mo gen komen. Voor de allereerste keer is deze opleiding op Tholen gegeven en voor minder dan een vaste betrekking voor de deelne mers doen we het niet", zei de wethouder optimistisch. Dhr. G. van der Wal, projectleider Uijl, "dat alles wat de VVV doet, wordt begrensd door de financiële mogelijkheden". Ook de promotie-activiteiten ken nen deze beperkingen. Maar van uit de provincie is men wellicht bereid enige medewerking te verlenen. Het is wel zaak dat er een bunde ling van activiteiten in de promo tiesfeer tot stand komt en daarom was deze vergadering uitge schreven. De heer Zwikker had de taak op zich genomen het aspect promotie verder uit te spitten en vertelde dat men dit moet zien als het ver kopen van een product, waarbij men moet bedenken dat de toerist vergelijkt. De keus moet gestimu leerd worden en dat kan wanneer men met de ogen van de toerist kijkt: Tholen'heeft een goed pro duct te bieden, te vergelijken met het steeds bekender wordend: 'kamperen bij de boer'. Kleine ge zellige campings met veel rust'. Vooral het watersportgebeuren op en rond het eiland moet een grote plaats innemen. "Een tevre den klant vertelt verder hoe goed het was, maar het is bewezen dat een ontevreden klant veel meer ophef maakt", aldus Zwikker. "We moeten er dus voor zorgen dat niemand ontevreden weggaat". Daarom zullen we één moeten worden. De grote stapel folders die nu beschikbaar is kan wellicht vervangen worden door gerichter materiaal". Hij had daartoe een heroriënteringsgesprekken van het arbeidsbureau Goes/Tholen/Zie- rikzee, zei dat van de 218 mensen in zijn rayon die de HOG-training gevolgd hebben, er 70% werk ge vonden hebben. Eén van de cursisten typeerde de opleiding als 'een goede cursus voor doemdenkers'. Precies vijf jaar geleden werd in Goes de eer ste sollicitatiecursus van drie we ken gegeven, in 1985 volgde de eerste verkorte versie. "Het is best een stevige, dure opleiding en dus mag je er eisen aan stellen", zei Van der Wal, die directeur J.P.M. van der Male van het Thoolse ar beidsbureau verving. Die was we gens een blindedarmoperatie verhinderd. Van der Wal zei dat de sollicitatie cursus geen Haarlemmermeerolie is, maar wel een meerwaarde geeft. "Kwaliteit wint altijd", concludeerde hij. In november zal er op Tholen weer een dergelijke training plaatsvinden. Van der Wal bood de de docenten een boekje aan, waarna de wet houder de certificaten uitreikte. De cursus is in opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkgelegeheid, die samen met de gemeente de opleiding betaalt, ge geven door Engineers and Con sultants ESTS uit IJmuiden, lid van de Hoogovens Groep. "Toen we op 11 september 1983 in Den Helder voor Hoogovens met de sollicitatietraining begonnen, hadden we nooit verwacht dat dit zo'n landelijk effect zou krijgen", zei dhr. A.G.A.M. Snijers van ESTS. "Inmiddels hebben we de 1000ste cursist al gehad en buiten Noord-Holland werd de eerste cursus in Goes gegeven. In het ka der van zinvol solliciteren is dit de eerste stap tot succes", zei Snijers. Hij overhandigde wethouder Van Schetsen een tegel in Delfts blauw voor de gemeente als steeds terug kerende stimulans een dergelijke opleiding te organiseren. Ook Van aantal suggesties en adviezen om de krachten te bundelen, zoals aankoop van drukwerk. "We moeten het niet te groots, maar wél goed aanpakken", al dus Zwikker. De vergadering die o.a. werd bijgewoond door be trokkenen bij de horeca, de sport- visserijwatersportverenigingen, campings bleek bereid tot een der gelijke commissie te komen maar wilde eerst contact opnemen met de achterban. Ook in deze vorm wil de VVV ondersteunend wer ken: zij zullen degenen die bereid willig zijn verder benaderen. Daardoor kon er reeds een pro motiecommissie in oprichting worden gevormd. Daarin zal er een vertegenwoordiger namens de horeca zijn, namens de campings, namens de sportvisserij, namens' de watersport en ook Tholen Stad Actief wil medewerking verlenen. Zij zullen door het bestuur, dat binnenkamers reeds lange tijd over deze materie heeft gedacht, worden uitgenodigd dit verder te ontwikkelen. Zowel bestuur als aanwezigen vonden het raadzaam dat de basis breder wordt. Zeker het bedrijfsleven zou een belang rijke poot van deze promotiecom missie kunnen zijn. De opzet van de uitgeschreven vergadering was in elk geval geslaagd. Het begin is er om op professionele wijze Tho len en St. Philipsland te gaan promoten. der Wal kreeg zo'n tegel voor di recteur Van der Male van het ar beidsbureau Tholen. Namens het arbeidsbureau ontving iedereen een balpen. Een halfjaar na de cursus wordt bekeken, wie er van de deelnemers werk heeft gevonden. De ervaring elders is, dat 60% van de mensen dan een betrekking heeft. De cur sisten in Tholen liepen in leeftijd uiteen van 21 tot 52 jaar en qua opleiding van l.b.o. tot en met h.b.o. De drieweekse opleiding in het REC-gebouw aan de Jan van Bloisstraat werd door drie docen ten en tien trainers/interviewers gegeven. De tien werken als perso neelsfunctionaris bij de Hoog ovens Groep, waar ze met de da gelijkse praktijk van het aanne men van medewerkers te maken hebben. Nadat een cursist een sol licitatiebrief heeft geschreven, komt de trainer de volgende dag naar school voor een gesprek. Dat wordt op video opgenomen, waardoor de mede-cursisten in een ander lokaal van het REC- gebouw de situatie direct kunnen volgen. De videobeelden worden dan besproken, waarbij intensief op alle onderdelen wordt in gegaan. "Het verkrijgen van een baan is een gevecht", zegt dhr. Snijers. "We werken niet volgens de Ame rikaanse methode van jezelf ver kopen. Het is beter om de werkgever te overtuigen van de vaardigheden en kennis van de sollicitant, die intellect, arbeid en zijn of haar handen aanbied. We moeten mensen meer zekerheid geven ten aanzien van hun kennis en vaardigheden. Bovendien laten wij ze kijken door de bril van het bedrijfsleven en het resultaat in Noord-Holland is, dat al 75% van de deelnemers een baan hebben gevonden", aldus Snijers. De opleiding slaat dermate aan in het land, dat ESTS voor 1989 al vol zit. Daarin is in november in elk geval weer een cursus in Tho len opgenomen. De stadswandelingen door Tho len waarbij vooral aandacht wordt geschonken aan de monu mentale en historische gebouwen die het stadje rijk is, maar tevens aan de diverse bouwstijlen, heb ben vorige jaar opgeleverd wat de VVV ervan verwachtte. Er bleek vooral van elders veel belangstel ling te bestaan. Nu hoopt de VVV dat toch ook de inwoners eens op deze manier hun eigen gemeente willen bewonderen. VVV-medewerker Henk Elenbaas Advertentie I.M. Unum Necessarium en Quo Va- dis, de jeugdverenigingen van de Gereformeerde Gemeenten uit respectievelijk Tholen en Poort- vliet/Sint-Annaland, hebben za terdag in de Rai te Amsterdam deelgenomen aan de bondsdag van de Gereformeerde Gemeen ten. Op deze dag stond het thema 'Strijd en overwinning' centraal. Dit thema werd uitgewerkt in een tweetal lezingen door dhr. J.H. Mauritz (directeur jeugdbond Woerden) en ds. J.J. Eckeveld uit Zeist. Ook het bondsdagkoor o.l.v. Piet den Uil leverde een mu zikale bijdrage aan het thema, evenals het koor van Rus land/Duitsland uit Gummers- bach. Deze dag werd tevens de actie 'Een geopende deur' af gesloten. Voor deze actie heeft de Thoolse jeugdvereniging in de achterliggende maanden een cas sette met vaderlandse liederen ge maakt. Het streefbedrag voor de actie was 390.000,maar het werd ruim het dubbele: ongeveer 825.000,De opbrengst is voor bijbelverspreiding in China en de Oostbloklanden. Met de bonds dag werd een druk, maar geslaagd jeugdverenigingsseizoen af gesloten. Met flink gestegen aanvoeren is de prijs van nieuwe aardappelen ge daald van rond 1.75 tot rond 1.00 voor gewone Doré's. Na de kleine aanvoeren van vorige week met 27 ton vrijdag als hoogste, was er dinsdag 77 ton. Vrijdag ging de prijs beneden de 1,50 en gisteren werd er maximaal 1,26 per kilo betaald. Voor kriel is gro te belangstelling. Daarvoor liep de prijs juist op tot 2,37 per kilo. De snellere verbinding via de Oesterdam leverde de St. Anna- landse veiling zelfs een nieuwe aanvoerder op uit het Walcherse Westkapelle. woensdag 14 juni: Doré gewone 90-1.26, drielingen 85-97, kriel 2.32-2.37, Première gewone 65-72, drielingen 95-96, kriel 2.27, aan voer 76 ton. dinsdag 13 juni: Doré gewone 80-1.23, drielingen 80-82, kriel 2.12-2.34, Première 75-76, drielin gen 65, kriel 2.20, Eerstelingen 78, drielingen 71, kriel 2.15, aanvoer 77 ton. maandag 12 juni: Doré gewone 95-1.44, drielingen 85-1.00, kriel 2.12-2.23, aanvoer 30 ton. Epilepsie en sport. Van 26 juni tot 2 juli wordt gecollecteerd voor het nationaal Epilepsie-fonds. Daarnaast wordt begonnen met een voorlichtingscampagne 'Epi lepsie en sport'. Hierover is een gratis brochure beschikbaar. begint zaterdag 8 juli weer met de rondleidingen die steeds om 19.00 uur bij het praathuisje op de Kaai van start gaan. Vooraf kan men kaartjes bestellen, bij de VVV fol- derservicepost de Ghulden Roos in de Kerkstraat of het VVV kan toor te St. Maartensdijk. Dan weet men namelijk hoe groot het gezelschap is. Naast deze rond wandelingen op zaterdagavond is dhr. Elenbaas ook bereid, tussen door stadswandelingen te verzor gen. Daarvoor kan men contact Gemeentesecretaris A.G. Izeboud heeft woensdagmiddag tijdens een druk bezochte bijeenkomst in de Vierschaar van het stadhuis af scheid genomen van Zierikzee. Per 1 juli wordt hij gemeentese cretaris van Tholen. Burgemeester mr. J.J.P.M. Assel- bergs omschreef hem als een man met ambitie die vooruit wil en de uitdaging zoekt. Tholen wordt zijn vijfde gemeente. Izeboud werd verder gekarakteriseerd als een harde, energieke werker die zich meer dan honderd procent voor zijn werk inzette en blijk gaf van een soms ouderwets aan doend arbeidsethos. De burgemeester noemde de se cretaris voorts een correct mens, die nooit misbruik had gemaakt van de kennis die hij vanuit het college opdeed. Ook de verbale kwaliteiten van Izeboud, die ge voel voor humor en zijn vermogen om goed leesbare nota's te schrij ven, werden aangehaald. Voorts werd hij geprezen voor zijn kennis en ervaring. Dat de secretaris niet gauw tevre den was en de neiging vertoonde om de puntjes op de i te zetten, le verde hem binnen het ambtena renapparaat de kwalificatie Preci sieboud op. "Gemakkelijk was u zeker niet, vervolgde de burge meester. Wat u meende dat moest gebeuren, dat diende te gebeuren. Daar kon u lang aan vasthouden en uw partners moesten van goede huize komen om u te kunnen overtuigen van hun gelijk." De burgemeester noemde de vele lovende woorden op zijn plaats omdat Zierikzee een markante ge meentesecretaris met een groot vermogen tot relativeren kwijt raakte. Als blijk van waardering kreeg Izeboud de driedelige Dikke van Dale. Raadsnestor H. Asma herinnerde aan de komst van Izeboud. "Be scheiden, mager en bleekjes kwam hij aanzetten. We dachten toen: wat moet dat worden. Je zei niet veel, maar je ging je gang." Het raadslid, dat de secretaris no de zag vertrekken, stelde dat de met de VVV opnemen. Er is een folder waarin men o.a. de ge schiedenis van Tholen kan lezen en verder wordt aandacht ge schonken aan de belangrijkste punten uit deze bijna 625 jaar oude stad. Dat betekent niet dat men de nieuwe dingen vergeten is, want evenals tijdens de wandeling in het kader van 'Ontdek je plek je' heeft men ook nu de veel besproken SLOTH-studio aan gestipt. benoeming blijkbaar ook in Tho len als een bom was ingeslagen ge tuige onder meer het tien minuten durende loeien van een sirene als gevolg van een technische storing. Asma citeerde voorts enkele wijs heden van Jacob Cats, een voor liefde van Izeboud. Loco-secretaris G.J. Dijkstra, hoofd van de afdeling financiën, vond eveneens dat de secretaris 10 1/2 jaar goed op de winkel had gepast. Hij noemde het opjut briefje en het rode potlood en bood tenslotte een luchtfoto van Zierikzee aan. Het absolute hoogtepunt in de Vierschaar leverde volgens de Zie- =::PL«fSEÜJK NIEUWS "rES Sint-Philipsland de beste aan- valsploeg, bestaande uit P. Ver wijs en W. Kempeneers. De waterploeg werd gevormd door G. Noorthoek en A. Kunst en de slangenploeg door J. Verwijs en A. Kunst. Bevelvoerder was C. Kosten. De ploeg werd naar een polderweg gebracht, waar men perslucht kon omhangen. Via de portofoon werd rijdend de opdracht ge vraagd aan de a.c.: via 06-11 was er brand gemeld bij boerderij Meggels aan de Viltserweg. De boer zelf was niet te bereiken. De brand was ontstaan door laswerk- zaamheden. Er waren twee slacht offers, waarvan de een kon lopen en de ander bewusteloos was. Ze werden gered onder dekking van de eerste straal, de tweede straal overslag naar de woning en een derde straal met perslucht boven op de hooizolder. Met goede resultaten bij jeugd brandweer, tweede en eerste klas en gewestelijke wedstrijd ziet de brandweer terug op een goed seizoen. Maranatha tweede Zangvereniging Maranatha is op het Zeeuws Zangersmanifest als tweede geëindigd met 210 punten. Als eerste werk zong men 'En na- tus est Immanuel'. De jury vond dat er hard aan gewerkt was, maar dat het tempo wat hoger had moe ten zijn. Het tweede muziekstuk 'Linden Lea', vond de jury heel wat beter. 'Een originele repertoi re keuze, mooi van klank en tem po. U heeft het goed gepresenteerd", aldus de jury, die voor beide werken 105 punten gaf. Dit resultaat was goed voor een tweede plaats op de rang schikking. Geslaagd Lieven de Lange is bij de stichting vakontwikkeling verzekeringsbe drijf te Utrecht geslaagd voor het diploma verzekeringsagent. Bejaarden op reis 79 Bejaarden hebben woensdag een leuk uitstapje gemaakt. Op de rivier De Linge bij Leerdam maakte men een rondvaart. De bejaarden vonden het een zeer mooie omgeving. Om ongeveer twaalf uur arriveerde het gezel schap in Rumpt, waar men een wijnhoeve bezocht. Na de lunch bekeken de bejaarden in Avezaat een tingieterij. Vervolgens zette men koers naar Wagenberg, waar in een restaurant het diner werd gebruikt. Het was een zeer geslaagde dag, zo vonden de ouderen. Banden lek Door spijkers voor de banden te leggen bereikten onbekenden, dat K.M. alle vier zijn autobanden lek reed. Op de Philipsdam bekeurde de politie verschillende automobi listen, die in de berm van de auto weg geparkeerd stonden. Werkweek De Luyster 59 Leerlingen van de openbare bassisschool De Luyster hebben vorige week een werkweek gehou den in Burgh-Haamstede. De leer- rikzeesche Nieuwsbode adjunct streekarchivaris G.C. Groenleer met een humoristische voor dracht. Daaruit bleek o.a. dat de gemeentesecretaris niet vies is van snoepen. Directeur gemeentewerken D.D.J. van der Poel bracht de voorkeur van Izeboud voor ambtelijke no ta's naar voren. De gemeentesecretaris van St. Philipsland, mevr. J.P.A. de Kok, sprak namens de kring van secre tarissen op Schouwen-Duiveland en St. Philipsland. De 'nieuwe baas' van Izeboud, de Thoolse burgemeester H.A. van der Munnik, sloot de rij met spre kers, waarna de gemeentesecreta ris nog een geestig dankwoord sprak. lingen moesten zich buigen over het thema 'reclame'. Op de eerste dag werden de kinderen verdeeld in acht groepen 'reclamebureaus'. Eerst werd er op het strand een voetbaltournooi afgewerkt. Win naar werd reclamebureau Het gei nige giegelbureau. Deze groep won ook 's avonds de 8-kamp. De volgende dag was dit bureau weer succesvol. Zij wonnen op het strand de eerste prijs voor het ma ken van een advertentie. De Ball- lonspotjes wonnen 's middags de speurtocht door het reclamebos. Bureau de Plutosnoepers won 's avonds de quiz. Woensdag waren de groepen actief met handenar beid. Ook werd het slot Haamste de bekeken en lieten de reclamebureaus hun reclamespots zien. Nu zegevierden De Loeki Li- ons. De volgende dag werd er gesport. De beste drie bij de jon gens waren: Martijn v.d. Burg, Anthonie Moerland en Jaime Geense. Bij de meisjes waren de sterksten: Jacobine van Doesburg, Mariska van Dommelen, Debby Barten, Nicole Verkerke en Diana Goudzwaard, 's Middags werd er gespeeld in het bos en 's avonds stond er als afsluiting een pyama- party op het programma. Direc teur J. Plekkenpol toonde zich zeer tevreden over het verloop van de week. Hij bedankte de moeders en de oud-leerlingen voor het sla gen van het evenement en riep de Loeki Lions uit als de winnaars van de werkweek. Schoolreis naar Autotron De groepen 6, 7 en 8 hebben maandag onder prachtige weers omstandigheden een bezoek ge bracht aan Autotron in Rosmalen. In dit museum konden de leerlin gen een van de meest voor aanstaande oldtimercollecties ter wereld bezichtigen. Meer dan 250 auto's in perfecte staat van 1885 tot heden staan per periode ge rangschikt. Veel kinderen hebben gebruik gemaakt van de gelegen heid om zelf Porsche te rijden in een simulator, waar men enorme snelheden kon bereiken. Ook de brandweer- en stoomshow waren leerzaam. Na het bezoek aan de auto's was er in het gezellig aange legde park van alles te doen, zoals paardentram, rondvaartboot, old- timerbaan, speeltuin en een ver- keerstuin. Vervolgens werd in Oosterhout het speelgoedmuseum bekeken. In groepjes maakten de leerlingen een speurtocht door het museum. Nella Vermey, Annemie- ke v.d. Reest en Gerda Buys had den de minste fouten. Tenslotte bracht het gezelschap om 15.00 uur een bezoek aan Bosbad Hoe ven. Veel kinderen gingen roeien, waterfietsen, ponyrijden enz. Ook de leerkrachten deden actief mee met roeien en waterfietsen. De leerlingen probeerden hen een nat pak te bezorgen. De onderwijzers Van 't Hof en Geluk sprongen nog net op tijd aan wal, maar de onderwijzeressen waren wat tra ger in hun reacties. Het gevolg was dat ze door de leerlingen nat werden gespoten en dat men de kleren uit kon wringen. Door de hoge temperatuur waren de juf- frouws, na deze wasbeurt, al snel weer droog, zodat men in ieder geval om 19.15 uur weer droog in het dorp terugkeerde na een leuke en geslaagde dag. (Ver)Bouwplannen krijgen al snel vaste vorm bij de Schelde. U vindt er niet alleen bouwmate rialen; u wordt er ook nog 'ns uiterst vakkundig geadviseerd en ze weten alles van de nieuwste systemen en produkten. Loop dus eerst 'ns vrijblij vend de bouwinfo van de Schelde binnen. Dat kost niks en levert heel wat op. as 1 i| Advertentie LM. Wethouder P. van Schetsen reikte de getuigschriften van de sollicitatiecursus voor langdurig werklozen uit in het REC-gebouw te Tholen. Gezicht op monumentaal Tholen: een stukje van de Grote Kerkvervolgens het to rentje van de Gasthuiskapel en het stadhuis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 13